I LEIDSCH DAGBLAD FNV achter stakingen Schelde vandaag aino keuken AZ GOOIT HOGE OGEN Kerkdeur bleef dicht voor vrede-fietsers Ziekenfondsen: voorrang jeugd bij tandheelkunde Jr 'Jr Wiegel steunt politie in kritiek op Polak Goedhart Bouwhuis Politie Alfa mag met Japanners in zee SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis AANDAG 22 SEPTEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36275 lirecteur G Koopman toofdredacteur AAM Schuurmans idl -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Hoewel het voetbalseizoen nog zo groen is als gras, kan nu al worden vastgesteld dat AZ'67 hard op weg lijkt een zeer serieuze gooi te gaan doen naar de landstitel bij de profs. De Alkmaarse ploeg draait als nooit tevoren. Gisteren werd weer zevenmaal de roos ge troffen bij Sparta, al kon coach Georg Kessler daar voor wel zijn collega - en vij and - Barry Hughes bedan ken. De Sparta-trainer had zijn elf tal ondanks de zwakte een aanvallend systeem (zonder libero) voorgeschreven. Het leidde tot drie Rotterdamse goals, maar ook tot zeven te gentreffers Ajax kwam goed weg uit Rot terdam. Alleen dankzij een paniekingreep kon Excelsior zich niet naast de Amster dammers handhaven. Die tenslotte met 2-4. Twente klopte NAC via een discutabele strafschop (het zorgde in Breda voor het no dige tumult), Feyenoord Op amateur-voetbalniveau hakt de KNVB "met de botte bijl" in op de Limburgse amateurclubs. Hoofdklasser Caesar kreeg een speelver bod opgelegd en was woest. Het Leidse UVS kwam bij Xerxes wel verrassend op voorsprong, maar moest toch weer met lege handen afreizen. Eersteklasser Lug- dunum eveneens. HION bleek met 4-1 de sterkste. Bij de zaterdag-eersteklassers blijft Noordwijk knap pre senteren: nu werd RVVH met 3-1 teruggewezen. Rijns- burgse Boys haalde uit tegen IJsselmeervogels (4-0), Quick Boys kwam bij Spijkenisse een 2-2 deling overeen en RCL stapte bij SSS van de nullijn af: het won met 1-0. Tijdens het Tilburgse schaak toernooi leed Anatoli Kar- pov het eerste verlies. Bent Larsen haalde de leider van zijn voetstuk. PAGINA'S 13-21 Minister Wiegel VLISSINGEN (ANP) - Het hoofdbestuur van de Indus triebond FNV heeft zich volledig achter de staking bij de drie Scheldebedrijven in Zeeland gezet. NEW YORK - Newyorkse politie-agenten drijven demonstranten weg in de buurt van het Sydenham-ziekenhuis in de wijk Harlem. De demon stranten protesteerden tegen de sluiting van het ziekenhuis. In Noordwijkerhout Strop van een miljoen door fout (Van r verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout heeft een strop van ruim één miljoen gulden (f 1.084.000). Zij heeft dit te 'danken' aan de architect (Compleetbouw) van de evenementenhal die zich heeft 'verrekend'. Deze tegenvaller plaatst het gemeentebestuur van het bollendorp overigens (nog) niet voor overgrote proble men. Er kan worden geput uit voldoende reserves. Wél vindt wethouder Heemskerk, de verantwoordelijke man voor de bouw van de hal, dat het aanzien van de gerenom meerde architect een 'be hoorlijke deuk' heeft opgelo pen. Vóór burgemeester en wethou ders bij gedeputeerde staten (dagelijks bestuur van de provincie) op het matje zullen worden geroepen, gaan zij zelf naar Den Haag om tekst en uitleg te geven over het hoe en waarom dit extra miljoen noodzakelijk is. Het gemeentebestuur is echter afhankelijk van de gemeente raad. Alvorens B en W naar de Residentie kunnen afreizen zal die raad het uittrekken van dit geld moeten goedkeu ren. Donderdagavond wordt er over vergaderd. (Van r verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De deur van de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen bleef zaterdag voor twee honderd vrede-fietsers hermetisch gesloten. Aan de binnenkant zat de sleutel- in het slot, zodat het onmogelijk was om de toegangsdeur buiten te openen. Wie hiervoor verantwoordelijk is, is