Grenswijziging met Warmond nu spoedig in de raad Eerste lustrum van Beestenspul Uitreiking van Leidse Jaarboek W atersportvereniging "Kooihaven" gedupeerd Weerklank wint slagbaltoernooi Eerst rijk en kleine gemeenten Amateur- schilders bekroond Groenoordhal neemt organisatie van Rob Lauwers over PAGINA 4. DO/ST LEIDEN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 D'66-bijeenkomst De afdeling Leiden van D'66 houdt morgenavond openbare bijeenkomst in St. Antoniusclubhuis aari de Lange Mare 43. Het eerste deel van de avond is gewijd aan de actuele landelijke politiek. Er zal een inleiding worden ge houden door J. Glastra Loon. Het tweede deel heeft een informeel karakter waar bij de gelegenheid bestaat af scheid te nemen van Bert Oos terman. Op 1 september ver liet hij de Leidse raad na daar tien jaar deel van te hebben uitgemaakt. Vier jaar was hij wethouder. Salon "0" In salon "0" aan de Heren gracht 45 worden vrijdag, za terdag en zondag enige kunstwerken tentoongesteld Ze vallen onder de categorie "Citation" wat zoveel wil zeggen als dat de kunstenaar een bestaande kunstwerk ge bruikt of kopieert en daar een extra dimensie aan toevoegt. Het bijzondere van de exposi tie is dat de werken na de ex positie kunnen worden "ge huurd". De salon wil ongewone kunst onder de gewone mensen brengen en vragen daarom geen geld, maar geven een gewenningssubsidie. Daar staat dan wel tegenover dal de "huurder" het een maand lang ongeschonden in huis houdt en er een foto kan wor den gemaakt. Arabische film. In het buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 wordt vanavond de Arabi sche film Kaf r Kossem" ver toond. Het is een kleurenfilm over de massamoord van Kafr Kossem en is van Ne derlandse ondertitels voor zien. De voorstelling begint om half acht en de entreeprijs bedraagt f 1J50. Bergen Hoe ontstaan bergen? Dat is het onderwerp dat op woensdag oktober centraal staat tijdens een educatieve middag voor de jeugd van 8 tot 13 jaar in het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17. De middag begint om half drie en er kunnen gratis toe gangskaarten worden aan gevraagd bij de educatieve dienst van het museum. De middag maakt onderdeel uit van een cyclus onder de titel "In de hoogte en in de diepte". Jongerenkoor Het jongerenkoor in de Meren- wijk kan nog een aantal nieuwe leden gebruiken. Vooral jongens. Het koor, be staande uit ongeveer 30 jon gens en meisjes, oefent elke dinsdagavond van acht uur tot half tien in het kerkelijk centrum "De Regenboog" in de Merenwijk. Voor nadere inlichtingen: Thom Winse- mius, Korvetwal 9, Leiden, tel 071-213816. Afrika dichterbij Onder het motto "Afrika dich terbij" brengt Vroom en Dreesmann vanaf vandaag tot en met zaterdag 27 sep tember op de vierde verdie ping een expositie over Afri ka. Dat gebeurt in samenwer king met het Afrika Museum uit Berg en Dal bij Nijmegen. Behalve een groot aantal ge bruiksvoorwerpen is er onder meer een foto-tentoonstelling Bovendien kan men er een re ductiebon krijgen voor het Afrika-museum. Tijdens de expositie komen twee hout snijders haar Leiden. Van 15 tot en met 20 september is dat Helmut Weiss uit Duitsland en op 27 september van 11 tot 16 uur Modow Sow uit Sene gal. Fotowedstrijd Van 20 tot en met 25 oktober or ganiseert Kontakt met Ou ders Merenwijk een grote speelgoedtentoonstelling in het filiaal va de openbare bibliotheek aan de Rosmolen. Aan deze speelgoedtentoon stelling is een folwedstrijd verbonden met als thema "Het spelende kind", alle ingezon den foto's zullen tijdens de tentoonstelling voor iedereen te bezichtigen zijn. Voor de leukste inzendingen - er wordt niet in de eerste plaats gelet op fototechnische kwali