De ondergang van OGEM Nederland rookt minder sigaren In Europa 17 miljoen werklozen ECONOMIE MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 Miljoenenstrop kerncentrale in Borssele VLISSINGEN (ANP) - De provin ciale Zeeuwse Energiemaat schappij (PZEM) zal een tiental len miljoenen kostende reparatie aan de kerncentrale Borssele moeten uitvoeren Het gaat hier om de vervanging van de con densor in het niet-nucleaire deel van de centrale. De reparatie zal begin 1981 worden uitgevoerd. De problemen met de condensor kwamen begin dit jaar tijdens de driejaarlijkse uitgebreide con trole van de kerncentrale aan het licht. Toen bleken 49 van 8.000 u- vormige pijpjes in de twee stoomgeneratoren zodanig te zijn aangetast, dat ze afgestopt moes ten worden. Het makement werd veroorzaakt, zo bleek na onder zoek, doordat de wanden van de condensor van een niet-water- dicht materiaal het zogenaamde cupre-nikkel zijn gemaakt. Met dit euvel hebben overigens ook diverse andere centrales te ma ken gehad, met name degene die met zeewater koelen. EINDHOVEN - De Nederland se sigarenindustrie heeft het vorig jaar opnieuw bijzonder moeilijk gehad. De moeilijk heden werden vooral veroor zaakt door de stijgende loon kosten, de daling van de con sumptie op de binnenlandse markt en een vermindering van de export. Bovendien speelden de barre weersom standigheden bagin 1979 de sigarenindustrie parten. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging voor de Sigarenindustrie waarbij 18 van de 22 sigaren fabrikanten zijn aangesloten. Bij de 18 aangesloten sigaren- fabirken werkten vorig jaar bijna 3500 mensen. Vorig jaar werden 347 miljoen sigaren, 662 miljoen grote senorita's en 1140 miljoen kleine senori ta's en sprietjes geprodu ceerd. In 1978 waren die cij fers resp. 387, 691 en 1209 miljoen. Het aantal sigaren dat per hoofd van de bevol king werd gerookt daalde van 75 stuks in 1978 tot 66 stuks vorig jaar. De lotgevallen van generaal Tibbe en adjudant Udink, of... Wereldbank: meer aandacht voor energie WASHINGTON - Gezien de explo sieve stijging van hun olie-im portrekening dienen ontwikke lingslanden de volle aandacht te geven aan vergroting van hun ei gen energieproduktie. De We reldbank is van plan in de ko mende jaren aanmerkelijk meer geld te lenen aan ontwikkelings landen ter ondersteuning van energieprogramma's. Uit het vandaag verschenen jaarverslag over het boekjaar tot en met 30 juni 1980 blijkt dat de bank ver geleken met het voorgaande boekjaar vier keer zoveel aan krediethulp voor energieprojec ten toegezeg heeft, namelijk 457 miljoen dollar tegen 112,4 mil joen dollar. De Wereldbank heeft het afgelopen boekjaar in totaal 7,64 miljard dollar aan kredieten toegezegd voor 144 projecten in 48 landen tegen 6,98 miljard dollar (voor 142 projecten in 44 landen) in 1979. De financiering van landbouw projecten slokte voor het zesde achtereenvolgende jaar het meeste geld op, namelijk 3,"45 miljard gulden voor 85 projecten. Mislukking ROTTERDAM - In 1967 trad het Rotterdarrtse elektrotech nische bedrij f Croon en Co toe tot de OGEM, de Overzeese Gas- en Elektriciteits Maatschappij. Bij het tekenen van het contract werd de directeur van Croon, Karei Fibbe, lid van de directie van OGEM. Het begin van een opmerke lijke carrière in dit bedrijf, dat in korte tijd zou uitgroeien tot een concern van wereldformaat. Fibbe kwam in 1971 op de hoogste OGEM-stoel terecht, waar hij de motor van de vooruitgang werd. Links en rechts kocht hij bedrij ven op, die onder de paraplu van OGEM mochten komen schuilen, maar verder bijna volledig zelf standig bleven. OGEM is wel een „federaal bedrijf' genoemd: de dochters hielden hun eigen naam en mochten hun werkwijze ge woon voortzetten, waarbij ze el