"Jongeren moeten meer knokken voor woningen Weer bouwactiviteit in "het gat van Katwijk OudeKatwijkse school doelwit vernielzucht Te verkopen flats nu voor veel geld verhuurd Veel interesse voor Katwijkse cursus-gebarentaal B1SB1 Beste lezer, let u even op? Katwijks raadslid tijdens discussieavond: DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 KATWIJK - Sinds de i Bestevaer-mavo in Rijnsoe ver te Katwijk in gebruik is genomen, is het oude school gebouw aan de Duindoorn laan in Katwijk aan Zee het doelwit van vernielzuchtige jongeren. De afgelopen dagen werden er maar liefst 45 rui ten aan diggelen gegooid. Ook in de aangrenzende Re- hoboth-school sneuvelden ramen. De oude Bestevaer-mavo is ei gendom van het rijk en staat leeg. Volgens een woord voerder wordt het gebouw, dat van hout is, gesloopt of verkocht. De Rehoboth-school wordt nog wel gebruikt. De amateur- schildersvereniging Pictura houdt er bijeenkomsten en verder zijn lokalen in gebruik bij de Zonnebloemschool en de Christelijke Opleidings school. Dat is echter een aflopende zaak. Zowel de Reho both-school als het houten schoolgebouw daarachter worden te zijner tijd met de grond gelijk gemaakt omdat de gemeente daar bejaarden woningen wil hebben. Het aantal dat er wordt gebouwd, staat nog niet vast. Stukken van de gemeente spreken el kaar op dit punt tegen. In de huisvestingsnota wordt over 30 woningen gesproken en in het laatste nieuwbouwpro- gramma staat het getal 39. 99 KATWIJK - "De stichting jongerenhuisvesting Katwijk moet de mensen opporren. Er zal moe ten worden geknokt wil er meer aandacht ko men voor de belangen van jongeren die eigen woonruimte zoeken". Met deze woorden spoorde het Katwijkse raadslid Jaap Haas noot (PvdA-PPR) gisteravond in het open jongerencentrum 't Mallegat de huisvestingstich ting aan druk uit te oefenen op burgemeester en wethouders, die volgens hem samen met eni ge ambtenaren i dienst uitmaken. In 't Mallegat was een bijeenkomst belegd door de pas opgerichte stichting Jongerenhuis vesting Katwijk. Hoewel het aantal aan wezigen niet groot was, ontstond er een levendige discussie, waar bij de mogelijkheden om jonge ren in Katwijk te huisvesten.on der de loep werden genomen. Volgens Haasnoot is men in de badplaats nog niet vertrouwd met de problemen van jongeren- Nieuw schoolhoofd KATWIJK - A. van der Werken gaat na zeven jaar de Prinses Beatrix- school in Katwijk aan den Rijn verlaten. Hij is hoofd van deze school. In Bergschenhoek gaat hij verder met les geven. In de hal van Beatrixschool aan de L. de Colignylaan is vrijdagavond 26 september van 19.00 tot 20.15 uur een afscheidsreceptie, waar op men tevens met het nieuwe hoofd, A.W. Snoek, kan kennis maken. huisvesting. Zei hij: "In Katwijk vindt men het vreemd om jonge ren in een gebouw te laten wo nen. Er wordt dan meteen ge dacht dat de buurt omlaag wordt gehaald. Men moet er eerst be kend mee raken' Katwijk de Kleine woningen 99 KATWIJK - Er komt wat schot in de ontwikkeling van het badcen- trum in Katwijk aan Zee. Bulldozers hebben gisteren een gedeelte van het parkeerterrein gesloopt waar City cinema Bow ling BV van plan is bioscoopza len, een bowlingcentrum en ho recazaak te bouwen. Vermoedelijk gaat over enkele we ken de eerste spa voor dit kijk-, doe- en pretcentrum de grond in. M. Kornet van City Cinema Bow ling BV kon gisteren nog niet in details treden over het project, dat het toerisme in de badplaats een belangrijke injectie moet ge- Katwijk kampt