Mens is milieu vriendelijk maar handelt anders le* forestier CDA wil andere procedure voor schoolsluiting Onderzoek Leidse psychologen: Rekenwerk van gemeente eind 1981 in nieuw kantoorgebouw Langegracht Belangrijke mededeling voor iedereen die tevergeefs probeert Ie forestier te bereiken! Leidse stadsrubriek Clubs: We kunnen nu geen kant meer uit DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 LEIDEN LEIDEN - De discussienota van wethouder van Dam waarin veertien scholen worden bedreigd met op heffing, heeft veel mensen in beroering gebracht. De ingezonden-brieven-ru- briek staat er de laatste dagen bol van. Ook het raadslid, mevrouw M.C. van Akkeren-Straathof (CDA) is in de pen ge klommen. Zij heeft schrif telijke vragen gesteld over de procedure aan het col lege van Burgemeester en Wethouders. Zij is erg geschrokken van de nota en de 'onverwachte' publicaties in het Leidsch Dagblad. Het is voor haar onbegrijpelijk dat wet houder Van Dam de nota eerst de pers heeft aangeboden, alvorens besturen en hoofden der scholen op de hoogte te brengen. En ei genlijk, zo schrijft ze, had de nota eerst met de betreffende bestu- ren besproken moeten worden. Daarover haar eerste twee vra gen. Voorts vraagt zij zich af welk be lang het college meent te hebben gediend met het noemen van de scholen. Aansluitend stelt zij: "Is het juist, dat door het college door het noemen van de scholen conclusies worden getrokken over een beleid, dat nog niet door de raad is vastgesteld". De scholen, 't Klompje en de Alfons Ariëns, zijn onlangs door de mi nister aangewezen als experi mentele basisscholen. Wat bete kent extra leerkrachten en meer geld voor het onderwijs? Me- r Van Akkeren wil weten op grond van welke artikelen het college het recht heeft om hier zomaar in te grijpen. Ook vraagt zij op welke wijze het college denkt de onrust die op de scholen is ontstaan weg te nemen. Een andëre vraag van haar gaat over de vrijheid van onderwijs. Heeft het college het artikel (208) van de grondwet wat hierover gaat in ogenschouw genomen bij het opstellen van de nota? In de laatste vraag trekt ze de hele procedurebehandeling in twijfel. Mevrouw Van Akkeren geeft het college in de vorm van een vraag de volgende suggestie. "Zou het niet beter zijn gezien de mijns in ziens onjuiste procedurebehan deling en de onjuiste suggestie, die van het persbericht is uitge gaan, de nota in te trekken en in onderling overleg met een nieuw voorstel te komen?" Het CDA-raadslid hoopt dat het college antwoord op deze vragen kan geven, voordat de hele in houdelijke discussie op gang komt. Dit zal dan moeten zijn voor de informatieavond op 24 september. Een schetstekening van het nieuwe gebouw voor het Leidse rekencentrum aan de Langegracht. LEIDEN - In de herfst van het volgende jaar kunnen de Leidse cijferaars hun rekenwerk in een spiksplinter nieuw gebouw aan de Langegracht verrichten. Over pak weg een maandje zal de klus al worden aanbesteed. Totale bouwkosten van het centrum, dat tussen het Stadsbouw- huis en het Energiebedrijf Rijnland wordt neergezet: ruim vier. miljoen. LEIDEN - Milieuvriendelijk gedrag moet dwingend wor den voorgeschreven of gemakkelijker worden gemaakt. Dat is veel effectiever dan pogingen de mentaliteit te ver anderen. De keuze voor een bepaald gedrag wordt name lijk vooral bepaald door de voor- en nadelen die men daarbij ondervindt. Bovendien speelt de mening van de omgeving een belangrijke rol. Tot die conclusies komt de vakgroep sociale en organisatie-psychologie van de Leid se universiteit in