Hoofdstraat wordt ontlast van verkeer LLe/tfse agenda WEBMsmm LEIDERDORP BESLIST OVER VERLENGEN MAURITSSINGEL Scholieren bezoeken in Bulgarije internationale vredesbijeenkomst Zieke iepen geveld Diamanten trouw in Voorschoten PAGINA 2 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 Streekgenoten hebben zitting in kinderraad Wereldparlement LISSE/NIEUW VEN NEP - Twee leerlingen van het Fioretticollege uit Lisse gaan samen met hun rector Koos Janson morgen naar Bulgarije. Zij gaan daar deelnemen aan een in ternationale vredesbij eenkomst. "Ik was erbij toen mijn vader de telefoon aannam, het was de rector" vertelt Ronald Ka merman, 13 jaar en leerling van de tweede klas gymna sium. "Ik dacht nog bij me zelf: wat heb ik vandaag nu weer uitgespookt, maar ik kon niets bedenken". Toen zijn vader de werkelijke reden van het telefoontje meedeelde, was Ronald wel even stil. "Ik ben nog nooit in het buitenland geweest. Nu moet ik naar Bulgarije met een vliegtuig, terwijl ik nog nooit heb gevlogen. Als je dat zo ineens hoort, dan schrik je toch wel even. Maar nu zie ik het toch helemaal zitten". Samen met Aline Conroy, 14 jaar en leerlinge van de twee de klas Havo, is Ronald door de directie van het Fioretti college uitgezocht om deel te nemen aan de vredesbijeen komst. Zij zijn de enige scho lieren in Nederland die een uitnodiging ontvingen. Uit 100 landen van heel de wereld komen van 20 tot 30 septem ber 200 kinderen samen in de Bulgaarse hoofdstad Sofia, waar de conferentie nu voor de tweede keer wordt gehou den. De 200 kinderen vormen de Children's Assembly (de kinderraad) van het Wereld Vredes Parlement. Slapeloze nachten Koos Janson was wel verbaasd toen hij de uitnodiging voor het congres kreeg. "Voor de vakantie kregen wij die uit nodiging en dan sta je wel raar te kijken. Op kosten van de Bulgaarse regering naar een congres met twee kinderen, dat gebeurt je niet elke dag. Je hebt er ook gelijk een enorm probleem bij. Hoe moet je twee leerlingen kiezen uit de 1340 die wij hier op het Fioret- ticolege hebben? Het is na tuurlijk wel leuk, maar begin er maar eens aan. Alleen daarvan heb ik al slapeloze nachten overgehouden". De oplossing van dit probleem was uiteindelijk vrij simpel. Het Fioretticollege heeft een leerlingenraad. Ronald Ka merman en Aline Conroy, beiden woonachtig in Nieuw Vennep, waren vorig jaar in die raad de vertegenwoordi gers voor de brugklas, zodat de keuze uiteindelijk toch vrij gemakkelijk bleek. De gehele reis is verder door de Bulgaren geregeld. De jonge ren wonen in studentenap partementen. "De huisves ting, de reis, alles is voor ons verzorgd. Het is in Bulgarije de gewoonte dat studenten, voordat zij naar de universi teit gaan, eerst vier weken op het land werken. Hun appar tementen staan dus voorlopig leeg en daar gaan wij wonen", vertelt Janson. Mazzel "Dit is een kans die de kinderen voor geen goud mogen mis sen, ze zullen het zich hun hele leven herinneren. Het is natuurlijk gewoon mazzel dat juist wij voor zo'n congres worden uitgenodigd. Als één van onze conrectoren niet ie mand van de Bulgaarse am bassade had gekend, was het waarschijnlijk een andere school geworden", zegt de rector. "Vorig jaar was het nog toevalliger. Een basis school uit Callantsoog maak te een project over Bulgarije en vroeg aan de ambassade om informatie over het land. Gelijk met de