Stok van loonmaatregel blijft achter de deur Meer omscholing voor werklozen Staatsschuld sterk omhoog geld voor Meer consumentenzaken OLIE VOORZIENING BLIJFT MOEILIJK Ruim 300 miljoen nieuwe munten Raamwet voor alle inkomens op komst Beperking T-biljet Extra exportsteun kleine ondernemer PAGINA 8 MILJOENENNOTA DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 Herziening van kinderbijslag DEN HAAG (GPD - Het kinderbij slagstelsel zal in de komende ja ren verder worden herzien. Staatssecretaris De Graaf denkt hierbij aan: het recht op bijslag moet gelden voor alle kinderen van 0-18 de kinderbijslag moet onafhan kelijk zijn van het inkomen van de ouders, maar wel afhankelijk van de leeftijd van het kind; rekening moet worden gehouden met dalende kosten per kind naarmate het kindertal toeneemt en anderzijds met het afnemende vermogen van de ouders om hun kinderen te onderhouden als het aantal kinderen in het gezin toe neemt; de hoogte van de bijslag moet zijn afgestemd op de noodzake lijke kosten van levensonder houd. Met ingang van 1 januari 1982 moet met de verdere herziening wor den begonnen. Een mogelijkheid daartoe is het geleidelijk invoe ren van een verschil in kinderbij slagbedragen naar leeftijd in het bestaande stelsel. Gedacht wordt aan drie groepen: 0 tot en met 5 jaar 70 percent kinderbijslag; 6 tot en met 11 jaar, 100 per- 12 tot en met 17 jaar, 130 percent. DEN HAAG (GPD) - Minister Al- beda van sociale zaken ziet in om-, bij- en herscholing van vol wassenen die in hun beroep niet aan de slag komen een belangrijk wapen in de strijd tegen de werkloosheid. Daarom heeft hij besloten de opnamemogelijk heid van de Centra voor Vakop leiding te verdubbelen. Voor de ze uitbreiding, met ongeveer 3500 tot 7000 opleidingsplaatsen, zul len de bestaande 27 centra wor den vergroot en nieuwe worden opgericht. Het is de bedoeling nog dit jaar de eerste 800 oplei dingsplaatsen open te stellen. „Vraag en aanbod op de ar beidsmarkt kunnen er dichter door bij elkaar worden ge bracht", zo zegt de minister. Eind dit jaar zal Albeda weer 10 ar beidsbureaus het groene licht geven voor de invoering van de zogenaamde nieuwe stijl. Het streven is om de nieuwe stijl bin nen vijf jaar in te voeren voor alle bureaus. In verband met deze operatie is inmiddels een nieuwe gebiedsindeling voor de arbeids bureaus Arbeidsmarkt Voor aanvullende maatregelen op de arbeidsmarkt is een bedrag van f600 miljoen gereserveerd. Voor dit bedrag kunnen in 1981 verplichtingen worden aange gaan. Minister Albeda van sociale zaken denkt voorlopig aan de volgende verdeling: Scholing, 40 miljoen, Plaatsingsbevordering, 100 mil joen, Werkgelegenheidsverruiming, 275 miljoen, Bouwkundige voorzieningen ar beidsbureaus, 35 miljoen, - Experimentele projecten jeugdi ge werklozen, 20 miljoen, Vakopleiding schoolverlaters, miljoen, Arbeidsplaatsenverbetering, 45 miljoen, - Diversen, 50 miljoen. Werklozen Van de bij de arbeidsbureaus inge schreven werkzoekenden is bin nen een maand weer 30 percent uitgeboekt en binnen drie maan den zelfs al 55 percent. Wat de vraag naar arbeidskrachten be treft: in 50 percent van de vacatu res is na een maand voorzien en 85 percent in drie maan den. In de tweede helft van de jaren ze ventig steeg het aantal bij de ar beidsbureaus geregistreerde va catures van 47.000 in 1975 tot ruim 68.000 eind 1979. Tegenover ruim 20.000 werklozen in 1979 geeft dit aantal vakatures nog eens duidelijk aan dat vraag en aanbod niet voldoende op elkaar aansluiten. Een verklaring hiervoor kan vol gens minister Albeda liggen in het feit dat de vraag vooral be trekking heeft op de nijverheid (bouw en metaal) en voorname lijk optreedt in het westen van ons land, terwijl het aanbod zich vooral richt op de dienstverle nende en ambtelijke sector en de werklozen vooral buiten het wes ten te vinden zijn. DEN HAAG (GPD) - De Nationale Schuld, het bedrag dat de overheid aan rente en aflossing in het