het onderzoek naar de achtergronden van milieugedrag. Projectleider drs. F. van der Meer, te vens voorzitter van de Leidse universiteitsraad, bood het rapport vanmiddag minister Ginjaar (milieuhygiëne) aan. ADVERTENTIE En als we gemeentearchitect F. Den Haring, die op basis van ou deconcepten in maart van dit jaar begon met het ontwerp, mogen geloven dan is dat eigenlijk nog iets te weinig. Dat wil zeggen: hij had met meer geld iets meer va riatie aan de buitenkant willen aanbrengen. Den Haring: "Ironisch gesteld zou je kunnen zeggen dat we nu een veredelde schoenendoos hebben ontworpen". Ontevreden is hij echter niet over het ontwerp. "Je moet er rekening mee houden dat dit gebouw naast het stadsbouw- huis komt te liggen. Het ontwerp moet daarop dus aansluiten. En ik geloof dat we daar redelijk in zijn geslaagd. Het is een rechtlij nig, functioneel gebouw, dat pre cies in de omgeving past". den. Want iemand die moet na denken wil niet voortdurend worden gestoord door een tele foon". Wat betreft de computers zegt hij: "Er staat nu teveel apparatuur op een te klein oppervlak. Dat geeft verschillende problemen. La waaioverlast bijvoorbeeld. Niet veel apparatuur produceert wei nig lawaai. En dat werkt frustre rend voor de medewerkers. Ge lukkig krijgen we in het nieuwe centrum veel meer ruimte. Hier is de nuttige oppervlakte zo'n 600 vierkante meter, aan de Lange gracht is dat 1000 vierkante me ter". Door bestratings werkzaamheden is Le Forestier tijdelijk moeilijk te bereiken. Daarom hier een tip hoe u er toch kunt komen: - Vanuit de Merenwiik en Oegstgeest: via het Stationsplein en de Morsweg. - Vanuit Voorschoten en Zoeterwoude: via de Witte Singel. Alle dagen geopend van 18.Ö0 tot Z4.00 uur. (Keuken tot 22.00 uur) l restaurant met frans getinte gerechten Volgens de onderzoekers zijn men sen over het algemeen wel mi lieuvriendelijk van aard. Wan neer ze ergens toe besluiten, laten ze zich echter zelden leiden door milieu-overwegingen. Bij de keuze spelen vooral de gevolgen die duidelijk zichtbaar zijn of sterk ervaren worden een rol. Dit kunnen bijvoorbeeld ook finan ciële gevolgen zijn. Uit enquêtes is gebleken dat het kiezen voor een ander vervoer middel dan de auto naar het oor deel van de ondervraagden het opgeven van èen aantal direct voelbare voordelen betekent. Wanneer men kiest voor de fiets, is dat vanwege de positieve as pecten die daaraan verbonden zijn en niet vanwege de negatieve aspecten van het autorijden. Se lectief autogebruik zou volgens de Leidse onderzoekers kunnen worden bevorderd door de men sen die geen auto bezitten of van het openbaar vervoer gebruik maken te belonen. Bijvoorbeeld door lagere tarieven. "Hoewel het particulier autobezit als de bron van alle kwaad kan worden gezien, heeft het duurder maken van het autorijden - zo lang de tarieven van het openbaar vervoer niet lager worden - nog steeds geen bijdrage geleverd aan de beperking van het autoge bruik en autobezit", aldus het rapport. Uit het onderzoek bliikt dat de toe- Stofvrij Over een nieuw rekencentrum wordt, zoals bekend, al enkele ja ren gepraat. De huidige locatie, een oude school in de Da Costa- straat, voldoet niet aan de eisen des tijds. Vooral voor de compu ters zou de omgeving niet te best zijn. Om met Den Haring te spre ken: "Computers moeten in een stofvrije ruimte staan. In het nieuwe rekencentrum zullen daarvoor voorzieningen worden getroffen. En we zullen natuur lijk veiligheidsmaatregelen als: pantserglas en een brandbeveili ging; niet vergeten". Opknappen van het oude school