Leidenaars in bouwfraude niet vrijgelaten j Beestenspul: 6000 dieren Boekhouding klopt als een bus maar is wel vals mm Komend weekeinde in de Leidse Groenoordhallen Leidse stadsrubriek 10 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 LEIDEN Officier van justitie wijst kritiek op opsporingsteam Leidse bouwfraude van de hand DEN HAAG-LEIDEN - Éénmaal veerde de hoofdverdachte in de Leidse koppelbazenaffaire, J. van L. gisteren verontwaardigd op. Dat was toen de president van de Haagse rechtbank, mr. Kootte, suggereerde tijdens een betoog van de raadsman van de Leidenaar dat de lange duur van het vooronderzoek in deze zaak en daarmee het langdurige voorrarrest van Van L. wel eens mede te wijten zou kunnen zijn aan de vakantieperiode. Van L. greep de microfoon in het verdachtenbankje en riep: „Moet een gedetineerde daar dan het slachtoffer van wor den?" Mr. Kootte reageerde: „U moet uw mond houden, anders laat ik U verwijderen". Van L.: „Mag ik dan niets zeggen na zes maanden?" Latere pogingen van Van L. om staande de microfoon te pakken, werden door de rechtbankpresident kennelijk als theatraal ervaren. „Blijft U maar rustig zitten, U staat hier niet op het toneel". Éénmaal moest mr. Kootte ook het publiek tot bedaren brengen. Dat applaudiseerde nadrukke lijk toen mr. Van Zalingen, de raadsman van Van L., een sneer gaf aan het opsporingsteam van de Leidse politie, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de Fiscale Recherche. Mr. Kootte toen: „Het publiek mag alleen maar luisteren en ademha len". Kritiek op het opsporingsteam was een centraal thema in de be togen die de raadslieden van Van L., R. en Van den B. gisteren afstaken. Met name mr. Van Za lingen, raadsman van eerstge noemde, stond er langdurig bij stil. Hij wees erop dat enige an dere verdachten wier aandeel in de affaire veel twijfelachtiger zou zijn dan dat van Van L. (die is volgens zijn raadsman ner gens schuldig aan), nog altijd op vrije voeten lopen. Zoals Leide naar A. van D., die op Majorca verblijft en Van H., die in de Verenigde Staten vertoeft. Mr. Den Os, officier van justitie, meldde dat tegen beiden een uit leveringsverzoek in de maak Dan toert ook Rotterdammer W. S. nog vrolijk door het land - hij werd onder andere gesignaleerd door een ex-medewerker van Lemy. Volgens mr. Den Os heeft de politie verscheidene pogin gen in het werk gesteld om S. aan te houden, maar vergeefs. Niettemin slaagde een krant er wel in om hem op te sporen en hem te laten verklaren „Ik ben onschuldig". Dat S. nog steeds op vrije voeten rondloopt, werd ook door recht bankpresident mr. Kootte „er gerlijk" genoemd. Zo zijn er nog meer, aldus de raadsman van Van L., „en zij rijden in hun grote auto's over 's Heren wegen." Volgens mr. Van Zalingen is niet Van L. de spin in het web, maar hebben anderen, de onderaan nemers, zich aan de fraude schuldig gemaakt. „Waar zijn al die miljoenen geble ven?" Dat Van L. - voor diens boekhouder R. geldt hetzelfde - niet de centrale rol heeft ge speeld „zal iedereen met mij eens zijn, die het dossier door leest", aldus mr. Van Zalingen. Dat dossier beslaat inmiddels meer dan drieduizend pagi- Volgens mr. Van Zalingen heeft Lemy aan onderaannemers al tijd precies de factuurbedragen betaald - zij waren het in zijn btw die voor de afdracht van premies en BTW aan de belas ting moesten zorgen. Wel be taalde Lemy altijd rechtstreeks aan de werknemers het netto loon, „omdat ze bang waren dat de onderaannemers er anders met het geld vandoor zouden gaan". De raadsman deed de rechtbank de suggestie om een deskundige uit de bouwwereld „met prakti sche kennis" op de volgende rechtzitting als getuige te horen. De rechtbank ging op dat ver zoek in; de deskundige zal na overleg tussen officier en raads lieden worden gekozen. Vooral de opsporingsambtenaren