"We geven uit als een tierelier" Blik in de weekbladen Minister Van der Stee van financiën deTijd HP EISEVIERS DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 Van der SleeVakantiegeld inleveren kan ook DEN HAAG - Het kabinet heeft deze week een Mil jardennota gepresenteerd met een loonraming waar het zelf niet achter staat. Minister mr. Fons van der Stee (financiën) geeft dat ook zonder meer toe. „Zo moet het niet", zegt hij. Hoe het wel moet, zal straks worden bepaald door de bereidheid tot ma tiging van vakbeweging en werkgevers. Van der Stee gelooft dat de ze begroting een handvat biedt om, samen met de sociale partners, de eco nomische problemen op te lossen. „Dat kunnen we niet zonder hen". Belas tingmaatregelen bieden geen soelaas meer. Het moet nu echt uit de lonen komen. „De belastingdruk is al te hoog. De afwentelingsver schijnselen, fraude en al dat soort zaken meer, ne men hand over hand toe. Ga maar na, het gaat om schoon in de hand, van de werkster tot de klusjes man toe. Dat werkt niet meer. Maar de loonpoli tiek voeren we in overleg met de sociale partners". Vandaar dat de begroting niet „af' is. Voorlopig gaat zij uit van een voor de re gering onaanvaardbare loonstijging van zo'n 8 procent. In overleg met de partners moet die stijging tot 6 procent worden te ruggedrongen. Maar het zou onverantwoord ge weest zijn om in de begro tingscijfers nu al op het re sultaat van het overleg te gokken. De begroting moet sluiten. En dus zul len de sociale premies omhoog moeten. „Dat is eigenlijk het hele verhaal, de basis van de begro ting". Aldus de minis ter. - Verwacht U dat de sociale part ners vrijwillig tot matiging be reid zullen zijn? „Als ik zo de maatschappelijke dis cussie van de laatste maanden overzie, dan is er toch wel duide lijk een groeiende bereidheid tot matiging". - Is dat niet naar Uzelf toepra- ten? „Ach, iedereen praat graag een beetje naar zich toe. Natuurlijk maakt die ene zwaluw nog geen lente, maar ik geloof toch dat die bereidheid er in brede kring is. Dat zal er de komende weken uit moeten komen". - Schuift u op die manier niet de verantwoordelijkheid voor het hele sociaal-economisch-finan- ciële beleid naar de vakbewe ging? „Die conclusie gaat mij wat te ver. Wij starten een overleg. En ik wil bepaald niet zeggen, dat als dat mislukt wij met een loonmaatre gel komen. Wij gaan de onder handelingen niet met een drei gement in. Vergeet niet dat dit land een van de weinige ter we reld is, waar een reële loonpoli tiek gevoerd wordt. En de Ne derlandse vakbeweging heeft zich altijd erg gematigd opge steld". Vakantiegeld - Als de partners weigeren te mati gen en u komt niet met een loon maatregel, dan zit u flink ver keerd met deze begroting? „Nee, dan is mijn begroting toch goed. Zij is solide, goed gebouwd. Maar dan hebben we een inko mensverdeling die het kabinet niet wil. Dan zullen we ons moe ten beraden of we verdere stap pen nemen of ons erbij neerleg gen". - Ziet u andere mogelijkheden dan een loonmaatregel? „Ja. Bij een loonmaatregel denk je meestal aan een algemene loo- ningreep. Je kunt ook het vakan tiegeld maximeren, of iets doen met de prijscompensatie. Stel dat we besluiten dat niemand meer vakantiegeld krijgt dan 8 procent van het modale loon, dan bereik je al een loonmatiging van bijna 1 procent. En dat werkt door in de prijzen". - Dit is dus de richting waarin het kabinet denkt? „Het is een gedachte die mij per soonlijk sterk aanspreekt. Het kabinet wil eerst proberen met de sociale partners tot overeen stemming te komen. Een afge dwongen loonmatiging zal op den duur toch averechts werken. Door Hans de Bruijn en Louis Burgers Ik wil niet de sfeer oproepen van de stok achter de deur". - Maar iedereen weet natuur lijk... „...dat die mogelijkheden er zijn, ja". - En met deze begroting lokt u het wel uit. U zegt: alsjeblieft, sociale partners, zoek maar uit wat je ermee doet. Dan denkt natuurlijk iedereen: als zij niet doen wat de regering vraagt,komt die zelf met maatregelen? „Dat is geen onlogische