Iran en Irak bestoken eikaars vliegvelden Debat Reagan-Anderson tamme vertoning Grote onrust bij politie en leger in Portugal Muskie: "Dialoog Moskou- W ashington op gang houden" Nucleaire samenwerking VS-Bern op de tocht Politie ontruimt seinhuizen Demonstratie tegen Strauss verboden DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Republikein Ronald Reagan en onafhankelijk politicus John B. Anderson hebben van het eerste - en mogelijk enige debat - tussen presidents kandidaten in het verkiezingsjaar 1980 een nogal tamme, maar keurige vertoning gemaakt. President Carter wenste niet deel te nemen en in het auditorium van Baltimore stond niet de lege stoel waar mee was gedreigd. Kennelijk niet zonder reden bleken Amerikaanse komieken I zich in de afgelopen dagen te hebben af gevraagd of die lege stoel het debat niet I zou winnen. Want Reaga,n noch Anderson heeft in antwoord op vragen van een zestal journalisten een lettergreep aan nieuws te I berde gebracht. Integendeel, een belang- j rijk stuk van hun teksten was ontleend aan de verkiezingstoespraken waarmee zij nu al zo ongeveer een jaar stad en land afreizen. Anderson, wat schril van toon soms, de monstreerde zich als een geloofwaardig kandidaat met een goede beheersing van feiten en statistieken, duidelijk mikkend op een deel van de Democraten. .Reagan bleef duidelijk overeind als een vakman in het contact met publiek, zij het dat hij nog minder dan John Anderson tot de speci fieke antwoorden kwam waar het journa listenforum, met soms wanhopige na druk, om bleef vragen. Op gezette tijden klopte Reagan zich na drukkelijk op de borst vanwege zijn da den als goeverneur van Californië en met voorbijgaan aan allerlei feiten en omstan digheden probeerde hij voor alles zichzelf voor te doen als een man aan wie Amerika zijn nabije toekomst gerust kan toever trouwen. Na aflobp van het gebeuren, dat een uur in beslag nam met nauwkeurig afgemeten spreektijden, werden beiden door hun vrouwen gekust en door medestanders op de schouder geklopt. Aan Andersons kant was er toch twijfel over zijn prestatie, ook al heeft hij zijn kans om zich als een vol wassen mededinger naar het Witte Huis te presenteren met beide handen aangegre pen. En nabij Reagans lessenaar leek de vreugde vooral gebaseerd op het feit dat de kandidaat geen buitengewoon domme dingen had gezegd. President Carter volgde de gebeurtenissen in het Witte Huis. En hoezeer zijn afwe zigheid het debat betekenis ontnam, blijkt uit het feit dat een van de grote commer ciële televisiemaatschappijen ABC en de niet-commerciële netwerken het debat niet rechtstreeks uitzonden. ABC omdat het niet genoeg nieuws leek te zijn - de onafhankelijke maatschappij vanwege „geldgebrek". De vraag is of Carter is ge slaagd in zijn opzet Anderson op weg te hplpen naar politieke vergetelheid en Reagan voor het oog der natie zichzelf als een onbeholpen amateur te presente- Anderson ging specifieker in op de vragen, want alleen zo kon hij zich aandienen als een kandidaat voor de traditionele libe raal-democratische coalitie - Reagan heeft al zijn oude teksten tot de laatste druppel uitgemolken en bleef zodoende aan de oppervlakte, doch struikelde niet over de rafels van zijn spontane denk werk, die hem al eerder parten hebben gespeeld. De heren gingen elkaar beleefd te lijf, deden geen grove aanvallen op Carter, al be treurden beiden bij herhaling zijn afwe zigheid en spraken in camera's die met genoeg rode en gele lichten waren opge luisterd om elke vergissing uit te sluiten bij het staren in de lens. De televisiedebat ten - dit is de derde serie, na die van 1980 tussen Kennedy en Nixon en die van 1976 tussen Carter en Ford - zijn een dorre af faire voor een doodstille zaal, waar geen kiezer veel wijzer van kan zijn geworden. Reagan, als een soort grootvader des va