informatie kwam toen een uitnodiging om naar Bulgarije te komen". Bulgarije organiseert deze vre desbijeenkomst nu voor de tweede maal. "Bulgarije is een land rijk aan kunstschat ten, dat zich jarenlang staan de heeft moeten houden tus sen de twee wereldmachten. Vaak heeft Bulgarije moeten vechten voor zijn vrijheid, en toch", zo staat in de folder, "was één van de grondbegin selen van de Bulgaarse staat het handhaven van de vrede". Van de honderd landen die door de Bulgaarse regering zijn uitgenodigd om mee te doen aan de conferentie hebben verschillende groepen eerst in eigen land een symposium gehouden. In Bulgarije zullen ze samen vergaderen over mogelijkheden om de we reldvrede te verbeteren. Waar mogelijk zullen de kinderen aan het officiële programma deelnemen. "Het is de bedoe ling dat de kinderen bij de ontvangst van de gasten (voornamelijk acteurs, kun stenaars en journalisten) aanwezig zijn. Het juiste pro gramma is nog niet bekend, maar zeker is dat de kinderen De drie Bulgarije-gangers, (v.l.n.r.) Ronald Kamerman, rector Koos Janson en Aline Conroy. onder meer excursies gaan maken in Sofia", vertelt Jan son. Monument Ronald Kamerman en Aline Conroy lopen de rectorska mer van Het Fioretticollege deze dagen in en uit. Er is nog zoveel af te spreken, zoveel te regelen. Ze staan er beiden op school goed voor en kunnen die tien dagen wel missen. De kinderen hebben er duidelijk zin in. De enige moeilijkheid zal de taal worden. "Mijn fa milie is Iers en thuis spreken wij Engels. Voor mij", meent Aline, "zal de taal niet zo'n probleem zijn, maar Ronald zal het heel wat moeilijker hebben. Maar ik ben erbij en zal hem natuurlijk helpen". Het is de bedoeling dat de kin deren meewerken bij het aanleggen van een park rond een monument dat reeds is geplaatst. Vorig jaar namen alle delegaties een schoolbel mee, waaruit het monument is samengesteld. De bijdrage uit Lisse bestaat natuurlijk uit bloembollen, narcissen en crocussen, die elk jaar weer opkomen. Voor andere kin deren nemen Ronald en Aline 'typisch' Hollandse souvenirs mee. LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad zal maandagavond waarschijnlijk de definitieve aanzet ge ven tot het doortrekken van de Mauritssingel in Leider dorp richting Achthovenerweg. Het verlengen van deze singel moet met name de smalle Hoofdstraat van het ver keer (oner andere van en naar Koudekerk) ontlasten. geen bezwaar voor het al in uit voer nemen van dit "urgente" project aanvragen. Met toestemming van de gemeen teraad zullen burgemeester en wethouders na maandag een aan tal gespecialiseerde onderne mingen uitnodigen, wat uitein delijk moet leiden tot het op dracht geven voor de uitvoering van het werk. Dit omvat het aanleggen van een weg vanaf "De Dillenburg" aan de Mauritssingel tot aan de Rui- gekade, waar de weg zal uitko men tussen de panden Ruigeka- de 1 en Hoofdstraat 229. De weg moet 6,30 meter breed worden. Aan de noordoostzijde van deze nieuwe verbinding moet een dubbelzijdig fietspad van 3 meter breed komen. Over de Does wordt een vaste brugverbinding met een middenpijler aangelegd. De doorvaarhoogte van de brug zal drie meter bedragen. De doorvaartwijdte zal waarschijn lijk tweemaal 5,50 meter bedra gen. Het doortrekken van de Maurits singel maakt deel uit van het hele plan "Achthovenerpolder". De gemeente wil echter vooruitlo