Topstructuur bij politie hoofdstad moet veranderd Tierende thuiswerkkoning uit rechtszaal gezet Dijkman tevreden met uitspraak bestuur Redelijke belangstelling voor woningen gifwijk Angst voor Russen nog niet verdwenen Volgens politiebonden Grote omkoopaffaire ontdekt in Rijnmond DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 NIJMEGEN (ANP) - Van de Nederlanders ziet 49 procent in de Sowjet-Unie een militai re bedreiging, 10 procent verwacht het gevaar eerder van Arabische zijde en 3 pro cent ziet in China de grootste bedreiging van de vrede. Dit is één van de voorlopige uit komsten van een onderzoek naar het vijandbeeld in de Nederlandse publieke opinie, ingesteld door het studiecen trum voor vredesvraagstuk ken van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Deze cijfers hebben betrekking op de periode na de inval van de Sowjet-Unie in Afghanis tan. Daarvóór waren de per centages: 41 procent (Sowjet- Unie), 24 procent (Olielanden) en 6 procent (China). Het "Af ghanistan-effect" heeft zich vooral voorgedaan bij jonge PvdA- en D'66stemmers. Over het algemeen vonden de Nederlanders na Afghanistan de Sowjet-Unie onbetrouw baarder en oorlogszuchtiger dan voorheen. Als voorlopige uitkomst van het onderzoek kwam ook naar voren dat 7 procent van de Nederlanders "liever dood dan rood" is. In de groep Nederlanders die meent dat de Sowjet-Unie een militaire bedreiging vormt is 40 procent van mening dat de kernwapens toch nog een grotere bedreiging DEN HAAG (GPD) - Het KVP-partijbestuur heeft het katholieke kamerlid mr. Stef J. M. Dijkman veroordeeld voor diens „onjuiste" houding tijdens het olieboycot-debat van afgelopen juni. Het partij bestuur heeft gisteren la ten weten dat tijdens dat debat er „geen enkele re den" was voor Dijkman om de ingediende motie van wantrouwen tegen het kabinet-Van Agt te steu- n een eerste reactie liet Dijkman weten tevreden te zijn met de uitspraak van het partijbestuur. Hij legde er de nadruk op dat ondanks de veroordeling voor zijn stemgedrag het bestuur zijn onafhankelij ke positie als kamerlid on aangetast had gelaten. Ook is hij verheugd dat een dis ciplinaire maatregel ach terwege is gebleven. Het stemgedrag van Dijk man leidde in de afgelopen maanden tot verscheidene lange discussies binnen het bestuur van zijn partij. Daarnaast had het con troversiële kamerlid en kele gesprekken met het dagelijks bestuur van de KVP. Ook binnen de CDA- fractie is het gedrag van de in totaal zes kamerleden, die de oppositionele motie van afkeuring steunden, onderwerp geweest van beraad. In een gisteravond uitgege ven verklaring kiest het partijbestuur onomwon den voor de opvatlingen van het kabinet tegenover een olieboycot. De KVP verwerpt hierin het Zuid- afrikaanse apartheidsbe- leid, maar vindt dat de maatregelen tegen dit land in een internationaal kader genomen moeten wor den. Volgens het bestuur had Dijkman geen reden tij dens het debat de motie van afkeuring te steunen. omdat het kabinet inmid dels had toegezegd samen met andere landen te zul len onderzoeken of een olieboycot haalbaar was. „De steun aan de motie door de heer S. J. M. Dijk man wordt daarom als een politiek onjuiste beslis sing gezien," aldus de KVP. Ontstemd is de partij over de inhoud van het vraagge sprek dat Dijkman half augustus aan de IKON weggaf. Uit de antwoor den zou kunnen worden opgemaakt dat de KVP met haar onderzoek de „grondwettelijke positie" van het kamerlid had wil len aantasten. (De Grond wet schrijft voor dat ieder kamerlid „zonder last noch ruggespraak" moet handelen, red.) Uit de opmerkingen van Dijkman zou ook opge maakt kunnen worden, dat zijn partij voorstander is van het terugroepings- recht, aldus de verklaring. „Daarmee is schade aan de KVP