Uiterste matiging gevraagd Uffelen Oppositie: laagste inkomens eenzijdig getroffen Laatste spoorsein stond op rood Comfort perfekt vormgeven is een kunst. En wij noemen het Artifort. kees noort Kabinet doet klemmend beroep op werkgevers en werknemers Tientallen inbraken tot oplossing gebracht Chintzmébont! van is anders... DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE Onderzoek naar treinongeluk geweest voor een schip met zand. De twee brugwachters hadden de brug op een veertig centimeter na weer dicht gedraaid toen de trein de bocht om kwam. De beide mannen konden zich met een sprong in veiligheid stellen. De snelheid van de trein kan vol gens de NS niet hoog zijn ge weest. Bovendien zou de machi nist de snelreminstallatie nog in werking hebben gezet. Dat kon niet verhinderen dat de Sprinter de spoorbrug opschoot en ont spoorde. Pas toen de trein geheel tot stilstand was gekomen, kan telden de twee compartimenten. De wielstellen braken af. Omdat boven de brug geen bovenleidin gen hingen, bestond er geen ge vaar voor electrocutie. De bomen van de spoorwegover gang voor de brug waren niet au tomatisch neer gegaan omdat de ze in verbinding staan met de lichtseinen. Tijdens de perscon ferentie van het gemeentebe stuur en de NS noemde burge meester Kieboom. zelféén van de vijf leden van de Spoorwegonge vallenraad. het een wonder dat niemand de vrij drukke overweg passeerde op het moment dat de trein voorbijkwam. De machinist heeft een shock op gelopen. Behalve hij zal ook de NS-verkeersleiding van het dis trict Rotterdam bij het onderzoek worden betrokken. Deze dienst geeft toestemming aan de brug wachters om de brug te openen. Dat gebeurt met een druk op de knop, waardoor alle seinen op rood springen. Zolang die toe stemming niet langs elektroni sche weg is verleend, kan de brug niet worden geopend. Het ongeval gaat de NS vermoede lijk enkele miljoenen guldens kosten. De schade aan de brug lijkt mee te vallen. Vanmorgen kon al weer van de spoorbrug ge bruik worden gemaakt. Luchtopname van de gekantelde trein naast de spoorbrug over de Oude Haven bij het station Vlaardingen-centrum. Duidelijk is te zien dat het middenstuk van de trein over het water van de Oude Haven hangt. Technisch onderzoek moet uitwijzen of er een storing in het beveili gingssysteem is geweest. VLAARDINGEN (GPD) - Het onderzoek naar de oorzaak van het treinongeval in Vlaardingen zal zich toespitsen op de vraag of de lichtseinen goed hebben gewerkt. Deze moeten op rood hebben gestaan, omdat de spoorbrug over de Oude Haven nog niet was gesloten. Aanstichter Arnhemse schoolbranden gearresteerd ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie heeft de man gearrres- teerd die vorig jaar vijf Arnhemse scholen in brand stak. De 20-jari- ge man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, meldde zich zelf bij het Arnhemse politiebu reau. Hij had een briefje bij zich waarop stond: „Ik ben de brand stichter". De dienstdoende re chercheur reageerde verrast en hield de man direct aan. Uit details tijdens het verhoor is gebleken dat de man degene is die Arnhem vorig jaar lange tijd in spanning heeft gehouden. De reden waarom hij de branden in de Arnhemse scholen heeft aan gestoken is nog niet bekend. De als gevolg van de branden ont stane schade loopt in de miljoe nen guldens. Uit controle na het ongeval bleek dat het laatste lichtsein voor de spoorbrug inderdaad op rood stond. Woordvoerders van de Nederlandse Spoorwegen sluiten het ook vrijwel uit dat „veilig" werd aangegeven. In geval van defect springt alles op rood, tot dat de zaak is gerepareerd. Toch wil de NS daar niet direct uit af leiden dat de machinist van de „Sprinter" tussen Rotterdam en Maassluis het stoplicht heeft ge negeerd. Technisch onderzoek moet uitwij zen of er een storing in het bevei ligingssysteem is geweest. Het treinvak werd nog niet beveiligd door een zogenaamd ATB (auto matisch treinbeïnvloedingssys teem. Dit systeem laat een trein automatisch stoppen, wanneer een machinist seinen ne geert. De rampendienst van de gemeente heeft vlot gewerkt. Binnen drie minuten na melding van het on geval waren