i ingsbond FNV wil koopkracht in '81 handhaven Vierduizend mensen korter laten werken Groenevelt roept stakers op tot solidariteit "Bezuinigingsdrang overheid fout" Kort zakelijk Topsalarissen niet vóór 1 januari omlaag WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 WÊE3333HSMÊ PAGINA 27 lAhold Hiold wil bij grootwinkel-dochter Miro via vereenvoudigingen in de I organisatie maximaal 57 ar beidsplaatsen laten verdwijnen. I De reorganisatie die met name de administratieve en inkoopafde- I lingen op het hoofdkantoor be- treft, zal in principe zonder ge dwongen ontslagen plaatsvin- j den. Getracht zal worden de be trokken werknemers zoveel mo- gelijk elders in het concern over j te plaatsen, aldus Ahold. Overleg 1 over de reorganisatie is momen- teel gaande met de Dienstenbon- den en de Ondernemingsraden, j zo heeft het concern gisteren meegedeeld. iRecord Het aantal werklozen in Engeland, I dat het niveau van de crisisjaren al is overschreden, is in de maand september verder toegenomen tot een totaal van 2.039.003, ofwel 8,4 procent van de beroepsbevol king, zo heeft de regering giste ren bekendgemaakt. Vakbondsleiders wijten deze crisis aan het financieel en economisch beleid van de conservatieve rege ring van premier Margaret That cher. Tornado De directie van Tornado in Etten- Leur en de vakorganisaties heb ben gisteren in principe overeen- I stemming bereikt over de wijze waarop door aandeelhoudster Bekaert zekerheid kan worden gegeven, dat het sociaaLplan voor de 250 werknemers van Tornado waarvoor ontslag wordt aange vraagd, zal worden uitgevoerd. Dat heeft de directie van Tornado j gistermiddag meegedeeld. jDe zekerheidsstelling houdt in, dat Bekaertbaar kapitaal niet zal te rugvorderen voordat de eventu eel nog resterende verplichtin gen uit het sociaal plan zijn vei- liggesteld. Over het sociaal plan zijn de besprekingen nog gaande. Utrechts Nieuwsblad iHet ziet er naar uit dat Holding Utrechts Nieuwsblad BV spoe- g dig zal worden overgenomen t door Wegener's Couranten Con- i cern. De besprekingen over de ;v fusie verkeren in een zodanig stadium dat spoedig overeen- t stemming mag worden verwacht, g De overneming zal gedeeltelijk in 1 contanten en voor een ander deel in ruiling van aandelen UN in nieuw uit te geven certificaten f van aandelen Wegener plaats- j vinden, zo heeft Wegener be- kendgemaakt. Door de beoogde samenvoeging ontstaat een sterke dagbladposi- Itie in Midden-Nederland. De to- I tale oplage van de dagbladen in de provincies Utrecht en Gel- j derland zal meer dan 200.0000 exemplaren bedragen. Samen met de dagbladoplagen van de dochterondernemingen Drents- i Groningse Pers van 46.000 en Drukkerij- en Uitgeversbedrijf J.D. van der Veen te Winschoten van 28.000 zal de totale oplage na de fustie met UN circa 280.000 stuks zijn. Bij UN zijn in totaal 740 mensen werkzaam, bij Wegener en haar dochters 1547. De besturen van beide ondernemingen garande ren de zelfstandige voortzetting en het behoud van de in de redac tiestatuten beschreven identiteit van de door hen uitgegeven dagbladen. De fusie zal geen ont slagen ten gevolge hebben. In verband met het jubi leumnummer is er vandaag geen beurs. Bonden willen cao in metaal per bedri jf VLISSINGEN (ANP) - Arie Groenevelt. voorzitter van de Industriebond FNV heeft de stakers bij de drie Rijn-Schelde- Verolmebedrijven in Zeeland gister morgen succes t oegewenst in de strijd. Hij sprak op het terrein van de konink lijke maatschappij in Vlissingen (KMS) zo'n 2000 stakers toe. Deze wens van Groenevelt ging gepaard met een oproep tot solidariteit met de andere werkne mers in de metaal elders in Nederland, waarvoor nog steeds geen cao is afgeslo ten. Groenevelt benadrukte nog eens het feit dat de staking bij de koninklijke maat schappij de Schelde in Vlissingen. bij de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissin- gen-Oost en Scheldebouw in Middel burg een plaatselijk probleem is, dat on der meer ontstaan is dopr stommiteit van de Vlissingse directie. Deze is, vol gens Groenevelt. volledig verantwoor delijk voorde nu uitgebroken stakingen. "Zij zullen deze dan ook zelf moeten be