Compromis bereikt met Rijksgebouwen dienst over pand Toch faculteit in bibliotheek Vrije busbaan voor station Fabrieksschoorsteen Zaalberg opgeblazen Papengracht 30 voor uitbreiding rijksmuseum van Oudheden Leidse stadsrubriek -JlNSDAG 23 SEPTEMBER 1980 LEIDEN l'niversileitsraad: Tegen hoger collegegeld LEIDEN - Met een doffe dreun is gistermiddag de schoorsteen van de voormalige Zaalbergfabriek aan de Uiterstegracht opgeblazen. Binnen enkele seconden sloeg het reusachtige gevaarte, onder toeziend oog van een groot publiek, tegen de vlakte. Met het opblazen van de fabrieksschoorsteendoor wethouder Waa lis het laatste restant van de eens zo belangrijke Leidse wolhidustrie uit de stad verdwenen. De oude fabriekscomplexen van Zaalberg en Van Wijk,inde binnenstadswijk Pancras-oost, werden al enige tijd geleden gesloopt. Het opblazen van de schoorsteen betekent niet alleen het einde van de "Leidse wol" maar ook het startsein voorde bouw van 47 woningen op het voormalig fabrieksterrein van Zaalberg. Op het terrein van de, inmid dels ook gesloopte, wolfabriek van Van Wijk zullen eveneens woningen worden gebouwd. Als de stofwolken zijn opgetrokken en het puin is geruimd wordt spoedig een begin gemaakt met de nieuwbouw. Volgens plan zal begin 1981 de eerste paal de grond ingaan. In totaal [unnen op de plaats van de voormalige fabriekscomplexen (tussen de Vestestraat en de Uiterste gracht) 87 woningwetwoningen worden gebouwd. Het nieuwbouwplan bestaat voor het grootste gedeelte uit woningen voor gezinnen. Rj "s-LEIDEN - De gemeentelijke vorderingscommissie en de Rijksgebouwendienst hebben een compromis bereikt over het pand aan de Papengracht 30. Het pand, dat ei gendom is van de dienst, zal in de toekomst worden ge bruikt voor uitbreiding van het rijksmuseum van oudhe den. En omdat het grote gebouw daarmee ongeschikt op wordt voor bewoning zal de gemeente Leiden elders in de 'oj stad hoogstwaarschijnlijk drie panden van de dienst "te- '12 rugkrijgen" Zoals bekend sprak de vorderings commissie op 11 juni van dit jaar over het al dan niet vorderen van de al jaren leegstaande opslag ruimte van de tempel van Taffeh. De redenatie: een deel van het pand werd vroeger bewoond en gezien de grote woningnood in Leiden zou het gebouw weel moeten worden opgeknapt voor urgent woningzoekenden. De Rijksgebouwendienst was het hier niet mee eens en wees erop dat zij indertijd het pand (evenals De panden Papengracht 30 tot en met 34 Op voorwaarde dat andere panden woonbestemming krijgen LEIDEN - De Leidse gemeente- raad is gisteravond akkoord ge- r gaan met een plan voor de aanleg - i van een vrije busbaan en fiets- - j voorzieningen op het Stations plein. Met deze reconstructie is een bedrag gemoeid van ruim één miljoen gulden. De CDA-fractie had aanvankelijk nogal wat moeite met de plannen omdat een ander plan bestaat om in de komende jaren onge lijkvloerse kruisingen op het Sta tionsplein aan te leggen. "Is die j miljoen gulden dan geen geld weggooien", vroeg het CDA-raadslid Vink zich af. Het I argument dat het rijk een flink deel van de kosten betaalt, werd door het CDA-raadslid van de I hand gewezen. Wethouder Waal (ruimtelijke orde- I ning) sprak tegen dat er sprake zou zijn van kapitaalvernietiging. Volgens de wethouder is het nog maar de vraag of de toekomstige plannen uitgevoerd worden, en zo ja, wanneer. "In elk geval is dat j een kwestie van zeer lange ter- RAAD EENS MET PLAN VOGELWIJK LEIDEN - De Leidse gemeente raad is gisteravond akkoord ge gaan met het bestemmingsplan I voorde Vogelwijk, het'gebied dat j wordt omsloten door de Rijns- I burgerweg, de Wassenaarseweg en de gemeentegrens met Oest- geest. Een voorstel van de heer Zonne- vylle (WD) om een bezwaar te gen het bestemmingsplan van de heer Krul gegrond te verklaren, waardoor een uitbreiding van zijn tandartsenpraktijk in de ach tertuin van het pand Rijnsbur- gerweg 164 mogelijk zou worden, werd door een meerderheid in de raad verworpen. Een bezwaar van de Rijksuniversi teit tegen een verlegging van de Wassenaarseweg was al eerder door het college van B en W van tafel geveegd. Het bezwaarschrift van de universiteit was te laat in gediend. Wethouder Waal zei verbaast te zijn