Smokkelschip voor prikkie van de hand Provincie wil VAB nek omdraaien 'Bij gebruik kernwapens blijft niemand inleven' Kritiek vuilafvoerbedrijf op afvalsstoffenplan Twee verdachten nog dit jaar voor de rechter Alpheuse beroepsmilitair weigert mee te werken aan kernoorlog DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 KATWIJK - Binnen de al gemene raad van het vui lafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek (VAB) is kri tiek gerezen op het pro vinciaal afvalstoffenplan. Kruisinga in Hazerswoude HAZERSWOUDE - De oud-minis ter van defensie dr. R.J.H. Krui singa komt morgen, woensdag 17 september, naar Hazerswoude op uitnodiging van het plaatselijke CDA. In één van de zalen van Het Anker zal hij tijdens een ochtendlijke bijeenkomst, bedoeld als aanzet tot de oprichting van het CDA- vrouwenberaad, spreken over het onderwerp: "Het gezin, sa menleven en verantwoordelijk heid". De vergadering, die om kwart voor tien 's morgens begint en om half twaalf is afgelopen, is toeganke lijk voor alle geïnteresseerde vrouwen in Hazerswoude. Vanavond (dinsdag 16 september) spreekt in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw H. Hoksbergen uit Amersfoort. De heer Hoksbergen komt op uitno diging van de RPF spreken over de bewapeningsproblemen met het oog op de naderende vredes- week. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Volgens De Kort (wethouder in Lisse) wordt daarin een te mooie voorstelling van zaken gegeven. Hij noemde het plan bovendien niet economisch. De provincie denkt na 1982 her en der in Zuid- Holland verwerkingsinstalla ties voor afval te stichten. „Vergeet het maar", was de reactie van De Kort, die het plan betitel de als een stuk waarin maar wat wordt gedroomd. De Lissense wethouder was gistermiddag veelvuldig aan het woord tijdens de vergadering van de raad, die in het Katwijkse raadhuis werd ge houden. Ook tegen de financiële gevolgen van het plan, dat voortvloeit uit de Afvalstoffenwet, had De Kort bezwaar. Via gemeentelijke be lastingen, die een aanslag bete kenen op de de portemonnee van de burger, zou het geld voor de verwerking van het huisvuil bin nen moeten komen. De Kort zag het allemaal niet zitten. Hij merkte voorts op, dat de pro vincie kennelijk van plan is ge zonde bedrijven als het VAB de nek om te draaien. Een andere manier van vuilverwerking brengt hogere kosten met zich De provincie denkt in Zoetermeer een nieuwe verbrandingsinstal latie te stichten. Maar De Kort ziet de Maasvlakte, waar voorlo pig volgens hem toch niets ge beurt, als enige mogelijkheid voor de bouw van zo'n installatie. Bovendien wilde provincie in stallaties voor het scheiden van afval, die miljoenen gaan kosten. Brief Het vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek besloot gistermid dag een brief naar het dagelijks bestuur van de provincie (Gede puteerde Staten) te schrijven, waarin de kritiek op het ont werpplan wordt verwoord. Het VAB wil zolang mogelijk ge bruik maken van het overlaadsta- tion in Voorhout. Daar wordt per jaar zo'n 60.000 ton vuil in wagons geladen. Die vervoeren het afval naar Wijster (Drente), waar de VAM (Vuil Afvoer Maatschappij) over verwerkingsinstallaties be schikt. Het VAB heeft met de VAM nog een contract tot 2003. Contract Voor het beëindigen van het con tract, zoals het ontwerp-plan van de provincie suggereert, voélt het VAB niets zolang er niets bekend is over de kosten van andere mo gelijkheden van vuilverwerking. Voor elke 1000 kg afval betaalden de gemeenten aan het vuilaf voerbedrijf in 1979 ruim 44 gul den. SASSENHEIM - Het 'hasj- jacht' Ceba 2 Lisse, dat verbeurd was verklaard, heeft een nieuwe eigenaar. Een Belg heeft het zeven tien meter lange schip voor ruim 177.000 ge kocht. De werkelijke waarde van de boot ligt rond een half miljoen gul den. Wèl zal de eigenaar, zo heeft justitie bepaald, de extra 'brandstoftank' onder de kiel van het jacht moe ten verwijderen. Hierin werd on geveer een jaar geleden niet min der dan tweeduizend kilo aan verdovende middelen gevonden. De waarde daarvon wordt ge schat op om en nabij de vijf mil joen gulden. Nog dit jaar zullen