Ruzie tussen specialisten en kabinet bezworen 'Kijkcijfers hebben het omroepbestel vermoord' Australië dreigt met handelsboycot tegen EG Kunstenbond wil overbruggings regeling voor hetfiew. Orkest Nieuwe Luv-zangeres heet Ria Thielsch Nieuwe regels voor reclame snoepgoed Over afbouw van te hoge inkomens Chileense regering neemt haar ontslag Bont met sfeer. Bont vanVan Egmond. Hulp Cambodja bemoeilijkt Van Egmond Breestraat Bontmode h? IMF heeft geen geld meer voor oliesteun DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 DEN HAAG (GPD) - Het Ge westelijk Orkest voor Zuid- Holland voert precies de ta ken uit die de minister van CRM in de toekomst aan de orkesten wil opleggen. Daar om moet dit orkest in elk ge val blijven bestaan tot het moment dat het totale orkes- tenbestel in het parlement behandeld wordt. Dit laat de Kunstenbond FNV aan minister Gardeniers we ten. De bond doet een laatste beroep op de bewindsvrouw om het orkest voor de onder gang te behoeden. Voorge steld wordt voor het orkest een overbruggingsregeling te treffen. Zou de minister het orkest laten verdwijnen, dan zou zij vol gens de Kunstenbond lijn recht tegen haar eigen beleid ingaan en bij voorbaat elk fundament voor toekomstig overleg tussen vakbond en CRM ontnemen. Morgenochtend vroeg buigt de voltallige vaste kamercom missie van CRM zich over de zaak van het Gewestelijk Or kest. DEN HAAG (GPD) - Het Amster damse zangeresje Ria Thielsch gaat bij Luv de plaats innemen van Patty Brard, die door over werktheid de internationaal bekende zanggroep heeft verla ten. De nieuwe Luv-formatie zal op 27 september voor het eerst optre den in het Belgische televisie programma Boemerang. Op 10 november vertrekt het dame strio, waarvan Marga Scheide en José van der Weideven al deel uitmaakten, naar Japan voor het World Popular Song Festi- Ria Thielsch heeft al een keer eer der met de groep gezongen, na melijk deze zomer in Zevenhui zen in Groningen. Inmiddels is er al twee maanden in de nieuwe samenstelling gerepeteerd. Deze week worden de eerste platen- opnamen gemaakt. Honderden meisjes hebben de af gelopen weken auditie gedaan bij de Luv-producers Héns van Hemert en Piet Souer en Luv-manager Pim ter Linde. Ria Thielsch werd de geschiktste kandidaat bevonden. DEN HAAG (GPD) - De Stichting Reclame Code heeft een nieuwe gedragscode opgesteld voor ad vertenties waarin suikerhoudend snoepgoed wordt aangeprezen. Het gaat om alle niet bij een nor male maaltiid behorende voe- VN beëindigt speciale zitting NEW YORK (AFP) - De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren haar spe ciale zitting over de Noord-Zuid problematiek afgesloten met het aannemen van een internationale strategie voor het derde ontwik kelingsdecennium. Het gewenste ontwikkelingsbeleid voor de komende tien jaar is uitgestip peld door rijke en arme landen gezamenlijk, maar bevat geen bindende verplichtingen. De onderhandelingen over de te volgen procedure voor het over leg over een nieuwe internatio nale economische orde zijn ech ter op een mislukking uitgelo pen, zo moest de vergadering constateren. Dit dossier zal wor den overgedragen aan de gewone zitting van de algemene vergade ring, die vandaag begint. FLESSENTREKKER - De politie in Epe heeft begin deze maand op verzoek van de politiecorpsen in Arnhem en Rheden de 34-jarige Arnhemmer B. de B aangehou den op verdenking van oplich ting en flessentrekkerij. De man heeft toegegeven het afgelopen jaar ten minste vijftien keer in Arnhem en wijde omgeving goe deren te hebben gekocht zonder deze te betalen. De waarde