Uitkering investerings subsidies op de tocht IPZÜ kort zakelijk Resultaten Fokker vliegen omhoog Van Doorne op de bon Uranium- affaire in ir Ooit ondervraagd vooreen enquete: LÈÖSÖ Haven Een groep verontruste leden van de Vervoersbonden FNV in Rotter dam wil dat het bondsbestuurop een algemene ledenvergadering zo snel mogelijk openheid van zaken geeft over de bestuurlijke crisis die binnen de bedrijfsgroep havens van de vervoersbonden is ontstaan. Volgens de groep is het bestuur van vervoersbonden van plan om de Rotterdamse be stuurders Nico Sannes, Ger Ros en Kees Marges aan te wijzen als de hoofdschuldigen van de problemen. De verontruste leden vrezen dat deze drie als eerste het slachtoffer zullen worden van de dinsdag al door de bondsbestuur aangekondigde „pijnlijke beslis singen". Marges, Ros en Sannes zouden een eigenzinnig beleid in Rotterdam hebben gevoerd en niet bereid zijn op de FNV-lijn te gaan zitten als het gaat om onder andere de te volgen cao-tactiek in de havens. Tornado Minister Albeda van sociale zaken moet stappen ondernemen om de werkgelegenheid bij Tornado in Etten-Leur, waar vorige week 250 man de laan uit werden gestuurd, te behouden. Dat willen althans de PvdA-Tweede Kamerleden Hartmeyer, Niessen en Castri- cum die de bewindsman in woensdag gestelde vragen op porren om iets te doen. De drie kamerleden zijn vooral bang voor een nog grotere ontslaggolf als er geen overeenstemming over een gedegen dekkingsplan wordt be reikt. Suiker De minimumprijs voor een kilopak witte kristalsuiker gaat per 1 ok tober met 2 cent omhoog van 1.83 gulden naar 1.85 gulden. Dat heeft een woordvoerder van de Suikerunie gisteravond bekend gemaakt. De zogenaamde indus triesuiker wordt niet duurder. Ogem De centrale ondernemingsraad van Ogem gaat met het bestuur over leggen hoe op korte termijn de nieuwe raad van commissarissen te vormen, die het vertrouwen geniet van de ondernemingsraad. In de ondernemingsraadsverga dering van gisteren is overeenge komen om ernaar te streven, dat het nieuwe commissarissencol- lege binnen acht weken bekend Fiat Duizenden arbeiders van de Fiat- fabrieken hebben gisteren in Ita lië gedemonstreerd tegen de aan gekondigde massaontslagen bij deze fabrieken. De bonden van metaalarbeiders hadden opge roepen tot een proteststaking van De Italiaanse regering bemiddelt in het conflict. Al dagen wordt ge zocht naar een alternatief voor het voorgenomen ontslag van rond 15.000 arbeiders. Schelde De staking van 1500 tot 2000 pro- duktiemedewerkers bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen duurt van daag tot zeker ver in de middag voort. Of het werk wordt hervat zal afhangen van de onderhande- lingen die vanmiddag om half een tussen directie en werkne mersvertegenwoordiging zullen beginnen. De stakers willen dat de KMS-directie vier eisen on verkort inwilligt. Gebeurt dat niet, dan gaan volgens stakings leider Herbert Sepers de acties verder todat wél overeenstem ming is bereikt. Ontslagen De koninklijke weverij De Batavier in Winterswijk moet dezer dagen bij de rechtbank in Zutphen het faillissement aanvragen. De 240 personeelsleden zullen in de loop van de komende maanden wor den ontslagen. Het bedrijf kwam vijfjaar geleden in moeilijkheden en vroeg uitstel van betaling aan. Vorig jaar kon de surséance wor den opgeheven, maar directeur ir. J. Willink ziet nu geen perspec tief meer voor het bedrijf, zulks op basis van de jongste cijfers.- SCHIPHOL-OOST (ANP) - Fok ker heeft in de eerste zes maan den van dit jaar een nettowinst behaald van ƒ4,8 miljoen wat evenveel is vergeleken met heel 1979. Wanneer zich geen onver wachte nadelige ontwikkelingen oordoen mag voor 1980 met een verbetërd jaarresultaat rekening worden gehouden, aldus de maatschappij in een halfjaarbe richt. Het is voor het eerst dat Fokker een dergelijk bericht publiceert zodat vergelijkende cijfers ontbreken. De omzet bedroeg in het eerste halfjaar 462,6 miljoen en het bedrijfsresultaat 7.8 miljoen waarvan belastingen 3 miljoen afroomden. De reden voor de verbetering is de gunstiger ver houding tussen kosten en op brengsten in de vliegtuignieuw bouwprojecten. De investeringsplannen voor 1980 belopen in totaal 60 miljoen, dat gedeeltelijk