Ook "toehoorders bij over het gezin ynode Gom Zwinglibond vraagt om bijzondere leerstoel Poolse rechter wijst aanvraag vrije vakbond af Verfijnde versie van bekend thema Bisschop Ernst wil graag contact met "alternatieve synode GEMEENTEZONDAG IN LEIDEN-ZUID Onderzoek "alternatieve" energie in kerkelijk Oss WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 Op de algemene bisschoppensynode over het gezin, die deze week in het Vaticaan begint, zullen 43 toehoorders aanwezig zijn. Van die 43 zijn er 16 echtparen uit 15 landen. De toehoor ders kunnen adviseren en het woord voeren, maar heb ben geen stemrecht, zo verklaarde mgr. Tomko, secreta ris-generaal van de bisschoppensynode. Vier weken lang discussiëren de 216 synodevaders over de taken van het katholieke gezin in onze tijd. Van hen zijn er 24 door de paus aangewezen; 192 zijn gede legeerd door de landelijke of re gionale bisschoppenconferen ties. Uit Nederland nemen, zoals wij vorige week al berichtten, twee bisschoppen aan de synode deel: kardinaal Willebrands, als president van het Secretariaat voor de Christelijke Eenheid, en bisschop H. Ernst van Breda als gedelegeerde van de Nederland se bisschoppenconferentie. De paus, die zelf voorzitter van de synode is, heeft drie kardinalen uit de Derde Wereld aangewezen om aan de synode deel te nemen kardinaal Primatesta van Cordo ba in Argentinië, aartsbisschop Pichachy van Calcutta in India en de Afrikaanse aartsbisschop Bernard Gantin. Mgr. Gantin is voorzitter van de pauselijke commissie "Justitia et Pax" (ge rechtigheid en vrede). Als rap porteur is aangewezen de theo loog-kardinaal Joseph Ratzin- ger, aartsbisschop van München- Freising; als tweede secretaris voor de synode-vergadering wij bisschop Barragan van Mexico- Stad. De bisschoppensynode begint vrijdagmorgen met een euchari- satieviering in de Sixtijnse kapel. De paus houdt in deze mis de openingstoespraak. De synode vergaderingen worden gehouden in de Synode-aula, een ruimte in de nieuwe Audiëntie hal. Kardi naal Ratzinger houdt als rappor teur de officiële inleiding over het praatpapier van de synode, het zogenoemde instrumentum La- boris. Ter gelegenheid van deze synode heeft de paus voorgeschreven dat 12 oktober in de gehele kerk aan het gezin zal zijn gewijd. Hijzelf en de synodevaders zullen die dag in Rome ongeveer achtdui- Een speciale gast van paus Johan nes Paulus zal moeder Theresa uit Calcütta (India) zijn, de vrouw die zich in de door haar gestichte congregatie van zusters-religieu- zen ontfermt over allerarmsten, zieken en stervenden en die een uitgesproken tegenstandster van abortus is. Andere synode De internationale r.k. groep "Fem- mes et Hommes dans L'Eglise (vrouwen en mannen in de kerk) houdt tijdens de bisschoppensy node een a lternatieve synode over hetzelfde onderwerp. Mannen en vrouwen gaan vanuit een andere ervaringswereld dan die der (ce libatair levende) bisschoppen praten over de moeilijke situatie van gezinnen in culturen Een van de Nederlandse deelne mers aan deze synode is me vrouw Wies Stael' van het "Ka tholiek bureau voor voorlichting betreffende sexualiteit en rela tievorming" te Utrecht. Bisschop Ernst heeft haar doen weten dat hij prijs stelt op contact met deze alternatieve synode. Volgens mevrouw Stael is het niet de bedoeling dat de andere syno de uitspraken gaat doen over za ken als abortus provocatus en het gebruik van voorbehoedsmid delen. De organisatoren willen alleen aandacht besteden aan de manier waarop man en vrouw te genwoordig met elkaar