Nicaragua viert feest na de moord op Somoza Suarez blijft net aan in het zadel Politiek geweld eist weer doden in Turkije VS waarschuwen Korea regering Geschokte reacties afgevaardigden tia veroordeling Kim "NAVO achterop Warschau-pact" "O II I Q- Irak zegt grensverdrag met buurland Iran op 18 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND ^ALilINA 9 Frans van Hasselt) ISTANBOEL - Voor het eerst sinds de staatsgreep van 12 september zijn gisteren in Istanboel weer twee doden gevallen in politiek geweld. Een commissaris van politie werd voor zijn woning in zijn auto doodgeschoten door Bonden Polen voor eerste maal bijeen (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO STAD - Het Sandinistische front Nicaragua voor nationale bevrijding heeft gisteren na het bekend worden van de moord op ex-dictator Anastasio Somoza in Para guay opgeroepen tot grootse volksfeesten. De arbeiders verlieten de fabrieken en dansten door de straten van de hoofdstad Managua. Overal werden knallen gehoord van lichte explosieven en geweerschoten. Het afschieten van munitie is in Nicaragua een vast ritueel om uiting te geven aan grote vreugde. Anastasio Somoza de Beayle werd vermoord in de Paraguayaanse hoofdstad Asuncion, waar hij op 17 augustus vorig jaar werd ont vangen door zijn evenknie, gene raal Alfredo Stroessner, die het door de wereld bijna vergeten land van oerwouden sinds 1954 met strakke hand regeert. De aanslag op de 55-jarige Somoza werd volgens de Paraguayaanse politie gepleegd door een inter nationaal complot, waarschijn lijk bestaand uit drie Argentijnen en een Sandinistisch comman do. Vanuit een onbewoond huis in het centrum van Asuncion werd de witte Mercedes van de voormali- 1 ge dictator van Nicaragua gis termorgen tegen tien uur plaat selijke tijd beschoten meteen ba zooka, nog geen 300 meter van zijn uiterste luxe woonhuis. De voorkant van de Mercedes spatte uit elkaar. De aanvallers door zeefden vanuit een blauwe be stelwagen de inzittenden van de Mercedes met een regen mitrail leurkogels. Bij de autopsie bleek later dat Somoza door 25 kogels was getroffen. Ook zijn chauffeur en twee lijfwachten kwamen bij de actie om het leven. De aanvallers kozen het hazepad in een bestelbus. Een halve kilome ter op weg werden ze bijna on derschept door de politie toen zij hun wagen parkeerden en in een Volkswagentje wilden stappen. Er volgde een schotenwisseling. De politie viste achter het net, maar hield later vol dat zij min stens een van Somoza's „moor denaars" had verwond. zeventig bezaten de Somoza's een waar zakenimperium. De na tionale bank, de nationale lucht vaartmaatschappij, televisie- en radiozenders, heel Nicaragua leek het eigendom te zijn van de familie Somoza. In de relatie met de Verenigde Sta ten kwam een hevige barst toen president Carter het Witte Huis betrok. De spanning nam ook in Nicaragua zelf toe. Na de moord op de oppositieleider en journa list Pedro Joaquin Chamorro, 10 januari 1978, sloten alle lagen van het volk in Nicaragua zich aaneen met slechts een doel voor ogen: het beëindigen van de Somoza- dynastie. In Managua toonde de weduwe van Pedro Joaquin Chamorro, Viole- ta Barios de Chamorro gisteren grote vreugde over de dood van Somoza. Vroeg of laat zou ge rechtigheid plaats moeten vin den, op wat voor manier dan ook, aldus Violeta Barios die deel uit maakte van de junta voor weder opbouw, maar die half april dit jaar aftrad om gezondheidsrede- Na de dood het nog Chamorro duurde anderhalf jaar voor Somoza inzag dat met wat voor modern oorlogstuig dan ook niet een heel volk kan worden versla gen. Hij koos het hazepad naar Miami, waar hij nogal koel werd ontvangen door de Amerikaanse autoriteiten. Toen er een maand later sprake was van een eventu eel uitleveren van de dictator aan Nicaragua besloot hij het zekere voor het onzekere te nemen en zijn oude vriend Alfredo Stroess ner in Paraguay op te zoeken. Begin deze week overtuigde Somo za daar een speciale verslaggever van het Westduitse persbureau DPA er nog van dat hij vastbeslo ten was om opnieuw aan de macht in Nicaragua te komen. „Ik word opnieuw president van Nicaragua", zei hij letterlijk, „ik heb niet de hulp nodig van de president van Noord-Amerika om mijn doel te bereiken. Het is bewezen dat ik in juli 1979 