pen op de definitieve goedkeu ring van dit plan omdat dit nog wat tijd in beslag zal nemen. Men wil zo snel mogelijk met de uit voering van de Mauritssingel be ginnen. Daarom wil de gemeente via een besluit van de gemeente raad alvast bij Gedeputeerde Sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) een verklaring van Actiegroep Het hele plan tot het doortrekken van de Mauritssingel heeft tot nu 1 toe nogal wat voeten in de aarde gehad, omdat het voor een deel van de bevolking (de Hoofd straatbewoners) voordelig was, maar voor een ander deel (buurt bewoners) nadelig. De Hoofd straatbewoners zien in een door getrokken Mauritssingel dé ma nier om de verkeersdrukte in de Hoofdstraat en met name bij de Doesbrug, waar het zware ver keer de huizen doet schudden, te laten afnemen. De snel in het leven geroepen actie groep "Achthoven" diende ech ter in totaal 180 bezwaarschriften in verzameld bij mensen uit de Hoofdstraat, de Mauritssingel, de Ericalaan en de Acacialaan. Die zijn gericht tégen doortrekking. De bezwaarmakers vrezen een on toelaatbare toeneming van het verkeer door hun straten en een aantasting van de nog groene Achthovenerpolder. Van gemeentezijde werd steeds meegedeeld dat er pas een defini tieve oplossing voor de verkeers overlast in de Hoofdstraat komt als de Mauritssingel wordt door getrokken. Uit vergaderingen in raadscommissies van de gemeen te kon worden opgemaakt dat de Een deel van de Achthovenerpolder, waar de verlengde Mauritssingel door moet lopen, gefotografeerd vanaf de hoek Ruigekade/Hoofdstraat. Op dit punt moet de doorgetrokken weg aansluiten op de Achthovenerweg. partijen in de gemeenteraad in het algemeen de belangen van de Hoofdstraat-bewoners in deze zaak zwaarder laten wegen dan die van de bewoners van de ande re straten. De voorkeur van de raad ligt bij doortrekken van de Mauritssingel. LEIDEN, LEIDERDORP, ZOETER- WOUDE, OEGSTGEEST, VOOR SCHOTEN: Geboren: Robert s. zv G.C. Tuck en S. Klomp (Leiderdorp): Wil helmus zv J.J.M. Mooyman en A.M. de Jong (Zoeterwoude); Marije J. dv A.S. van der Wal en S.J.A. Boeff (Leider dorp); Robertus G. zv G. van der Laan en W. de Water (Leiden); Thorwald zv W. Meelis en F.W.L. Buurman (Leiden); Ca roline dv F. J.M. van Breukelen en A. J.A: Avezaat (Oegstgeest); Sharon dv J.M. Pelser en J.C. Helmus (Leiden); Marcel A. zv F. Alders en M.A.L. Wormer (Lei derdorp); Antonia dv T. J. Westdijk en W. Verdoes (Leiderdorp); Jonathan O. zv G.C. Sijl en E.T.M. Gordijn (Leiden); Bart zv P. Scholten en E.C.M. van Leeu warden (Leiderdorp); Melisa dv W.A. Pols en M.T. Winterdaal (Leiderdorp); Joyce dv M. van Loef en H. M. Bosman (Leiderdorp); Johanna C. dv L.J. Hoo- geboom en C.M.C. Loos (Leiden); Ge- rardus J.P. zv G.A. van Noort en G. Wortman (Leiden); Janine dv C.J.M. Pemis en M.H. van der Wees (Leider dorp); Maurits E. zv F. Boomsma en M.E.I.H.A. Krömer (Leiden); Sven dv P.H. de Groot en R. Blok (Leiden); Sven zv A.T.L.M. van de Ven en D. Bliek (Lei den); Thekla F. dv H.C. Ligtrink en J.T.M. Heijgen (Leiderdorp); Leontine dv G. Zeelt en A. Henderson (Voorscho ten); Michel zv R.H.J. Kriek en I.C. Bronk (Leiden); Davinia dv M.J.M. Re- goor en J.C.C. Kortland (Leiden); Marije dv W.P. van Reth en M.I. Verstappen (Leiderdorp); Friso zv M.A. van der Kamp en M.A. Dubbelboer (Leiden); Linda dv P.J. Borreman en A. Bavelaar (Leiderdorp); Peter