Overloop stadhuis in 'Gulden Vlies' 'Rapport over alcohol en drugs onvolledig' 25.000ste op Leidato-beurs Leidse stadsrubriek Ruim 500 medici bijeen in Leiden DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 VERGADERRUIMTE VOOR COMMISSIES EN FRACTIES LEIDEN - "Een onvolledig rapport". Met deze kwalifica tie typeerde het CDA-raads- lid Joop Walenkamp de nota "Alcoholgebruik" van de in dertijd door de gemeente op gerichte projectgroep alco hol- en druggebruik. "Teveel blijft onduidelijk en ik vind daarom dat het rapport niet aan het gestelde doel beant woordt", zei hij tijdens de gis teravond gehouden vergade ring van de raadscommissie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. Begin vorig jaar besloot het college van B en W de in 1976 ingestelde projectgroep druggebruik, die nog slechts halfjaarlijks bij elkaar kwam, nieuw leven in te blazen. In april van dit jaar liet de groep zien wat ze had gedaan: het voornoemde rapport werd op tafel gelegd. Over de resultaten is niet ieder een even goed te spreken, zo bleek gisteravond. Een aantal veelgehoorde klachten: de nota wordt teveel aan de jeugd opgehangen, de nadruk ligt teveel op het voorkomen van alcoholgebruik en te wei nig op het helpen van de zwa re drinkers. Een algemene klacht teveel zaken worden zondermeer gesteld zonder verdere uitwerking waardoor één en ander zeer onduidelijk blijft. CDA-raadslid Walenkamp: "Een opmerking als: "Uit breiding van de bestaande mogelijkheden van alcohol consumptie betekent auto matisch een toename van de thans reeds bestaande problemen zoals verkeerson gelukken, agressiviteit en verslaving" kun je niet zo maar in zo'n nota zetten. Per soonlijk geloof ik dat het niet eens waar is. maar het wordt in elk geval niet verder uitge legd. De stelling van de pro jectgroep dat de uitbreiding van de sluitingstijden geen goede zaak is, onderstreep ik ook niet. En zo zijn er meer dingen, die mij storen". Ook nog positieve geluiden. PPR-raadslid Van Oosten zei dat hij de nota best goed vond. "Ik vind daarom ook dat we de projectgroep nu niet moeten opheffen. Zij hebben in elk geval de dis cussie aangezwengeld". Voorzitter var burgemeester Goekoop, was het met het laatste wel eens, maar vond desalniettemin dat de projectgroep nu wel moet worden opgeheven. De voorstellen die de project groep heeft gedaan met be trekking tot het onderwerp voorlichting werden door de meeste commissieleden on dersteund. (De leden van de groep hebben voorgesteld om twee vaste voorlichters aan te stellen bij de gezondheids voorlichting van de G.G. en G.D. Bovendien zou er 52.000 gulden moeten worden uitge trokken voofhet samenstel len van een voorlichtingsbro chure). Wel werd duidelijk gesteld dat één en ander op professionele basis moet plaatsvinden. "Anders heeft het geen zin". t Joop Walenkamp "Bezoeken echtparen niet van deze tijd" LEIDEN - "Ik heb gehoord dat de burgemeester wil afzien van het bezoeken van echt paren die zestig jaar zijn ge trouwd. Klopt dat?", zo vroeg het PvdA-raadslid Ei kerbout zich gisteravond af tijdens de vergadering van de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke aan gelegenheden. "Ik heb zelf de indruk dat deze bezoeken beslist niet onder de noemer folkloristisch val len maar wel degelijk tot de taak van de burgemeester behoren", vervolgde hij di rect daarna. Burgemeester Goekoop was het hier niet mee en legde in zijn antwoord dan ook voor al de nadruk op het "uit de tijd zijn van dergelijke be zoeken". "Vroeger gingen we ook naar mensen die vijftig jaar waren getrouwd", zo verduidelijkte de burge meester zijn standpunt, "maar op een gegeven mo ment gebeurde dat door overbelasting niet meer. Ik vind het eerlijk gezegd nogal bevoogdend om mensen