Twijfels over komst van Tirana Feyenoord houdt met moeite brullende 'Lynx' op afstand Dfeseldorf schieter lustig op los: 5-0 CSKA Sofia verrast met zege op bekerhouder Nottingham F. Na 0-2 nederlaag op eigen veld tegen 'Ajaks' DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - In de strijd om de Euro pa Cup voor bekerwinnaars zette de Argentijn Mario Kempes zijn club Valencia pas laat op het goe de spoor tegen AS Monaco. Na dat hij de Spaanse bekerhouder in de 62ste minuut op voorsprong had gezet, werd hij acht minuten later vervangen door Villaredo. Vanuit de dugout zag Kempes zijn ploeggenoot Villaredo uit een strafschop de eindstand in de laatste minuut op 2-0 bepalen. Drie minuten voor die beslissen de treffer was de Spanjaard Sol- sona uit het veld gestuurd door de Westduitse scheidsrechter Linn. Won Valencia met moeite, het Tsje chische Spartak Praag zorgde met de 6-0 zege op het Luxem burgse Spora voor de grootste zege in de eerste ronde van de Eu ropa Gup II. Ook Fortuna Düs- seldorf schoot er lustig op los. Austria Salzburg was het slacht offer. De vijf Westduitse treffers kwamen op naam van Köhnen (2), Wenzel, Allofs en Dusend. Slechts vijfduizend belangstel lenden namen de moeite om Salzburg te zien verliezen. Daarentegen trok het befaamde Portugese Benfica in Zagreb maar liefst 55.000 toeschouwers. De thuisclub, Dynamo Zagreb, slaagde ondanks de steun van de fans er niet in tot scoren te ko men. Ook Celtic had moeite tot een aanvaardbare prestatie te komen. Tegen het onbeduidende Polithenica Timisoara uit Roe menië bleef de doelpuntenpro- De Fin Risto Hurrid probeert Stanley Brard te beletten de bal uit te verdedigen. Feyenoord duktie op twee steken. Boven dien scoorde Adrian tegen in het met 30.000 toeschouwers bezette Celtic-stadion. De Schotten zul len dan ook niet moeiteloos de tweede ronde kunnen bereiken. Brom EUROPA CUP II verwacht geen enkel probleem met Omonia Nicosia op Cyprus. Voor Waterschei scoorden: Van Poucke, Janssens en Badirger (ed). AS Roma staat ook nage noeg met één been in de volgende ronde. Voor eigen publiek werd het Oostduitse Carl Zeis Jena royaal (3-0) verslagen. De 80.000 tribuneklanten zagen doelpun ten van Purzzo, Angelotti en Fal- cao. Ruim drieduizend toe schouwers zagen Malmö FF met 1-0 (McKinton) van het Joegosla vische Partizan Tirana winnen. Het Griekse Kastoria kwam een 0-0 deling overeen met Dynamo Tiflis. Het Deense Hvidovre slaagde er pas in de tweede helft afstand te nemen van Fram Reykjavik uit IJsland: 1-0. Meh diezelfde cijfers versloeg ook het Schotse Hibernians Waterford uit Ierland. New Port Country kende geen pardon met Crusa ders Belfast (4-0), terwijl ook voor Slavia Sofia de perspectieven op de tweede ronde gunstig zijn na de 3-1 thuiszege op Legia War schau. TAMPERE (GPD) - De lynx van Tampere heeft Feyenoord wel kunnen bijten, maar niet kunnen verwonden. De on besuisde amateurs van lives, die gisteravond in alle op zichten bewezen dat ze niet voor niets het beeld van een brullende wilde kat op het shirt meedragen, werden na een 1-0-voorsprong ten slotte nog gekooid zoals het hoor de. Bij 1-3 gooide Feyenoord de deur in het slot, maar het lag bepaald niet aan de "professionele" houding van de Rotterdammers zelf dat die marge in het eerste Europa- Cup-II-treffen zo normaal uitviel. De Finse liefhebbers immers kre gen na een zware werkdag tijdens de wedstrijd aardige mogelijk heden om meer dan één deuk te schoppen in het prestige van hun goed betaalde en goed uitgeruste tegenstanders. Balkestein voor kwam met twee reddingen in de doelmond echter dat doelman Joop Hiele naderhand meer dan één fout kon worden verweten en dat er onderling nog meer gekib bel zou ontstaan. Want ondanks de winst heerste er nogal wat on vrede binnen Feyenoord. Richard Budding op voor hand al diep teleurgesteld nu hij buiten het elftal was gelaten. Trainer Jezek wilde geen enkel risico nemen ("Want ik weet hoe de Finnen knokken") en had zijn TIRANA (GPD) - Bestuursleden van Ajax, en dan met name penningmeester Loe Bartels, twijfelen eraan of Dinamo Tirana zich over twee