Dag uit leven van krantenmakers WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 33 LEIDEN - Ze hebben met elkaar gemeen dat hun dagelijkse gang naar de arbeid hetzelf de gebouw als doel heeft. Vier van de vijf doen het met -wat vorm kleur betreft- identieke loonstrookjesÉéntje krijgt, hoe nostalgisch, aan het einde van de week een loonzakje in z'n handen gedrukt. Een produktieleider, redacteur, kassier, ad vertentie-acquisiteur en een bezorger. Vijf mensen, één baas: het LeidschlAlphens Dagblad bv. Hoe hemelsbreed verschilt hun dagelijkse werk, die tot één en hetzelfde produkt moet leiden, zes dagen per week: de krant. De hoofdrolspelers: Piet Borst (47), produktieleider op de zette rij Itikkerijldrukkerij. Over zijn werkter rein zegt hij: "Hiér zitje in het hart waar alles om draait. Alles komt hier binnen: de kopij van de redactie, de advertenties. Het centraal zenuwstelsel zogezegd". Piet. begonnen in 1962 als machinezetter heeft een functie die voor een groot aantal omschrijvingen vatbaar is: vraagbaak, knopen-doorhakkeradministrateur, vlie gende keep. Maar ook: pispaaltje. René Vos (62), als journalist werkzaam op de eindredactie. Sinds 1947 in dienst als sport- tevens vervangend stadsredacteur daarna als chef sport. Tot voor een paar jaar bestond zijn huidige vak (dat van eindredacteur) niet. Nu is hij één van de mensen die zorgt dat elke pagina er redelijk uitziet: koppen, foto's, alles op z'n plaats. Praten met René over zijn werk is groten deels een terugblik op die goeie, ouwe. ro mantische tijd. zijn handen. Als hij even naar het toilet moet gaat de sleutel van de kas méé. Ook hij heeft een gedegen aantal jaren (29) LD ach ter de rug. Van origine is hij boekdrukker. Nu bestaat zijn werk uit optellen, af trekken en controleren. De cijfers moeten kloppen. Advertentie-acquisiteurs D. Koop mans (56) en T. Kluppel (45). Na enig aarzelen willen ze wel praten over hun dagelijks werk. Ko men vervolgens samen opdraven. Het duo werkt resp. sinds 1959 en 1960 als adverten tie-wervers: "Wij verkopen lege ruimte in de krant". "Maar tn eerste instantie verkoop je jezelf' beweren ze, elkaar afwisselend en aanvul lend. Nick Bosman (18, 'pas') bezorger. Ruim een uur per dag, zes dagen per week, brengt hij zo n 200 kranten rond in de Schubertlaan, Hdndelstraat en in bejaardentehuis De Pa relvissers. Heeft waarschijnlijk ooit voor zichzelf besloten het leven van de optimisti sche zijde te bekijken. Zijn werk een sleur "Welnee. Ik heb er elke dag nog plezier in. Je bent buiten, hebt contact met mensen, elke dag is weer anders". Tekst: Miep de Graaff Foto's: Jan Holvast 07.00 uur - Eerste bedrijf voor twee van de vijf spelers. Rustig op gang komen op dit onuitgeslapen tijdstip is er niet bij. De kopij- stroom moet op gang komen. De eerste handeling van René Vos: als een bezetene de sportpagina's intekenen. Kopij nameten, kop pen maken, de plaats van de fo to's op de pagina's bepalen. Eventuele stijl- of taalfouten wegpoetsen. De tijd dat de redac teur zijn teksten doorgaf met een briefje 'koppenmaker, maak d'r wat moois van' is voorgoed voor bij. De pagina wordt niet langer zonder zorg meer in elkaar ge ramd. Evenmin hoeven redac teuren zich over de kop te werken om zo veel mogelijk kopij in de zetterij te krijgen onder het motto wie het eerst komt, het eerst maalt. Elke deelredactie heeft keurig een aantal afgepaste ko lommen ter beschikking. René Vos, tevreden knikkend: "Allengs is het besef gegroeid dat de kop en de hele opmaak be langrijk zijn. En terecht. Vorm geving is wat mij betreft net zo belangrijk als make-up voor een Eerste daad van Piet Borst: con troleren of er voldoende aan- vangskopij in het bakje ligt. De zetterij kan het zich niet veroor loven een uur werkloos met de armen over elkaar te staan wach ten. Zou ze dat wél doen dan volgt een niet te stuiten kettingreactie: er vyordt te laat "gedraaid" en het hele schema van wachtende chauffeurs, agenten en bezorgers is over tijd. En het eindresultaat geïrriteerde abonnees. Piet Borst daarover "Het is wei eens frustrerend, ja. Dat je je ei gen uitgesloofd hebt en dan het verwijt krijgt datje te laat bent. Maar voor te laat is altijd een re den, nietwaar. Meestal is die re den dat de kopij te laat binnen 08.30 uur - Kassier Bonnet treedt aan. Allereerst zorgt hij ervoor dat de kassiere aan de balie ge noeg wisselgeld heeft, "in ver schillende coupures verdeeld" zoals hij dat wat plechtstatig uit drukt. Verbazend, maar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Bijna al het werk dat Bonnet verricht gaat nog met de hand. Alleen een rekenmachine wordt zo nu en dan aangehaald. Zo wordt het nieuwe dagsaldo berekend aan de hand van inkomsten en uitga ven van de vorige dag. Schriftjes completeren het handwerk. Als extra "check" is er dan nog de computer, die als het goed. is het zelfde bedrag uitbraakt als in het keurige handschrift van de boekhouder in het schriftje staat- vermeld. 08.30 uur - René Vos begint aan de opmaak van het zaterdagse bij voegsel: de bijlage-verhalen, meningenpagina's of de spelpa- gina. Ondankbaar werk —hij ver fraait werk van een ander, on zichtbaar voor de lezer- vindt hij het allerminst. "Ik kan er voor mezelf genoegen aan beleven als ik zie dat een pagina goed is op gemaakt. Het kan best zijn dat een ander, de lezer, het helemaal niet ziet". Hij haalt z'n schouders op. "Maar als ik het maar mooi vind. Ik zie het onmiddellijk als er met de opmaak van een pagina wordt gesjoemeld". De eindstreep wat de vormgeving betreft is nog niet gehaald. "Nee, want we gaan nu toe naar een eenzijdige, uniforme opmaak onder het motto: de krant moet herkenbaar zijn. Elke pagina moet er ongeveer gelijk komen uit te zien, zodat de lezer in één oogopslag ziet dat 'ie het LD/AD voor zich heeft". Daarmee belandt René op een on derdeel van zijn werk. Het is zijn taak een ontwerp voor die uni- forme pagina's te maken. 09.00 uur - Kluppel Koopmans i draaien de stad in. Officieel die nen ze om half negen te beginnen j "maar dan is er natuurlijk nog I geen winkel open" roepen ze in koor. De één heeft de stad ten noorden van de Nieuwe Rijn, de ander, Koopmans, het zuidelijke stuk als werktterrein. De route voert eerst langs de vaste klanten. "Je hebt je indeling" zeggen de acquisiteurs. "Je weet naar wie je moet toegaan, welke winkelier de dag daarop z'n advertentie in de krant wil hebben. Ze bellen je ook wel op of je langs wilt komen. Eventueel ga je later, na de op dracht, nog terug om te laten zien hoe de advertentie er ongeveer komt uit te zien". hun werk. De 'grote' klanten, fi liaalbedrijven, laten dat werk al sinds lange tijd aan hun adver tentiebureaus over. Het tweetal heeft daardoor vele groter ge groeide klanten moeten loslaten. Bij andere middenstanders ko men ze nog steeds: vroeger bij pa, nu bij de zoon. Ze zijn geworteld in de stad. "Het is 't