te bezoeken die min of meer toevallig zo lang bij elkaar zijn. Dat past niet in deze tijd". Als zinniger alternatief stelde hij het bezoeken van bejaar denclubs en tehuizen voor. "Dan bereik je ook veel meer mensen", aldus de burger vader. LEIDEN - De meerderheid van de commissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegenheden was het er gister avond wel over eens. Binnen afzienbare tijd zal een plan moeten worden uitgewerkt voor de restauratie van "Het Gulden Vlies". In de afgelopen maanden zijn de diverse gebruiksmogelijkheden al aan de raadsleden voorgelegd. De financiële tekorten die bij de verschillende mogelijkheden jaarlijks optreden variëren van 150.000 gulden tot 300.000 gul den. Over één ding is men het in middels (bijna) eens: het pand zal hoogstwaarschijnlijk een twee ledige bestemming krijgen. Als alles volgens plan verloopt zullen er in "Het Vlies" commissie- en fractiekamers komen voor de verschillende partijen en daar naast zal een deel van het ge meentelijk apparaat in het mo numentale pand worden gehuis vest. volgens de boel weer op peil", verduidelijkte gemeentesecreta ris Lodder. Hij voegde daaraan toe dat het 's avonds sluiten van het stadhuis bovendien een stuk veiliger is aangezien het stadhuis te groot is om doelmatig bewaakt te wor den. "Iedereen kan in en uit lo pen". CPN-er Brands stelde dat hij best een nieuwe fractiekamer wilde hebben, maar "We moeten dan wel werkgroepen en actiepartij tjes onderdak kunnen brengen, want anders kunnen we net zo goed volstaan met een grote kast in de kamer van de PvdA". Het Gulden Vlies, dat Besparing Ook gisteravond werd er weer ge discussieerd over de vraag of een deel van het stadhuis nu wel moet verhuizen naar het pand aan de overzijde van de Breestraat. "Ik heb er moeite mee", verklaarde PPR-raadslid Van Oosten. "Vol gens mij moeten de fractie- en commissiekamers in het stadhuis zitten; dat is tenslotte het be stuurlijk centrum. Ik zou het lo gischer vinden als het educatief centrum in "Het Gulden Vlies" zou komen". Zijn collega van de PSP, v.d. Putten kon zich hierin wel vinden. De vertegenwoordigers van de PvdA, de WD, D'66 en het CDA waren het echter niet met de PPR-er eens. Hun standpunt, dat af en toe slechts op kleine punten verschilde: in het stadhuis is een groot tekort aan vergaderruimte en daarom kunnen we de nieuwe kamers goed gebruiken. Als het "Het Gulden Vlies" wordt ge bruikt kan bovendien eindelijk het stadhuis 's avonds worden gesloten. Dat bespaart veel ener gie. "De verwarming kan 's avonds op nachtbereik worden gezet. De man die 's morgens als eerste binnenkomt brengt ver- Overladen met geschenken LEIDEN - Ingeklemd tussen een skimodeshow en een optreden van een Oostenrijkse muziekgroep verwelkomde de Leidato gisteravond rond kwart voor negen de 25.000ste bezoeker van de huishoudshow in de Groenoordhallen. De gelukkige was mevrouw Den Dubbelden uit de Rubenslaan 77,. Ha- zers wou de-dorp die samen met haar dochter een kijkje kwam nemen. Afgelopen zaterdag was mevrouw Den Dubbelden ook al op de Leidato- beurs geweest. Ditmaal had ze haar dochter meegenomen om een naai machine te kopen. Na afloop van de huldiging door Leidato-organisator Jan van Zijp'ging ze met armen vol geschenken naar huis. Aangeboden door de verschillende standhouders op de Leidato. Zo kreeg de 25.000ste onder meer diverse waardebonnen, wijn, een glas servies, druiven, diverse poppen en beesten een antieke ketel en een föhnkam. Op de Leidato was het gisteravond gezellig druk. Verdachte in heroïnezaak, krijgt 2Vz jaar (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De presi dent van de Haagse rechtbank heeft vanochtend de 24-jarige J.P. uit Leiden overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf. J.P. was