weken in Amsterdam zal melden voor de return in de eerste ronde van het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen. De Alba nezen verloren gisteren op eigen veld met 2-0 en aangezien zij zich in 1967 al eens hebben teruggetrokken voor de confrontatie met het Westduitse Eintracht Braunschweig wordt terdege rekening gehouden met hun afwezigheid in de Watergraafsmeer. Al voor de door Frank Arnesen met twee goals vrijwel besliste tweekamp (0-2) liet Bartels weten: „Di namo gaat ervan uit dat het hier voor eigen publiek wint. Bij verlies kun je er op rekenen dat men het verder laat afweten". Definitieve toezeggingen van de kant van Dinamo zijn er trou wens nog niet. Ajax heeft bij her haling gevraagd uit hoeveel men sen de groep bestaat die straks naar Amsterdam komt maar een duidelijk antwoord is vooralsnog uitgebleven. Bartels: „Er werd gezegd dat we voor 20 september een opgave kunnen verwachten. Maar ik moet het nog zien. Ik heb myn twijfels, maar ach, veel maakt het niet uit. Onze kosten hier in Tirana worden vergoed door Dinamo zoals wij hun kos ten bij ons voor onze rekening zouden nemen. En publiek hoef je bij een overwinning van ons nauwelijks nog te verwach ten". Mocht het duel wel doorgang vin den dan zullen diegenen die het veld van Ajax opzoeken niet al te veel hoeven te verwachten. Di namo Tirana is een middelmatig en wereldvreemd team hetgeen niet zo verwonderlijk is als be dacht dat deze Albanezen pas een keer (in 1971 toen het met FK Au stria uit Oostenrijk duelleerde) in het buitenland hebben mogen rondkijken. Bovendien is de competitie in Albanié nog niet begonnen waardoor de twaalf voudige landskampioen zich al leen heeft kunnen opwarmen in oefenduels tegen Lokomotiva Tourist en Vllazuia, twee ploegen die evenals Dinamo in de hoogste klasse uitkomen en met respec tievelijk 1-0 en 2-0 werden ver slagen. Profijt Veel profijt heeft het door Séumir Dauti (een oud eerste elftalspeler, die wegens een blessure als actief voetballer moest stoppen en twee jaar geleden de training op zich nam) er evenwel niet van getrok ken. Dinamo bestaat uit bal vaar dige individualisten die er een sport van schijnen te maken om zoveel mogelijk langs elkaar heen te werken. Al met al mag het dan ook erg oplvallend heten dat twee Ajacieden, Kees Zwamborn en Dick Schoenaker, een gele kaart kregen. Beiden hadden dat te danken aan het neerleggen van de 28-jarige inernational Zeri. Vooral hij wervelde nogal eens door de defensie van Ajax waar bij hij vooral Zwamborn dolde. Zeri was echter zo vriendelijk om zelf de problemen van de Neder landers op te lossen door de bal op het beslissende moment nogal eens in achterwaartse richting te spelen. Al te gevaarlijke acties voor het doel van Ajax bleven ook beperkt door de voorzichtigheid die in het begin door Dinamo in acht werd genomen. Pas na 20 minuten kwam het erachter dat dit Ajax- elftal dat als Ajaks op het elek tronisch scorebord prijkte, nog altijd in de stijgers staat en voor lopig nog niet aan bezichtiging in zyn volle glorie toe is. Pressie Door het uitblijven van de ver wachte pressie (Ajax-trainer Beenhakker. „Ik had veel meer spektakel verwacht") kreeg Di namo ook nauwelijks contact met zijn 30.000 fans. De vonk sloeg slechts zelden over, zodat Ajax vaak in alle rust zijn pro gramma kon afwerken. In eerste instantie leidde dat tot een pat stelling omdat ook Ajax er niet aan dacht om meteen plankgas te geven. En dat terwijl Beenhakker op de speeldag nog besloten had om een verdediger (Wijnberg) op te offeren voor een extra aanval ler. Aanvankelijk zou dat Ham berg zijn toen die op advies van dr. Rolink definitief wegviel om dat de spits opnieuw last kreeg van zijn knie, werd Henning Jen sen noodgedwongen tijdelijk in ere hersteld. De Deen probeerde de kritiek van zijn trainer in de afgelopen we ken meerdere malen gebrek aan initiatief heeft verweten te weer leggen maar zag veel van zijn handelingen mislukken. Zijn landgenoten overvleugelden hem dan ook gemakkelijk. De van een blessure herstelde Ziegler corrigeerde met subtiele bewegingen nogal wat onvolko menheden