Wens Kamer: meer goedkope huur- en koopwoningen "Stenengooiers zwaar straffen" ECHTPAAR 75 JAAR BIJ ELKAAR Steun oppositie voor Smit-Kroes inzake zand-en grindvervoer Benzeen in Utrechts drinkwater BADKAMERINRICHTING Hoger beroepszaak koninginnedagrellen Uit in de Randstad DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Regering wil programma eventueel bijsturen "Het is echt niets bijzonders" HARDERWIJK (GPD) - Slechts een enkeling kan in de laatste fase van zijn leven bogen op een huwelijk dat langer dan 70 jaar stand hield. Als er dan twee mensen blijken te zijn die 75 jaar bij elkaar zijn, ont staat er bijna ongeloof. Toch komt het een enkele keer voor. Willemien Geussen-An thonis- se (95en Dirk Geussen (bijna 95) vieren zaterdag in Har derwijk hun 75-jarige brui loft. Dat wordt een groot feest. Maar beide echtelieden, sa men bijna twee eeuwen oud, blijven er nuchter onder, zoals het echte Zeeuwen be taamt. DEN HAAG (GPD) - De regering is bereid het bouwpro gramma voor dit jaar te verhogen met 2500 premie-huur woningen en 1000 goedkope premiekoopwoningen wan neer blijkt dat de bouw in de slechtlopende sectoren ach terblijft bij het programma. Het CDA had dit verlangen gisteren neergelegd in een motie tijdens een debat in de Tweede Kamer over het woningbouwprogramma voor 1980. De huidige malaise in de bouw van vooral de dure koopwoningen en dure huurhuizen vormt voor de regering nog geen aanleiding om nu al verschuivingen binnen het bouwprogramma aan te brengen. Het idee van de PvdA een nood plan op te stellen voor de wo ningbouw wees staatssecretaris Brokx van de hand omdat het plan (voor meer woningwetwo ningen) onvoldoende financieeel was onderbouwd. De bewinds man beloofde wel alles op alles te zullen zetten om al het beschik bare geld voor 1980 in de volks- huisvestig te besteden. Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer sprak zich giste ren uit voor het ophogen van het aantal te bouwen huurwoningen. Met name het CDA maakte zich sterk om de uitbreiding te zoeken in huurwoningen die worden ge bouwd door woningcorporaties. Deze huizen doen een betrekke- DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 zijn het met staatssecretaris Smit-Kroes eens dat het zand- en grindvervoer per binnenschip vanaf 1 januari volgend jaar via de beurs van de evenredige vrachtverdeling moet geschie den, en niet langer per afzonder lijk charter. WD, CDA en SGP zijn het met de staatssecretaris oneens. WD'er Van de Ven diende gistermiddag in de Twee de Kamer zelfs een motie in, die wordt gesteund door het CDA, en waarover vandaag zal worden ge stemd. De staatssecretaris heeft al aangekondigd de motie niet te zullen uitvoeren. De opvallende situatie, van een op positie die het regeringsbeleid steunt en van regeringspartijen die zich er tegen verzetten, deed zich voor toen, zoals PvdA-woor- voerder Frits Castricum het on der woorden bracht, een voor- UTRECHT (GPD) - Benzeen en to lueen, waarmee de grond in het Utrechtse Griftpark is vervuild, zijn doorgedrongen in het drinkwater. Zestig man ge- meentepersoneel, dat in gebou wen in het Griftpark werkt, mag sinds maandag geen water meer uit de kraan gebruiken. Het waterleidingbedrijf heeft dat advies gegeven nadat bleek, dat zeer kleine concentraties ben zeen en tolueen door een plastic waterleiding waren gedrongen. De pijp is vermoedelijk ver weekt door chemische afvalstof fen in de grond. Die zijn daar te rechtgekomen uit de gemeente lijke gasfabriek die 20 jaar gele den is gesloopt, na een eeuw te hebben gedraaid. Het water in de omliggende hui zen is door het waterleidingbe drijf veilig bevonden. In de om liggende oude wijken liggen me talen waterleidingen. De gemeente Utrecht voert be sprekingen met het Rijk over de aanpak en financiering van de schoonmaak van het terrein, waarop al enkele maanden on derzoek wordt verricht. Met de schoonmaak is waarschijnlijk een bedrag van enkele miljoe nen guldens gemoeid. nemen van de Kamer tot uitvoe ring moest worden gebracht waartoe al in 1975 was besloten bij het op blokkades volgende debat over de binnenscheepvaart Het zand- en grindvervoer staat sinds 1934 los van de overige bin