Gevangenen aan de Prins Hendrikkade publiek lil i e k "Met 100 belangstellenden ben ik al sehr, sehr glücklich JE Leidens ontzet ook in Singapore gevierd WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 19 .door Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, ol ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwi|t. tel 071-144941, toestel 215 Schri|ven mag natuurlijk ook Weense sopraan Sigrun Quetes vanavond in Ken O Beetje vreemd dat de Weense sopraan Si grun Quetes haar muzikale heil uitgere kend in ons land komt zoeken, terwijl Ne derlandse operettecoryfeeën juist het om gekeerde doen. Zij beschouwen een enga gement in één van de Weense muziekthea ters nog altijd als een kroon op hun carrière bijkans. Maar Sigrun Quetes Sigrun Quentes "Als je werkelijk keihard werkt kom je d'r vanzelf' „Ach", mompelt de 31-jari- ge Oostenrijkse schou derophalend, „vergeet niet dat in Wenen de con currentie heel groot is. Voor elke rol staan daar vijftig sopranen te trap pelen. Hier heb je dat niet en bovendien weet ik al wel zo'n beetje wat er in Wenen te halen valt. Ik heb er immers opgetre den in het 'Theater an der Wien' en het 'Theater in der Josefstadt'." Er speelde trouwens nog iets anders, dat Sigrun deed besluiten in Neder land, om precies te zijn in het Leidse neer te strijken. In Amerika, waar zij voor enige optredens verbleef, maakte ze kennis met een Leidenaar en voor ze het wist was ze verkocht. Zodoende dat de Weense so praan haar kalfsschnitzels thans ergens aan het Leidse Levendaal bakt. Het is dat huisje ook, waarin ze elke dag minstens een vol uur de toonladder op en af gaat. Dagelijkse studie is zeker voor een klassiek zangeres iets vanzelfsprekends, zegt ze. Sinds een maand zitten er geen krakers meer in het complex luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in Am sterdam. De kraakactie is beëindigd, maar de legale bewoners van het flatge bouw bleven achter met tal van problemen. Wie vergoedt de schade? Zal ik mijn appartement ooit nog kunnen verkopen? Klem mende vragen van de bewo ners waar niemand ze ant woord op kan geven. AMSTERDAM - ,Hee, het heeft voor ons niets positiefs opgeleverd. Het was alleen maar een nachtmer- rie. We zitten trouwens nog steeds met de gevolgen. Financieel lopen we op ons tandvlees door alles wat er is gebeurd". Amsterdammer Ben Rouwenhorst (33) en zijn vrouw Christine heb ben vijf dramatische maanden achter de rug. Ze zijn bewoners van Prins Hendrikkade 78deen appartement dat deel uitmaakt „Ik heb de oorlog niet meege maakt", zegt Ben Rouwenhorst, „maar ik denk dat wij ons net zo hebben gevoeld als de ADVERTENTIE U- 0' ,m/ - ""■R7- ROXYDUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN. toen. Het verschil is dat in die tijd iedereen in dezelfde omstandig heden verkeerde. Nu liep ieder een vrij rond, behalve wij. Als we ons huis binnen wilden, moesten we ons eerst legitimeren bij de krakers. In een van de apparte menten hadden ze een observa tiepost ingericht. Je voelt je net een klein kind als je op die manier wordt behandeld". Kopers en krakers van apparte menten samen in één gebouw, dat was het unieke van de situatie aan de Prins Hendrikkade. Keu rige burgers die een kwart mil joen betaalden voor een tweeka merwoning in hartje Amsterdam, „deelden" hun woonruimte met alternatieve idealisten en anar chisten die er niet tegenop zagen sigarettenpeuken uit te trappen op de kostbare tapijten in het blok luxe koopappartemen ten. De kraakactie kwam 19 augustus tot een einde. De krakers gingen er vandoor toen een grote poli ticmacht zich samentrok voor het gebouw om de door de rechter uitgesproken ontruiming af te dwingen. Voor vrijwel iedereen vormde dat politieoptreden het slot van de affaire-Prins Hen drikkade. Niet echter voor het handjevol legale bewoners. Zij zitten onder meer met een scha depost van tienduizenden gul dens die ze nergens kunnen ver halen. Een ton Ben