gebouw is volgens de gemeen tearchitect geen zinnig alterna tief: "Dat kost meer dan vier miljoen. En we hebben de laatste tijd al veel geld naar het gebouw "gebracht" om veranderingen aan te laten brengen". Lawaaioverlast Hoe de Leidse rekenmeesters, die onder meer de salarissen van de gemeentelijke ambtenaren, de gemeentelijke belastingen en de afrekeningen van het GEB bere kenen, over het nieuwe gebouw denken valt natuurlijk op voor hand te voorspellen. "Zo goed en zo kwaad als het gaat maken we gebruik van dit oude schoolgebouw", vertelt woord voerder J. van Apeldoorn. "Die lokalen zijn goed voor 30 kinde ren", vervolgt hij, "maar iedereen begrijpt dat wij die lokalen op nieuw hebben moeten indelen. En dan kom je in de moeilijkhe- Mobilofoons uit tankauto's gehaald LEIDEN - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn twee mobilo foons gestolen uit twee tankau to's die stonden geparkeerd in de Willem Barentzstraat. De tankauto's waren afgesloten zo dat een tochtraampje moest wor den geforceerd om bij .de appara tuur te komen. De twee mobilo foons vertegenwoordigen een waarde van 4800 gulden. Rare jongens Rare jongens die lui van "Salon O". Geven een financiële ver goeding aan mensen die be reid zijn om enige tijd een stapel keien of een ander kunstwerk in huis te ne- Voor alle duidelijkheid. "Salon O" is een kring van mensen die geinteresseerd is in kunst, vooral experimentele dan wel alternatieve kunst. Morgen, zaterdag en zondag stellen zij een aantal experimentele kunstwerken ten toon in het koffiehuis Odessa, Heren gracht 45. Alle werken kunnen na afloop van de tentoonstelling mee naar huis worden genomen. Na een maand moet het spul weer ongeschonden worden ingeleverd. Iedereen die een kunstwerk "huurt" krijgt daarvoor een "gewennings- subsidie". Onder het motto "kijk u rijk" Bert Jansen, die zijn achter naam in Tandem heeft laten veranderen omdat er in kunstkringen en daarbuiten al genoeg Bert Jansens rondlopen, legt uit waarom. "We willen de kunst onder de gewone mensen brengen. Omdat we weten dat de ge wone man niet om ongewone kunst zit te springen hebben we gemeend het huren extra aantrekkelijk te moeten ma ken. Ik ben er van overtuigd dat ook gewone mensen aan de experimentele kunst gaan wennen en het best aardig gaan vinden als ze een tijdje zo'n kunstwerk zelf in huis hebben. Ze gaan er in elk ge val anders naar kijken. Je kan het ongeveer vergelijken met het leren van een vreemde taal. In het begin zie je er vre selijk tegenop maar als je er een tijdje mee bezig bent ga je het hartstikke leuk vinden. Zo is het met experimentele kunst ook. Je moet er even aan wennen maar als het be kend voor je wordt vind je het best leuk. Bekend maakt im mers bemind". Een vorm van "citation". De een zwart gat komt stappen n i als kunstenaar... Bert Tandem: "De werken val len onder de categorie "cita tion". Bekende werken die worden geciteerd. Dat wil zeggen dat aan bestaande werken een nieuwe demensie wordt gegeven. Om een paar voorbeelden te noemen. De Mona Lisa van Da Vinci met een snor en sikkie. Een ande re vorm van "citation" is bij voorbeeld onder een schilde rij van een pijp zetten dat het geen pijp is. Iedereen die zo'n schilderij ziet zegt: "Dat is een pijp". Maar dat is niet waar want het is een schilder stuk Tandem vervolgt: "De tentoon stelling wordt volgens mij een groot succes. Ik zie het al he lemaal voor me. Een huis vrouw komt hier een kijkje ziet een stapeltje stenen liggen. Een kunst werk. Haar wordt gevraagd of ze dat werk mee naar huis wil nemen en