van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid moesten het bij mr. Van Zalingen ontgelden. Hij noemde hen „onbekwaam". Dat was tot uitdrukking gekomen in het proces-verbaal van de verkla ring van een getuige,'die zijn woorden daarin volstrekt niet herkende. De officier van justitie gaf deze fout toe („hij heeft geleid tot een van de slapeloze nachten die ik van deze affaire heb gehad"), maar stelde dat andere getui genverklaringen wel correct waren weergegeven. Dezelfde ambtenaren zouden Van L. bij een verhoor niet hebben ge waarschuwd dat hij niet ver plicht was om antwoord te ge ven; Van L. had overigens te kennen gegeven niet met verte genwoordigers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid te willen praten. Er is in de voorbereiding op de rechtzaak nog een fout gemaakt, zo werd door mr. Van Zalingen opgemerkt en door de officier van justitie erkend. Vooraf gaande aan de arrestatie van Van L. is in opdracht van de rechter-commissaris zijn privé- yelefoon en de telefoon van Le my door de politie afgeluisterd. Die telefoontjes hebben niets opgeleverd; de bandopnamen ervan zijn vernietigd, maar daarvan is geen mededeling aan de rechtbank gedaan. Mr. Den Os nam het opsporings team in bescherming. „Dit is een geweldig gecompliceerde zaak, met een geweldige hoeveelheid verdachten. Ik ben ervan over tuigd dat hier zeer integere op sporingsambtenaren aan het werk zijn geweest, die best wel eens een fout zullen hebben ge maakt." Van Zalingen deed nog de sugges tie om de boekhouding van de Lemy nog eens door de rijksac countantsdienst te laten onder zoeken, maar noch de officier van justitie, noch de rechtbank vond dat nodig. Mr. Den Os: „Die boekhouding klopt als een bus, maar is alleen vals". GROENOOROHALLffUEIDFf. DEN HAAG/LEIDEN - Twee ver dachten in de Leidse bouwfrau de-affaire re", de 39-jarige J. van L. en de 25-jarige F. R., mogen van de Haagse rechtbank voorlo pig nog niet uit het huis van be waring. De rechtbank wees giste ren een verzoek van de raadslie den van deze twee Leidenaars om hen in afwachting van de recht zitting, die in november wordt gehouden, op vrije voeten te zet ten, af. Hetzelfde deed de recht bank in juli. Wel mocht de 34-jarige W. van den B. uit Rozenburg de rechtszaal als vrij man verlaten. Ook hij moet zich in november voor de rechtbank verantwoorden in de gigantische bouwfraude, die vol gens politie en justitie op een omvang van 25 miljoen gulden moet worden geschat, geld dat aan belasting is ontdoken. Van L. was directeur van het Leidse be drijf Lemy BV, dat een belangrij ke rol in de affaire speelde, R. was er boekhouder en Van den B. geldt als „katvanger", de man die ten behoeve van Lemy als direc teurvan lege bv's blanco facturen ondertekende. Leemte De rechtbank liet Van den B. vrij - de officier van justitie had zich er ook niet tegen verzet - omdat „de wet niet de mogelijkheid geeft om hem langer vast te houden", zoals rechtbankpresident mr. Kootte het uitdrukte. Van den B. kan door de rechtbank ten hoog ste vijf jaar gevangenisstraf op gelegd krijgen - dat is de maxi mum straf voor het plegen van valsheid in geschrifte - en dan is het in principe niet mogelijk om hem langer vast te houden dan de zes maanden die hij al in voorar rest heeft doorgebracht, tenzij daar duidelijke redenen voor aan te geven zijn. Mr. Kootte sprak van „een leemte in de wet naar veler oordeel. Dit geknoei (met besloten vennoot schappen) zou eigenlijk een apart delict moeten zijn, maar het fei telijk gebeuren moet gevat wor den in valsheid in geschrifte." Ter vergelijking: iemand die ergens een deur intrapt en een maximale straf van zes jaar kan krijgen, kan wél langer in voorarrest worden gehouden. Toch gold voor Van L. en R. niet hetzelfde als voor Van den B. Te gen hun vrijlating verzette de of ficier van justitie, mr. Den Os, zich