het middelpunt in een he- roïne-affaire die op 12 juni van dit jaar in Leiden en Den Haag fali- kant mislukte. Twee andere ver dachten in deze zaak, de 21-jarige M.P. uit Capelle en de 22-jarige Rotterdammer F.H. werden ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De 35-jarige J.L. uit Breda kreeg twee jaar gevange nisstraf terwijl de 38-jarige Duit ser J.P. wegens gebrek aan be wijs werd vrijgesproken. Tegen dit viertal was vier jaar geëist. Tegen J.P., student psychologie en antiekhandelaar, was de mildste straf geëist omdat hij onder hevi ge dwang van een aantal Chine zen aan de handel zou hebben deelgenomen. De handel liep uit eindelijk op een grote misluk king uit toen de Duitse koper van de heroïne, ruim twee kilo, een tipgever van de politie bleek te zijn. De verdachten werden op 12 juni van dit jaar gearresteerd toen de politie een inval deed in een wo ning aan de Jacob van Campen- laan in Leiden. Enkele tussen personen werden gearresteerd op het Centraal Station in Den Haag. door René van der Velden Jaap Visser Gewaagd De grauwe sombere noodbrug naar de Waag had bijna een frisse kleur gekregen Om een uur of elf vrijdagavond begonnen de vier kunste naars Fernan, Trees, Harry en Elisabeth eigenmachtig de brug van blauwe, zilvere, wit te en roze verf te voorzien. "We schilderden golfslagen op de brug, dwars op de rich ting van het water van de Rijn. Roze en zilvere voet stappen zijn aangelegd zodat de mensen niet nat hoeven te worden als ze over de brug lo penWe wilden ook nog een bruggetje over de golven heen schilderen". Zover kwam het niet. Na een half uurtje kwam de politie. Met een auto aan beide kan ten van de brug werden de kunstenaars ingesloten. Even mee naar het politiebureau. De politie heeft verklaard de zaak met de gemeente op te nemen. Eventueel moeten de kunstenaars de brug weer "schoonmaken". Het nachtelijk werk van de vier schilders wilde de noodbrug "laten aansluiten" bij de ten toonstelling van Leidse kun stenaars die vanaf vorige week woensdag tot en met za terdag in het Waaggebouw draaide. Misschien heeft het Waaggebouw inderdaad een betere entree gekregen: de tentoonstelling trok zaterdag duizend bezoekers; precies evenveel als de drie dagen er- r de Waag: kunstzinnige golven Fernan: "Hadden ze ons het werk maar laten afmaken. Dan hadden we de golfslagen verder kunnen inkleuren. De Waagbrug zou een geweldig herkenningspunt kunnen zijn. De brug is nu nog niet echt mooi maar de mensen vinden haar blijkbaar toch mooier dan eerst". En Harry: "De gemeente zou er een heel Sterbus handicapten en bejaarden vervoert moet voorlopig in de garage blijven omdat er geen chauffeur is. De vorige sterbus-chauffeur heeft, zoals dat in vaktermen heet, zich in het vrije bedrijf gevestigd. De stichting ster- bus is nu op zoek naar men sen die bereid zijn om op vrijwillige basis en op gere gelde tijden achter het stuur van de sterbus te kruipen. Ursula Dierks van de "Stichting Sterbus" legt uit hoe het ster bus-project ongeveer in el kaar steekt. "Bejaarden en gehandicapten van alle leef tijden kunnen tussen negen uur 's ochtends en vijf uur 's middags naar de stichting bellen en om vervoer vragen. Indien mogelijk worden ze dan onmiddellijk door de bus opgepikt. Meestal gaat het om ritjes van een bejaardencen trum of verpleeghuis naar een ziekenhuis of sociëteit. Het project is indertijd, eind vorig jaar, opgezet met de bedoe ling om gehandicapten en bejaarden uit hun isolement te halen. Het project draait tot nu toe erg goed. De sterbus voorziet duidelijk in een be hoefte. Daarom is het zo jammer dat de bus noodge dwongen stilstaat". De stichting is fanatiek op zoek naar een aantal vrijwilligers die om beurten