Tussenpersoon liet bejaarde in de steek Sieraden van kralen en veiligheidsspelden Alles-in-een houtbewerkingsmachine Waterbesparende kraan kan wegblijven VERVANGINGS KOFFIEKANNEN Lang wachten op geld van reisverzekering REFLEX CAMERA GRIEZELIG DING? \C viV' Andere kastdeurtjes maken de keuken weer helemaal nieuw Adapter halsloze machines PAGINA 26 EXTRA DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 Vakantieverzekeringen worden soms vlotter afgesloten dan uitbetaald. Al is er niets aan de merken op de verzeke raar, wanneer de tussenpersoon zijn klant in de steek laat, kan de getroffene lang op zijn geld wachten. Een bejaarde werd in Spanje beroofd. In februari diende ze haar schadeclaim in. Tussenpersoon was het reisbureau Ci ty Den Haag. dat blijkens zijn adver tenties reizen voor ouden van dagen organiseert, inclusief alle verzekerin gen. Midden juni wachtte de bejaarde nog steeds op de schadevergoeding, omdat het reisbureau onvoldoende meewerkte. De kwestie werd aanhangig gemaakt bij de Europeesche Verzekerings Maat schappij in Amsterdam, waar het reis bureau het contract mee had afgeslo ten. Het Amsterdamse concern heelt de zaak onderzocht, met als resultaat dat deze mevrouw het grootste deel van haar geld nu krijgt. City Den Haag blijkt een collectieve reisverzekering voor een groep bejaarden te hebben af gesloten via de Grenswisselkanto- De bejaarde verkeerde in de veronder stelling dat daarbij ook contant geld tot een waarde van driehonderd gulden was begrepen. Zo waren de spaarzame informaties van het reisbureau bij haar overgekomen. Dat zij bovendien een eigen risico van honderd gulden moest dragen, had niemand haar tevoren ver teld. De bejaarde had een kopie van het verze keringscontract in het tasje dat haar in Spanje uit de hand werd gegrist. Zij nam aan dat het reisbureau als tussen persoon wel afschriften zou hebben en probeerde de schade via City Den Haag geregeld te krijgen. Inspecteur Een inspecteur van de Europeesche kwam in april bij haar aan huis om de schade op te nemen. Vrij laat om een schade op een vlotte manier te kunnen afhandelen, vinden wij, hetgeen wij een woordvoerder van de Europeesche vertelden. „Dat komt omdat we ie mand van onze eigen buitendienst hebben gestuurd. Zoiets gaat altijd langzamer, maar het geeft wel meer ze kerheid", aldus de reactie. Op 2 juni kreeg de bejaarde een brief van de Europeesche met het verzoek een verklaring op te sturen van het reisbu reau waaruit moest blijken dat zij ook verzekerd was voor geld en cheques. Dus belde zij voor de vierde keer het reisbureau. „Dan moet u bij meneer Klis zijn. Die heeft alle gegevens", zei de informante over de telefoon. „Al leen, de heer Klis is nu ziek". Ze kreeg het telefoonnummer met het advies na zeven uur 's avonds te bellen. Ze beklaagde zich erover dat zij zoveel moest bellen om te krijgen waar zij recht op had. „Mijn tas hebben ze niet gestolen", kreeg ze als antwoord van de informante. De heer Klis bleek niet meer ziek te zijn en ook niets verder te kunnen doen. City Den Haag bleef desondanks verwijzen naar hem, waarop wij de Europeesche om nadere informatie vroegen. Uit de administratie van de Europeesche bleek pas dat de verzekering via de Grenswisselkantoren was afgesloten. Een kleine mededeling hierover van City Den Haag, die zich in advertenties ook Reizen Bejaardenbond noemt, had veel ellende kunnen besparen. De Eu ropeesche heeft nu beloofd het ver schuldigde bedrag onmiddellijk over te schrijven. Nooit in de kou „We laten onze verzekerden nooit in de kou staan. Uiteindelijk had de bejaarde in elk geval haar geld wel gekregen. Omdat we niet wisten dat het via de Grenswisselkantoren liep, is alleen vertraging ontstaan", aldus een woordvoerder van de Europeesche, die' wel vond dat wat meer medewerking van City Den Haag alle problemen had kunnen voorkomen. Ook gaf hij het advies ervoor te zorgen dat men dergelijke verzekeringen af sluit bij een goed bekend staande tus senpersoon, in het midden latend of Ci ty Den Haag daarbij hoort. Om zulke problemen te voorkomen kan men, volgens de woordvoerder, het beste een polisnummer thuis achterla ten, of een kopie maken van het verze keringscontract. Onverstandig vindt hij het, het contract thuis te laten als