door Carter ben verraden". Gefrusteerd De junta van nationale wederop bouw in Nicaragua heeft nog steeds geen officieel commentaar geleverd op de dood van Somoza, maar verwacht wordt dat een di rect verband met de moord zal worden ontkend. Zo was bij voorbeeld de reactie van de am bassadeur van Nicaragua in Mexico, Diaz del Calle, zeer gere serveerd. „Het volk van Nicara gua is gefrustreerd omdat zij So moza niet in eigen land heeft kunnen berechten", zei hij. „Mijn regering is tegen het soort ge welddadige acties als vanmorgen in Asucion plaats vond". De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap, Ronald Reagan, „betreurt diep" de dood van generaal Anas tasio Somoza, die in Asuncion werd vermoord. Bij terugkeer van zijn verkiezingstournee in Texas verklaarde hij op het vlieg veld te hopen dat de aanslagple gers "wie het ook zijn, gearres teerd en berecht zouden wor den." GDANSK/WARSCHAU (DPA AFP/ANP) - De eerste nationale vergadering van leiders van on afhankelijke Poolse vakbonden is gisteren in Gdansk gehouden. Meer dan 250 hoorden spreker na spreker scherpe kritiek op de Poolse communistische autoriteiten ui ten. Herhaaldelijk werd gezegd dat arbeiders die zich bij een vrije vakbond willen aansluiten wor den geïntimideerd en gehinderd. De vergadering stond onder leiding van Lech Walesa, de stakingslei der van Gdansk. De meest gehoorde klacht was dat communistische bureaucraten en fabrieksdirecteuren de arbei ders dreigen met verlies van so ciale uitkeringen wanneer zij de onder communistisch beheer staande vakbonden verlaten. Alleen nauwe samenwerking tus sen de nieuwe vakbonden kan voorkomen dat zij een gemakke lijke prooi voor de autoriteiten vormen, aldus een der sprekers. Walesa zei dat de nieuwe bonden altijd de Poolse katholieke kerk en kardinaal Wyszynski zullen steunen. In Warschau werd van dissidenten vernomen dat ongeveer een mil joen arbeiders rond Wroclaw in het westen van het land zich bij de onafhankelijke bonden heb ben aangesloten. Het Tsjechoslowaakse tijdschrift 'Tribuna' heeft de Polen ervoor gewaarschuwd niet in dezelfde fouten te vervallen als de Tsje- choslowaken in 1968. twee mannen die- wisten te ont komen. Elders in de stad kwam een arrestant, door de politie van links-extremisme beschuldigd, om in een vuurgevecht met ande re extremisten toen hij voor re constructie naar de plek van een vroegere moord werd gebracht. De moord op de politiefunctiona ris is geclaimed door de organisa tie Dev Sol (Revolutionair Links) die heeft aangekondigd de strijd tegen het militaire regime niet te laten varen. Zeven aanhangers van een hiermee min of meer concurrerende ex treem linkse organisatie Dev Yol (Revolutionaire Weg) zijn in een voorstad van Istanboel gearres teerd terwijl zij leuzen kalkten tegen het militaire regime. Het was deze groep die de laatste maanden nogal sterk leek te wor den en tot tweemaal toe met klei ne demonstraties (waarbij span doeken met booby-traps werden gebruikt) het verkeer in het cen trum van de hoofdstad Ankara wist te stremmen, iets wat tot de staatsgreep van 12 september kan hebben bijgedragen. Vandaag begint in de Zuidturkse stad Adana de militaire rechts pleging tegen de twee linksen die worden beticht van de moord op een legerkapitein, de eerste poli tieke moord in Turkije na de staatsgreep. Een snelle rechts pleging wordt verwacht en ook, indien de doodstraf wordt uitge sproken, een snelle voltrekking daarvan. Er zitten in diverse ge vangenissen ook nog 36 personen die voor de staatsgreep reeds ter dood waren veroordeeld wegens politiek geweld. Verreweg de meeste van hen zijn de extreem rechtse zijde toegedaan. Hun vonnissen moesten nog door het parlement worden bekrachtigd maar nu dat is ontbonden kun nen de militaire autoriteiten theoretisch tot voltrekking over gaan. r na SDreker PARIJS-TOKIO-BONN-SEOEL (Reuter/AFP/UPI/GPD) - De terdoodveroordeling van de be langrijkste oppositieleider van Zuid-Korea, Kim Dae Joeng, heeft tal van reacties opgeroepen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Edmund Mus- kie, was "diep geroerd" door het zeer zware vonnis. Hij waar schuwde de autoriteiten in Seoel tegen executie. De internationale organisatie voor mensenrechten Amnesty Inter national was onthutst door de terdoodveroordeling. Het