talen". meent Groenevelt. De onderhandelingen tussen de directie van de scheepswerf en de vakbonden over de eisen van de 2000 stakers hebben "gisteren niets opgeleverd. Vandaag zou den de onderhandelingen worden voortgezet. Eén van de eisen van de stakers, het in een hogere loonklasse plaatsen van de pro- duktiearbeiders, lijkt nu moeilijker te verwezenlijken dan ooit nu de loontech- nische dienst de directie van KMS gis termorgen op de vingers heeft getikt over het feit dat deze de afgelopen week veertien bazen naar een hogere loonklasse heeft overgeplaatst. Deze maatregel, de uiteindelijke oorzaak van de staking bij de KMS in Vlissingen, zal moeten worden teruggedraaid, om dat ze in strijd is met de loonmaatregel. Groepsdirecteur J A. Smit van de KMS verklaarde gisteren, dat de KMS-directie dacht, dat het binnen de loonmaatregel was toegestaan de veertien bazen in functie te verhogen. Hij zei voorts, dat de loontechnische dienst niet op verzoek van De Schelde een onderzoek heeft in gesteld. Het gaat hier om een eigen ini tiatief van de LTD. aldus Smit. Cao De Industriebonden van het FNV en CNV hebben de directie van RSV in Rotter dam gisteren verzocht om op zo kort mogelijke termijn onderhandelingen te beginnen over een nieuwe cao, nu het metaaloverleg op centraal niveau is mislukt. De beide Industriebonden wij zen de RSV-directie erop dat ook bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij RDM en bij Wilton-Fijenoort in Schie dam (beide RSV-ondernemingen) de on rust toeneemt over de toepassing van het functieclassificatiesysteem en de daar aan gekoppelde beloningsstructuur. Volgens de twee werknemersorganisaties, die voor wat metaal-cao's betreft een ge coördineerd beleid voeren, is het snel tot stand komen van een betere arbeids overeenkomst noodzakelijk om de uit tocht van vaklieden en jeugdig perso neel bij RDM en Wilton tegen te gaan. Als gevolg van dit personeelsverloop moeten de bedrijven steeds meer ge bruik maken van onderaannemers en neemt het overwerk onrustbarende vormen aan. Deze, situatie, die volgens de Industriebonden is ontstaan als ge volg van het ontbreken van een goede cao, leidt tot spanningen en onrust onder het personeel. Bestuurder David Rijkse van de Indus triebond FNV heeft gisteravond bekend gemaakt dat RSV negatief heeft gerea geerd op dit voorstel. RSV heeft de In dustriebond FNV laten weten dat de bond zich maar weer moet wenden tot de metaalwerkgeversorganisatie FME. Het overleg met de FME over een bedryfs- tak-cao liep in augustus vast. Volgens Rijkse is het voorstel tot het af sluiten van cao's per onderneming ge stuurd naar ruim 55 metaal werkgevers. Ongeveer de helft van hen heeft inmid dels gereageerd: de meerderheid nega tief. Andere metaal werkgevers hebben laten weten, er met de industriebonden nog over te willen praten. Dat zal volgens Rijkse op korte termijn gebeuren. NCW wil begroting kabinet omlaag werkgevers en werknemers over het sociaal-economisch beleid voor volgend jaar. Verdere te rugdringing van de collectieve uitgaven moet samen met mati ging van de bruto-lonen meer ruimte geven aan het bedrijfsle ven "om de drastische verslech tering in de positie van de bedrij ven in 1981 te voorkomen". De christelijke werkgevers zijn niet bereid om op het niveau van de bedrijfstakken concrete afspra ken te maken over werkgelegen heid. In zijn brief aan de sociale partners heeft minister Albeda van sociale zaken zijn voorstel herhaald om via bedrijfstakge- wijze afspraken streefcijfers voor de werkgelegenheid vast te leg gen. NCW-voorzitter S. J. van Eijkelenburg zei hierover giste ren dat alle ideeën over arbeids plaatsengaranties per onderne ming en per bedrijfstak een illu sie zijn. Hij wil slechts in zijn al gemeenheid overleg "over het reilen en zeilen" van de bedrijfs tak. Van Eijkelenburg koestert van het komende overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid geen hoge verwachtingen. Het eerste gesprek, dat minister Albeda 3 oktober wil houden, zal volgens hem informatief moeten zijn en nog geen onderhandelingsge- sprek. De christelijke werkgevers zullen in dat gesprek verder naar voren brengen dat een