men op vakantie gaat. In bepaalde lan den kan men zo'n contract als een soort toegangsbewijs gebruiken bij zieken huizen en doktoren, die een garantie willen, dat de rekening wordt be taald. Voor vele amateurfotogra fen heeft de (spiegel) reflexcamera iets grieze ligs; hij ziet eruit als een puur professioneel fotoge reedschap, waar je als ge wone huis- en vakantiefo tograaf maar beter kunt af blijven. Wie dat vooroor deel echter overwint, komt tot de ontdekking dat de reflexcamera juist typische amateurfouten kan helpen voorkomen. Een "gewone" camera heeft een zoeker; als je daar doorheen kijkt, zie je wat ook de lens geacht wordt te zien. Dat klopt niet altijd even precies. Bij de reflexcamera echter kijkt de fotograaf "met het toestel mee", dus dwars door de lens. Dank zij een prisma (in het opengewerkte model op de foto goed te zien) komt dat beeld niet spiegelverkeerd, maar natuurge trouw. Er is een tijd geweest dat de reflex camera, door al de ingebouwde functies als belichtingsmeter, zelfontspanner enz. een nogal zwaar geval werd. Aan dat nadeel is, door de voortgaande techni- sche ontwikkelingen, een einde gekomen. Overigens mag zo'n camera weer niet al te licht zijn; men heeft uitgedokterd dat een gewicht van zo'n 700 gram in overeenstemming is met de ge middelde afmetingen en met de werking van de sluiter, waarbij immers geen "trillingsonscherp- te" mag optreden. Dat een reflexcamera een moeilijk hanteerbaar ding zou zijn, waar mee je niet zo maar even gauw een plaatje schiet, is al lang ach terhaald. Dat is trouwens door menige amateurfotograaf al ont dekt en dat heeft de vraag maar kleinbeeld-spiegelreflexcame- ra's sterk doen toenemen. Het aanbod is dan ook overweldigend geworden. Wie e r wil weten kan r Veiligheidsspelden om je nek of als armband... het lijkt mis schien wat kinderachtig en het zal wel even wennen zijn, maar echt, je kunt er de meest grappige vrijetijdssieraden van maken die je maar be denken kunt. Eenvoudig van vorm en eigentijds van kleur- kortom ideaal om bij je jeans, bikini of disco-uitrusting te dragen. Pasklaar Je kunt de hangers, kettingen, armbanden of spelden net zo groot maken als je wilt: hoe meer spelden, hoe meer vreugd! Bovendien zijn deze sieraden op elk moment klei ner of groter te maken. Maar ook de kleurencombinaties zijn steeds te veranderen en aan te passen bij de kleur van de overige kleding. Mogelijk heden genoeg dus en veel tijd heb je er ook niet voor no dig. Materiaal Het belangrijkst zijn de veilig heidsspelden en kralen. Ver der hebben we nodig dun zil verdraad, een combinatie tangetje en eventueel kleine ringetjes in de kleur van de kralen, dunne schakelketting en in sommige gevallen sleu telringen. Veiligheidsspelden zijn er in diverse grootten en vormen. Pas de grootte een beetje aan bij het werkstuk dat gemaakt wordt: in een armband kun nen grotere spelden verwerkt worden dan in een sierspeld. Koop altijd voldoende spel den en let erop, dat ze niet te makkelijk uit zichzelf open gaan. Wat de kleur van de kralen en kraaltjes betreft ben je hele maal vrij, maar probeer zo veel mogelijk een goede combinatie met de rest van je kleding te maken. Transpa rante. glazen kralen en gegla zuurde aardéwerk kraaltjes doen het erg goed. Pas de grootte weer aan bij de veilig heidsspeld: er moeten mini maal 4 a 5 kralen op een open speld geschoven kunnen worden; de speld moet .daar na ook nog dicht kunnen. Het rijgen Het principe van het „rijgen" is erg eenvoudig. Doe een speld open en schuif er een kraal aan, daarna het oog van een tweede speld, een kraal, oog, derde speld, kraal enzovoorts, totdat de open speld vol is. Sluit de speld en maak de spelden open, die met hun oog aan de eerste speld han gen (zie foto). Doe er kralen (eventueel afgewisseld met ringetjes) aan en sluit de spel den. Steek nu door de koppen van deze spelden een nieuwe speld, waar ook weer kralen, afgewisseld met ogen van spelden, op gescho ven worden. Maak de tweede rij loshangen de spelden open, schuif er kralen aan en rijg zo verder, totdat de armband, riem of ketting bij je past. Het lijk wat ingewikkeld, maar als je de foto's „bestudeert" komt je er vast wel uit. Met wat fantasie en geduld ontdek je vanzelf nieuwe figuren, vormen en