De slagroom is er voor Hughes af Jan Timman maakt tegen Karpov traditionele fout PARTIJ RUIME ZEGE VOOR DAMESHOCKEYTEAM Sparta-dokter 'verzuipt'in clubtwist met trainer WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 15 1 I 'Schandaal' in motorzesdaagse BRIOUDE - Het eerste schandaal van de 55ste internationale mo- torsportzesdaagse is een feit. Na de tweede wedstrijddag zijn ver schillende ploegleiders van plan een officieel protest in te dienen. In een steile bocht in het parcours was voor de motorrenners onvol doende ruimte elkaar te passe ren. Enige coureurs van de in het klassement leidende Italiaanse ploeg werden hiervan het slacht offer. Ook de gebrekkige marke ring van het te rijden traject riep protesten op. Een aantal renners sloeg gistermorgen als gevolg van de bewegwijzering het ver keerde pad in. Tenslotte hadden de organisatoren het nogal moei lijk met het samenstellen van de verschillende klassementen. Italianen De Italianen namen op de eerste dag van de motorsportzesdaagse in Brioude een ruime voorsprong op de concurrentie. De Azurri ze gevierden in alle klasse. De Nederlanders speelden in de strijd om de eerste plaatsen geen rol van betekenis. achtergrond hebben Anatoli Karpov flinksen Genna Sosonko TILBURG - Jan Timman kon zichzelf wel voor het hoofd slaan. Een tijd lang had de Nederlandse kampioen de broodnodige evenwichtigheid in zijn spel kunnen leggen, met als gevolg een veel constantere prestatiecurve dan voorheen. In de vierde ronde van het Interpolis-schaak toernooi ging het echter plots weer mis. Een van die cu rieuze „black-outs", die hem vroeger al zo vaak opgebro ken hadden, had hem gevloerd. Een kolossale blunder kostte Timman niet alleen een pion, maar maakte van zijn stelling een complete puinhoop. Opponent was niemand anders dan Anatoli Karpov, voor wie het hierna een zacht eitje was om de partij naar winst te voeren. ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse dameshockey-elftal heeft gis teravond op het kunstgrasveld in Rotterdam de officieuze interland wedstrijd tegen Argentinië met 5-1 gewonnen. Bij de rust stond Ne derland met 2-1 voor. De 22(!) toeschouwers zagen doelpunten voor Nederland van Sandra le Poole (strafbal), Fieke Boekhorst (strafcor- ner), Toos-Bax, Sophie von Weiier en Fieke Boekhorst. Het Argentijn se doelpunt kwam in de 29ste minuut uit een strafcorner op naam van Gabriella Bignoli. De wedstrijd tegen de Argentijnse dames gold als voorbereiding voor het jubileumtoernooi van de IFWHA van komende weekeinde in Ayr in Schotland. Met die wedstrijdenreeks neemt Huib Timmermans, die met de dames in Vancouver het vorig jaar de wereldtitel veroverde, officieel afscheid als bondscoach. De met zwart spelende Karpov had zijn nederlaag tegen Larsen nog vers in het geheugen liggen, en aarzelde daarom niet nu zelf de Russische verdediging te hante ren. Timman verkoos de rustige, oudbakken variant die indertijd zeer geliefd was bij oud-wereld kampioen Emmanuel Lasker. Karpov rocheerde niet, en ver kreeg wellicht een miniem voor deel. Buiten het feit dat beiden niet zuinig met hun bedenktijd omsprongen, was er verder evenwel niet veel aan de hand. Op de 27e zet kwam dan de surprise van Timman in de vorm van Lf2. Aangewezen was Lel. Immers, Karpov pakt nu simpelweg de pion op f4 in. waarop Timman niet met Pxf4 terug kon slaan. Dan zou namelijk Td2 schaak volgen, een zet die het stuk terug doet winnen, met daarbij een riante positie en een pluspion als toetje. Uit pure armoede speelt Timman dan maar de pion naar g4. Ook daarmee viel een neder laag niet te vermijden, althans niet tegen een ijskoude als Kar pov. Op de 36e zet dreigde er nog een witte pion voor de bijl te gaan. Op dat moment legde Timman het hoofd in de schoot 0-1. Mysterieus Bengt Larsen blijkt mysterieuze speler. Zondag nog Karpov opgerold, nu opeens weer een nederlaag tegen de on- ROTTERDAM - De bij Haarlem gedoofde strijdlust liet Barry Hughes na zijn intrede bij Sparta weer hoog