brandweer en GGD ter plaatse. Dat was om 11.05 uur. Drie minuten eerder was de „Sprinter" van het station Vlaar- dingen-Oost vertrokken naar Vlaardingen-Centrum. dat net achter de spoorbrug ligt. De spoorbrug was juist geopend Bewusteloze jongen geen slachtoffer van misdaad VLISSINGEN (ANP)-Het zesjarig jongetje Peter van Splunder uit Oosterland (Schouwen-Duive- land), dat zaterdagavond in be wusteloze toestand bij Ouwer- kerk langs de kant van de weg werd gevonden, is naar alle waar schijnlijkheid geen slachtoffer van een misdaad, maar van een groentewagen gevallen of ge sprongen. Hij zou daar even eer der. zonder dat de bestuurder het had opgemerkt, zyn opgeklom- Dit is gebleken uit het onderzoek dat aan de hand van een groot aantal telefonische tips door de politie kon worden ingesteld. Het jongetje was zaterdagavond door een voorbij gangster op de groentewagen gezien. De be stuurder van deze auto. een groenteman uit Wolphaartsdijk, had het ventje eerder op de mid dag ook al een keer van zijn groentewagen gestuurd. Peter van Splunder moet er ongezien toch weer op zijn geklommen. Toen de bestuurder bij een slecht wegdek in de buurt van Ouwer- ker afremde om zijn snelheid van zestig tot dertig kilometer per uur terug te brengen, moet de jongen volgens de politie van de auto zijn afgesprongen of gevallen en daarbij ernstig gewond zyn ge raakt. Chintz van buiten, warm bont van binnen. Net wat je nodig hebt op de fiets naar school. Mt. 116 t/m 176, kleine stijging per maat. vanaf 86,75 Alphon a/d Rijn.Pirier Doelm Delfl. Jacob Oemlpromenndr Gouda. Wijdatraal H Lfidrn.Krreatra.it HU I Rijtwijk,koopcentrum In de DEN HAAG (GPD) - De regering doet in de Troonrede een klemmend beroep op werkgevers en werknemers, vol gend jaar vrijwillig de lonen met 2 procent te matigen. Gebeurt dat niet, dan zullen de lonen in 1981 maar liefst 8 procent stijgen en dat vindt de regering niet aanvaard baar. DIEREN (ANP) - Een speciaal re chercheteam, opererend vanuit het Gelderse Dieren, heeft de af gelopen maanden 32 inbraken in Midden-Nederland opgelost. Er zijn in totaal zestien verdachten, van wie er acht zijn gearresteerd. De buit bij de inbraken, vooral in winkels en woningen, had een waarde van driekwart miljoen gulden en varieerde van sigaret ten tot antiek. Het rechercheteam werd gevormd naar aanleiding van een inbraak in een woning aan de Zutphense- straatweg in het Gelderse Span keren. Bij de inbraak in mei van dit jaar werd voor een half mil joen gulden aan antiek en zilver buitegemaakt. Dit bedrag staat los van de eerdergenoemde drie kwart miljoen gulden. Min of meer bij toeval werd het grootste deel van de buit uit Spankeren twee weken later te ruggevonden in een woning in Amsterdam. De bewoners, een 29-jange man en diens 41-jarige vriendin, werden aangehouden. Toch heeft zij een rijksbegroting (van totaal f 119,8 miljard) opge steld die uitgaat van die hoge loonstijging. Worden de sociale partners het niet eens over een vrijwillige loonma tiging van 2 procent (waartoe de reeds afgesloten cao's voor 1981 moeten worden opengebroken), dan zal volgend jaar - zonder in- grij pen door de regering - van een eerlijke loonmatiging geen spra ke zijn. Die loonmatiging zal dan voor minimumloners en mensen meteen inkomen van f 135.000 (4 x modaal) nagenoeg gelijk zijn. Dat strookt niet met de doelstelling van de regering, die een matiging van -1,25 procent voor de mini muminkomens en -3,5 procent voor viermaal modaal voor ogen staat. Zeker is dat de koopkracht voor iedereen naar beneden gaat. Komen de sociale partners er niet uit, dan zal de regering om dat te bereiken later dit najaar in de lo nen moeten ingrijpen. Daarbij wordt met name gedacht aan het beperken van het vakantiegeld. Per procent extra (vrijwillige) loonmatiging is de regering be reid het financieringstekort met f500 miljoen te verhogen. Dat geld kan dan - in overleg met de sociale partners - bestemd wor den voor lastenverlichtingen of werkgelegenheidsmaatregelen. Verbetering van onze economie en de werkgelegenheid kan slechts worden bereikt door de particu liere consumptie te beperken ten gunste van de nu nog