nenscheepvaart, maar de bin nenschippers willen dat ook het winstgevende zand- en grindver voer gewoon via de beurs gaat. Verladers van zand en grind heb ben zich heftig verzet tegen het vervoer van hun goed via de beurs. Als dreigement hanteer den zij dat het vervoer nu duur der zou worden, minder op tijd zou gaan en ook aantrekkelijk voor binnenschepen uit Oost-Eu ropa zou worden. Ook waren niet alle shippers het erover eens dat de beurs voor dit vervoer het bes te zou zijn, maar staatssecretaris Smit-Kroes, die op grond van dit verzet tot tweemaal toe had be sloten de uitvoering van de nieu we regeling uit te stellen, vond dat de regeling nu van kracht moet worden. De motie van haar partijgenoot be helst de invoering van de regeling uit te stellen tot 1982, ten gunste van een beoordeling van een re geling die de zand- en grindver- voerders zelf ontworpen hebben. Aangezien slechts vijf fracties het woord voerden, is moeilijk te zeggen hoe de stemming zal uit vallen, maar de staatsecretaris verklaarde nogmaals niet bereid te zijn tot uitstel. Zes miljard beschikbaar voor inlopen munitietekort DEN HAAG (GPD) - Om de voor raden munitie van de Nederland se krijgsmacht weer op peil te brengen, zal het ministerie van defensie de komende tien jaar zes miljard gulden uitgeven. Zowel de voorraden voor oefeningen als voor een eventuele oorlog zijn momenteel te klein. In 1990 wil staatssecretaris Van Ee- kelen de voorraden weer opti maal hebben, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Ge talsmatig zal dat althans het geval zijn, kwalitatief gaat het bij som mige onderdelen dan nog maar om een minimumpakket. KOOPGIDS Rijk geïllustreerd. Boordevol tips, ontwerpen, ideeën voor inrichting en verbouwing van uw droom badkamer. Prijs-en leveranciersinfor matie. Subsidies. Overal verkrijgbaar. 475. j Andere Welke-koopgidsen: Keukens, Slaapkamers, Tuin, Openhaarden, CV/lsolatie, Camera's, Hifi-Stereo, Elektr. orgels, Hobby gereedschap, Vloeren, Accres Uitgevers. Telefoon 02940-18181 AMSTERDAM (GPD) - Geweld tegen personen die belast zijn met de handhaving van de rechtsorde moet met ge middeld vier maanden cel worden gestraft. Die mening werd gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof meer malen geuit door de procureur-generaal mr. Josephus Jit- ta. Het openbaar ministerie is daarmee op een lijn geko men met de officieren van justitie die in hoger beroep gingen tegen de milde vonnissen ten aanzien van de ko ninginnedagrellen door de politierechter. De politierechter veroordeelde in mei vier verdachten tot gevange nisstraffen tot twee maanden in plaats van de gevraagde zes maanden. Vier van de aangehou den stenengooiers werden we gens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Zeven kregen een straf die gelijk was aan de tien dagen die zij in voorarrest hadden uit gezeten. Voorzover er politiema teriaal door stenen was getroffen had de politierechter mevr. G. G. van Erp-Taalman Kip ook een boete opgelegd die varieerde van 150 tot 750 gulden. In zijn requisitoir voor het hof liet mr. Josephus Jitta er gisteren geen twijfel over bestaan dat in de vonnissen tegen relschoppers de maatschappelijke aspecten zwaarder moeten wegen dan per soonlijke omstandigheden. Hij zei: „De buitengewoon grote maatschappelijke ernst van het hier uitgeoefende geweld maakt een hoge straf op zijn plaats. Ie dere gewelddaad tegen de politie is onaanvaardbaar". Het publiek moet volgens het openbaar ministerie via de op gelegde straf zien welke per soonlijke risico's men neemt wanneer men deelneemt aan het gooien van stenen naar de poli tie. Niet bewust De raadslieden van de verdachten meenden dat hun cliënten niet bewust aan de rellen hadden deelgenomen. „Alle Amster dammers weten uit ervaring dat het op koninginnedag gezellig is in de stad", aldus een van de ad vocaten. Voor de verdachten die toevallig een steen op hun weg vonden om hun woede mee te koelen kunnen de rellen grote gevolgen hebben. Volgens een van de advocaten kan een vergis sing zoals een steen gooien op koninginnedag de opleiding en de toekomst van de verdachten buitengewoon zwaar treffen. „Pas nu begint er besef te ont staan dat het