oplaaien. Ouderwets bluffend doorspek te hij zijn vooruitblik op het nieuwe seizoen met gespierde volzinnen. Spektakel moest er op Spangen komen, Sparta moest als vanouds elke tegenstander de schrik op het lijf jagen en rond het Kasteel moest het weer gaan stormen. En inderdaad, de stof woei vervolgens hoog op in Rotter dam-West, maar wel anders dan Hughes moet hebben bedoeld. Al na de eerste confrontatie met zijn spelersgroep bekoelde het Britse enthousiasme. Hughes schrok van de instelling van een aantal Spartanen; er werd naar zijn oordeel op Spangen te veel aan- gelummeld en te weinig ge werkt. Sparta op zijn Engels marcheerde niet, na twee verloren wedstrij den trok Hughes zijn grote mond al open. Er. moest snel naar ver sterking worden omgezien. Hij hamerde daar voortdurend op en datterwijl hij net zijn zin van het bestuur had gekregen met de aankopen van de Veendammer Tiktak en de Engelsen Loggie en Robinson. Dit van zijn Albion afkomstige duo had Hughes aan het Rotterdamse volk gepresen teerd als twee verlossers. Krakers, echte profs moesten ze zijn. Maar zie, Loggie bleek niet meer dan een gepolijste kopie van Sammy Morgan. En de als 'kei' aangekondigde Burnley-voor- stopper Peter Robinson was op Nederlandse bodem nauwelijks in staat zijn ene voet voor de an dere te zetten. De strooptrage En gelsman maakte dat zondag te gen AZ nog eens duidelijk. Tot hoorbaar ongenoegen van een niet nader te noemen Sparta-be- stuurslid, dat veronderstelde dat „die Robinson de honderd meter vast wel in drie dagen zou kun nen lopen..." Zelfwerkzaamheid Vilas spuit ongenoegen tegen bond BUENOS AIRES (AFP)-Guil- lermo Vilas en Jose huis Clerc blijken in een diep gaand conflict te zijn gewik keld met de Argentijnse ten- nisbon. Vilas verwijt de na tionale bond van zijn land zelfs medeverantwoordelijk te zijn voor het verrassende verlies in de halve finales van het toernooi om de Da- viscup tegen Tsjechoslowa- kije (2-3). Volgens de num mer vier van de wereldrang lijst heeft het Argentijnse Daviscupteam in Buenos Ai res node de steun van het ei gen publiek ontbeerd. "Bijna alle kaarten waren gereser veerd voor bestuursleden en mensen uit het tenniswe- reldje", aldus Vilas. "Ik heb zelf wat mensen bij elkaar laten zetten en voorzien van vlaggetjes om wat morele steun te hebben". Bij de presentatie van het dubbel nam Vilas de gele genheid te baat van zijn on genoegen blijk te geven. Hij weigerde demonstratief de tribune met de officiële ge nodigden te groeten en keer de zich om naar het publiek. van oubolligheid overlopende speaker Hans van der Poel voor het duel met AZ'67 in zijn micro foon ophoestte. „Dames en he ren", brulde hij, „het is mogelijk dat Barry Hughes vandaag gaat stunten door alle spelers op hun eigen plaats te laten spelen..." In Bert Jansen, een voetballer die jarenlang was geabonneerd op de rechtsbackplaats, zag Hughes een middenvelder. En Louis van Gaal werd afwisselend als mid denvelder of libero het veld in ge zonden. Tot nu toe gebruikte Hughes negentien spelers. Met Van Gaal. die zich volgens zekere Spartanen geregeld gepasseerd schijnt te voelen door Jan Zwart kruis, botste Hughes al evenzeer. „Wat heb ik aan een laatste man die rustig in het eigen zestienme tergebied staat te tikken', klaag de de technische leider steen en been, „terwijl de situatie om een harde lel naar voren vroeg?" Hughes parkeerde de man uit Ave- hom in het C-team. De oud-Aja- cied voelde zichzelf daar te goed voor en verkoos huis en haard boven „dat potje tegen jong DS'79". „Want ik ga niet mijn pas genezen enkel in de waagschaal stellen voor zo'n wedstrijdje", was Van Gaals motivering voor zijn absentie. Barry Hughes: "De pers is bezig mij én Sparta naar de verdommenis te helpen". Lijmpot van MVV, Chrit Baetsen, nadat hij eerder nog de van DS'79 te ruggeroepen Wim Berends alle vertrouwen had geschonken. Die zelfwerkzaamheid van Hughes wekte bij het Sparta-bestuur de nodige wrevel op. Pinnig liet bij voorbeeld Floor Bouwer