"Werklozen tonen amper interesse voor metaal" VOOR WIE? VOORKOMEN VAN VERWIJDERING Sjak Jansen Jan van Duyn: Gee/ mij maar de metaal Richard Verbeek: Mooi vak. Fijn knutselen en zo" ■I Herscholing van volwassenen Nieuw op de boekenplank HOOÓÓGSTE RENTE BIJ DE LEIDSE SPAARBANK! DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 - door Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, ot ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215 Schrijven mag natuurlek ook. P 55/~T p Ben je werkloos of dreig je dat in een bepaald vak te wor den, dan biedt het Geweste lijk Arbeidsbureau een kans tot omscholing in een Cen trum voor Vakopleiding van Volwassenen, waarvan er 27 in ons land zijn. Je behoudt dan een uitkering, maar in plaats van overdag thuis bij de pakken neer te zitten, ga je naar school om een (ander) vak te leren, waar op de ar beidsmarkt wel vraag is. Maar wil je tot een bepaalde dagopleiding worden toege laten, dan moet je een test doen, waaruit blijkt of je er wel geschikt voor bent. Ben je dat. dan kriii» ker moment een oproep en kun je aan de. op de praktijk gerichte, opleiding begin- Eerst krijg je een zogenaamde grondcursus. Daarin wordt bekeken welk specifiek on derdeel van de door jouw ge kozen bedrijfstak, jou het beste ligt. Het CW probeert jou zo gedegen mogelijk te begeleiden. Ook naar een plaats in het arbeidsproces. Maar een baan garanderen na afloop van de cursus kan het CW niet. Je leeftijd maakt overigens niks uit. Als die maar tussen de pakweg 18 en 55 jaar is. „Onbegrijpelijk"vindt Jan van Duyn (20) uit Al phen aan den Rijn de geringe belangstelling die in deze regio voor omscholing tot metaalarbeider be staat. Zelf breide hij dik een jaar geleden een punt aan de MBO-opleiding voor cultureel werk. Hij zou dan ook subiet in een buurthuis aan de slag kunnen, „maar", zegt hij, „mij niet gezien. Geef mij maar de metaal." Jn die buurthuizen wordt mij te veel af geleuterden eh als kleine jongen wilde ik al in de metaal: Niet dat die MBO-opleiding nu weggegooid is, oh nee. Ik beschik nu over een brede onder grond, een aar dige algemene ontwikkeling en nu acht ik het mij de tijd om een vak te leren. En die kans krijg ik hier. Daar ben ik heel dankbaar voor." Sedert een jaar volgt de Alphenaar aan de Leidse CW de opleiding voor onderhoudsbankwerker. Voor het einde van dit jaar hoopt hij te zijn afge studeerd en aan de slag te kunnen, ,JJaar een baas zal ik niet lang hoeven te zoeken", verwacht een idealistische Jan van Duyn. Jn de metaal is im mers werk zat." ,J£n eh, zo'n uitzondering ben ik ook weer niet. Pas nog hebben we hier een stedebouwkundig inge nieur gehad. Die kon ook geen werk vinden en is hier toen maar een opleiding tot lasser gaan vol gen." Minister Albeda van sociale zaken ziet in om-, bij-, en her scholing van vol wassenen, die in hun beroep niet aan de slag komen, een belangrijk wapen in de strijd tegen de werkloosheid. Daarom heeft hij besloten de opna memogelijkheid van de Centra voor Vakopleiding van Volwassenen (CW) te verdub belen. De nodige verwondering wekt dat besluit wel. zeker wan neer je weet dat het Centrum voor Vakopleiding van Vol wassenen in Leiden, wat de opleidingen in de richting metaal betreft, zit opge scheept met een chronisch aantal open plaatsen, waar voor zich maar geen gegadig den willen aandienen. „En het gekke is", zegt plaats vervangend directeur D. P. Nagtegaal. „Je weet dat je hier behalve opleidingen in de metaal ook allerhande cur sussen in de bouwsector kunt volgen. En voor de bouw be staat zo veel belangstelling, dat we daarvoor wachtlijsten moeten aanleggen, van soms wel acht maanden." „Maar de metaal is precies het tegengestelde. We hebben plaats voor zo'n vijftig me taal-cursisten, maar 26 van die plaatsen zijn nu gewoon onbezet. Daar is gewoon geen belangstelling voor. En