kaar soms hevige concurrentie aandeden. In Rotterdam zetelt het OGEM-hoofdkantoor. dat zich voornamelijk bezighoudt met enige overkoepelende admi nistratieve taken, zoals de pen sioenregelingen. Relaties Opzien baarde de generaal van OGEM in 1973 bij de keuze van zijn adjudant: hij haalde Berend Jan Udink naar de bouwafdeling van het concern. Een man met relaties in de politiek: hij was mi nister van ontwikkelingshulp geweest in het kabinet-De Jong en minister van volkshuisvesting onder Biesheuvel. Als bouwdirecteur wendde Udink de blik naar het oosten. Met Mahmoud Rabbani, de consul van Koeweit, als speciaal advi seur in Arabische zaken slaagt Udink er begin 1977 in een ge weldige order binnen te slepen: in de stad Damman in Saoedi- Arabië moet OGEM in precies twee jaar tijd 32 torenflats neer zetten. plus een aantal winkelga lerijen. Het contract wordt af- gsloten op 1,4 miljard gulden en Udink daalt als een gevierd man de vliegtuigtrap af. Maar Udink lijkt door dit succes enigszins beneveld geraakt. Hij laat naar buiten toe weten dat OGEM aan het werk in Damman 200 miljoen overhoudt. Dat is misschien wel waar, maar ze le zen in Arabië ook kranten. En bij de eerstvolgende bespreking met de autoriteiten moet Udink een aantal contractwijzigingen ac cepteren, die er onder het motto .jullie verdienen er toch genoeg aan" doorgedrukt worden. Ongetwijfeld heeft deze onhandig heid van Udink destijds enige tientallen miljoenen gekost en mogelijk ook nieuwe contracten want geen land ziet zich graag in ternationaal voor gek gezet. Op een feestje 'meldt Udink nog eens dat OGEM kans maakt op een - met een Zweedse firma ge deelde - order voor een woning bouwproject in Riad a 10 miljard gulden, maar later blijkt dat er zelfs nog geen offerte is uitge bracht en dat er niets van terecht komt. Als Udink dan ook nog overhoop komt te liggen met Rabbani, is het met de kansen voor het be drijf in het Midden-Oosten ge daan. Udink is inmiddels (1 ja nuari 1978) Fibbe opgevolgd als voorzitter van de raad van be stuur en hij denkt het zonder Rabbani te kunnen rooien. Deze voelt zich dodelijk beledigd na enige incidenten: Udink komt een keer niet opdagen bij een door Rabbani geregelde afspraak bij een sheik in Abu Dhabi en Udink beveelt Rabbani bij een receptie een keer een borrel voor hem te halen. Dieptepunt in de relatie tussen de heren is het vraaggesprek van Rabbani met het blad Cobouw, waarin hij (in maart 1979) Udink een „circusar tiest" noemt. „Het is iemand die na één bezoek aan het Concert gebouw denkt dat hij Beethoven is". Udink probeert via de rechter de publikatie van het interview te Een andere poging van OGEM om internationaal meer kans op or ders te maken werd een dramati sche, peperdure mislukking: de deelname in het Duitse bouw concern Beton und Monierbau. Dit enorme bedrijf meteen omzet van 1,8 miljard per jaar en met 18.000 werknemers leek voor OGEM een mooie partner om in het Midden-Oosten projecten mee op te zetten. OGEM kocht 44 pet van de aandelen voor een nooit bekend gemaakt bedrag, dat zeker enige tientallen miljoe nen guldens moet zijn geweest. „Het is een schitterend bedrijf, met een briljante orderporte feuille en goede kansen", zei Udink over deze aankoop. Later werd duidelijk dat OGEM bij deze transactie eenvoudig „ge tild" is. Aftreden Op de aandeelhoudersvergadering van mei 1979 werd Udinks aftre den geëist. Enige aandeelhou ders vonden hem verantwoorde lijk voor deze strop van vele tien tallen miljoenen, maar de meer derheid hield hem de hand boven het hoofd. Niet in het minst om dat er voor het jaar 1979 nog een winst van rond 25 miljoen gulden werd verwacht. Door Ad van Liempt Er is van verschillende kanten be weerd (vooral door PvdA-ka- merlid Arie van