omgaan. Het doel van "Femmes et Hom mes dans l'Eglise" is "gezamen lijk verantwoordelijkheid dragen op alle levensterreinen" Mevrouw Stael meent dat tegen woordig veel zekerheden voor het gezin zijn weggevallen, om dat ze ter discussie worden ge steld. Daardoor heeft het gezin het moeilijker dan vroeger. De Sixtijnse kapel, waar vrijdagmorgen de algemene bisschoppensy node over het katholieke gezin in deze tijd begint met een eucharistievie ring. LEIDEN - De hervormde ge meente Staalwijk-Vredes- kerk en de gereformeerde wijk rond de Zuiderkerk houden aanstaande zondag in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een In een groot aantal activitei ten tussen 10 en 4 uur staat het thema "Waar werken wij voor?" centraal. Om 10 uur wordt dit behandeld in een kerkdienst, met de wijkpredikanten Lamping en Sijtsma als voorgangers. Van 11 tot 12 uur kunnen de aan wezigen zich informeren over de volgende organisaties en groepen: Arbeidsbureau Lei den, CNV Werkende Jonge ren Zuid-Holiand, Wereld- diakonaat. Amnesty Interna tional, Interkerkelijk Vre desberaad. CLAT Nederland (solidariteitsbeweging voor Latijns-Amerika), zending, gereformeerde en hervormde Vrouwenbond, Christen- Vrouwenbond/ Hervormde Vrouwendienst, jeugdwerk en Leidse Vrijwilligerscen- trale. Van 12 uur tot half 1 zal een ca baret over "Mensenwerk" de aandacht vragen. Na de lunch begint om half 2 het wissel programma. Over een aantal kanten van het thema wordt twee keer 45 minuten van ge dachten gewisseld, zodat ie dereen twee onderdelen kan volgen. Deskundigen zullen de pro gramma's inleiden: bijbelse visie op het werk, door G.L. Heij, rector van een chr. scholengemeenschap; so ciaal-economische kanten, door W. Schouten, stafmede werker van de Sociaal-Eco nomische Raad; Vrijwilli gerswerk, door H. Heeger, stafmedewerker van de Leid se Vrijwilligerscentrale; ar beidsomstandigheden in La tijns-Amerika, door G. Pruim, stafmedewerker ontwikke lingssamenwerking CNV Werkende Jongeren. Voor de jongeren is er gelegen heid afzonderlijk over het thema van deze dag te praten. Na de theepauze (3 uur) wordt de dag besloten met samen zang. Daarvoor kan iedereen liederen uit het Liedboek op geven. De kinderen tot 4 jaar kunnen naar de crèche. Van 11 uur af hebben ook de kinderen van 4 tot 12 jaar hun eigen activitei- Meer aandacht voor "vrijzinnig christendom" De Zwinglibond heeft de Universiteit van Amster dam gevraagd om de ves tiging van een bijzondere leerstoel aan de theologi sche faculteit. Dat heeft ds A.J. Roodzant, voorzitter van de Zwinglibond, mee gedeeld op een conferen tie in Odoorn. Op de in mei van dit jaar gehouden jaarvergadering van de Zwingli bond - die een radikale vrijzin nigheid voorstaat - was besloten pogingen daartoe te doen. De Zwinglibond heeft van het colle ge van bestuur van de Universi teit van Amsterdam bericht ont vangen dat de aanvraag in be handeling is genomen en aan de theologische faculteit is doorge zonden met het verzoek om ad vies. De eventueel te benoemen docent zal tot taak hebben de ge schiedenis en de beginselen van het vrijzinnig christendom te do- De Zwinglibond heeft zijn verzoek aan deze universiteit gedaan om dat de Doopsgezinde Broeder schap en de Evangelisch-Luther- se Kerk daar hun opleidings school hebben. Volgens de bond is zo'n leerstoel noodzakelijk omdat de theologische facultei ten aan de universiteiten niet in de gelegenheid zijn voldoende aandacht te geven aan het vrij zinnig christendom. Antwoord Ds. Roodzant herinnerde er in een rede aan dat de oprichting