hoe dat komt? In vergelijking met andere bedrijfstakken staat de metaal minder goed aan geschreven. Het betaalt niet zo goed, zegt men. Maar of dat de werkelijke reden is....?" Oorzaak Ligt de oorzaak soms bij het Gewestelijk Arbeidsbureau? Stuurt die te weinig werklo zen naar het CVV door? „Nee", zegt C. Schipper, ad junct-directeur van het ar beidsbureau te Leiden reso luut. „Het zit 'm gewoon in een gebrek aan belangstelling voor de metaal. Werklozen hier tonen geen interesse. Zodra ze dat wel doen, maken wij er meteen werk van. Brengen wij ze als het ware in een luxe wagen naar het CW. Maar helaas. Die motivatie om tot metaalarbeider te worden omgeschoold, is er tot op heden gewoon niet." Daar zit 'm de kneep. „Want", zegt C W-man Nagtegaal, „wil je in staat worden gesteld bij ons een cursus te volgen, dan moet je op z'n minst ge motiveerd zijn. Dan moet je echt dat vak willen leren, waarin je straks weer aan de slag kan." Jnderdaad. Voor hetzelfde geld had ik nu lekker thuis kunnen zitten, van m'n uitkering genieteit. Maar een boekje lezen is één dag leuk en een hen geltje uitwerpen ook, maar na een week begint dat wel te vervelen." Sinds april volgt Richard Verbeek (23) uit Zoeter- meer aan de CW aan de Leidse Rooseveltstraat een opleiding 'hand- en machinaal draaien'. Jk werkte al in de metaal, maar ik besefte al gauw dat ik om hogerop te komen, toch te weinig schft- ling had gehad." „Toen het dan ook toevallig zo uitJctoam dat ik op straat kwam te staan, heb ik me onmiddellijk vo&r deze opleiding aangemeld. En ik moet zeggen: ijc steek hier een hoop op. De sfeer is ook goedAlles behalve een schoolklassfeer. Je wordt lekker vrij gelaten." ,£n gedurende je opleiding krijg je een uitkering. Goed, je loonzakje is wel ietsje minder gevuld, maar je moet maar denken datje straks ook tpeer heel wat meer gaat verdienenomdat'je dan een paar diploma's meer op zak hebt. En een baai hep je zo in de metaal. Anders ga je toch gewoon naaf het buitenland? Daar maak ik geen punt darf. Want daar is ook voldoende werk in de metapll' ,JEn waarom ik voor de metaal heb gekozen, is nogal logisch. Omdat het een mooi vak is natuurlijk. Een mooi vak om te doen ook. Fijn knutselen en zo. ADVERTENTIE Het plaatsen van brieven van lezers,betekent niet dat de I P7ÓF8 schril ven redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. 1 «J Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Politie UW HUID IS NU MOOI BRUIN, MAAR IS UW HUID NOG WEL ZACHT EN SOEPEL? Heeft u ook zo genoten van deze zomer? Heeft u ook zo lekker liggen zonnen. Ja? Dan moet u dit verhaal zeker lezen. Dezelfde zomerzon die u zo mooi bruin heeft gemaakt, heeft uw huid tegelijkertijd uitgedroogd. Vooral de tere huid van uw gezicht heeft nu weer extra aandacht nodig. Het is nu hoogste tijd haar de soepelheid en zachtheid terug te geven, die past bij 'n jeugdige bruine tint. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt De 'beauty fluid' die het natuurlijke vochtgehalte weer in evenwicht brengt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen bezit die gelijk zijn aan die van uw eigen huid vloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil of Ulay" te masseren. Al snel voelt u dat uw huid weer zacht en soejael wordt. Droogterimpeltjes worden minder zichtbaar. Alleen de fijne herinnering aan de zon blijft: een mooie bruine huid die er weer net zo gaaf uitziet als bij het begin van de zomer. "Oil of Ulay, een gedeponeerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek,drogist en parfumerie. Als de politie u aanhoudt voor de één of andere controle of voor een fout die u maakt of zal gaan ma ken (de politie treedt namelijk ook preventief op) dan is dat voor de persoon die staande wordt ge houden natuurlijk niet leuk. Maar bedenk dan wel dat deze mensen alleen maar hun plicht