zegt: "Wat moet ik met die keien in huis? Ik kan ze niet eens stofzuigen". Neemt ze toch mee omdat ze er een vergoeding voor krijgt. Als ze die keien na een maand weer kwijtraakt zegt ze: "He, het was eigenlijk toch wel aardig". Ze is dan toch anders tegen experimentele kunst gaan aankijken". Het is trouwens niet de eerste keer dat "Salon O" merk waardige vergoedingen ver strekt. Bert Tandem: "We wilden laatst ons jaarverslag laten drukken. Dat kostte vreselijk veel geld. We heb- door René van der Velden Jaap Visser Fiets-kost Toch heel mooi dat in deze tij den van milieuvervuiling, energieverspilling en auto cratie, er ook nog zoiets be staat als een "fietskostenver goeding". Rijksambtenaren zagen on langs hun fietskostenvergoe- ding zelfs met anderhalve cent omhoog gaan tot vijfe- neenhalve cent. Dat tikt aan als je als fietsend rijksambte naar zeshonderd kilometer per maand bij elkaar traptWant die mensen bestaan; althans zij DECLA REREN die zeshonderd fietskilometers. Of ze dan nog aan werken toe kunnen ko men is een andere vraag. Ook de Leidse gemeenteamb tenaren kennen een "rijwiel vergoeding". De gemeente ambtenaren krijgen 180 gul den in het jaar als zij voor hun werk dagelijks meer dan vijf kilometer op de fiets afleg gen. Fietsen zij een stuk min der dan strijken zij 67,50 op. Deze regeling geldt overigens alleen voor ambtenaren die geen gebruik wensen te ma ken van de degelijke keurige zwérte dienstfietsen. Bij veel bedrijven staat er nog steeds een premie op het au- to-rfjden. Veertig tot zestig cent per auto-kilometer is ge bruikelijk. De Leidse gemeenteambtena ren krijgen 52 cent per auto kilometer als zij de stad uit moeten en als het openbaar vervoer teveel werktijd op slorpt. Een autokostenver goeding voor afgelegde kilo meters in de binnenstad heeft - zoals maar al te goed bekend - geen enkele zin De ambtenaren "verdienen" ook meer aan de bromfiets dan aan de fiets. De rijksamb tenaren ontvangen dertien cent per bromfietskilometer. De Leidse gemeenteambte naren krijgen een vast bedrag per maand van tussen de vijf tig en de tachtig gulden. Het wachten is nu nog op een loopvergoeding. geeft de werkelijkheid vertekend weer. Het lijkt alsof de man uit werkelijkheid passeert hij een zwart bolvormig voorwerp. De ben het toen anders gedaan. We hebben het jaarverslag hier opgehangen en iedereen die het las kreeg een symboli sche vergoeding van één gul den. Ik vind dat niet zo gek want in feite steel je tijd van die mensen en tijd kost geld. Bovendien was deze methode veel goedkoper dan het jaar verslag naar de drukker te brengen". Voor belangstellenden. De ten toonstelling in Odessa is vrij dag, zaterdag en zondag van 11 tot 18 uur geopend. Overi gens. "Salon O" krijgt geen subsidie. De "gewennings- subsidie" wordt uit eigen zak betaald nemende energieschaarste vrij wel geen motief vormt om de au to even te laten staan. Effect wordt wel verwacht wanneer op plaatselijk niveau beperkende maatregelen worden genomen. Het gebruik van fosfaatarm was- poeder kan volgens de Leidse psychologen worden bevorderd via voorlichting en opvoeding. Bij die voorlichting moet een re latie worden gelegd tussen fos faatrijk waspoeder en optreden de milieuverontreiniging en vis sterfte. Uit de onderzoeksresulta ten blijkt dat de aantasting van de natuur en het verdwijnen van soorten een probleem is dat de bevolking erg aanspreekt. Bo vendien zouden vooroordelen weggenomen moeten worden over de prijs en het "witter dan wit"-effect. Het kopen van dranken in statie geldverpakking kan - zo