niet juist is om zich mee te laten slepen in acties tegen de politie". Over het snelrecht dat door de ad vocaten wordt gehekeld omdat er geen vooronderzoek en geen on derzoek naar de persoon van de verdachten plaatsvindt, zei mr. Josephus Jitta: „In Amsterdam bestaat sinds jaar en dag snel recht in de vorm van een speciale politierechter. Het is zeker juist om daar ook deze zaken onder te brengen. Ze zgn simpel en dui delijk. De verdachten hebben doorgaans zelf verklaard dat ze met stenen hebben gegooid". Het hof zal op 1 oktober uitspraak doen over de eerste negen ste nengooiers van 30 april. Om streeks diezelfde tijd wordt een tweede serie verdachten in hoger beroep voorgeleid. Ook zy kun nen een principiële strafverho- ging verwachten van drie maan den voor geweld tegen materiaal en vier maanden voor geweld te gen politiemensen. lijk lage huur en de bouw er van verloopt voorspoedig. De klad zit vooral in de bouw van dure huurwoningen (met geld van be leggers) en duurdere premie koop- en vrije sectorwonin gen. Alle fracties vinden dat, mede uit een oogpunt van behoud van werkgelegenheid, ernaar ge streefd dient te worden dit jaar toch een totaal programma van 100.000 huizen te realiseren. Dat zou kunnen door vooral te bou wen in die sectoren waar het nog goed loopt. In mei en begin september dit jaar zette Brokx reeds veel plannen voor koopwoningen om in huur huizen. De meeste fracties noemden deze maatregelen on voldoende. Zij twijfelen vooral aan de haalbaarheid van de pro gramma's voor dure huurwonin gen (door beleggers gebouwd) en duurdere premiekoopwoningen. Brokx zei dat hij achter alle sec toren in de'volkshuisvesting zal blijven „aanjagen". Tussentijdse verschuivingen blijven echter mogelijk binnen het budget. De WD verlangde in een motie 5000 extra dure premiekoopwo ningen. Deze wens werd door het CDA omschreven als: „te gek om los te lopen". CDA-woordvoerder Dijkman wees erop dat juist in die sector een kopersstaking op treedt. Ook Brokx voelde niets voor het voorstel van de WD. Marcel van Dam (PvdA) verweet Beelaerts en Brokx dat zij lucht kastelen bouwen in plaats van huizen op de grond. De socialist stelde dat de bewindslieden via allerlei gegoochel met cijfers trachten alsnog de indruk te wekken dat een aanzienlijk bouwprogramma wordt gehaald. Maar bij die optelsom worden, volgens Van Dam, aantallen wo ningen opgevoerd die op 1979 be trekking hebben. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - za 20, zo 21. di 23, Haagse Comedie, Midzomer/ Julian Mitchell, regie Jo Dua. 20.15 uur. Ma 22. 20.15 uur, Haagse Comedie, Zonder Gekheid/Alan Avckbourn Woe 24, 20.15 uur, Toneelgroep Theater Het Publiek van Ger Thijs Do 18, 16.00 uur, Haagse Comedie Stijloefeningen/Raymond Queneau Congresgebouw - za 20. Verdi's Otello dirigent Gustav Fulle- born 20.15 uur. wo 24, 20.15 uur, Chinese Acrobaten Taiwan. Koninklijk Conservatorium - vrij 19,20.15 uur, Residentie Orkest, dirigent Ernest Bour, sopraan: Dorothy Dorow, m.m.v. Neder lands Saxofoonkwartet Diligentia - za 20,20.15 uur, Ramses Shaffy m.m.v. Vincent Walter in: Gewoon Ramses. Di t/m vrij Fons Jansen, zull' Zullen we handhaven", 20.15 uur. Hot - zo 2114.00 uur, Kindertheater Psstt, Dramamorgana/try out. Appeltheater - do 18 t/m za 20, 20.15 uur, Eenoog van Eduardo Manet, LEIDEN Schouwburg - Congres Eurotransplant, do 18, 21.30 uur. Vrij 19, Niet Geloofd, Wel Gedaan, solo Josephine van Gasteren, 20.15 uur. Za 20, 20.15 uur, Hamlet, Shakespeare's Hamlet door het Wroclawski Teatr Pantomimy, onder regie van Henryk Torna- zewski. Di 23, woe 24, 20.15 uur, Seth Nu, Seth Gaaikema Stadsgehoorzaal - Vrij 19, 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest. K O - woe 24, Kapelzaal, 20.15 uur, Weense Muziekavond. AMSTERDAM - De mens heeft, net als sommige diersoorten zoals bijvoorbeeld de duif, een magnetisch gericht oriëntatievermogen. Tot deze conclusie komt de Engelse zoöloog dr. Robin Baker in zijn boek "De grote trek" waarvan het eerste exemplaar gistermiddag in Artis in Amsterdam werd gepresenteerd. In het boek van Baker komen alle aspecten van de trek van dieren en mensen aan de orde, begeleid door foto's en