in 1980 zal worden uitgegeven. Door extra wer vingsplannen zijn veel nieuwe medewerkers in dienst genomen. Het totale personeelsbestand groeide van 7935 per 1 januari tot 8442 per 30 juni. In de eerste zes maanden van dit jaar werden 16 F27-vliegtuigen verkocht (evenveel als in dezelf de periode van 1979) en 13 F-28 vliegtuigen (2 in de eerste helft van 1979). Europese Hof wijst WIR-subsidie Philip Morris van de hand (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De afwijzing door het Europese Hof van Jus titie van een subsidie voor de bouw van een sigaretten- fabriek bij Bergen op Zoom heeft de uitvoering van de Wet op de Investeringsrekening (WIR) op losse schroe ven gezet. De kans is groot dat vele andere subsidies van de Nederlandse overheid aan bedrijven nu niet uitge keerd kunnen worden, omdat ook deze door het hof kunnen worden afgewezen. De Wet op de Investeringsrekening is bedoeld om bedrijven die geld willen uitgeven om nieuwe pro jecten van de grond te krijgen een handje te helpen, door middel van een premie. Zo werd Philip Morris een bedrag van 6.2 miljoen toegekend voor de bouw van een fabriek bij Bergen op Zoom. De EG-commissie wees de subsi dieaanvraag af omdat deze con currentievervalsend zou zijn. Op dat terrein zijn tal van EG-regels van kracht. Philip Morris tekende beroep aan bij het Europese Hof van Justitie. Dat heeft nu echter niets opgele verd. Vier-vijfde van de produk- tie in de nieuwe fabriek is be doeld voor export en dat bete kent dat de Nederlandse over heid een bedreiging voor de ta baksindustrie elders in de EG fi nancieel zou steunen, aldus het hof. Philip Morris dat zijn produktie van Eindhoven naar Bergen op Zoom overplaatste (waar een fa briek van 165 miljoen gulden wordt gebouwd) kreeg de 6,2 miljoen subsidie als zgn. „grote projectentoeslag", een van de belangrijkste onderdelen van de WIR. Deze subsidie wordt auto matisch verleend mits aan be paalde voorwaarden is voldaan. Met het investeringsproject moet minstens 30 miljoen gulden zijn gemoeid. De subsidie kan, af hankelijk van het aantal arbeids plaatsen, nooit meer dan vier procent bedragen. Elke beslissing van het ministerie van economische zaken om zo'n toeslag toe te kennen, moet ech ter aan de EG-commissie ter goedkeuring worden voorgelegd. Na de uitspraak over Philip Mor ris is het zeker dat alle andere voorlopige negatieve oordelen over „grote projectentoeslagen" op korte termijn in definitieve afwijzingen zullen worden omge zet. Dit betekent dat de WIR waartegen de Europese Commis sie altijd al veel bezwaren had, op dit onderdeel niet langer toepas baar en dus waardeloos is gewor den. Tot nu toe zijn de volgende grote projectentoeslagen toegezegd (steeds met het voorbehoud dat de EG-commissie ze moest goed keuren, hetgeen dus nu een illu sie is geworden) 25 miljoen gulden voor DSM- Heerlen (polyetheenfabriek); - 1,9 miljoen voor Rockwell in Me- lik-Herkenbosch voor uitbrei ding produktie steenwol (totale investering 54miljoen); - 2,7 miljoen voor Polaroid in En schede voor bouw van nieuw kantoor en uitbreiding produktie (totale investering 67,8 mil joen); - 1,5 miljoen voor ICI (polypro- peenfabriek) te Rotterdam-Bot lek op een totale investering van 74 miljoen gulden; -1,4 miljoen gulden voor Shell Per nis voor produktie petrochemi sche oplosmiddelen (totale inves tering 72 miljoen); - 11,4 miljoen voor Philips-Eindho ven op een investering van 255,8 miljoen gulden (modernisering kantoren en gebouwen voor technische diensten). Pikant is dat het ministerie van economische zaken in het geval van Philip Morris niet het voor behoud „mits goedkeuring door de EG" heeft gemaakt. Of het be drijf zal eisen dat de regering de subsidie van 6,2 miljoén alsnog (onder andere noemer) uitkeert, was woensdagavond nog niet duidelijk.s De Europese Commissie kreeg ook gelijk met haar bezwaar dat de regio rond Bergen op Zoom niet in aanmerking komt voor extra hulp, gemeten aan werkloosheid en levensstandaard. De redene ring is hier dat met Europese en niet met Nederlandse maatsta ven moet worden gemeten. Hulp zal voortaan alleen nog maar kunnen worden gegeven als van een „ernstige verstoring" van de economie sprake is of de vrije concurrentie hoegenaamd niet wordt beïnvloed aldus volgt uit het arrest van het Europese Hof. