Beestachtige en genadeloze moord Clubs in Barbaraschool Inbreker (21) werkt zwart bij Leidse koppelbaas Margriet opent Beestenspul 80 BEKRONING VAN STANDS OP LEIDATO Eis tien jaar en tbr tegen Leidenaar die ex-vrouw doodschoot Presentatie beleid scholen "onelegant" dse stadsrubriek Portretje Stofboel Bouw meer huizen in Stevenshof WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1 Als Morspoortkazerne wordt afgebroken LEIDEN - De verenigingen die nu nog in de Morspoortkazerne zijn gevestigd, kunnen begin volgend jaar verhuizen naar de Barbara school aan het Levendaal in Lei den. Eind december loopt name lijk de afgesloten huurovereen komst af van de ruimte in de Mor spoortkazerne. Als vervangende ruimte heeft de gemeente de Barbaraschool aangewezen, die overigens eerst nog moet worden opgeknapt. Hiervoor is een be drag nodig van 128.000 gulden. Vanavond zal het plan aan de or de komen in de commissies voor maatschappelijk werk en finan ciën. Wanneer het plan door de raadscommissies, en ook door de raadsvergadering. keurd, zal de Barbaraschool haar nieuwe bestemming hebben. De instellingen die zullen moeten verhuizen zijn de muziekvereni gingen "de Burcht", "Concordia" en "Nieuw Leven", de Stichting Sport en Vrijetijdsbesteding "Club '58", de Kon. Ver. "Litteris Sacrum", de Sichting Belangen behartiging "Sleutelgroep Lei den" en de Stichting Moslims Groep. Verder zullen de heren J. v.d. Water, A. P. Woelders en D. Ketting vervangende ruimte in de Barbaraschool krijgen aange boden. Niet alle gebruikers van de Mor spoortkazerne komen in aan merking voor verplaatsing naar de Barbaraschool. Daarnaast is voor sommige gebruikers de si tuatie in de kazerne beter dan die kan worden in de school. Met zijn grote zalen bood de Morspoort kazerne altijd gunstige mogelijk heden. Met name de muziekver enigingen zullen nu met de ruim te moeten woekeren. De huurprijzen van de ruimten in de Barbaraschool liggen aan zienlijk hoger dan die van de Morspoortkazerne. De gemeente stelt voor om een soepele over gang te regelen, door de instellin gen een bedrag te laten betalen dat gelijk staat met de huur in de kazerne, verhoogd met twintig procent. LEIDEN - De manifestatie "Beestenspul '80" zal zater dagmorgen 27 september in de Groenoordhallen in Lei den worden geopend door prinses Margriet. Op "Bees tenspul '80", dat dit jaar voor de vijfde keer wordt gehou den, zullen ongeveer 6.000 dieren zijn vertegenwoordigd, waaronder honden, katten, paarden, hoenders en ander kleinvee. De klein dieren sportvereniging Rijnland houdt officiële wed strijden, maar daarnaast zullen er tal van andere activiteiten met dieren plaats vinden. Op een cen traal podium treden artiesten op als Maggie McNeal, Bonnie St. Claire, Maurice Delmonte, Pep- pie en Kokkie en het Trio Helle- nique. Prijzen worden uitgereikt door Meta de Vries, Fred Oster en Peter Knegjens. "Beestenspul '80" is zaterdag 27 en zondag 28 september geopend van 10.00 tot 18.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - De beruch te affaire rond de Leidse koppel baas J. van L. kwam gisteren vol komen onverwachts ter sprake in een rechtszaak tegen een 21-jari- ge Leidenaar die wegens inbra ken, verboden vuurwapenbezit en handel in wapens terecht moest staan. Zowel de president van de Haagse rechtbank, mr. Kootte, als de of ficier van justitie, mr. Den Os, mogen zich volgende week gedu rende twee zittingsdagen met de koppelbazenaffaire bezighou den. Zij veerden gisteren verrast op toen zij van de Leidenaar, P. P., vernamen dat hij bij Van L. of eigenlijk bij een onderaannemer