Oegstgeest heeft 'eigen' systeem voor kinderoppas Poppentheater laat werkelijkheid zien aan jong en oud \leidse agenda Wij zijn gepasseerd9 Seth Gaaikema: prima theaterwerk in Leiden Burgerlijke stand WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 "Het kind blijft in zijn vertrouwde omgeving" OEGSTGEEST - "Wij hebben zeker in het begin ook nega tieve reacties gehad, zo van: "Hoe kun je nou je kind uitbesteden?". Daarnaast zijn er echter veel enthousiaste reacties geweest die ons verder genoeg zeggen." Hanne Moonen heeft samen met Jacqueline Levebvre, die deze woorden beaamt, enkele maan den geleden in Oegstgeest een zogenaamd dagmoederproject op poten gezet. Het project heeft tot doel opvang mogelijkheden voor kinderen te scheppen door te bevorderen dat mensen afwisselend op eikaars kinderen passen. Verder kan men via het project tegen een vergoeding oppas voor kinderen krijgen. Dit alles gaat via een mappensysteem, waardoor hulpvrager en hulpaanbieder el kaar kunnen benaderen. "Wij hebben een map met vraag naar oppas voor kinderen en een map met mensen die zichzelf aanbieden als oppasser. Daar kan uit worden gekozen. De mensen moeten dan zelf contact met el kaar opnemen en eventueel tot een aspraak komen", vertelt Jac queline Levebvre. Na drie maanden organisatie en ontwikkeling spreken beide ini tiatiefneemsters nu van een ge slaagde zet. Hanne Moonen ver telt dat aan de opvang voor kin deren met een vaste oppas dui delijk behoefte blijkt te zijn. Niet ideaal Jacqueline Levebvre, die al binnen het UW Oegstgeest actief was met het verzorgen van oppas, maar dan meer incidenteel, geeft aan dat haar steeds meer vragen bereikten voor wat meer perma nente daghulp, met name van één-ouder gezinnen. Hanne Moonen zelf kwam eigenlijk tot het initiatief omdat zijzelf na de geboorte van haar kind oppas nodig had daar ze haar beroep nog enkele uren per week wilde voortzetten. "In Oegstgeest is geen crèche en in Leiden is een wachtlijst voor de crèche. Bovendien vind ik per soonlijk een dergelijke opvang niet ideaal, zeker niet voor heel kleine kinderen. Ik vind het pret tiger wanneer het kind bij een bekende (dé oppas) is en als het kan in een huiselijke omgeving. Een crèche is meer iets voor men sen die echt hele of halve dagen per week werken en niet voor mensen die er eens even uit wil len of moeten", aldus Hanne Moonen. Zij slaagde er zelf vrij snel in een oppas te vinden, maar het on derwerp op zich hield haar bezig. Daarop kwam zij in contact met Jaqueline Levebvre en beiden zagen hun eerste initiatieven na twee weken al vaste Uitstekend Zij kregen een eerste informatieve bijeenkomst van de grond, die al gelijk zo'n dertig geïnteresseer den trok. Intussen werden ze door tientallen anderen opge beld. Er ontstond een werkgroep waar zijsamen met acht anderen zitting in namen. Deze groep stippelde het verdere werk uit en een van de eerste concrete stap pen was het instellen van een we kelijks spreekuur in het gemeen tecentrum (elke maandag van 19.30 tot 20.30 uur). Hier kunnen belangstellenden met de vertegenwoordigsters praten over het project op zich en over de gewenste oppasmogelijkhe- den. Men kan zich laten inschrij ven om een oppasser te krijgen of zelf dienst te doen als oppasser of om de hulp uit te wisselen. Aan de hand van de mappen kunnen dan eventuele vertrouwde wor den gemaakt. Tot nu toe zijn 12 contacten ge slaagd. Daarnaast zijn er nog de nodige inschrijvingen en mensen die al enthousiast hebben laten weten het project een uitstekend idee te vinden. "Met het dagmoederproject houd je het kind bij iemand die uitgroeit tot een goede kennis. Veelal komt de