combinaties. In noodgevallen kunnen de spelden ook dichtgesoldeerd worden. Op de foto is naast de armband een hanger in de vorm van de zon te zien. Deze wordt vanuit het midden gemaakt: de ach terste ogen van 18 kleine spelden worden aan een klei ne sleutelring geschoven. De buitenste ring ontstaat door de uiteinden van de spelden, afgewisseld met een aantal kralen, om een stuk zilver draad te schuiven. Met dit principe zijn diverse variaties te maken. tuurlijk bij de fotohandelaar te recht, maar er zijn ook enkele handige boekjes over spiegel reflex camera's verkrijgbaar; in de goed gesorteerde fotohandel te koop. De laatste tijd is er bij de doe-het- zelver een toenemende belang stelling te constateren voor meer professioneel gereedschap. Met name voor de stationaire machi ne. Een „echte" werkplaats-cir kelzaagmachine bijvoorbeeld geeft heel wat meer mogelijkhe den dan een handcirkelzaag, ook al is die op een zaagtafeltje beves tigd. Een bezwaar van zeer praktische aard bij de aanschaf van statio naire machines is datje moeilijk een hele serie van die dingen kunt kopen. Om twee redenen: het zou een heel dure grap wor den, en bovendien: waar zet je zomaar even drie of vier van die toch vrij veel plaats vergende machines neer? Dat heeft geleid tot een vrij nieuwe ontwikkeling in de „professio nele hobbymachine", namelijk de combinatiemachine. Al vrij lang worden stationaire cirkelza gen uitgerust met een boorkop, zodat divers andere gereed schappen kunnen worden aan gedreven (boor, frees), maar zoiets kun je nog geen combina tiemachine noemen. Een échte is een compact gebouw de werkplaatsmachine die volle dig is uitgerust voor bijvoorbeeld vier tot zés functies: zagen, vlak- schaven, vandikte-schaven, fre zen, langgatboren, groeven en sponningen maken. Daarvoor moeten dan ook voldoende mid delen ingebouwd zijn: goede ge leiders, ruime instelmogelijkhe- den verstekmogelijkheid, Het ziet er overigens naar uit dat de combinatiemachines waarbij tij dens een van de genoemde be werkingen alle andere machine delen meedraaien, snel achter haald worden door exemplaren die in dal opzicht veel veiliger Hopelijk komt die waterbesparende kraan van Koning Klant nooit in Nederland op de markt. In de consumentenrubriek van de VARA werd erover geklaagd dat wij naar het buitenland moeten om zo'n ding voor een tientje te kopen. Uit het programma heb ik alleen begrepen dat er minder water de kraan uitkomt. Wanneer ik een emmer water wil hebben moet ik dus langer wachten met zo'n buitenlandse kraan. De hoeveelheid water die ik gebruik, blijft even groot. Was ik mijn handen en ik ben bang dat ik te veel water gebruik, dan draai ik de ouderwetse kraan bij de wasbak gewoon minder ver open. Om water te sparen hoef ik geen vijf kranen van een tientje per stuk te kopen. En de huisgenoten, die zich wel laten meeslepen door de adviezen van Koning Klant, kunnen gelukkig in geen enkele Nederlandse winkel terecht. JOS BOUTS Een compleet nieuwe keuken Gaten) inbouwen kost een behoorlijke schep geld. Bovendien een ingreep die de huishoudelijke gang van zaken nogal vervelend beïnvloedt. Dé laatste tijd wordt een veel eenvoudiger manier om een keuken te vernieuwen erg populair, er zijn losse deurtjes (ofwel frontjes) verkrijgbaar die in de plaats van de bestaande kastdeur- tjes worden gezet en die dan de keuken ineens een verrassend nieuw1 totaalbeeld geven. Na zo'n ingreep blijkt ineens dat het „gezicht" van! een keuken in overwegende mate wordt bepaald door die deurtjes. Worden die vernieuwd, dan is zo goed als de hele keuken ineens ver nieuwd... Die frontjes zijn in talloze dhz-zaken te koop in de gebruikelijke stan- daardmatenhet zal zelden gebeuren dat een vereiste maat niet verkrijg baar is. Ook de fronten voor de laden en zelfs voor de wasemkap zitten in de programma's. Keuze is er ook voldoende in stijlen: dichte deurtjes, jaloezie-uitvoerin gen. Het materiaal wordt altijd onafgewerkt verkocht, zodat iedereen het naar eigen smaak kan behandelen: blank lakken, schilderen, met transparante kleurvernis afwerken, beitsen, enz. Ook voor grotere keukenkasten (zowel ingebouwde als losse) zijn deuren in de gewenste stijl verkrijgbaar. Met een beetje handigheid kan nage noeg iedereen de renovatie zelf