Van Dord stopt met voetbal Boekhouding van Caesar vernietigd Treurige babbeltjes in het bronsgroen eikenhout Arts Sparta stapt op Blessures oorzaak DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 SPORT In het land van monseigneur Gijsen rommelt het geducht. Een paar maanden terug hebben enige in de voetballe rij werkzame figuren voor de microfoon van de regionale omroep wat meer verteld over betalingen in het Limburgse amateurwereldje dan gezond waqpoor henzelf en hun club. Waarschijnlijk hebben ze ge dacht: die KNVB doet toch niets, want tot dusver sloot de bond vrijwel steeds haastig de ogen als er sprake was van overtredingen van de ama teurbepalingen. Maar in dit geval luisterde de KNVB nauwgezet naar de geluidsbanden en stelde zo waar een onderzoek in. In de krant van gisteren heeft u kunnen lezen dat de Limburg se hoofdklasser Caesar nu danig in de problemen is ge komen. De KNVB legde de vereniging afgelopen week einde een speelverbod op om dat zij niet voldaan had aan de eis van de commissie van onderzoek om bescheiden te overleggen betrekking heb bend op opbrengsten uit kan tine en reclame. De club liet weten dat niet te kunnen om dat die gelden worden be heerd door een actiecomité waarover men geen zeggen schap heeft. Zaterdag hoorde ik een be stuurslid van Caesar voor de NCRV-microfoon een soort gelijk verhaal afsteken. Ik dacht toen even dat de goede man in het bronsgroen eiken hout met de kop tegen een boom was gelopen en daar door niets beters wist uit te brengen. Nu ik het verhaal nogmaals zwart op wit in de krant zie staan, word ik door schaamte en triestigheid be sprongen. Kijk, gedraai en gelieg hebben we vaker meegemaakt in de sport (Jaap van Praag be donderde je zelfs al als je naa r zijn leeftijd vroeg) en ik amu seer me daar op z'n tijd best mee. Ik moet er niet aan den ken dat er allemaal eerlijke mensen óp en rond de velden zouden lopen, dat zou wel heel saai en vervelend zijn. Maar het gelieg moet wel enige allu re hebben, anders wordt het allemaal zo groezelig. En dat is nou wat ik Caesar verwijt: in de hoofdklasse spelen en met draaierijen aankomen op het niveau van de tweedeklas onderbond. Het stemt me treurig. Wil Caesar ons nu echt laten geloven dat het geen enkele zeggenschap heeft over een comité dat zulke belangrijke clubzaken als kantine-gelden en reclame-inkomsten be heert? Als ik het goed begrijp zou het comité het geld dus kennelijk ook kunnen uitge ven aan zeg de vereniging tot instandhouding van vleer muizen. Nou, op de kleuterscholen wor den tegenwoordig al betere smoezen verkocht. Limburgers, jullie vallen me te gen. (Nadat dit stukje al was ge schreven, bereikte me het nieuws dat het comité bekend heeft de jaarstukken te hebben vernietigd. Zelfs als assisten ten van putjesscheppers deu gen die lui nog niet). Barry Over Barry Hughes is tot dusver Barry Hughes: toekomst? in Nederland alleen vertederd gesproken. Hij praat in zo'n leuk duetje van Engels-Ne derlands, flapt er van alles uit, blaast op papieren fluitjes, waarna hij, dat spreekt vanzelf, geschikt was om voor de tv een kwisje te lei den. Allemaal mooi en aardig, maar hoe bekwaam is die man nu eigenlijk in zijn vak als je alle camouflagemateriaal van hem afpelt? Ik vraag me dat al jaren af. Zijn aankoopbeleid bij Haar lem was soms om wanhopig te worden. Hij kwam vaak aan zetten met derderangs Britten en hij heeft het nog eens be staan een speler te contracte ren die weliswaar geen hout van voetballen kon, maar die een jong broertje bezat van wie hij heel wat verwachtte. Ja.zo kan ik het ook. Haarlem heeft hij in de Kuip nog eens laten spelen zonder vrije ver dediger, waardoor de ploeg zich presenteerde als een soort schietschijf. Hij had niet zo veel materiaal, akkoord, maar hij schoof en rommelde wel erg met de opstelling. Hij was nog niet bij Sparta of horen en zien verging je al. Want dat mondje van hem func tioneert als bij geen andere oefenmeester. Zijn nieuwste vondst is het aan trekken van Advocaat en Suurbier. De jeugd heeft bij hem kennelijk geen toekomst meer. De vraag is zo langza merhand of Barry zelf nog wel toekomst heeft. Scheidsrechter