beperking van de prijscompensatie (bijv.'door schoning voor de stijging van energieprijzen en van de huren) onvermijdelijk is. Daarnaast meent het NCW dat een loonbe- leid moet mikken op matiging van de bruto-loonsom. Daarbij moet lastenverlichting zoveel mogelijk compensatie bieden voor het verlies aan koopkracht. "Dat is precies het omgekeerde van wat het kabinet wil, dat met lastenverhogingen de loonont wikkeling omhoog duwt", aldus Van Eijkelenburg. UTRECHT (GPD) - De Voedingsbond FÏÏV heeft een al ternatief pian opgesteld waarmee de koopkracht van ac tieven en niet-actieven kan worden gehandhaafd. Het be stuur van de Voedingsbond FNV heeft die plannen voor gelegd aan de kaderleden die gisteren bijeen kwamen om de lijn voor de cao-onderhandelingen 1981 vast te stellen. - aftopping van de prijscompensa tie vanaf 33.000; - afschaffing van de premiegrens sociale verzekeringen. Die grens bedroeg in 1980 nog ƒ61.000; - verschuiving van de premiegrens volksverzekeringen van 46.600 nu naar ruim 60.000, en; - besteding van de 1,3 miljard gul den aan extra aardgasbaten voor financiering van de collectieve sector. Volgens de berekeningen van de Voedingsbond levert dit totaal 3,3 miljard op, dat is ruim vol doende om het gat van 2.870 miljoen in de collectieve sector te dichten. Eerder op de ochtend had loonon- derhandelaar Winter laten door schemeren dat het binnen de FNV rommelt over het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Zo is bekend dat de Industriebond FNV handhaving van de koopkracht wil loslaten ten gunste van de werkgelegen heid. De Voedingsbond is daar falikant tegen. Winter zei dat eenheid binnen de vakbeweging bittere noodzaak is, maar niet ten koste van elke prijs. Werkgevers Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW)) vindt dat de begroting die het kabinet voor 1981 heeft ingediend verder om laag moet. Wi j leggen ons niet bij voorbaat neer bij het niveau van de voorgestelde begroting, aldus NCW-secretaris drs. H. H. F. Wijf fels, gisteren op een persconfe rentie in Den Haag. Het NCW zal dit standpunt inbren gen in het overleg tussen kabinet. Groep economen brengt rapport uit: AMSTERDAM (ANP) - Het sociaal-econo misch beleid moet worden bevrijd uitde net ten van verkeerd gerichte bezuinigings- drang. Het terugdringen van de nationale be stedingen met als doel het bevorderen van de export zal alleen maar meer economische stagnatie en meer werkloosheid tot gevolg hebben. De nationale bestedingen zullen geleidelijk moeten worden uitgebreid. Dit maakt handhaving van de koopkracht van looninkomens en sociale uitkeringen moge lijk. Dat zijn enkele conclusies van het rapport "economisch beleid uit de klem", dat is ge schreven door ongeveer twintig economen verbonden aan verschillende instellingen van beleidsvoorbereidend en wetenschap pelijk onderzoek, waar onder de universiteit van Amsterdam en TNO. De economen vinden "dat de regering op het moment meer aandacht schenkt aan het bin nen de perken houden van het begrotingste kort en het bestrijden van de inflatie dan aan bestrijding van de werkloosheid. Zij vinden dat terugdringen van de werkloosheid door middel van het scheppen van meer en beter werk voorop moet staan. Handhaving van de gemiddelde koopkracht van looninkomens en sociale uitkeringen en handhaving van het sociale voorzieningenniveau zijn twee ande re prioriteiten in het rapport. De hardheid van de gulden en de beperking van het finan cieringstekort moeten daaraan onderge schikt zijn vinden de samenstellers van het rapport. Op korte termijn betekent dit, dat volgens het rapport de binnenlandse consumptie moet stijgen met 3,5 procent en de overheidsbe stedingen met acht procent (ongeveer 2,2 miljard gulden bij het prijspeil van 1980. Het produktiepakket moet worden verbreed. Er moet meer aandacht komen voor het mid den- en kleinbedrijf. En er moeten hoge kwaliteitseisen worden gesteld aan Neder landse produkten. Als de ondernemers hierin tekortschieten, en dat doen zij volgens het rapport, moet de overheid voorop lopen door onder meer stimulering van technische vernieuwingen, deelneming in projecten en verruiming van de