veel te lage investeringen. Zonder extra loonmatiging zal het aandeel van de lonen in de produktiekosten in 1981 stijgen naar 97,5 procent, waardoor slechts 2,5 procent voor investeringen overblijft. „Onverschilligheid" Het kabinet schetst in Troonrede en Miljoenennota een uiterst somber beeld van de Nederland se economie. De situatie is vol gens minister Van der Stee (fi nanciën) veel slechter dan velen willen inzien. In de Troonrede wordt zelfs gesproken van „on verschilligheid" en „gerichtheid op eigenbelang". Die situatie blijkt uit de volgende feiten: - de werkloosheid zal volgend jaar gemiddeld 280.000 zijn; - de collectieve lasten stijgen tot de recordhoogte van 66,1 procent van het nationale inkomen; - Nederland heeft een schuld uit staan van f 12,2 miljard, waarvan f 8,5 miljard rente is; - de export verbetert wel iets maar blijft zorgwekkend. Het beleid dat nu in de Miljoenen nota wordt voorgesteld, zal in 1981 kunnen leiden tot een verla ging van het finahcieringstekort tot 5,25 procent (f 13,1 miljard), maar dat 'voordeel' komt er al leen dank zij de lastenverzwarin gen. Ondanks ons aardgas zitten we met een betalingsbalanstekort van DEN HAAG - Minister Wiegel van binnenlandse zaken stapt uit de koets waarmee hij zich naar het Haagse Binnenhof heeft laten rijden om daar de zitting van de Kamers der Staten-Generaal te sluiten. Dat gebeurde gisteren. Wiegel zei bij die gelegenheid te verwachten dat de tot nu toe gehouden debatten over het sociaal-econo misch beleid slechts een voorafschaduwing zijn van wat nog komen gaat. De Eerste Kamer nam gisteren afscheid van 15 leden, die in het nieuwe parlementaire jaar niet zullen terugkeren. maar liefst f7 miljard. „Wij zijn een semi-OPEC-land in de ver sukkeling", aldus premier Van Agt. „Het is bijna te dwaas om waar te zijn". Toch hebben we de terugdringing van het financieringstekort en de lastenverlichtingen voor het be drijfsleven met name aan het aardgas te danken. De regering pompt volgend jaar al f 1,3 mil jard, later mogelijk zelfs f2 mil jard, aan extra aardgasgelden in lastenverlichtingen. Toch waar schuwt zij „voorzichtig" met het aardgasvoordeel te willen om springen. Volgend jaar wordt immers al bijna 15 procent van de rijksbegroting uit de aardgasop brengsten betaald. REACTIES OP DE MILJOENENNOTA DEN HAAG (GPD) - Als gevolg van de maatregelen uit de begroting zullen de laagste inkomens eenzijdig worden getroffen. Volgens PvdA-leider Den Uyl doet het kabinet zelfs geen poging de koopkracht van de sociale minima in stand te houden. De oppositieleider stelt in zijn eer ste reactie op de vandaag gepre senteerde begroting vast dat het kabinet er niet in is geslaagd de losse einden aan elkaar te kno pen. In plaats daarvan komt de regering met bezuinigingen en aanpassingen. Van een „wel overwogen aanval op de werk loosheid" is echter geen sprake, zegt Den Uyl. De felle, afwijzende kritiek van de PvdA wordt gedeeld door de tweede oppositiepartij, D'66. Volgens de Democraten is het kabinet in de afgelopen jaren vol strekt tekortgeschoten in het vinden van een goede aanpak van de ernstige sociaal-economische situatie. Dat blijkt overduidelijk uit de begroting voor 1981. „De verwachtingen zijn ronduit rampzalig," aldus D'66. Ook biedt het kabinetsbeleid volstrekt on voldoende perspectief om de no dige oplossingen alsnog, in het restant van de kabinetsperiode te vinden. De fractie concludeert dan ook dat het kabinet „nu echt" uitgeregeerd is. CDA en VVD hebben nauwelijks fundamentele kritiek. Wel heb ben beide regeringsfracties grote moeite met onderdelen van de begroting, maar deze afwijzing mondt niet uit in een volledige verwerping van de kabinetsvoor stellen. Van de kleine fracties wijst de PPR op de toenemende machteloosheid die uit het kabi netsbeleid blijkt. Den Uyl acnt het „ronduit verbij sterend" dat de begroting uitgaat van een koopkrachtdaling vaade minima met 1,5 procent. Inko mens van 4 keer modaal (f 140.000) moeten daarentegen slechts 0.5 procent inleveren. Ook het plan de inflatiecorrectie in de inkomstenbelasting volle dig door te laten gaan, bewijst volgens Den Uyl dat de overheid