toegebracht," concludeert het be stuur. Het besluit geen stappen te gen Dijkman te onderne men, werd het bestuur on der meer ingegeven door het gesprek over het stem gedrag van de dissidenten binnen de CDA-fractie. De fractie stelde vast dat het meestemmen met de op positie moest worden op gevat als een incident. Overigens behoort het vol gens het bestuur tot zijn plichten „de fractie en in dividuele leden" te volgen en te begeleiden. „In de politiek wordt namelijk voor een groot deel het ge zicht van de partij be paald". Daarnaast is het de partij, die de vertegen woordigers werft en selec teert, aldus de verklaring. Daarbij moet zij over alle relevante gegevens be schikken. AMSTERDAM (GPD) - Vertegenwoordigers van politie organisaties in Amsterdam hebben gistermiddag een ge sprek gehad met de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, Valken. Tijdens deze ontmoeting is de actie van politiemensen van het bureau Lijnbaansgracht, het derde district, besproken, die zich afgelopen zaterdag per tele foon hebben verzet tegen het beleid rond de kraakmani- festatie Groote Keyser. Bij het gesprek met de hoofdcom missaris waren betrokken de al gemene en de christelijke poli tiebond en de Vereniging van Hogere Politie-ambtenaren. Voorzitter Pleging van de Neder landse Politiebond afdeling Am sterdam: „De actie is in het land erg aangeslagen, maar zo ernstig was het niet. Er is opnieuw een stukje ontevredenheid kenbaar gemaakt, en dat is geen nieuws. Die tekenen van onvrede hebben wij als organisaties al sedert ja nuari aan de burgemeester door gespeeld". De bonden hebben volgens de heer Pleging terdege begrip voor de ROTTERDAM (ANP) - In het i Rijnmond-gebied is een grote omkoopaffaire aan het licht ge komen, waarbij aannemers steekpenningen hebben betaald aan medewerkers van grote be drijven om zodoende opdrachten in de wacht te slepen. De aanne mers werden op hun beurt om- i gekocht door koppelbazen, die op die manier probeerden hun I personeel aan het werk te krijgen. Een recherche-fraudeteam heeft 1 gisteren vier medewerkers van grote bedrijven in het Europoort- Botlekgebied aangehouden. Zij hebben voor honderdduizenden guldens steekpenningen aange nomen. Bovendien worden zij ervan verdacht valst belastin gaangiften te hebben gedaan. Bij j het uitgebreide onderzoek zijn j ook de economische controle- dienst en de fiscale inlichten- en I opsporingsdienst betrokken. Bij 1 de vier arrestanten is gisteren huiszoeking gedaan. De Rotter damse politie verwacht dat het onderzoek nog enkele weken in beslag zal nemen, j De arrestaties van gistern zijn een gevolg van de strijd die politie en justitie tegen de malafide onder aannemers heeft aangebonden. Officier van justitie mr. De Doel- der verwacht, dat er nog meer za ken aan het licht zullen worden gebracht. Hoe snel dat gebeurt hangt af van de beschikbare mankracht, omdat het onderzoek in dergelijke zaken erg veel tijd vergt. Daarom is De Doelder voorstander van het instellen van een regionaal opsporingsteam, dat zou moeten bestaan uit re chercheurs van de Rotterdamse politie en omliggende korpsen, aangevuld door deskundigen van de economische controledienst, FIOD en loontechnische dienst. Er zal binnnenkort overleg plaatsvinden over de vraag of een dergelijk team er kan komen. De officier heeft nog tientallen za ken in portefeuille die door per soneelsgebrek niet kunnen wor den aangepakt. Om de koppelbazen nog op een an dere manier te treffen heeft de of ficier bij de rechtbank de ophef fing gevraagd van een tiental lege bv's. Deze bv's worden door kop pelbazen "in voorraad" gehou den om er sociale premies mee te ontduiken. De Doelder be schouwt dit als een proefproces. Hij wil zien hoe de rechtbank reageert, of er