actief in vrije tijd Raadsleden bekijken training politiehond Kantonrechter Burenstrijd over garage Waarschuwen met een snelheid van 150 km Met twee honden kun je heel wat Opdracht vernieuwen riolering ontvangen Baptisten krijgen meer ruimte in panden Oude Rijn Cursus sterrenkunde LEIDEN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 Psychologie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 begint vanavond een serie le zingen met als thema Psay- chologie in het nieuwe tijd perk. Op de eerste avond zal een inleiding worden gehou den door Ria Exel van de New Age-beweging onder de titel "Het bewustzijn in het oude en nieuwe tijdperk. De denk beelden weergegeven in deze serie zijn gebaseerd op de filo sofie van de theosofe Alice Bailey. Aanvang 20 uur. Abortus Het Leidse comité "Wij Vrou wen Eisen" organiseert van daag een informatieavond over abortus in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Aanvang 20 uur. Spreek sters zijn: Nel Gortzakactiej in de vrouwenbond NW, Ine ke Maat, namens de AB- VA-vrouwen Leiden en een vertegenwoordigster van de KWJ-vrouwen. De groep Dskus speelt een kort toneel stuk over abortus en het koor De Sirenes zorgt voor een mu zikale omlijsting van de avond. Kinderfilms In de Kapelzaal van het K& O-gebouw aan de Oude Vest wordt morgen weer een kin derfilmmiddag gehouden. Begonnen wordt om half drie met de vertoning van een serie tekenfilms. Na de pauze zijn Laurel en Hardy als elektri ciens te bewonderen, waarna Spanky, een klein negerjon getje, die met zijn vriendjes allerlei avonturen beleeft, de middag afsluit. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Bij de prijs is een be kertje ranja inbegrepen. Uitgestorven Uitgestorven dieren vormen het onderwerp van een rondlei ding die vanavond in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie wordt gehouden. De excursie die om acht uur begint staat onder leiding van mevrouw drs. F. van der Wilk, hoofd van de educatiev dienst van het museum. De excursie wordt georganiseerd door de Leidse Volksuniversi teit K&O en begint om acht Turkse avond In het jongerencentrum "Stats" aan de Haarlemmerstraat 73 wordt vanavond een Turkse avond gehouden. Onder meer wordt de Turkse film "Agit"("De Klaagzang") van Yilmaz Guney gedraaid. De film is voorzien van een Ne derlandse ondertiteling. "Stats" is geopend vanaf 20 uur. Slagbal De Gemeentelijke Schoolsport commissie organiseert mor genmiddag een slagbaltoer- nooi voor leerlingen van hei lager onderwijs. De wedstrij den worden gespeeld op het sportterrein aan de Zoeter- woudse Singel en beginnen Industriebond FNV De Industriebond FNV houdt vanavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 een kaderledenvergade ring. Het eerste deel is gewijd aan de amendementen en pré adviezen over het beleid van de bond op langere termijn. Het tweede deel is een opwek king aan de leden en kaderle den om meer activiteiten te ontplooien voor propaganda in de afdeling. De vergade ring begint om 20 uur. Duivensport LPV "De Snelvlieger" vloog met 330 duiven vanaf St. Ghis- lain. De uitslag was: 1,4,5, B. Delsasso,2^,10. N.Bink,6,7,8. F. Compier, 9. F.v. Seggelen Duivensport (2) PV Leiderdorp vloog met hon derd duiven vanaf St. Ghis- lain. 1,4 J. van Laar, 2 T. Ha- braken, 3,10 Comb. B. en G.. 5 W. de Roode, 6,7 PSloos, 8 F. Hoogervorst, 9 A. Koolmoes. Hengelsport Hengelsportvereniging DVS viste in de Ringvaart. Uit slag: 1 F. Zandbergen, 2 T. Bronmeyer,3 H.van loon,4H. Schlagwein5 J. den Os jr., 6 W. van Loon, 7 W. van Berkel, 8 J. den Os sr., 9 H. Korenhof, 10 C, Hoppenbrauwer. Lap aan motor al eens 40 kilometer over de schreef was gegaan. Kantonrechter Van Dijke wilde toch rekening houden met "de wellicht edele motieven" van de automobilist. Hij