tekeningen. Ze wonen sinds 1970 in het fraai gelegen Harderwijkse be jaardentehuis Randmeer. Vanwege de kinderen zijn ze destijds naar de Veluwe ver huisd. Tot hun 85e levensjaar woonden de heer en mevrouw Geussen in Zeeland. Willemien Geussen baarde twaalf kinderen, van wie de oudste nu 75 jaar is. De fami lie telt 180 leden. Een van de Dirk Geussen was vroeger ha venarbeider. „We hebben nooit armoe gele den", vertelt Willemien Geus sen. ,JDe kinderen hadden geen enkele keer een lege buik. Ja, ze komen nog weieens. Of ze zaterdag allemaal komen? dat weet ik niet". De twee echtelieden kunnen al lebei nog redelijk uit de voe ten. Soms schoffelt Dirk nog wat in zijn tuintje, waarin de plantjes momenteel volop bloeien. Willemien zit de hele dag voor het raam en kijkt naar buiten, naar een leven dat voorbij rolt. Hoe is dat nou om 75 jaar getrouwd te zijn? Willemien grinnikt en zegt: Jk vind het best. We hebben een goed huwelijk ge had. We hielden van elkaar en hebben gewoon geleefd zoals het hoort. Het is niets bijzon ders". Die laatste opmerking is veel- uit Harderwijk zeggend. Het gebeurde zonder dat het echtpaar Geussen er erg in kreeg. Over een paar dagen zijn Willemien en Dirk het middelpunt van hun zo veelste bruiloftsfeest. Van hun eerste trouwdag in 1905 weet Willemien nog, dat alleen de wederzijdse ouders en broers en zusters erbij waren. Dirk moest gelijk onder de wape nen maar hij kwam gelukkig elke week thuis. „Het regende toen hij voor het eerst terug kwam uit Oldebroek". Willemien en Dirk maken deel uit van een sterk geslacht. Dirks opa werd 93 en Wille mien heeft een zuster van 93. Over aanstaande zaterdag ma ken de Geussens zich ogen schijnlijk niet druk. Wille mien moet nog kwijt dat ze ei genlijk pas zondag 75 jaar ge trouwd zijn, maar op zondag mag je geen feest vieren. AMSTERDAM Centrum Bellevue - Toneelgroep Centrum, "Tussen de Rails", van Peter Romer, t/m zo 20 try-outs, di 23 première t/m di. 30 (beh.zo, ma,), gr zaal 20.30 uur Toneelgroep Centrum- "Hoe laat is 't", van Herman Lutgerink, .di 16 t/m za 27 (beh. zo ma) kl zaal 20.30 uur. Carré - Ballet Martinique, zo 21, ma 22,20.15 uur. wo 24, Herman van Veen met zijn nieuwe programma "Onderwater" Concertgebouw - Do 18 gr. zaal, 20.15 uur, herdenking 100ste ge boortedag van Robert Stolz, Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Willy Bosko wsky/Rudolf Schock tenor, Miijana Irosch, sopraan. Vrij 19, za 20, gr zaal, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Stephen Bishop Kovacevitch piano, Schat concerto da Camera-Schumann: Pianoconcert-Dvorak: Slavische dansen Zo 21gr. zaal, 20.15 uur, Maurizio Pollini piano. Chopin: 24 preludes op. 28 Debussy: 6 preludes uit het 1 ste boek - Strawinsky: 3 dansen uit Petroesjka ma 22 gr. zaal, 20.15 uur, onder auspiciën van het Nederlands Belgisch Cultureel Akkoord Nouvel Orchestre Symfonique de la Radio-Television Beige o.l.v. Edgard Doneux/Arthur Grumiaux viool. Legley: Ouverture Lo Spirito di Contraddizione - Mozart vioolconcert in A.di 23, gr. zaal, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Keijes/Nelson Freire piano. Mendelsohn: Ouverture De Hebri- den - Liszt Eerste Pianoconcert - Khatsjatoerian: Spartacus- suite. Wo 24 kl zaal, 12.30 uur, lunchconcert Trio Metamorfose, Paradiso - do 18 en vrij 19, Festival voor Jimmy Hendrix, 21.30 uur. Stadsschouwburg - do 18, 20.15 uur, Het Nationaal Ballet "The four temparaments". Begeleiding Nederlands Balletorkest o.l.v. Adam Gatehouse.Vrij 19, 20.00 uur. De Nederlandse Operastich ting met "Satyagraha Philip Glass Ma 22, 20.00 uur, De Neder landse Operastichting "La Cenerentola van Giocchino Rossini. Ook wo 24. Werktheater- vrij 19, 20.30 uur, Werktheater met "Zus of Zo". KEUKENINRICHTING KOOPGIDS Rijk geïllustreerd. Volop tips, ontwerpen, ideeën voor in richting en verbouwing van uw droomkeuken. Produktinfor- matie. Subsidies en kosten. Overal verkrijgbaar. 132 pagina's f 47S Andere Welke-koopgidsen: Badkamers, Slaapkamers, Vloeren, Hobby gereedschap, Camera's, Hifi-Stereo, Elektr. orgels, Openhaarden, CV/lsolatie, Tuin. Accres Uitgevers. Telefoon 02940-18181'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7