Kabinet steunt aandelenbezit van Kamer: afbraak industrie tegengaan Kernwapenstrategie YS verontrust Kamer Door belastingvrij dividend tot f 500 Albeda en Kamer eens over minima Inzetbaarheid van kritische kapitein zal worden beperkt President ontslaat opperbevelhe b ber van leger Zimbabwe Drukverlamming veel 'gemist' ziektebeeld BCOJITHIBIJ DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is bezorgd over de gewij zigde Amerikaanse strategie op het gebied van kernwapenge- bruik. Het zit de parlementariërs vooral niet lekker, dat ze door die koerswijziging zijn verrast. Er had naar hun mening uitge breider overleg met de Europese bondgenoten moeten plaats hebben. Tijdens een vergadering van beide commissies bleek gisteren dat de kamerleden veel vraagtekens zetten achter de Amerikaanse strategiewijziging. Zowel PvdA, CDA als D'66 vrezen dat deze neerkomt op een verlaging van de atoomdrempel. In hun strategie gaan de Amerikanen uit van de mogelijkheid een „beperkte" nucleaire oorlog te voeren met kleine kernraketten die gericht zijn op Russische militaire doelen. Wapens die totale vernietiging teweeg brengen zouden in de lanceertorens kunnen blijven staan. Van der Stoel (PvdA) zei dat deze doctrine onvermijdelijk zal leiden tot opvoering van de kernbewapening. Hij had grote twijfels aan de mogelijkheid een kernwapenoorlog beperkt te houden: „Zo'n oorlog zal zich uitbreiden". Het grote risico van de Amerikaanse strategie schuilt volgens Van der Stoel in het feit dat de kernwa pens niet meer alleen als afschrikkingsmiddel worden be schouwd, maar ook als bruikbaar voor het uitvechten van ge schillen. Ook CDA-kamerlid Frinking waarschuwde voor een nieuwe be wapeningswedloop, omdat de Russen de nieuwe strategie als een reële bedreiging zullen ervaren. Brinkhorst (D'66) sprak van „een desastreuze zaak, die de Europese veiligheid in gevaar brengt". Immers: een beperkte nucleaire oorlog zal niet tussen de super machten zelf worden gevoerd, maar tussen beider bondgeno ten. Volgens minister De Geus (defensie) maakt de Kamer zich ten onrechte ongerust. Hij betoogde dat er geen sprake is van een nieuwe strategie, maar alleen van invulling van de „strategie van het aangepaste antwoord". De bewindsman juicht de Ameri kaanse koers juist toe, omdat deze een alternatief biedt voor het direct inzetten van zwaardere atoomwapens („de grote klap"). Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) acht de voorberei dende bespreking op 25 september tussen zijn ambtgenoten van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over de beheersing van Europese kernwapens „een hoopgevende doorbraak". Voor Nederland zijn die wapenbeheersingsbesprekingen vooral van belang, omdat ons land een eventuele instemming met plaat sing van gemoderniseerde NAVO-kernwapens op zijn grondge bied afhankelijk heeft gesteld van de resultaten van zulke be sprekingen. Van der Klaauw zei dat de regering uit de „hoopge vende ontwikkeling" nog geen consequenties wil trekken voor een plaatsingsbesluit. Over de internationale regeling voor de opslag van plutonium zal mogelijk voor 1983, misschien zelfs al eerder, overeenstemming zijn bereikt. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) ver wacht dat een dergelijk opslagregime op de conferentie over vreedzame toepassingen van kernenergie in Joegoslavië in 1983 besproken kan worden. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil het kopen van aande len in Nederlandse bedrijven aantrekkelijker maken. Dat is een van de voorstellen waarmee de regering de positie van het bedrijfsleven wil te versterken. Met de maatrege len, die het kabinet gisteren bekendmaakte, is een bedrag van f 1,3 miljard gemoeid. Het geld komt uit de pot van aardgasopbrengsten. De ministers Van der Stee (finan ciën) en Van Aardenne (economi sche zaken) kondigen dit aan in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de plannen zouden divi denden tot een bedrag van f 500 per jaar belastingvrij moeten worden gelaten voor de inkom stenbelasting. Daarnaast zeggen zij te willen stre- participatiemaatschappijen, waarbij de overheid voor 50 pro cent garant zal staan. De dividen den van deze maatschappijen zullen tot f1000 belastingvrij blijven. Ondertussen heeft ook De Neder- landsche Bank besloten dat de handelsbanken hun deelneming in het risicodragend vermogen van ondernemingen mogen uit breiden. Deze maatregel is ge nomen in overleg met het minis terie van financiën en het bank