belangrijkste dat ze je gezicht kennen, dat ze weten wie je bent. En het is echt waar dat we soms briefjes onder onze auto vinden met de vraag of we even langskomen. Ze kennen je auto óók". De twee, ietwat trots: "In de vakan- tietijd merk je dat ook sterk. De klanten geven soms hun adver tentie niet aan je plaatsvervanger. Dan zeggen ze: oh, hij is over twee weken weer terug? Dan wacht ik wel zolang" tuurlijk grotendeels verloren ge gaan. Wat wil je - de hele redactie bestond toen uit zeven man, nu zijn het er zo'n vijftig. Zaten we in een afgeschut hoekje waar de rails van de lorry nog liepen en waar ik telkens over struikelde. Dudok (de architect, red.) was namelijk een redactieruimte in zijn ontwerp vergeten..." 13.30 uur - Tussen acht en half twee. Dan moet het gebeurd zijn. Er dient te worden gedraaid. Als het druk is staat Piet Borst zelf mee te plakken, maar officieel mag hij dat als produktieleider niet. Maar. "werk is werk" Van elke pagina dient een "foto", daarna een "plaat" te worden ge maakt, die richting drukkerij gaat. Daarna is Piets dagtaak nog niet beëindigd. Er ligt een dikke René Vos: Vormgeving is voor de krant wat make-up is voor de vrouu •k Kassier Bonnet: de kas, de telmachine en de schriftjes. de neiging hebben alleen naar de prijs van de advertentie te kijken. "Dat zijn boodschap in 50.000 ge zinnen komt, dat ziet 'ie niet. En aan de hand van de oplage wor den de tarieven vastgesteld, dus afdingen is er niet bij" 15.00 uur - René Vos af, bezorger tegelijkertijd op. Nick Bosman haalt de kranten zo vroeg moge lijk. "Ze zijn eraan gewend datje vroeg komt. Maar èls ik 's te laat ben heb ik altijd wel een goeie smoes hoor" hij zegt het gerust stellend. "Bij die oudjes in De Pa relvissers is het dan altijd wel la chen. Als ze zeggen: joh, ik dacht dat je niet meer kwam zeg ik: ja, maar ik kan m'n vriendinnen toch niet in de steek laten?" "Je bouwt een band op met die mensen hè. Ze kennen je nou een beetje. Klachten? Nee, daar hou ik niet van. Ik denk ook wel dat als mensen geregeld de krant niet in de bus vinden ze een andere gaan proberen. Nou, en dan snij je jezelf in de vingers, scheelt weer geld". 15.00 uur - Girobetaalkaarten en betaalcheques worden door de kassier op de rekening bijge schreven. Briefjes voor de adver tentie- en abonnementenafde ling wie er wat per kas hebben betaald klaargelegd, om aanma ningen te voorkomen. In- en uit gaven gecodeerd en het pons- concept voor de computer klaar gemaakt. Bonnet maakt geregeld een loopje naar de bank als er naar zijn mening teveel geld in kas is. Hij hult zich over die toch ten in stilzwijgen, bang als hij is om overvallen te worden. "Mijn voorganger ging rustig V&D in met een tas vol geld. Dan werd ik altijd schichtig maar hij zei: doe maar heel gewoon, dan val je he lemaal niet op". 15.30 uur - Nick doet zijn wijk. Hij kent haar uit z'n hoofd maar heeft ook een trucje. "Ken je dat sys teem niet?" Nick is nog verbaasd ook. Nou, je hebt bijvoorbeeld een portiek, dan zet je bij elke abonnee een kruisje. Je hebt er bezorgers bij die het met nagellak doen om het er eventeel met re mover weer te kunnen afhalen. Maar ik doet het met viltstift, het blijft toch hetzelfde". Hij heeft er oprecht aardigheid in. Denkt niet aan ophouden. "Welnee. Anders zit ik toch te hangen en thee te drinken. Bovendien levert het me een aardig centje op. En iedere jongen heeft toch geld nodig?" Nick, Meao-scholier, somt op: "Nou, m'n vakantie heb ik er gro tendeels van betaald, en die brommer. En nu betaal ik er m'n autorijlessen van". 