Amsterdamse politie man kan zijn emoties niet kwijt 'Oude' Drees voorziet deskundigen-kabinet LEZERS SCHRIJVEN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 17 1 1 ^oor Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij. of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor'Publiek kunt u 's middags lussen één en twee uur aan mij kwi|t lel 071-144941, toestel 215 Schreven mag natuurlijk ook. PI De ongehoorzaamheid, afgelopen zaterdag, van het Amsterdamse politiekorps aan haar baas, burgemeester Polak was vrij uniek. Twaalf uur lang weigerden de Am sterdamse politiedistricten die dag op te treden tegen kleine overtredingen. Dat uit protest tegen Polaks opdracht niet op te treden tegen de kleine overtredingen, die werden begaan op de zaterdag gehouden krakersmanifestatie in en om het krakers bolwerk 'De Groote Keyser'. Dit „slappe" besluit, dat de basis zou leggen voor rechtsongelijkheid, was voor het ge tergde politiekorps een typisch voorbeeld van wanbestuur en tegelijk de druppel die de emmer deed overlopen. Met wat voor problemen die emmer volliep, zou „poli- tie-psycholoog" dr. Frans Denkers moeten weten. Binnen het Amsterdamse politie korps vervult hij een soort van ombuds manfunctie. Zijn taak is het de gevoelens en klachten, die in het korps en de samenleving leven, op te snuiven en te vertalen in beleidsadviezen aan de korpsleiding. „Het politie-vraag- stuk is voor 75 procent een menselijk vraagstuk", weet hij. „De Amsterdamse politieman is systematisch bezig zijn emo ties op te kroppen. Daar zit 'm de kneep, dus daar moeten we van af'. Politie-psy coloog Fruns Denkers voor het politiebureau aan de Elandsgracht in Amsterdam. "Eer een probleem van een agent de hoofdcommissaris bereikt, moet het zo'n zeven tussenlagen passeren. Dat is funest". „Waar we mee zitten", zegt Frans Denkers, „is dat de politiefunctiona ris net als ieder ander mens zijn emoties heeft, maar die in functie niet mag uiten. Hij kan die emoties niet kwijt en dat brengt hem in een enorm spanningsveld." „Nee, of dat al maagzweren heeft opgeleverd weet ik niet, maar wat ons nu te doen staat is gele genheden te scheppen, waarin hij die emoties wel kan uiten. Nee, niet zozeer het opzetten van gespreksgroepen. Waar je vol gens mij meer mee bereikt, is de, communicatie tussen de agent en de korpsleiding te verbete ren." Met die communicatie binnen het korps is het belabberd gesteld, weet Denkers. Voor een belangrijk deel is dat te wijten aan de hiërarchie binnen het politiebedrijf. „Eer een probleem van een agent de hoofdcommissaris bereikt, moet het zo'n zeven tussen lagen passeren. Dat is funest. Want daarmee vermorzel je de gevoelens, die in zo'n agent om gaan." Frappant „Eigenlijk", oppert de algemeen advi seur van het Amsterdamse politie korps, „zou zo'n agent met z'n probleem meteen bij de hoofdcom missaris moeten kunnen binnen stappen. Maar als je dat gaat propage ren, zitten er in een mum van tijd 3000 agenten op z'n stoep en die man heeft natuurlijk ook andere dingen te doen." „Nee, we moeten gewoon die nicatielijn korter maken. Dan komt zowel de agent aan z'n trekken en weet de korpsleiding wat er onder die agenten leeft. Want heel frappant is dat niet alleen de agent moeilijkhe den heeft om boven, bij de korpslei ding te komen. Andersom valt het de burgemeester en de hoofdcommissa ris net zo zwaar om beneden te ko men, bij de agent." Matje Daarmee belanden we opnieuw aan bij de hiërarchie binnen het politie korps. De hiërarchie, die er tevens schuldig aan is dat de agent veelal zijn emoties en kritiek niet durft te spuien omdat hij bang is om op het matje te worden geroepen. Angst voor repre sailles van hogerhand. Het geval van de agent in het Gelderse Renkum ligt nog vers in het geheu gen. Even dreigde deze politieman uit zijn functie te worden ontheven, om dat hij zijn emoties en niet-malse kri tiek op het optreden van de Mobiele Eenheid op 30 april openlijk had ge spuid. „Daar moeten we inderdaad vanaf', vindt Denkers. „Wanneer een agent met gewetensbezwaren te kampen heeft, dan krijgt