gedach- tengang. Maar een regering mag nooit vertellen wat ze gaat doen. Ik denk dat er dan toch nog stevig over gesproken zal moeten wor den, zeker met de Kamer". - Als de sociale partners wel willen matigen, wat heeft u hen dan te bieden? „Wij hebben gezegd dat we dan het financieringstekort met f500 miljoen voor ieder procent loon matiging willen oprekken. Dat geld kan gebruikt worden voor werkgelegenheid en lastenver lichting". - U zegt in de begroting dat u eigen lijk geen mogelijkheden heeft om met gerichte economische groei- maatregelen te komen. „Dat is volstrekt juist". - U weet ook dat met name Den Uyl daar zijn alternatieve beleid op gebaseerd heeft. „Maar hij erkent wel dat het finan cieringstekort veel te hoog is. Daarom zegt ook hij dat we niet nog meer geld moeten lenen. En wat doet hij dan in zijn alternatie ve plannen? Hij haalt vijf miljard bij de hogere inkomens weg, en een hele hoop bij defensie. Dat is tot mislukken gedoemd". - En meer aardgas uit de bo dem. „Ja". Aardgasbaten - En u bent niet bereid om met die maatregelen de groei te stimule ren? „Nee. Als er concrete plannen voor vernieuwing van de industrie op tafel lagen, dan zou ik bereid zijn daar aardgas voor in te zetten. Maar dat zie ik nu niet. Vergeet niet dat wij al twee miljard aan extra aardgasbaten uit het bui tenland uittrekken voor met na me het gezondere bedrijfsleven. Want de vermogenspositie is daar uitgehold door de verliezen van de laatste jaren, en de te lage win sten. Daardoor ontbreekt het aan mogelijkheden voor investerin gen". Zijn die twee miljard dan niet ei genlijk een beetje te laag ge schat? „Dat zal de toekomst moeten leren. Dat hangt ook af van het verloop van de olieprijs. Het is voorzich tig, maar wel realistisch ge taxeerd. Ik verwacht op dit punt geen grote meevallers meer. Er zitten veel onzekerheden in, zoals het verloop van de dollarkoers en de olieprijzen". ,Onze grote angst is dat het be drijfsleven helemaal niets meer verdient. Dat moeten we trachten te vermijden. Daarom zeggen we ook dat de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland verbeterd moet worden. We moe ten nu van alles wat we consume ren een dikke vijftig procent im porteren. Daar móet export te genover staan. Maar we moeten ons niet blindstaren op de loon kosten. Ook kwaliteit, stipte leve ring en service spelen mee. De prijs is niet alleen zaligma kend". U wilt met deze begroting toe naar een lager financieringstekort. U noemt 4 procent op den duur aanvaardbaar. Wanneer halen we dat? „Als we zo doorgaan, binnen twee, driejaar. Essentieel is ook dat we, populair gezegd, de bankbiljet- tenpers niet meer hoeven te laten draaien". - Het kabinet heeft drie jaar lang nogal veel moeten lenen om zijn uitgaven te kunnen betalen? „Dat is voor een deel gebeurd, ja". - Was het dan niet beter geweest om eerst nog meer te bezuinigen? „Jawel, maar de laatste twee jaar zijn met name de belastingopbre ngsten tegengevallen door de slechte resultaten van het be drijfsleven. De klap van de ener giecrisis kwam daar eind vorig jaar heel hard aan. Dat werkt nu eigenlijk pas goed door. Verder, ach vorig jaar zat ik niet op deze post, dus laten we het daar maar niet te veel over hebben..." - De Raad van State heeft nogal on gezouten kritiek op deze begro ting. Vindt u die kritiek te recht? „Ik vind hem eigenlijk niet zo ver schrikkelijk zwaar..." - De zwaarste schouders dragen niet de zwaarste lasten, het is deni vellerend, zeggen ze. „Als je de sociale premies verhoogt, dan werkt dat denivellerend. In het kader van de inkomensver deling moeten de sterkste schou ders meer dragen, akkoord. Maar dat kan niet meer via de belastin gen. Eigenlijk moetje de tarieven verlagen en het aantal aftrekpos ten beperken. Anders loopt het zo vast als een muur. De belasting- schroef is dolgedraaid". - De sociale-premieschroef kenne lijk nog niet? „Dat is zo. Maar we staan met de rug tegen de muur. En onder een ver hoging van de premiegrenzen (zodat de hogere inkomens meer premie betalen) zouden