derlands. is misschien in vele huiskamers wat beter overgekomen dan de soms wat snerpende Anderson, ook al torst deze meer politieke t Bij zo'n gebeurtenis hoort de vraag wie er heeft gewonnen, hoe steriel dat ook wordt als geen van de deelnemers een blunder maakt en uit de zaal nog geen zuchtje van verwondering mag opklinken. Reagan heeft niet verloren. Hij is ook geen stem men kwijtgeraakt omdat Anderson niet heeft gemikt op Reagans aanhang. Of An derson veel stemmen heeft gewonnen, staat te bezien, maar in elk geval is hij overeind gebleven. En wat Carter betreft zal moeten blijken of hij er goed aan heeft gedaan het Amerikaanse publiek een schouwspel te ontnemen, dat afgezien van zijn politieke betekenis, appelleert aan dezelfde instincten als bokswedstrij den. LISSABON - Grote ontrust bij de politie en het leger dreigt de toch al niet vlekkeloze verkiezingscampagne in Por tugal verder te verstoren. Di recte aanleiding is het ontslag van generaal Lopes Alves als algemeen commandant van de politie. Alves en een groot aantal andere commandanten boden hun ontslag aan uit protest tegen een „politieke sanering" van een onderge schikte door het ministerie van binnenlandse zaken. De minister van binnenlandse zaken Enrico de Melo ont- NEW YORK (DPA) - Ongeacht alle gevolgen van de Russi sche inval in Afghanistan op de betrekkingen tussen Oost en West blijft de ontwape- ningsdialoog met Moskou voor.de Verenigde Staten een thema van centrale betekenis. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, Edmund Muskie, giste ren verklaard aan het begin van de algemene debatten in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij noemde de ratificatie van SALT-2, het tweede Ameri kaans-Russische verdrag tot beperking van de strategi sche bewapening, eq vorde ringen bij komende onder handelingen over een verdere beperking van deze bewape ning van de twee supermo- gendheden van grote beteke nis. De Russen moeten echter inzien dat hun jongste optre den bij veel Amerikanen twij fel heeft gewekt over het feit of de internationale vrede en de samenwerking hun ter harte gaan. Voor het nieuwe ontwape ningsgesprek met de Sow- jet-Unie stelde Muskie een reeks beginselen vast. Zo zou de Sowjet-Unie een zodanig gedrag moeten tonen dat hierdoor de vooruitzichten voor de bekrachtiging van SALT-2 en andere ontwape ningsinspanningen worden verbeterd en niet in gevaar worden gebracht. Tegelijkertijd houden de VS vast aan het principe van zin volle en evenwichtige be grenzingen ten aanzien van kernwapens voor de middel lange afstand in het kader van een SALT-3-akkoord. "Wij zijn bereid deze week overleg met de Sowjetminis- ter van buitenlandse zaken op te nemen over deze kwestie", aldus Muskie. Donderdag gaat hij met Andrei Gromyko praten. Daarbij zal hij vooral zoeken naar aanknopings punten voor onderhandelin gen over een beperking van de kernwapens voor de mid dellange afstand in Europa. Deze kwestie vormde giste ren het centrale thema van een gesprek van Muskie met zijn Westduitse collega, Hans-Dietrich Genscher. De ze had eerder een ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Huang Hua. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Irak en Iran hebben gisteren de gevechts handelingen aan de Shatt-al-Arab grensrivier uitgebreid met luchtaanvallen op vliegvelden en militaire installa ties. Iraakse Mig-straaljagers hebben onder meer de in ternationale luchthaven van Teheran, Mehrabad, be stookt en later op de dag zou ook Iran luchthavens in Irak hebben aangevallen. Uit Bagdad en Teheran is nog altijd geen officiële oorlogsverklaring vernomen, maar de verliezen aan beide zijden zouden groot zijn. Ook de oliehavens Abadan in Iran en Basra in Irak zouden on der vuur liggen. Verbindingen met beide landen zijn verbroken en het luchtruim is voor burger luchtvaart