dat de universiteit de plannen zo weinig nauwgezet heeft gevolgt. De heer Zonne- vylle (VVD) meende dat de uni versiteit voortaan beter moet worden voorgelicht over de ge meentelijke plannen. Het PvdA-raadslid mevrouw Koning zei daarop dat de universiteit ge woon de gemeentelijk adverten tie moet lezen en geen andere be handeling verdiend dan de Leid se burgers. mijn", aldus de wethouder. Waal wees er verder op dat de aanleg van een vrije busbaan en fiets- voorzieningen ook nuttig zijn voor een vlotte doorgang van het verkeer als de toekomstige plan nen wel worden uitgevoerd. Hoewel het raadslid vink zei niet tevreden te zijn met de antwoor den van de wethouder slikte het CDA haar bezwaren tegen de plannen toch in. Het voorstel werd unaniem door de raad aan vaard. nummer 32) heeft aangekocht in verband met de uitbreidings plannen van het museum. "Dat kan wel zijn", vond de vorde ringscommissie, maar geef ons dan ergens anders iets terug" Krappe behuizing Vier miljoen heeft de Delftse archi tect ir. Haak uitgetrokken voor de plannen van de Rijksgebouwen dienst. Het is de bedoeling dat de gevels van de panden, die op de lijst van Monumentenzorg staan, intact blijven. Dat zal echter wel vergaande voorzorgsmaatrege len vereisen, want achter de drie gevels komt een compleet nieuw gebouw. Dat gebouw zal aanslui-" ten op het bestaande pand van het museum van oCtdheden aan het Rapenburg. De nieuwbouw wordt gebruikt als magazijn ten behoeve van de technische dien sten. Welke panden de gemeente nu ter compensatie krijgt is nog niet bekend. Voorzitter van de vorde ringscommissie mevrouw M. Koning: "Ze hebben nog niet te gen ons gezegd welke panden we precies krijgen. Of het huren of kopen wordt weten we dus ook niet. "Dat zetten we nog op pa pier", zeiden ze. En in principe interesseert dat de vorderings commissie natuurlijk ook niet. Als we maar wat terugkrijgen" De directeur van het museum van oudheden is vanzelfsprekend zeer te spreken over de gang van zaken: "Het is algemeen bekend dat wij veel te krap zijn behuisd. Wij barsten hier uit onze voegen. Ik ben blij dat het licht nu op groen staat. Tenminste, dat heb ik begrepen" LEIDEN - Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad zal zich niet verzetten tegen de vestiging van de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit in de huidige universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg. Dit bleek gisteravond tijdens de behandeling van bestemmings plan voor de Pieterswijk. De PvdA-fractie vindt dat de raad alleen akkoord zou moeten gaan met de genoemde bestemming van de universiteitsbibliotheek onder voorwaarde dat de panden aan het Rapenburg en de Hout straat, waar de juridische facul teit thans is gevestigd, weer een woonbestemming krijgen. Eén en ander zou in overeenstem ming zijn met het doel van het bestemmingsplan om het wonen in de Pieterswijk te bevorderen. De raad kwam gisteravond, na nog eens twee uur vergaderen te heb ben toegevoegd aan de al uitvoe rige behandeling in de raads commissies, niet toe aan de be sluitvorming over het bestem mingsplan. De discussie over de Pieterswijk draaide vooral om de plaats die de universiteit in de toekomst in deze binnenstads wijk zal innemen. Mevrouw Ko ning sprak als de mening van de PvdA-fractie uit dat een verdere uitbreiding van de universiteits functies en van de studenten huisvesting in deze wijk moet LEIDEN - De universiteitsraad heeft zich gisteravond uitge sproken tegen de collegegeld wijzigingen van minister Pais. Dit betekent dat een delegatie van de Rijks Universiteit Leiden de Academische Raad zal op dragen haar afkeuring uit te spreken over de wijzigingen en via brieven de Tweede Kamer, de ministers van onderwijs en wetenschappen en van land bouw en visserij op de hoogte te brengen van het besluit. Ook zullen zij er bij de minister op aandringen dat er zo spoedig mogelijk moet worden overge gaan tot realisering van een in tegraal studiefinancieringsstel sel. Minister Pais stelt voor het colle gegeld in het volgende studie jaar met honderd gulden te ver hogen. Dit komt dan op zes hon derd gulden. Het inschrijfgeld zal van honderd naar honder vijftig gulden gaan. De zesde- jaars-studcn