Saoedi-Arabië weigert verhoging olieprijzen RSV wil Canadese order Ogem lijdt 66 miljoen verlies Varen onder goedkope vlag blijft mogelijk Relax Reizen door "truc" met BV gered? DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 25 Koffie De koffie wordt morgen twaalf cent t£ per pak van 250 gram goedkoper. t'De adviesprijs van de hoofdsoor ten komt door deze verlaging op 3.95 gulden. Dit heeft de Vereniging van Ne- derlandse Koffiebranders en jl Theepakkers bekendgemaakt, jpok oploskoffie wordt goedkoper V en wel zes cent per vijftig gram. De prijsverlaging is volgens de kof- - fiebranders een gevolg van de daling van de inkoopprijzen op de wereldmarkt. Het is de derde maal dat de koffie dit jaar goed- koper wordt. De prijs is in totaal 45 cent omlaag gegaan. jTiat Bij de Italiaanse autofabrikant Fiat zijn gisteren in drie fabrieken wilde stakingen uitgebroken. De arbeiders willen op deze wijze protesteren tegen het aangekon digde ontslag van circa 14.500 werknemers. Shell-banen be banenmarkt die Shell vorige week in Rotterdam gehouden heeft, was volgens de maat schappij 'een groot succes'. Het ziet ernaar uit, dat Shell er bijna vijfhonderd gegadigden aan heeft overgehouden. Volgens een woordvoerder zijn in de zes "marktdagen" ruim elf honderd mensen binnengelopen bij het hoofdkantoor aan het Hofplein of bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Met 484 bezoe kers kwam het direct tot een ge- sprek, waarbij soms al een sollici tatieformulier op tafel kwam. Levensverzekering Qp korte termijn zal een vooront- werp van wet inzake het toezicht op het levensverzekeringsbedrijf gepubliceerd worden. Een spe ciale Werkcommissie Leven heeft zich de laatste tijd bezig ge- houden met een onderzoek naar l de werking van deze sector. De nieuwe wet is nodig om de be staande wetgeving aan te passen aan de eisen die de Europese Gemeenschap hieraan stelt. Kredietbeperking Het kabinet heeft besloten de be staande kredietbeperking voor particulieren niet te verlengen. Volgens het ministerie van finan ciën bleef het groeitempo van het consumtief krediet gedurende de afgelopen twee jaar ruim bene den de daarvoor gestelde grens van 15 procent, zodat e maatregel niet nodig LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4223 dieren aangevoerd. In totaal werden over maandag en dinsdag 6381 dieren aangevoerd. 200 slachtrun- deren, 437 gebruiksvee, 26 graskalveren, 1399 nuchtere kalveren, 60 veulens/po ny's. varkens 127. biggen 12. schapen/ lammeren 805, bokken/geiten 157. De prijsnoteringen voor de slcachtrun- deren waren hetzelfde als gisteren. Nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200, slachtzeugen van 250 tot 255 Gebruiks vee melk- en halfkoeien 1750 tot 2975, varekoeien van 1200 tot 2250, pinken van 1150 tot 1800, graskalveren van 500 tot 1000, nuchtere kalveren rood van 300 tot 550, zwart van 225 tot 460, biggen van 90 tot 95, schapen van 140 tot 175, lamme ren van 150 tot 180, veulens/pony's van 200 tot 700, geiten van 20 tot 80, lamme ren le kwaliteit van 185 tot 205. Toelichtingen: slachtrunderen redelijk, matig, als maandag; kalf- en melkkoeien redelijk, rustig, iets lager;, varekoeien redelijk, redelijk, stabiel; vaarzen en pinken dito; graskalveren matig, matig, stabiel; nuchtere kalveren redelijk, re delijk, stabiel; paarden en pony's dito; varkens dito; lopers en biggen matig, re delijk, iaets hoger; schapen/lammeren redelijk, matig, stabiel; geiten ruim, re delijk, stabiel. KATWIJK - Groenteveiling: Andijvie 58-64. gele kool 10, groene kool 31, spits kool 126-173, bospeen II 2.70-1.01, aan voer 3720 bos. waspeen AI per kist 7.00-11.80, All 6.40-11.50, BI 10.00-13.30, Bil 3.20, Cl 3.30-8.00. CII 3.90. aanvoer 111 ton, spinazie 1.07-1.10, uien per kg 39-70, peterselie 37—10, selderij 15-31, bloemkool 6 st p. bak 3.25-3.65. 