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling per 17-09-1980: Andijvie per kg 0.42-0.54, Snijbonen 2.60, Sperziebonen 2.20-2.70, Spitskool 1.24, Bospeen I 0.71-0.82, Waspeen AI per kist 4.20-8.--, All 4.50-11-, BI 6.10-11.30, Bil 3.20, Cl 3.90-7.60, CII 3.0—3.90, Aanvoer 139 ton, Breekpeen AI per kist 2.90-9.80, Prei A per kg 0.71-0.78, Sla (glas) 0.21, Spinazie 1-04—1.13, Peterselie (krul) 0.21-0.54. Selderij 0.10-0.30, Bloemkool 6 per bak I Leden van de bond van dienstplichtige militairen VVDM demonstreerden gisteren op het Binnenhof tegen de aange kondigde verlaging van hun wedde. Daarbij werd de z.g. "noodvlag" gehesen. DEN HAAG (ANP) - Van Doorne's Transmissiefabriek in Tilburg en haar directeur ir. Hamstra-Pik, zijn in augustus geverbaliseerd in verband met een mogelijke over treding van het "uitvoerbesluit strategische goederen". Een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken be vestigde gisteren dat tegen het bedrijf proces verbaal was opge maakt in verband met de levering van speciale naadloos getrokken buizen aan Pakistan. Deze buizen zouden gebruikt kunnen worden als mantel voor een centrifuge- trommel in een verrijkingsfa- Voor Doorne's Transmissiefabriek stond op het lijstje van vijf Ne derlandse bedrijven die mogelijk betrokken waren bij de Pakis taanse kern-plannen. In Neder land trok deze kwestie vooral de aandacht via de „affaire-Khan". Dr. Khan, een Pakistaanse kern geleerde, wordt ervan verdacht geheime informatie over het ul tra-centrifuge project in Almelo het land uit te hebben gesmok keld, waardoor Pakistan in staat moet worden geacht binnen af zienbare tijd zelf een ultra-centri fuge-installatie te kunnen bou- Door - f Ton van Brussel Sta? Bent u nou wel eens ondervraagd voor een enquête? Nee? Ik ook niet. Gek hè. Precies heb ik het nooit bijgehouden, maar ik maak me sterk als er niet tenminste éénmaal per week in de krant wordt gepubliceerd. Meestal gaat het daarbij om onderzoeken van de kijk- en luisterdienst van de NOS en enquetes over de politieke voorkeuren van de Nederlanders. Hoe denken mensen over de verslaggeving op de televisie rond de inhuldiging van koningin Beatrix? Krijgt een progressief kabinet een meerderheid in de Tweede Kamer of willen de meeste Ne derlanders toch liever dat de huidige regering na 25 mei nog eens vier jaar aanblijft Mij is het nooit gevraagd en ik ken ook nie mand in de buurt die wel eens zo'n enquetuer aan de deur heeft getroffen. In die onderzoeken wordt altijd gesproken over een "representa tieve steekproef'. Dat wil zeggen dat duizend Nederlanders wor den ondervraagd. Wetenschappelijk is aangetoond dat als je dui zend mensen selecteert uit verschillende leeftijds-en inkomens groepen, een vrij nauwkeurig beeld ontstaat, van wat u en ik als niet ondervraagde Nederlanders vinden. Ik kan natuurlijk niks bewijzen, maar volgens mij ondervragen ze steeds dezelfde mensen. Sinds gisteren ben ik er in ieder geval zeker van dat journalisten niet tot dat gezelschap behoren. Neem de miljoenennota. Het hele weekend ben ik er aan kwijt geweest. Want die begrotingen en de troonrede worden welis waar pas op prinjsesdag officieel bekend gemaakt, journalisten krijgen ze altijd een paar dagen eerder. De strikte afspraak geldt dan dat wij onze mond houden en niets voortijdig publiceren. Dat is een hele handige afspraak, want anders is het natuurlijk nooit mogelijk om 's middags in de krant al de volldige inhoud te publiceren. Voor vakgenoten was het dus ook een weekend vol gecijfer, gere ken, gezucht en gesteun om die hele papierwinkel op een beetje begrijpelijke manier op papier te krijgen. Is dat karwei eenmaal geklaard, dan rest nog het schrijven van het commentaar. Meest al is dat aan de hoofdredacteur, wiens opvatting in deze krant de voorpagina siert. De avond van prinsjesdag en en deel van de volgende dag heb ik besteed aan het lezen van al die commentaren van al die hoofdre dacteuren. In totaal heb ik zo'n twintig kranten door mijn vingers laten gaan. Daaruit een kleine bloemlezing. "Misère ouvert met een praatje" (Economisch Dagblad", "Het ka binet is niet in staat de pro blemen effectief