oppas thuis, waardoor het kind in zijn eigen vertrouwede omgeving blijft. Veel mensen vinden dat laatste prettig", zegt Hanne Moonen. Praatpaal Beiden zijn zich ervan bewust dat hun initiatief kan uitmonden in een praatpaal-functie tijdens het spreekuur, waarbij allerlei problemen over opvoeding en dergelijke op tafel komen. "Kijk je kunt adviezen en informatie geven. Maar je moet niet bevoog dend optreden. Wij vragen na tuurlijk wel aan oppassers welke ideeën ze hebben over opvoe ding", aldus Jacqueline, en Han ne voegt daaraan toe dat men niet "aan bemiddelen doet". "Iedereen is vrij om te komen en uiteindelijk moet ook iedereen zelf kiezen aan wie hij zijn kind toevertrouwt. Als men is ge slaagd en iemand bij ons heeft gevonden om op te passen, dan heeft men verder alleen nog met elkaar contacten. Wij hebben verder ook geen aansprakelijk heid. Je moet bedenken dat wij puur vrijwilligers zijn. Wij heb ben niet de tijd om een bemidde lende rol te spelen." De vrijwilligers bemoeien zich ver der ook niet met eventuele ver goeding voor de oppas. Ook dat moeten degenen die contact met elkaar hebben gevonden verder afhandelen. Veel belangstelling bestaat in elk geval voor het uit wisselen van de oppas. Deze mo gelijkheid is extra gunstig voor mensen die financieel niet in staat zijn regelmatig een vergoe ding te betalen voor oppas. "Ook voor hen is het prettig als zij dan over een oppas kunnen beschik ken die bovendien nog kan uit groeien tot een kennis." i informatie geven i In de vraagmap komen verder alle mogelijke oppas-problemen voon "Zo komt men de werkende moeder tegen die veelal de voor keur geeft aan oppas bij haar thuis, vooral als de kinderen klein zijn. Verder zijn er de moe ders van oudere kinderen, die al leen opvang zoeken voor de lunch. Dan de moeders die eens per week een middagje-vrij wil len hebben en de moeders die voor hun kinderen een gezellige oma zoeken, omdat ze er zelf geen hebben", zo laat Hanne Moonen weten. Met dit laatste geeft zij trouwens aan dat iedereen als oppas wel kom is: jongeren, ouderen, vrou wen zonder kinderen, moeders, werkstudenten. CHARLES LENNARTZ LEIDEN - Seth Gaaikema zit in het programmaboekje ge vangen tussen Han Peekei en Jan Willem Hofstra. Ieder op z'n eigen wijze slaagt erin Seth de hemel in te prijzen, waar hij juist een plaats voor Van Agt vermoedt. Peekei doet dat op een toch wel listi ge wijze door Gaaikema eerst te bedelven onder negatief getinte adjectieven en Hof stra (vooral bekend bij de ou dere televisiekijkers) gaat, al superlativerend, recht op z'n doel af. Het theaterprogramma 'Seth Nu', dat Seth Gaaikema gis teravond en vanavond in de Leidse Schouwburg bracht (c.q. brengt) kun je als toe schouwer eigenlijk op exact dezelfde wijze benaderen. Je kunt het decor en de vormge ving van zijn show, evenals de prachtige foto's van de hand van Jan Swinkels, even om zichtig benaderen als Han Peekei dat in het program maboekje doet. Het optreden van Seth kun je als toeschou wer heel eerlijk en oprecht kwalificeren als onthullend, spontaan en trefzeker, geheel in de trant van de benade ringswijze van Jan Willem Hofstra. Toch blijkt, hetgeen zowel voor decor, vormgeving als de show zelf geldt, dat, welke weg je ook bewandelt, je on ontkoombaar verstrikt raakt in positief getinte kwalifica ties. Hoewel het cabaretiers als Gaaikema, Van Veen en Van Vliet soms overkomt, dat zij in een recensie volledig in een hoek worden geschreven, moet me van het hart, dat dit veeleer gebeurt omdat de re censent zijn kritische instel ling wil etaleren, dan dat het optreden van de respectieve- lijke cabaretiers hiertoe aan leiding zou