weigert de verantwoordelijkheid te nemen voor een eerlijke las tenverdeling. CDA CDA-leider Lubbers noemt de of fers die de regering van de bur gers vraagt „onvermijdelijk". Zijn fractie zal echter scherp toe zien op een eerlijke verdeling van de lasten. Het CDA heeft in dat verband op enkele voorstellen kritiek. De premiestijging voor de sociale verzekeringen voldoet volgens Lubbers niet helemaal aan de stelregel „sterkste schouders, zwaarste lasten". Het CDA zoekt het liever in aftopping van de prijscompensatie en maximering van de vakantietoeslag. De liberale fractieleider Rietkerk kan zich in een groot aantal voor nemens van het kabinet vinden. Grote moeite hebben de liberalen slechts met de aangekondigde lastenverzwaringen voor het be drijfsleven als gevolg van de ho gere sociale premies. De groei van het deel van hun inkomen dat bedrijven aan lonen e.d. kwijt zijn, kan volgens de WD-fractie slechts leiden tot een verdere uit stoting van arbeidskrachten. D'66 vindt het onbegrijpelijk dat de regering de premies voor de so ciale verzekeringen wil verho gen, omdat dit de-nivellerend werkt. Ook de verhoging van het lage btw-tarief is voor D'66 onver teerbaar. De partij pleit voor in voering van een apart luxe-ta rief. Tegen de voorgestelde verlaging van salarissen van onderwijzend personeel heeft D'66 „de grootst mogelijke bezwaren". De lasten van een collectieve voorzienin gen mogen niet eenzijdig worden afgewenteld op de mensen die in die sector werken. Sociale partners De kwalificaties die de werkne mers- en werkgeversorganisaties aan de miljoenennota geven, lie gen er niet om. Zij varieren van "misoogst" tot "onthutsend". Misoogst volgens de vakvereni ging van hoger personeel NCHP, omdat het kabinet in zijn vierde regeringsjaar alleen maar rijke lijk werklozen oogst. "In plaats van de geprofeteerde 150.000 werklozen in 1981 worden het er 3U0.000". Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) spreekt van een "onthutsend beeld", en komt tot de conclusie dat de maatregelen voor 1981 slechts een druppel op de gloeiende plaat zijn. Zijn grote broer, het Neder lands Verbond van Ondernemin gen (VNO), vergelijkt de samen leving met een lek gevaren schip. "Het kabinet doet pogingen dit schip los te trekken, maar het in gezette vermogen is te klein". Met het oog op het centraal overleg spreekt de vakorganisatie voor middelbaar en hoger personeel (MHP) van een "staatsrechtelijk novum". Volgens haar komt het kabinet met een "halve miljoe nennota, waarvan de sociale partners mogen aangeven hoe de andere helft eruit mag komen te Overigens hoopt de MHP vurig dat het gesprek tussen de sociale partners en de regering succesvol zal verlopen. Weinig waardering heefl deze vakorganisatie onder tussen voor de manier van mati gen van het kabinet, waardoor bij de groepen tussen modaal en twee maal modaal de grootste klappen vallen. Dit is ook een van de belangrijkste grieven tegen het kabinetsbeleid van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV). De idee van het kabinet om deze situatie door de sociale partners te laten recht trekken, legt volgens het CNV een zware hypotheek op het ko mende overleg. De begroting is "onsamenhangend, defensief in plaats van offensief en mist elk élan", aldus het CNV Of en zo ja in hoeverre het CNV aan het centraal overleg zal deel nemen, zal de verbondsraad maandag 29 september bepalen. Ook de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) acht zinvol overleg tussen de sociale part ners onderling en tussen hen en de regering "vrijwel onmoge lijk". De FNV is "diep geschokt" door de miljoenennota. De voor 1981 gepresenteerde werkloos heidscijfers zyn volgens haar een vernietigende aanklacht tegen het gepresenteerde beleid. De FNV heefl bovendien onover komelijke bezwaren tegen het feit dat de lasten niet naar draag kracht worden verdeeld. Zij vindt dat het kabinet zijn verant woordelijkheden ontvlucht voor het totstandbrengen van rechtvaardiger inkomensver houdingen. In dit verband wei gert de FNV te praten over de aantasting van het systeem van prijscompensatie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7