weten dat „meneer Hughes niet zo moest zeuren en dat hij zeker niet zonder medeweten van het be stuur spelers moest gaan polsen." Die uitbrander kwam aan. De mond van Hughes werd er al thans even door gesnoerd. De roep om versterking verstomde, tijdelijk roeide de Welshman voort met de halve Sparta-riemen waarover hij zei tc beschikken. Maar de nadrukkelijk aanwezige impasse, die slechts kon worden doorbroken tegen FC Den Haag. sterkte hem in de overtuiging dat Sparta dringend hulp van bui tenaf behoefde. Wie Sparta de laatste weken zag stuntelen, kon alleen maar begrip voor de mening van Hughes op brengen. Niettemin, zelf bene velde Barry de toch al mistige toestand rond Spangen met al lerlei 'vondsten', die de rust in het elftal bepaald niet bevorder den. Tekenend voor de verbazing over het willekeurige schuifwerk van Hughes was de opmerking die de Het Sparta-bestuur haalde de lijm pot maar weer eens uit de kast en de heren verzoenden zich. „En nu", zegt Hughes, „nu is Van Gaal bereid zich voor mij leeg te knok ken". Toch ontmoet Hughes naast alle kritiek interne waardering. Vooral de routiniers spreken zich lovend over de gerichte trai- ningsaanpak van de Brit uit. De mentaliteit van sommige jonge ren schijnt evenwel een strui kelblok voor Hughes te vormen. Met name het door zijn vader be wierookte talent René van der Gijp gaat zich maar al te vaak te buiten aan allerlei grappen en grollen, die in een circus niet zouden misstaan, maar in een be- taald-voetbalbedrijf te enen male niet functioneel zijn. „Van der Gijp staat model voor een aantal jongeren", schamperde Hughes enkele weken geleden nog. „Het ontbreekt enige spelers van de jongere garde aan bezieling". De trainer, die na zijn voortdurende strijd tegen de degradatie bij Haarlem in Rotterdamse dreven op een rustiger klimaat had ge hoopt, ziet zich ook bij Sparta omhelsd door het hem bekende afkalvingsproces. Het gemor van buitenaf zwelt aan; een groep supporters gaf op niet mis te ver stane wijze al te kennen „Sparta zat te zijn". En de kritiek van bui tenaf op zijn beleid is alleen nog maar aangegroeid, nu AZ zondag zijn strategisch plan tot een vodje papier heeft verfrommeld. Injectie Hughes hoopt nu op Dick Advocaat en Wim Suurbier, die hun voet balzendingswerk in Amerika tij delijk hebben moeten staken. Maar of die vooralsnog niet door de Amerikaanse voetbalbond vrijgegeven routiniers Sparta de zo broodnodige injectie voor een beter voetballeven kunnen toe dienen, lijkt twijfelachtig. Im mers, in maart '81 moeten die twee al weer afreizen naar het land van de onbegrensde moge lijkheden, zodat de stalling van Advocaat en Suurbier op Span gen niet anders kan worden ge zien dan korte-termijnpoli- tiek. Nee, een dokter lijkt eerder de aangewezen persoon om de voortwoekerende kwaal bij Sparta uit te snijden. Maar he laas, die is net opgestapt, de es culaap kronkelt niet langer in het Kasteel. Na twaalf jaar trouwe dienst gaf de 70-jarige Joris van den Hoeven er zondag de brui aan. „Ik kon niet meer samenwerken met die Hughes", verpakte hij de van het begin van dit seizoen daterende con troverse in zijn ontslagaanvra ge. Op de in juli gehouden pers dag verbood Hughes de dokter te poseren voor de elftalfoto en daags voor de uitbeurt tegen Groningen werd Van den Hoe ven andermaal door de vroegere quiz-master op een zijspoor ge rangeerd. „Ik bestelde altijd het eten", weet Van den Hoeven, „maar nu deed Hughes dat. En hij bestelde gebonden soep, ge paneerde kip en fruit met slag room. Tegen die slagroom had ik Het conflict laaide zondag weer op. Hughes ontzegde de dokter de toegang naar de dug-out. Zodat hij pas in de rust, na een oproep van de terreinknecht, kon consta teren dat David Loggie zijn neus been had gebroken. En wat zegt Barry Hughes van dit alles? Niets, helemaal niets. „Mijn plakboek is al vol en ik vertik het langer met de pers te praten. Ik ben ziek geworden van al die kri tieken op mijn tactiek tegen AZ. En nu lees ik dan weer in