van Zwamborn, Ler- by blonk uit als opbouwwerker op het middenveld en Arnesen compenseerde met twee doel punten de „absentie" van aan vallers als Van Geel en Kieft. Produktie Arnesen bracht de produktie op gang in de 25ste minuut van de tweede helft nadat Lerby op doelman Luarasi was gestrand. Dat gebeurde in een fase Ajax steeds nadrukkelijker het verschil tussen professionalisme en amateurisme tot uitdrukking begon te brengen. Na een verre inworp van Jensen kopte Schoe naker de bal door naar Arnesen die met een schitterende schaar beweging voor 0-1 zorgde. Vlak voor tijd kopte Arnesen de bal na een voorzet van de voor Kieft in gevallen Wiggemansen voor de tweede maal langs Luarasi. Di namo had de strijd ook al door gebrek aan conditie, inmiddels allang opgegeven. Het had zich tevreden moeten stellen met wat plaagstootjes onder meer omdat de Griekse scheidsrechter Zlata- nos een keer drie buitenspel staande Albanezen over het hoofd zag. Niet voor niets stelde Ajax-verdediger Keje Molenaar na afloop vast „In het begin was het vooral voor my als debutant even wennen. Maar al gauw had den we die jongens volledig in de tang". Evenals vorig jaar toen Ajax open de met een overwinning van 8-1 bij het Finse HJK Helsinki en de massa het in de return liet afwe ten, zal over veertien dagen moe ten blijken in hoeverre de Am sterdammers zich winnaar mo gen noemen. Bartels mag dan wel opmerken dat het wegblijven van Dinamo hem niets uitmaakt, maar een feit is dat Ajax in zijn begroting is uitgegaan van onge veer 3,5 ton aan inkomsten in de eerste ronde. JAN PREENEN -- -*v - - De Schotse international Gordon Strachan soleert door de defensie van Austria Wien. Aberdeen won het duel voor de EC-l met 1-0. Liverpool tegen Finse amateurs niet verder dan 1-1 DEN HAAG (ANP) - De grote verrassing in de eerste ronde van het toernooi om de beker voor landskampioenen was het verlies van bekerhouder Nottingham Forest bij CSKA EUROPA CUP I in Sofia. Ook de tweede En gelse deelnemer in dit toer nooi, voormalig bekerhouder Liverpool, had een zeer mati ge start met het gelijkspel (1-1) bij de Finse amateurs van PaÜoseura in Oulo. De grote mond van Forestcoach Brian Clough heeft deze keer eens niet geholpen. Blufferig had hij tegen de Engelse journalisten gezegd: "We gaan het veld in om aan te vallen en te winnen". Na de aftrap moest Nottingham echter zwaar in de verdedi ging omdut de Bulgaarse kampioen gewoon sterker was. Doelman Shilton moest in het begin diverse keren zijn club voor een achterstand behoeden. In de 22ste minuut was hij geslagen door Djevi- zaf, die uit een solo de bal in het verlaten doel schoof. De 70.000 toeschouwers spron gen al juichend op, maar ver dediger David Needham haalse de bal nog van de doel lijn. Ook na de rust kwam Notting ham niet verder dan enkele krachteloze tegenstoten. In de 70ste minuut ontstond de verdiende treffer voor Sofia. Jontsjev schoot de bal uit een voorzet van Dimitrov vlak voor Shilton hard in: 1-0. Ook Liverpool speelde niet sterk. Een gemakkelijke zege leek tot de mogelijkheden te behoren toen McDermott in de vijftiende minuut een voortdurend overwicht ge stalte gaf met een treffer. Li verpool verzuimde echter de voorsprong uit te bouwen. Tien minuten voor het einde scoorde Puonitiniemi tegen. De hoogste score van een club kwam op naam van Spartak Moskou tegen de Luxem burgse kampioen Jeunesse d'Esch: 5-0. Topscorer was Joeri Gawrilov, lid van de ploeg van de Sowjet-Unie die in het Olympisch toernooi goud behaalde, drie keer raak schoot. Club Brugge ziet zich voor een bijna onmogelijke taak ge steld in de tweede (uit) wed strijd tegen FC Basel. Op ei gen veld verloren de Belgen met 0-1 van de Zwitsers. In de 63ste minuut zorgde Maissen voor de winnende treffer. Bayem München won met 4-1 van Olympiakos Pyraeus. maar de reacties na het duel waren toch niet positief. Een te snelle tegentreffer en dan nog een doelpunt weggeven door concentratieverlies te gen het einde van de wed strijd vormden de negatieve commentaren, ook van trai ner Paul Csernai. Mede door toedoen van Breitner, die kort