fel. Zij hebben bij monde van hun raadslieden de wens geuit om op de rechtzittingen in no vember een groot aantal getuigen te laten verschijnen (waaronder ook de Leidse hoofdinspecteur Mostert en andere leden van het opsporingsteam). Dat was de re den voor de rechtbank om noch Van L., noch R. de vrijheid te gunnen. Beïnvloeding „Het gevaar van collusie is levens groot aanwezig", zei mr. Kootte. Daarmee wordt gedoeld op de mogelijkheid dat de getuigen door verdachten beinvloed zou den kunnen worden, dat er met hen bepaalde afspraken zouden kunnen worden gemaakt. Een van de getuigen, een werkneem ster van Lemy, heeft al de vrees uitgesproken „dat er op haar in gepraat zal worden". Ook wees de rechtbank op de „ingewikkeld heid van de zaak", waardoor het voorarrest - ook Van L. en R. zit ten inmiddels bijna zes maanden - „niet onredelijk lang" kan wor den genoemd. ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Van L. en diens raadsman mr. Van Zalingen willen op de rechtzit tingen in november - voorlopig zijn daar vier, eventueel zes da gen voor uitgetrokken - niet minder dan 24 getuigen horen. R. en zijn raadsman mr. De Witte houden het op zestien. Overlap pingen meegerekend moeten er in totaal zo'n dertig getuigenissen >yorden afgelegd. De rechtbankzitting van gisteren was grotendeels gewijd aan een juridisch steekspel tussen de of ficier van justitie en de raadslie den van Van den B. (mr. Huis man), Van L. en R. Dat ging over de vraag of de officier wel juist had gehandeld door de verdach- ten eerst met een summiere dag vaarding te confronteren en daar later een veel uitgebreidere aan toe te voegen. De officier werd ook op dat punt door de recht bank in het gelijk gesteld. ■NoL-- Peter Knegjens was gisteren al in Leiden om op geheel eigen wijze de aandacht te vestigen op "Beesten spul" dat het komend weekeinde in de Groenoordhallen is te zien. Hij poseert hier met de grootste en kleinste hond van de tentoonstelling en met een sphinxkat, die uit Cana da afkomstig is. In totaal komen er zo'n zesduizend dieren naar de Groenoordhallen. LEIDEN - De Groenoordhallen in Leiden zullen komend weekein de in het teken staan van "Bees tenspul '80". Het is al de vijfde maal dat deze grootscheepse die- renshow, die vorig jaar maar liefst 50.000 bezoekers trok, wordt gehouden. Er zullen dit jaar maar liefst 6.000 dieren aan wezig zijn, waaronder honden, katten, muizen, cavia's, bijen, konijnen, pony's en tal van ande re huisdieren. Alsof deze grote veestapel nog niet voor genoeg spektakel zal zorgen, is er boven dien nog een groot aantal arties ten aanwezig. Zo zullen onder anderen Maggie McNeal, Peter Knegjens en Bonnie St. Claire hun opwachting maken. Het eerste lustrum van "Beesten spul" was voor de organisatie re den om prinses Margriet en haar gezin uit te nodigen om de offi ciële opening te verrichten. De prinses zal dit zaterdagochtend doen door het overdragen van een zwerfhond uit het Nieuw Leids Dierenasiel aan de nieuwe verzorger. Daarmee wordt dan tegelijkertijd de aandacht geves tigd op de actie van het Leidse asiel om dieren een goed onder dak te bezorgen. Tijdens 'Bees tenspul "80" hoopt het asiel ove rigens nog meer honden en kat ten een nieuwe baas te bezorgen. De meeste dieren op de wel "groot ste dierenshow van Europa" ge noemde manifestatie, zijn overi gens mooi of bijzonder. Gister middag werd hiervan een al voorproefje gegeven. Tijdens een persconferentie van de organisa tie, die dit jaar in handen is van het organisatiebureau "De Leeuw" in samenwerking met de Groenoordhallen, werden onder meereen wolfshond, het grootste hondenras ter wereld, met daar tegenover een zeer kleine chi huahua getoond. Ook waren er enkele naakthonden, waarvan de Peruaanse voor het eerst in Ne derland werd geshowd. Hoewel er dit weekeinde dus veel bijzondere