de twee hoofd verdachten in de smokkelaffaire, de 43-jarige jachten verkoper G.J. uit Noordwijk en de 42-jarige charterorganisator C.G uit Lisse, voor de rechter moeten verschij nen. Bijna één jaar heeft het vooronderzoek in beslag geno men. Officier van justitie, mr. Blok, vindt het tijd dat deze zaak nu wordt afgehandeld. Een derde verdachte, de 47-jarige Italiaan E.F., zal niet worden voorgeleid. Tegen hem heeft de officier van justitie te weinig be lastend materiaal. De man blijft volhouden 'slechts met de Noordwijker en de inwoner van Lisse vanuit Zuid-Spanje naar Nederland te zijn meegevaren'. Van hasj-smokkel zou hij 'hele- maal niets afweten. 'Niet sterk' "De zaak is niet al te sterk", zegt mr. Blok. "Ja, in het begin leek het allemaal erg duidelijk. Maar je bent helemaal afhankelijk van de verklaringen die de verdachten afleggen. Als zij je niks vertellen, heb je weinig feiten. Voor mij staat het vast dat de verdachten wel degelijk wisten was ze deden. Ik moet dat echter hard kunnen maken". De enorme hasj-smokkel kwam begin september van het vorige jaar aan het licht. In een haven in Warmond werd het jacht gelicht. De rijkspolitie te water had voor dit optreden alle reden. Al eerder was de aandacht gevestigd op de extra brandstoftank onder de kiel. van het schip. Dat was toen de boot in Lemmer (Friesland) te water werd gelaten. Vanaf dat tijdstip hebben politie de gangen van het jacht in de gaten gehou den. Toen het van een reis naar Spanje terugkeerde en in volle zee van naam veranderde ('Beauty' in 'Ceba 2 Lisse') kregen de agenten nog meer argwaan. Het sein stond op rood. Zeker toen de ka pitein het schip, de Noordwijker, 'vergat' zich in de Nederlandse haven bij de douane te melden, stond het voor de politie vast dat er iets niet in de haak was. Pakpapier Na heel wat voorbereidingen werd de boot uiteindelijk in Warmond op een werf getrokken. Daar ook kwam de in keurig pakpapier verpakte hasj uit de extra tank onder het jacht tevoorschijn. Hierbij werd de Noordwijker di rect gearresteerd, de inwoner van Lisse bleef op vrije voeten. Tegen deze man had justitie tè weinig bewijzen om hem in te sluiten. Enkele dagen later meldde de Lissenaar zich vrijwillig. De Ita liaan nam de benen toen de agen ten aan boord van het schip kwamen. Maanden later werd hij in Spanje aangehouden. Maar het verhoor wierp geen nieuw licht op de zaak. Daarom moest de po litie hem laten lopen. Vooralsnog zal de officier van justi tie géén stappen ondernemen te gen de eigenaar van het schip, de Sassenheimer Simon Groon- heim. Hij heeft altijd volgehou den dat het jacht niet van hem was. De politie beschikt echter over dusdanige aanwijzingen, dat de inwoner van het bollendorp als rechtmatige egienaar wordt Het 'hasj-jacht Ceba 2 Lisse. beschouwd. "Ik heb tegen de jachtbouwer geen Verliezen De rijkspolitie te water in Amster dam heeft wèl iets geleerd van deze has-affaire: "Op alle moge lijke manieren wordt er toch ge probeerd om verdovende mid delen in te voeren. Ik vraag me wel eens af', aldus een woord voerder van de waterpolitie, "hoeveel slagen wij op deze ma nier verliezen. Je kun natuurlijk niet alles onderscheppen, maar de vindingrijkheid van de smok kelaars is groot". "Een nadeel is dat je alleen de uit voerders maar pakt. De grote ba zen blijven praktisch altijd bui ten schot. Contact met elkaar hebben die grote mensen en de stromannen nauwelijks. Of het moet ergens in een buitenlands hotel zijn. Dan is het voor ons erg moeilijk om er een vinger achter te krijgen". Weet van niks En Simon Groonheim zelf over het verlies van het kapitale schip: "Zo, hadden wij een jacht waar mee hasj werd gesmokkeld? Daar weet ik nou echt niets van. Ik heb nog nooit iets over deze zaak gehoordl Dus kan ik er ook weinig over vertellen". Maar de politie beweert over bewij zen te beschikken dat u wel de gelijk de eigenaar van de boot bent"Ach, de politie zal wel weten wat zij zegt. Ik kan me er in elk geval helemaal niets van herinneren. Goedemiddag...." ALPHEN AAN DEN RIJN - "De kern van mijn bezwaren tegen kernwapens is dat ze niet vol doen aan de normen die de christelijke