Noord wijk soms wat te hautain Rijnsburgse Boys herboren Lisser Boys: opgelucht ademhalen Quick Boys nog achterhaald: 2-2 RCL stapt van de nullijn af Katwijk blijft Usselmeervogels met 4-0 van het veld gespeeld in goede spoor MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 SPORT ROTTERDAM - Trainer Landzaat kon opgelucht ademhalen. Na twee verliesduels had Lisser Boys eindelijk gespeeld zoals het behoorde te spelen. Het bezoek bij Zwart Wit'28 leverde de Lis- senaren dan ook een 2-3 over winning op. In eerste instantie hadden de be zoekers het nog vrij moeilijk, want de technisch begaafde Rot terdammers oefenden stevige pressie uit op het doel van Nico Groeneweg, die dan ook een paar maal reddend op moest treden. Na 20 minuten opende de thuisclub de score toen de door gebroken Leo Boer een effect volle voorzet gaf, welke door libe ro Piet Boot maar half geraakt werd. Het gevolg was dat de bal over Groeneweg heen in het Lis ser doel caramboleerde: 1-0. Zes minuten later zorgde een bijna identieke situatie aan de andere kant voor de gelijkmaker. Laatste man Adrie Wander probeerde van ver op zijn doelman terug te spelen, maar lepelde de bal par does over zijn eigen goalie heen: 1-1. Gesterkt door deze treffer kon Lisser Boys zich enigszins aan de druk ontworstelen. Pas na de rust draaiden de bezoekers echter op volle toeren. De dit keer als spelbepalende middenvelder goed uit de verf komende Kees Karstens kogelde in de 55ste mi nuut de bal tegen de onderkant van de lat. Zeven minuten later legde de doorgebroken Rob Sut- torp het leder terug op de goed opgekomen Gert-Jan v.d. Valk, die de bal beheerst in het doel kopte: 1-2. Een gave kopbal van spits Cees Wander bracht Zwart Wit in de 67ste minuut weer terug in de race: 2-2. Vier minuten voor tijd werd het overwicht van Lis ser Boys alsnog beloond. Na een combinatie tussen Rob van Zijp en Paul Monteny schoof Kees Karstens de bal onder doelman Sintnicolaas door in het Zwart Wit doel: 2-3. PAGINA 17 SPORT 1 Een vande vele RijnsbUrgse kansen. IJsselmeervogels-doelman Maarten den Harder is al gepasseerd. Rijnsburgse Boys-spits Henk van der Zwan kijkt toe hoe Wim Muys zijn sluitpost helpt. RIJNSBURG - De wijsheid opge daan uit het eerste duel van dit seizoen is zaterdag de basis ge weest voor de royale 4-0 zege van Rijnsburgse Boys. De ploeg van trainer Herman Wij- nands nam na vijfentwintig mi nuten afstand van Usselmeervo gels, waarna het initiatief uit handen werd gegeven. Eerder in het thuisduel met SSS deed Rijnsburgse Boys na de 1-0 een geforceerde poging meer doel punten te realiseren. Die drang naar meer goals werd uiteindelijk duur betaald. Nu werd niet blind voor de aanval gekozen (overi gens ook deels door onmacht) na de openingstreffer. De bollen streekbewoners plukten daar uiteindelijk in de tweede helft de vruchten van. In die fase werden de 'Vogels' zo gemakkelijk door een toen wel speels en attractief voetballend Rijnsburgse Boys overvleugeld dat meer treffers eenvoudig niet konden uitblijven. Zelfs grens rechter Van de Engel, die zich ontpopte als een extra-Spaken- burgse verdediger door driftig en geregeld verkeerd te vlaggen kon dat niet verhinderen. Bovendien stond ook de paal nog twee maal een persoonlijk succesje voor nieuweling Peter Hogewoning in de weg. Een herboren indruk maakten de volgelingen van Wijnands. De thuisbrigade klopte Usselmeer vogels vooral op snelheid. Bo vendien leed het team van Mur aan dezelfde kwalen, waardoor Rijnsburgse Boys na twee speel dagen nog maar één wedstrijd- punt had. Desorganisatie in de De remise (2-2) waarmee Spijkenisse en Quick Boys hun levendige, zij het weinig fraaie gevecht zaterdag afsloten, leek