beesten in de Groenoordhallen zijn, zullen er vrijwel geen officiële wedstrijden worden gehouden. Slechts bij de kleindieren, zoals konijnen. door René van der Velden Jaap Visser Buitenbeentje De Turkse en Marokkaanse werknemers in Nederland zetten vaak hun beste beentje voor bij het leren van de Ne derlandse taal. De cursussen "Nederlands" die vorige week in het vormingscen trum Troef en de technische School aan de Vondellaan begonnen zitten boordevol. De cursus op maandagavond telt zelfs 60 cursisten. De "gasten" passen zich aan aan de taal van de meerderheid. Vanzelfsprekend is dit niet; als we alleen al denken aan onze vrienden "de oosterbu ren" die elke lente en zomer via Lobith ons land binnen stromen. Wat kennen die Duitsers nou eigenlijk van die Hollandische Sprache; de "goeie" niet te na gesproken? Hollanders helpen onze vrien den uit het zeer nabije oosten zelfs een handje door bij voorbeeld de bordjes "ont bijt" te verhangen voor het bordje "Frühstück". Voor on ze vrienden uit het verre oos ten en het verre zuiden wor den geen bordjes verhangen. Zij moeten zich maar aanpas sen aan de taal van de meer derheid. (Bij hen groeit het geld niet op de rug en zij ko men hier niet als toerist). Toch zijn er ook Nederlanders die de hand uitsteken naar Marokkanen en Turken. Een van de manieren hiertoe is hun taal te leren spreken. Het kan alleraardigst zijn om je Marokkaanse buren in hun eigen taal te vertellen dat het weer weer pet is. K O heeft al enkele jaren cur sussen Turks en Marokkaans. Vanavond van zeven tot half negen begint een "beginners- groep Turks" in een lokaal van de Rembrandtscholen- gemeenschap in Zuid-West. Helaas: de cursus Turks voor gevorderden kan bij gebrek aan belangstelling niet door gaan evenmin de cursus Ma rokkaans voor beginners. Of het moest zijn dat zich de ko mende week nog tal van lief hebbers voor deze cursussen bij K O inschrijven (Oude Vest 45, tel: 141141). Als 9 mensen zich hebben inge schreven zou de cursus toch nog van start kunnen gaan. Die cursussen Turks en Marok kaans voor Nederlanders kos ten 147.50 voor 25 lessen. Vrijdag Dertig mensen bezochten vrij dag de open dag van het Leid se Rutgershuis aan de Papen gracht 26. Naar aanleiding van het tv-programma "...en als ik dat zelf nou es uitmaak" over relaties en sex van jonge ren wilden zij het fijne weten van voorbehoedsmiddelen zoals condooms en de pil. Toen groepsleidster Elly de Haas van het Rutgershuis gis teren na enig rekenwerk op het getal dertig uitkwam viel haar dit behoorlijk mee: "Wij hadden gedacht dat er geen hond zou komen. Het Rut gershuis is een zo bekend iets"... In groepjes kwamen de jonge ren vrijdag het gebouw bin nen. precies zoals in de tv-uit- zending te zien was. Er is honderduit gepraat ook over zaken die niet op tv te zien waren zoals geslachtsziekten. Al met al is het voor Elly De Haas toch de vraag of zo'n open dag voor herhaling vat baar is. "Je zit daar van vier tot tien uur voor dertig men sen". Het Rutgershuis heeft elke dag norma?! spreekuren. r De Zijlpoort: toekomst vaag, voorlopig is het nog drie Drie over tien De tijd staat al een tijdje stil bij de Zijlpoort. Terwijl de res tauratie in een vlot tempo z'n voltooiing nadert staat het uurwerk boven de poort al een paar weken op "drie over tien". Directeur Joop du Prie van het aannemingsbedrijf dat de Zijlpoort-toren restaureert: "De klok heeft even gelopen en zelfs een paaf keer gesla gen. Noodgedwongen heb ben we de zaak stil moeten zetten omdat er een B en W-besluit nodig was om een openbare verlichtingskast van binnen naar buiten te mogen verplaatsen. Dat be sluit is inmiddels afgekomen. Ik denk dat de klok zeker binnen twee weken weer gaat lopen. Definitief dan" Joop du Prie: "We zijn zo goed als klaar. Deze week wordt de laatste hand gelegd aan een aantal kleinere klusjes