teiten - worden prijzen be schikbaar gesteld. De foto's kunnen tot 1 oktober worden ingeleverd op hel adres Sa tijnvlinder 13. Inlichtingen over de wedstrijd via tele foonnummer 071-126283. LEIDEN - Uit handen van de heer dr. M. A. van Dongen, voorzitter van de historische vereniging "Oud-Leiden" op de foto links, ontving burge meester Goekoop gistermiddag het eerste exemplaar van het Leids Jaarboekje 1980. Het betreft hier een door de historische vereniging uitgegeven boekwerkje waarin, naast jaarverslagen, artikelen staan over de geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstreken. De uitgave is een jaarlijkse traditie die nu reeds meer dan zeventig jaar wordt geëerbiedigd. Het jaarboekje van 1980 heeft een wat archeologisch karakter. Zo handelt één van de in totaal twintig artikelen, over bodemvondsten die het vorig jaar in Leiden werden gedaan. Ook bevat het boekwerkje, dat ruim 200 pagina's telt, een verhaal over de Leidse burgemeestersketen in de La kenhal, vier eeuwen bouwen in de Hortus, en de Leidse monumenten en het Leidse stadsgezicht. Over datzelfde Leidse stadsgezicht zei burgemeester Goekoop gistermid dag dat het pas de laatste jaren de aandacht krijgt die het verdient. "Jarenlang had men eigenlijk alleen oog voor de monumentale panden. Pas de laatste tijd begint men aandacht te krijgen voor de binnenstad in zijn totaliteit en wordt de woonfunctie versterkt. Dat vind ik een goede zaak". LEIDEN - Voor de gemeente Leiden zich uitspreekt over het al dan niet verstrekken van een extra bijdrage aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, zal eerst wor den afgewacht hoeveel geld er loskomt van het rijk. Gis terochtend zegde minister Gardeniers van CRM al twee ton toe, en er is een kans dat er via een motie nog meer geld beschikbaar komt. De rest van het geld, dat nodig is om het tekort van het Geweste lijk Orkest op te vangen, moet volgens de minister komen van de lagere overheden. Wethouder Schoute zei gis teravond in de gemeentelijke commissie voor culturele za ken niet te geloven dat ook van Leiden een extra bijdrage wordt verwacht. "Leiden draagt al een behoorlijk steentje bij. Laat nu eerst maar eens de kleinere ge meenten uit deze regio, die nog nooit iets aan het orkest hebben gespendeerd, hun steentje bijdragen". LEIDEN - Er zit eindelijk vaart in de onderhandelingen tussen Leiden en Warmond over de grenswijziging tus sen beide gemeenten. De onderhandelingen worden al vanaf het begin van de jaren zeventig gevoerd. De gemeentelijke commissie voor financiën ging gister avond akkoord met een voorstel van het college van B en W om de gemeentegrens tussen Warmond en Leiden zo snel mogelijk te wijzigen. bij de gemeente aangeklopt. "Kooihaven" wil het project, dat ongeveer een miljoen gulden zou gaan kosten, zelf finacieren en beheren. i de vereni ging: "We hebben indertijd een jachthaven aan de Zijl gehad. Die hebben we moeten afstaan maar ons is indertijd beloofd dat we in de toekomst op een andere plaats een jachthaven zouden mogen aanleggen. De financiering voor dit project was al rond. Nu kun nen we het wei vergeten. Er is met ons gewoon een smerig spelletje gespeeld". Het voorstel komt binnenkort in de gemeenteraad. Ook de War- mondse gemeenteraad zal zich binnenkort over de grenswijzi ging uitspreken. Behalve de bei de gemeenteraden moeten ook de Tweede en Eerste kamer met Een woordvoerder de grenswijziging akkoord gaan. Eenheid Het gaat om een verlegging van de gemeentegrens waardoor Leiden de beschikking krijgt over een stuk grond ten noorden van de Leedewijk, het westelijk deel van de Merenwijk. De gemeente Lei den wil op dit stuk grond, dat wordt begrensd door de