Vorige week heb ik naar aan leiding van het geval-Van der Bos (de Haarlemse voetbal scheidsrechter die de KNVB meedeelde met zijn liefhebbe rij te stoppen omdat o.a. de sfeer in het veld hem te meedo genloos was) mij afgevraagd of er eigenlijk wel registratie bestaat van de redenen waar om arbiters ermee ophouden. Met andere woorden: is Van der Bos een incident of het top je van de ijsberg? Gezien het jaarlijks oplopende tekort aan voetbalscheidsrechters (ik neem aan dat het ook voor andere takken van sport geldt) lijkt het mij nuttig enig inzicht in die materie te heb ben, want dan kun je ook wat gerichter maatregelen nemen. Ik sprak bij die gelegenheid de vrees uit dat er wel weinig ge gevens over zouden zijn ver zameld en kondigde aan eens navraag te doen bij de KNVB-Afd. Leiden. Welnu, noch de Centrale Oplei ding voor Voetbalscheids rechters COVS-Leiden), noch de scheidsrechterscommissie van de Afdeling bezit hierover concreet materiaal of cijfers. Mijn voorgevoel bedriegt me helaas zelden. Voorzitter Jac. van Leeuwen van de scheidsrechterscom missie vindt het overigens wel "hard nodig dat er op dit ge bied statistieken worden bij gehouden. Er moeten inder daad maatregelen komen om het verloop tegen te gaan". Desgevraagd vertelde Van Leeuwen dat de belangstel ling voor de cursus om voet balscheidsrechter te worden zeer bevredigend is. "Die cur sussen zitten goed vol. Maar we zijn al blij als van het aan tal mensen dat het aflegt na vérloop van enige tijd de helft nog als scheids rechter bezig is. Ik zie het als een probleem dat eigenlijk buiten het voetbalveld wor telt. Men accepteert in het ge wone leven niet meer dat ie mand zonder enige inspraak beslissingen neemt. En dat is wel wat er op een voetbalveld gebeurt. Daar is er maar één de baas. Dat wekt verzet. Ik moet zeggen dat het steeds er ger wordt. Scheidsrechters krijgen soms de vreselijkste dingen naar hun hoofd. Voor de meeste mensen is de lol er dan gauw af, want dat ver geten voetballers vaak: dat scheidsrechters het ook voor hun plezier doen. Er zijn er gelukkig die doorzetten, men sen met een dikke huid. Want meer dan wat ook heb je die nodig voor het scheidsrech- terswerk". Te hard Secretaris Piet van der Meer van de COVS-Leiden laat zich in soortgelijke bewoor dingen uit. "De kritiek van spelers op pasbegmnende scheidsrechters is over het al gemeen veel te hard. Men ver wacht dat ze het meteen goed doen, maar dat kan natuur lijk niet. Ze worden voor van alles uitgemaakt en dan komt al gauw het moment dat zo'n scheidsrechter denkt: waar ben ik nou eigenlijk mee bezig. Nog één onbevredigende er varing erbij en hij houdt cr mee op". Volgens Van der Meer is één van de belangrijkste aspecten van het scheidsrechter zijn het isolement waarin je komt te verkeren. "Je staat er voort durend alleen voor en dat al leen-zijn moet je aankunnen. Doorbreking ervan kan slechts binnen een zeker saamhorigheidsgevoel van de arbiters. Om een voorbeeld te noemen: een scheidsrechter die een slechte dag heeft ge had, heeft vooral in het begin de neiging er mee te kappen. Juist dan is het belangrijk dat hij eens met een collega praat. Dan kom je sneller over een inzinking heen. Een andere oplossing om dat isolement te beperken is de begeleiding van de scheidsrechter. Daar moet nog heel wat meer aan gebeuren dan nu het geval is. Maar dan moet je weer wel over voldoende mensen voor dat werk beschikken". Van der Meer en Van Leeuwen vinden dat er in de Afd. Lei den geen noodsituatie op ar bitraal gebied heerst. Een oordeel dat overigens lang niet iedereen met hen deelt. Vooral in de laagste klassen van de Afdeling, zo valt hier en daar te beluisteren, moet nogal eens met kunst en vliegwerk een arbiter worden gecharterd. Maar Van Leeuwen en Van der Meer zeggen wel dit: wil in de Afdeling alles piekfijn arbi traal verlopen (met o.a. af en toe een vrij weekeinde voor een scheidsrechter) dan is het dubbele aantal scheidsrech ters van nu nodig. En dat zegt eigenlijk genoeg. HAARLEM (GPD) - Ajax-verdediger Pim van Dord heeft, na overleg met de medische staf van de Arrlsterdamse club, besloten om een punt achter zijn carrière