Defensie brengt eenmalig offer Micro-elektronica vraagt wijziging schoolprogramma Geld voor inspraak minderheden Bon ook later betalen Klap valt mee voor maatschappelijk werk Meer aandacht voor export landbouwprodukten Vrouwen kunnen straaljager piloot worden Kwaliteits-informatie voor consument Duizend extra arbeids plaatsen DINSDAG 1"6 SEPTEMBER 1980 MILJOENENNOTA PAGINA 9 1 l' DEN HAAG (GPD) - Een parkeerbon en dergelijk soort bekeuringen zouden ook later betaald moeten kunnen worden dan binnen de twee dagen die daar nu voor staan. De procureurs-generaal bij de Nederland se gerechtshoven zijn daar voorstander van, omdat zij er een ontlasting van verwachten voor de justitie. De politie en de administratieve afdelingen bij de officieren van justitie zijn overbelast geraakt door de afhandeling van bekeuringen. In 1979 ging het om meer dan drie miljoen overtredingen. Bij niet onmiddellijke betaling verhuist een bon thans naar het parket van de officier van justitie. Daar worden de stukken klaar gemaakt waarin de overtreder een schikking wordt voorgesteld tegen betaling waarvan hij een rechtzaak kan voorkomen. Betaalt hij die schikking niet dan wordt hij voor de kantonrechter gedaagd. De procureurs-generaal willen in elk geval een langere betaaltermijn waardoor overtreders ook per giro-zouden kunnen betalen en zich dus een gang naar een politiebureau kunnen besparen. DEN HAAG (GPD) - Culturele minderheden krijgen meer mo gelijkheden voor inspraak. Het kabinet heeft besloten jaarlijks een extra bedrag van negen mil joen gulden hiervoor ter be schikking te stellen. Richtsnoer zal de Minderhedenno- ta zijn die binnen enkele maan den aan het parlement zal worden aangeboden. In deze nota be schrijft de regering hoe zij zich voorstelt de vele problemen waar Surinamers, Antillianen, Moluk- kers, werknemers uit Middel- landse-Zeelanden, woonwagen bewoners en vluchtelingen mee kampen, te lijf te gaan. Ondanks de grote weerzin die er in Molukse kringen bestaat tegen de zogenaamde oriëntatiereizen naar Indonesië, wil het ministerie van CRM deze reizen gewoon doorgang laten vinden, zo blijkt. Veel Molukkers zien deze reizen als een manier om hen te indoc trineren. Een grootscheeps onderzoek naar discriminatie zal worden voorbe reid. Het ministerie van justitie wil in de eerste plaats weten, hoe het komt dat er zo weinig aangifte wordt gedaan van discriminatie, terwijl kan worden vermoed dat dit verschijnsel veelvuldig voor komt. Ook zal worden nagegaan hoe in het buitenland discrimina tie bestreden wordt. Het beleid inzake het toelaten van vreemdelingen zal op dezelfde voet als voorgaande jaren worden voortgezet. Een waarschuwend woord klinkt in de richting van de vele maatschappelijke groe pen die een ruimer beleid inzake toelating van illegalen wensen: „Erkend zal moeten worden dat onze traditionele gastvrijheid helaas ook grenzen heeft. Hand having van de gestelde regels is onvermijdelijk. Anders vervalt de overheid in willekeur." Geld voor energie besparende visserij- methoden DEN HAAG (GPD) - Vissers die energie willen besparen en daartoe hun schepen moe ten verbouwen, kunnen daarvoor een subsidie aan vragen bij het Europese land bouwfonds. Ook voor ver nieuwing van de garna- lenvloot stelt dit fonds geld ter beschikking. In het kader van de energiebe sparing is een onderzoek in gang gezet rond de vraag of het economisch en technisch verantwoord is zwaardere en dus goedkopere oliesoorten op de vissersschepen te ge bruiken. Ook wordt een on derzoek gestart naar de ar beidsomstandigheden op de trawlers. Dat laatste onderzoek heeft al les te maken met de over schakeling van de haringvis serij op de makreelvisserij door het sinds enige jaren geldende vangstverbod op haring. Deze omschakeling heeft de werkomstandighe den negatief beïnvloed, zo wordt geconstateerd in de visserij begroting. NAVO-afspraak wordt niet nagekomen DEN HAAG (GPD) - Door een bezuiniging van 179 miljoen gulden op