hebben gegeven. Het, is daarom volstrekt zin loos en uitermate oneerlijk Gaaikema en de hem begelei dende musici (pianist Henk van Dijk, gitarist Jan Blok, slagwerker Cor van den Berg, bassist Dub du Bois en gita- rist/dwarsfluitist Willem Er- né) met ondermaatse argu menten om de oren te slaan, wanneer in het theaterpro gramma daarvoor geen valide reden kan worden gevonden. Deze positief getinte recensie stoelt op twee, volstrekt au tonoom fungerende, elemen ten: de mening van het publiek en de mening van de recensent. Gisteravond, in een vrijwel uit verkochte Leidse Schouw burg, lagen beide in eikaars verlengde. Door zich massaal van de stoelen te verheffen, bevestigde het publiek gis teravond de mening, die zich tijdens de show van Gaaike ma bij ondergetekende had postgevat. Het publiek op zijn beurt vindt in deze visie-ach teraf datgene op papier ge steld, dat men gisteravond zelf heeft ervaren. Een avond Seth Gaaikema blijft, hoe je het ook wendt of keert, een exclusief avondje- uit Daar moet zelfs Nico Scheepmaker, die' al jaren lang consequent de zang- technische kwaliteiten van Gaaikema op een ongemeen 'Scherpe wijze aan de kaak stelt, het mee eens zijn. BERT KOEKEBAKKER WARMOND - Bij een inbraak in een woning aan de Herenweg in Warmond is gisteravond voor enkele duizenden guldens aan sieraden en geld gestolen. De dader(s) wist(en) het huis bin nen te dringen door een wc- raampje te forceren. Ook een tus sendeur werd opengebroken om verder in de woning te kunnen. Binnen werd op zoek naar waarde volle spullen het een en ander overhoop gegooid. 'Wellus-Nietus'krijgt eigen ruimte in Voorschoten VOORSCHOTEN - "We willen de wezenlijke in houd van de verhalen combineren met leuke dingen. Het werken met poppen is een ideale ma nier om onze thema's bij de mensen over te bren gen. Niet alleen voor kin deren; we spelen ook voor volwassenen. We hebben gemerkt dat onze manier van werken sterk afwijkt van wat andere poppen theaters doen. En dat al leen al heeft veel positieve reacties opgeleverd". Al ruim een halfjaar treedt José van der Steen samen met haar vrien din Connie de la Mar in het land op met hun poppentheater "Wellus-Nietus". Inmiddels is het ondernemende duo er in ge slaagd om in Voorschoten een vaste standplaats te krijgen. Het is een houten keet op het parkeer terrein bij de Churchilllaan. "Een klein maar knus onderkomen", noemt José de ruimte waarin ze nu ook vaste voorstellingen kun nen geven. Publiek Volgens Connie zou een veel grote re ruimte zelfs nadelig zijn voor het contact met het publiek. "Daarom zouden we niet in de zaal van het Cultureel Centrum kunnen. Dan vallen we in het niet wat grootte betreft. Vergelijk het maar met grote schoolklassen. Daarin kan je je idealen die je als leerkracht stelt vrijwel niet ver wezenlijken. Nee, met dit ge bouwtje zijn we voorlopig erg gelukkig. We kunnen onze voor stellingen nu hier en op scholen, buurthuizen en manifestaties ge- "We willen professioneel gaan werken en van dit werk ons be roep maken. Wanneer je je af vraagt .wat er nou voor kinderen eigenlijk meer is dan alleen maar lollige dingen, dan kom je tot de conclusie dat dat bitter weinig is. Natuurlijk, tekenfilms zal op te levisie. Of Top-Pop, Tros-top-vijftig, noem maar op. Dit soort "kinder" programma's LEIDEN, VOORSCHOTEN, LEI DERDORP - Geboren: (Leiden), Esther M., dochter van A. Stouten en A. van den Nieuwedijk; Paul J., zoon van W.L. Borst en M. de Jong; Michaël, zoon van R.B. Abel en J.A.M. Kauffman; Anna C., dochter van G.K. Miley en J. Blomberg; Jessie, dochter van B.A.R. Bullens en A.E.M. van Vianen; Patrick, zoon van R. van der Horst en