juist de middeninkomens lijden. Terwijl voor die groepen de progressie van de belastingen al zwaar doorwerkt". „Bestek '81 ging uit van 3 procent economische groei. Dan is het volsterkt reëel datje bij zo'n groei de lagere en middeninkomens kunt ontzien. Maar wanneer die groei praktisch helemaal ver dwijnt, moet je de tering naar de nering zetten. Dan moet je dat ook met z'n allen voor je rekening durven nemen". Gebakken peren - Eigenlijk eet u van twee walletjes. U krijgt nu IJ miljard binnen dankzij de premieverhogingOf de sociale partners over drie maanden nu tot matiging beslui ten of nietu krijgt zowel de extra premiegelden als de loonmati ging binnen. „Als we direct een loonmaatregel hadden afgekondigd, dan had niemand de zekerheid gehad dat die er ook was gekomen. Dan had ik met de gebakken peren geze ten. Ik wilde een solide begro ting, niet het meest mooie of fraaie plaatje. Het tekort moet omlaag. Dat is top-prioriteit. De zaak is gewoon niet meer te fi- - Vroeger hielden ministers nog wel eens geld over9 „Dat klopt. Maar de begrotingen zijn de laatste jaren zo uitgekne pen, dat de overschotten als sneeuw voor de zon verdwenen. Op dit ogenblik lopen de uitga ven als een tierelier. Ik moest daarom maatregelen nemen. Geen minister wil veel geld krij gen en het dan niet uitgeven. Dan voel je jezelf falen". „Als minister van financiën word je constant achtervolgd door colle ga's die meer geld willen. Het is een apart vak. Je bent de grote „nee-zegger". Dat is niet leuk. Midden in de begrotings-bespre- kingen werd ik gebeld door een van mijn voorgangers. Hij begon het gesprek met „En, heb je nog een vrind over in het kabinet?" Dat tekent de situatie van een minister van financiën". - Maar u moet ook nog de Tweede Kamer overtuigen dat dit een goede begroting is? „Ik heb daar niet zoveel twijfels over. Al moet ik voorop stellen dat ik het helemaal geen fraai ge heel vind, wat er uit is gekomen. Maar ik geloof dat onder de gege ven omstandigheden niemand erin geslaagd zou zijn er iets mooiers van te maken". - Het ziet er nogal miserabel uit? „Miserabel dan in de zin dat de si tuatie miserabel is. Het beta lingsbalanstekort, het financie ringstekort, de werkeloosheid, de stagnatie in de bouw, noem maar op: de omstandigheden waarin wij verkeren, zijn allermisera- belst". „Het is absoluut geen leuke bood schap om te brengen. In die zin ben ik niet trots op deze begro ting. Het is moeilijk genoeg ge weest om er op een acceptabele manier uit te komen. Een troo strijke gedachte is dat geen en kele collega van mü in Europa er momenteel gemakkelijk voor staat. Zelfs de Duitsers worstelen met een enorm betalingsbalans- tekort". Billen bloot „En zij hebben geen aardgas. Dat is een vloek en een zegen voor onze economie. Een vloek, omdat het ons heeft verdoofd en bedwelmd. Het hield de problemen lange tijd verborgen. Het aardgas draagt volgend jaar 16,7 miljard aan onze begroting bij. En dat zal teruglo pen. Dan zullen we echt met de billen»bloot moeten". „Tenzij we erin slagen die terugval op te vangen door onze industrie te versterken. Het wordt hoog tijd dat we daar iets aan doen. En ik vertrouw erop dat we met deze begroting een stuk fundament gelegd hebben". - Volgend jaar hebben we verkie zingen en daarna een ander ka binet. Zal dat deze lijn ook voort zetten? „Den Uyl heeft wel eens gezegd dat de marges klein zijn. Een kabinet kan niet op korte termijn funda mentele wijzingen aanbrengen. De mogelijkheden om een ander beleid te voeren, zijn minimaal. Met andere politieke partijen wordt het leven niet ineens een stuk vrolijker". - En het parlement zal natuurlijk ook nog wel wat van deze begro ting willen afknabbelen? „Ik hoop dat het parlement slechts wijzigingen zal aanbrengen. Niet alleen afknabbelen, maar ook el ders weer toevoegen. De regering is ervan overtuigd dat we met de rug tegen de muur staan. Dat be tekent dat ook de marges voor het parlement niet groot zijn. Zeg maar praktisch nul". hervormd nederland HN is psycholoog Jos Frenken, sinds