als betaald voetballer te zetten. De 27-jarige Haarlemmer heeft deze beslissing genomen omdat hij al twee jaar met blessures sukkelt en voor zichzelf als prof geen perspectieven meer ziet. i ARNHEM (GPD) - Een bestuursdelegatie van de sectie amateurvoetbal is gisteravond in Arnhem tijdens een verhoor van Caesar-bestuursle den geconfronteerd met de opmerkelijke mededeling dat het actieco mité, dat voor de Limburgse hoofdklasser het beheer voerde over de opbrengsten uit kantine, bingoavonden en reclame, de stukken van het afgelopen seizoen niet kan overleggen omdat deze zijn vernietigd. Wél zijn deze mensen, vijf in getal en geen lid van de KNVB, bereid inzage te geven in papieren over het pas begonnen s Bobby Haarms, hulptrainer van Ajax, gaf ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn café een receptie Tevens werd daar officieel afscheid genomen van Simon Tahamata en Pim van Dord. Laatstgenoemde moest zijn door blessures afbreken. Op de foto verder doelman Schrijvers en trainer Beenhakker. De moeilijkheden begonnen in de thuiswedstrijd tegen Vitesse op 8 oktober 1978. Van Dord scheurde in dat duel zijn achillespees. Het gevolg was dat hij tweemaal moest worden geopereerd en in de twee afgelopen seizoenen niet meer dan 13 competitiewedstrij den heeft kunnen spelen, waar van hij er drie voortijdig moest beëindigen. Zijn laatste optreden in het eerste elftal van Ajax was op 11 mei dit jaar tegen Excelsior, toen de Amsterdammers in Rot terdam landskampioen wer den. Dit seizoen is hij slechts eenmaal in actie geweest in het C-team. Van Dord liep toen een „zweepslag" op en trok daar later de conclusie uit dat betaald voetbal voor hem niet langer mogelijk was. Van Dord speelde vanaf zijn elfde jaar bij Ajax. Een verzoek om afkeu ring is inmiddels ingediend. West Ham "Indien fans van de Spaanse voet balclub Castilla naar Groot-Brit- tannië komen voorde Europacup Il-wedstrijd tussen West Ham United en Castilla, zullen er op nieuw moeilijkheden uitbreken tussen de supporters". Dit heeft de voorzitter van de supporters vereniging van West Ham United verklaard. Hij reageerde hiermee op de straf die de Europese Voet balunie (UEFA) de Londense vereniging heeft opgelegd in ver band met de rellen die Engelse fans veroorzaakten tijdens het eerste treffen tussen Castilla en West Ham United, vorige week in Madrid. De UEFA veroordeelde West Ham ondermeer tot het spelen twee thuiswedstrijden voor toernooi om de Europese beker op een terrein dat 300 kilometer van Londen is gelegen. "Iedereen heeft onze mensen ervan be schuldigd de ongeregeldheden te zijn begonnen. Er leeft nu nogal wat wrok onder deze supporters. Ook al wordt die wedstrijd 1600 kilometer van ons stadion ge speeld, als er Spaanse supporters komen vrees ik dat het flink uit de hand zal lopen", aldus de voorzitter. Schotten De Football Association heeft be sloten dat er geen toegangskaar ten voor de wedstrijd Engeland- Schotland beschikbaar zullen worden gesteld voor Schotse supporters. De F.A. nam die be slissing gezien de ongeregeldhe den die zijn voorgekomen tijdens de laatste ontmoeting tussen bei de teams in Londen. De 29.000 kaarten die bestemd wa ren voor de Schotten zullen nu aan Engelse supporters te koop worden aangeboden. De wed strijd Engeland-Schotland wordt overigens pas volgend jaar mei in het Wembley stadion gespeeld. Het besluit van de F.A. komt pal nadat de Engelse bekerhouder, West Ham United,, wegens het verantwoordelijk zijn voor onge regeldheden bij de Europacup wedstrijd Castilla-West Ham United, door de UEFA verplicht werd twee thuiswedstrijden voor een Europa cuptoernooi elders te spelen. ROTTERDAM (ANP) - Na 12 jaar "trouwe dienst" heeft dr. J. van der Hoeven zijn functie als clubarts bij Sparta neer gelegd. Hij heeft dit besluit genomen na een conflict met trainer Barry Hughes, met wie hij, volgens zijn zeggen, meent niet te kunnen sa menwerken. Volgens de heer Van der Hoe ven bemoeit Hughes zich met de medische begeleiding. Hughes vindt dat de gebles seerde spelers niet snel ge noeg worden opgelapt. De trainer heeft de arts ook ver boden in de dug-out plaats te nemen tijdens de