komende jaar moet betalen, zal sterk stijgen. Was dit in 1980 nog „slechts" f9,8 miljard, voor 1981 moet het rijk maar liefst een kwart meer op tafel leggen. Al met al bedraagt de Nationale Schuld het komend jaar het recordbedrag van f 12,2 miljard. Ter vergelijking: in 1979 bedroeg deze post nog maar f8,3 miljard. Ruim de helft van dit bedrag (f 6,2 miljard) is bestemd voor rente en kosten op de staatsleningen, die op de openbare en onderhandse markt werden afgesloten. In 1980 bedroeg deze post nog slechts 4,8 miljard gulden. De aflossingen op de vaste schuld bedragen f 3,7 miljard, of f 400 miljoen meer dan vorig jaar. De vlottende schuld, het geld dat de overheid geleend heeft in de vorm van schatkistpapier (van de banken) en kasgeldleningen (van de Nederlandsche Bank), vergt in 1981 aan rente f 1,8 miljard (was f 1,3 miljard). Omdat het hier gaat om kortlopende leningen, vinden de aflossingen nog gedurende 1981 plaats, zodat daar niets voor gereserveerd behoeft te wor den. Aardgas DEN HAAG (GPD) - De laagste inkomens moeten volgend jaar 1,25 procent matigen, de hoogste maximaal 3,5 pro cent. Het kabinet laat aan vakbeweging en werkgevers over hoe dit moet gebeuren. Het wil daar zo snel mogelijk met de sociale partners over praten. Minister Albeda (so ciale zaken) wil dan binnen een maand hom of kuit heb ben. Geven de sociale partners niet thuis, dan wil de minister van het parlement toestemming hebben om op 1 januari in de lonen te kunnen ingrijpen. Dan zal langs deze weg de matiging moeten worden bereikt. Met deze mede deling zet de minister de vakbe weging en werkgevers ocder zeer zware druk. Het kabinet geeft in de begroting mogelijkheden aan om de pijn zo evenredig mogelijk te verde len: Geen loonsverhoging maar slechts een compensatie voor ge stegen prijzen; Beperking van de prijscompen satie voor mensen met hoge in komens: Beperking van de prijscompen- Verhoging van de sociale pre- Gebeurt dit allemaal niet, dan zul len de klappen met name vallen bij de laagst betaalden en in de middengroepen. Vooral deze laatste groepen zullen extra zwaar worden gepakt, terwijl de hogere inkomens weer onder het bezuinigingsmes uit zullen ko men. „We gaan ervan uit, dat nu eindelijk de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten gaan dragen", zei de minister. De overheid krijgt door de stijgen de energieprijzen wel meer geld binnen. Zo zorgen de aardgasuit- voer, de resultaten van onder handelingen met het buitenland over betere contracten inbegre pen, plus de meerdere opbrengst van gasverkoop in eigen land naar schatting voor jaarlijkse ex- Minister Van Aardenne (economi sche zaken) erkent dat dit op zich zelf een „meevaller" is. Maar hij voegt eraan toe dat de internatio nale prijsontwikkeling ook voor ons land een ernstige schadepost is. Meer dan in het verleden moet de „meevaller" dan ook worden toe gepast om verbeteringen aan te brengen in de situatie van het be drijfsleven. Daarover heeft Van Aardenne met zijn collega Van der Stee (financiën) afspraken gemaakt. De extra gasbaten ma ken ook meer uitgaven mogelijk voor het kolenprogramma, de woningisolatie en de export bevordering. Het succes dat de speciale rege ringscommissaris voor de aard- gasprijzen mr. D. P. Spierenburg tot dusver heeft geboekt in de onderhandelingen met buiten landse afnemers over aanpassing van de gasexportcontracten heeft uitzicht geboden op betere per spectieven, zodat in de miljoe nennota 1981 al rekening met ex tra inkomsten 'kon worden ge- houden. De ministers Albeda sociale zaken) en Van der Stee (financiën) DEN HAAG (GPD) - Er zal volgend jaar meer geld beschikbaar ko men voor het overheidsbeleid op het terein van consumentenza ken. De daarvoor uitgetrokken post bij economische zaken stijgt met een half miljoen tot zeven miljoen gulden. Het meerdere geld wordt besteed voor initiatie ven inzake inspraak en onder zoek, zegt minister Van Aarden ne (economische zaken). DEN