"De dommigheid Aalt er direct uit. op te maken" 'Ja' tegen boulevard Noordwijk Tweeduizend muzikanten komen naar Rijnsburg I ^fÉp S=~— m v* ENERGIEVERBRUIK GEBOUWEN KATWIJK IS VEEL TE HOOG Den Uyl: brief Duitse bisschoppen Vergissing' WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 RIJNSBURG - Meer dan twee duizend muzikanten uit alle windstreken van ons land komen half oktober (om pre cies te zijn de elfde) naar Rijnsburg om onderling uit te maken wie de beste show i brengt. Niet minder dan 43 korpsen zullen ongeveer achttien uur muziek en show verzorgen. Een défilé door het bldemendorp, rond het mid daguur, vormt het hoogte punt van deze dag. De organisatoren, het con- courscomite van de Flora band, zijn precies één jaar in de weer geweest om alles in kannen en kruiken te krijgen. "Het is het grootste overdekte concours dat Nederland kent", vertelt Ravensbergen, lid van de commissie die voor een goede gang van zaken zorgdraagt. "Nee, je bent er niet elke dag mee bezig, maar wel veel. Zodra dit festijn ach ter de rug is, beginnen we di rect voor dat van het jaar erop. Anders komen we zonder meer in tijdnood." Het comité heeft dit jaar zeker dertig korpsen moeten wei geren. Dat komt neer op zo'n vijftienhonderd muzikanten. "Die konden we echt niet meer hebben", zucht Ra vensbergen. "We hebben dit keer al zevenhonderd mensen meer toegelaten dan vorig jaar. Ja, dat kan. Voor het eerst worden de shows in twee zalen van veiling Flora afgewerkt." Organisatie Maar dat geeft wel de nodige problemen, beweert Ravens bergen. "We zullen er voor moeten zorgen dat er op de minuut wordt gewerkt. Doen we dit niet, dan loopt het hele concours spaak. Eén minuut te laat, kan 's avonds mis schien wel uitlopen tot een uur. Laat staan als je een keer vijf minuten over de schreef gaat. Dan krijgen we hele maal grote moeilijkheden. Maar", laat hij er geruststel lend op volgen, "het is de vo rige vier keren ook goed ge gaan. Daarom maken we ons nu niet al teveel zorgen dat het fout zal lopen. Het zal best wel meevallen." Het onderbrengen van zoveel ook DWS uit Rijnsburg neemt deel muzikanten stuit praktisch niet op problemen. In de vei ling is, aldus Ravensbergen, voldoende ruimte. "Als dat een punt van zorg zou zijn, viel het allemaal best mee. Ie dereen kan aan zijn trekken komen. We richten een res tauratie in waar vierhonderd aan het concours. zitplaatsen zijn. Ik denk dat dit ruim voldoende is. De mensen kunnen daar rustig een boterhammetje eten, een drankje gebruiken of even met elkaar praten. Ja, we verwachten die dag nogal wat belangstellenden. Wij schat ten dat er zeker zevenduizend Bewaking Leden van de Floraband én hun aanhang zullen de elfde okto ber zelf de bewaking in de bloemenveiling voor hun re kening nemen. "Vorige jaren hebben we dat ook gedaan. En het is prima verlopen. On ze mensen krijgen steun van de bedrijfspolitie van Flora. Zij vormt de centrale post. Met mobilofoons staan de wakers met elkaar in verbin ding. Bij die post komen alle klachten binnen. De bedrijfs- politie dirigeert ze dan naar onze mensen die overal in de veiling zijn verspreid." Het défilé zal met argusogen worden bekeken door een ju ry die uit louter en alleen le ken bestaat. Burgemeester De Roos, Flora-voorzitter Vianen, oud-politiecom- mandant Dolman, ad junct-directeur Vink van ge meentewerken en bedrijfs leider Schonenberg van Flora moeten de korpsen beoorde len op presentatie en muziek. Het concours begint 's morgens al om half negen. Tot half één is er een marsconcours; 10.30-12.30 majorettecon cours; 12.30-14 uur défilé door Rijnsburg; 14-16.30 uur mars- en majorettewedstrij den; 16.30-17 uur eerste ge deelte prijsuitreiking; 17-20.45 uur showwedstrij- den en 20.45-21.15 uur het tweede gedeelte van de prijs