van Van L. in dienst was geweest. Zwart wel te verstaan. Hoezo zwart, vroeg mr. Koote zich af. „Omdat er geen sociale premies werden afgedragen", zei P. Hoe hij dat dan wist? „In Leiden was het algemeen bekend dat als je bij Van L. ging werken, dan gebeur de dat zwart". Met „ambsthalve nieuwsgierig heid" hooi den rechtbank en offi cier deze v/oorden aan, die overi gens met de zaak rond P. zelf niets te maken hadden. De offi cier van justitie eiste anderhalf jaar gevangenisstraf tegen de Leidenaar. Hij heeft zich schul dig gemaakt aan dieftstal van een auto, het stelen uit auto's, en een inbraak in een winkel aan de Pe likaanstraat in Leiden met een videorecorder als buit. Verder verkocht hij revolvers die hij in België op de kop had getikt, ter wijl de politie bij huiszoeking la ter nog eens een revolver met munitie aantrof. Voor dat laatste had P. een verklaring: hij is al tweemaal beschoten en wilde zich daartegen wapenen. Door wie? „Door S. H., de politie weet dat ook". P. is al vele malen eer der veroordeeld; daarmee hield de officier van justitie bij zijn eis rekening. Tegen de 18-jarige C. T. uit Alphen aan den Rijn, eiste hij 365 dagen gevangenisstraf, waarvan 328 voorwaardelijk. T. was mededa der bij enkele van de diefstallen die door Leidenaar P. zijn ge pleegd. Volgt de rechtbank dit voorstel dan is T. een vrij man omdat hij het onvoorwaardelijke deel van zijn straf dan al volledig in voorarrest heeft uitgezeten. De officier hoopt dat T. die binnen kort in dienst moet, daar zijn le ven zal beteren. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. LEIDEN - Op de Leidato zijn gis teravond de prijzen bekend ge maakt van de verkoopkrachtig- ste, mooiste en origineelste stands. Tot verkoopkrachtigste stand riep de jury uit Delfos keu kens bv, met Studio Vrije Tijd als tweede en De Vries modeshow als derde. De mooiste stand van de Leidato vond de jury die van het Slaap kamercentrum gevolgd door kapper Van Bellen en het Open haardencentrum. Tot origineelste stand werd uitge roepen Swaak bruingoed met Glascom Leiden BV en de juwe lier Plessen als tweede en derde. De nummers één ontvingen een door de gemeente Leiden be schikbaar gestelde erepenning. Een speciale ereprijs ging naar de Tiroler-groep die op de Leidato te gast is, terwijl er voor de bloem schikstand van de Leidse Bond voor Amateurtuinders een aan moedigingsprijs beschikbaar werd gesteld. (Van c r verslaggevers; DEN HAAG LEIDEN - Tien jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring (dus verpleging in een psychiatrische inrichting). Dat eiste officier van justitie mr. Den Os gisteren bij de Haagse rechtbank tegen de 30-jarige Leidenaar N. de W., de man die op 19 januari van dit jaar zijn voormalige echtgenote, de toen 25-jarige Nancy Geluk uit Leiden, heeft doodgeschoten. Dat gebeurde bij de bosjes in de Willem Klooslaan in Leiden- Zuidwest. Een moord die „even beestachtig als meedogenloos was", vond de officier van justi tie. Om vier minuten over vier in de nacht loste De W. het eerste schot en raakte zijn ex-vrouw in de zijBij het tweede schot viel zij neer en trok De W. haar in de bosjes. Toen twaalf minuten later de inmiddels door omwonenden gealarmeerde politie arriveerde, ging De W. „genadeloos te werk", aldus de officier: hij schoot de vrouw door het hoofd. Toen de Eerste Hulpdienst aankwam, was zij al dood. De W. was er inmid dels vandoor, werd de volgende dag door de politie thuis opge zocht en gaf, tokkelend op zijn gi taar, antwoord op de vragen. Jaloers „Een levensgevaarlijk man, met name voor de vrouwen met wie hij een