wezen. Zij maakt het mogelijk om kleine en middelgrote (meèst jonge) bedrijven te voorzien van voldoende eigen vermogen om nieuwe activiteiten mogelijk te maken. De nieuwe maatregelen zijn erop gericht meer risicodragend kapi taal beschikbaar te krijgen voor het bedrijfsleven. De nadruk valt daarbij op het steunen van kleine en de wat grotere bedrijven, om dat deze het zwaarst te lijden hebben onder een zwakke ver mogenspositie. Daardoor lopen deze groepen het grootste risi- De maatregelen van het kabinet zijn inmiddels met instemming begroet door de handelaren op de Amsterdamse Effectenbeurs. „De vrijstelling van f500 is wel iswaar nog gering, maar het is in ieder geval een stap in de goede richting", aldus de Beurs. De plannen zullen vooral de sprei ding van het risicodragend kapi taal in de hand werken en het be leggen in aandelen door particu lieren aantrekkelijker ma ken. De nu beschikbaar gestelde fl.3 miljard vormt de eerste „tran che" van de maximaal twee mil jard aan extra aardgasbaten voor het bedrijfsleven. Het restant, f 700 miljoen, zal later worden be steed. Daarmee moeten de finan- cierings- en rentabiliteits- problemen van de ondernemin gen verder worden verlicht. Een probleem hierbij is, dat het nog niet geheel duidelijk is op hoe veel extra aardgasbaten Neder land kan rekenen. De speciale onderhandelaar, mr. Spieren burg, heeft zijn gesprekken hier over nog niet geheel afge rond. DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) en de Tweede Kamer zijn het eens over de handhaving van de koopkracht voor de minimuminkomens en de laagste uitkeringen. De Kamer kan ook instemmen met de f25 miljoen, die de bewindsman voor deze operatie wil uit trekken. Alle gezinnen, waaronder de alleenstaanden, die het laagste inkomen hebben, zullen kunnen rekenen op een eenmalige uitkering van f 50,- netto. deze maatregel in de komende ja ren, verwierp de minister het plan. Hij schatte de kosten als ge volg van een dergelijke verho ging op circa f290 miljoen. Bureau van Amerikaanse organisatie bezet in San Salvador SAN SALVADOR (UPI) - Een 20-tal linkse guerrillastrij ders, onder leiding van een vrouw, heeft gisteren het bu reau van de Organisatie van Amerikaanse Staten, OAS in San Salvador aangevallen. Een wacht werd gedood. Het gebouw werd bezet met de eis dat er een einde komt aan de onderdrukking van de bevol king door de regering. Dit hebben functionarissen en ooggetuigen meegedeeld. Het is niet bekend of er mensen zijn gegijzeld. Militairen met tanks en gepant serde personeelsvoertuigen omsingelden het gebouw. Op naburige panden zijn scherp schutters gestationeerd. Vol gens een ooggetuige zouden zeker vier mensen zijn ge wond bij een vuurgevecht. Een lid van het linkse demo- cratisch-revolutionaire volks front deelde het persbureau UPI in een telefoongesprek vanuit de OAS-missie mee dat de politieke gevangenen in El Salvador moet worden vrijgelaten, dat de vakbonden vrijheid van organisatie moe ten hebben en dat de onder drukking van mensen die met links sympathiseren, moet worden beëindigd. DEN HAAG (ANP) - Dc nieuwe minister van defensie De Geus heeft kapitein Stelling - be leidsmedewerker op het depar tement-laten weten, dat zijn in zetbaarheid is beperkt. Volgens de bewindsman is de opvatting van de luchtmacht-orTicier, die zich onlangs in negatieve zin uitliet over het gebruik van kernwapens, onverenigbaar met een optimale taakuitoefe ning van de krijgsmacht. Op de mogelijke gevolgen van de be perking van zijn inzetbaarheid is kapitein Stelling gewezen, al dus heeft de minister meege deeld in antwoord op vragen van het GPV-kamerlid Van Dis. In dat antwoord zet minister De Geus uiteen dat van eci n ili- tair, als van ieder lid van een werkverband, verwacht wordt dat hij zijn plichten alszodanig loyaal vervult. Volgens de mi nister staan de uitlatingen van kapitein Stelling daarmee op gespannen voet. Naar vorm en inhoud zijn die opmerkingen evenwel "niet ontoelaatbaar". Ook zegt de minister de uitla tingen niet te beschouwen als aanzetten tot dienstweigering. zich laatdunkend uit over de ca paciteiten van de nieuwe rege ring in Zimbabwe. Bovendien verklaarde hij het plan te hebben gehad een staatsgreep uit te voe ren. Eerder had hij de Britse premier Thatcher gevraagd de verkiezingen in Zimbabwe-Rho- desië, die een eind maakten aan het blanke minderheidsregime van Ian Smith en de politieke car- rièrre van bisschop Abel Muzo- rewa, ongeldig te verklaren. Walls leidde