hij doorgaans te ho ren: dat wist je tevoren, zoek maar een andere baan. Maar dan zeg ik: zover ben ik nog niet. Die agent heeft vast iets belangrijks te vertellen. Pik dat op en discussieer daarover. Profi teer van z'n creativiteit. En niet datje 'm meteen vermorzelt van: hij moet eruit. Dat komt voor mij pas op de vijfde plaats." Vondelstraat Behalve het wegnemen van angst voor het matje, ziet Denkers als oplossing het verkorten van die communicatie lijn. Maar hoe? „Door bijvoorbeeld bepaalde klachten te groeperen en met die bundel bij de korpsleiding binnen te stappen", stelt hij. „Nee, geen psychologische hulp. De agen ten moeten hun problemen onderling oplossen, vind ik." Sinds de rellen op de Amsterdamse Vondelstraat dit voorjaar zijn de problemen bij de agenten aanzienlijk toegenomen, weet Denkers. De ui ting van hun ontevredenheid het af gelopen weekeinde viel de psycho loog dan ook allerminst koud op z'n dak. „De spanning waaronder de agent z'n werk doet, is enorm. Ook in zijn gezin is die spanning. En dat kweekt emoties." Anarchie De wijze waarop de Amsterdamse poli tie zaterdag haar emoties heeft afge reageerd, noemt Denkers zeer vreed zaam. „Ik kan me nog herinneren dat de Amsterdamse politie destijds, toen zij geen maatregelen mocht tref fen tegen de junkies in het Vondel park, haar teleurstelling op de burger afreageerde. Daarom vind ik de wijze, waarop het korps zaterdag blijk gaf van z'n emoties, zeer creatief." Waarom de agent in functie z'n emoties moet bedwingen, is nogal duidelijk. Het is zijn belangrijkste taak om nuchterder, in de zin van minder geëmotioneerd, op criminaliteiten en verstoringen van de openbare orde te reageren, dan een burger zelf zou doen. Een burger wil al gauw eigen rechtertje spelen en juist dat moet de politieman voorkomen. Anders krijg je binnen de kortste keren een anar chie. Huilen Wat in de problematiek rond de Am sterdamse politieman ook meespeelt, is volgens Denkers de algemene regel dat een man niet verondersteld wordt te huilen. „Een man die huilt, gaat af. Zeker in een mannenkliek als een politiekorps." „En", concludeert hij, „de politieman wordt gemeten door de samenleving en door zichzelf. Het is immers zijn taak de maatschappelijke proble men koel te benaderen. Zo ontstaat er feitelijk een systematische on derdrukking van z'n emoties." „Eigenlijk", zegt Frans Denkers tot be sluit, „zou mijn functie binnen het Amsterdamse politiekorps overbo dig moeten zijn. Maar helaas is dat onmogelijk. Want dan zou je vol maakte mensen hebben en die zijn er eenvoudig niet Scholen (10) Het plaatsen vari brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. De artikelen in Uw krant moeten sluiten van 14 scholen in Leiden is voor ons aanleiding tot de volgende reactie: Als ouders van kinderen op een kleuter- en lagere school, niet een van de ge noemde, hebben wij met ontzet ting de bekendmaking van de wethouder gelezen. Ook gezien de reacties van de be sturen van de prot. chr. en r.k. onderwijs blijkt deze wethouder niet te streven naar duidelijkheid voor de ouders over het -niet- voortbestaan van hun school, maar naar uitschakeling van het protestants christelijk- en katho liek onderwijs in Leiden. Als dit de werkelijke bedoeling van het college en van de PvdA in Leiden is, dan zal dit de komende tijd zeker leiden tot heftige strijd - ook tussen de scholen - zoals die ook in het begin van deze eeuw gevoerd is. Toen heeft dat tot ge volg gehad dat de gelijkschake ling van het openbaar- en bijzon der onderwijs in de grondwet werd vastgelegd. Nu handelt de wethouder in strijd met deze ge lijkstelling. Over de nota kunnen wij kort zijn. Het is opnieuw een slecht voor bereid en ondoordacht produkt van dit college, waarvoor slechts plaats is in de prullebak. Een as pect van de nota verdient enige aandacht n.l. de werkgelegen heid. Gesteld wordt dat niet te zeggen is of de werkgelegenheid door de voorgestelde maatregelen zal toe- of afnemen. Het is toch duidelijk dat bij opheffing of samenvoe ging de werkgelegenheid zal af nemen. Men mag verwachten