gesloten. Vanaf het vliegveld Mehrabad bij Teheran stegen gistermiddag grote rookwolken op en beves tigden westerse diplomaten in de Iraanse hoofdstad dat vijf of zes Iraakse straaljagers militaire doelen bij het vliegveld hadden bestookt. Later in de avond zou er opnieuw een aanval zijn gedaan op steunpunten van de Iraanse luchtmacht. In Teheran geldt een lotale verduistering om burger slachtoffers te voorkomen. De Iraanse leider Chomeini heeft de bevolking opgeroepen kalm te blijven en beloofd later met be wijzen te komen dat het hier een samenzwering tussen de Ver enigde Staten en Irak betreft. Het Iraakse oppercommando heeft gisteren besloten alle Iraanse mi litaire bases te vernietigen om te genaanvallen te voorkomen. Voor president Bani-Sadr, die het opperbevel over de strijdkrach ten heeft overgenomen, aanlei ding om de Iraakse president Saddam Hoessein te vergelijken met de toenmalige Israëlische opperbevelhebber Mosje Dajan, toen deze in 1967 eerst de vlieg velden van zijn tegenstanders onklaar maakte om vergelding te voorkomen. Aan Iraanse zijde meldde men het verlies van drie vliegtuigen, een helikopter, elf tanks en drie oorlogsbodems. De Iraakse luchtaanvallen op doe len ver in Iran en dergelijke te- WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten hebben Zwitser land verboden nog langer kern brandstof te laten opwerken in Frankrijk. Washington heeft deze maatregel getroffen omdat de Zwitsers, technologie naar Pakis tan exporteren die kan worden gebruikt om kernwapens te ma ken. De Amerikanen zijn in staat Zwit serland een dergelijk verbod op te leggen omdat het hier kern brandstof betreft die de Zwitsers van de Verenigde Staten hebben betrokken. Volgens de Washing ton Post is de breuk in de nucleai re samenwerking .tussen de twee landen verhuld gebleven door- geheime diplonatie. De Zwitserse regering wilde kern afval vier vier van haar reactoren naar Frankrijk sturen om daar te worden opgewerkt. Bij dat op- werkingsproces komt onder meer plutonium vrij, dat kan worden gebruikt om kernwapens te vervaardigen. Alle verzoeken van Bern om toestemming van de Amerikanen het afval naar Frankrijk te sturen worden nu in Washington niet behandeld we gens nieuw bewijsmateriaal dat de Zwitserse regering vijf bedrij ven de gelegenheid heeft,gebo den hoogwaardige technologie aan Pakistan te leveren die kan worden gebruikt bij de vervaar diging van kernwapens. Volgens de Washington Post zullen voorlgpig geen vergunningen worden verstrekt totdat de Zwit sers Washington een bevredi gend antwoord zullen hebben gegeven. genmaatregelen van Iraanse zijde waren gisteren de ernstigste es calatie van de al drie weken voortdurende schermutselingen aan de Shatt-al-Arab rivier, die het zuidelijke deel van de grens tussen de beide landen markeert. Via deze rivier, die ontstaat door het samenlopen van de Eufraat en de Tigris, vindt de belangrijk ste doorvoer van Iraanse en Iraakse olie plaats. Aan beide zij den van de rivier liggen ook grote olieraffinaderijen, waaronder die van Abadan de grootste ter we reld zijn. De vijandelijkheden es caleerden vorige week toen Irak eenzijdig het in 1975 gesloten ak koord over de eeuwenoude grenskwestie opzegde. Sinds dien heeft Iran een grootscheep se mobilisatie aangekondigd. Bezorgd Ook buiten het gebied maakt men zich grote zorgen om de gevech ten rond het gevoelige oliege- bied. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, heeft gisteren de twee par tijen opgeroepen de gevechts handelingen te staken en tot on derhandelingen over te gaan. Volgens Waldheim kan het esca lerende conflict „ernstige en on voorspelbare gevolgen hebben in dit gevoelige gebied". Vanuit Washington kwam een gematig de verklaring die eveneens de beide partijen opriep tot onder handelingen. Gegijzelden De gevolgen van de oorlogssituatie tussen Irak en Iran voor de gegij zelde Amerikanen in Teheran zijn allerminst duidelijk. Volgens de Amerikaanse regering staat een en ander los van elkaar. Vol gens het Arabische blad „8 days" heeft ajatollah Chomeini uitein delijk besloten de gegijzelden binnen zes weken vrij te laten. De Iraanse parlementscommissie die zich over de gijzelingsaffaire moet uitspreken, is aan de andere kant nog altijd niet samengesteld en het ziet er evenmin naar uit dat dit de komende weken kan ge beuren. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz ontmoette gisteren in het Krem lin twee hoge Russische functio narissen, Boris Ponomarev en staatssecretaris voor buitenland se zaken Viktor Maltsev. Niet be kend was of Irak aan de Sowjet- Unie, met wie het al acht jaar ge leden een verdrag van vriend schap en samenwerking sloot, om meer militaire steun heeft ge vraagd. Vojgens het Russische persbureau Tass werd onder meer „de situatie in het Midden- Oosten" besproken. Tass maakte gisteren ook melding van Iraakse aanvallen op militaire doelen in Iran, „nadat Iran de laatste twee dagen het varen ^p de Shatt-al- Arab rivier had proberen te ver hinderen". BERLIJN (DPA) - Politie-officie- ren uit de DDR bezetten het sein huis Halemsee in West-Berlijn. De spoorwegpolitie van de Öost- duitse Reichsbahn heeft van nacht alle drie seinhuizen in deze stad, die door stakende werkne mers waren bezet, met geweld ontruimd. Bij de ontruiming van het seinhuis in Rubleben is een staker gewond geraakt. Een woordvoerder van het sta kingscomité verklaarde vanoch tend dat de stakende Westberlij- ners, die in dienst zijn van de Oostduitse Reichsbahn hun actie ondanks de ontruimingen wil voortzetten. De stakingsleiders Statuten van nieuwe Poolse vakbeweging houden er rekening mee dat de spoorwegpolitie hun hoofd steunpunt, het goederenstation Moabit zullen bestormen. De woordvoerder van het stakings comité kondigde aan dat de sta kers zich niet tegen een ontrui ming van hun hoofdsteunpunt zullen verzetten. Een woordvoerder van de West- berlijnse stakers veroordeelde het harde optreden van de spoorwegpolitie bij de ontrui mingen. "Hoewel de stakers zich niet verzetten, heeft de spoor wegpolitie. die honden bij zich had, een stakende rangeerder in elkaar geslagen". Bij" het sta kingscomité heerste onbegrip dat de Westberlijnse politie bij de ontruiming niet heeft ingegre pen. sloeg gisteren het hoofd 1 het politiedistrict Lissabon, luitenant-kolonel José Apari- cip. Hij had toestemming ge geven voor een interview van een weekblad van de opposi tie met een vrouwelijk lid de politiële lijfwacht v premier Sa Carneiro. Het weekblad publiceerde het artikel onder de titel „Deze vrouw loopt achter Sa Carnei- ro aan". Dat is een zinspeling op de samenleving van premier met de Zweedse Snu Abecassis, zonder nog 1 zijn eerste vrouw gescheiden te zijn. Sa Carneiro zelf zou vanwege het interview het ontslag van de verantwoor delijke commandant Apari- cio hebben geëist. José Aparicio en Lopes Alves behoren tol een zestigtal lege rofficieren dat na de Anjerre- volutit de leiding over de po litie kreeg toegewezen. De le gerofficieren beschouwen het optreden van het ministerie als een politieke zet. Een groot aantal van hen heeft daarom uit solidariteit met hun hoogste commandant massaal ontslag gevraagd. Dat leidt tot een machtsva cuüm bij de politie, met ern stige gevolgen voor de lopen de verkiezingscampagne voor parlement en president schap. Het ministerie van binnenland se zaken zou van plan zijn de open gekomen plaatsen op te vullen met aan de vereniging van ex-commando's verw te officieren. Deze vereniging speelt een actieve rol in campagne voor de presi dentskandidaat van de rege ringspartijen, generaal Soa- res Carneiro. Het politieke optreden van de ex-comm do's is echter in strijd met de wet, die