van de goederen was ruim een ton. DEN HAAG (GPD) - Het conflict tussen regering en medi sche specialisten over de „afbouw" van de te hoge inko mens lijkt nu wel geheel te zijn bezworen. Per 1 oktober komt er een beschikking voor de tarieven in de particulie re sector, waarmee dan het „inleveren" zal beginnen. Over de precieze details en de hoogte van het inkomensverlies blijft men wederzijds in gesprek. Het geheel moet per 1 april 1981 concreet geregeld zijn. Dat bleek gistermiddag na een tweede overleg in het ministerie van economische zaken tussen de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken), Ginjaar (volks gezondheid), staatssecretaris mevrouw Veder (volksgezond heid) en het bestuur van de Lan delijke Specialisten Vereniging. De specialisten waren na afloop redelijk tevreden over de gang van zaken. Als er zich geen problemen voordoen is geen nieuw gesprek nodig. Gesproken werd mede tegen de achtergrond van het feit dat de Tweede Kamer vorige week ak koord is gegaan met het zoge naamde prijs-inkomensbeleid van de regering. Daarbij was een motie van D '66 aanvaard, waarin de regering gemaand werd tot spoed met het wijzigen van de opbouw der tarieven voor medi sche specialisten. In die motie werd uitdrukkelijk ge steld dat aanpassing van de tarie ven over de hele linie aan voor waarden moet voldoen om on gewenste gevolgen te vermijden. Daarom dient per specialisme het inkomen apart te worden beke ken en moeten de grootste prak tijken door middel van aflopende tarieven het zwaarst worden aan gepakt, dit ook om de praktijk- verkleining te bevorderen. Van Aardenne zei gisteren nog eens dat de specialisten zich te veel hebben geconcentreerd op het gemiddelde inleveringsbedrag" van f80.000. De minister zei dat de bedragen van basisinkomen en „aankleding" (soort toeslag voor pensioen, so ciale lasten, beroepsrisico e.d.) voorlopig zijn. Daarover wordt dan volgend jaar verder onder handeld. Maar deze zaak moet dan wel per 1 april 1981 in kannen en kruiken zijn. Getracht wordt inmiddels per 1 januari de kwes tie van de aflopende tarieven te regelen. Peter Hofstede Media-socioloog Ho fstede: SANTIAGO (AFP) - Alle ministers en staatssecretarissen van de Chileense regering hebben gis teravond bij president Pinochet hun ontslag ingediend, zo is in Santiago vernomen. Er zou me ningsverschil bestaan in het ka binet. Het aftreden werd later in een offi cieel communiqué bevestigd. Het zegt dat het collectief ontslag tot doel heeft "De president van de republiek vrijheid van han delen te geven in de nieuwe fase die ons land intreedt". Vier dagen geleden was bij volksstemming de nieuwe grondwet van de mili taire junta goedgekeurd waaron der president Pinochet tot 1989 en eventueel tot 1997 aan de macht kan' blijven. ADVERTENTIE BANGKOK (UPI/Reuter) - Vietnam heeft de brandstof voorziening op de luchthaven van Ho Tsji Minh-Stad (het voormalige Saigoh) gestaakt. Hierdoor wordt ten minste één internationale hulpverle nende instantie gedwongen haar vluchten naar het met hongersnood kampende Cambodja op te schorten. Dit werd gisteren door hulpver leners gemeld. Volgens hen had Vietnam on langs weliswaar een groot brandstoftekort maar weet niemand de precieze oorzaak van Vietnams besluit. De or ganisatie die nu haar vluchten moet opschorten is het in Singapore gevestigde agent schap Wereldvisie. Inmiddels trekken steeds meer Cambodjanen naar de grens met Thailand, waar hulpver leners zich opmaken om meer dan 5.000 ossewagens te voor zien van voedsel. De wagens moeten het voedsel distribue- DEN HAAG (GPD)-Media- socioloog dr. Peter Hof stede vindt dat het sys teem van luister- en kijk cijfers het omroepbestel van binnenuit heeft ver moord. Het voormalige hoofd van de Dienst Kijk en Luisteronderzoek van de NOS acht het meetsys teem een „ondergronds voortwroetend kwaad", een voor de commercie bedoeld procédé dat is losgelaten op culturele programma's in een cultu reel bestel. Hij is er tevens van overtuigd dat er met de cijfers gemanipuleerd wordt. Zelfheeft hij de cij fers nooit willen gebrui ken om de concurrentie te verscherpen en het peil van de programma's om laag te halen. relatie tussen media en religie (Groningse universiteit), zegt dit in een interview in het septem bernummervan „Mediatiefeen uitgave van de landelijke Her vormde Jeugdraad en het Lan delijk Centrum voor Gerefor meerde Jeugdwerk. Hofstede: „Ik ben van mening dat er wel degelijk met de cijfers wordt gemanipuleerd om los van het maken van dingen een beslis- singsfactor te introduceren waarmee makers vervolgens worden geconfronteerd. De ver houding tussen de resultaten van de inspanning en de uitslag van de cijfers is zoek. Die is er hele maal niet in dit soort werk". Het creatieve element van het pro gramma's maken is volgens Hof stede door de komst van de kijk cijfers volledig in de hoek gezet. Toen hij dit zelf als hoofd van de dienst eenmaal begrepen had. is hij vertrokken. Over zijn periode bij deze dienst onder meer. ..Daar werd mijn mond letterlijk ge snoerd". En: „Je werd uitsluitend ingehuurd om ,ja" te knikken en uit te voeren wat bevolen werd". „De gehele vergehaktballing" van het omroepbestel heeft door de introductie van dit commerciële meetsysteem plaatsgevonden. „De grote matheid, het uitgele verd zijn aan de bureaucratie, kenmerkt het bestel. Iedereen is aan het einde van zijn La tijn". Tenslotte blijkt uit het gesprek met Hofstede dat zijn praatprogram ma „Laat Show" na twee afleve ringen definitief van het AVRO- scherm is verdwenen. „Ik ben er van overtuigd dat het mij gelukt was als ik nog had mogen door gaan. Maar het experimentele klimaat ontbrak. Ik had niet de organisatie die daardoor nodig was. Een talkshow moet flitsend en brutaal zijn." dings- en genotmiddelen, die om een bepaalde zoete smaak vooral ook door kinderen tussen de maaltijden door plegen te wor den geconsumeerd. IJs en fris dranken horen er niet bij. De co de gaat per 1 december in. In de code staat dat reclame niet tot bovenmatig gebruik mag aan sporen en zo'n gedrag ook niet tot voorbeeld mag stellen noch goed praten. Er mag niet worden ge suggereerd dat suikerhoudend snoepgoed een maaltijd kan ver vangen. De reclame mag in geen enkel opzicht de spot drijven met mensen die. om welke reden dan ook, zich wensen te onthouden van of te beperken bij het gebrui ken van suikerhoudend snoep goed. Er mag geen verband worden ge legd tussen de consumptie van suikerhoudend snoepgoed en ge zondheid, met uitzondering van reclameboodschappen voor be paalde geneesmiddelen, die zijn toegelaten na keuring. Door ver wijzing naar een tamelijk laag suikergehalte mag niet de indruk worden gewekt dat de kans op het ontstaan van tandbederf rela tief gering is. BRUSSEL (ANP) - De handel tus sen de Europese Gemeenschap (EG) en Australië staat op het spel als de EG in haar nieuwe scha- pevleesverordening geen eerlijke behandeling van Australië regelt. Met die handel is jaarlijks ruim 1.1 miljard dollar (circa 2.1 mil jard gulden) gemoeid. De Australische vice-premier, Doug Anthony, verklaarde na melijk gisteren tijdens een pers conferentie dat Australië moge lijk contracten