de begroting van defensie zullen de Nederlandse uitgaven voor de landsverdediging in 1981 met slechts 1,5 procent toenemen. ASTEN Minister De Geus schrijft in zijn toelichting met nadruk, dat het hier om een éénmalige afwijking van de in de NAVO afgesproken 3-procents-groei gaat. Voor 1981 was een offer echter on vermijdelijk, gezien de grote fi- nancieel-economische proble- De bezuiniging van 179 miljoen gulden (op een begroting van to taal 11,3 miljard) wordt voor een klein deel gevonden in de post pensioenen en wachtgelden en voor het overige in het vertragen van aankopen en investerin gen. Vooral de landmacht wordt door de bezuinigingen getroffen. Op de lange baan komen onder meen de verbetering van de Leopard-1 tank, de aankoop van platte spoorwagons, de vervanging van de gepantserde YP-408 perso- neelsvoertuigen en de aankoop van draagbaar luchtafweerge- de schut. Ook bij de luchtmacht gaat het om vertra ging van de aanschaf van mate rialen voor luchtverdediging. Minister Braks DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) wil meer aandacht voor de export van agrarische produkten. Het ministerie wil tot een intensieve bewerking van de markt komen, en ziet onder meer goede moge lijkheden voor vergroting van de uitvoer naar de OPEC-lan- den. Het belang van de export van land bouwprodukten wordt door en kele cijfers over het vorige jaar onderstreept: de agrarische sec tor nam toen 12 procent van onze werkgelegenheid voor zijn reke ning, en leverde een exportover schot van 8,5 miljard gulden op de betalingsbalans. Een sterke toename van de uitvoer was er vorig jaar naar Groot-Brit- tannië, en in wat mindere mate naar België en Italië. Wil die ex port blijven stijgen, dan zal meer aandacht moeten worden ge schonken aan produktvernieu- wing en aan het „promoten" van deze nieuwigheden, aldus de memorie van antwoord bij de be groting. Cultuurbezit mag niet naar buitenland i lijst DEN HAAG (GPD) - Er zal e worden opgesteld 1 pen en collecties die door hun uitzonderlijk culturele of weten schappelijke waarde niet naar het buitenland mogen verdwijnen. Dit gaat gebeuren in het kader van de wet tot behoud van cul tuurbezit, waarvan het ontwerp zeer binnenkort bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Een en ander blijkt uit de Memorie van Toelichting op de begroting van CRM voor 1981. De resultaten van een onderzoek naar de situatie op het gebied van conservering en restauratie in musea en archieven zijn voor de minister van CRM aanleiding om extra geld uit te trekken voor de verbetering van de conserve- ringsmogelijkheden in musea. Het restauratiebudget wordt op een hoogte van 100 miljoen gul den gehandhaafd. De bedoeling daarvan is het beleid, gericht op het stimuleren van de werkgele genheid in de bouw, te onder steunen. Dit jaar zullen in totaal 3000 toezeg gingen tot restauratie van mo numenten (vooral woonhuizen) de deur uitgaan. In ditzelfde jaar zijn 1100 panden hersteld. Brug gen, walkanten en kaden zullen bijzondere aandacht krijgen. Alimentatie tot bepaalde tijdsduur? DEN KLAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) wil vol gend jaar de alimentatierech ten en -verplichtingen gere geld hebben. Begin 1981 mag van hem een wetsontwerp daarover verwacht worden. Hij zegt dat toe in zijn begro ting. Het wachten is onder meer nog op een rapport, waarin een werkgroep van verschillende ministeries moet aangeven of het moge lijk is dat alimentatie tot een bepaalde tijdsduur kan wor den beperkt. Het rapport zou eind van dit jaar klaar zijn. Een andere commissie onder zoekt ondertussen of het wenselijk is dat er een spe ciaal bureau wordt opgericht voor het innen van alimenta ties ten behoeve van ex-echt genoten en hun kinderen. Volgend jaar meerderjarig met 18 jaar DEN HAAG (GPD) - Achttien jarigen zullen in de loop van volgend jaar meerderjarig worden. Minister van justitie De Ruiter kondigt in zijn be groting voor 1981 aan dat hij ernaar streeft