HAAG (GPD) - Het Staatsmuntbedrijf zal vol gend jaar 335 miljoen nieuwe munten in omloop brengen. Dat is circa 12 procent meer dan dit jaar. Bijna een derde deel van alle nieuwe munten zullen stuivers zijn: 100 mil joen stuks. Daarnaast zullen toch nog 15 miljoen centen aangemaakt worden. Het aanmuntingsprogramma gaat uit van de verwachte vraag naar bepaalde soorten munten. Het ministerie van financiën verwacht al in 1981 de eerste kapitaaluitgaven te zullen doen voor de fabricage van muntplaatjes in eigen beheer door de Rijksmunt. Tot nu toe werden deze plaatjes, die ge bruikt worden bij het slaan van munten, bij andere be drijven aangekocht. Als een gevolg van de uitbreiding van de activiteiten van de Munt op dit gebied zullen et in de komende jaren waarschijn lijk geen gedwongen ontsla gen hoeven te vallen. Hierbij dient wel te worden be dacht dat dit jaar vanwege de be zuinigingen op de begrotingen een half miljoen op deze post werd gekort. Van Aardenne denkt dat het in de komende ja ren moeilijk zal worden te vol doen aan de behoefte aan geld voor de steeds uitbreidende be moeienis voor consumenten- en consumptiebeleid. Om toch nieuwe zaken te kunnen aanpakken zal bijvoorbeeld moe ten worden omgezien naar nieu we financieringsbronnen. In middels wordt volgend jaar het aantal ambtenaren dat zich bij economische zaken met het con sumententerrein bezighoudt, uitgebreid. In het nieuwe parlementaire jaar wordt het lang verbeide wets ontwerp tot wijziging van de Wa renwet ingediend. Daarin wordt de eis van „goede voorlichting aan de consument" gesteld waarmee producenten verplicht zijn op (of bij) hun verpakkingen uitgebreide informatie over on der andere hoeveelheden en sa menstelling te leveren. Met de makelaarsorganisaties wordt nog steeds overlegd om de dubbele courtage bij koop en verkoop van huizen tegen te gaan. Over die praktijken zijn veel klachten, erkent de be windsman. Er wordt ook naar oplossingen gezocht via een overheidsmaatregel. Pijn Hij merkte op, dat niets doen bete kent, dat de inflatie zeer sterk zal worden aangewakkerd met als gevolg een nog sterkere stijging van de werkloosheid. „Zeggen dat de afgelopen jaren al is gema tigd en dat dat nog steeds niets heeft opgeleverd ten gunste van de werkgelegenheid, is de dis cussie ontlopen. Duidelijk is nu, dat we in het komende jaar veel pijn moeten lijden. De minister zei verheugd te zijn over het feit, dat er de laatste tijd over al deze zaken een positieve discussie wordt gevoerd. „Daarom ook kunnen de sociale partners hun verantwoordelijkheid niet ontlo- pen", zo meende hij. Incidenteel loon Nog in de loop van dit jaar zal mi nister Albeda (sociale zaken) aan de Stichting van de Arbeid en de Raad van Overleg voor de Handel advies vragen over de vraag op welke wijze de ontwikkeling van het incidenteel loon rechtstreeks kan worden beheerst. Dit incidenteel loon is het verschil tussen wat feitelijk als loon aan een werknemer wordt uitbetaald en wat hij kan ontvangen als ge volg van wijzigingen in de cao of op grond van algemene loon maatregelen. De stijging van dit incidentele loon wordt globaal wel toegeschreven aan promoties of periodieken, maar er zijn vol gens de minister veel meer facto ren op van invloed. Jeugdloon minimumloon wenselijk maken. De wet verplicht hem dit om de driejaar te doen. Bovendien gaat de minister bezien of het wenselijk is de Wet op het Minimumloon uit te breiden, tot dienstbetrekkingen, waarin mensen doorgaans minder dan een derde van de normale ar beidsduur werken. Tot nu toe is de wet op deze mensen niet van toepadssing. Vooral de veran derde opvattingen in de samen leving over deeltijdarbeid bren gen de minister ertoe dit punt opnieuw te bezien. mens. Omdat te bereiken gaat de minister een wet maken. Het ontwerp voor deze zogenaamde "Raamwet op de inkomensvor ming" zal de minister in het van daag begonnen regeringsjaar in dienen. Uitgangspunten voor de