dat een wethouder van onderwijs kan rekenen en dus weet dat de werkgelegenheid zal afnemen. Weet hij dat niet dan moet hij maar terug naar zijn oude school, als hij die tenminste niet d.m.v. een on bezonnen besluit reeds heeft op geheven. Oudercommissie van de Chr. kleu terschool "De Vrolijke Noot"; Oudercommissie van de chr. lagere school "Het Carillon", Kennedylaan 1, Leiden. Scholen (11) Met verbazing las ik in uw krant van afgelopen zaterdag een be richt over het eventueel sluiten van een aantal scholen in onze stad. Ten eerste het gegeven, dat het hier praktisch uitsluitend rooms-katholieke en prot. christelijke scholen,betreft. Zijn er in Leiden geen openbare scholen, die qua leerlingenaantal op de minimumgrens balance- Of genieten deze scholen een bij zondere bescherming van de zij de van de wethouder? Verder viel uit uw artikel slecht op te maken dat de gemeente ten aanzien van het bijzonder on derwijs slechts enkel als een ad viserende instantie fungeert. De beide besturen beslissen zelf over het opheffen of het voortbestaan van hun scholen en zijn wat de financiering betreft enkel afhan kelijk van de minister. Uw artikel heeft onnodige verwarring ver oorzaakt onder de ouders van schoolgaande kinderen in onze stad. Het geeft de indruk, dat de betref fende scholen binnenkort er al niet meer zullen zijn. Alleen al door het gegeven dat de minister een lagere norm hanteert dan de wethouder zal dit wel niet zo'n vaart lopen. Bovendien zijn er nog diverse ontheffingsprocedu res mogelijk. En dan zal nog terdege moeten worden bekeken welke scholen in een wijk zullen moeten ver dwijnen. Dat de wethouder met zo'n vaart juist de bijzondere scholen er uit wil werken, roept toch wel bedenkelijke vraagte kens op. G. Koning Jan Luijkenlaan 244 Leiden. Scholen (12) Als ouders van kinderen die op één van de genoemde scholen zijn zouden wij toch wel een paar din gen willen zeggen. Wij vinden: 1Het niet in de haak dat zoiets in de krant kan komen zonder dat wij als ouders er iets van afweten. Wij dachten dat de partij waartoe wethouder Van Dam behoort veel waarde hecht aan inspraak. Daar merken wij hier niets van. 2. Wij dachten dat de besturen van de prot. chr. en r.k. scholen het bevoegd gezag zijn over deze scholen en niet het Gemeentebe stuur. 3. Denkt wethouder Van Dam dat door opheffing of samenvoeging van scholen de persoonlijke zorg voor de kinderen er op vooruit zal gaan? Wij geloven er niets van. 4. Terwijl iedereen die bij het on derwijs betrokken is grote be zwaren heeft tegen de onderwijs- bezuinigingen van minister Pais gaan B en W nog verder, B en W willen scholen opheffen die de minister nog wil laten voortbe staan. 5. Als het college van B en W zijn zin zou krijgen komen er nog meer werkloze kleuterleidsters, on derwijzers en onderwijzeressen. Wij hopen dan ook van harte dat de adviezen die B en W zullen geven door de minister niet zullen wor den opgevolgd. Oudercommissie Prinses Marijke- school en kleuterschool „De Kleine Wereld", Pasteurstraat, Leiden. Verhuizen In de krant van woensdag en don derdag werd aandacht besteed aan het feit dat de verenigingen, die nu (tijdelijk) zijn gehuisvest in de Morspoortkazerne, daar de langste tijd hebben gezeten en eruit moeten. Geen echt nieuws, want het was bekend dat deze huisvesting van tijdelijke aard zou zijn. Nu dan wordt de Barbaraschool aan het Levendaal genoemd. En tegelijkertijd wordt in de be richtgeving gewag gemaakt dat ook dit onderdak wéér van tijde lijke aard zal zijn. Over enkele ja ren staan deze verenigingen dan weer tegen een verhuizing aan te kijken om moedeloos van te worden! Als ik mij tot de drie muziekvereni gingen mag beperken (De Burcht, Concordia en Nieuw Le ven) dan het volgende: Bij de gemeente was al lang bekend dat de huisvestingssituatie van deze verenigingen - nog voor ze naar de Morspoort vertrokken - zonder meer belabberd was. Ge zegd mag worden dat ze in de Morspoort in een „oase" terecht kwamen in vergelijking met de oude woonsituatie. Wat ik mij afvraag is: de gemeente heeft enkele jaren