zo op het oog voor iedereen best aanvaardbaar. Toch zullen beide ploegen aan de krachtmeting wel het knagende gevoel hebben overgehouden dat er meer in had gezeten dan dat ene punt. Quick Boys kwam 17 minuten voor tijd met 1-2 voor en het moet toch een tegenvaller voor de behoedzaam opererende Katwijkers zijn geweest dat ze die score niet over de finishlijn konden brengen. En Spijkenisse, nog zonder een enkel punt na twee competitieduels, zal stellig hebben teruggedacht aan het overwicht in het eerste half uur na rust en aan de paar schitterende reddingen waarmee Quick Boys doelman Floor Schaap doelpunten voorkwam. Kortom, een wedstrijd met twee verhalen. Quick Boys opereerde in een 4-4-2 formatie, behoudend dus. Trainer Arie Lagendijk na afloop: "We hebben deze week gesukkeld mét enkele spelers die grieperig waren en niet of niet voldoende konden trainen. Jaap Heerikhuizen viel door ziekte af. Met het materiaal dat resteerde viel geen echte voorhoede te formeren. Daarom heb ik vier man op het middenveld gehouden, dat leek me in de gegeven omstandigheden het beste, maar wel met de taak naar voren te gaan als dat kon. Ik bestrijd dan ook dat we verdedigend zouden hebben gespeeld". Inderdaad, vooral in het eerste half uur doken Van Rooyen, Eysberg, Aandewiel en Hans van Duyn meermalen in de vuurlijn op. En dat was nodig ook op want Mart v.d. Plas (te statisch) en Teun v.d. Plas bezorg den de Spijkenisse-defensie bepaald geen kippevel. Al na acht minuten had Van Rooyen het moreel van de gastheren een stevige knauw kunnen gegeven, maar alleen voor doelman Leyen arri verend bracht hij het om onverklaarbare redenen nog niet eens tot een schot. De met nogal voorspelbare spelpatronen opkomende Katwijkers moesten tot een half uur wachten alvorens de hand op een verdiende voorsprong kon worden gelegd. Hans van Duyn gaf aan en de kleine Fred Eysberg ontpopte zich even als Joris Driepinter zelf met een vlammend afstandsschot: 0-1. Een minuut later was het weer gelijk. Nico Kuyt schond één der grondre gels voor de vrije verdediger: hij ging in zijn eigen doelgebied mannetjes passeren. Spijkenisse profiteerde meteen. De gevaarlijke spits Rem- merzwaal zwiepte de buitgemaakte bal tegen de onderkant van de lat en Kees Vlug werkte de ronde kogel vervolgens achter de lijn. In de tweede helft hield Quick Boys zich lang in deeigen schulp op. Alleen Aandewiel stichtte enig gevaar met gewiekste vrije schoppen. Echt on der druk kwam Quick Boys overigens zelden, daarvoor had Spijkenisse te weinig macht. Rienks en Kuyt beheersten het hart van de defensie en Schaap bleek keer op keer een betrouwbare sluitpost. Tegen de verhouding in kwam Quick Boys in de 28ste minuut op 1-2. Eysberg en Mart v.d. Plas dirigeerden de bal naar de voet van Kees van Rooyen die met een harde, lage kogel zijn fout van de eerste helff goed maakte. Quick Boys had er in dit stadium maar het beste aangedaan de deur in het slot te werpen. Het deed dat niet en trainer Lagendijk wees daar na afloop nog eens op om aan te tonen dat zijn ploeg beslist niet defensief had lopen voetballen. Zeven minuten voor tijd boorde Spijkenisse de stellig verdiende gelijk maker aan. Uit een voorzet van Jardes werkte Remmerzwaal, die te snel was voor Arie Haasnoot de bal langs Schaap. Eén van de weinige keren dat het Katwijkse verdedigingscentrum niet goed was afgeschermd. laatste linie en geen enkele rust in het spel waren gebreken, die de 'Boys' ditmaal zelf doeltreffend en genadeloos afstrafte. Henk van der Zwan groeide uit tot de productiefste speler met een gave hattrick. Na afloop was hij trouwens ook het doelwit van wraakgevoelens van Henk de Graaf. De libero van