der Hek) dat OGEM de Nederhorst-bedrijven heeft „leeggezogen" en ze ver volgens weer aan de Staat heeft overgedaan. Daarmee heeft OGEM geruime tijd de eigen winst op peil kunnen houden, al dus Van der Hek, voor wie het dan ook niet als een verrassing kwam dat OGEM uiteindelijk van de koop afzag. Ex-minister Boersma was inmiddels aange trokken om de afwikkeling te re gelen; het kostte hem bijna de kop bij OGEM, maar tot vanmor gen zat hij er nog. Udink niet meer. Op een sympo sium voor Europese topmangers in Davos lekt begin februari van dit jaar het nieuws uit. Udink moet weg. Hij heeft zelf ontslag genomen, maar dat is slechts voor de buitenwereld. De oor zaak is ook duidelijk: er raakt be kend dat OGEM niet, zoals eind vorig jaar nog door Udink werd beweerd, 25 miljoen winst heeft gemaakt over 1979, maar enige miljoenen verlies. Voorliegen De voorzitter van de raad van commissarissen, prof. mr. P. Sanders zegt in een toelichting dat er intern tegen Udink geen bezwaren bestaan, maar dat ge looft niemand. Prof. Blaisse, een andere commissaris, erkent dat het „voorliegen" over de finan ciële toestand Udinks lot beze geld heeft. Twee opmerkelijke reacties op Udinks heengaan. Ex-adviseur Rabbani toont zich bereid weer voor OGEM te gaan werken: „Door deze ontwikkeling kan OGEM gered worden". De twee de van ex-topman Karei Fibbe, die van stal wordt gehaald om de zaken voorlopig weer ter hand te nemen. Hij spreekt de historische woorden: „De kerstboom moet worden afgetuigd". Het aftuigen is vooral het werk van prof. dr. Linse Koopmans, de fi nanciële topman van de OGEM. „Het slijtageproces aan de top is erg groot". Citaat uit een interview met OGEM-topman Karei Fibbe uit 1976. Fibbe had het over het zware bestaan van managers in het algemeen en niet speciaal over zijn eigen bedrijf. Maar vier jaar later is de voorspelling in meer dan één opzicht op OGEM van toepassing geworden. OGEM heeft de laatste jaren een onthutsend aantal topmensen versleten. En bovendien is er sleet gekomen op de reputatie van menig OGEM-leider, zelfs op die van Fibbe zelf. In die rampzalige periode voor het concern, dat uit 250 ondernemingen met 22.000 personeelsleden bestaat, is de winst van tientallen miljoenen per jaar veranderd in een geschat verlies voor 1980 van 90 miljoen, volgens de gunstigste voorspellingen. En ondertussen is het zwarte-pieten in volle gang. Aan wie heeft het allemaal gelegen? Aan de bouwmeester van OGEM, Karei Fibbe, die zoveel bedrijven opkocht en daardoor van OGEM een reus op lemen voeten maakte? Of aan Berend Jan Udink, de keiharde, maar hoogst zelfingenomen ex-minister, die het bedrijf een lawine van negatieve publiciteit bezorgde? Over de lotgevallen van deze twee OGEM-bestuurders - althans over wat daarvan de laatste jaren naar buiten is gekomen - gaat onderstaand artikel. Hij was vroeger de rechterhand van Duisenberg, toen die nog mi nister was, en vóór zijn naam pleegt men in financiële kringen het woord „geniaal" te zetten (de tijd zal leren of dat terecht is). Koopmans moest in het jaarver slag over 1979 een veel groter verlies vermelden dan ooit voor mogelijk was gehouden: 24 mil joen gulden. Twee grote problemen kreeg hij voorgeschoteld: de internatio nale bouwactiviteiten van OGEM lagen, door het uitblijven van or ders, helemaal stil en daarnaast werd de rentelast steeds zwaar der. Al die leningen, waarmee in betere jaren bedrijven waren op gekocht, zorgden voor een schuld van 535 miljoen gulden en de ren te stijgt alleen maar. Afslanking Een moeilijke zomer voor de 3U-ja- rige Koopmans. De oplossing voor de meest acute problemen is: afslanking. OGEM gaat aan de lijn doen. Een consortium van banken heeft OGEM voorlopig weer het vegwensejoor Koop- nans de ruimte