vervullen. Begrijp als burger echter ook dat als u gelijk al uw stekels opzet en u zich van de meest onaangena me kant laat zien u ook kan ver wachten dat die politiemensen dan denken: "O gaat het die kant op, nou dat kunnen wij ook". En u behoeft dan natuurlijk niet op enige consideratie te rekenen. Hoe zou u zelf reageren in hun geval. En dan toch maar klagen over een onheuse behandeling door die politiemensen. Laten wij vooral trappen tegen een instituut dat altijd publiekelijk werkt (wat op zichzelf al een moeilijke zaak is), altijd in het volle licht der publiciteit staat. Laten wij vooral het enige apparaat dat ons nog tracht te beschermen tegen misdaad en vandalisme zo veel mogelijk in de grond boren. Dat schijnt "in" te zijn. Eens komt de tijd dat de burgers vo gelvrij zijn. Probeer eens de politiemensen die onder moeilijke omstandigheden hun werk doen en in tijden van nood direct klaar staan om te hel pen te beschouwen als vrienden. Dan gaan wij zeker allemaal een stap in de goede richting. D.Spoor Joh. de Wittstraat 16 Leiden van samenwerkingsscholen nu niet langer tegengehouden moe ten worden. Dat de wethouder het betreurt dat zulke scholen niet worden aan vaard door het bijzonder onder wijs is te begrijpen. Toch meen ik dat de in ons land geldende vrij heid van onderwijs ons het recht geeft die vorm van onderwijs te kiezen die de identiteit van het christelijk onderwijs recht doet. De instandhouding van zulke scholen acht ik - en velen met mij - van zeer groot belang. J. Valk, Azaleaduin 22, Leiden. Scholen (7) Met verbijstering las ik in uw krant, dat de wethouder van onderwijs zaken in Leiden een nota heeft samengesteld, waarin hij veer tien Leidse scholen bedreigd met sluiting. Is het niet verbazingwekkend, dat slechts 1 school openbaar is en de andere dertien scholen behoren tot het bijzonder (Protestant Christelijk en Rooms-Katholiek) onderwijs? Wethouder Van Dam geeft volgens uw bericht van zaterdag j.l. voor keur aan het openbaar onderwijs, wanneer er twee scholen in een bepaalde wijk onder het be staansminimum zitten. Ik dacht dat we honderd jaar gele den al een schoolstrijd gehad hadden met als resultaat, dat zo wel het openbaar als het bijzon der onderwijs gelijke behande ling dienen te hebben. De heer Van Dam heeft totaal geen bevoegdheid om bijzondere scholen te sluiten. Deze verant woordelijkheid ligt bij het betref fende schoolbestuur en het Mi nisterie in Den Haag. HOUD JE DUS TAM, wethouder Van Dam. J.G. Norg, Jan Luijkenlaan 244, Leiden. "Henriëtte's droomhuis". Elizabeth Goudge. Het droomhuis van Henriétte is als van een plaatje. Altijd open voor mensen waar Henriétte van houdt. De middag waarop haar broertje verdwaalt en Hen riétte haar droomhuis vindt, wordt een middag om nooit te vergeten. Uitg. Christofoor, prijs f 19,50. "Hobberdy Dick". K.M. Briggs. Een boek over elfen, kabouters en aller lei andere natuurwezens aangevuld met oude Engelse volksgebruiken. De schrijfster verwerkt tevens een groot deel van haar folkloristische kennis in dit boek, dat zowel voor kinderen als voor volwassenen boeiend is. Uitg. Si- rius en Siderius, prijs f 18,50. "De Lama der vijf wijsheden". Lama Yongden. Een Tibetaanse roman geschreven aan het begin van deze eeuw met de bedoe ling de Westerse wereld een beter beeld te geven van het Tibetaanse volk en zijn zeden. Uitg. Sirius en Siderius, prijs f27,50. ADVERTENTIE Scholen (6) Met verbazing heb ik kennis geno men van het krantebericht, waarin zo maar aangekondigd wordt dat een aantal scholen wordt bedreigd met opheffing. Het is werkelijk ongelofelijk dat - juist in onze tijd van inspraak en medezeggenschap - zonder enige informatie of mededeling vooraf, een dergelijke beslissing is ge publiceerd. Bovendien treedt de gemeente hier eigenmachtig op; zij heeft m.i. niet de bevoegdheid zulke