spoorlijn Haarlem-Leiden en het nog aan te leggen tracé van de provinciale weg 6, zo'n 500 huizen bouwen. Als argumentatie voor de grenswij ziging voert de gemeente Leiden aan dat het Warmondse deel van de Merenwijk in sterke mate is vervlochten met de Leidse Me renwijk. Het gebied wordt be schouwd als een eenheid en daarom is het volgens burge meester en wethouders van Lei den uit bestuurlijk oogpunt wen selijk dat allerlei voorzieningen, zoals het ophalen van huisvuil, politietoezicht, brandbestrijding, bouw- en woningtoezicht etc., in handen komt van één bestuurlijk en ambtelijk apparaat. In ruil voor de grond ten noorden van de Merenwijk krijgt War mond een veel kleiner stuk grond terug in de directe omgeving van de Zijl. Dit gebied wordt welis waar aan Warmond overgedra gen maar blijft eigendom van de gemeente Leiden. De gemeente wil hier in de toekomst een re creatiepark aanleggen. Verder wil de gemeente Warmond dat Leiden een groenstrook tus sen beide gemeenten aanlegt zo dat de nieuwbouw in de Meren wijk aan het oog van Warmond zal worden onttrokken. Leiden is bereid om een dergelijke groen strook binnen een jaar na de grenswijziging aan te leggen. Tij dens de overgangsfase zal War mond tenslotte aan Leiden een vergoeding moeten betalen voor te verlenen diensten. Een ver goeding voor elke bewoner van de nieuw te bouwen wijk. Deze vergoeding vervalt uiteraard wanneer de grenswijziging een feit is. LEIDEN - De Leidse school "De Weerklankis in een span nende finale tegen de Koningin Emmaschool winnaar gewor den van hei jaarlijkse slagbal- toernooi georgdniseerd door de schoolsportcommissie"De Weerklank" scoorde 23 punten en de KonEmmaschool stelde daar 17 punten tegenover. Aan het toernooi dat op de sportvelden aan de Zoeter- woudse Singel werd gespeeld, deden in totaal 34 lagere scho len mee.Na 36 wedstrijden in de voorronden gingen uiteindelijk 12 poulewinnaars over. Kort na zes uur kon het toernooi worden afgesloten met de uitreiking van de Leidsch Dagblad-beker. De uitslag was verder - 3. Jan Ligthartschool,4.De Ducdalf5 Teldersschool, 6. Apolloschool, 7. Rudolf Steinerschool, 8. Prin ses Margrietschool9. Karei Doormanschool, 10. Prinses Ireneschool11. Oppenheim- school, 12. Kon. Wilhelmina- school. LEIDEN - Op de Leidato-huis- houdshow in de Leidse Groenoordhallen zullen zater dagmiddag om twaalf uur de prij zen worden uitgereikt aan de deelnemers van de tentoonstel ling voor zondagsschilders. In middels heeft de j ury al een eind rapport gepubliceerd waarin wordt geconstateerd dat men grote bewondering heeft voor de geleverde prestaties. De eerste prijs werd toegekend aan Ton Willemsen. Volgens de jury getuigt het werk van durf, origi naliteit, zeggingskracht en goede compositie. Bovendien beschikt hij over een goede beheersing van de techniek. Vooral het schilderij "Protest" is de jury op gevallen. Daarnaast kende de jury een elftal aanmoedigingsprijzen toe aan de volgende personen: mevr. M.J. v.d. Akker de Regt (olieverf), me vrouw N. Berbee (batikwerk), mevrouw T.E. de Bouter Groe- newegen (aquarel), W. Feikes de Groot (olieverf), mevr. Truus Harmelink (potloodtekening), mevr. Ruth Haitsma Bergmann (olieverf), A. Knops (olieverf), H. Spiegeler (olieverf), W. Stolwijk (ets/olieverf), mevr. Liliane Vis ser Roth (pentekening), P.C. Vooijs (olieverf). Hoewel het in de bedoeling lag per categorie toegepaste techniek een prijg toe te kennen was het aantal inzendingen in de olieverf technieken zo groot en verschil lend dat de jury voor dit onder deel meerdere prijzen heeft toe gekend. Spelletje Voor de Watersportvereniging "Kooihaven" is het overdragen van het stuk grond aan de Zijl een grote teleurstelling. Deze