Rouwenhorst: „We zijn gevan genen geworden van ons appar tement. We hebben er 247.000 voor betaald. Je kunt vergeten dat we zo'n prijs nog maken de eerste tijd. Ik heb een makelaar om zijn mening gevraagd. Hoog uit een ton. was zijn verwachting. Wat de reden is voor die prijsda ling? Alle vernielingen die de krakers in het gebouw hebben aangericht in de eerste plaats. Maar een punt is ook dat de ap partementen in de publiciteit zijn afgeschilderd als een soort vere delde konijnenhokken. Een fout beeld, maar zoiets zet zich wel vast". Napraten met bewoners van de Prins Hendrikkade in de bar van het nabij geleden Vietonahotel Ze hebben deze ruimte vaker ge bruikt als „perscentrum" en voelen er zich thuis. Maar dat de buren daarover wel eens zouden kunnen gaan klagen, ziet ze niet zo. „Ze spitsen juist hun oren, wan neer ik studeer", lacht ze. „Ja zeker!" Sigrun Quetes, die vanavond in de kapelzaal van K en O onder het motto „Lieben Sie Wien?" enige Weense operetteliede ren uit haar borstkas zal laten opklinken, zegt in Oostenrijk en Amerika genoeg geld te hebben verdiend om in ons land bij 'af te beginnen. „Dat kan ik me veroorloven", meldt ze. En: „Hier opnieuw te beginnen vind ik ook helemaal niet be zwaarlijk. Ik hoop hier ge woon enkele concerten te ge ven en aan de hand daarvan een beeld te vormen of er bij de Nederlanders behoefte is aan mijn soort muziek." Goede hoop daarop heeft ze wel, want ofschoon het ener zijds haar is tegengevallen dat er in ons land zo weinig echte muziektheaters zijn, gelooft zij aan de andere kant dat „Wiener Musik auch hier un- heimlich beliebt ist." Sigrun Quetes, die naar eigen zeggen vorig jaar bij de Oos tenrijkse radio en televisie bekroond werd met de eerste prijs voor de beste vertolking van het Weense lied, heeft wat het welslagen van een Ne derlandse carrière aangaat, het volste vertrouwen. „Als je werkelijk goed bent cn kei hard werkt, kom je d'r van zelf." Een rol bij de Hoofdstadope rette prefereert ze niet, zegt ze. „Om 365 avonden per jaar in een andere stad op te tre den, dat is niks voor mij. Maar ik zie wel", zegt ze. Gewoon zingen bezorgt haar al „unheimlich viel Spass." En het in Wenen gewoonte voor 1500 toeschouwers voor het voetlicht te treden, in ons land zegt ze met 100 belang stellenden al „sehr, sehr glücklich" te zullen zijn." Mevrouw Pennings uit Katwijk had gisteren een aardige mededelingWist je", vroeg ze met het oog op volgende week vrijdag 3 oktober, „dat ze in Singapore ook Leidens ontzet vierenGrap pig niet? M'n nichtje woont er. Zodoende weet ik het." ,fZe vieren 3 oktober daar in Singapore compleet met haring en wittebroodweet de Katwijkse. ,JSr zal daar vast een Leidse gemeenschap zit ten, anders wordt dat niet zo echt gevierd, dunkt me." ,Maar het leukste van alles vind ik nog,dat het in Singapore ongeveer zeven uur vroeger is. Daar vieren ze Leidens ontzet dus eerder." Ben en Christine Rouwenhorst blijken nog gematigd in vergelij king tot een andere bewoner. Reisbureaudirecteur Johan Th. J. Kort laat zijn woede de vrije loop als hij over de krakers praat. Kort: „Alleen al het woord kra ken vind ik onzin. Het is inbraak en vernieling, anders niet. Ik vind het zo stom dat iedereen tegen woordig begrip heeft voor kra kers. Zelfs Beatrix zei op de tele visie dat ze er begrip voor had. Ja, tot het moment waarop ze Dra- kesteijn kraken, denk ik". Kort heeft zich sterk gemanifes teerd in de strijd tegen de kra kers. Hij'voerde gesprekken met politici, gaf tv-interviews, ver stuurde telegrammen naar ieder een die misschien zou kunnen helpen, schreef brieven, hield lange telefoongesprekken. „Onder het schorum zijn er die me willen terugpakken", zegt de reisbureaudirecteur. „Bij die rellen van veertien dagen geleden werd ik bedreigd door een groep jongeren met ijzeren staven. Door radio De Vrije Keyser heb ben ze geroepen: we pakken je wel. Kort". „Ik vind het grote gevaar dat