uitreiking. Wethouder Van Dijk (SGP) over brief SJHK: ii t IKATWIJK - "De dommigheid kun je eruit halen. Daar hoef je geen professor voor te wezen. De jongeren zijn nog kinderen", zo reageerde wethouder J. van Dijk (SGP) op een brief van de stichting Jongerenhuisvesting Katwijk (SJHK). In die brief dringen jongeren erop aan wethouder Van Dijk geen voorzitter te maken van de stuur groep voor één- en tweeper soonshuishoudens. Gezien de stellingname van de SGP, waar van Van Dijk lid is, vindt de SJHK het niet raadzaam hem tot voorzitter van de stuurgroep te benoemen. In diezelfde brief, die gistermiddag ter tafel kwam tij- I dens de vergadering van de raadscommissie voor het grond bedrijf en de sanering, dringen de Katwijkse jongeren erop aan i twee leden van de werkgroep zit ting te laten nemen in de stuur- groep. Daartegen had wethouder J J. van Dijk geen bezwaar: "Ze worden wel makker als ze in de stuurgroep zitten". i De raadscommissie ging er gister middag mee akkoord dat in Kat wijk een stuurgroep voor één- en tweepersoonshuishoudens wordt ingesteld. Deze groep gaat zich onder meer bezighouden met de samenstelling van een woningbouwprogramma voor deze categorie woningzoeken den. De kosten van de stuurgroep worden gedekt door een rijksbij drage van 46.000 gulden. Het is overigens te verwachten dat niet Van Dijk, maar wethouder Van Oosten (volkshuisvesting) voor zitter van de stuurgroep wordt. WD'er Buitendijk kondigde al aan de kandidatuur van Van Oos ten te zullen steunen. Raadslid Grimbergen (CDA) vroeg zich af of van de stuurgroep meer heil is te verwachten dan van de huidige huisvestingscommissie. Van Dijk liet weten dat de groep Van Dijk: "Het zijn nog er alleen is om jongeren wat ge rust te stellen. Het nut van de stuurgroep betwijfelt hij. Raads lid Buitendijk daarentegen be toogde dat er wel degelijk een taak voor haar is weggelegd. Hij drong er op aan dat zij onderzoekt welke behoefte er is aan huisves ting voor een- en tweepersoons huishoudens. Het gaat daarbij niet alleen om jongeren maar ook om bejaarden, zo voegde Grim bergen er aan toe. Burgemeester en wethouders zullen zich nu verder buigen over de samen stelling van deze stuurgroep. De Koningin Wilhelminaboulevard: "Geen appartementenbouw meer NOORDWIJK - De Noordwijkse gemeenteraad is gister avond met overgrote meerderheid akkoord gegaan met het toekomstplan voor de Noordboulevard. Alleen de PPR was tegen, terwijl de PvdA-fractie wilde zien aan getekend dat zij haar afwijzend standpunt ten aanzien van de appartementenbouw handhaafde. Tegen het plan waren in totaal 92 bezwaarschriften ingediend, ver reweg de meeste van een tweetal I gelijkluidende modellen. Hier- I van bleken er niet minder dan 36 ongeldig te zijn. omdat zij niet op de juiste wijze waren ingevuld. Verreweg de meeste bezwaar schriften waren afkomstig van winkeliers die het niet eens zijn met de uitbreiding van het be staande winkelareaal met onge veer 1800 vierkante meter. Hier van zijn er inmiddels al 600 ge realiseerd in het complex de Heemborgh. De middenstanders vinden dit voor de boulevard voldoende. Naar hun mening Visitekaartje Burgemeester en wethouders we zen de bezwaren van de winke liers van de hand. In het bestem mingsplan gaat het slechts om kleine winkels, verspreid over de gehele boulevard. Aangenomen mag worden, dai zij zich speciaal op de toeristen zullen richten en maar weinig concurrentie zullen opleveren voor de winkelgebie den. Het gaat er om de badplaats zo at tractief mogelijk te maken en daartoe draagt ook de aanwezig heid van deze winkeltjes bij, meenden B en W. Zij benadruk ten nog eens hun doelstelling: de Koningin Wilhelmina Boulevard te maken tot het visitekaartje van de badplaats. Appartementen De overige bezwaarschriften