legde een en druk", begon de man zijn verhaal. "Ik kon niet in de rechterfile rijden want de ga ten tussen de auto's waren te kleinDus ik ging links rijden Maar een auto kwam van LEIDEN - Wanhopig probeerde de automobilist in december '79 op de rijksweg een motor rijder in te halen. "Ik wilde de motorrijder waarschuwen dat er een lap tussen de as van zijn wiel wapperde" Die lap werkte op de automobi list als een rode lap op een woeste stier. De man moest zich gisteren voor kanton rechter Van Dijke verant woorden voor een snelheid van 150 kilometer per uur; 50 kilometer teveel. De man verdedigde zich met verve: "Als er een kind in het water valt en er staat een le vensgroot bord "Verboden te zwemmen" langs de kant dan spring ik tóch in het water. "Als u dan zwemt laat u ande ren niet verdrinken", meende de kantonrechter, "maar als u 150 kilometer rijdt dan kunt u anderen in het verderf stor ten. "Een snelheid van 150 kilometer is buitengewoon hard, on voorzichtig en gevaarlijk" vond ook de officier van justi tie mevrouw Renckens. "Als u die motorrijder wilde waar schuwen dan had u ook met uw lichten kunnen knippe ren". Zij vroeg een boete van 250 gulden, mede omdat de automobilist in het verleden boete op van 400 gulden waarvan 300 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Kwetsbaar Met of zonder lap tussen de as, een motorrijder is kwetsbaar op de autobaan. "Ik ben bang om van achteren aangereden te wordenzei een motorrij der tegen de kantonrechter. "Het was op een znndaanvnnd achteren oprijden en bleef achter me hangen. Daarom gaf ik gas bij en kwam vlak achter een andere auto te zit ten. Waar moest ik heen? Ik heb geen vleugels; even later misschien wel". De politie had de motorrijder aangehouden omdat hij ge durende enige tijd vier meter achter de auto voor hem had gereden. Dat ging gepaard met een snelheid van 135 ki lometer per uur. "Mijn toeren- teller was kapot. Ik reed even hard als de andere wegge bruikers", verdedigde de mo torrijder zich. Kantonrechter van Dijke er kende dat motorrijders kwetsbaar zijn tussen de overvloed van auto's. Maar dat neemt niet weg dat motor rijders ook de hand in eigen boezem kunnen steken voor "kleven" en te hard rijden. Van Dijke wilde desalniettemin de angstgevoelens van de mo torrijder betrekken bij zijn vonnis: 55 gulden voor te hard rijden en 400 guden voor het "kleven" waarvan 300 gulden voorwaardelijk met en proef tijd van twee jaar. Moederlief Dank zij zijn moeder kwam een jongen er gistermorgen gena dig van af. De jongen had zonder het te vragen een brommer "geleend". Hij kreeg er een ongeluk mee. De rem men wist hij niet snel genoeg te vinden. Hij gaf geen voor rang; schade aan de tegen partij: 5000 gulden. De brommer bleek niet verzekerd te zijn. Bovendien was het ding opgevoerd en had het een te breed stuur. De officier van justitie eiste in tota 280 gulden vogr de vier overtredingen. "U mag blij zijn dat wij het "lenen" niet zien als joy-rijden want dan kwam u voor de rechtbank te staan. Daar liggen de boetes heel wat hoger". De moeder vond die 280 gulden nog veel te hoog. Ze sprong van de publieke tribune: "Echt waar meneer de kan tonrechter, het is een serieuze jongen. Hij deed snijwerk op de Keukenhof en wilde tussen de middag wat eten. Zijn ei gen brommer was kapot. Toen heeft hij die brommer van een kennis geleend. Die schade van 5000 gulden moet hij ook al betalen. Zoveel verdient hij niet". De rechter oordeelde mild: een boete van '150 gulden. Oefening stokvastheid. De man bedreigt de hond met een stok. De hond hapt. Geamuseerde toeschouwers zijn onder andere burge meester Goekoop, de raads leden Eikerbout, Peters, Zonnevylle, Van Putten, en hoofdinspecteur Mostert, in- nOOlt specteur Van Ooik en adju