van de Zwinglibond in 1948 een ant woord was op een ontwikkeling die in de ogen van sommige vrij zinnigen een terugkeer beteken de i gen. r oud-kerkelijke opvattin- "Nooit is gebleken dat wij welkom waren in de Nederlandse Her vormde Kerk; wij worden er slechts geduld", zei hij. "Wij vroegen in de Hervormde Kerk ruimte voor onze opvattingen maar die zijn in de verdrukking gekomen. De oprichting van de Zwinglibond was echter niet al leen een reactie op ontwikkelin gen in de kerk maar ook op de houding van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, die on kritisch meeging met de ver nieuwingsbeweging in de kerk. Men streefde naar eenheid, maar dat was prematuur, en werkte te weinig aan eendracht". Er is, volgens Roodzant, zowel in de rooms-katholieke als in de pro testantse theologie een voort gang in vrijzinnig denken, maar de resultaten zijn niet verwerkt in de diverse kerkordelijke regelin gen. Hervormd en gereformeerd Oss overwegen de oprichting van een "commissie voor alternatieve s energievoorziening" .Deze zou om ie beginnen suggesties kunnen doen tot vermindering van de energiekosten van de gezamen lijke protestantse kerkgebouwen, die dit jaar zo'n f13.000 belopen. Aanleiding om te komen tot een dergelijke brief die de hervormde predikant J.R. Kok schreef aan de commis sie, belast met het beheer ran de protestantse gebouwen in Oss. "Ook de kerken gebruiken energie, en daarom zou het goed zijn. eens te bekijken of zij niet een voor beeld kunnen geven bij het bespa ren ervan. Dat kan al door kleine maatregelen. De burgerlijke overheid in Oss dringt wel met woorden maar nauwelijks met daden aan op beperking van het energieverbruik. Het is een van de opdrachten van de gemeente van Christus, in hel geheel van de maatschappij als voortrekker te functioneren"aldus ds. Kok. Wat de mogelijkheden voor alterna tieve energievoorziening betreft denkt de predikant bijvoorbeeld aan zonne- en windenergie. Zo wel bij de hervormden als bij de gereformeerden zijp veel techni sche mensen te vinden die zeker een werkzaam aandeel willen hebben in dit project. Een derge lijk project zou ook een voorbeeld kunnen zijn voor het openbare le- De beheerscommissie van de beide kerken vond het voorstel van ds Kok interessant genoeg om men sen die belangstelling hit hebben op te roepen voor e< spreking. Ze zou graag zie de commissie "Alternatieve gievoorziening" spoedig vi grond kwam. i dat WARSCHAU (AP) - De rechtbank van Warschau heeft de eerste aanvraag om inschrijving van een onafhankelijke vakbond in Polen afgewezen op grond van bezwaren te gen de statuten, het lidmaatschap en de financiering van de groep. De aanvraag om erkenning was vorige week ingediend door een organisatiecomité in de Silezische stad Katowi ce, dat zei ongeveer 14.000 leden te vertegenwoordigen. Volgens kringen bij de onafhanke lijke vakbeweging heeft de I rechtbank ondermeer vraagte- ADVERTENTIE ALS JE ECHT GOED WILT LEREN SKIËN 10.90 9.50 8.45 7.25 5.00 4.40 SPECIALE AANBIEDING' ski pas SLECHTS f 25: ski-piste"DE MEERBERG" Arnolduspaik 10 Hoofddorp Brl voor prospectus (02503)10138 kens geplaatst achter net voor nemen van het comité om lande lijk te opereren,, leden van ver schillende, niet aanverwante be- roepen en werklozen toe te laten en de werkzaamheden deels door middel van giften te bekostigen. Pogingen om dit bij de rechtbank bevestigd te krijgen zijn op niets uitgelopen. De Poolse regering heeft eerder deze maand bepaald dat de nieuwe, onafhankelijke vakbonden zich bij de rechtbank in