gelegenheid gehad om „na te denken" over een definitieve huisvesting. Want daar moet het toch uiteindelijk heen. Maar klaarblijkelijk is dat achterwege gebleven! In het stuk van donderdag 18 sep tember staat bijvoorbeeld dat de verenigingen genoegen zullen moeten nemen met minder ruim te. Voor met name een muziek vereniging komt dat hard aan. Als (wethouder) Paul Bordewijk zegt „graag of niet" dan getuigt dat van gebrek aan inzicht t.o.v. drie springlevende Leidse mu ziekverenigingen. Zo'n opmer king is gemakkelijk gemaakt, m.a.w. Bordewijk wil ze voor het blok zetten! Hebben deze vereni gingen dat verdiend, mede gezien DEN HAAG (GPD) - De vroegere minister-president, Willem Drees sr., voorziet dat na de volgende verkiezingen de partijen zullen moeten besluiten om een „extra parlementair" kabinet van des kundigen in het leven te roepen. Hij acht de kans niet uitgesloten dat na de verkiezingen van vol gend jaar mei de gewenste poli tieke duidelijkheid zal ontbre ken. Drees schrijft dit in een artikel in het politiek-literaire tijdschrift „Hollands Maandblad". Volgens Drees zou een kamermeerder heid, „gegeven de noodzaak van de tijd", best bereid zijn een der gelijk kabinet te steunen. In een extra-parlementair kabinet heb ben deskundigen van verschil lende politieke richting zitting, zonder dat de fracties tot vaste af spraken zijn gekomen. De vroegere PvdA-leider gelooft dat ons land op het ogenblik voor grote politieke moeilijkheden staat. Hij acht het daarbij niet waarschijnlijk dat de verkiezin gen zullen leiden tot een kabinet dat over een voldoende duidelij ke meerderheid zal kunnen be schikken. ten einde de onvermij delijke offers te kunnen doorvoe ren. Maar zonder duidelijke ka mermeerderheid zal het kabinet niet dit gewenste „vaste beleid" kunnen 1 In zijn artikel gaat Drees ook uitge breid in op het onlangs versche nen voorlopige verkiezingspro gramma van de PvdA. Hij noemt het een doorwrocht stuk, dat kennelijk door deskundigen is samengesteld. Drees vraagt zich echter af, of een dergelijk uitgebreid programma wel zinvol is. Daarbij wijst hij er op dat van Keerpunt (het vorige PvdA-program) niet of nauwe lijks wat kon worden uitgevoerd vanwege de oliecrisis. ook de achter hen liggende jaren van miserabele huisvesting? In hetzelfde artikel staat ook dat met name voor de muziekvereni gingen zal worden getracht bete re huisvesting te vinden en dan worden als voorbeeld aula's van scholen genoemd. Daarmee wordt m.i. bewezen dat de ge meente (of een deel ervan) slecht op de hoogte is van het functione ren van een muziekvereniging. In een aula stapje 's avonds binnen, je gaat er repeteren en hupsekee om pak weg half elf pakt ieder zijn boeltje weer op en vertrekt naar huis. Met zo'n regeling is het verenigings-leven binnen de kortst mogelijke tijd naar de knoppen. Een muziekvereniging heeft een eigen „home" nodig, zodat de band onderling op goede wijze gehandhaafd zal blijven. Dan nog maar niet te spreken van al het materiaal, uniformen e.d. waar ook ruimte voor nodig is. Nee, la ten we die aula's maar vergeten, dat brengt zeker geen oplossing. Misschien dat raadsleden met een goed hart voor de muziekver enigingen eens te rade kunnen gaan in Rotterdam. Als ik mij niet vergis is er aldaar - ik meen in Zuid - nog niet zo lang geleden een gebouw geopend, alwaar diverse muziekverenigin gen onderdak hebben gevonden en samen het beheer hebben. En in onderling overleg zijn de ruim ten verdeeld. Volgens de berich ten gaat het daar voortreffelijk. Ze zitten samen in een „muziek huis" en blijvend! Ik houd m'n hart vast voor twee an dere verenigingen: Werkmans Wilskracht (Boommarkt) en Leidse Harmoniekapel (voorma lige Zeevaartschool). Want zitten die zo gebeiteld? Voor de goede orde, ik ben niet als lid aangesloten bij een van deze verenigingen, maar ik vind het een stad als Leiden onwaardig om op déze wijze met een groot deel van het Leidse (muziek)ver- enigingsleven te sollen. Aan de andere kant kan misschien naar de muziekverenigingen het verwijt worden gemaakt dat ze een hele tijd te gelaten zijn ge weest zonder 'harder' aan de bel te trekken bij de gemeente Of zijn ze moe gestreden? Ongetwij feld zullen ze - ondanks alles - toch wel weer dapper meeblazen in de 3-oktober optocht. En het applaus van het Leidse publiek zullen ze dit keer extra nodig hebben! Henny Kwik Van 's Gravensandestr. 