met een groot te kort aan overdekte recreatie en daarin zal het plan van dit bedrijf voor een groot deel kunnen voor- Het verloren gaan van parkeer plaatsen (ongeveer twintig) op de hoek Badstraat-Tramstraat brengt het autoverkeer niet in moeilijkheden. Nu het vakantie seizoen voorbij is is er genoeg ruimte waar automobilisten hun "blik" kunnen parkeren. Overi gens zal de gemeente binnenkort aan een Haags architectenbureau de opdracht verstrekken voor het maken van een voorlopig ont werp voor een ondergrondse parkeergarage, die uit twee lagen zal bestaan. De ontwerpkosten bedragen bijna 160.000 gulden. Binnenkort zijn meer bouwactivi teiten in het badcentrum te ver wachten. Naast de bioscoop van Kornet komt een "haarverzor- gingsinstituut". Zodra kapper Minnee met de aannemer, de Katwijksche Bouwmaatschap pij, een prijs is overeengekomen kan er met de bouw worden be gonnen. Blokken Voor twee blokken met w^kels en woningen waarvoor de gemeente een plan heeft laten maken geldt hetzelfde de aannnemer moet nog een prijsopgave doen. Par- levliet herenmode, Verdoes le vensmiddelen en Jamin komen in een blok als zij kunnen in stemmen met de bouwkosten. In het andere blok komen vishan del Hoek, Mijnders Mode en mo gelijk Schaart (radio, tv en elec- trische artikelen). Schaart is in onderhandeling met de gemeen te over verkoop van zijn zaak op de hoek Badstraat-Voorstraat. Als deze verkoop doorgaat is de kans groot dat hij ook naar het badcentrum (winkelcentrum) verhuist. Schoenhandel Haasnoot is nu nog de enige zaak die in het nieuwe winkelcentrum zit. Het braaklig gende terrein fond zijn bedrijf wordt "het gat van Katwijk" ge noemd. Maandenlang heeft men zich afgevraagd wanneer er weer wat zou gebeuren in "het gat". Gisteren was het dan zover. De bouw van kleine woningen in de koopsector in Rijnsoever ziet de PvdA'er niet als oplossing. Meer heil ziet hij in de splitsing van flatwoningen in Hoornes-Oost Daar zouden de bovenste woon lagen voor huisvesting van één- en tweepersoonshuishoudens geschikt kunnen worden ge maakt. Ook wil de socialist gaten die door de sanering in oude wijken vallen opvullen met woningen voor kleine huishoudens. "Er treedt nu vergrijzing op in de oude wij ken. Dat komt de leefbaarheid niet ten goede. Een druppel jong bloed kan geen kwaad", aldus Haasnoot. Hij weet het gebreK aan interesse van B en W voor jongerenhuis vesting aan het feit dat ze zelf in prima huizen wonen. Een licht puntje vond hij de beleidsnota Huisvesting, waarin de jonge renhuisvesting ook wordt ge noemd. Het bouwen van Van Dam-eenhe- den (dat zijn kleine huizen voor jongeren die de toenmalige staatssecretaris Van Dam intro duceerde) in Katwijk juicht Haasnoot vooralsnog niet toe. Voor deze woningen verleent het rijk subsidie bij de bouw. "We moeten uitkijken dat we van de Van Dam-eenheden niet alles verwachten", aldus de PvdA'er. De huren van deze woningen schommelen tussen de 200 en 330 gulden. Als er een markt voor die woningen is in Katwijk wil Haas noot er zijn medewerking aan ge- Dia's die Frank van Nimwegen van de Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting liet zien toonden aan dat de Van Dam eenheden "kleine hokjes" zijn. Maar voor mensen met een smalle beurs zijn ze vaak een uit komst. Van Nimwegen merkte op dat er volgend jaar 16.000 Van Dam eenheden mogen worden ge bouwd. De vraag uit de zaal waarom Katwijk daartoe niet wil overgaan, werd niet beantwoord. Verdeling Kritiek was er van A. de Jonge van de stichting op de verdeling van woonruimte, waarvoor in Kat wijk een adviescommissie ope reert. Haasnoot: "Er wordt rede lijk rechtvaardig gewerkt". Hij vond wel dat deze commissie "te veel in het duister" werkt. Sier Emonts van de landelijke or- oude wijken: "Een ganisatie drong er op aan dat er meer controle op de toewijzing van woonruimte komt. De Jonge wil dat er een vertegenwoordiger van de stichting ir komt. ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie van Alphen heeft gister avond omstreeks negen uur een groep van 15 baldadige jongens in de leeftijd van 15 tot 20 jaar uit het winkelcentrum De Aarhof gehaald. Er werd onder meer met rotjes gegooid. Op het bureau werd proces-verbaal opgemaakt waarna de knapen weer werden vrijgelaten. Eindelijk gebeurt er weer wat in het badcentrum. Een Tramstraat wordt verwijderd. het parkeerterrein op de hoek Badstraat- Aan Wilgen- en Peppelhorst Waddinxveen WADDINXVEEN - Bemas Holding bv uit Rotterdam laat aan de Wilgenhorst en Peppelhorst in Waddinx veen drie flatwoningen leeg staan. Het bedrijf doet dit in afwachting van een uit spraak van de Kroon over het omzetten van huurwo ningen in koopwoningen. Bemas Holding wilde de flats splitsen en voor meer dan een ton gaan verkopen. De ge meente Waddinxveen stak daar een stokje voor en nam in de gemeentelijke woon ruimteverordening een be paling op, die verkoop van huurwoningen verhinderde. De raad voor onroerend goed heeft het betreffende verbod nu voor vernietiging bij de Kroon voorgedragen. In afwachting daarvan heeft Bemas het grootste deel van de 18 leeggekomen flats, be stemd voor verkoop, nu weer verhuurd. Op aandrang van de gemeente zijn 15 van de 18 flats door huurders betrok ken. De overige drie blijven leeg, totdat de Kroon zich over deze zaak heeft uitge sproken. Overigens moeten de huurders van de voor koop bestemde flats behoorlijk wat meer huur neertellen, dan de ande re huurders: namelijk f 652 per maand in plaats van de f 460 per maand die de andere huurders betalen. Zoals bekend zijn de laatste twee jaar tweemaal de flats van eigenaar verwisseld. Het Plilips Pensioenfonds ver kocht de flats aan Rebhex bv die ze op zijn beurt weer doorverkocht aan Bemas bv KATWIJK- crdt o.P c barentaal' d. van okto .er to"t en met april in Katwijk wordt ge houden. De belangstelling voor dit, wat de organisatoren noe men, 'experiment' is zo groot, dat zij er praktisch niet onderuit kunnen ermee door te gaan. Een akoepediste, een moeder van een doof kind en een maatschap pelijk werkster voor doven heb ben het initiatief genomen tot het houden van de cursus genomen. Katwijk is gekozen omdat daar het idee is geboren. Om met horenden te kunnen pra ten zijn zij aangewezen op liple- zen. Eenvoudig is dit niet, omdat vele horenden een onduidelijk mondbeeld hebben. De commu nicatie tussen beide groepen verloopt hierdoor vaak erg moei zaam. Om het spreken tussen do ven en 'gewone' mensen te be vorderen, is het leren van een aantal gebaren noodzakelijk. De drie vrouwen denken dan met name aan ouders van dove kinde ren, kinderen van dove ouders, artsen, verpleegkundigen, ambtsdragers van kerken, poli tie, werkgevers, maatschappelijk weckenden en vele anderen. •Pat ent 'Het gebeurt ec ens r^at ar sen die dove at.k ten nebben niet goed met die mensen kun nen praten. Vaak gaat één van de kinderen mee om te vertellen waar moeder pijn heeft", vertelt mevrouw Stegeman, maat schappelijk werkster voor doven. Iedere Katwijker die met