onder het Smith-be- wind de anti-guerrillatroepen en was onder meer verantwoorde lijk voor bloedige acties in kam pen van Mugabe's Zimbabwe Af rican National Union (ZANU) in Mozambique. Direct nadat Mu gabe regeringsverantwoorde lijkheid kreeg, gaf hij Walls op dracht het bestaande leger te in tegreren met de ZANU-eenheden en de troepen van Joshua Nko- mo, leider van de Zimbabwe Af rican People's Union (ZAPU). Walls aanvaardde die opdracht, maar liet er geen twijfel bestaan aan zijn mening dat de verkiezin gen dankzij intimidatie van de ZANU door Mugabe waren ge- Officieel zou Walls tot het eind van dit jaar zijn baan behouden. Ge ruchten willen dat hij een uitste kend gesalarieerde functie in Zuid-Afrika heeft aanvaard. De beslissing Walls nu onmiddellijk te ontslaan, is vooral genomen om te verhinderen dat Walls nog naar Zimbabwe terugkeert, zo nemen waarnemers in de Zim- babweaanse hoofdstad Salisbury aan. Mugabe herhaalde gisteren in het parlement dat voor mensen als Walls geen plaats meer is in het nieuwe Zimbabwe. JOHANNESBURG (GPD) - De voormalige opperbevelhebber van het Rhodesische leger, gene raal Peter Walls, is gisteren met onmiddellijke ingang ontslagen door president Canaan Banana van het nu onafhankelijke Zim babwe. Premier Mugabe werd luid toegejuicht toen hij de be slissing in het parlement be kendmaakte. Hij zei ook dat de regering van Zimbabwe over weegt verdere maatregelen te nemen tegen Walls, die zich met vakantie in Europa bevindt. Walls zelf had op 29 juli om ontslag gevraagd en was daarna naar Zuid-Afrika vertrokken. In tele visie- en krante-interviews liet hij Vakbonden: regering moet meer hameren op mensenrechten DEN HAAG (ANP) - Het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat de Nederlandse han delsmissie die binnenkort onder leiding van staatssecretaris Beyen van economische zaken naar Colombia gaat de plicht heeft om de schendingen van de mensenrechten in dat land aan de kaak te stellen. De staatssecreta ris zal van het CNV informatie ontvangen die via college-vak bondsleden bij het vakverbond is binnengekomen. Voorzitter Harm van der Meulen van het CNV zei dat gisteren tij dens een persconferentie van Amnesty International in Den Haag, waarop de actie "vak bondsleden vrij" werd aange kondigd. Van der Meulen en voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederland se Vakbeweging (FNV) kondig den aan vandaag in een gesprek met minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken ook aan te zullen dringen op meer actie van diens kant om landen die men senrechten schenden daarop te wijzen. Volgens de beide vak bondsvoorzitters is Van der Klaauw veel te pessimistisch over het effect daarvan. "Hij on derschat het effect van zijn eigen optreden. Er zijn tal van voor beelden van vakbondsleden die zijn vrijgekomen dankzij interna tionale druk", aldus Van der Meulen. De actie van Amnesty Internatio nal, die loopt tot 10 december (de internationale dag van de rechten van de mens) is speciaal gericht op vakbondsleden omdat die in landen met dictatoriale regimes vaak als eersten het slachtoffer worden van onderdrukking, die varieert van opsluiting in psy chiatrische klinieken en huisar rest tot marteling en moord. NIJMEGEN (ANP)- Een vermoedelijk groot aantal Nederlanders lijdt aan zogenoemde drukverlammingen, een ziektebeeld, dat bij veel artsen nog onbekend is en vaak leidt tot voorbarige en onjuiste diagnoses. Drukverlammingen - het tijdelijk verlamd raken aan één of meer lede maten - is bovendien in vijftig procent van de gevallen erfelijk. Die conclusies staan in een proefschrift over dit onderwerp, waarop neu roloog Van Wensen uit het Gelderse Velp onlangs promoveerde aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Het belangrijkste zichtbare verschijnsel van drukverlammingen is, dat de patiënt soms enige uren, soms enkele weken en in andere gevallen chronisch verlamd raakt aan hand, arm of voet (de zogenoemde klap- voet). De verlamming wordt veroorzaakt door mechanische invloeden, dat wil zeggen door overmatige druk op zenuwen of zenuwknopen. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren bij een ongelukkige val en bij langdurig hurken of met de benen over elkaar zitten. Zeer waarschijnlijk zijn ook de hersenzenuwen bij deze aandoening betrokken. Dr. Van Wensen (35) schrijft in zijn proefschrift, dat artsen het ziektebeeld relatief vaak "missen". Hij onderzocht in vier jaar tijd bijna 200 personen uit negen families, waarbinnen de aandoening voorkomt. Bijna de helft van de onderzochte personen was al onder behandeling voor korte of langere tijd, zonder dat de artsen de juiste conclusie hadden getrokken. De behandelende neurologen en orthopaeden zochten het dikwijls in de richting van onder andere loodvergiftiging, "algemene zenuwaandoe ning", besmetting met landbouwgif of de ziekte van Duchenne-aran, een vorm van voortschrijdende spieratrofie. DEN HAAG - De minister van defensie De Geu$ heeft gisteren uit handeh van de bekende Amerikaanse filmster Lee Marvin het boek The Big Red Öne" ontvangen. Lee Marvin speelt de hoofdrol in de gelijknamige oorlogsfilm, die deze week in de Nederlandse bioscopen in premiere gaat. Op de foto geeft de minister de echtgenote van de acteur een handkus terwijl Marvin op de achtergrond toekijkt. DEN HAAG - De Tweede Kamer is eensgezind van mening dat er snel speciale maatregelen moe ten worden genomen om de af brokkeling van de industriële werkgelegenheid een halt toe te roepen. Zij vindt dat dit kabinet spoedig een commissie moet in stellen die een programma ont werpt om de mogelijkheden van een herindustrialisatie aan te ge ven. Daarmee mag geen tijd ver loren gaan. Dat bleek gisteren tijdens een be spreking van de vaste kamer commissie economische zaken met leden van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid. Onderwerp was het on langs verschenen WRR-rapport „Plaats en toekomst van de Ne derlandse industrie", waarin het afbrokkelingsproces als zeer ern stig wordt geschetst en» op een krachtig industriebeleid wordt aangedrongen. WRR-voorzitter ir. Th. Quené pleit te voor het terstond instellen van een regeringscommissie met een beperkte taak, die alvast een her stelprogramma kan uitwerken. WRR-lid prof. dr. A. van der Zwan, onder wiens leiding het rapport werd gemaakt, voegde daaraan toe dat zo'n rapport in een half jaar gereed zou moeten zijn. Dan kan het bij de komende kabinetsformatie worden be trokken, zodat het volgende ka binet tot uitvoering kan over gaan. „De afbrokkeling van onze indus trie is in een stroomversnelling gekomen", aldus Van der Zwan. „De ontwikkeling in Engeland leert ons dat het afbraakproces op een gegeven moment niet meer te sloppen is". Met name CDA-fractievoorzitter Lubbers viel hem bij: „De afbrokkeling is zodanig dat we er tegenaan moe ten", zei hij, „er mag geen tijd worden verloren". In antwoord op vele vragen zei Van der Zwan verder onder andere dat het zaak zal zijn het indus triebeleid grote voorrang te ge ven. De middelen daarvoor (de WRR spreekt van zeven miljard gulden per jaar, waarvan de overheid er twee voor haar reke ning miet nemen) zouden uit de (extra) aardgasbaten moeten komen. Gezien de krappe finan ciële situatie zullen parlement en regering voor „verschuivingen" moeten zorgen. Volgens de bewindsman gaat het hierbij om een groep van zo'n 500.000 gezinnen. Hoewel nog niet alle technische problemen zijn opgelost liet minister Albeda blijken, dat een oplossing te vin den lijkt. Toch bleef hij bij zijn eerdere voorbehouden. Zo hangt het verstrekken van de uitkering af van de technische mogelijkhe den om de betrokken groep te achterhalen, terwijl er daarnaast nog overleg gaande is over de vraag welke instantie de uitke ring moet verstrekken. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een extra debat over de inkomenspositie van de minima. De PvdA'er Van der Doef had het debat aangespan nen omdat volgens hem de brief van Albeda, waarin deze aankon digt f25 miljoen beschikbaar te willen stellen, te mager is. Van wege het vertrek gisteravond van de bewindsman naar Brazilië, moest het debat al gistermiddag plaatsvinden. Van der Doef diende een nieuwe motie in, waarin hij van de rege ring eist dat deze het plafond van ongeveer 25 miljoen gulden als nog verhoogt. Omdat geen van beide regeringspartijen een der gelijke verhoging nodig achten, heeft de motie (waarover van middag gestemd wordt) geen kans van slagen. Dat geldt ook voor de motie van de socialist, waarin deze een verho ging van de sociale minima vet 1 procent op 1 oktober bepleit. Vanwege de doorwerking van In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funktioneel. Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert Begeleidt. En ontwerpt m eigen studio uw keuken naar maat Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25,2313 KG Leiden. Tel.: 071-141741

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13