relatie aangaat", aldus mr. Den Os. Een man die volgens psychiatrische rapporten zijn ei gen agressie niet kan beheersen en op dat punt het i toont van een kind van zes, zeven jaar. Hij is „ziekelijk jaloers" en dat zou ook de aanleiding tot de moord op zijn voormalige echt genote zijn geweest. Hoewel zelf inmiddels met een vriendin sa menwonend, kon De W. het niet verkroppen dat Nancy naast haar prostitutiewerkzaamheden in Den Haag (van de opbrengst waarvan hij mede profiteerde) ook intiemere relaties onder hield. De W. heeft bekend dat nij zijn vrouw heeft doodgeschoten en ook dat hij dat vantevoren van plan was. Uit zijn eigen verkla ring blijkt het volgende. Op de avond van de moord bezocht hij café café aan de Hogewoerd in Leiden. Daar hoorde hij van een neef dat Nancy in een bar aan de le Binnenvestgracht was ge weest. Dezelfde neef, aldus De W., bood hem in het toilet van het café een pistool aan en legde hem de werking daarvan uit. Nancy later naar haar woning in Zuidwest. De W. had toen al vol gens zijn eigen verklaring beslo ten om zijn ex-vrouw dood te schieten, omdat het vergif een „nare dood" tot gevolg zou heb ben. Zij stapten voortijdig uit de auto, de neef reed weg en na een woordenwisseling schoot De W. op Nancy. Na de moord ging hij terug naar zijn vriendin, zei kortweg „Ik heb Nancy geschoten" en ging sla pen. De volgende dag vertelde hij de vriendin alle details en gaf op dracht sporen van de bosjes, die bij het borstelen van zijn haar op de grond vielen, nauwkeurig op te men. Dat bracht de officier van justitie tot zijn forse eis. Dat De W. psychiatrisch verpleegd moet worden, wordt erkend door diens raadsman, de Leidse advo caat mr. De Loos. Hij is het niet eens met de gevraagde gevange nisstraf van tien jaar. „Dat kan rampzalige gevolgen hebben. De kans op herhaling van het ge beurde wordt alleen maar kleiner als mijn cliënt zo spoedig moge lijk wordt behandeld". Het is volgens de raadsman niet ze ker dat er sprake is van moord, dus van doodslag met voorbe dachten rade. Hoewel de neef uit het café aan de Hogewoerd dat zelf heeft ontkend, staat het vol gens de raadsman vast dat De W. het pistool van hem heeft gekre gen en dus zelf niet van plan was om Nancy dood te schieten. „Er is geen moment geweest waarop hij dat kalm en rustig heeft overwo gen". De inhoud van het flesje vergif was bij lange na niet vol doende om dodelijk te kunnen zijn. De raadsman wees er verder op dat De W. die avond onder in vloed van drank en drugs ver keerde en dat diens jeugd „éen grote wanhoop" is geweest. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. De 25-jarige Nancy Geluk die op 19 januari j.l. op de Willem Kloos laan werd doodgeschoten. De W. ging daarop naar huis, stak een flesje vergif bij zich en ging met de neef naar de bar aan de le Binnenvestgracht. Na enige tijd kwam ook Nancy daar aan, zij weigerde een drankje van De W. te accepteren, maar hij wist haar toch een glas, voorzien van enige druppels gif, voor de neus te zet ten. Nancy dronk van dat glas en De W. zag dat. Hij gooide het flesje met gif in de stortbak van een w.c. in het etablissement en zette de veiligheidspal van het pi stool op vuren. Woordenwisseling Samen met zijn neef bracht hij Forse eis De W. is in 1972 al eens tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij zijn toenmalige vriendin met een mes had gestoken. In 1975 bracht Nancy veertien dagen in het ziekenhuis door, nadat De W. haar had gestoken (aanvankelijk gaf ze toen de schuld aan een klant). Ook zijn laatste vriendin heeft De W. al eens de keel dicht- geknopen