611 2.29-3.07, 81 2.91-3.17, 811 1.77-2.68, aan voer 1724 stuks, peterselie (krul) 31-61. UTRECHT - De kans is groot dat reisorganisatie Relax Reizen, die uitstel van betaling heeft aange vraagd, nog niet ten dode is opge schreven. De aktiviteiten van de touroperator kunnen hoogst waarschijnlijk worden overge heveld naar Metropool Reizen B.V., een al jarenlang sluimeren de vennootschap van Relax-di recteur R. A. Verlinden. Aan de belangrijkste voorwaarde, het werven van aandeelhouders, is sinds gisteren voldaan. Tijdens een vergadering in d.e Utrechtse Jaarbeurshallen wer den reisbureaus in de gelegen heid gesteld aandeelhouder te worden van Metropool Reizen B.V. Een aanbod waar een klein groepje op inging. Verlinden na afloop van de vergadering; "de eerste honderdduizend hebben we al bij elkaar". Dit bedrag komt boven het werkkapitaal van f300.000,- dat Verlinden voor Metropool heeft gereserveerd. Inmiddels heeft Metropool de win- tergids van Relax voor het ko mende seizoen overgenomen. Volgens Verlinden heeft Relax nagenoeg geen lopende schulden in Oostenrijk en is overeenstem ming bereikt voor overdracht van het winterprogramma 1980/1981 aan de 'nieuwe oude' B.V. Metro pool is nog geen lid van de Alge mene Vereniging van Reisbu reaus. De B.V. zal echter een spe ciale rekening openen en een constructie uitwerken, zodat zij pas over het geld van haar klan ten kan beschikken als deze weer terug zijn van vakantie. Uiterlijk op 30 september zal Me tropool volgens Verlinden een "deugdelijke garantie en zeker heid" bieden aan het publiek. Overigens is het onderzoek dat het ministerie van economische za ken doet naar de manier waarop de ANVR heeft gehandeld bij de financiële moeilijkheden van Relax nog niet afgerond. Afhan kelijk van de uitslag daarvan zal de nieuwe reisorganisatie beslui ten al dan geen lid van de vereni ging te worden. (Van onze correspondent Anton KOENE) WENEN - De eerste dag van de OPEC-bijeenkomst in Wenen stond in het teken van een confrontatie tus sen Saoedi-Arabië aan de ene kant en Irak, Algerije en Libië aan de andere kant over de weigering van Saoedi-Arabië zijn olieprijs te verhogen van 28 tot 32 dollar per vat en met onmiddellijke ingang zijn produktie te beper ken. Daarnaast konden de olieministers en hun collega's van financiën en buitenlandse zaken van de OPEC-landen het maar moeilijk eens worden over het voorzitter schap van deze vergadering. Ve nezuela en Algerije riepen op tot het oprichten van een OPEC- bank die leningen zou moeten verstrekken aan ontwikkelings landen. Saoedi-Arabië wil blijkens uitla tingen van olieminister sjeik Yamani verlaging van zijn olie- produktie en verhoging van zijn olieprijs tot 32 dollar per vat af hankelijk stellen van een ak koord over de prijspolitiek op lange termijn. Op de agenda van de conferentie staat een Saoe- disch plan om de olieprijs per drie maanden aan te passen aan de inflatie in de geindustriali- seerde landen. Volgens dit plan zou de olieprijs van 32 naar 60 dollar kunnen stijgen. Daarmee zóu olie volgens de olieproducen ten even veel kosten als alterna tieve brandstoffen. De ministers Sjeik Yamani van Saoedi-Arabië uiterst rechts op de foto) arriveert in het Weense hoofdkwartu Sjeik Yamani zei er zeker van te zijn dat zijn voorstel in ieder geval zal worden aanvaard tijdens de ko mende Arabische topconferentie van regeringsleiders in Bagdad en dat tot die tijd zowel de prijs als de produktie van Saoediara- bische olie niet zal worden ver anderd. Zijn tegenstanders eisen dat de Saoedische produktie van 9,5 miljoen vaten per dag zal wor den teruggeschroefd om aan de overschotten op de wereldmarkt een eind te maken en daarmee de prijzen hoog te houden. Tot voorzitter van de OPEC-confe- rentie werd de minister van bui tenlandse zaken van Algerije, Mohamed Benyahia, gekozen. Iran had eerder gedreigd een complete herziening van de agenda te zullen eisen wanneer Irak volgens plan de voorzitter zou leveren. Al geruime tijd zijn beide landen verwikkeld in ge wapende grensconflicten. Op voorstel van Venezuela is de Iraakse olieminister nu benoemd tot vice-voorzitter Algerije en Venezuela hebben ge zamenlijk een voorstel ingediend om een OPEC-bank op te zetten. Deze zou een door de OPEC-lan den te fourneren beginkapitaal van 20 miljard dollar moeten krijgen en zou leningen moeten verstrekken aan ontwikkelings landen. Op de agenda in Wenen staan wel besprekingen over hoe de OPEC-landen de derde-we reldlanden zouden kunnen