dove mensen te maken kan krijgen, heeft een uitnodiging gekregen om aan de cursus deel te nemen. Hoewel de organisatoren er niet op hadden gerekend, is de inte resse overweldigend. Zo groot dat zij vrezen dat het zaaltje aan de Prins Hendrikkade wel eens te klein zou kunnen zijn om ieder een aan een behoorlijke plaats te helpen. Katwijk is overigens niet de eerste gemeente in ons land waar een cursus 'gebarentaal' van de grond komt. Amsterdam werkt er al mee en ook in Groningen zijn - vergevorderde plannen om iets op dit terrein te gaan doen. Op het allereerste dovencongres, in Deventer, eerder dit jaar, is dit initiatief ook ter sprake gebracht Taalgeleerden buigen zich er thans over en in allerlei ge spreksgroepen wordt er over ge discussieerd. Een werkgroep van °Amsterdamse universiteit 'trkt thans eeaplar uit dat mo elij k over enke e A* het do- venonderwijs - n wor den gebruikt. Inderw js Het doveno der\* s *a aeze ont wikkeling zekei met belangstel ling volgen. Toch verwacht me vrouw Stegeman dat er geen on derwijskrachten uit dit wereldje aan de cursus zullen deelnemen. Katwijk telt een hoog percentage dove inwoners. Zeker vijftig vol wassenen en rond de dertig kin deren zijn slechthorend. "Mis schien zijn er nog wel meer", denkt mevrouw Stegeman. "Ik ken ze ook niet allemaal. Daarom is zo'n cursus juist voor die Kat- wijkers zo van belang". Hoe het komt dat er zoveel dove Katwijkers zijn, weet de maat schappelijk werkster ook niet. "Natuurlijk, er zijn wel enkele aanwijzingen zoals geboortebe schadiging, de moeder heeft rode hond gehad en er zijn erfelijke factoren, maar die kun je niet aanwijzen. Op scholen zitten kinderen uit gezinnen waarin nog nooit doofheid is voorgekomen". 30 Avonden De cursus zal in totaal dertig avonden van anderhalf uur in be slag nemen. Op de lessen zullen de 'leerlingen' gebaren leren waarmee kan worden gewerkt. "Maar het is géén specifieke 'GE- BARENCURSUS' benadrukt mevrouw Stegeman. "Je moet het zien als lessen in gebaren die de beweging van de mond onder steunen. Gebaren zijn het plaatje bij de gesproken tekst. Als ie mand met een dove praat, ver duidelijken de gebaren wat er wordt gezegd". De cursus in Katwijk wordt geleid door W. Emmerik. Hij heeft met succes een dergelijke opleiding ook in Amsterdam onder zijn hoede gehad. Emmerik, zelf doof, is als medewerker verbonden aan het Volkshogeschool- en vor mingswerk voor doven. De kosten bedragen vijf gulden per avond (duur anderhalf uur). Op 7 oktober wordt er begonnen in gebouw De Vuurbaak, aanvang acht uur. Wie meer over de cursus •gebarentaal' wil weten kan te recht bij mevrouw Heemskerk, telefoon 01718-16665 ADVERTENTIE Op de krant van woensdag 24 september? Dan gaat namelijk de Leidsch Dagblad Jubileum Sleutel Aktie van start Dat is een in samenwerking met de Leidse middenstand georganiseerd grandioos winkelspel, waarbij vele prachtige prijzen te winnen zijn. Let dus op de krant van woensdag 24 september! POLITIECELLEN - De afgelopen 5 jaren zijn er 30 mensen in arres tantencellen van het politiebu reau overleden. In 16 gevallen overleden de arrestanten aan overmatig drankgebruik. Bij vi,f mensen is het overlijden het ge volg van drank in combinatie met medicijnen of met een ziekte. Daarnaast pleegden acht mensen zelfmoord in een cel. Eén persoon overleed aan de gevolgen van verwondingen, die de man had opgelopen doordat hij tijdens het verhoor uit het raam sprong.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25