en, zij het schertsen derwijs, met een mes be dreigd. De W. is een gevaarlijk man voor de vrouwen met wie hij omgaat, ze ker als zij hem afwijzen. Psychia trische rapporten geven aan dat de kans op herhaling groot is, dat wat met Nancy is gebeurd ge makkelijk anderen kan overko- LEIDEN - "Een zeer onelegante wijze van presentatie van het voorgenomen beleid". Zo noemt het bestuur van de Prot. Chr. Schoolvereniging Leiden de publicatie van de discussienota over de verdwijning van een aan tal kleuter- en lagere scholen in Leiden. In een stencil aan de ou ders van leerlingen zegt de schoolvereniging dat het bestuur afwijzend staat tegenover het vormen van samenwerkings scholen (het samengaan van openbaar, r.k. en prot. chr. on derwijs in één schoolverband), door René van der Velden Jaap Visser Binnenkort is het Stedelijk Mu seum De Lakenhal een mi nuscuul portret rijker van de Leidse meester Frans van Mieris de Oude. Er is een be drag van 80.300 gulden mee gemoeid. In het voorjaar zag directeur M. Wurfbain van De Lakenhal het portretje op de catalogus- lijst van de Haagse kunsthan del Cramer. De Duitse bezit ter van het portret, officiéél getiteld "Portret van Cunera van der Cock", had Cramer gevraagd het kleinood te ver handelen. Frans van Mieris de Oude die van 1635 tot 168i in Leiden leefde en schilderde is niet de eerste de beste. Dus Wurfbain ging aan de onderhandelings tafel zitten met Cramer om het portretje met de afmeting van ongeveer zeven bij elf centimeter weer naar Leiden terug te halen. Hij kreeg er het nodige geld af. Een prijs van 80.300 gulden werd overeen gekomen. De deelcommissie voor De La kenhal adviseerde B en W "Cunera" aan te kopen met de toevoeging "dat de Vereni ging Rembrandt om een bij drage in de aankoopkosten moest worden gevraagd". Enkele maanden geleden be sloot deze Amsterdamse ver eniging inderdaad om een halve ton aan de gemeente te schenken voor de aankoop. De Vereniging Rembrandt stelt zich ten doel Nederlandse kunstwerken voor Nederland te behouden. Zij krijgt geld van donateurs en van de Sporttoto. De Lakenhal is ook lid van de Vereniging. Niets staat de aankoop nu meer in de weg want de gemeente- i de reeds gestraalde pilaren bij de nieuwbouw van de universiteit. raad besloot vorige week om de schenking te aanvaarden. Het portretje van Frans van Mieris de Oude komt te han gen aan het eind van de por trettengalerij in de Lakenhal. Binnenkort wordt een spe ciale vitrine gebouwd waar achter behalve dit portretje kunststukken van familiele den van Frans van Mieris de Oude komen te hangen. Frans van Mieris de Oude was een leerling van de Leidse meester Gerard Dou. Beiden behoren tot de belangrijkste figuren van de Leidse fijn schilderschool. Dou was weer een leerling van Rembrandt, ook al een Leidenaar zoals bekend. Mieris zou ook het werk van nog een andere niet onbekende Leidenaar beïn vloed hebben: Jan Steen. Een boze mevrouw Sevenster van de Rijn en Schiekade hing gisterochtend aan de lijn. Het moest nou maar eens afgelopen zijn met die stoi- boel op het nieuwbouw-ter- rein van de universiteit aan de Witte Singel. "De mensen uit de omgeving krijgen het er gewoon van aan de longen. Kunnen jullie daar niet 's een stukje over schrijven?". Wat is er allemaal aan de hand. Volgens mevrouw Sevenster van de Rijn en Schiekade dus van alles maar volgens de heer Sauermilch van Stra- bach, het Duitse bedrijf' dat het kolossale nieuw- bouw-project van de univer siteit uitvoert, vrij weinig. Bepaalde betondelen van het bouwwerk worden gestraald zodat het grint dat in het be ton verwerkt