hel pen door lagere olieprijzen te be rekenen, zoals Mexico en Vene zuela overigens al doen. Ir. A. Stikker SCHIPHOL (GPD) - Het Rijn- Schelde-Verolme-concern heeft goede hoop over enkele tijd in de markt te zijn voor het verwerven van belangrijke Canadese orders voor de bouw van marinesche pen. RSV is daarvoor al een sa menwerkingsverband aange gaan met de Britse firma Pratt and Whitney. Bij zijn terukeer uit Griekenland met in zijn tas het contract voor de bouw van een fregat ten be hoeve van de Griekse marine, verklaarde ir. A. Stikker, presi dent van de raad van bestuur van RSV, gisteren op Schiphol dat de belangstelling voor de RSV-fre- gatten in het buitenland groeien de is. Het verwerven van de Griekse order - de bouw van 1 fregat van de Kortenaerklasse, optie op een tweede alsmede op tie op een licentie voor de bouw van 2 of meer schepen - was daarom volgens hem „interna tionaal erg belangrijk". Ook in Portugal, zo heeft RSV in middels uit „heel betrouwbare bron" begrepen, heeft de rege ring gekozen voor het RSV-fre- gat. Voorzichtigheidshalve voegde Stikker hieraan toe dat „de besluitvorming nog niet de finitief' is. In het geval van Por tugal zou het gaan om drie fregat ten, waarvan er 1 in Nederland zou worden gebouwd en 2 op de werf Viana do Castello bij Opor- Een derde kandidaat voor het RSV- fregat is Nieuw-Zeeland. Uit be richten in de lokale pers blijkt, vertelde Stikker, dat de keuze al op het Nederlandse fregat is ge vallen. Budgettaire overwegin gen zouden van doorslaggevende betekenis zijn voor de datum waarop de order kan afko- Voor de Griekse order heeft RSV hard moeten vechten. Kapers ge noeg op de kust: Duitsers, Fran sen, Italianen en Engelsen ..De prijs, de levertijd en de kwaliteit hebben tenslotte de doorslag ge geven. Wij zijn blijkbaar best in staat een produkt te maken dat het kan opnemen tegen de inter nationale concurrentie", aldus Stikker. ROTTERDAM (ANP) - Ogem NV heeft in de eerste 6 maanden van dit jaar een verlies geleden van 66,4 miljoen, terwijl in dezelfde periode van vorig jaar nog een winst werd behaald van 11,3 miljoen. Dit resultaat werd in zeer sterke mate ongunstig beïn vloed door de te verwachten verliezen op de projectontwikkeling en door de sterk gestegen rentelasten, zo heeft het bedrijf be kendgemaakt. De belangrijkste oorzaak van deze achteruitgang is gelegen bij de internationale projecten. Vorig jaar werd het Damman-project opgeleverd, wat de resultaten gunstig beïnvloedde, terwijl de lopende reorganisaties met name bij Schokbeton de bedrijfsre sultaten dit eerste halfjaar nog eens drukten. Vergeleken met het eerste halfjaar van 1979 was de post tijdelijke lasten van 52 miljoen nieuw. Dit is een voorziening, die moest worden getroffen vanwege de al eerder besloten beëindiging van bepaalde activiteiten. Over het gehele jaar 1979 werd al 40 mil joen aan tijdelijke lasten opgevoerd. Het verlies van 66,4 min is overigens beduidend minder dan in de geruchtenmolen van een maand geleden met name in beurskrin- gen werd voorspeld. Toen fluisterden boze stemmen, dat de ver liezen rond 85 miljoen zouden bedragen. De raad van bestuur handhaaft de verwachting, dat het gehele jaar 1980 afgesloten zal worden meteen verlies van 90 miljoen inclu sief voorzieningen, onder voorbehoud, dat de economie niet ver der inzakt. De raad van bestuur tekent hier echter wel bij aan, dat een groot gedeelte van de Ogem-bedrijven tot dusver goed het hoofd heeft weten te bieden aan de teruggang. Commissarissen De leden van de raad van commissarissen van Ogem hebben giste ren na een langdurige vergadering besloten om op korte termijn nieuwe commissarissen aan te zoeken om in het college zitting te nemen. Deze nieuwe commissarissen kunnen dan met die leden van het "oude" college, die ze erbij willen hebben, een nieuwe raad van commissarissen vormen. Dit is mogelijk omdat alle huidige leden van de raad bij het aantreden van de nieuwe com missarissen aftreden, zo heeft Ogem bekendgemaakt. Prof. mr. P.A. Blaisse gaf echter al te kennen niet meer voor een eventuele herbenoeming in aanmerking te willen komen. De andere leden van het college laten deze