dant Frederiks. LEIDEN - De commissie politiezaken ging gister middag op excursie naar het trainingscentrum van politiehonden in Alphen. Conclusie: "We hebben wel een duidelijk beeld gekregen van hoe de trai ning in zijn werk gaat maar daarmee weten we nog niet of de inzet van honden bij ordeversto ringen gerechtvaardigd is". De commissieleden konden via de excursie even ruiken in de poli tiekeuken. Voornaamste aanlei ding hiertoe was de kraakactie aan de Oude Singel op 30 april. De politie zette daar twee honden in. Enkele krakers en omstanders werden gebeten. Vooral het Pvd A-raadslid J it Peters heeft la ter in de commissie politiezaken zijn twijfels geuit over het inzet ten van honden bij die kraakac tie. De honden zouden daar eer der escalerend dan preventief werken; en dat bij een symboli sche en politieke zaak, waar vol gens Peters de rechter over moest oordelen. Drie hondengeleiders metevenveel Mechelse herders functioneren sinds 1 januari van dit jaar bij de Leidse politie. Samen met de hondengeleiders en honden van de korpsen uit Alphen, Noord- wijk en Katwijk krijgt de Leidse hondenbrigade elke maandag een training op het terrein van de Alphense politievereniging. Om de twee jaar moeten de hon dengeleiders met hun honden opnieuw op examen. Zij worden op 22 punten gecontroleerd vol gens een keuringsreglement uit 1931Als de baas het beveelt moet de hond stil blijven liggen, aflig gen terwijl de baas op eigen on derzoek uitgaat, in een rechte lijn 25 meter vooruitlopen terwijl de baas blijft staan, zijn bek houden en een voorwerp kunnen bewa ken. De hond mag geen voedsel aannemen, mag niet schrikken van schoten, moet bij bevel on middellijk terugkomen ingeval de hond de verkeerde verdachte op het oog heeft enzovoorts. Volgens instructeur brigadier P. Twigt gaat van de hond een enorme preventieve werking uit. "Je moet er niet te dicht bij ko men anders krijg je een beet. In negen van de tien gevallen wordt de hond te laat ingezet. Met twee honden kun je heel wat". Een Leidse rechercheur verhaalt van het voorval op de Groen van Prinstererschool vorige week. Jongelui speelden "agentje-pes- ten": "Die lui begonnen echt te zieken; stropdassie trekken, je kent het wel. De hond zat in de auto. Hadden we die hond er meteen bij gehaald dan was er niets gebeurd" Groot tumult Volgens Twigt geldt de preventieve werking niet alleen bij het staan de houden van individuen maar ook bij "groot tumult". Daar wordt ook op getraind. Voor de Gewond door glas LEIDEN - Bij de herstelwerk zaamheden aan de riolering op het kruispunt Noordeinde-Kort Rapenburg raakte een dragli ne-machinist gistermiddag rond kwart over vier een draad van de openbare verlichting. De draad knapte en een lichtbak vjel bo venop een passerende auto die werd bestuurd door een inwoner van Lisse. Een 54-jarige voetgan ger uit Leiden raakte licht ge wond door glas dat naar beneden viel. De man is met een snijwond in de nek voor behandeling over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN - "De gemeente heeft me nooit^ meegedeeld dat ik mijn riolering grondig moest ver nieuwen. Een kaartje? Nooit ont vangen. Bovendien was ik in die periode drie weken afwezig. Ik kon dus ook niet op tijd reageren. Daar komt bij dat de ingrijpende voorziening mij financieel gezien zwaar op de maag zou zijn geval len", aldus B. van der Loo tijdens de gisterochtend gehouden ver gadering van de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. i van dit jaar stuurde de ge meente Leiden hem een aan schrijving met de mededeling dat hij op zeer korte termijn de riole ring van zijn pand aan de Rijns- burgerweg moest e werd een toneelstukje opgevoerd waarbij zes potige branieschoppers twee politie mannen in de kraag vatten, terug naar