zv C.W.A. Gerritsen en P.C. van IJperen (Zoeterwoude); Alain zv F.G. Wouterlood en C. Pas- schier (Leiden); Elsje dv P. J.M. Dickhoff LEIDERDORP - In Leiderdorp werd gisteren de zaag gezet in een zestal zieke iepen op het Burge meester Brugplein. De ziekte van deze bomen werd ge constateerd door medewerkers van de dienst gemeentebedrijven en een vertegenwoordiger van de Plantenziektedekundige dienst in Wageningen. De gemeente was nu verplicht de bomen te rooien. Volgens het landelijk geldende iepziekte-be sluit van 1979 is de eigenaar van zieke bomen verplicht deze neer te halen en te verbranden. In overleg met de bewoners van het plein zullen nieuwe bomen wor den uitgezocht. Het is de bedoe ling dat deze in het vooijaar wor den geplant. en A.M.S.J. Koóter (Leiden); Marlous dv B. Kerssen en E.I. Pols (Leiden); Ondertrouw: J.I. Cavé (Leiden) en J.M. Arnoldus (Leiderdorp); J. van Iterson (Leiden) en A.C.D. van Eerden (Leider dorp). Huwelijken: R.A.H.B. Samson en E. J. M. van der Meer (Oegstgeest); E.F. Polak en K.H. Monteiro (Leiden); J.H.M. Schermer (Seedorf-W.Dld.) en A.H.J. Bangert (Leiderdorp) Overleden: J. Griekspoor (63) ev D. Kulk (Leiderdorp); M.C.H. Tegelaar (67) ev N. van Putten (Leiden); C. de Nie (70) ge huwd geweest.met S. Platteel (Leiden); T. Uithol (91) gehuwd geweest met J. van Egmond (Leiden); A. Kamphof (58) ev J. Meerholz (Leiderdorp); W. Baart (80) ev P.A. Snijders (Leiden) Donderdas Leiden - Filmhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, Una Giornata Particulare van Ettore Scolo 1977 102 min. 20.00 en 22.15 Stadhuis commissie Economische aangelegenheden en bedrijven, 20.00 Een zieke iep wordt geveld, om vervolgens te worden verbrand. Topaaslaan 19, vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur. Tel. 02522-14797 (na 19.00 uur). Koffieshop Leidse Volkshuis - Haar lemmerstraat 73B, werklozen Belangen Vereniging, vrijdag van 13.00-15.00 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel.: 01717-3309. Spreekuur voor invaüden, 19.00-20.00 Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20.00-21.00 uur. Architek tenwinkel - Hooglandse Kerkgracht 32,- vrij advies, 19.30-21.30 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijdag van 14.00-16.00 uur. Tel.: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73 B, open middag kaarten, sjoelen, andere spelletjes, 14.00-16.00 l Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 12 t/m 19 september door Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en Boehmer, Florijn 1, Winkel hof, Leiderdorp. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 310131, spreekur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. leidsch dagblad VOORSCHOTEN - Adriaan Zuyderduin en Johanna Zuyderduin-Bekker hebben gisteren in de Voorstraat in Voorschoten op grootse wijze in familiekring hun 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Het echtpaar vierde gisteren feest in het huis van één van hun kinderen. Zelf wonen zij aan de Bloklaan in Voorschoten. Tijdens hun huwelijksjaren kregen zij tien kinderen, van wie nog acht in leven zijn. Onder de feestvierders in huize Zuyderduin waren gisteren ook de talrijke kleinkinderen en achterkleinkinderen van het 60-jarige paar. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post (254,10 Losse 10,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2