ten en ouder, die al tijd vrijstelling van collegegeld hebben gehad, zullen in zijn plannen nu ook moeten gaan be talen. De Leidse Studentenbond is van mening dat de belangen van de studenten in dit plan vol ledig terzijde worden gescho ven. Woordvoerder Langebroek verteide dat de financiële posi tie van de student niet erg rooskleurig is. Tweeentachtig procent van de studenten moet met minder dan het in Neder land geaccepteerde bestaans minimum 11.000,-) zien rond te komen. Daarnaast wees hij op de bezuinigingplannen ten aan zien van de sportvoorzieningen van studenten en de afschaffing van de beloften tot betaling (promesses). Ook merkte hij op dat de woonomstandigheden van de studenten nog verre van ideaal zijn. "En over redelijke huren kan nog niet eens worden gesproken", aldus de woord voerder van de Leidse Studen tenbond. Het college van bestuur van de Leidse universiteit sprak zich wat minder definitief uit. Zij be twijfelde of het protesteren te gen een door de Tweede kamer aanvaarde wet nuttig is. Voor zitter, mr. K.J. Cath meende dat met de geloofwaardigeheid van de Academische Raad zeer voor zichtig moet worden omge sprongen. Hij vond dat met deze uiterst sombere miljoenennota voor ogen, wel eens gebrek aan realiteitszin kon worden ge toond. Wel stond het college he lemaal achter de plannen van de Leidse Studentenbond, dat er bij de minister op aangedrongen moet worden om zo spoedig mo gelijk tot een integrale studiefi nanciering over te gaan. worden tegengegaan. Met name de vestiging van centrale dien sten van de universiteit, in dit deel van de binnenstad, noemde het PvdA-raadslid "ongewenst" Zonnevylle (WD) wees vooral op de behoefte aan kort-parkeer- plaatsen in de wijk en wilde van wethouder Waal duidelijkheid over de kans van slagen op een parkeergarage op de plaats van het voormalig Sanderscomplex aan het Levendaal. De wethouder zei te verwachten dat Gedepu teerde Staten binnenkort ak koord zullen gaan met het be stemmingsplan voor het Sander- sterrein. "Dan staat de eigenaar van het terrein niets meer in de weg om een bouwvergunning aan te vragen", aldus de wethou der. Een motie van Zonnevylle. om de werkzaamheden in deze wijk (vernieuwing van dé riolering in de Breestraat) pas uit te voeren nadat het verkeerscirculatieplan door de raad is goedgekeurd en nadat alternatieve parkeermoge- lijkheden zijn gerealiseerd, werd door de wethouder ontraden. Met een voorstel om het Waaghoofd met te gebruiken als oprit voor een brug trachtte Zonnevylle de vervanging van de huidige nood brug (tussen de Stille Mare en het Waaghoofd) door een vaste brug, onmogelijk te maken. Waal noemde de "uitlokking" van een dergelijke uitspraak niet juist zonder dat er een behoorlijke be sluitprocedure heeft plaatsge vonden. Volgens Zonnevylle schuift Waal de beslissing over een definitieve brugverbinding steeds vooruit. Het VVD-raads- lid zei genoeg te hebben van "die taktiek". "Ik wil gewoon geen brug", aldus Zonnevylle. Tijdens de raadsvergadering wer den verder ondermeer voorstel len ingediend tegen een mogelij ke uitbreiding van de universi- teitsftincties in de Kloksteeg en het tegengaan van een uitbrei ding van het aantal dienstverle nende bedrijven ld de Pieters wijk. Ook \yerd een motie inge diend waarin van C A wordt geeist dat zij zes maanden na af gifte van de bouwvergunning van start gaat met de geplande nieuwbouw aan de Breestraat. Zo niet dan zou het gemeentebe stuur direct gebruik moeten ma ken van haar bevoegdheid om de woonfunctie van de Langebrug te handhaven. Over twee weken zal over alle mo ties en wijzigingsvoorstellen worden gestemd. De beslissing over de vaststelling van het be stemmingsplan voor de Pieters wijk werd met drie maanden ver daagd. door René van der Velden Jaap Visser Drentelen Ambtenaren hebben het op dit moment zwaar, dat weten we allemaal. Aan alle kanten worden zij door Wiegel en de zijnen bedreigd met de be zuinigingswapens. Arme ambtenaren. Maar dat het zo erg is dat overheidsdienaren tegenwoordig de vrije zon dagmiddag de vrije zondag middag laten om er zwart wat bij te verdienen, nee dat wis ten we niet. Enige tientallen Leidse ambte naren boden afgelopen zon dagmiddag in elk geval hun