16.30 uur - De dag loopt teneinde, de kas wordt geteld, de computer afgedraaid. Zorgvuldig sluit Bonnet z'n boeltje af. Het geld gaat in de kluis. 17.00 uur - Nick is nog actief Als bezorger is hij niet gespeend van enig zakelijk bloed. Nieuwe abonnees betekent kassa. Hij ver telt hoe hij ze probeert te werven: "Nou, je merkt meteen of ze wel of niet geïnteresseerd zijn. En als ik dan iemand in m'n wijk zie die geen abonnee is vraag ik: waarom niet, het is toch een goeie krant? Soms hebben ze een reden. Als ze geen goeie smoes hebben vraag ik of ik 'm een paar dagen in de bus mag doen.." Nïck heeft z'n zaakjes in het jaar dat hij de krant bezorgt aardig voor elkaar. Inmiddels zijn al z'n uit wonende broers en zusjes abon nee ("M'n broer zei: als ik jou er mee kan helpen doe ik het wel effe") en is Nick een tv en een surfplank rijker. Zijn loopbaan begon hij als invaller voor een door ziekte gevelde be- zorgster. "Maar in december was ze jammer genoeg weer beter" Hoezo, jammer? "Nou, voor die meuwjaarskaartjes natuurlijk 17.30 uur-Het gros is naar huis. De kranten zijn de deur uit. De klachtendienst moet eventueel' het staartje opdrinken. Morgen weer een voorstelling. 09.30 uur - Piet Borst spoedt zich naar de "mis", het dagelijks overleg(je) tussen hoofdredactie, zetterij, advertentie/abonnemen ten afdeling én de directeur. Bij die gelegenheid wordt het offi ciële aantal kolommen cq pagi na's vastgesteld. Uiteraard af hankelijk van het kopijaanbod en het aantal advertenties. En pas sant komen opmerkingen en klachten over-en-weer aan bod. Waarom was die foto zo slecht af gedrukt? Hoe kwam het dat de kopij van (noem maar een dwars- sti aat) de streek weer te laat was anderhalf uur administratie op hem te wachten. Hij houdt bij welke mensen er ziek zijn, of ie dereen zijn (over) werkbriefje heeft ingevuld en zo ja, op de juis te manier. 14.00 uur - Koopmans en Kluppel komen weer binnen van hun tochten, de werkzaamheden van elf uur 's morgens herhalen zich. Nauwlettend houden de heren in de gaten of er geen fouten in de advertenties van de -inmiddels gedrukte- eerste editie staan. Over fouten gesproken. Koop mans: "Vroeger kreeg je dan zo'n verfrommeld briefje mee van een winkelier en dan moest je d'r maar wat van maken. Ik zie het vanavond wel in de krant, zei een slager, mede door ons toedoen groot geworden, dan tegen me. En dan kwam het weieens voor dat een pond lappen voor 2,98 werden aangeprijsd terwijl ze een gulden duurder waren. Die slager kreeg het dan knap benauwd van al die klanten, want het stond toch in de krant, zo redeneerden die. Kwaad werd 'ie nooit. We zetten altijd een rectifi catie de volgende dag in de krant en dan was alles weer goed. Ja, het is jammer dat zulke klanten op advertentiebureaus overstap pen.." Intussen vindt het tweede "misje" plaats. De eindredactie heeft de kolommenlijst bij Piet Borst ge bracht. Bijna tegelijkertijd komt het aantal advertenties bij hem binnen. De schema's voor mor gen worden vastgesteld. 