de operatie ter verlaging van de leeftijd van meerderjarigheid van 21 naar 18 jaar „nog gedurende deze kabinetsperiode tot stand te brengen". Nieuwe banen Bij de landmacht, luchtmacht en marine zullen de komende vijf jaar bij elkaar ruim 2500 nieuwe banen worden gecreëerd Het al eerder uitgestippelde perso neelsbeleid zal door de bezuini gingen van volgend jaar niet worden getroffen. Bij de marine zal het personeelsbe stand tot 1985 geleidelijk worden opgetrokken tot 17.600. Het hui dige bestand van 16.800 man is onvoldoende om ook na 1983 de maritieme taken behoorlijk uit te kunnen voeren. Om de leuze „Zorg dat je erbij komt" te ondersteunen worden maatregelen overwogen om het varen als beroep aantrekkelijker te maken. Eén zo'n maatregel is het beperken van de langdurige perioden die men op zee moet doorbrengen. Ook de marechaussee zal er ar beidsplaatsen bij krijgen. Ko mend jaar al vijftig stuks, de daaropvolgende jaren een nog onbepaald aantal. Extra man kracht heeft de marechaussee alleen al nodig om alle koninklij ke paleizen goed te kunnen be waken. Voor de beveiliging van Huis ten Bosch, in Den Haag, zijn dertig mensen nodig, voor het paleis Noordeinde, ook in de re sidentie, veertig man. DEN HAAG (GPD) - De vrouw rukt op in de krijgsmacht. In de loop van het volgend jaar zal de Koninklijke Militaire Academie vrouwen gaan werven voor de opleiding tot jachtvlieger. Twee jaar later kunnen vrouwen zich aanmelden voor de functie van reserve-officier jachtvlieger. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse militaire luchtvaart. De opmars van de militaire vrouw in de lucht is onlangs al voorafge gaan door haar entree ter zee. Een aantal marine-vrouwen gaat vol gend jaar (op proef) op een Ne derlandse oorlogsbodem varen. Tot voor kort moesten de vrou wen in het leger veelal genoegen nemen met administratieve func ties. DEN HAAG (GPD) - Meer eigen bijdragen, en het opnieuw uit blijven van al jaren gewenste uit breidingen in de maatschappe lijke dienstverlening, daarmee levert de sector maatschappelijk werk van het ministerie van CRM haar aandeel in de bezuinigin gen. „Deze noodzakelijke besnoeiingen hebben een nadelig effect op de werkgelegenheid binnen de maatschappelijke dienstverle ning", zo wordt geconstateerd. Daar staat echter tegenover dat er in het kader van het arbeidsplaat senplan van de regering 3400 mensen in de maatschappelijke dienstverlening extra aan werk kunnen worden geholpen. Voor al het Noorden en Limburg profi teren van deze uitbreiding. De regeling betekent onder meer, dat 200 medewerkers extra voor het gecoördineerde bejaarden- werk kunnen worden aangetrok ken. Voor deze sector geldt al sinds 1976 een personeelsstop. Met name de gemeenten die tot nog toe helemaal geen rijksbij drage voor gecoördineerd be- jaardenwerk kregen, zullen van deze maatregel profiteren. De bejaardenoorden krijgen, ook in het kader van het arbeidsplaat senplan, 1600 extra personeelsle den. Deze uitbreiding is nodig om de invoering van het formatie- model mogelijk te maken waar mee per bejaardenoord het aantal en het soort personeelsleden kan worden uitgerekend. Aan dagopvangvoorzieningen voor kinderen van 0 tot 12 jaar bestaat een steeds grotere behoefte. De kinderdagverblijven zullen dan ook worden uitgebreid en verbe terd. Het extra personeel dat daartoe nodig is, 100 man in eer ste instantie, wordt geleverd in het kader van het arbeidsplaat senplan. DEN HAAG (GPD) - De Sowjet- A -f /yi-i q ■*-» l c "t" o li Russische inval in Afghanistan -CX-1. ^11 dl 11 o LetII Russische inval in Afghanistan loopt als een rode draad door de begroting van buitenlandse za ken. Minister van der Klaauw opent zijn memorie van toelich ting met de vaststelling, dat Af ghanistan „een herbezinning op de perspectieven van de ónt- spanningspolitiek" nodig heeft gemaakt. Met andere woorden: Nederland blijft voorstander van ontspan ning in de betrekkingen tussen Oost en West, maar niet tot