wedstrij den. Een gevolg daarvan was. dat de arts. die tijdens het duel tegen AZ'67 op de tribune zat toen David Loggie geblesseerd raakte, pas achteraf kon con stateren dat het neusbeen van de Engelse spits was gebro ken. Loggie was in botsing gekomen met Ronald Spel- bos. In het verleden hield dr. Van der Hoeven altijd toezicht op de maaltijden van de spelers voor een wedstrijd. Voor het duel tegen FC Groningen verbood Hughes hem dat en gaf zelf opdrachten. Hij liet toen fruit met slagroom ver strekken, hetgeen de clubarts volkomen afkeurde. Sparta is nu op zoek naar een nieuwe medische begeleider, waarbij de heer Van der Hoeven zich wel bereid heeft verklaard deze man in te werken. De voorzitter van Caesar, Albert Nijsten, deelde dit tijdens ge noemde bijeenkomst mee aan de bestuursdelegatie nadat hij tele fonisch contact met de comité leden, gisteravond in Beek bij een. had gehad. Een hoogst op merkelijke gang van zaken die in een wel erg verdacht licht komt te staan aangezien het Caesar-be stuur weigert deze mensen, die de club met deze handelwijze toch in een bijzonder kwalijke reuk hebben geplaatst, op een of andere manier aan te pakken. Voorzitter Nijsten: „We hebben zoveel goeds van deze mensen ondervonden dat het niet reeel zou zijn ze nu bijvoorbeeld via een kort geding te vervol gen". Het onderhoud van gisteravond heeft er wel toe geleid dat de drie elftallen die afgelopen zondag een speelverbod kregen opge legd, de competitie weer mogen vervolgen. Het is zelfs zo dat de wedstrijden op een nader vast te stellen datum alsnog zullen wor den gespeeld. n een openbaar vraag- en ant woordspel na afloop van de be spreking is sterk de indruk blij ven hangen dat het bestuur van Caesar nuttige, ophelderende in formatie heeft achtergehouden en de leden van het sectiebestuur amateurvoetbal bij gebrek aan bewijzen om een vuist te maken machteloos waren om door deze affaire heen te prikken. Op een vraag of de spelers van Caesar nu wel of niet worden betaald, vol stond Caesar-voorzitter Nijsten met op te merken: „Natuurlijk niet, dat mag toch niet volgens de reglementen?" Wat de vernietiging van de stukken betreft, stelde de voorzitter van de sectie amateurvoetbal Jo van Marle nadrukkelijk vast dat ad ministratieve bescheiden ver scheidene jaren bewaard dienen te worden en dat de verantwoor delijkheid daarvoor wel degelijk ook in dit geval bij het bestuur van Caesar ligt. Wel is dit college de opdracht gegeven met ingang van maandag 29 september de administratie van de opbreng sten uit de kantine, reclame en kienavonden rechtstreeks onder zijn verantwoording te gaan voe ren. Over de merkwaardige fi nanciële constructie waarmee Caesar tot nu toe heeft gewerkt en die, zacht uitgedrukt, hoogst ongebruikelijk is, voerde Albert Nijsten als onbeholpen excuus aan: „Ik ben nu eenmaal geen reglementsman". Hoe kwam het bestuur van Caesar aan het geld uit die opbrengsten? Penningmeester Wim Knols: „We kregen gewoon bedragen rechtstreeks overgemaakt. En daar konden we de vereniging goed van laten draaien". Het was zelfs zo dat ook de plaatselijke atletiekvereniging met dezelfde naam op dezelfde wijze geld ont ving; geld dat de Limburgse be stuurders heel ongebruikelijk 'donaties' noemden. Over de oorzaak, hoe deze affaire aan het rollen is gebracht - een verklaring voor de Regionale Omroep Zuid waaruit zou kun nen worden opgemaakt dat de spelers van Caesar op het veld bijverdienden - wist voorzitter Nijsten weinig anders te zeggen dan: „Ik heb me iets laten ont vallen voor de ROZ. dat minder gelukkig is geweest. Verder ga ik er niet op in". )e commissie van onderzoek van iie KNVB gaat nu uitmaken wat er, nu de ongetwijfeld compro mitterende stukken volgens de lezing van Caesar blijken te zijn vernietigd, moet gebeuren. Wel staat vast dat genoemde commis sie al meer verenigingen op de korrel heeft, want volgens Jo van Marle is Caesar de vierde club waarvan in kort tijdsbestek inza ge van de boeken is geeist. Over namen wenste Van Marle zich niet uit tr laten. Ai werd in t noe men van Roermond. SVN en SKONF niet weersproken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13