financieringsmogelijk- heiden voor de bedrijven. Op korte termijn kan er steun worden gegeven aan zowel noodlijdende als groeiende bedrijven, maar er moet daarover wel volledige openbaarheid bestaan en bedrijven die steun krijgen moe ten worden gecontroleerd. De problemen op de arbeidsmarkt moeten vol gens de samenstellers op den duur worden opgelost door de vraag naar arbeid aan te passen aan het aanbod. Zowel wat betreft de inhoud van het werk als zaken daaromheen, zoals bijvoorbeeld deeltijdarbeid in verband met het opvoeden van kinderen en huishou delijk werk. Op korte termijn willen de sa menstellers elke vorm van discriminatie van zwakke groepen op de arbeidsmarkt uitge bannen zien. Het begrip passende arbeid moet streng gehanteerd blijven worden, zo vinden zij. Het geld voor dit alles hoeft in de visie van de samenstellers van het rapport geen probleem te zijn. Zij vinden dat er best monetair kan worden gefinancierd (de bankbiljettenpers laten draaien) en dat de overheid kan lenen op de kapitaalmarkt. HALFWEG - De suikerbietencampagne 1980 is in ons land van start gegaan. Op de eerste dag vormden zich op het terrein van de CSM-suikerfabriek in Halfweg al forse hopen bieten. Door vier ingrepen, zo betoogde vakbondseconoom Henk van der Kolk gisterochtend, kan de koopkracht van de inkomens groepen tot aan modaal 33.000) behouden blijven pn de financie ring van de collectieve sector worden rondgebreid. Die ingre pen zijn: Goedkoop is duurkoop bij tomatenpuree DEN HAAG (GPD) - Voor de consument is een prijsverge lijking van tomatenpuree niet eenvoudig. Geconcentreerde puree blijkt in de praktijk, ondatiks de lage winkelprijs, onvoordeliger te zijn dan dubbelgeconcentreerde duurdere, puree. Laatstge noemde puree is meer inge dikt, waardoor de consument er minder van nodig heeft. Goedkoop is daarom duur- koop schrijft Koopkracht, het maandblad van Konsumen- ten Kontakt. dat het onder zoek naar tomatenpuree ver richtte. Uit het onderzoek blijkt dal in alle merken een loodgehalle zi\ dat de toegestane norm onaanvaardbaar over schrijdt (een enkel merk bevat zelfs veertien keer de toege stane hoeveelheid). Vrijwel alle merken gebruiken matig verpakkingsmateriaal. De blikken zijn slecht gelast, waardoor lood uit de lasnaad in de puree komt. Omdat to matenpuree vrij sterk aan bederf onderhevig is, vraagt juist dit produkt een verpak king van hoge kwaliteit. Een fabrikagedatum wordt de consument onthouden. Dat is onaanvaardbaar voor een produkt dat een houdbaar heid van slechts één jaar heeft, aldus Koopkracht Ahold teleurgesteld over reacties op 50-urenplan ZAANDAM - Ahold wil - bij wijze van experiment - 4000 perso neelleden 50 uur per jaar vrij willig korter laten werken. Drie kwart van de hieraan verbonden kosten (inkomensvermindering) komen voor rekening van de werknemer, terwijl het bedrijf de overige 25 procent betaalt. Eerste reactie van de vakbonden: Ahold moet een groter percentage voor eigen rekening nemen, de beter betaalden moeten méér in de kos ten bijdragen dan degenen die la ger op de loonlijst staan en de vrijwillige- moet worden omge zet in een verplichte arbeidstijd verkorting. Bovendien zou Ahold garanties moeten geven dat die 50 uur korter werken per jaar ook - meetbaar - van positieve invloed is op de werkgelegenheid bij het 15.000 full-timekrachten tellende „Ik ben echt teleurgesteld over die vakbondsreacties. Nu is ons plan onmiddellijk weer in de sfeer van het materiële kostenverhogende getrokken. Als we wat willen doen aan een positieve beïnvloe ding van de werkgelegenheid, moeten we die kant juist niet uit zegt drs. P. J. van Dun. lid van de Raad van Bestuur van Ahold en verantwoordelijk voor het perso neelsbeleid. We spraken met hem over het Ahold-plan en de reac ties daarop. - Wat is de achtergrond van uw 50- uurplan? Van Dun: „Daarover kan ik kort zijn. Er zijn drie zaken die in deze tijd iedereen raken: de werkgele genheid, de handhaving van de koopkracht en de collectieve sec tor (waaruit onder andere uitke ringen aan niet-werkenden wor den gedaan). Van enkele kanten, onder andere de vakbeweging, wordt gesuggereerd dat er nog een