proceduremoei lijkheden zijn en hoe snel er een beslissing valt. "Pas dan kunnen we bekijken of dit een bruikbaar middel is", aldus De Doelder. Hij beschikt over een lijst met onge veer vijfhonderd bv's die voor opheffing in anmerking komen. problemen waarin het politieper soneel verkeert. „Wij begrijpen de situatie van de politiemensen, maar wij vinden het niet juist dat het personeel op deze manier de zaak tracht op te lossen" De publieke belangstelling is vol gens de heer Pleging zo groot, omdat men de zaak projecteert op wat de politiemensen in het verleden al hebben meegemaakt. „Maar we moeten toch met twee benen op de grond blijven staan" Er zou volgens de bonden, die eer der een rapport over de topstruc tuur bij de Amsterdamse politie hebben uitgebracht, gestreefd moeten worden naar een een vormig beleid. Verbetering van de communicatie tussen leiding en personeel moet tot stand ko men door verbreding van de top, en volgens bondsbestuurder Pleging zal er een goed organisa tieschema moeten worden opge steld voor het beter functioneren van de zogenaamde sub-top bij de politie. Dat is niet alleen een kwestie van financiën „en dat zal niet op korte termijn lukken", al dus afdelingsvoorzitter Pleging. „Ik begrijp best dat de hoofd commissaris dat niet zo maar uit zijn mouw kan schudden. Lekkerkerk moesten de kaplaarzen van staatssecretaris LEKKERKERK (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben de af gelopen twee weken bij het ge meentebestuur van Lekkerkerk belangstelling getoond- om een woning te kopen in wat begin 1981 de voormalige gifwijk Lek- kerkerk-West moet zijn. De be langstelling is hoofdzakelijk uit DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft gisteren uit handen van staatsse cretaris Smit-Kroes op paleis Lange Voorhout in Den Haag de eerste exem plaren van de jaarlijks uitkomende Europa-zegels ontvangen. Dit jaar heeft men gekozen voor het thema "Vooraanstaande Europeanen"Op de in o.a. koningin Wilhelmina en sir Winston Churchill. de plaats zelf afkomstig. De ge meente kan nog niet zeggen of er bij de belangstellenden ook voormalige bewoners van de gif wijk zijn. In de wijk staan 268 huizen, waarvan 72 huurwonin gen. Lekkerkerk's burgemeester Ou- werkerk. die dit gisteren in Lek kerkerk meedeelde bij het be zoek van staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken, trekt uit de wat hij noemt 'zeer actieve belangstelling' de conclusie dat de gemeente de woningen in Lkkerkerk-West weer vlot van de hand zal kunnen doen. De prijzen van de woningen zullen, zov erwacht Ouwerkerk, gelijk liggen aan die in omliggende ge meenten. Hij hoopt echter dat de gemeente het mogelijke kopers aantrekkelijker kan maken dan elders door gunstige neven voorwaarden. De gemeente heeft daarover wel enige ideeën, maar daar wil de burgemeester nu nog niet veel van kwaijt. Een moge lijkheid is, zo zei hij wel, dat de gemeente voor de kopers de gun stigste financiering uitzoekt. Het rijk zal meer geld beschikbaar stellen voor deongraving dan de aanvankelijk toegezegde 150 miljoen gulden, zo liet staatsse cretaris Koning weten. In de eer ste twee compartimenten - de ontgraving van het tweede is eind deze week voltooid - is namelijk meer verontreinigde grond aan getroffen dan werd verwacht. De ministerraad heeft nu besloten ook die extra kosten voor reke ning van het rijk te laten komen. Koning kon niet zeggen pm welk bedrag het gaat. Van de ruim 55 miljoen gulden die het rijk heeft uitgetrokken om de woningen aan te kopen vloeit een groot deel terug. "De opzet is voor de woningen een zo hoog mogelijke prijs te krijgen", adus Koning. Vervoer grind en zand niet via beun DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft haar plannen opgeschort