minister zijn: - Recht op werk voor iedereen - Recht op een aanvaardbaar be staan voor iedereen - Inspraak en medezeggenschap In de praktijk betekent dat voor het loonzakje, dat de minister nu ernst wil maken met het kabi netsvoornemen dat "de sterkste schouders, de zwaarste lasten moeten dragen". In de aange kondigde wet worden niet alleen de inkomens van ambtenaren, trendvolgers, uitkeringstrekkers en particuliere werknemers be trokken, maar ook dat van de zelfstandigen, de mensen met een vrij beroep en de mensen die zoveel vermogen hebben, dat ze kunnen rentenieren. De minister voelt er daarbij weinig voor om zo'n inkomensbeleid te gaan dicteren. Hjj hoopt dat er na een "maatschappelijke discus sie" in brede kring overeen stemming over kan worden be reikt. DEN HAAG (GPD) - De t sche problemen zijn volgens mi nister Albeda van sociale zaken zo groot, dat hij op korte termijn greep wil krijgen op alle inko- DEN HAAG (GPD) - De teruggave van teveel betaalde belasting via het zogenaamde T-biljet zal sterk worden beperkt. Daarentegen .wordt de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting verhoogd .van f47.000 tot f60.000 en mag men in 1981 belastingvrij f800 bijverdienen (nu f600). Prijzen De minister zal de Sociaal-Econo- "uit loterijen en wedstrijden wor- mische Raad de vraag voorleggen üen ai Vanaf 800 belast (nu of er omstandigheden zijn, die f 1000). een bijzondere verhoging van het Dat zijn de belangrijkste maatre gelen die minister Van der Stee (financiën) in zijn begroting aan kondigt om het aanslagstelsel in de inkomstenbelasting te ver eenvoudigen. Deze maatregelen leveren de schatkist f 105 miljoen op. Van de beperking van het aantal T- biljetten zullen vakantiewerkers schoolverlaters, mensen die via een uitzendbureau werken, emi granten en immigranten, erfge namen en mensen die trouwen of scheiden de dupe worden. Zij krijgen minder makkelijk hun teveel' betaalde belasting te rug. DEN HAAG (GPD) - Ter bevorde ring van de export is voor het komende jaar een bedrag van bijna 330 miljoen gulden uitge trokken. Het is de bedoeling dat vooral de wat kleinere onderne mingen hiervan zullen profite ren. De minister van economi sche zaken vindt dat juist deze bedrijven moeten worden aange spoord een begin te maken met export of dat intensiever en sys tematischer te gaan doen. Voor gezamenlijke exportinitiatie ven is 9,4 miljoen gulden be schikbaar. Hiermee kunnen 40 procent de kosten van actie programma's, gericht op het openbreken van een nieuwe markt buiten het EG-gebied, worden gesubsidieerd. Dit tot een maximum van 5 ton per pro gramma. Zo'n programma moet uitgevoerd worden door mini maal drie gelijksoortige bedrij ven met elkaar aanvullende pro- duktiepakketten. In 1979 zijn 52 van dergelijke sa menwerkingsverbanden ge steund, waarbij in totaal 226 be drijven waren betrokken. Het daarmee gemoeide subsidiebe drag bedroeg 8,2 miljoen. In de eerste vijf maanden van dit jaar is de voor deze regeling getoonde belangstelling van dien aard, dat de minister rekening houdt met een groei van het aantal aanvra gen voor subsidie. DEN HAAG (GPD) - De olievoor ziening in Nederland wordt steeds kwetsbaarder. Belangrijk ste oorzaak daarvan is de sterk afgenomen rol die de grote olie maatschappijen bij de verdeling van olie spelen. De oliegiganten hadden in 1973, voor de eerste oliecrisis, 75 procent van de totale markt in handen. Nu is dat nog maar veertig procent en dat maakt de zaak er volgens het mi nisterie van economische zaken niet zekerder op. De dreiging van olietekorten blijft groot, aldus het ministerie. Op deze zorgwekken de ontwikkeling, die tot proble men kan leiden in gevallen van tekorten (crisessituaties bijvoor beeld) wijst minister Van Aar denne (economische, zaken) in zijn begroting. De priis van ruwe olie is in de afgelopen anderhalf jaar verdubbeld. Slechts grote besparingsinspanningen en toe passing van andere brandstoffen kunnen uitkomst