keuzemogelijkheid zou zijn tussen bijvoorbeeld koopkracht en werkgelegenheid Nou ver geet het maar. Die keus is een fic tie. De enige oplossing is de be staande hoeveelheid werk te ver delen over meer mensen in de vorm van bijvoorbeeld deeltijd arbeid". Salaris inleveren „Precies. De werkenden moeten bereid zijn een salarisoffer te brengen voor wat extra vrije tijd. Vrije tijd. die ze in de praktijk blijken, graag te willen hebben Wij kennen bij Ahold niet het zo genaamde onbetaalde verlof, vrije dagen dus voor eigen reke ning. maar de vraag ernaar stijgt. Gehuwde dames met school gaande kinderen willen een lan gere vakantie, reisjes naar fami lieleden in verre landen zijn geen uitzondering meer. In de praktijk blijkt gewoon dat de mensen daarvoor best bereid zijn een deel van hun loon in te leveren" - De vakbonden willen dat Ahold een groter per een tage dan de door u voorgestelde 25 betaalt. Zit dat er niet in? „Wat we in Nederland juist moeten voorkomen is. dat de kosten ver der omhoog gaan. Daar zijn we het met ons allen toch wel over eens. We zijn toch al bezig om ons in het buitenland uit de markt te prijzen. Zou een onderneming als Ahold de 50 uur per jaar korter werken voor een groter percen tage gaan betalen, dan zou dat de loonkostenpost sterk verhogen en dat zou wel eens vernietigend in plaats van stimulerend op de werkgelegenheid kunnen uit werken". „Je zit gewoon in een cirkel: hogere kosten, betekent verdwijnen van nög meer bedrijven, betekent nog meer ontslagen, betekent meer gevallen voor de WW, bete kent een nieuwe aanslag op de collectieve sector. Het is onder ling allemaal zo nauw met elkaar verweven, dat de enige manier om het vliegwiel af te remmen gevonden moet worden in een stukje solidariteit van de werk- - Een aantal jaren terug gingen wc zonder loonoffer terug van 45 naar 40 uur werken per weekDal moet nu geld kosten? „We hadden toen te maken met een welvaartsituatie. De teruggang in arbeidstijd kon toen door de be drijven makkelijk worden opge vangen zonder daarbij zelf in de problemen te komen. Dat is er nu niet meer bij. Dat vindt trouwens ook de vakbeweging. De reden voor arbeidstijdverkorting is nu een heel andere geworden. Geen luxe, maar andere verdeling van arbeid". - Waarom dan die vrij negatieve reactie van de bonden'' „Het terug moeten in salaris is voor de vakbonden nog steeds geen lollige boodschap. Maar juist daarom vind ik ons voorstel zo allercharmantsf niemand hoeft korter te gaan werken, je mag. En dan hoefje daar niet meteen de solidariteitsgedachte van de werknemer met betrekking tot de werkloze bij te halen. Nee, uit de praktijk blijkt dat men best zo'n 50 uur per jaar korter wil werken om bijvoorbeeld de vakantie te verlengen. Wij zeggen nu: dat experiment hoeft de werknemer niet zelf volledig te betalen. Ahold neemt 25 procent voor haar rekening. En dan praat ik nog niet over bijvoorbeeld de extra kosten in het bedrijf, die zo'n systeem met zich zouden brengen. Je zou die 25 procent een soort subsidie kunnen noe men, een stimuleringspremie". DEN HAAG (GPD) - De aftopping van de salarissen van topambte naren en politieke ambtsdragers zal niet eerder dan 1 januari 1981 van kracht worden. Minister Wiegel meent dat het overleg hierover met de ambtenarenor- ganisaties en de behandeling van de voorstellen in het parlement zoveel tijd gaat vergen dat eerde re invoering onmogelijk is. In juni zegde de bewindsman de Tweede Kftniei t<«- op uitdruk kelijke aandrang van onder meer in i CDA - ernaar te zullen sto ven dat de nieuwe salarissen voor 1 januari ingevoerd zouden kun nen worden. Maar het kabinet heeft - mede door ziekte van Wie gel - pas afgelopen week beslis singen over de topsalarissen kunnen nemen. Minister Wiegel heeft over deze zaak een brief aan de Tweede Kamer gestuurd. De voorstellen - die al eerder bekend waren ge worden - betekenen voor de meeste politieke ambtsdragers en topambtenaren een salaris verlaging met enkele duizenden guldens per jaar Het hoogste >a laris dat deze functionarissen zullen kunnen verdienen, is dat van een minister (f 13.540.- per maand).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27