deze mensen een reactie oproepen van extreem rechts. We hebben tele foontjes gehad van mensen die ons wilden helpen. Heel griezelig soms. Er zijn mensen bij die be reid zijn tot schieten. Het grote gevaar is dat Amsterdammers het kraken straks niet meer pikken en voor eigen rechter gaan spe len. Het gemeentebestuur had zo'n stemming moeten voorko men, gewoon door een beetje strenger op te treden. Niet „Ord- nung muss sein", daar houd ik niet van, alleen een beetje stren ger en duidelijker beleid". Kort maakt zich kwaad over de manier waarop de koopapparte- menten aan de Prins Hendrikka de in kranten zijn beschreven. De teneur was dat het ging om Woongenot .Allemaal geouwehoer", vindt hij. „Ik weet natuurlijk ook wel datje voor hetzelfde geld in Hoorn een villa kunt kopen. Woongenot is nu eenmaal iets heel persoon lijks. Ik zou voor geen prijs op de Veluwe willen wonen, al kon ik er een landhuis met veertien ka mers krijgen. Natuurlijk hebben we verschrikkelijk veel geld be taald voor dat appartement. Maar je koopt er in Amsterdam niks beters voor. We zitten prachtig in het centrum". Overigens zouden de heer en me vrouw Kort - net als Ben en Christine Rouwenhorst - wel weg willen van de Prins Hendrikkade. nen na alles wat we hebben mee gemaakt", zegt Johan Kort. „Ik heb daar begrip voor, maar we kunnen eenvoudig niet weg. We zitten met een hypotheek van een kwart miljoen voor een bezit dat niet eens de helft waard is". In het gezin Rouwenhorst speelt een belangrijke rol dat binnen kort een baby wordt verwacht. Het appartement is in feite te klein voor drie mensen. „We woonden in de Bijlmer", vertelt researchmedewerker Rouwen horst. „en wilden graag terug naar de stad. We dachten dit ap partement als een start te gebrui ken. Dat kunnen we voorlopig vergeten". Kosten advocaten De schadepost van de legale bewo ners beperkt zich niet tot waar dedaling van de appartementen. Totaal werd meer dan 60 mille aan advocatenkosten gemaakt, waarvan de bewoners zelf ruim 20.000 voor hun rekening moeten nemen. Ben Rouwenhorst vertelt dat hij veel vrije dagen heeft op- De legale bewoners van de appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade voelen zich op het ogenblik 'gevangenen' in hun eigen huis. Op de foto drie van de bewoners, v.l.n.r. Ben Rouwenhorst, zijn vrouw Christine en Johan Kort. genomen om zijn belangen te verdedigen. Daarnaast was hij op zijn werk vaak niet in staat nor maal te functioneren, onder meer omdat er steeds getelefoneerd moest worden over de kraakac tie. „Mijn baas heeft berekend dat zo een schade van 25.000 gulden is ontstaan. Deskundigen gaan proberen dat bedrag te verhalen op de gemeente Amster dam". Een van de problemen voor de be woners is dat niemand bereid is de schade op zich te nemen. De gemeente Amsterdam wijst de verantwoordelijkheid van de hand. Bouwondernemer Netjes, eigenaar van de niet verkochte appartementen, wacht met her stel van het complex tot er een regeling is voor de kosten. De vernielingen in het blok flats zou rond de anderhalf miljoen bedra gen. PvdA-stemmer De legale bewoners lijken het kind van de rekening te worden. Ze moeten maar afwachten of het ju ridisch steekspel over de schade hun iets oplevert. Ondertussen zitten ze met een kater die zich vooral ontlaadt op de Amster damse stadsbestuurders Kort: „Een wethouder verdient hier tien mille per maand. Voor zo'n bedrag mag je verwachten dat ze de stad besturen. Maar ze zijn gewoon bang om op te tre den" Ben Rouwenhorst vertelt dat hij voor de kraakaffaire PvdA- stemmer was. „Nee, nu niet meer. Ik heb mijn respect voor veel po litici verloren. Ze zijn alleen bezig met hun eigen ruzies en conflic ten. Ik ben zwaar teleurgesteld in die mensen. Ze zijn niet in staat gebleken de stad te besturen. Het is een kinderschooltje, meer niet. Ze hebben ons gewoon in de kou laten staan". HEIN DIK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19