water sportvereniging wil op dit stuk grond een jachthaven aanleggen. De vereniging heeft daarvoor al verscheidene keren tevergeefs LEIDEN - Als het volgend weekeinde in de Leidse Groenoordhallen de mani festatie "Beestenspul" voor de vijfde maal wordt gehouden zal de man van het eerste uur er niet meer bij zijn. Rob Lauwers, or ganisator van de vier voorgaande Beestenspul len, heeft er een punt ach ter gezet. Sinds 1 januari heeft hij een eigen pers- en reclamebureau en dat vergt volgens hem zoveel tijd dat het niet langer mogelijk is ook de organisatie van Beestenspul er nog bij te hebben. "Daar gaam vele maanden werk in zitten", al dus Rob Lauwers. De organisatie is nu overgenomen door de Groenoordhal-directie in sa» menwerking met het organisa tiebureau De Leeuw. De opzet van de lustrum Beesten spul is in grote lijnen gebleven aan de voorgaande edities. Veel dieren afgewisseld met het op treden van bekende artiesten als Maggie Mc. Neal, Bonnie St. Clai re. Peppie en Kokkie en het Trio Hellinique. Die succesformule brachten de afgelopen jaren in één weekeinde steeds zo'n veer tigduizend mensen naar de Groenoordhallen. Daarmee was "Beestenspul" het drukst be zochte evenement van Leiden. De voorgaande afleveringen van Beestenspul trokken tienduizenden bezoekers. Hobby Rob Lauwers zegt de stap om ervan af te zien moeilijk te hebben ge vonden. "Beestenspul was echt een hobby van me. Ik heb er steeds enorm veel tijd in gesto ken en ik had er iets van gemaakt dat uit het hele land belangstel ling trok. Toch merkte ik de laat ste keer al dat ik er niet zoveel tijd in kon steken als eigenlijk nodig Dit jaar vielen enkele medewerkers weg. Bovendien had ik mijn han den vol aan twee bladen "Kat en hond" en "Beestenspul". Daar naast nog eens contacten over reclameprojecten. Het werd al lemaal teveel om Beestenspul er nog bij te kunnen doen. Ik hoop dat ze de zaak goed voortzetten. Ja, ik ben erg benieuwd. Ik kom zeker even langs om te kijken". Voor Groenoordhal-directeur An- dré de Jong kwam de beslissing van Rob Lauwers enkele maan den geleden als een complete verrassing. "De data voor Bees tenspul waren al ruim van tevo ren gereserveerd. Toen we de pa pieren opstuurden voor het defi nitieve contract kregen we on verwacht te horen dat de hele zaak niet doorging. Als argument werden financiële problemen en de winkelsluitingswetaange voerd. Bovendien was de afreke ning over 1979 nog niet helemaal rond. Er zijn diverse besprekingen ge weest en het slot van het liedje was dat wij de hele organisatie hebben overgenomen. Compleet mét naam en alles wat eromheen zit. "Beestenspul" is voor de hal een goede publiekstrekker en we hadden de hal nu eenmaal voor dit evenement gereserveerd. Dat heb je niet zomaar wat anders", aldus André de Jong. In alle haast werden daarom alsnog bespre kingen gehouden met alle deel nemende verenigingen en orga nisaties. Iedereen wilde "Bees tenspul" voortzetten. En dat is gelukt. Omdat het eerste lustrum wordt gevierd krijgt de opening dit jaar een bijzonder karakter. Prinses Margriet komt en zal een zwerf hond uit het Nieuw Leids Diere nasiel overhandigen aan zijn of haar nieuwe baas. Terugkerende evenementen op "Beestenspul" zijn de verkiezing van de pers muis van het jaar dcor een 'i y onder leiding van Meta de Vries, een concours d'Elegance gepre senteerd door Fred Ooster en een kind-hond-show onder leiding van Peter Knegjens. Verder zijn onder meer aanwezig de kynologenvereniging Rijn land, de Kleindieren Sportver eniging Rijnland, Avibus, De Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt, en de ruitenvereni ging Liethorp uit Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4