uitvoeren. Een voordeel is dat het werk zo kan worden gepland dat er geen stagnatie in de keukenwerkzaamhe den hoeft te ontstaan. Na de avondafwas weer even een of twee deurtjes vervangen... en morgen weer verder. Meet eerst de oude deurtjes nauwkeurig op en zoek in de winkel nieuwe frontjes van gelijke afmetingen. Misschien zal er nog iets aan geschaafd moeten worden, om de nieuwe fronten exact te laten passen. Veelal kunnen de bestaande scharnieren worden gebruikt. Wanneer dat de bekende keukenkastscharnieren zijn, met zo'n plastic „potje" dat in de deur is ingeboord, maak ze dan los (bevesti gingsstrip aan de binnenkant van de kastjes laten zitten) en neem de plaats waar het potje in de nieuwe deur moet worden „ingeboord", zo secuur mogelijk over. Grote nauwkeurigheid bij dit onderdeel van het werk is vereist om straks het nieuwe deurtje precies op de goede plaats te krijgen. Overigens zijn heel kleine afwijkingen nog enigszins te corri geren, dankzij de stelmogelijkhed en van genoemde scharnieren. Geef het middelpunt van het gat voor het potje precies aan en boor met een zgn. scharniergatfrees het gat. Dergelijke frezen zijn in de vereiste maten (diameter van het potje) in de gereedschappen- en dhz-handel te koop (onder andere va'n Wolfcraft). Sla de scharnierpotjes in de gaten en draai het inwendige schroefje daarin vast. De twee scharnierdelen kunnen nu worden verbonden en het deurtje hangt.s Wat het afwerken betreft: het is wel handig om de deurtjes, als ze eenmaal op de juiste wijze zijn afgehangen, Weer even los te nemen en ze op een veilige plaats tè lakken of te verven en te laten drogen. Daarna definitief monteren; dan kan de natte lak geen problemen geven. Op deze wijze kan voor een totaalbedrag van hoogstens enkele honderden guldens een zo goed als nieuwe keuken worden bereikt. zijn. Er worden strenge voor schriften gehanteerd inzake de veiligheid. Ook al is bijvoorbeeld tijdens frezen het zaagblad volle dig afgedekt of weggedraaid, dan nog kan dat gevaren opleve- Als koper van een combinatiema chine mag iedereen eisen dat er een „schakelkast" in zit die het mogelijk maakt één machine functie in bedrijf te stellen, ter wijl de andere stil staan. En na tuurlijk ook dat het schakelen gemakkelijk gaat; liefst geen tijd rovend en lastig „ombouwen" van de machine. In die richting begint het aanbod op de Nederlandse markt te groeien. Het zijn uiteraard geen goedkope machines (denk maar even aan minstens 2 mille), maar als je er een bij elkaar gespaard hebt, staat er ook een complete "hout- bewerkingsfabriek" in je schuur tje! i paar honderd gulden een machine die veel dingen kan doen Er zijn talloze verschillende koffie- zetautomaten in gebruik, handi ge dingen die jaren lang mee gaan. Alleen heeft de glazen kan de hinderlijke eigenschap breek baar te zijn. En wat nog vervelen der is: vaak blijkt de winkel waar het apparaat is gekocht, net niet het juiste type vervangingskan in huis te hebben. "Neemt u deze maar, die past ook", zegt men daar dan soms monter. Maar dan blijkt de hoogte iets te groot te zijn, of de diameter. Om dat probleem op te lossen heeft Melitta een reeks speciale ver vangingskoffiekannen ontwik keld, acht typen (toch nog zoveel, maar het haalbare minimum) waarmee een kleine dertig typen automaten worden gedekt. Óp de verpakking staat duidelijk aan gegeven voor welke merken en uitvoeringen de glaskan geschjkt is. Zo'n vervangingskan kan een heleboel ergernis besparen. Wie een zgn. 'halsloze' boormachi ne heeft (Skil, Black en Decker enz. kan nu toch allerlei zgn. uni versele hulpstukken op die ma chine gebruiken. Dergelijke hulpstukken (frees, vlak- en schaafbank, motorloze lintzaag en uiteraard ook een boorstan- daard) zijn op enkele uitzonde ringen na ontworpen voor ma chines met 43 mm hals, waarop de hulpstukken via een busvor- mige aansluiting passen. Wolfcraft heeft nu een adapter ge maakt, die met twee bouten ste vig op het 'huis' van de machine wordt bevestigd, en die deze dan als het ware een 'getransplan teerde hals' geeft waarop vele hulpstukken van universele aard kunnen worden aangesloten. Een handig ding voor een groot deel van de boormachinebezit- ters, voor f37,75 te koop.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 26