zit bloot komt. Sauermilch: "De architect vindt dat kennelijk mooi. In elk geval is het zijn wens en wij moeten aan die wens vol doen. Want daar worden we voor betaald". Het gritstralen, zoals deze vorm van betonbewerking wordt genoemd, gaat uiteraard ge paard met een enorme stof ontwikkeling. De zware stof deeltjes vallen neer maar de fijnere deeltjes waaien weg. "Wanneer we aan de zijkant van het terrein aan de Rijn en Schiekade bezig zijn en de wind waait dan ook nog eens in de richting van de huizen dan kan dat erg hinderlijk zijn", geeft de heer Sauer milch toe. "Maar wij doen er technisch alles aan om te zor gen dat de overlast zo gering' mogelijk is. We hangen overal grote dekzeilen op om zo te proberen de stof binnenshuis te houden. We hebben de ou de dekzeilen, die eigenlijk te dun waren, inmiddels ver vangen door dikkere zeilen. Dat scheelt behoorlijk al is het onmogelijk om alles he lemaal af te sluiten". De stofoverlast zal dus in gerin ge mate blijven. Voor de be woners van de Rijn en Schie kade is het waarschijnlijk een kwestie van mee leren leven. De heer Sauermilch: "Het gritstralen duurt waarschijn lijk tot ongeveer april volgend jaar. Ik verwacht evenwel dat de overlast in de komende maanden veel minder zal zijn. We hebben nu een droge tijd met veel wind. Dat is lastig. Maar als het straks weer wat vochtiger begint te worden zal het allemaal best meeval len". omdat het meent dat dan de eigen identiteit van het christelijk on derwijs verloren zal gaan. Wel zou mogelijk nauwere samenwer king met het i ooms-katholiek onderwijs kunnen worden over wogen. Het bestuur van de schoolvereni ging benadrukt in het stencil aan de ouders nog eens dat het ge meentebestuur niet beslist over de sluiting van scholen. "Komt een school beneden het wettelij ke vereiste minimum aantal leer lingen, dan kan ons bestuur bij de minister van onderwijs onthef fing van deze instandhoudings norm vragen. Deze beslist op zo'n verzoek na advies te hebben ge vraagd bij de Onderwijsraad (een landelijk door de regering inge steld orgaan), de Rijksinspecteur en het college van B en W. De ge meente geeft hier dus alleen ad vies. de minister beslist". LEIDEN - Het Leidse afdelingsbe stuur van de Partij van de Arbeid maakt zich sterk voor de bouw van een zo groot mogelijk aantal woningen in de Stevenshofjes- polder (gelegen tussen De Vink en de Haagsche Schouw, ten zui den van de Rijndijk). In een brief aan de fractie zegt het bestuur dat gestreefd dient te worden naar een aantal van ruim 4600 en mo gelijk nog meer. Volgens het bestuur is de bouw van grote aantallen noodzakelijk in verband met de grote woning nood die op het ogenblik in Lei den bestaat. De verhouding tus sen het aantal huur- en koopwo ningen moet worden aangepast ten gunste van de huurwoningen. Het percentage huurwoningen moet naar het oordeel van het PvdA-bestuur worden uitge breid. In de brief wordt verder gewezen op een besluit van de ledenver gadering waarin werd vastgelegd dat geen rekening gehouden zou moeten worden met de aanleg van de Rijksweg 11. Daarmee is een winst van vijftien hectare te behalen, zegt het PvdA-bestuur. "Verder zou de woningdichtheid kunnen worden verhoogd (nu 42 woningen per hectare) door zui niger om te springen met tumop- pervlakten (geen voortuinen en andere oplossingen dan zijtui nen) en de parkeernorm te verla gen. Tenslotte vindt het PvdA- bestuur in Leiaen het gewenst dat eens gekeken wordt naar al ternatieve woonvormen. In het bestemmingsplan is daar geen aandacht aan besteed,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3