mogelijkheid nog open, al achtte een woordvoerder het niet onwaarschijnlijk, dat ook nog andere zittende commissarissen de pijp aan maarten geven Tot het tijdstip van de nieuwe raad zullen de huidige commissaris sen als college blijven fungeren. Een en ander is vooral gebeurd op aandrang van de centrale ondernemingsraad van Ogem, die nog weinig vertrouwen in de raad van commissarissen had. VN-beraad mislukt GENEVE (Reuter) - De scheep vaartcommissie van de UNC TAD. de Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Ver enigde Naties, is er na veertien dagen van besprekingen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de eis van de ont wikkelingslanden om het varen onder goedkope vlag te beper ken. De bijeenkomst is uiteenge gaan met een voorstel volgend jaar een speciale zitting te wijden aan de kwestie. De meeste ontwikkelingslanden willen dat er geleidelijk een eind wordt gemaakt aan het registre ren van schepen in landen waar de belastingen laag zijn. Tijdens het slotberaad van de commissie is er met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin slechts melding werd gemaakt van het standpunt van de ont wikkelingslanden. Voor septem ber volgend jaar moet de speciale zitting worden gehouden. In de tussentijd dient er een rapport te worden opgesteld over de mo gelijke gevolgen van het afschaf fen van het varen onder goedko pe vlag voor landen als Panama, Liberia en Singapore, waar het goedkoop laten registreren mo gelijk is. Naar aanleiding van de eis van de ontwikkelingslanden om in 1990 twintig procent van scheeps- vracht te vervoeren heeft de UNCTAD-commissie besloten vragenlijsten op te stellen voor de in- en exporteurs van bijvoor beeld ijzererts, fosfaten en bauxiet. De landen van de Derde Wereld nemen namelijk eender de van de wereldexport van deze goederen voor hun rekening, terwijl ze van het transport ervan maar zes procent in handen heb ben. Negentig procent van de olie die wordt getransporteerd is af komstig uit ontwikkelingslan den. Een verzoek om ook hier een onderzoek naar te laten verrich ten vond bij de industrielanden geen gehoor. De scheepvaartcommissie deed een beroep op de industrielanden de kleine landen te helpen met het opbouwen of verbeteren van een koopvaardijvloot en alles wat daar omheen zit. De grote finan ciële instellingen als de Wereld bank zouden hierbij behulpzaam moeten zijn. De voorzitter van de scheepvaartcommissie, de Bra ziliaan Libert Westphalen, ver klaarde na afloop van de bijeen komst het een hoopvol teken te vinden dat er volgend jaar weer wordt gesproken over de kwes tie. Hij noemde de hulp bij het opbouwen van een vloot voor kleine landen "het begin van een ommekeer". DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN Nrdllovd NMB (>K< m Hol 212.80d 213.20 208, lOd 208.20 197.00 199.00 136,00d 135 20 63,50 64.90 28.60 30.50 49 60 56'°° 63,50 653)0 122.50 122,30 85.00 85,00 236.50 24L50 BINNENLANDSE AANDELEN 67,50 67.80 212.00 104.30 104,60 3.42 3.42 156,00 157,00 176.00 176,00 153,00 71,00 10,00 1020,00 82,00 ii.HO 428,00 25.80 6.00 1300.00 I. Delft c. 339.00 332,00 I^Team1' '"'°0 1160.00 rnfihr 4000 148 00 148,00 udsmit 52,50 52.50 :°7 74 00 74.00 ■M-mriier 36 30 36,40 91,00 50,10 50,10 I92.00d 195,50 174.00 174.00 Ned. Schecpshyp BELEGGINGS INSTITUTEN IKA Belece leveraged GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANPl - De Am- sterdamse effectenbeurs nam vandaag zoals te verwachten was een afwachtende houding aan Ook de internationals bleven zeer dicht bij huis. Kon. Olie liep ne gentig cent op 170,30. Hoogo vens klom in een dunne markt tachtig cent op 14,10. De ban ken veranderden hoegenaamd niets. Bij de verzekeraars steeg AMEV zestig cent op 90,10 El sevier werd nog eens 2,50 duurder op 201. De bouwers waren verdeeld. Ogem was zelfs veertig cent duurder op 8,30. De afloop van de gisteren gehouden bestuursvergadering werd blijkbaar gunstig geacht en ook op de rest van de markt ver anderde er zeer weinig, zij het dat Nedlloyd nog eens 1,20 kon oplopen op 99,70. Ook de staatsfondsen weken niet van hun plaats. De markt was /eei licht verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25