Usselmeer vogels had zich moeten laten ver vangen na een harde en onnodige overtreding van Van der Zwan. „Dat was toch niet meer nor maal?", klaagde De Graaf. „Maar gegarandeerd dat hij sneuvelt bij onze thuiswedstrijd. Ik houd hem in de gaten", kondigde hij aan. Dan krijgt Rijnsburgse Boys ook het echte Usselmeervogels te zien, voorspelde Evert Mur. „Dit was echt heel triest. De ploeg heeft zich van haar slechtste zijde laten zien". Mur's excuus voor het povere optreden van de 'Vo gels' nam niet weg, dat de 1300 toeschouwers zich uitstekend vermaakten in de tweede helft. De tweelingbroers Peter en Jan WÈmÊÊÊÊÊMÊm Ruud Bröring (9) kopt onhoudbaar voor doelman Van Vliet in. Noordwijk leidt met 1-0. NOORDWIJK - In flagrante tegenstelling met de seizoen start voor voorgaande competitie prijken de trotse cijfers: zes punten uit drie wedstrijden op de borden. Ook de derde botsing leverde Noordwijk in de thuiswedstrijd te gen R.V.V.H. een achteraf gemakkelijke zege op (3-1). In deze match liet Noordwijk ech ter duidelijk twee gezichten zien. Enerzijds toonden de mannen v^n traiber Buteroaan een uitzonder lijke aanvallende capaciteiten, te beschikken, waardoor de tegen stander bij vlagen werd wegge speeld. Anderzijds was er zater dag in Noordwijk regelmatig een misplaatste hautaine houding te bespeuren, die ontaardde in le vensgevaarlijke situaties voor het eigen doel, mede veroorzaakt door een matige middag van de Roodwitte defensie. Zo goed als de seizoenstart van de heersende landskampioenen in het amateurvoetbal was, zo goed kwam men ook uit de startblok ken tegen de Ridderkerkse for matie van trainer Ton de Hoop. In hoog tempo werd de tegenstan der totaal gedeklasseerd, waarbij de beweging zonder bal centraal stond. Veel switchend en erg be weeglijk krnieoelden de aarn- valllers en middenvelders door elkaar heen, dankbaar profite rend van het feit, dat R. V. V. H. over het gehele veld, dus ook in de achterste linie, positiedekking tpepaste. Tegen snelle en balvaardige spelers als Jan-wil- lem Bogers en John Manuputty, die beiden bovendien veel inzicht meenemen is dit eenvoudig vra gen om moeilijkheden. Vooral wanneer de positiedekking orga nisatorisch aarzelend wordt uit gevoerd, komener teveel mo menten voor, dat de tegenstander "even" vrij staat. Juist in dit "even" schuilen uiteraard de kansen voor de aanvallende par tij. De eerste twintig minuten liepen aardvoerder Ronald van Maasdam en zijn mannen alleen maar te zoeken naar tegenstanders, te schreeuwen en schelden tegen elkaar en .erg veel overtredin gen te maken. De beweeglijkheid van de Noord wijkers kon slechts worden afgestopt door een vrij groot aantal tackles. Na vijf mi nuten spelen reeds had Timo Gerlof zich op links vrij gesprint, werd vervolgens fraai aange speeld door John Manuputty en daarna in de heupzwaai genomen door rechtervleugelverdediger Verschoor. Voor de vrije trap meldde zich regisseur Jan-Wil lem Bogers, die de bal precies ge plaatst op het hoofd van Ruud Bröring deponeerde, waarna de centrumspits keihard raak kopte (1-0). Hierna ontspon zich een strijd van kat en muis, waarin Noordwijk de heerlijkste patronen op de zonovergoten grasmat legde. Met name Bogers, eerst gevolgd door Guus Nugteren, maar al spoedig vrij rondlopend, ontrafelde keer op keer de vijandelijke achter hoede en stond aan de basis van vele gevaarlijke situaties, ont staan uit spelhervattingen als corners en vrije trappenhHoe aardig dit alles ook was om te zien, één ding vergat men wel: simpel de genadestoot geven in de vorm van een tweede doel punt. Naar mate dit verlossende doelpunt uitbleef, kreeg R. V. V. H. meer lef en stuurde wat meer aanvallende kracht in