allerlei kranten dat ik ruzie zou hebben met die Van den Hoeven. Die ke rel ken ik alleen maar van 'dag, hallo'. Ik laat me niet meer lenen om Sparta en mezelf naar de ver dommenis te helpen. Want daar zijn jullie op uit..." En daar nu maakt Hughes een denkfout. Niet de pers maar Sparta heeft de slagroom van zichzelf afgehaald. Met een ver- kooppolitiek die de club kwali teit en dus publiek heeft gekost. En met dat gegeven in de hand, zal Hughes het hoofd boven wa ter moeten zien te houden. Dat zal niet meevallen. De dokter is im mers al verzopen in de Sparta- problemen... GERARD VAN PUTTEN Wit: Timman (Nederland) Zwart: Karpov (Sowjet-Unie) 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pg8-f6; 3. Pf3xe5 d7-d6; 4. Pe5-f3 Pf6xe4; 5. Ddl-e2 Dd8-e7; 6. d2-d3 Pe4-f6; 7. Lcl-g5 De7xe2 8. Lflxe2 LfB- e7; 9. Pbl-c3 c7-c6; 10. 0-0-0 Pb8- a6; 11. Pf3-d4 Pa6-c7; 12. Tdl-el Pc7-e6; 13. Pd4xe6 Lc8xe6; 14. f2- f4 d6-d5: 15. Le2-13 Ke8-d8; 16. Pc3-e2 Th8-e8; 17. Pe2-g3 g7-g6; 18. Pg3-e2 Le6-d7; 19. c2-c4 d5xc4; 20. d3xc4 Pf6-g8; 21. Pe2- c3 17-f6; 22. Lg5-h4 Le7-d6; 23. Telxe8+ Kd8xe8; 24. Pc3-e2 Ld7- e6; 25. b2-b3 Le6-f5: 26 Kcl-b2 Ta8-d8; 27. Lh4-f2 Ld6xf4; 28. g2- g4 Lf4-e5 29. Kb2-cl Lf5-e6; 30. Lf2xa7 Td8-a8; 31. La7-d4 Ta8xa2; 32. Thl-el Ke8-f7; 33. Ld4xe5 f6xe5; 34. h2-h3 Pg8-f6; 35. Pe2-c3 Ta2-h2; 36. g4-g5 Pf6- d7. Wit geeft het op. deraan staande Ribli. Aanvanke lijk zag het daar overigens niet naar uit. Met een opmerkelijke Dame-zet poogde Ribli een Ca talaans damegambiet te ontwij ken. De prijs hiervan was vrij hoog, want na dameruil verkreeg Larsen flink positioneel voordeel in de vorm van de controle over de open c-lijn. Na de 30e zet ging het echter com pleet mis. Ten onrechte hevelde hij een belangrijk paard naar de koningsvleugel over, om vervol gens zelfs een essentiele d-pion uit handen te geven. Op simpele maar doeltreffende wijze loste Ribli hierna zijn eigen vrije d- pion richting promotie. Larsen spartelde nog even tegen, maar in de tweede zitting moest hij al snel capituleren. De Rauser-variant van de Siciliaan- se verdediging leek bij Hbner te gen Sosonko goed voor een flinke portie spanning. De partij ge raakte toch in positioneel vaar water, waarin Sosonko langzaam maar zeker in de problemen kwam te zitten. Zijn pionnen werden kwetsbaarder dan die van zijn opponent, terwijl een poging om in het ondertussen ontstane dubbele toreneindspel de torens op de onderste vijande lijke lijnen te brengen schrome lijk mislukte. Na het afbreken zag het er voor de Russische Neder lander somber uit. De vrijpion van Hübner dreigde harder door te hollen dan die van Sosocko. Uiterst secuur verdedigingswerk loodste Sosonko evenwel toch naar de veilige remisehaven. Ulf Andersson legde zowaar agres sieve intenties aan de dag tegen Hort. De Zweed opende met e2- e4 en durfde in de daaropvolgen de Pirc zowaar enige risico's te nemen. Tijdnood had ditmaal een averechts effect Normaal een gegeven voor een flinke dosis spektakel, nu echter voor beide spelers aanleiding (Andersson had vijf zetten in 13 seconden te doen) om snel de vrede te teke nen. Kavale'k-Tal maakte er een complete ruilpot van die met re mise eigenlijk nog te veel kreeg. Portisch-Spasski beloofde in den beginne veel goeds, maar de Hongaar werd de grote spelbre ker door plots een chronische af- ruilwoede te vertonen: remi se. Het veld wordt nu met 2,5 uit 4 aan gevoerd door Portisch, Boris Spasski en Karpov, die zijn ne derlaag tegen Larsen al weer on gedaan gemaakt heeft. Vandaag zal het treffen Larsen-Timman ongetwijfeld de smaakmaker worden. Uitslagen: Ribli (Hon)-Larsen (Den) 1-0, Timman (NedhKarpov (Sow) 0-1, Hübner (WdlHSosonko (Ned) '/*-Kavalek (VST)-Tal (Sow) Vt-'/j Andersson (Zwe)-Hort (Tjy) ¥»-*«. Portisch (Hon>-Spasski (Sow) '/*-»/*. De stand: 1. Portisch. Spasski en Karpov 2V« punt. 4. Larsen, Hort. Tal, Sosonko. Hübner en Ribli 2 pnt.. 10. Andersson, Timman en Kavalek 1pnt. RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15