nog vaag. Het incident is vooral bij ds. Jansen, de vaste predikant van de Grote Kerk, verkeerd ge vallen. Hij zou een korte dienst voor de fietsers leiden. Die kerk dienst ging uiteindelijk tóch door. In de katholieke Sint Je- roenskerk. Toen de pastoor van het voorval hoorde, zette hij 'zijn' deuren wagenwijd open. Volgens ds. Jansen was er al weken tevoren gepraat over de dienst. De kerkeraad, die uitmaakt of er wél of géén dienst in het godshuis mag worden gehouden, zou er geen moeite mee hebben. Alleen vond de kerkvoogdij het maar zo, zo, dat er een boterham in de kerk zou worden gegeten. De fietsers besloten toen om buiten hun brood te nuttigen. Desondanks weigerde de voogdij bot, zo bleek zaterdagmiddag, de deur te ont grendelen. Kerkvoogd Marbus zegt dat het al lemaal op een misverstand be rust. Van onwil zou er, volgens zijn zeggen, geen sprake zijn. "Als er een duidelijk verzoek bij ons was binnengekomen", aldus de kerkvoogd, "was er niets aan de hand geweest. Maar zo'n ver zoek heeft ons nooit bereikt." "Jacht" op Deense koningin STOCKHOLM (UPI) - Twee Zweedse straaljagers hebben een vliegtuig achternagezeten en gepoogd tot landen te dwin gen, aan boord van dit vlieg tuig bevond zich koningin Margrethe van Denemarken. De deense vorstin was op 2 sep tember op weg naar het eiland Bornholm om er een officiële verplichting na te komen, toen haar toestel in het Zweedse luchtruim verzeild raakte en opdook op de militaire radar, aldus woordvoerder Erik Pier re van buitenlandse zaken in Stockholm. Toen het toestel boven een mi litair schietterrein vloog dat door luchtmacht en marine wordt gebruikt, stegen twee straaljagers op. Terwijl zij probeerden de Deen tot landen te dwingen, hoorden ze wie zich aan boord bevond en "dropen af'. Het bleek dat de Denen de Zweedse luchtvaartautoritei ten op de hoogte hadden ge steld van de koninklijke vlucht, maar dat zij hun mili tairen te laat hadden verwit tigd. De Zweden hebben de officieel klagende Denen hun veront schuldiging aangeboden. Om de volledige solidariteit te be wijzen zal de voorzitter van de Industriebond FNV Arie Groe- neveld morgen de stakers bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen toespre ken. Dit zei FNV-districtbe- stuurder Henk Bijvank vanmor gen in een toespraak tot de sta kers in Vlissingen. Bijvank legde de stakers ook uit waarom de stakingskassen van de bond niet geopend worden, ondanks de instemming van de bond met de acties. Het openen - van deze stakingskassen zou één van de eisen van de stakers, na melijk doorbetaling van de ge staakte dagen doorkruisen. Bij vank riep het CNV op zich volle dig achter de actie te stellen. Deze bond zegt wel sympathie te heb ben voor de actie en het beleid van de directie af te keuren, maar zich toch niet achter de stakings acties te willen opstellen. Stakingsleider Herbert Sepers heeft de stakers opgeroepen massaal de actie te blijven steu nen. Hij riep ook de beambten op de actie van de werkers in de pro- duktie te steunen. Door de sta king bij de drie Schelde-bedrij- ven, onderdeel van Rijn-Schelde- Verolme, is de produktie volledig stil komen te liggen. De vraag van Sepers of men nog achter de ei sen van de stakingsleiding bleef staan werd met een massaal "ja" beantwoord. Zoals bekend zijn er door de sta kers vier hoofdeisen bij de direc tie van de Koninklijke Maat schappij de Schelde gedepo neerd. Eén van de vier eisen, opening van de onmiddellijke onderhandelingen tussen bon den en directie, is inmiddels in gewilligd. Over de drie andere, aantasting van de functie-inde ling van het Schelde-personeel, verhoging van de jeugdlonen, en doorbetaling van de gestaakte dagen, moet nog gepraat worden. Aan de stakingsacties doen zo'n 2000 werknemers mee. Minister Wiegel van binnen landse zaken heeft gisteren gezegd dat de acties rond het kraakpand De Groote Key- ser in Amsterdam