gebiedt dat militairen politiek neutraal moeten zijn. Ontevreden ex-commando's willen zich nu afsplitsen van de vereniging en hun eigen club oprichten. Wilde geruch ten over eventuele staatsgre pen zijn het gevolg. Ook de officieren en soldaten die een actieve rol in de Anjerrevolu tie hebben gespeeld, kondig den onlangs aan hun eigen „vriendschapsvereniging" op te richten. Intussen hebben de journalis ten van de Portugese dagbla den besloten tot een staking vandaag en morgen, omwille van een betere cao. De televi siejournalisten dreigen mor gen en overmorgen te staken, maar dan ook uit protest te gen de manipulatie van het verkiezingsnieuws op de te levisie ten gunste van de rege ringspartijen. Op het Portu gese eiland Madeira hebben de journalisten besloten tot een proteststaking tijdens de verkiezingsdagen op 4. 5 en 6 oktober. vastgesteld WARSCHAU (Reuter) - Afgevaar digden die bijna een kwart van de Poolse arbeiders vertegenwoor digen, hebben gisteren officieel de statuten goedgekeurd van een nieuwe nationale vakbeweging, die de eerste in het Sowjet-blok is die niet rechtstreeks onder gezag staat van de communistische par tij- Een woordvoerder zei na afloop van de bijeenkomst in de haven stad Gdansk dat de nieuwe vak centrale zich morgen zal laten in schrijven bij een rechtbank in Warschau. De naam van de orga nisatie die een bundeling vormt van 36 onafhankelijke bonden, is Solia Solidarnosc (Solidariteit). In de statuten is het stakings recht opgenomen. Op de vergadering in Gdansk werd voorts besloten het land voor het bestuur van de nieuwe vakcen trale te verdelen in 17 gewesten. Dit komt overeen met de 17 pro vincies die Polen telde tot de on langs in ongenade -gevallen communistische leider Edward Gierek het land in 49 districten verdeelde. De inschrijving van de nieuwe vakbeweging in Warschau zal gebeuren door een delegatie van 30 tot 40 leden onder leiding van Lech Walesa, de 37-jarige elek- tromonteur die bij de rencente stakingen in het Oostzeegebied de stakers leidde. DAMASCUS. ARKANSAS (UPI) - De kernkop met een nucleaire la ding van negen megaton, die vrijdag bij de explosie van een Ti- tan-II raket 200 meter buiten de raketsilo werd geslingerd, is gis teren door het Amerikaanse leger geborgen. Een vrachtwagen ver voerde ds kernkop in lodenver pakking naar de luchtmachtbasis Little Rock in de staat Arkansas, geéscorteerd door zeven leger voertuigen (foto). Little Rock ligt ongeveer 100 km van de raketba sis in Damascus. Een ongeluk in de raketsilo veroor zaakte vrijdag een zware explo sie, waarbij 22 gewonden vielen van wie er één later overleed. De kernkop werd daarbij uit de silo geslingerd. Mensen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie zeiden gis teren dat de kernkop was gebor gen. en dat de kop. behalve een deukje, geen schade had opgelo pen. Officiële mededelingen over de aanwezigheid van kernkop pen worden nooit gedaan door de Amerikaanse luchtmacht. BREMEN - De politie van Bremen heeft gisteren een betoging ver boden, die linksen en liberale jongeren morgen hadden willen houden tegen Franz Josef Strauss. De kandidaat-bonds kanselier van de oppositiepartij en CDU en CSU houdt dan een rede in de Hanzestad met het oog op de bondsdagverkiezingen van 5 oktober. Tot de demonstratie was opgeroe pen door het linkse Volksfront, de beweging "houdt Strauss te gen" en de jonge democraten, die verbonden zijn met de FDP. de coalitiepartner van Helmut Schmidt, de lijsttrekker van de sociaal-democratische SPD. In pamfiettem hadden enkele van deze groepen ertoe opgeroepen de vergadering desnoods met geweld te verhinderen Naar verwachting 2.000 politiea genten zullen morgen in touw zijn. om de bijeenkomst in het Bremense stadhuis doorgang te doen vinden. Fratiz Josef Strauss.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9