19 2321 EP Leiden. Protest van Beuker bij Zwartkruis Protest. - De rooms-katholieke Titus Brandsma-stiehting van Klaas Beuker heeft bij bisschop Zwartkruis van Haarlem protest aangetekend tegen een zondag in Beverwijk gehouden oecumeni sche dienst met avondmaal en eucharistie. Zo'n dienst is in strijd met de leer en de voor schriften van de kerk, zegt de stichting. Deken Alfred van de Weijer van Beverwijk heeft mee gedeeld dat het hier om een eu charistieviering ging waarvoor ook niet-katholieken waren uit genodigd. Katholieken en protes tanten in Beverwijk ontmoeten elkaar geregeld. Vorig jaar ver zorgden de protestanten de oe cumenische dienst. Rectoraat. Prof. dr. B.J. Ooster- hoff heeft het rectoraat van de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken (Apeldoorn) overgedragen aan prof. dr. J. van Genderen. Hervormde Kerk: beroepen te Veenwouden (Fr) J.W. Glashou wer Nieuwleusen (Ov), te Rijs wijk (ZH) H. J. van Druten Buren; bedankt voor Terneuzen J.D Wuister Scheveningen, voor Waddinxveen J. Maasland Bar- neveld. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Gies- sendam B. van Zuylekom Assen. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Bussum J Oosterbroek Opperdoes. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rotterdam-Zuid J. Koster Barneveld, voor Bode graven J. van Vlieg Aagtekerke, voor Middelburg-Zuid en voor Tricht-Geldermalsen J. Mol Rijs- Mensenrechten. Het Humanis tisch Instituut voor Ontwikke lingssamenwerking (HIVOS), het Humanistisch Verbond en de vereniging Humanitas beginnen binnenkort een discussieproject over mensenrechten en ontwik kelingssamenwerking onder het motto "Nederland en de mensen rechten in de Derde Wereld". Eind januari volgend jaar wordt de eerste fase van dit project af gesloten met een landelijke ma- Jubilaris Koorlid. De heer C. Spee heeft zondag zijn zilveren jubileum ge vierd als lid van het Sint Lode- wijkskoor in Leiden. Pastoor Vreeburg bood de jubilaris na de eucharistieviering de oorkonde aan van de Sint Gregoriusvereni- ging met de daarbij behorende medaille. Jeugdouderling. In de hervorm de wijkgemeente Ridderveld- centrum te Alphen aan den Rijn wordt binnenkort een jeugdou derling bevestigd met als spe ciale opdracht het pastoraat on der jongeren die in militaire dienst moeten, en het stimuleren van bezinning op vredesopvoe- ding. De kerkeraad hoopt dat de ze ouderling voor de jongelui die de oproep voor dienst hebben ontvangen een stimulans zal zijn om goed na te denken over de vragen die op hen afkomen. Parijs. De geschorste Franse aartsbisschop Lefebvre opent volgende maand in Parijs de eer ste traditionalistische universi teit ter wereld, op een steenworp afstand van de gewone katholie ke universiteit in de Franse hoofdstad. Al meer dan vijftig studenten zouden zich hebben la ten inschrijven. Rector wordt een 26-jarige priester die is afgestu deerd aan het groot-seminarie van Lefebvre in Ecóne (Zwitser land). De universiteit is zonder tegen stand opgericht. Noch de aarts bisschop van Parijs, kardinaal Marty, noch de Franse minister van universiteiten, Alice Saumer- Seite. heeft de oprichting iets in de weg gelegd. Huwelijksmoraal. De voort planting kan en mag niet de enige drijfveer zijn in de seksuele rela tie tussen man en vrouw in het huwelijk. Dat is een van de stel lingen, voortgekomen uit een be raad in Parijs van honderd Fran se progressieve katholieken en protestanten, dat was georgani seerd ter voorbereiding van de bisschoppensynode in Rome over het gezin. De groep van honderd is bang dat de Rooms-Kathoheke Kerk straks komt met een standaard model voor het christelijke gezin. Zij meent, dat de kerk zich daar mee belachelijk zou maken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17