blijkt uit het onderzoek - bevorderd wor den wanneer de consument in de winkel kan kiezen uit wegwerp en statiegeldverpakking. Die keuzemogelijkheid ontbreekt nu vaak. Om het kopersgedrag te beïnvloeden, zou een heffing ge legd kunnen worden op weg werpverpakkingen. Die op brengst kan gebruikt worden om het statiegeld te verhogen. Ook het invoeren van een verschil lend btw-tarief zou effect kunnen hebben, alsmede een goede eti kettering. De voorlichting om het gedrag van mensen te veranderen, schiet volgens de onderzoekers duide lijk te kort. Zo weet 30 procent van de ondervraagden niet wat het gebruik van fosfaatvrij was poeder feitelijk inhoudt en weet 35 procent niet dat kwikverbin dingen die die in het water te recht komen, niet alleen voor die ren, maar ook voor de mens ge vaarlijk zijn. LEIDEN - Het ziet ernaar uit dat een groot deel van de verenigingen en instel lingen die nu in de Mor- spoortkazerne zijn ge huisvest, begin volgend jaar genoegen zullen moe ten nemen met een meer bescheiden onderkomen in de Barbaraschool aan het Levendaal. Zoals be kend moet de kazerne ruimte maken voor wo ningbouw en vanzelfspre kend moeten de huidige huurders dan een ander onderkomen zoeken. Gisteravond gingen de gemeente lijke commissies voor maat schappelijke aangelegenheden en financiën akkoord met de no ta, waarin wordt voorgesteld de Barbaraschool aan het Levendaal als vervangende huisvesting te gebruiken. De verhuizing naar de Barbara school betekent voor de betrok ken instellingen enerzijds een huurverhoging, anderzijds zullen de meesten er wat ruimte betreft op achteruit gaan. Aan de school moeten nog heel wat voorzienin gen worden getroffen, die de ge meente 128.000 gulden gaan kos ten. De commissieleden hadden giste ren enige moeite met deze inves tering, omdat ook de huisvesting in de Barbaraschool slechts van tijdelijke aard zal zijn. In 1984 moet de school worden ont ruimd, zodat dan weer naar ver vangende ruimte moet worden uitgekeken. Men was het er gis teravond grotendeels over eens dat er tegen die tijd definitieve huisvesting moet worden gebo den. De hoge verbouwingskosten wor den vooreen klein deel berekend in de nieuwe huren; toch bete kent het voor de instellingen een huurverhoging van twintig pro cent. Daarnaast moet er genoe gen worden genomen met min der ruimte, iets dat vooral bij de drie muziekverenigingen, de Burcht, Concordia en Nieuw Le ven hard aankomt. "We kunnen geen kant uit. Jarenlang hebben we door Leiden gezworven om dat er nergens een definitieve huisvesting werd geboden. Nu we eindelijk een redelijk onder dak hebben gevonden in de Mor- spoortkazerne, is het extra moei lijk naar een kleinere ruimte over te gaan. Op een oppervlakte van twee leslokalen moeten we én re peteren én de instrumenten o elaan.Je toch niet ver angen dat de leden elke keer hun soesafoon op de nek naar huis slepen", was gisteren de reactie van bestuursleden. Wethouder Bordewijk maakte gis teravond echter duidelijk dat het een kwestie van "graag of niet" is. "De Barbaraschool is wat we kunnen aanbieden. Andere ruim te is er nu in Leiden eenvoudig niet voor handen. Van het begin af aan is bovenc1 en duidelijk ge weest dat de Morspoortkazeme zou worden afgebroken Met name voor de muziekvereni gingen zal overigens wel worden getracht een betere huisvesting te vinden. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld auia's van scholen. Maandag 6 oktober zal de Leidse gemeenteraad de uiteindelijke beslissing over de plannen ne-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3