proces was niet volgens de internatio naal erkende maatstaven op on partijdige wijze gevoerd. Zweden deed een beroep op de au toriteiten het doodvonnis te wij zigen. De Japanse regering deelde Zuid-Korea mee dat het vonnis haar politiek jegens Seoel zou kunnen beinvloeden. West-Duitsland waarschuwde de militaire leiders in Seoel dat (Van c correspondent Peter Hattink) MADRID - De Spaanse premier Adolfo Suarez heeft zich gisteren tijdens debatten over zijn nieuwe regeringspro gramma verzekerd van de steun van de meerderheid in het parlement. Op het laatste moment sloot Suarez in de wandelgangen van de twee de kamer in Madrid een overeen komst met Alejandro Rojas Mar- ADVERTENTIE Dynastie Op 17 juli 1979, met de vlucht van Anastasio Somoza uit Nicaragua kwam een eind aan de Somoza- dynastie, die Anastasio's vader in 1932 met Noordamerikaanse hulp had ingeluid. De familie maakte lange tijd handig gebruik van het feit dat ze goed bevriend was met Washington. In de jaren LONDEN (DPA/AFP) - Bij de voorgenomen onderhandelin gen over een beperking van in Europa opgestelde kernwapens moet het westen uitgaan Pers- hing een aanzienlijke nucleaire overmacht van de Sowjet-Unie. Zelfs het besluit van de NAVO om in 1983 pershing II- en kruis raketten in Europa te statione ren, zal voorlopig niets aan dit gegeven veranderen. Tot deze conclusies komt het internatio nale instituut voor strategische studies in het vandaag gepubli ceerde rapport "Het militaire evenwicht 1980/81". Het instituut voor strategische studies (IISS) is een particuliere organisatie die in Londen is ge vestigd. Het omvat deskundigen uit verscheidene landen. Vol gens het instituut wijzen de cij fers uit dat de NAVO thans over minder kernwapens met groter bereik (de zogenaamde 'theater nuclear forces') beschikt dan het oostblok. De wapens van de NAVO zijn bovendien kwets baarder dan de overeenkomen de systemen van het Warschau pact. ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACH1E VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN. cos, leider van de Andalusische Socialistische Partij, PSA, waar bij de premier de leider uit Zuid- Spanje garanties gaf voor het be reiken van een snel regionaal zelfbestuur in Andalusië. De regering-Suarez sloot eerder een akkoord met de Catalaanse politieke partij Convergencia Democratica de Cataluna, CDC, onder leiding van Jordi Pugol. Met de steun van deze twee re gionale partijen heeft de premier het vertrouwen van ministens 179 van de 350 tweede-kamerle den voor zijn nieuwe regerings programma. Suarez had in de presentatie van zijn regeringsprogramma, dat weinig nieuwe bestanddelen be vatte, het accent gelegd op de be strijding van de economische cri sis en de decentralisatie van Spanje in zelfstandige re gio's. De oppositie had van tevoren 24 uur bedenktijd gevraagd om het nieuwe regeringsprogramma te bestuderen en om het kabinet om opheldering over bepaalde pun ten te vragen. Gisteravond resul teerde dat in een eerste ronde van kamerdebatten. Hierbij kwamen alle regionale en kleine politieke partijen aan het woord. Uit het betoog dat Alejandro Rojas Mar cos, leider van de Andalusische Socialistische Partij, gisteren in de Kamer hield, bleek dat deze partij aanvankelijk weinig ver trouwen had in de nieuwe for mule van Suarez over het zelfbe stuur in Zuid-Spanje. De kleine partijen, uitgezonderd de CDC, klaagden Suarez vooral aan wegens het schenden van in het verleden gedane beloften. De gematigde Baskische nationalis tische partij PNV, waarvan zeven parlementariërs voor het eerst sinds negen maanden hun zetels weer innamen, hechtte weinig geloof aan de regionale plannen en aan de terreurbestrijding van de vijfde regering-Suarez. De Spaanse regering wil economi sche maatregelen treffen die zo wel een halt toeroepen aan de voortschrijdende inflatie als een verlichting brengen op de ar beidsmarkt. Zo wil Suarez de particuliere investeringen sti muleren door vrijlating van de rentetarieven en tegelijk ar beidsplaatsen creëren door ïn- Premier Sua vesteringen in de publieke sec tor, vooral de gesubsidieerde woningbouw. De lonen mogen niet sneller stijgen dan het infla tiepercentage; bovendien wil Suarez het Spaanse volk bewe gen tot sparen door aantrekkelij ker rentetarieven in het vooruit zicht