kort verbonden aan de Leidse universiteit als bijzonder hoogleraar seksuologie, naar de huidige beleving van de seksuali teit gaan vragen. Volgens Fren ken is de afgelopen zestig jaar het schuldgevoel vervangen door de faalangst. "Vroeger bestond er schuldgevoel en angst voor lust, tegenwoordig is het angst om de criteria die men zelf stelt niet te halen, en niet aan de verwachtin gen van de partner te voldoen". Frenken introduceert ook het begrip 'emancipatie-impotentie'. Frenken: "Je ziet dat nogal wat mannen onder druk van de vrouwen-emancipatie seksueel onzekerder worden, vooral wan neer ze hun zekerheid ontleen den aan een traditioneel manne lijke manier van vrijen. In de sek suele omgang kan een actieve op stelling van de vrouw dan leiden tot impotentie van de man". Uiteraard in HN ook weer veel aan dacht voor de gevaren van de kernenergie. Frank Barnaby, di recteur van het in Stockholm ge vestigde bureau voor vredeson derzoek, zet uiteen hoe het 'vreedzame atoom' en het 'mili taire atoom' hand in hand gaan. De nieuwe boeken van Maarten 't Hart (De Droomkoningin) en van Gerard Reve (Moeder en Zoon) krijgen een uitgebreide bespre king. Beide boeken worden ta melijk enthousiast onthaald waarbij het artikel over Reve zich extra makkelijk laat lezen dank zij de vele aangehaalde passages uit zijn boek, bijvoorbeeld wan neer hij de katholieke ambtsdra gers typeert met: "De geur die schijnt op te stijgen uit hun pijen is vergelijkbaar met de muffe geur van oud golfkarton en voch tige eierdozen". Verder een artikel over een onder zoek naar religieuze ervaringen en een verhaal over 'gerefor meerde conflicten'. L/n VRU NEDERLAND VN beschrijft de volstrekt vernieti gende wijze waarop de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, de plannen van het huidige kabinet om Neder land uit het economische slop te halen beoordeelt. 'De stijl is cor rect, de argumenten zijn zakelijk, de toon zweemt naar ironie, is soms openlijk verwijtend, en de inhoud is dodelijk voor het rege ringsbeleid van mr. Van Agt'. Ook schijnt er bij de Raad van State nogal irritatie te bestaan over de geringe tijd die men krijgt om zich over de begrotingsstuk ken te buigen. Het kabinet ver ontschuldigt zich met de mede deling dat de problemen zo zwaar zijn geworden dat de besluitvor ming daardoor wordt vertraagd. Maar het is ook de leden van de Raad van State niet ontgaan dat premier Van Agt de begrotings besprekingen rustig laat onder breken om zich te gaan bezig houden met de Tour de France. D'66-leider Jan Terlouw weet zich op sociaal-economisch terrein geruggesteund door enkele 'breinen' die hun eigen arbeid als "weinigzeggend" omschrijven. Hun uitlatingen sluiten daar goed bij aan. Een andere vooraan staande D'66-er, Laurens Jan Brinkhorst, doet een ferme uit spraak over kernwapens. "Als Reagan president wordt in Ame rika word ik de meest geharnaste tegenstander van de kernwa penmodernisering in Europa". Voetballer Hugo Hovenkamp be kent wel eens doping te hebben gebruikt. "Het waren kleine, blauwe pilletjes. Twintig minu ten voor de wedstrijd nam ik ze. Ik kon niet stuk die wedstrijd, ik liep als een hinde, ik werd maar niet moe. Na afloop was ik wel doodmoe, ik was misselijk, had pijn in mijn kop, ik moest over geven, vreselijk voelde ik me, diarree, ik heb wel vierentwintig uur geslapen". In de rubriek Terzijde deze opmer king:'Afzakkertje na de Troonre de. Ha fijn, een borrel van Colijn'. De macht van het Centraal Planbu reau, het bureau dat kerngege vens over de economie verschaft waarop de regering haar beleid baseert, wordt tegen het licht ge houden. Directeur Van den Beid (van WD-huize) ontkent dat hij politieke uitspraken doet. "Als ik vind dat de zaken een verkeerde draai nemen acht ik het mijn plicht dit te signaleren". Maar volgens professor Van den Doel, oud PvdA-Tweede-Kamerlid, voerde het Planbureau ten tijde van het kabinet-Den Uyl een soort guerrilla tegen de kabinets plannen. "Het CPB was mordi cus tegen elke uitbreiding van de collectieve