toch ei genlijk niet langer te tolere ren zijn. Daarmee stelde hij zich op ach ter de kritiek van de Am sterdamse politie aan het adres van burgemeester Po lak die een te tolerant beleid wordt verweten. De politie was zaterdag erg boos Polak die niet wilde laten ingrij pen bij een illegale manifes tatie van de krakers die zon der vergunning een 'markt' op de Keizersgracht hadden ingericht. Wiegel was het eens met de po litie dat hier sprake was van rechtsongelijkheid. "Het be langrijkste is dat de oorzaak van dit alles, De Groote Key- ser, wordt aangepakt", aldus Wiegel Burgemeester Polak heeft vanmorgen gezegd dat een grootscheeps politieoptre den gereserveerd dient te blijven voor extreme situa ties, ook om de stad en de po litie voor een reeks van nieuwe rellen te bewaren. Polak zei dit vanmorgen op een persconferentie, spe ciaal belegd naar aanleiding van de kritiek van de Am sterdamse politie op zijn be leid. PAGINA 7 Iran houdt rekening met ab solute oorlog met Irak PAGINA 9 Westerling ligt niet wakker van het verleden PAGINA 11 26 PAGINA'S Luchthaven Teheran beschoten TEHERAN (AFP) - De internatio nale luchthaven Mehrabad van de Iraanse hoofdstad Teheran is vandaag rond half twaalf (onze tijd) door vliegtuigen beschoten. Volgens een ooggetuige ging het bij de aanval om 4 of 6 toestellen. Uit luchthavenkringen verluidt dat twee Iraakse toestellen de be schieting uitvoerden. Zie verder pagina 9 voor f 3700 - kompleet met apparatuur. Bij Goedhart met 45 jaar garantie, hetzelfde kopje koffie, dezelfde service en hetzelfde profijt van ideeën opdoen in onze zeer omvangrijke showroom. )orn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden: van 8.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.30 uur, erdag van 10.00-16.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. De Amsterdamse poli- tie hee^ afgelopen za- terdag gefaald bij de uitvoering van haar al gemene opdracht: de handhaving van de openbare orde. Het kan niet zo zijn dat agenten on derling uitmaken hoe de wet moet worden gehandhaafd. Als het gaat om gehoorzaamheid aan het gezag is de politie in eerste en laatste instantie gehouden dit te doen. Doet zij dat niet, of slechts ten dele, dan tast zij zelf ten prin cipale het wezen van de politie als instrument aan. En dat kan niet worden getolereerd. Ook niet wanneer dat gezag weifelt, en consequent en soms zelfs on logisch is. In dat geval dient er iets te gebeuren met de bekleders van het gezag, in casu het hoofd van de politie, de burgemeester. De actie van de Amsterdamse agenten heeft duidelijk aange toond dat het vertrouwen in het gezag, dat zij helpen uitoefenen, is ondermijnd. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, die dient te worden bestreden. Burgemeester Polak besloot de po litie opdracht te geven niet in te grijpen bij overtredingen tijdens een illegale demonstratie rond het gekraakte gebouw de Groote Keyser. Achtergrond: het overtre den van plaatselijke verordenin gen zijn geen rellen waard. Daarmee illustreert burgemeester Polak zijn eigen zwakheid als hoofd van de politie. Hij zegt na melijk met zoveel woorden dat groepen die hebben bewezen sterk genoeg te zijn om de po litie te weerstaan zich rneer kunnen veroorloven dan groepen burgers die dat niet kun nen, of niet willen. De angst rellen uit te lokken bij poli tieel optreden tegen kleine over tredingen is gebaseerd op een beleid dat al eerder faalde. De krakers en hun sympathisanten kennen hun kracht en maken daar gebruik van. Zij weten uit ervaring dat de verant woordelijke autoriteiten op zijn minst voorzichtiger met hen als wetsovertreders omspringen dan met de gemiddelde Nederlandse staatsburger die door het rode licht rijdt, of weigert belasting te betalen. De huidige situatie draagt het ge vaar van de olievlekfunctie in zich en het verder toenemen van het gevoel van