Warschau moeten inschrijven in afwachting van het in werking treden van een nieuwe arbeids wet, welke/ later dit jaar zal wor den ingediend. Het comité kan tegen de beslissing van de rechtbank in beroep gaan. Een zegsman in Katowice ver klaarde dat de vakbondsleiding in beraad is met een regerings delegatie onder leiding van de minister voor de staalindustrie. Franciszek Kaïm. STEEKPARTIJ - De 24-jarige Fi lippijnse matroos R. M. G. is maandagavond in Rotterdam gearresteerd. G. werd opgepakt in de rosse wijk Katendrecht, na dat hij moeilijkheden had ge-, maakt op straat. De politie ver denkt hem ook van een steekpar tij vorige week maandag in de Waalhaven. Daarbij raakte de 30-jarige Poolse steward M. Samulkiewicz ernstig gewond. De Pool is een opvaren de van het vrachtschip "Hanka Sawicka", de Filippijn van de Panamese vrachtboot "Isher". Johan Cruijff en zijn echtgenote te gast bij de modeshow van Frans Molenaar. Modeshoiv Frans Molenaar - Couturier Frans Molenaar heeft met welbehagen een wintercol lectie ontworpen die is bedoeld voor langeonbuigzame vrouwen. Zijn rechtlijnige coupe met de wijde raglan-mouwen laat zich al seizoenen lang inpassen in de in ternationale modetendens. De indruk die van zijn laatste col lectie blijft hangen is nQgal sub tiel. Er spreekt uit deze parade van donkere mantels, pakjes en broeken meer verfijning, meer chique dan vroeger. De thema's van Molenaar betreffen mantels met een wijde rug en een doorgestikte col'craag, smalle rokken met wat ruimte aan de voorzijde en jasjes die tot de taille reiken. Zeer rechte broekspijpen en zeven-achtste mantels met sjaalkraag of openvallende col. Op de rokken van wol of suède laat Molenaar averechts gebreide truien dragen met een wijde om geslagen col, of decent gesloten zijden bloesjes. Een tijdloos wijd leren jack op een aangesloten heupband kan bij alle kleding stukken voor overdag worden gecombineerd. De schouderlijn van Molenaar is onveranderlijk breed. De voeten steken in pumps met een gema tigd hoge hak en de ernstig kij kende mannequins met hun gladde kapsels worden meestal bekroond met een hoofddeksel: een ijsmutsje of een bonthoed en nog vaker een combinatie van vilt en bont. De kleuren zijn somber. Het zwart overheerst, gevolgd door bruin en beige, en een enkel kleding stuk springt eruit in paars, oranje of groen. De enige grap die Mole naar zich tegenover zijn gasten, onder wie Mies Bouwman met echtgenoot Leen Timp en voet balster Johan Cruijff met echtge note, permitteert, is een cirkel vormige boa in rood of oranje, die als oen Hawanaanse bloemens linger het sluike silhouet om kranst. ROELIE MEYER De Hoofden van Nederland. Oude Singel 244.2312 RK Leiden, tel 071 -132745/46 Hoofdkantoor Westvest 26-28, postbus 144. 3100 AC Schiedam.teL 010-260134, telex 26290 Jan van L., hoofd inkoop van een fabriek in metaalwaren. Een nog jonge, vrij stugge man. Maakt altijd snel zijn misnoegen kenbaar, een enkele uitzondering daargelaten. Bijvoorbeeld toen er een schoonmaakprobleem in de fabriek ontstond en de naam Gorrn/iel. Jan's gezicht klaarde op toen hij hoorde van Gom's lage kosten- faktor, uitstekende resultaten en akkurate, efficient werkende personeel. Schoonmaakpersoneel dat zowel voor hele of halve dagen als voor enkele uren kan worden ingezet. Maar óók personeel dat zich gespecialiseerd heeft in schilder-, reparatie- en loodgieterswerk. Jan ziet ze graag, de mensen van Gom uren kan worden ingeze schoonhouden multi-onderhoud

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11