A. Bronsgeest; (Voorschoten), Ilse L., dochter van A.H.M. Madlener en L.C. Gerritsma. Ondertrouwd: (Leiderdorp), W.F.K. van Atten en J. Blaak; R. van der Pot en W. van der Luit. Getrouwd: (Leiderdorp), B.L.H. Morsink en M.I. Pattiapon; M.R. Peerkham en J.T. Weiter. Overleden: (Leiden), C. Van Capel (67), echtg. van J.P. Heuzen. Goudzwaard bij CDA Leiderdorp LEIDERDORP - Professor doctor B. Goudzwaard zal volgende week dinsdagavond spreken tij dens een ledenvergadering van het CDA in Leiderdorp. Als on derwerp van zijn toespraak staat centraal de samenwerking tussen katholieken en protestanten in politiek verband. Hij zal in dit kader over de problemen en mo gelijkheden spreken. Na zijn rede die om 20.00 uur begint is in de kapelzaal van de Scheppings- kerk aan de Poelgeestlaan, waar de bijeenkomst wordt gehouden, gelegenheid tot discussie. moet echter wel geschikt zijn voor volwassenen. Die kunnen immers lid worden van een om roep", concludeert Connie. José heeft evenals Connie veel met kinderen gewerkt. Hun opleiding tot kleuterleidster heeft hun veel inzicht gegeven in de wijze waar op ze het nuttige met het aange name kunnen verenigen. Thema's José: "De kinderen, maar obk de volwassenen moeten iets aan een voorstelling hebben. Kinderen reageren altijd wel wanneer het om Jan Klaassen gaat. Het is na tuurlijk wel een schattig gezicht, maar daar doe je het toch niet voor? Wij spelen stukken met thema's als geweld, vriendschap, vrede of discriminatie. In elk ge val zaken waar kinderen dage lijks mee te maken hebben. En dat spreekt erg aan, vooral met gebruik van poppen. We gaan niet zelf als een stel infantiele volwassenen gek doen om de kinderen te vermaken of bezig te houden. We spelen met onze zelf gemaakte poppen zelf en zetten ze een bril op of doen ze een T shirt aan. Dat is de werkelijkheid, het hoeft allemaal niet zo super mooi te zijn", zegt José. Connie is evenals José mp pad ge weest om te bekijken hoe over het algemeen voorstellingen voor kinderen worden gegeven. De ervaring daarbij opgedaan leerde dat hun achtergrond een belang rijk gegeven was om de kinderen met voorstellingen van Wel lus-Nietus een beter programma te bieden. Discussie "Wij werken meer naar de kinderen toe. Zo maakten we eens een sprookjesvoorstelling mee, uit gevoerd door mensen van de kunstacademie. Er was een hele hoop moois en liefs bij. Naar daar ging het dan eigenlijk ook om. Naar de maatstaven van volwas senen wordt alles zo opgeblazen .om het aanzien te verrijken. Wij laten dingen heel bewust in de realiteit gebeuren. Kinderen pakken het daarom veel sneller op. Daarom heet ons poppen theater "Wellus-Nietus": we la ten de afloop van de verhalen open en komen dan achter de WOENSDAG Leiden Stadsgehoorzaal - informatieavond Leiderdorp De Bloemerd - verenigingen praten over opheffen sportraad L'dorp, 20.00 uur Zoeterwoude Christ. Dienaarkerk - oud-minister Trip spreekt in kader vredesweek, 20.00 uur Wannond Gemeentehuis - commissie ruimtelijke yj José van der Steen en Connie de la Mar in hun theateit gehouden. kast vandaan om er over te pra ten. Het publiek mag ook zelf een einde aan het verhaal maken. Vaak ontstaat er dan een wel- lus-nietus discussie. Vandaar. De anente voorstellingen zullen worden den", aldus Connie, die tot slot vertelt, dat op 27 september het houten gebouw als poppenthea ter wordt geopend door wethou der Marselis. waarheid ligt veelal in het mid- Die dag zal het dan open huis zijn i kennis kun nen maken met een poppenthea ter dat door de realistische aan pak zeer goed past in deze tijd. ROEL ZAADNOORDIJK Burgerleden monumentenraad Leiderdorp: ordening, 20.00 i DONDERDAG