waren gericht tegen de mogelijke appar tementenbouw. Er staan in Noordwijk reeds meer dan 300 flats te koop, voerden deze be zwaarmakers aan. Bovendien bevorderen luxe fiats het toeris me niet, steeds me -r leegstaande fiats maken de badplaats maar ongezelliger. KATWIJK - Een onderzoek door een deskundig adviesbureau zal moeten uitwijzen op welke wijze het energieverbruik in het raad huis en de openbare basisschool Hoornes kan worden terugge bracht. Dit blijkt uit een voorstel van bur gemeester en wethouders dat donderdagavond op tafel komt tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Het college wil het raadgevend ingenieursbu reau Dwars, Heedenk en Verheij opdracht geven een dergelijk on derzoek te verrichten. De kosten die daarmee zijn gemoeid bedra gen 14.000 gulden. Het rijk subsi dieert maximaal 10.000 gulden. Het voorstel van het college vloeit voort uit de nota "Besparing energieverbruik gemeenschap pelijke gebouwen". De nota is opgesteld door een ambtelijke werkgroep die door B en W is in gesteld. De gemeente betaalde aan elektriciteiten gas in 1978 een bedrag van ruim 4 ton voor ver warming en licht in de diverse gemeentelijke gebouwen. Vol gens een raming van de samen stellers van de nota zou er ruim 61.000 gulden bespaard kunnen worden als er energiebeperkende maatregelen worden genomen. In de nota wordt onderscheid ge maakt tussen maatregelen op korte en op lange termijn. De werkgroep beveelt onder meer aan alvast over te gaan op lampen met een hogere lichtopbrengst en een lager energieverbruik, ver mindering van de gang- en trap- verlichting, het centraal uitscha kelen van het licht na sluitings tijd en het stimuleren van werk nemers om zuiniger met energie om te gaan. Als er bijvoorbeeld voldoende licht van buiten op de bureaus schijnt, zouden de amb tenaren het licht uit kunnen doen, zo stelt de werkgroep. Ook zouden burgemeester en wet houders een temperatuur voor verwarming van de kantoren moeten vaststellen. De werk groep denkt zelf aan 20 graden Celsius. Verder doet de groep de suggestie om technische installa ties zodanig aan te passen dat er minder energie wordt verbruikt. De maatregelen op langere termijn zouden moeten blijken uit een in spectierapport van genoemd ad viesbureau. Het onderzoek van dit bureau zal zich vooral richten op de vraag waar isolatie wense lijk is. In dat rapport worden ook de kosten en baten van de treffen voorzieningen opgenomen. "Een energiemanager" zou volgens de werkgroep alle activiteiten op het gebied van energiebesparing moeten bundelen. Hiermee zit de werkgroep op een lijn met de PvdA-PPR die bij de behande ling van de begroting voor dit jaar ook aandrong op de aanstelling van een energie-ambtenaar. Wet houder van energiezaken, J. Bergman, vindt dat echter niet nodig omdat er al een ambtenaar is die deze materie onder zijn hoede heeft. (Van onze correspondent) EMDEN (DUITSLAND) - De brief waarin de Westduitse bis schoppen zich afgelopen zondag hebben gemengd in de Duitse verkiezingsstrijd is een "wereldvreemde vergissing". De SPD heeft daartegen terecht bezwaar aangetekend. Dat zei PvdA-lei- der Joop den Uyl op een SPD-bijeenkomst in de Duitse stad Emden. De kerk dient te voorkomen dat zij vereenzelvigd wordt met een bepaalde politieke partij. Politieke partijen dienen daarentegen ook geen exclusief recht te claimen op kerk en christendom, zo zei Den Uyl meteen duidelijk kritische toon in de richting van de CDU. Zeer veel christenen herkennen zich volgens de Nederlandse op positieleider in het beleid van de socialistische partijen in Duits land en Nederland. Toch meende Den Uyl dat de brief van de bisschoppen geen serieuze invloed op de verkiezingen zal heb ben. Gewestelijk Orkest naar Woubrugge