sector. Nou dat heeft Joop geweten". Professor Goudzwaard legt een week voor de opheffing van zijn ARP nog eens uit waarom hij geen trek heeft in het CDA. "Je kunt niet in een partij blijven zeu ren. Op een zeker moment eist een partij loyaliteit en mag een partij die ook eisen. Mijn kritiek ging die vormen aannemen dat ik dacht je kunt het die partij niet meer aandoen er nog langer lid van te blijven. En de achterban liet duidelijk merken dat er gren zen waren overschreden. Dan is het consequent op te stappen". In Portugal komen de politieke partijen steeds feller tegenover elkaar te staan. Zes jaar na de Anjerrevolutie, die een einde maakte aan de dictatuur van Sa- lazar, neemt de polarisatie de vorm aan van een verkapte bur geroorlog. Enige HP-redacteuren zijn gaan grasduinen in het schetterende wereldje van de meidenpop. Groepen als LUV, Babe en de Dolly Dots maken het helemaal. Babe-producer Peter Koelewijn vindt het grootste probleem van meidengroepen dat ze uit meiden bestaan. "Vrouwen zijn nu een maal anders. Als ze ongesteld zijn hebben ze buien, worden ze sjag- gerijnig en zingen ze vals. Een probleem is ook dat ze nooit te gelijkertijd ongesteld zijn". Elk opinieblad komt in deze tijden wel met een artikel over of inter view met de Amerikaanse presi dentskandidaat Ronald Reagan. Ook in HP komt Reagan er weer niet best vanaf, zijn conservatie ve adviseurs trouwens ook niet. Een vooraanstaand Amerikaans journalist zegt over Reagan: "Ik weet niet hoe de vijanden van de Verenigde Staten denken over Ronald Reagan, hoewel ik er wel naar kan gissen. Ze moeten niets liever willen dan hem in het Witte Huis te zien want dat zou al de lasterlijkheden bevestigen die ze al die jaren gespuid hebben over de Verenigde Staten". Filmregisseur William Friedkin denkt dat de homoseksuelen zo tegen zijn nieuwe film Cruising te hoop lopen omdat deze film de vuile was van de homoseksuele beweging buiten hangt. "Kijk, als iemand een film zou maken waarin alle vuile was uit mijn le ven buiten gehangen zou worden dan zou ik daar tegen proteste ren. Cruising en sadomasochisti sche sex en geweld zijn dingen die de homoseksuele beweging niet op de voorgrond wil plaatsen in haar tamelijk legitieme strijd voor gelijke rechten". Uiteraard in HP ook aandacht voor de mogelijkheden van 'een se- mi-OPEC-land in de versukke ling' zoals premier Van Agt ons land onlangs aanduidde. MACA71NE Dezelfde Van Agt prijkt breed la chend op de omslag van EM dat trots meldt een exclusief inter view met de minister-president te hebben gehad. Van Agt, die de schrijvende pers al jaren mijdt, doet nu dan toch zijn mond open om te melden dat niemand het in dit land beter zou hebben gedaan dan zijn regeringsploeg. "Als je de gigantische problemen ziet waarvoor we staan en de moge lijkheden die we hebben dan zeg ik: dit beleid is zo gek nog niet. Ik moet zien dat een ander kabinet het beter zou doen". De weerstand die zijn kabinet en zijn persoon opwekt bij veel Ne derlanders is iets waar Van Agt niet in gelooft. "Ik heb dat wer kelijk nooit zo ervaren. Integen deel, ik reis nogal eens door het land, kom op politieke vergade ringen en zo. Ik constateer dan dat zeer veel mensen die bij een maatschappelijke organisatie als bijvoorbeeld een vakbond zijn aangesloten, volstrekt iets anders zeggen, denken en willen dan wat hun voormannen zo luide roe pen". EM blikt nog even terug op het on langs gehouden slaapcongres in Amsterdam. Een deskundige zegt dat kinderen beter naar hun biologische klok luisteren dan volwassenen. Ze verlangen pas naar bed als ze moe worden. Slaapstoornissen bij kinderen komen dan ook zelden voor. De volwassenen zouden daar een voorbeeld aan moeten nemen. Veel mensen zou dan het woelen en draa e I r mdc t de c"aar maar niet wil komen, bespaard blij- Elseviers analyseert de situatie in Turkije, geeft een overzicht van de stand van zaken rond de abor tus en zet onder meer vraagte kens bij de 'operettevloot' van Suriname. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11