de sterbus kunnen rijden. Voor het be sturen van de bus is geen groot-rijbewijs nodig. Be langstellenden kunnnen con tact opnemen met Ursula Dierks die dagelijks van ne gen tot twaalf uur het kan toortje van de stichting ster bus aan de Hooglandse Kerk- gracht bezet (tel. 122443). Ursula: "Belangstellenden moeten natuurlijk wel men sen zijn die het belang van het project inzien. Ze moeten ge duld hebben want de oudjes mogen niet het idee krijgen dat ze worden opgejaagd. Belangrijk is uiteraard ook dat de mensen Leiden goed kennen ende tijd er voor hebben". LEIDEN - Ongeveer 500 specialis ten, chirurgen, immunologen en transplantatiecoördinatoren zijn het komende weekeinde te gast in Leiden. Ze nemen zaterdag deel aan het jaarlijkse congres van Eurotransplant dat in het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg wordt gehou den. Tot de bezoekers behoren verder verpleegkundigen, tech nici en mensen die zich bezig houden met administratieve of organisatorische zaken rond or gaan-transplantaties. Op het congres zal onder meer worden gesproken over de stand van zaken rond diverse vormen van transplantaties en de laatste ontwikkelingen bij Eurotrans plant. Zo zal dr. H. J. Völker-Die- ben een lezing houden over hoornvliestransplantaties en zullen prof. dr. J. S. Najarian uit Amerika en dr. P. McMaster uit Engeland spreken over alvleeskliertransplantaties. De laatste vorm is met name van be lang voor diabetes, die met een gewone niertransplantatie niet kunnen worden geholpen. Voorafgaand aan de "Eurotrans plant Meeting" wordt donderdag nog een congres over orgaan- transplantatie gehouden in "De Leeuwenhorst" in Noordwijker- hout. Dit congres, dat staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) zal worden geopend, houdt zich voorname lijk bezig met het probleem van de afstootreacties bij transplanta ties. Er komen op het congres 250 wetenschapsmensen uit de ge hele wereld. Vrijdag 19 september is er boven dien een congres voor coördina toren. Het gaat om mensen die de donormeldingen uit de zieken huizen in een bepaalde regio coördineren en proberen de do norcentra zoveel mogelyk be hulpzaam te zyn. De academi sche ziekenhuizen in Groningen en Nymegen beschikken al over zo'n coördinator. Leiden en Rot terdam zullen er binnenkort een benoemen. De coördinatoren zullen tijdens het congres in Noordwijkerhout voornamelijk spreken over de donorwerving en de voor- en nabehandeling van patiënten. Portofoons voor parkeerpolitie LEIDEN - De Leidse parkeerpoli tie zal over een tijdje in het bezit zyn van eigen portofoons. De commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden ging er gisteravond mee akkoord dat een bedrag van 13.500 gulden voor de apparatuur beschikbaar wordt gesteld. "De personeelsleden van het bu reau parkeerpolitie beschikken niet over eigen portofoons en moeten daarom de apparaten van de politie lenen. En het komt voor dat alle beschikbare portofoons reeds zyn uitgegeven", verdui delijkte plaatsvervangend com- 1 politie H. Mostert. Bromfietser gegrepen LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiden werd gistermiddag bij het oversteken van de Lam- menschansweg rond half va r fft. gerepen door een personenauto die werd bestuurd door een 39-jarige inwoner van Zoeter- De jongen is met snijwonden aan de voet en met een gebroken arm overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De autcmobi- ust zou door rood licht zyn gere den. Een 34-jange Leidse voetganger werd gistermiddag rond vier uur op het Rapenburg gegrepen door een passerende vrachtauto toen hij uitweek voor een op de rijbaan geparkeerde fiets. De man is met een vleeswond aan zijn linker been overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3