om zand en grind via de schippersbeurzen te laten vervoeren. Zij heeft op grond van een motie van CDA en VVD besloten een alternatief plan van de producenten van zand en grind een jaar lang de kans te geven, aldus de staatsse cretaris in een brief aan de Twee de Kamer. Mevrouw Smit-Kroes zegt, dat ze - gedwongen door een meerderheid in de Kamer, waar onder haar eigen WD - facilitei ten zal bieden voor het alterna tieve plan. Maar ze wil geen con trole uitoefenen op de gang van zaken of deelnemen in de rege ling. Politie: moord op bejaarde vrouw heeft sexuele achtergrond UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft het vermoeden, dat de moord die zaterdagavond in een Utrechtse bejaardenflat op de 79-jarige mevrouw Koning- Janszen is gepleegd, een sexuele geweldachtergrond heeft. Vol gens commissaris Doeve van de Utrechtse politie zijn bij het on derzoek tot dusverre een aantal zaken aan het licht gekomen, die in deze richting wijzen. Onder meer is geconstateerd dat de kle- ding van de vrouw zodanig in de war zat, dat er sprake moet zijn geweest van een hevige worste ling waarbij ook sexueel geweld is gebruikt. De vrouw is volgens het sectierapport uiteindelijk overleden aan inwendige ver wondingen aan het bovenli chaam, die er op duiden dat de dader haar borstkas heeft inge trapt. Daarvoor had hij haar al aan het hoofd verwond met een stuk van een stoel, die hij kapot had geslagen. De brute moord werd ontdekt door buren van de vrouw, die alleen op de zevende verdieping van een bejaardenflat in de Utrechtse wijk Kanaleneiland woonde. Even voor negen uur zaterdag avond hadden de buren aanhou dende bonkende geluiden ge hoord in de flat, wat eerst gec-n verontrusting wekte omdat de buurvrouw had gezegd dat zij van plan was een kast te verzetten. Toen één van de buren na een tijdje besloot om toch maar eens een kijkje te nemen, werd op haar kloppen en bellen niet openge daan. Omdat het licht in de wo ning wel brandde, ging zij haar man halen. Op het moment dat het echtpaar aan de zijdeur aanklopte hoorden ze dat iemand de woning via de voordeur verliet en over de galerij wegliep. Toen het echtpaar naar de voordeur liep was de dader al verdwenen. De deur stond nog op een kier. en binnen troffen zij het slachtoffer dood op de grond in de woonkamer aan. Volgens de Utrechtse politie is het niet onwaarschijnlijk dat het slachtoffer haar moordenaar kende. Men kan de flat namelijk alleen maar binnenkomen als men zich via een intercom heeft kenbaar gemaakt aan één van de bewoners. Ook de deur van de woning van het slachtoffer was niet geforceerd. In de woning wa ren in diverse vertrekken kasten en laden overhoop gehaald, maar het speciale rechercheteam van twintig man dat de Utrechtse po litie voor de moord heeft inge schakeld heeft nog niet kunnen constateren of er ook iets is ont vreemd. A u tow eg ver] ieht i n g DEN HAAG (GPD) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) ziet niet voldoende redenen aan wezig om meer autowegen in ons land 's nachts te verlichten. Hij gelooft dat de omstandigheden hier zodanig verschillen van die in België (waar alle autowegen 's nachts verlicht zijn), dat een der gelijke maatregel overbodig AMSTERDAM (GPD) - Scheldend en tierend verliet Matthias Giesberts gis termiddag de zaal waarin het kort ge ding diende dat Konsumenten Kon- takt tegen hem, de „thuiswerkkoning van Nederland", had aangespannen. Giesberts bedreigde de advocaat van de tegenpartij, maakte de aanwezige journalisten uit voor „rothonden' en zei dat iedereen „onder één hoedje" speelde. Kort tevoren had Giesberts nog ruimhar tig aangekondigd dat hij zou meewer ken aan een onderzoek van zijn admi nistratie door een accountant. Uit dat onderzoek zou moeten blijken