en aanvaard baar te 1 ij f te gaan" (De Volkskrant) "De spirit is er uit" (het Binnenhof), "Kabinet van de gemiste kans" (de TelegraaD "Zwak beleid" (Utrechts Nieuwsblad), "De fantasie van de het kabinet om aan alle problemen het hoofd te bieden, reikt niet verder dan het ene armzalige woordje 'terug' (Trouw) "De troonrede maakt de in druk te zijn opgesteld door een vermoeide, zelfs moedeloze mi nister-president (De Gooi en Eemlander), 'Parlement buiten spel" (Het Financieele Dagblad), Vervroegde verkiezingen zouden geen slechte zaak zijn" (NRC/Handelsblad), "Het kabinet spreidt onvoldoende visie ten toon (Leidsch Dagblad). Van al die kranten waaruit hier geciteerd wordt, is er natuurlijk een aantal die van meet af aan de rijen van de oppositie hebben gekozen en vonden dat dit kabinet er nooit had mogen komen en zodoende maar meteen moest verdwijnen. Andere kranten stel den zich wat terughoudender op en gaven het kabinet, ondanks die merkwaardig verlopen formatie en smalle meerderheid in het parlement, het voordeel van de twijfel. De Prinsjesdag van deze week heeft echter een opmerkelijke ken tering aan de dag gelegd in de meningen van de media. Werkelijk iedereen heeft grote bezwaren tegen deze begroting, en de mees te kranten winden er geen doekjes om dat ze liever vandaag dan morgen verkiezingen hebben. Nu zijn journalisten geen doorsnee van het Nederlandse volk, en hoofdredacteuren al helemaal niet. Maar toch. Er is het gegeven dat kranten zich doorgaans wat terughoudend opstellen, zeker waar het keuzes betreft het al dan niet naar huis sturen van een kabinet. Zo zal de Telegraaf nooit schrijven dat het huis van Oranje moet worden afgeschaft, om de simpele reden dat de abonnees, die die krant in leven willen houden, van zo'n besluit niets willen weten. De Volkskrant zal om precies dezelfde reden waarschijnlijk nimmer de afschaffing van het welzijnswerk be pleiten. Als ik dat allemaal zo bedenk vraag ik me toch af waarom afgelopen zaterdag bij de bekendmaking van de nieuwste enquete van Maurice de Hond in het VARA-radioprogramma "In de Rooie Haan" de regeringspartijen nog niet op nul zijn uitgekomen. Schrijven die hoofdredacteuren dan allemaal maar raak? Ik zou het een alleraardigste conclusie vinden, maar ik vrees dat ik op weinig medestanders kan rekenen. De enige verklaring die ik er voor kan geven, is dat de ondervraag den voor deze enquete de miljoenennota nog niet kenden. Dat betekent dat we over drie maanden, als die duistere groep van duizend Nederlanders weer heeft gesproken, exact weten of de stem van de Nederlandse hoofdredacteuren nog enigszins ver want is aan die des volks. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 327,00 323,00 68^00 67^50 176.00 176.00 70,50 70.50 121,10 122,00 10,30 10,30 18,90 18.10 273,00 273,00 85,00 82.50 26,50 310,00a 150,50 148.5C 73,50 74^50 36,00 36.20 1.00 9,00 ÏC 54'20 105 "'O l.-Kloos 126,00 126 !()0 VMyen eert 30,00 33,50 74,30 74,00 Ntaatsch. 247,00 247,00 84.5C 8,00 0.00 122,00 172,00 108,20 Tilb. Hyp. I Tw. Kcbelf BELEGGINGS INSTITUTEN Alg. Kondscnb. America FND 190,00 17,70 13.30 28,00 22,50 22,50 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs leverde vandaag een onduidelijk beeld op. Over de gehele linie waren de koersen verdeeld, waarbij geen enkele sector echt voor- of ach teruit ging. In ieder geval konden de internationale aandelen de zeer vaste stemming in Amerika niet imiteren. Een lichte verbete ring zat er wel in met uitzonde ring echter van Hoogovens, die 20 cent daalde op 13.80 en Akzodie 10 cent achteruit ging op 21.90. Philips wist 40 cent vooruit te gaan op 17.40 en KLM 80 cent op 63.30. Kon. Olie Was 70 cent vas ter op 171.80. Bij de bouwers veroorzaakte de koersontwikke-. ling van Volker Stevin enige op schudding. Het fonds maakte een enorme klap van 45 naar 38.50. Vooralsnog was leredenr'uis'er De bankaandelen waren licht ver deeld. De hypotheekbanken maakten het verlies van gisteren weer goed. FGH won 70 cent op 64.50 en West-Utrecht 1 op 244. Bij de verzekeraars won Ennia 1 op 137. Op de rest van de actieve markt moest Gist-Brocades iets van de eerdere winsten afstaan en wel 50 cent op 33.50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27