elke prijs. En het antwoord op de toe nemende militaire dreiging van Sowjet-kant moet zijn: verster king van de westelijke eenheid, in de eerste plaats binnen de NAVO, maar ook in het kader van de gemeenschappelijke buiten landse politiek van de Europese Negen, en een „geloofwaardige defensie", inclusief erkenning van de „onmisbare rol" van kernwapens ter voorkoming van oorlog. rode draad in begroting Van der Klaauw In de memorie wordt niet verheeld dat bij het vaststellen van de be groting voor 1980 nog werd ver wacht dat de Sowjet-Unie zijn militaire macht niet zou gebrui ken voor offensieve operaties. Nu dat in Afghanistan wel is gebeurd („voor het eerst legt de USSR met inzet van eigen strijdkrachten duidelijk haar wil op aan een on gebonden land"), wordt een ver band gelegd tussen de „voortdu rende verbetering van de War- schau-Pactstrijdkrachten" en de „getoonde bereidheid daadwer kelijk van deze militaire macht gebruik te maken". In deze memorie van toelichting wordt dan ook het meest sombe re beeld van verschuiving in de krachtsverhoudingen tussen Oost en West gegeven. De rege ring vond die al „zorgwekkend' maar Van der Klaauw stelt nu dat „het risico geenszins denkbeel dig is dat reeds over enkele jaren op vrijwel alle terreinen een overwicht van het Warschau Pact zal zijn bereikt." Gewezen wordt op de 10 tot 12 procent van het bruto-nationaal produkt die de Sowjet-Unie jaarlijks uitgeeft aan militaire uitgaven, „terwijl bo vendien sprake is van een reële jaarlijkse groei van 4 a 5 pro cent". DEN HAAG (GPD) - Bij agrarische produkten is het noodzakelijk dat er een indeling wordt ge maakt in kwaliteitsklassen. Landbouwprodukten vertonen nu eenmaal door allerlei factoren grote verschillen in kwaliteit terwijl de consument er recht op heeft te weten wat voor vlees hij in de kuip heeft. „Regelmatig voorkomende ver schillen in kwaliteit bij een be paald produkt kunnen ertoe lei den dat consumenten hun koop gedrag wijzigen. Het is dus te vens een afzetbelang dat voor consumenten kenbaar is welke kwaliteit zij kopen en dat de kwaliteiten geen grote schom melingen vertonen", aldus minis ter Braks (landbouw en visserij) in de memorie van toelichting bij zijn begroting. Voor een aantal produkten zijn in middels kwaliteitsaanduidingen in de maak. Zo worden voor bo- terprodukten kwaliteits- en sa- menstellingseisen vastgesteld. Datzelfde geldt voor vleeswaren, waar de rookworst als eerste in verschillende kwaliteitsklassen te koop zal zijn. De normen zoals die gelden bij scharreleieren zul len worden verscherpt. Ook bij bloembollen, babyvoeding Er wordt gewerkt aan de ontwik- keling van een vestigingsbeleid Extra geld steenkool- onderzoek DEN HAAG (GPD) - De regering wil in 1981 f 20 miljoen uittrekken voor het onderzoek in verband met de komende herinvoering van steenkool op grote schaal in onze energievoorziening. Uit de ze extra middelen zullen op drachten worden gegeven voor onderzoek binnen TNO, het be drijfsleven en de universiteiten. Het onderzoek naar mogelijkhe den voor energiebesparing zal worden uitgebreid. Een en ander blijkt uit het weten schapsbudget, waarvan de uitga ven voor een deel op de begroting voor economische zaken staan. De extra gelden voor kolen houden verband met het beleid dat dit jaar werd ontvouwd om deze brandstof een groter aandeel in de energievoorziening te geven. Zo zal volgens de regering rond de eeuwwisseling ongeveer 40 procent van de openbare elektri citeitsvoorziening door middel van steenkool geschieden. V olksgezondheid DEN HAAG (ANP) - Minister Gin jaar van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne heeft in zijn begroting duizend arbeidsplaatsen extra voor de ge zondheidszorg opgenomen, bin nen het arbeidsplaatsenplan te verdelen over 1980 en volgend jaar. De realisering van deze ar beidsplaatsen is voor een deel af hankelijk gemaakt van de loon matiging in 1981. De uitbreiding komt bovenop de personeelsuit breiding van