vergaande maatregelen te nemen met betrekking tot de bij zondere scholen. Ik kan mij dan ook niet aan de in druk onttrekken dat met name de bijzondere scholen (rooms ka tholiek en prot. chr.) in het nauw komen. De hier achterliggende gedachte kan zijn dat het vormen 10% Voor spaardeposito's en groei- spaarbewijzen met een looptijd van 5 jaar. Minimum inleg f 1.000,-. Priesterraad bisdom Rotterdam Gesprek met bisschop. De priesterraad van het bisdom Rotterdam wil, dat de Ver eniging van Pastoraal Wer kenden en bisschop Simonis met elkaar tot een gesprek komen. Dat is nodig om el- kaars uitgangspunten te be grijpen en verwijdering te voorkomen. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in dit bisdom wordt morgen officieel opge richt. In Utrecht. Groningen en Haarlem bestaat ook al zo'n vereniging. Soortgelijke initiatieven worden in de an dere bisdommen voorbereid. Een deel van de priesterraad had graag gezien, dat de offi ciële oprichting van de ver eniging was uitgesteld om de uitgangspunten van de bis schoppenconferentie en de standpunten van de priester raad nader te overwegen en eventueel in de statuten te verwerken. In meerderheid meent de priesterraad, dat de vereniging in haar statuten rekening moet houden met de bisschoppelijke uitgangs punten. Die zyn geformu leerd door de vergadering van bisschoppen van 9 septem ber. De bisschoppen erkennen het recht van een vereniging van priesters en pastorale wer kers. Hun voorwaarde is ech ter dat deze vereniging haar doel nastreeft in loyaal, gere geld en statutair vastgelegd overleg met de bisschop(pen). Zy moet ook met de bisschop praten over de formulering van het lidmaatschap en de eisen die daaraan worden ge steld. Bisschop Simonis had met zeer gemengde gevoelens kennis genomen van het voornemen tot oprichting van een vereni ging van pastoraal werken den in zyn bisdom. Hij wil wel met de initiatiefnemers pra ten, "in de hoop dat wij en on ze medegelovigen voor nog méér verwarring en ver deeldheid mogen worden be hoed". Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Kam perland kandidaat J. Woltin- ge Roodeschool; aangeno men naar Reeuwijk R. van Laar Meteren-Est (Geld.) naar Dubbeldam J. Jonkers Ens- Kraggenburg. Gereformeerde Kerken; aan genomen naar Andel kandi daat H.A. Speelman Amstel- Vredeswerk. De Europa commissie van het algemeen diakonaal bureau van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland, de generale diako- nale Raad van de Nederland se Hervormde. Kerk en de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen heeft, in samenwer king met het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oekumenika, een brochure uitgegeven over het vredes werk in de kerken van de DDR (Oost-Duitsland). In verband met de komende Vredesweek is de brochure toegezonden aan de predi kanten die via de werelddia- konaten en de Europacom missie kerkelijke relaties met Oost-Europa onderhouden. De brochure kan worden be steld bij de Generale Diako- nale Raad in Utrecht. Mode. De gewoonte van veel Oostduitse jongeren om een kruisje te dragen of christelij ke symbolen in de arm te ta toeëren bracht het Oostduitse katholieke tijdschrift "Be- gegnung" ertoe, te vragen of Christus soms een modever schijnsel is geworden. Het twijfelt aan de oprechtheid van zulke jongeren en veron derstelt dat ze alleen maar "anders" willen zijn. Geldenhuys. secretaris van de blanke Nederduits-Gere- formeerde Kerk in Zuid- Afrika, dr. Frans O'Brien Geldenhuys, heeft zijn func tie neergelegd. Volgens zijn vrouw is de gezondheid van haar man - die de laatste ja ren wel eens te wensen over liet - niet de reden van zijn onverwachte aftreden. De kerkjeiding heeft ds. Kobus Potgieter, waarnemend voorzitter van de algemene synode, gevraagd hem op te volgen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23