krijgt OGEM weer naar rustiger vaarwater te loodsen. Nou ja. rustig? Dat lijkt een illusie. Het wegwerken van bestuurders blijkt een uiterst geruchtmakende bezigheid. Al lereerst de gouden handdruk voor Udink. Hij kreeg - behahe de dankzegging voor zeven jaar trouwe dienst - twee en een half jaar salaris mee. Het totaalbedrag moet tussen de anderhalf en twee miljoen liggen. Uitgerekend het Gereformeerd Politiek Verbond stelde in de Tweede Kamer de vraag aan de orde of zoiets in deze tijd van broekriem en matigen wel kan. Pas onlangs werd be kend dat Fibbe onder die gouden handdruk uit wilde, door Udink wanbeleid aan te wrijven, wat de OGEM van de verplichting zou ontslaan hem met goud te behan gen. Van die poging moet Fibbe nu wel spijt hebben. Want Udink heeft op listige wijze teruggeslagen. Eigenlijk heeft hij een zwijg plicht. In antwoord op een ver zoek om een interview onzerzijds schreef hij kort na zijn ontslag dat de publikaties rond zijn vertrek wel een „wat wonderlijk karak ter" hadden, maar dat hij daar niets aan kon doen. Hij heeft er inmiddels wat opgevonden. Hij heeft de pleitnota die hij met zijn advocaat had opgesteld voor het eventuele proces over zijn gou den handdruk laten uitlekken. Elsevier Magazine kwam er vori ge week mee, enige kranten volgden gedwee. Het gevolg: een aantal publikaties, gebaseerd op Udinks verweer schrift, waarin Fibbe de schuld krijgt van alles wat er met OGEM is misgegaan. Fibbe is opeens verantwoordelijk voor het Ne- derhorst-drama (Udink zat toen in het buitenland, schrijft het Al gemeen Dagblad); Fibbe is alleen schuldig aan de hoge rentelast; Fibbe gaf het groene licht voor de deelname in Beton und Monier bau; Fibbe begon aan project- ontwikke ling in den vreem de. Vergeten zijn de fratsen van Udink, zijn aanvaringen met Rabbani, zijn loslippigheid; zijn onvermo gen om orders binnen te slepen. Nu krijgt Fibbe er de schuld van Bij Wilma moet 350 man weg WEERT (ANP) - Bij het bouw bedrijf Wilma Nederland in Weert moeten 350 van de 3500 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat is een uitvloeisel van reorganisatieplannen die moeten worden gemaakt in verband met de verschuiving in de bouw naar goedkopere huur- en koopwoningen, de achteruitgang van de wo ningmarkt en de verminde ring van de bouw van utili- teitswerken, in het bijzonder van winkels, kantoren en dergelijke, aldus een persbe richt. Het bestuur van Wilma wil de bouwactiviteiten bundelen in drie dochtermaatschappijen met hoofdvestigingen in Weert, Den Haag en Utrecht. Wilma Nederland verwacht door deze aanpassing de werkgelegenheid in de ko mende jaren beter te kunnen verzekeren. Ondanks nega tieve resultaten in 1980 als ge volg van de huidige marktsi tuatie acht zij haar krediet waardigheid niet in gevaar. HEROINE-INBRAKEN - Bij een verkeerscontrole zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie mannen in de leeftijd van 22 tot 42 jaar door de Rotterdamse politie aangehouden. In hun auto bleken de mannen de buit van een zo juist gepleegde inbraak te ver voeren. Tijdens de verhoren be kenden zij de afgelopen weken in de Maasstad twintig inbraken en diefstallen uit huizen en auto's te hebben gepleegd. De buit, ter waarde van 10.000 gulden, ging volgens de politie op aan heroïne. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 1894 dieren aangevoerd: 1120 slachtrunderen en 774 schapen of lammeren. Prijsnoteringen slachtvee: stieren le kw. 7.20-7,90. 