ongeveer 9.000 voor 1980, waarbij voorrang is gegeven aan de verplegingsdiensten. Op het gebied van preventieve ge zondheidszorg willen de be windslieden de aandacht vooral richten op hart- en vaatziekten en kanker. Voor hart- en vaatziekten willen zij een landelijk onder- zoeks- en interventieprogramma voor een beperkte categorie van de bevolking opstellen. De orga nisatie van de kankerbestrijding wordt verbeterd door het opzet ten van een landelijk netwerk van samenwerkingsverbanden en het creeren van een sluitend kanker- registratiesysteem. ten worden kwaliteitsnormen ge steld die binnen afzienbare tijd de consument zullen inlichten. DEN HAAG (GPD) - De regering wil zo spoedig mogelijk overgaan tot het instellen van een advies commissie voor de ontwikkeling van een onderwijskundige visie op het zogenaamd computerge stuurd onderwijs. Deze commis sie zal de ontwikkelingen op het terrein van de computer in het onderwijs in binnen- en buiten land moeten inventariseren en op hun onderwijskundige waarde moeten beoordelen. De regering hoopt op deze manier te komen tot de ontwikkeling van een wel overwogen onderwijskundige vi sie met betrekking tot het ge bruik van computers als onder wijstechnologisch hulpmiddel. De commissie moet haar eerste rapport in het voorjaar van 1981 uitbrengen. Aan de hand daarvan wil de regering een aantal projec ten opzetten. Dat stelt minister Pais in de Alge mene Beschouwing bij de begro ting van onderwijs en weten schappen. Daarin gaat hij uitgè- breid in op de ontwikkelingen in de micro-elektronika en de ge volgen daarvan op het onderwijs. Naar zijn mening brengen deze ontwikkelingen twee opdrachten voor het onderwijs met zich mee. Enerzijds moet het onderwijs bijdragen tot een verhoging van het aanbod aan technische ken- vaardigheid. Anderzijds wordt van het onderwijs ver wacht dat het een aantal genera ties tegelijkertijd (van basis school tot en met het volwasse nenonderwijs) voorbereidt op de veranderingen die de micro-elek tronika in de samenleving zal veroorzaken. Een ander aandachtspunt in de Al gemene Beschouwing is het on derwijsbeleid voor gehandicap ten. De minister streeft ernaar de mogelijkheden te vergroten om gehandicapte leerlingen in het gewoon basisonderwijs, voortge zet onderwijs, hoger beroepson derwijs en wetenschappelijk on- derwi Minister Pais Extra krac hten voor onderwijs anderstaligen DEN HAAG (ANP) - Minister Pais (van onderwijs) kondigt in de toelichting op de on- derwijs-begroting-1981 aan, dat aan scholen in gemeenten met een groot aantal kinderen van culturele minderheden 235 extra leerkrachten be schikbaar worden gesteld. Zij zullen voor een deel als con tactpersoon tussen school en gezin optreden. Pais ont vouwt in de begroting een aantal beleidsvoornemens: de indiening van een wets ontwerp medezeggenschap in het onderwijs en een be leidsnota over de toekomsti ge positie van de academi sche ziekenhuizen. - huisartsen. Een eerste stap in deze richting is een afbouw van de zogenaamde bovennormale praktijken. Minister Ginjaar en zijn staatssecretarissen geven hoge prioriteit aan de ontwikke ling van een beleid voor de psy chotherapeutische hulpverle ning. In 1981 zullen zij een wets ontwerp over de rechtspositie van psychiatrische patiënten bij de Kamer indienen. In het komende jaar zal de aan dacht vooral ook gericht zijn op de beroepsuitoefening en de op leiding van verpleegkundigen. Een nieuwe wet ter bescherming van verpleegkundigen zal dit parlementaire jaar worden inge diend. De miheuprodukticsector, gericht op het schoonmaken van het mi lieu, ontwikkelt zich tot een steeds omvangrijker bron van bedrijvigheid Spoedig verschijnt het eerste be strijdingsprogramma. gericht op het terugdringen van de lucht verontreiniging door zwavel- dioxyde. In het voorjaar van 1981 worden een beleidsnota en een structuurschema drink- en in dustriewatervoorziening ge publiceerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9