de richting van doelman Dick Dortmundt. Met name rechterspits Eric den Hartog zorgde door zijn snelheid voor gevaarlijke uitbraken en het werd steeds duidelijker dat Jack Manuputty gaandeweg meer moeite met hem kreeg, om na rust dan ook regelmatig uitge speeld te worden. In de tweede helft trokken de Rid derkerkers het initiatief naar zich toe en werden steeds gevaarlij ker, mede door het feit dat Dort- mundy de merkwaardige ge woonte had elke hoge voorzet los te laten. Toch viel een tweede doelpunt aan de andere kant door de individuele klasse van Bogers. Hij soleerde door de Ridderkerk- se achterhoede, omspeelde doelman Van Vliet en scoorde zeer beheerst (2-0). De strijd leek beslist en Noordwijk beperkte zich tot het (tekort) rondspelen van de bal. Na een half uurspelen liet Dortmundt weer eens een hoge voorzet vallen, nu echter precies voor de voeten van Kees Steketee, die met een slimme lob de score halveerde (2-1). Nog in jubelstemming verkerend zagen de Ridderkerkers van de aftrap af John Manuputty alleen op de goalie afgaan om even sim pel als fraai 3-1 te laten aanteke nen en het toch wel aanwezige klasseverschil tot uiting te bren- LEIDEN - De start van Katwijk doet denken aan de manier waar op de derde klasser vorig seizoen de competitie begon. Toen haal de de ploeg uit de eerste drie wedstrijden het maximale resul taat van zes punten. Nu heeft Katwijk uit drie duels weliswaar één punt minder binnen, de start mag toch even overtuigend ge noemd worden. En belangrijk is dat de Kustbewoners in de wed strijd van zaterdag tegen Maas dijk <1-0 winst) aantoonden, dat de toekomst met een gerust hart tegemoet gezien kan worden. "Alleen het verschijnsel nervositeit is er nog steeds", aldus trainer John Heugenin. "Ik moet daar eens met de jongens over praten. Verder mag ik niet ontevreden zijn over de start van Katwijk. We moeten er nu alleen voor waken, dat we niet net als vorig jaar na een aantal wedstrijden ver weg zakken". De oranjezwarten kwamen tegen Maasdijk in de 23ste minuut door een doelpunt van Amerik van Duivenvoorde op 1-0. Hierna dienden zich er nog diverse mogelijkheden aan. Aad Koelewijn en Arnold Boers mikten echter niet zuiver genoeg. Na de pauze kroop de onrust in het spel van Katwijk. De ploeg werd in de verdediging gedrukt, maar echt gevaarlijk werd Maasdijk echter niet. In tegendeel. Katwijk kreeg nog een aantal kansen, die door Wim Guyt 11 en Aad Koele wijn om zeep werden geholpen. gen JAN VAN DUYN RUUD PAAUW Hogewoning voetbalden heel zuinig, maar wat zij deden, was heel efficient. De jeugdspeler Arie van Dijk toonde een flair alsof hij al lang voor het eerste team uitkomt, terwijl Ruud van der Voort zich nadrukkelijk ma nifesteerde. In de vorige twee duels had de zich nu absent ge melde John de Kroon de voor keur boven hem gekregen. Ten slotte acteert de verdediging on voorspelbaar. Doordat drie van de vier verdedi gers (Cas Zwaan, Gé Perfors en Martin Toet) aanvallend zijn in gesteld, doet de laatste linie din gen die eigenlijk 'verboden' zijn. Tegelijkertijd schuilt daar na tuurlijk ook een groot gevaar in. Tegen Usselmeervogels ging praktisch alles goed. Zo passeer de voorstopper Perfors in de 55ste minuut een aantal tegen standers zonder zich verzekerd te weten van rugdekking. Zijn moed werd door Henk van der Zwan beloond, die het voorbe reidende werk van Perfors en Van Dijk met een tweede doel punt bekroonde. In de eerste helft had Piet Haasnoot de 1-0 gevonden en voorkwam Wim Muijs, die na de wissel Henk de Graaf/Douwe de Graaf de libe- rorol op zich nam, een 2-0 rust stand door een inzet van Van der Zwan van de doellijn weg te trap pen. In de 68ste en een minuut voor tijd