met ondernemin gen uit de negen EG-landen zal annuleren als er geen bevredi gende oplossing wordt gevonden voor de Australische uitvoer van schapevlees naar de gemeen schap. Anthony praat onder meer over deze kwestie met EG-amb- tenaren de komende drie dagen. Australië wil van de EG de garantie dat de export van schapevlees naar de gemeenschap gehand haafd wordt op de omvang van de afgelopen jaren. Anthony noem de 20.000 ton redelijk in plaats van de 9000 ton die de gemeen schap voor ogen heeft. Anthony beschuldigde de gemeen schap van een internationaal handelsvergrijp Het EG-land- bouwbeleid brengt nadelen met zich mee voor andere voed solex porteurs zoals Australië. "Wij worden tegen onze zin gedwon gen maatregelen te nemen. Maar op welke andere manier kunnen we uiting geven aan onze verbol genheid dan door maatregelen op het gebied van de handel", zei Anthony. SALARISVERMINDERING - Mi nister Pais van onderwijs en we tenschappen en zyn staatssecre tarissen De Jong en Hermes zijn van plan twee procent van hun bruto inkomen in te leveren uit solidariteit met de door hen voorgestelde salaris verminde ring voor de onderwijsgevenden. Dat maakte de mmister gisteren bekend. Een bonimantel i cm an Egmond heeft een eigen sfeer. Die wordt bepaald door de fraaie belijning, bet exclusieve karakter, het mooie modebeeld. Duit u zich eens adviseren, als u prijs stelt op een bontmantel waan an de sfeer past bij uw persoonlijkheid. Want pees dan is het écht bont met sfeer. Breestraat 17f - Leiden - Telefoon 071 12f33 7 Maandag gestolen, donderdag kuopai oud Üeelnei PARIJS (ANP) - Het zogeheten Witteveen-fonds van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) dat tien miljard dollar bevat voor hulp aan olie-importlanden met betalingsbalansproblemen. is vrijwel uitgeput, zo is maandag in kringen van het IMF vernomen. Het betekent dat het IMF volgend jaar krediet zal moeten opnemen ter aanvulling van zijn financiële reserves. Er zal echter voorlopig alleen bij regeringen worden aangeklopt en geen geld worden geleend op de internationale ka pitaalmarkten. In Parijs hebben gisteren de staats secretarissen van financien van de njke landen van de Groep van Tien" vergaderd. L>e stem ming was bemoedigend wegens de internaUonale economische vooruitzichten maar de deelne mers bleven wel hameren op het belang van de strijd tegen de inflatie De kwestie van de eis van de olie producerende Arabische landen om de Palestijnse bevrijdïngsor- gamsaUe PLO als waarnemer bij de gezamenlijke jaarv ergadering van het IMF' en de Wereldbank toe te laten kwam niet ter sprake Wel werd gezegd dat hiervoor een oplossing moet worden gezocht, wil het IMF meer geld opnemen in deze landen ter aanvulling van het Witteveen-fonds. ADVERTENTIE k blmg bunlu Oiirbutg ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier jongerenorganisaties hebben gis teren de komst van staatssecreta ris L. de Graaf van sociale zaken naar Alphen aangegrepen om aan de vooravond van Troonrede en Miljoenennota nog eens krach tig te protesteren tegen de kortm- gen op het minimum-jeugdloon. daar op een CDA-bijeenkomsl. Volgens de jongeren ts het mini- Met spandoeken en pamfletten wa- mumloon voor een 16-jange ren jongeren van FNVCNVde thans schoon f696 per maand en Katholieke Werkende Jongeren dit wordt straks f 464. Vandaar de WDM naar zaal Nabij in de slogan ran de jongeren "Handen of van het jeugdloon". Alphen gekomen voor hun pro test. De staatssecretaris sprak terzcffeve Qenre rz2%) LEIDSE SFA ARBANK 5

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23