zoals het verven van het natuur steen" Eigenaar van de Zijlpoort is zo als bekend de Belgische Ne derlander J. Melkert. Melkert, voormalig commissaris bij bouwgigant IBB-Kondor, kocht de Zijlpoort in 1976 voor het symbolische bedrag van één gulden van de ge meente Leiden. In ruil hier voor nam hij de verplichting op zich om de in zeer slechte staat verkerende Zijlpoort te restaureren. Maar toen het einde van de mijjoenen-restauratie in zicht kwam bleek Melkert opeens spoorloos. Vorige week kwam de in Leiden opge groeide Alphenaar van ge boorte. die z'n domicile in Brussel schijnt te hebben, plotseling boven water. Joop du Prie: "Hy is hier een paar dagen geweest en daarna weer voor zaken Nicaragua vertrokken. Ik heb in elk ge val met hem en architect Jan Walraad een bespreking ge had. Wat hij met de Zijlpoort gaat doen is nog altijd een beetje vaag. Hij wil er in elk geval een tentoonstellings ruimte van maken en tevens een ontmoetingsruimte voor de universiteit. Bovendien schijnt hij de mogelijkheid open te willen houden om er een woonbestemming aan te geven. Hoe het ook moge zijn: de restauratie van het buiten- gebeuren is dus nagenoeg klaar. Aan de binnenkant zal nog het nodige moeten wor den gedaan". kleurmuizen en parelhoenders, is hiervan sprake. Verder hebben de wedstrijden vooral een ludiek karakter. Zo is er bijvoorbeeld za terdag om 14.00 uur de verkiezing van de studentengeit van het jaar, die zal worden gekozen door de Leidse studenten. Voorts zal een journalistenjury onder leiding van Meta de Vries de "Persmuis van het jaar" aanwijzen. Aanslui tend hierop presenteert Peter Knegjens om 14.45 zijn Kind-hond show. waarop kinde ren in de klederdracht van het land waaruit de hond afkomstig is, hun lievelingsdier showen. Deze manifestatie wordt om 16.00 uur gevolgd door een kinderpro gramma van Edwin Rutten. 's Middags om 13.00 uur is er dan al een optreden van Maggie McNeal geweest, die bovendien de pu blieksprijs voor vogels zal uitrei ken. Zondag om 12.00 uur verzorgt Bonnie St. Claire een optreden en vindt de prijsuitreiking plaats aan de mooiste katten van "Bees tenspul '80". Een uur later wordt de dierenvriend van het jaar. de Leidse Dierenambulance, gehul digd. Fred Oster reikt dan achter eenvolgens vijf legpenningen uit aan de winnende dieren van de Rijnland-show en presenteert het Concours d'Elegance. Een optreden van Maurice Delmonte, de man die zich op wonderbaar lijke manier in een klein glazen kastje weet te wringen, en van het Trio Hellenique besluiten het "Beestenspul '80". Naast genoemde activiteiten zullen de bezoekers geruime tij.l wor den bezig gehouden met presen taties en demonstraties. Imkers brengen enkele bijenkasten in de hal en zullen in een voorlich tingsstand bijzonderheden laten zien over de bijenteelt. Bij de honden zijn het vooral de gehoor zaamheidsdemonstraties die de aandacht zullen trekken. Verder zal Hans Versnel in samenwer king met Jan Bemer eeo pro gramma verzorgen vanaf het gro te podium. Tijdens dit program ma. dat als een rode draad door "Beestenspul" heen moet lopen, zullen onder meer interviewtjes met kinderen worden gehouden en kunnen mensen van de ver schillende dierenverenigmgcn hun woordje doen. "Beestenspul '80" is zowel op za terdag als op zondag van 10 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds ge opend. ADVERTFNTIE Mantels Een verrassend smaakvolle collectie om regen en sneeuw charmant te weerstaan. Leuke vlotte mantels die men niet hoeft te ontzien. Voorbeeld doorgestikt model met bindceintuur in lang of 3/i. De kleuren camel en zwart. Maten 38 t'm 48. Daarnaast natuurlijk onze schitterende loden mantels, uitstekend te combineren metuni loden-of ruiten rokken. Riël adviseert u graag. Breestraat 135 Leiden telefoon 071-131841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3