WOUBRUGGF. - Het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland is door de culturele raad Woubrugge ge vraagd voor het geven van drie schoolconcerten. De eerste wordt vrijdagmiddag gehouden in "De Schuur" in Hoogmade. Circa tweehonderd leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de openbare school Esselycher- woude en de christelijke natio nale school uit Woubrugge en van de rk lagere school "Ter Does" in Hoogmade zullen een leerzaam programma voorgeschoteld krij gen. Het optreden zal een muzi kale benadering van diverse dansstijlen inhouden. Het motto luidt „Van menuet tot wals". Op 24 februari en 4 mei worden eveneens in "De Schuur" de ove rige twee schoolconcerten gege ven. Toegangsweg veel duurder RIJNSBURG - De toegangs weg naar het nieuwe vei lingcomplex "Flora" in de Kamphuizerpolder gaat de gemeente Rijnsburg ruim 167.000 gulden meer kosten dan aanvankelijk werd be groot. Eerder werd 825.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg van de weg. De toegangsweg is bijna klaar. Omdat is gekozen voor een andere verhardingswijze, asfalt in plaats van klinkers, is 80.500 gulden meer nodig. De overige extra kosten worden onder meer veroor zaakt door de aanpassing van het kruispunt (met de Oegstgeesterweg). Binnenkort kan een begin worden gemaakt met het af werken van de weg en de werkzaamheden aan het kruispunt. Gebleken is dat de asfaltlaag op het kruis punt de toets der kritiek niet meer kan doorstaan. De dik te varieert van 7 tot 20 cm. De gemeente ziet er van af om die laag te verwijderen en een nieuw wegdek aan te brengen omdat dat te duur zou zijn. Er is daarom geko zen voor een tussenoplos sing, waarbij een nieuwe tussenlaag en een nieuwe deklaag worden aange bracht. Het gaat om 2000 vierkante meter. Tegelijkertijd zal ook het wegdek bij de bushaltes in de omgeving van het kruis punt worden verbeterd en van afsfalt worden voorzien. In totaal is met de opknap beurt van kruispunt en bus haltes 87.000 gulden ge moeid. De gemeenteraad neemt donderdagavond een beslissing over het al dan niet beschikbaar stellen van geld voor de werkzaamhe den. Gekraakt pand omver gehaald HAARLEM (ANP) - Slopers van een Haarlems bouwbedrijf heb ben gisteren per ongeluk een deel van een voormalig en inmiddels gekraakt winkelpand aan de Bar tel Jorisstraat gesloopt. Daar moet een winkelpassage komen. De slopers moesten iets in de buurt van het pand naar beneden halen, maar vergisten zich en namen het gekraakte pand onder handen. Dat is momenteel inzet van een juridisch steekspel. Toen de krakers gisteren thuis kwamen, zagen ze een deel van het pand in puin liggen. Een aan tal krakers is er toch weer inge trokken, anderen zyn naar kraakpanden elders verhuisd. Ook de vereniging Kritisch Noordwijk kwam tegen het be stemmingsplan in het geweer. De leefbaarheidsvereniging liet van het gemeentelijk beleid geen spaan heel. De horecavoorzie- ningen zijn volgens Kritisch Noordwijk door de te hoge pachtsom nauwelijks te verhu ren. Daardoor kunnen allerlei ongewenste zaken als automa tenhallen, sex-shops en commer cieel massavertier daar welig groeien. Volgens de vereniging zou via dit bestemmingsplan hotelbouw nooit van de grond komen en zij verweet het gemeentebestuur via een achterdeur vrij spel te geven aan speculanten. "Horeca, sport, spel. vergaderruimten en dien stensector, krijgen geen kans als aan de bouw van appartementen geen paal en perk wordt gesteld aldus Kritisch Noordwijk. AMSTERDAM - Minister Ginjaar van volksgezondheid middenheeft gisteren m de Amsterdamse RAI de tentoonstelling Aqualech 'HU geopend. De tentoonstelling handelt over gebruik.opslag en behandeling van water Op de foto bekijkt de minister een maquette van een ontzoutingsinslallatie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25