14.30 uur - De advertentiewervers gaan de stad weer in. Vaak op zoek naar aspirant-klanten. Be- delwerk? "Ze hebben ons altijd gezegd: je moet nooit blijven doorzeuren. Maar omdat we overal ons gezicht laten zien heb ben we natuurlijk wel een fikse voorsprong op collega's bij ande re kranten die het telefonisch af doen". Wat het tweetal frustreert is dat sommige middenstanders 10.00 uur - De controle-taak van de kassier is nog niet teneinde. De onkostennota's, interne kasstuk ken. Ook de lopers worden door hem uitbetaald. Met-de-hand Advertentie-wervers Koopmans (links) en Kluppel: Verkopen lege ruimte in de krant 12 00 uur - Als René geen bijvoeg sel maakt is hij bezig met het in tekenen van boeken- of meningen pagina's, of ook wel de speciale uitgaven. Zoals de sportbijlage als schaduw van het nieuwe sei zoen: "Dat is wel een klus, ja. Moet je je voorstellen, 29 pagi na's. Op elke pagina één verhaal met meestal maar één foto. Na 22 pagina's wordt je knettergek. Weetje niet welke variatie je nog moet bedenken. Bijzonder onbe vredigend. Maar in de week end-bijlage kan ik me wel weer uitleven. Hoe lang ik gemiddeld over een pagina doe? Soms een half uur, soms ook wel ander half.." Bezorger Nick Bosman: Elke dag nog plezier in z'n werk. Ook bij K K is een terugblik in de tijd onvermijdelijk: "Vroeger was het allemaal veel en veel" moeilijker werken. Zat je te han- nissen met clichés en matrijzen. Tegenwoordig kun je de klant voor 80% het eindresultaat laten zien. En het aantal mogelijkhe den is door het fotografisch zet ten enorm vergroot" 09.15 uur - Bonnet controleert de inkomsten en splitst ze uit in pos ten: abonnementsgeld, sleutel tjes, losse verkoop, oud papier. Afwisselend met rode, blauwe en groene pen worden nauwkeurig streepjes en cirkeltjes op de lange kassastrook aangebracht. Elk van die kleuren heeft z'n eigen betekenis. Elke per kas betaalde giro/rekening moet op de strook worden teruggevonden. Eenmaal ondekt wordt bij een bedrag een rode, dan wel blauwe of groene streep/cirkel geplaatst. "Zo" zegt Bonnet als dit karwei is geklaard "weer een papiertje. Weer een stukkie. 't Zijn allemaal stukkies hè". (alweer) worden de loonzakjes, voor de bezorgers uitgeschreven. Ook die bedragen worden gecon troleerd. 11.00 uur - Koopmans en Kluppel komen het gebouw binnen om geworven advertenties af te ge ven en uit te werken. Het schema tisch indelen van de advertentie (soort letter etc.) behoort ook tot Als redacteur van de oude garde heeft hij vergeleken met vroeger wel een makkie. In 1947 had nie mand van een vijfdaagse werk week gehoord. "Er werd toen in feite roofbouw op je gepleegd. Zeven dagen werken per week. Vierentwintig uur per dag stond je voor die krant klaar. Ik zat bij de sportredactie, maar als het uitkwam moest ik bij de stad in springen. En je ging naar alle bij eenkomsten. Als iemand een le zing met lichtbeelden hield, moest daar een redacteur heen. Tot mijn grote vreugde" weer het instemmend geknik zijn ze een strengere selectie gaan toepas- "En elke week het verplichte bio- scoopje. Zeven dagen, een week einde vol sport en op maandag weer present om het restant sport bij te werken". Maar ook: "De banden waren toen veel hechter. Je deed veel meer mét elkaar. Die eenheid is na Piet Borst in zijn dagelijkse entourage: de zetterij. "Het hart waar alles om draait" 11.30 uur - Piet Borst als vraag baak: een redacteur vraagt of er een stukje kopij op zijn (al door gegeven) pagina kan worden ver anderd. Een machine is weer ka pot: repareren of vervangen? Bij de tikkerij lopen ze om verster king te gillen. In zijn kamertje is het een komen en gaan van men sen. "Je doet van alles. Tot het sussen van een ruzie toe"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33