of Gies berts met zijn nieuwste firma, Multi Holland Groep, echt thuiswerkers in dienst heeft die volop werk krijgen, óf dat hij alleen maar borgsommen int zonder degenen die op zijn adverten ties schrijven werk te bezorgen. Konsumenten Kontakt hoopt de „thuis werkkoning" aan banden te leggen via een veroordeling in kort geding. Het wil de rechter tot een uitspraak bewe gen dat Giesberts geen misleidende advertenties meer mag plaatsen op straffe van een dwangsom van tiendui zend gulden per overtreding. Konsu menten Kontakt baseert zieh in deze eis op de dit jaar van kracht geworden wet op de misleidende reclame. Het is voor het eerst dat de consumentenor ganisatie op grond van deze wet actie onderneemt. Giesberts heeft al een groot aantal ver oordelingen achter de rug wegens zwendel en oplichting. De laatste keer dat hij veroordeeld werd wegens zwendel met thuiswerk was in 1978. Hij kreeg toen twee jaar Oei. maar wegens goed gedrag werd hij op 27 september 1979 voorlopig in vrijheid gesteld. Dat „goed gedrag" is overigens maar be trekkelijk: volgens politiekringen heeft hij in de gevangenis gewoon doorgewerkt en vele advertenties ver stuurd waarin thuiswerk werd aange boden. In ieder geval werd op 1 oktober, dus vlak na zijn vrijlating, zijn nieuwste firma in het handelsregister inge schreven: de Multi Holland Groep. Met exact dezelfde methoden is Giesberts weer de „thuiswerkmarkt" opgegaan, ondanks waarschuwingen via het tv- programma Koning Klant. Hij vindt vooial gehoor bij mensen met mini muminkomens en uitkeringen, die wel een borgsom van 50 gulden over heb ben voor de kans een hoge bijverdien ste te verwerven. Volgens Konsumen ten Kontakt horen ze daarna echter nooit meer iets. Mr. E. J. Dommering. die optrad namens Konsumenten Kontakt, achtte daarom bewezen dat Giesberts via zijn adver tenties de mensen bewust misleidt. Daarnaast staat volgens mr. Domme ring vast dat het aantal advertenties dat Giesberts de laatste maanden geplaatst heeft, in geen verhouding staat tot de hoeveelheid werk die hij aan te bieden heeft. „Zijn magazijnen staan leeg", al dus mr. Dommering. Giesberts voerde in het kort geding zijn eigen pleidooi. In een verward betoog school hij alle schuld op anderen en ontkende hij met veel omhaal van woorden ook maar enige opzet tot zwendel te hebben gehad. Hij haalde wel aan dat de klad een beetje in het thuiswerk zit. „Ik betaal nu nog maar ongeveer twintigduizend gulden per maand aan thuiswerkers uit. dat is vroeger wel het tienvoudige ge weest". De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Asscher, vroeg daarop of Giesberts zijn administratie keurig heeft bijgehouden sinds hij per 1 okto ber vorig jaar opnieuw is begonnen. Toen Giesberts dat beaamde, stelde de president voor een onafhankelijk ac countant in te schakelen om Giesberts' thuiswerkactiviteiten te beoordelen. De 53-jarige Amsterdammer ging daarmee akkoord. Maar toen hij vijf minuten later vloekend en scheldend de zaal had verlaten, constateerde mr. Asscher dat „de medewerking hiermee ook wel ingetrokken zou zijn" Giesberts ontstak in hevige woede toen mr. Dommering. de advocaat van Kon sumenten Kontakt. twijfel uitsprak over handtekeningen die op door Giesberts overgelegde bonnen ston den.„Je hebt een goede naam, Dom mering", sneerde Giesberts, „want je bent een domme man, een hele domme Mr. Asscher wees Giesberts daarop de deur Deze griste alle papieren die hij bij de president als bewijsstukken had ingeleverd weer van diens bureau, uit te een groot aantal verwensingen, hield een korte doch beledigende toespraak tot de verzamelde journalisten en beende weg. Op 2 oktober doet mr Asscher uitspraak over Giesberts' activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7