te stellen. Het verloop van de parlementaire debatten in Madrid over het nieuwe regeringsprogramma toont aan dat de oppositiepartij en een regering verlangen die een vaste lijn aanhoudt en die zich niet bezighoudt met het sluiten van conjuncturele akkoorden om aan de macht te kunnen blijven. Daarnaast geloven de linkse par tijen niet in het concept van een regionale staat met een domine rende centrale" regering te Ma drid, maar in een federatief opge bouwd Spanje. Zuid-Korea zal worden geïso leerd als het vonnis wordt uitge voerd. Minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, vroeg de EG-bondgenoten zich aan te sluiten bij een "krachtige waarschuwing" tegen Seoel om het leven van Kim te redden, al dus een regeringswoordvoerder in Bonn. Oud-bondskanselier Willy Brandt deed een beroep op de V.S. die troepen in Zuid-Ko rea hebben, hun invloed in Seoel aan te wenden om herziening van het vonnis te verkrijgen. De 54-jarige Kim Dae-Jung, die gis terochtend door de krijgsraad m Seoel ter dood is veroordeeld, was de voornaamste politieke te genstander van de eind vorig jaar vermoorde president Park Chung-Hee. Hij gold als de groot ste kanshebber bij de presidents verkiezingen die volgens aan kondiging volgend jaar moeten plaatsvinden. Kim Dae-Jung, leider van de oppo sitionele Nieuwe Democratische Partij (NDP), stond bekend als een politicus die de stem van het volk wilde zijn. Hij zette zich in voor een democratisch bewind in zijn land en was een voorstander van hereniging met Noord-Ko- In 1971 werd hij met gering verschil van stemmen (45 tegen 55 pro cent) tweede in de strijd om het presidentschap. Hij verloor van Park Chung-Hee, die prompt de zogeheten Yushin-grondwet af kondigde, waardoor elke opposi tie monddood werd gemaakt. Kritiek op Parks dictatoriale be wind werd met de kogel be- straft.s Na de moord op Park groeide de invloed van Kim Dae-Jung. Vooral tijdens de overgangspe riode die voorafging aan de hui dige militaire dictatuur onder ex- generaal Chon Doo-Hwan. Toen bestond de hoop, dat de demo cratische verlangens van Kim en zijn volgelingen zouden worden verwezenlijkt. Niets bleek min der waar. Begin mei werd Kim opgepakt, nog geen 80 dagen nadat hij officieel zijn onder Park verloren burger rechten had teruggekregen. Sa men met Kim werden honderden andere oppositieleden gearres teerd. Drieëntwintig van hen stonden nu met hem terecht. In tussen is een massale „zuive ringsactie" ingezet, waarbij tot nu toe al meer dan 30.000 „onbe kwame" en „corrupte" personen, vooral ambtenaren, zijn opge pakt en naar "heropvoedings kampen" zijn gestuurd. Kim, al jaren een hinderlijke figuur in de ogen van de militairen, was te lastig geworden. Vandaar dat hij ervan werd beschuldigd een volksopstand te hebben willen ontketenen om zo de macht te kunnen grijpen. Kim zou. aldus de tegen hem ingediende aan klacht, het brein zijn geweest achter de onlusten in de Zuidko- reaanse havenstad Kwangju, die eind mei - toen hij al gevangen zat - tot uitbarsting kwamen. Het le ger maakte een bloedig einde aan deze opstand. Er vielen honder den doden. BAGDAD (DPA/Reuter/AFP) - Irak heeft gisteren het grensverdrag van Algiers van 1975 met Iran opgezegd wegens de voortdurende schendin gen door Teheran. Het verdrag regelde de landverdeling tussen de buurlanden van een grensstrook bij de Shalt-al-Arab, de waterloop by Abadan, die Eufraat en Tigris doet uitmonden in de Perzische Golf. Het Iraaksc persbureau Ina meldde gistermiddag dal de Iraakse president Sadam Hoessein in de nationale vergadering in Bagdao het verdrag van Algiers van nul en gener waarde noemde. De nationale vergadering was in buitengewone zitting bijeengeroepen. President Sadam Hoessein verklaarde dat de waterweg weer zijn oude status moest herkrijgen, namelijk de Iraakse en Arabische status en dat deze onder volledige Iraakse souvereiniteit" diende te komen Het Iraaks-Iraanse grensverdrag was in 1975 in Algiers tot stand gekomen tijdens een conferentie van olieproducerende en -exporterende landen in de Algerijnse hoofdstad. Daar hadden de toenmalige vice-president Sadam Hoessein van Irak en de sjah van Iran met een verdeling van de Shatt-al-Arab een einde gemaakt aan jarenlange vijandelijkheden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9