hun auto brachten en hen de raad gaven niet meer terug te komen. De politiemannen pak ten echter hun twee honden uit de auto: binnen een mum van tijd werden de branieschoppers de goedheid zelve. "Negentig procent van het werk komt voor rekening van de hon dengeleider" zei instructeur Twigt. Van de honden mag je geen zelfbeheersing verwachten, van de hondengeleiders wel. "Ik heb het ongenoegen gesmaakt op 30 april in Amsterdam te zijn. Of de honden uit het platteland of uit de stad kwamen maakte niet uit, dat maakte wel uit bij de hon dengeleiders", aldus Twigt. Zo genoeglijk als de commissie po- - litiezaken op de heenreis naar Alphen babbbelde over de poli tieserie Derrick, over het jonge hondje dat burgemeester Goe koop net aangeschaft had of over de ME-bus die de vervoerde, zo serieus was de te rugreis. Jit Peters vond het prima te weten hoe de politietraining in zijn werk gaat maar behield an derzijds zijn twijfels over het nut van honden bij bijvoorbeeld kraakacties. Peters: "Van in structeur Twigt kun je niet ver wachten dat hij zegt: "Aan die honden heb ik niks". r was bij de gemeente een klacht binnengekomen van een buur man, die melding maakte van stankoverlast. Dat de riolering niet helemaal deugde was trou wens al bekend bij de gemeente aangezien de bewoners van het pand, studenten en werkende jongeren, ook regelmatig klaag den. Om met een gemeente woordvoerder te spreken: "Er is regelmatig contact geweest tus sen de gemeente en de huurders. Zij lieten ons weten dat er nodig wat aan het riool moest gebeuren eenmaal liep de boel zelfs over. Dat is niet zo vreemd. Het betreft namelijk een oude riolering waarvan de naden in zeer slechte staat verkeren". Afwezigheid Drie centimeter te ver... LEIDEN - Het niet in acht nemen van een grens van drie centime ter vormde voor H. Stork de reden om te protesteren tegen de bouw van een garage naast zijn huis aan de Brigantijnwal in de Merenwijk. Centrale vraag tijdens de gisterochtend gehouden vergadering van de commissie voor de beroep-en bezwaarschrif ten was echter waarom H. Stork zijn bezwaarschrift zo laat in diende. In mei '79 werd de bouwvergunning namelijk al ver leend; een jaar later reageerde H. Stork pas. De bezwaarschriftindiener was zelf niet verbaasd over het late tijd stip waarop hij begon tegen te spartelen. "Ik heb niets tegen die garage", verklaarde hij. "Ik heb alleen tegen de aannemer ge zegd: "Let nou even op en zorg dat er een grens van drie centime ter in acht wordt genomen. Hij heeft zich daar niet aan gehouden. En daartegen protesteer ik in wezen". "En daardoor zitten wij over een tijdje met de problemen. De dak rand zit nu al over mijn gevel. Ik ben bang dat we over een tijdje last krijgen van lekkages".Zijn vrouw voegde daar aan toe dat zij erg veel last had van de bouwwerkzaamheden. "Tussen bouwen en bouwen zit een groot verschil", aldus mevrouw Stork. Volgens een vertegenwoordiger van Bouw en Woningtoezicht is het tempo waarin de garage wordt gebouwd het ware probleem. "Er mag tegen het huis worden aangebouwd. Dat was van tevo ren duidelijk en daartegen valt dus ook weinig te doen. Maar ik begrijp wel dat u zich ergert. Er wordt langzaam gebouwd en dat is vervelend. Helaas kunnen ook wij daar weinig tegen doen. Wij kunnen de aannemer niet met een pistool op de borst dreigen". Aangezien het bezwaarschrift van het echtpaar Stork (zoals ver wacht) in verband met het overschrijden van de termijn niet ontvankelijk werd verklaard, stelde de gemeenteambtenaar voor "om eens met z'n allen om de tafel te gaan zitten"."Overleg kan veel oplossen. Als we nu geen afspraken maken komen in de toekomst zowel zowel de garagehouder als de familie Stork in de moeilijkheden te zitten". LEIDEN - Weer woonruimte min der. Onlangs