rechtsongelijkheid. Waarom zouden kraakgroepen in andere delen van Nederland zich niet hetzelfde kunnen veroorlo ven? Wellicht omdat de burge meester van bijvoorbeeld Den Haag of Biervliet minder angst voor rellen heeft. In zekere zin vertoont de huidige problematiek overeenkomsten met de beruchte provorellen in de jaren zestig. Ook toen stond de handhaving van het gezag ter dis cussie. De carrières van zowel de toenmalige hoofdcommissaris Van der Molen als die van oud burgemeester Van Hall liepen stuk op hun onvermogen de openbare orde te handhaven. Minister Wiegej van Binnenlandse Zaken, onder wie de politie res sorteert, lijkt het startschot voor een mogelijke reprise al gelost te hebben. De bewindsman zei dat hij twijfels had over de bestuurs kracht van Amsterdam. In politieke termen betekent dit een ernstige waarschuwing aan het adres van het Amsterdamse ge meentebestuur in het algemeen en aan burgemeester Polak in het bijzonder. ZEIST (GPD) - Bij de nieuwe opzet van de tandheelkundige voorzie ningen moet voorrang worden verleend aan de zorg voor de jeugd. Dit stelt de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen in de discussienota "Kiezen en de len". Zij sluit daarbij meer of minder aan op plannen die al eni ge tijd in voorbereiding zijn en de Tweede Kamer ak koord is gegaan. De bestaande georganiseerde jeugdtandverzorging moet wor den uitgebreid met de groepen kinderen van 0 tot 2 en van 2 tot 6 jaar. De huidige schooltandver- zorging omvat de leeftijd 6 tot 13 jaar. Daar zit volgens de VNZ te weinig lijn in. De totale Zonnige perioden Zonnige perioden en vooral in de nacht en ochtend enkele regen- of onweers buiten. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Matige wind uit zuid tot zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 SEPTEMBER Zon op: 7.25 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 19.31 uur; onder: 5.36 uu Hoogwater te Katwijk om 3.00 en uur; laagwater om 11.42 en 23.38 i ROME (Reuter) - Alfa Romeo heeft van de Italiaanse regering onder strenge voorwaarden toch nog toestemming gekregen om in zee te gaan met het Japanse autocon cern Nissan (Datsun). Tezamen zullen zij in het noodlijdende zui den van Italië een fabriek neer zetten die aanstonds 60.000 auto's per jaar kan produceren. Het heeft maanden geduurd voor deze toestemming werd gegeven. Binnen de regering waren de meningen sterk verdeeld en Fiat deed alles om een dergelijk be sluit tegen te houden. Het bedrijf heeft zelf grote moei lijkheden met de afzet en verzet zich er hevig tegen dat Alfa (voor een deel staatseigendom) een Ja panse concurrent zou helpen vas te voet in Italië te krijgen. Desondanks ging premier Cossiga overstag: Omdat we Alfa er niet van kunnen weerhouden stappen te nemen die volgens de directie nodig zijn om er weer bovenop te komen" ning moet zich tot en met 18 jaar uitstrekken; maar vanaf 13 jaar geschiedt preventie en hulpver lening door de huistandarts. De VNZ wil gelijktrekking van de georganiseerde jeugdtandzorg (schooltandverzorging) en de "huisbehandeling". Beide voor zieningen moeten op een lijn ko men en dus dezelfde inhoud krij gen voor 0 tot 13-jarigen. Een goede gebitsgezondheid voor volwassenen is slechts te berei ken als de zorg voor de jeugd al op vroege leeftijd begint en een sterk preventief karakter krijgt. De jeugdtandverzorging moet re gionaal worden opgezet. In di verse gebieden is men reeds aan de gang met uitbreiding van de tandheelkundige zorg tot jongere leeftijdsgroepen. Huistandartsen kunnen daarbij worden inge schakeld, evenals mondhygiënis ten en kindertandverzorg(st)ers. Er moet veel aandacht worden geschonken aan voorlichting van ouders en kinderen. LEIDSCH -Ct DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam. Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de i krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1