bieden. Van Aardenne wijst op de sterk toegenomen betrokkenheid van de overheden bij de internatio nale oliemarkt. Aan de ene kant regelen de producerende landen steeds meer zelf de bestemming van hun olie. Aan de andere kant spelen regeringen van consume rende landen steeds meer de rol van directe kopers. Het aandeel van de contracten waarbij rege ringen waren betrokken, steeg van minder dan 3 procent in 1973 via ongeveer 20 procent in 1979 naar vermoedelijk dit jaar een kwart. De olieproducerende landen heb ben ook zelf steeds meer olie no dig, de ontwikkelingslanden krijgen meer behoefte en de ver wachting dat bepaalde Oostbloklanden straks in plaats van olie uit te voeren olie zullen moeten invoeren. In 1985 kan er een tekort van twee miljoen vaten per dag zijn en in 1990 ongeveer zes miljoen (achtereenvolgens ruim 300 miljoen en ruim 900 miljoen liter). Van Aardenne Omdat er wordt bespaard, zullen er geen problemen zijn om onder de internationaal afgesproken invoermaxima te blijven. Dat wordt nog in de hand gewerkt door de achterblijvende econo mische ontwikkeling. Onze in- voerbehoefte blijft echter nog stijgen, momenteel is het Neder landse olie-aandeel met 46 pro cent iets lager dan van de IEA- landen als geheel. Gezien de sombere verwachtingen over de ontwikkelingen op de oliemarkt, zowel naar omvang als prijs, blijft de Nederlandse oliesi tuatie problematisch, meent Van Aardenne. Deze situatie heeft de noodzaak tot energiebesparing nog versterkt. Er zullen snel nieuwe wetgevende maatregelen op dit terrein komen, waarin voorschriften voor het verbruik worden gegeven. De overheid in totaal heeft de ko mende jaren voor energiebespa ring gemiddeld f 600 miljoen per jaar beschikbaar. Voor onder zoek op het stuk van zonneëner- gie, windenergie en aardwarmte zal de komende jaren steeds on geveer f 11 miljoen beschikbaar zijn. Maar deze bronnen zullen nog in vele jaren nauwelijks iets kunnen bijdragen voor het ener gieverbruik. Voor het eerst wordt nu veel geld uitgetrokken voor onderzoek, ontwikkelings- en demonstratie projecten in verband met de ge plande herinvoering van steen kool. In de komende vijfjaar zal dat f 150 miljoen op jaarbasis zijn. De bedoeling is dat in 2000 ten minste 40 procent van de stroom opwekking op kolen is gebaseerd en een deel van de gasvoorzie- ning, zodat kolen in de-energie voorziening op 20 procent ko- De grootste besparingen deden zich voor in de huishoudelijke sector over de laatste drie jaar ongeveer 9 procent. Als gevolg van de gestegen toepassing van centrale verwarming is het totale huishoudelijke verbruik tussen 1977 en 1980 naar schatting toch met ongeveer 3,5 procent geste gen. Wegwijs in Miljoenennota Zoals de Gouden Koets hoort bij Prinsjesdag, zo blijken de schrijvers van de Miljoenen nota ook niet heen te kunnen om het gebruik van allerlei ingewikkelde begrippen. Bij gaand een verklaring voor de meest voorkomende moeilij ke woorden. ARBEIDSMARKT - De vraag en het aanbod van personeel BETALINGSBALANS - Geeft een overzicht van wat wij aan het buitenland verkopen en het buitenland aan ons. Is er een tekort op die balans (en dat is nu het geval) dan bete kent dat dat wij meer hebben ingevoerd, dan uitgevoerd. COLLECTIEVE LASTEN - De totale uitgaven van de over heid. FINANCIERINGSTEKORT - Het bedrag dat de overheid moet lenen om alle uitgaven te kunnen betalen INCIDENTELE LOONSTIJ GING - Het bedrag dat een werknemer extra aan loon krijgt door bijvoorbeeld pro motie of overwerk. INITIELE LOONSTIJGING - Het loon dat iemand meer gaat verdienen en ook werke lijk meer kan besteden. De vergoeding voor gestegen prijzen hoort hier niet bij. NATIONAAL INKOMEN - Het inkomen dat alle Nederlan ders samen verdienen. Sala rissen en lonen, maar ook ren te en huuropbrengsten. PRIJSCOMPENSATIE - Ver goeding voor gestegen prij- SOCIALE PARTNERS - Werk gevers- en werknemersorga-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 8