heeft de gemeente Leiden de panden Oude Rijn 3 en 5 onttrokken aan de woonbe stemming. De studenten die op de eerste verdieping wonen moe ten eruit. De Baptisten gemeen schap groeit en kampt met ruim tegebrek. Overigens wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. "De paar stu denten boven de kerkzaal geven we de gelegenheid rustig hun studie af te maken," zegt een woordvoerder van de Baptisten. Ondertussen zijn de Baptisten zeer blij met hun jeugdvereniging. Die is zodanig uitgegroeid dat de beschikbare ruimte niet vol doende is. De twee gebouwen aan de Oude Rijn, zijn al geruime tijd eigepdom van de kerk. "We heb ben een crèche, bijeenkomsten voor jongeren van uiteenlopende leeftijden, en de dames-vereni ging heeft er ook een hoekje. Bo vendien hebben wc elke zondag drie zondagsschoolklassen." Nummer drie was vroeger pakhuis en nummer vijf woonhuis. Het pakhuis werd omgebouwd tot kerkruimte en in het woonge deelte kwamen de verenigingen en de genoemde studenten te zit ten. "Onze consistorie moest al tijd in achteraf hokjes, straks na de uitbreiding kan er een mooie ruimte voor komen "Op lange termijn willen we de kerk vergroten en de bovenruim- te uitbreiden. Nu moeten we zelf improviseren wanneer we iets veranderen willen. "De ruimten komen mede ter be schikking van de Chinese Kerk. "Zo is het toch leuk, dat we on danks de talenverschillen iets broederlijk delen," aldus een van de Baptisten. LEIDEN - Een personenauto die geparkeerd stond op de Luzer- nevlinder in de Leidse Meren wijk is vannacht tussen twee uur en half drie geheel door brand verwoest. De auto stond voor het huis van de 48-jarige eigenaar die rustig lag te slapen. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Volgens B. van der Loo lieten de huurders tijdens zijn afwezigheid het riool ontstoppen. "Toen ik te rugkwam van vakantie was het gebeurd. Hier heeft u de reke ning. Over stankoverlast wordt nu niet meer geklaagd. Boven dien heeft de buurman mij ver teld dat hij zijn klacht in een emo tionele bui heeft ingediend", zei hij gisterochtend. De gemeentewoorvoerder bleef echter cfp het standpunt staan dat ontstoppen volgens hem onvol doende is. Het riool moet flink worden opgeknapt, was zijn me ning. Op de vraag van een com missielid hoe het dan met de an dere even oude rioleringen in de buurt zit, antwoordde hij: "Wij gaan alleen tot aktie over als we klachten binnenkrijgen. Als niemand bij ons aanklopt kun nen we ook niets beginnen. Zo simpel zit dat". Bleef over de vraag waarom de ge meente op hetzelfde moment de aanschrijving en het bevel tot politiedwang de deur uitdeed. Commissielid Jit Peters vond dat dat wel anders had gekund. "U had toch kunnen schrijven: "Ontstop het riool en vervang daarna binnen een bepaalde ter mijn het riool. Ik vind het een vreemde gang van zaken dat het op hetzelfde moment gebeurde. Dat is bovendien ongebruike lijk". LEIDEN - De Leidse Sterrewacht verwacht in het komende wintersei zoen weer een grote opkomst van deelnemers voor de cursus Sterren kunde in Leiden. Het is alweer enkele jaren de gewoonte dat in het winterseizoen de Leidse Sterrewacht de mogelijkheid biedt om nader met de sterrenkunde kehnis te maken. Dat kan via rondleidingen, maar vooral ook via het volgen van een cursus. Voor hen die al wat voorkennis bezitten of die vorig jaar de "elementaire cursus" hebben gevolgd, is er een drietal vervolgcursussen. Deze begin nen resp. op 23 oktober, 20 november en 29 januari. In de eerste week van het nieuwe jaar begint opnieuw een cursus "elemen taire sterrenkunde". Aanmelden door het sturen van een briefkaart naar: Cursussen Sterrenkunde Sterrewacht Leiden, t.a.v. F. Jansen, Postbus 9513, 2300 RA Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4