voor het begin van het duel zijn contract met Bayern voor twee keer verlengde, kon Dremmler voor de Beierse ploeg twee keer scoren. Troost, afgelopen zondag nog voorstopper, als tweede spits naast Vermeulen. Verder was de vierde middenvelder André Stafleu zo kwaad dat hij in de 67e minuut werd ingeruild voor aan valler De Leeuw dat hij de bal hard wegtrapte in de richting van Jezek, die hij daarvoor later zijn excuses aanbood. Boos En ten slotte was ook doelman Joop Hiele boos omdat hij de schuld kreeg van het ene tegen doelpunt. De sluitpost wees be schuldigend naar de verdedigers, nadat hij overigens eerst zijn ei gen fout had toegegeven. Die maakte hij in de negende minuut van het duel toen hij bij een hoge voorzet van middenvelder Linds- tröm hevig twijfelde of hy moest blijven staan of uit moest lopen. Hij koos uiteindelijk voor het laatste en "dus" kon hij niet meer bij de bal. De sterke vleugelspits Uimonen profiteerde gretig en kopte de verrassende 1-0 op het bord. Hiele: "Oké, dat was mijn fout, want ik wist niet wat ik moest doen. Maar daarna konden ze nog twee, drie keer zo maar doorko men, moest Balkestein nog red den en kreeg ik zelf nog een paar doodschoppen als ik me ervoor gooide. En dan krijg je later toch de schuld van zo'n goal. Nou, ik zeg dat ik door mijn eigen maten genekt werd. Dat lives was dan wel wild en af en toe niet eens slecht, maar als je achterin ook maar een beetje consequent speelt zijn ze zo uitgeraasd. En rol je ze op. Maar dat gebeurde niet. Ik weet niet wat ze tegenwoordig in de verdediging aan het doen zijn. Ze lopen te draven als dwa zen, daar word ik gek van". Klassegebrek lives kon er niet doeltreffend van profiteren. De amateurs werkten zich weliswaar uit de naad, maar die tomeloze ijver kon het klasse- gebrek uiteraard niet verbloe men. Alleen de beide spitsen Ui monen en Vuorinen staken uit boven de rest die er keihard en keihard hollend (want lopen konden de meeste Finse spelers uitstekend) tegenaan gingen. Het duurde een half uur eer Feye noord zich daarop had ingesteld en had leren leven met de slechte gesteldheid van het terrein waar op de bal de meest vreemde ca priolen maakte. lives werd na die tijd teruggezet op de eigen helft, waar de Rotterdammers echter veel te traag "breiden". Er was dan ook een discutabele strafschop nodig voor de 1-1, Samen met verdediger Vithila ging Troost in het strafschopge bied neer bij een sprint naar de bal. Arbiter Stupar zag er een strafschop in die door Notten werd benut "Een veel te zware straf', vond lives-trainer Maki- paa, die voor de wedstrijd met de verzorger en de aanvoerder van zijn team in de Feyenoord-kleed- kamer kwam kijken hoe het er nu bij de profs aan toe ging. "Maar ik was wel blij met die pingel", al dus Stafleu, "wantje weet in zul ke rare wedstrijden maar nooit". Inzicht Daarna leken de Finnen opgerold te zullen worden. Zeker toen Not ten, de enige met een beetje in zicht op het Rotterdamse mid denveld, het gat zag waarin Van Deinsen zeven minuten na de pauze de 1-2 kon vinden. Inplaats van terug te zakken na die tegen slag vochten de Finnen echter als leeuwen terug. Balkestein moest op de doellijn nog eenmaal red dend werk verrichten bij een in zet van Uimonen, Hiele moest Vuorine van scoren en ook hard doortrappen afhouden. Pas op de valreep konden Ver meulen en Troost nog een twee- tegen-één-situatie uitbuiten. Gelegenheidsspits Troost scoor de 1-3. "Dat zal wel te weinig he ten", aldus Stafleu, "maar ik vind het prima dat we hier gewonnen hebben. Met dit soort klusjes kun je alleen maar afgaan en nu kun nen we er thuis tenminste een lekkere wedstrijd van maken". Dat geldt ook voor de spelers van lives. Nu gisteravond 6500 toe schouwers op het duel afkwamen (gehoopt was op 5000) hoeven ze zich over veertien dagen tenmin ste geen zorgen te maken over de financiën. Over de uitf'ag trou wens ook niet PAUL DE TOMBE VOETBAL - De Engelse voetbal bond (FA) heefter by de regering op aangedrongen hardere maat regelen te nemen tegen geweld dadigheden van supporters.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17