Leiden Stadhuis - commissie volkshuisvesting, 20.00 uur Lakenhal - opening pijpententoonstel- ling, 20.00 uur Verpleeghuis Zuydtwijck - Aaltje Noor- derwierlaan, Afasie-patiënten, 20.00 uur Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, de Clowns van Frederi- coFeUini uit 1970, 20 en 22.15 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg j 33, Voorschoten, spreekuur voorinvali den, 19-20.00 uur, tel 01717-3309 Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18,1 vrij advies, 20-21 uur Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrij van 14-16 tel: 130983 Volkshuis - Haarlemmerstraat middag kaarten, sjoelen, letjes, 14-16 uur Troef - Noordeinde 2a, W Dienstweigeren, voorlichting leidingdienstweigeren, tel: 20-21.30 uur Voorschoten Cultureel Centrum - tentooi rond recreatiebad 'Het Wedde', 19.00 Oegstgeest Terweeschool - raadsvergadering, 19.30 Warmond Raadhuis - commissie financiën en eco nomische aangelegenheden, 19.00 uur Raadhuis - commissie financiën en openbare werken, 19.30 uur Raadhuis - raadsvergadering, 20.00 uur Zoeterwoude Raadhuis - raadsvergadering, 2C.00 uur. M Apotheken LEIDERDORP - De burgerleden uit de raadscommis sie voor monumenten in Leiderdorp leggen hun functie neer omdat ze zich regelmatig gepasseerd voelen door burgemeester en wethouders als het gaat om het monumentenbeleid. Zij vinden dat de commissie als adviescollege overbodig is geworden. Officieel hebben zij nu B en W gevraagd hun met onmiddellijke ingang ontslag te verlenen. Door het wegvallen van deze leden wordt het voortbestaan van de commissie onzeker. De burgerleden stonden met name verbaasd over de stoop van het pand Hoofdstraat 90, terwijl B en W geen advies daarvoor aan de monumentencommis sie hadden gevraagd. Zij wijzen op de kwaliteit van het pand, dat door de rijksdienst voor de momumen- tenzorg werd aangemerkt om voor plaatsing op de lijst van beschermde monumenten in aanmerking te komen. Als zodanig werd het pand door de monu mentencommissie al in 1978 voorgedragen aan B en W. De burgerleden ergeren zich ook over het wegla ten van genoemd pand op ec van monumenten door B e aan de Rijksdienst in 1979. Een drietal activiteiten van de gemeente was voor de burgerleden de definitieve aanleiding om op te stap pen. Wethouder Meerburg maakte plannen bekend voor opspuiting van Buitenhof, hetgeen volgens de burgerleden een bedreiging betekent van de Zijl molen (beschermd monument). Verder werd de voorgenomen sloop van de panden Jaagpad 6 tot en met 12 en 47 en 48 bekend, huizen die eveneens te beschermen zijn volgens de rijksdienst. Dan was er nog het uitstel van de restauratie van het pand Hoofdstraat 24/Bruggestraat 1 (beschermd monu ment). Over deze punten werd geen overleg gevoerd met de commissie en dus ook geen advies gevraagd. De burgerleden vinden dat B en W de monumenten commissie misbruikten als dekmantel voor een be leid dat de naam van monumentenbeleid nauwelijks meer kan dragen. De avond- en nacht-, zondagsdienst de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen 19 tot 26 sept. door apotheek "Leiden Zuid-West", Brahmslaan 20, tel.; 763131, apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest, tel. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel.: 410131, spreekuur vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis Lütweg 7, telJ 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, /.d. Waalslaan, tel 4641 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorgfng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post f 254.10 overschrijving geen incassokosten. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2