diensten aan filmregisseur Ate de Jong aan. Voor de somma van vijfentwintig gulden de man/vrouw. Belas tingvrij uiteraard. Ate de Jong is bezig met het ver filmen van het boek "Een vlucht regenwulpen", van de Leidse schrijver Maarten 't Hart. Zondagmiddag moes ten er op de Breestraat bij de Stadsgehoorzaal enkele scè nes worden opgenomen en daar had de jeugdige regis seur een aantal figuranten voor nodig. "Concertgaand" publiek moest er komen. Een ronselaar werd er vorige week op uit gestuurd om in Leiden figuranten van de straat te plukken. Dat ging aanvanke lijk niet van een leien dakje. Totdat de ronselaar een amb tenaar* van de afdeling on derwijs tegen het lijf liep. De rest valt gemakkelijk te ra den. Zondagmiddag rond half vijf moesten de figuranten in de buurt van het stadhuis heen en weer drentelen terwijl hoofdrolspeler Jeroen Krab bé met een snelle wagen voor kwam rijden, de Stadsge hoorzaal binnenstierde, twee woorden wisselde met zijn vriendin en weer de benen Alles bij elkaar zijn de figuran ten een uurtje aan het figure ren geweest. Nog tamelijk lang voor zo'n korte scène maar dat kwam omdat Jeroen Krabbé een paar keer met z'n snelle wagen vast kwam te zitten in het verkeer op de Breestraat. En die ambtena ren maar drentelen voor die vijfentwintig belastingvrije pieken Jongensdroom "Een jongensdroom werd waarheid". Zo typeert het WD-raadslid Mich'ele Zon nevylle zijn nachtje uit met de plaatselijke Hermandad. Hij was het eerste raadslid van de commissie politiezaken die een stukje weekenddienst van de politie meedraaide om zich een beter beeld van de politiepraktijk te kunnen vormen. Op papier ziet die politie-praktijk er anders uit dat in de spannende werke- - lijkheid. Vrijdagavond om acht uur meldde "agent" Zonnevylle zich bij de inspecteurs N. van Ooik en J. Nap. Het zou een rustige nacht worden. Wat heet rustig?Surveille rend over de Haarlemmer straat en in Leiden-Noord werd de wagen van Zonne vylle naar de Oranjegracht gedirigeerd. Een persoonlijk ongeval. Tot zijn stomme verbazing aanschouwde het raadslid dat de orandweer en Uit het programmaboekje van de 3 oktober-stichting. de Eerste Hulp Dienst ver schillende blokjes moesten omrijden voor zij het pand waar het allemaal om te doen was tot op tien meter konden naderen. De sleutels van de uitneembare paaltjes waren niet voorhanden. De andere keer is het weer een file die maakt dat de EHD of de brandweer geen kant op kan. Het raadslid verbaasde zich over de snelheid agenten de auto-gegevens via de computer tot hun be"- schikking hadden bij een verkeerscontrole aan de Lammenschanswegwas. Rond middernacht verleende de agenten onder wakend oog van Zonnevylle assistentie bij een vechtpartijtje aan de Boshuizerlaan. Ook de hon denbrigade kwam er aan te pas. Een van de vechtersba zen gaf de hondengeleider een duw zonder dat de hond ingreep. Een goed getrainde hond. De hond was niet "ge-' steld"; dat wil zeggen dat hij geen commando had gekre gen zich in de vechtersbaas vast te bijten. Heel mooi vond Zonnevylle hoe de politie dit probleem uit eindelijk afhandelde. De dronken vechtersbazen wer den eruit gepikt, naar het bu reau gebracht en meteen weer - afgekoeld - vrijgelaten. Ook de wegsleepregeling mocht Zonnevylle beleven. Drie auto's blokkeerden bij de Stadsgehoorzaal het ver keer op de Breestraat. Twee eigenaren waren nog net op tijd bij hun auto en kwamen er genadig van af met een ge wone parkeerbon. De derde auto werd weggesleept. Ons raadslid kon met eigen oren horen wat er kan gebeuren als een eigenaar van een wegge sleepte auto zijn bezit op het bureau komt opeisen. Daar zit heel wat bij dat de Bond tegen het Vloeken verboden heeft. Inspecteur Van Ooik vond het bezoek van Zonnevylle "erg positief'. "Een commissielid maakt zodoende eens mee wat de politiepraktijk werke lijk betekent". Zonnevyle van zijn kant lust er nog wel een van hetzelfde. Zijn indrukken van de afge lopen vrijdagnacht stuurt hij op naar de inspecteurs en agenten die hem begeleidden. Daar zal ongetwijfeld in staan dat hij de personeelsbezetting van de politie toch maar aan de krappe kant vindt ook al is die formeel op peil.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3