2e kw. 6.70-7.10: vaarzen le kw. 6,85-7,90, 2e kw. 6,10-6,75; koeien le kw. 6,65-7,85, 2e kw. 6,00-6,50, 3e kw. 5,50-5,90; worstkoeien 4.80-5,75; extra kw. dik- billen 8,25-13,50. Gebruiksvee: scha pen 140-175; lammeren 150-180; lam meren le kw. 185-205. Toelichtingen: (aanvoer-handel-prijzen): slachtrun deren redelyk-rustig-stabiel; schapen en lammeren dubbel-redelijk-stabiel. dat de tien-miljardorder niet doorging en nu is Udink de man die de contacten met de commis sarissen en de ondernemingsraad zo prima onderhield. Allemaal pure advertenties vooriBerend Jan Udink, die in die verhalen als de enige ware GGEM-held wordt afgeschilderd. Handdruk Hoogst opmerkelijk dat er nu plots ook berichten verschijnen over de gouden handdruk die Fibbe bij zijn vertrek kreeg (en die hij zelf zou hebben bekokstoofd). Volgens het Algemeen Dagblad, dat opeens geheel de kant van Udink heeft gekozen, kreeg Fib be 1,3 miljoen bij zijn vertrek, plus de garantie van een pensioen van 150.000 gulden per jaar na zijn 65e. Beide heren, Fibbe en Udink, heb ben dus zeven cijfers op hun bankrekening. En dat maakt ze wat beter opgewassen tegen de kluiten modder die ze elkaar toewerpen. Wie een wat meer afgewogen oor deel wil vellen over de rol die Fibbe en Udink hebben gespeeld in de dramatische ontwikkelin gen rond OGEM (de aandelen die vorig jaar nog 31 gulden deden zijn nu 7 gulden waard) moet nog een paar maanden geduld heb ben. Rond Kerstmis komt het rapport dat ex-Unilever-topman prof. Kuin opstelt over de handel en wandel van het OGEM-mana- gement, waarvan de conclusies vermoedelijk openbaar wor den. Rond Kerstmis, dat biedt onge kende mogelijkheden voor beeldspraak, straks. VELP (GPD) - Het aantal werklo zen in Europa is de laatste maan den gestegen tot 16 a 17 miljoen. Dit cijfer staat in een nog niet openbaar gemaakt rapport van het Welzijnsbureau van de Euro pese Vakbewegingen. Hiervan werd zaterdag melding gemaakt op een PvdA-manifestatie in het Gelderse Velp door partijvoorzit ter Max van den Berg. Volgens hem is Nedërland als „semi- OPEC-land" ook verantwoorde lijk voor deze verontrustende stijging. „De regering erkent de verantwoordelijkheid op interna tionaal gebied, maar houdt er in de praktijk geen rekening mee. We doen driftig mee aan een be- stedings- en investeringsbeper king en we verklaren de verla ging van het financieringstekort heilig", aldus Van den Berg in zijn rede. De PvdA-voorzitter is van mening dat de rijke „NV Nederland" niet te snel de broekriem aan moet halen. „Als iedereen in Europa dit zou doen, dan gaat het nog sneller mis", meent Van den Berg. De overheid doet volgens hem veel te weinig aan investe ringen in werkgelegenheid be houdende of scheppende activi teiten in de industriële sector. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 176,00 176,00 Kon. Ned. Pap Krasnap.Nky BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud: 41780 - 4 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM - Het Damrak kwam maandag maar traag op gang. Ondanks een hoger Wall Street bleken, naarmate de och tend vorderde, de koersen van de doorlopend genoteerde fondsen weer overwegend de nijging tot afbrokkelen te hebben. De rente daling kwam tot uiting in de stij gende koersen op de staatsfond- senmarkt, waar de winsten rond de halve punt lagen. Van de internationals was Kon. Olie rond twaalf uur rond 0,50 gedaald tot 171,40 en KLM met 0,40 tot 62,70. Unilever ver loor toen 0,30 op 124enAkzo[ 0,20 op 21,60. Hoogovens echter was 0,10 beter op 13,70 terwijl Philips onveranderd 17,20 noteerde. Blydenst. C 106.00 56.00 243.00 126.50 13.00 34.00 240.00a 107.25 110.25 20.75 23.75 3.60 4.20 1.63 1.73 33.75 36.75 Nedlloyd was zwak gestemd en gleed snel bijna 2 omlaag naar 98,20. Gist Brocades was 0.60 op haar retour op 32.40. De banken en hypotheekbanken la gen licht verdeeld in de markt. De verzekeringswaarden konden zich net niet handhaven. Van de uitgevers zakte Elsevier-NDU 3 naar 190 en VNU 1,30 naar 83.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22