haalde Van der Zwan ook kei hard en doeltreffend uit. Het wa ren beide hevig bejubelde tref fers, omdat een scoreverloop, zo als tegen SSS toen een 2-0 voor sprong uit handen werd gegeven, niet meer mogelijk was. HERMAN POOS KLAASWAAL - Schuchter stapte RCL van de nullijn af. Met volledige medewerking van SSS rekenden de Leiderdorpse voetballers af met het verliessyndroom .dat de competitiestart zo nadrukkelijk had vergald. De 0-1 winst werd in Klaaswaal dan ook gevierd als een bevrijdingOpge lucht nam RCL afscheid van twee kommervolle voetbalwekenwaarin Noordwijk en Nieuw Lekkerland de ploeg van Theo de Waard brand merkten als een serieus kandidaat voor een degradatieplaats. Niettemin,ook zaterdagmiddag was er voor RCL geen aanleiding tot enig hosanna-geroep. Het in de laatste weken zo aangetaste elftal pakte in de Hoekse Waard dan wel een verdiende overwinning op. "maar", erkende ook de realistische RCL-trainer De Waard, "de problemen zijn nog lang niet opgelost". En inderdaad.enige reserve was op zijn plaats. Want wat SSS op voelbalgebied demonstreerde was zo mager, dat nauwelijks een beeld kon worden gevormd van de eventuele vorderingen van de Leider dorpers. De warmte had zaterdagmiddag blijkbaar zo'n verlammende werking op de. doorsport gestaalde,spieren van de SSS-voetballers, dat RCL weinig krachten behoefde aan te spreken om de thuisclub uit de wedstrijd te voetballen. "Wat wij presteerden was in één woord droevig", mokte SSS-trainer Sijm Beuk na"RCL had een betere instellingdaar werd nog voor de punten geknokt". Manco Nu de Klaaswalenaars een chronisch manco aan inspiratie aan de dag legdenonthulden ze hun eigen armoede. Waar SSS in normale doen als typisch provinciale club de spreekwoordelijke tekorten op het voetbal- technische vlak weet weg te buffelen, haperde het veldwerk nu in al zijn geledingen. De aansluiting van de linies was zeer matig, terwijl op het middenveld de positiedekking al evenmin naar behoren werd toegepast. RCL had dan ook weinig van SSS te duchten. Alleen als centrumspils AadHuismanen linkerflankspelerJan Roodbolzich aan de dekking van voorstopper Koos Haneveld en rechtsback Ab Braat hadden onttrokken, werden de krachteloze Klaaswaalse acties met enig gevaar gemengd. Voor rust had goalie Bram Brandt Huisman de doortocht naar het doel moeten beletten en na de doelwisseling hadden Huisman en Roodbol bepaald pechdat de lateen stokje stak voor hun doelpogingen. "Maar" foeterde SSS-trainer Sijm Beuk andermaal, "geluk moetje afdwingen We verdienden eenvoudig geen doelpunt" Recht RCL had daar, gezien de geleverde prestatie in de tweede helft, meer recht op. In het openingspart hadden de Leiderdorpers in aanvallend opzicht weinig potten gebroken (Theo de Waard: "We bepaalden ons toen tot het controleren van de wedstrijdmaar m de voortzetting van het duel meldde RCL zich schuchter als gegadigde voor de zege. Het lage tempo, dat in Leiderdorpse kringen werd onderhouden.ivas hoog genoeg om het beivegingsamie SSS in verlegenheid te brengen. Erik Doeselaar ver zuimde na een flitsende combinatie met Dick van der Bijl in eerste instantie de desorganisatie aan SSS-zijde te bestraffen, maar na een kwartier had Hans Braat wel het Klaaswaalse lek gevonden Met een splijtende dieptepass vond de middeni^elder invaller Peter Piket (geko men voor Rob Sterk), die koelbloedig de 0-1 naar zich toe haalde Met die goal stapte RCL af van de nullijn, trainer Theo de Waard slaakte naderhand een zucht van verlichting"Deze overwinning geeft weer enige hoop. Want als we ook hier hadden verloren, was het zelfvertrou wen helemaal tot het nulpunt gedaald". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17