ethiek stelt aan het gebruik van geweld". "Bij de inzet van geweld gaat het altijd om de keuze tussen twee kwaden: zwichten voor degene die naar geweld grijpt om je daarmee zijn wil op te leggenof je met geweld tegen die bedreiging teweerstellen" "Maar dat doel van geweld gebruiken, je vrijwaren van overheersing om vrij te kunnen leven, moet wel kunnen worden gerealiseerd. Met kernwa pens kun je dat doel nooit bereiken, om de eenvoudige reden dat er bij de inzet van kernwapens niemand in leven blijft". Aldus de in Alphen wonende luchtmachtkapitein Meindert Stelling, die, sinds hij in het openbaar verklaarde niet te zul len meewerken aan een oorlog waarin kernwapens worden ge bruikt, onderwerp van veel dis cussie zowel binnen als buiten het leger is geworden. Een aantal mensen vindt dat hij gelijk heeft, een ander deel vindt dat Stelling vanwege deze opvatting niet in het leger kan blijven. Stelling zelf is het met die laatste opvatting niet eens. Hij wil juist binnen het leger een discussie op gang bren gen over het al dan niet aan vaardbaar zijn van kernwapens. "Die principiële discussie of de in zet van kernwapens wel mag, moet duidelijk aan de orde wor den gesteld", vindt hij, "en het le ger zal in overeenstemming met het antwoord op die vraag moe ten worden toegerust". "Ik kan me voorstellen dat veel mensen zullen zeggen: is die dis cussie dan nog nooit gevoerd? Dat is tot nu toe inderdaad nog nooit gebeurd. De kernwapens zijn hier zelfs zonder toestem ming van de Eerste en Tweede Kamer ingevoerd". Bewustwording Bij Stelling (sinds 'tien jaar be roepsmilitair) is, zoals hij zelf zegt, het verzet tegen kernbewa pening langzaam gegroeid. "Jaren geleden werden atoomwa pens nog beschouwd als hele ge wone strijdwapens en hadden mensen nog het idee dat ze die zouden kunnen overleven. Maar op een gegeven moment krijg je steeds meer informatie en kom j e voor jezelf tot vraagpunten. Dat is een bewustwordingsproces dat binnen de hele maatschappij plaatsvindt en mij ook heeft ge raakt", aldus Stelling. Naast de overweging dat met kernwapens nooit het doel om je zelf te vrijwaren van overheer sing kan worden bereikt, vindt de officier een tweede bezwaar van atoomwapens dat ze een minach ting voor de schepping beteke nen. De radio-actieve straling en neerslag brengt veranderingen teweeg in gedrag en nageslacht van mensen en dieren. "Zelfs het geslacht dat op het moment van een kernoorlog nog niet bestaat, wordt erdoor getroffen. Dat vind ik volkomen absurd", zegt Stel ling. Eed "Op die ethische argumenten-werd ik toen aangevallen", vervolgt hij. "Er werd tegen me gezegd dat als ik niet aan een kernoorlog wil meewerken, ik me niet aan mijn officierseed zou houden. Ik heb daar toen tegenin gebracht dat ik bij die eed heb gezegd; zo waar lijk helpe mij God almachtig, en dat houdt beperkingen in. Je kunt niet Gods zegen afsmeken Het tegen kernwapens strijdende echtpaar Stelling uit Alphen; "Kernwapens voldoen niet aan de normen die de christelijke ethiek stelt aan het gebruik van geweld". over dingen waarvan je voor je zelf weet dat ze tegen Gods wil ingaan". Ook in het oorlogsrecht en volke renrecht vindt hij elementen waarin een duidelijke afwijzing van de inzet van kernwapens be sloten zit. Hij wijst er ook op dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties het gebruik van kernwapens tot twee maal toe heeft afgewezen. De atoomstaten onttrekken zich aan het volke renrecht met als argument dat het gebruik van atoomwapens niet heel duidelijk wordt ge noemd. Een vals argument, vindt Stelling. "Want in ons wetboek staat bijvoorbeeld duidelijk dat moord verboden is, maar niet dat het verboden is om iemand een mes in zijn hart te steken of gif toe te dienen. Maar dat betekent toch ook niet dat die dingen wèl mo gen?" Minister Zijn pogingen om binnen het leger een discussie op gang te brengen worden hem door de legerleiding niet in dank afgenomen. Zo heeft ex-minister van defensie Schol ten de opvattingen van Stelling afgewezen, en heeft de nieuwe minister van defensie, de CHU-er De Geus, gezegd het in dat op zicht met zijn voorganger eens te zijn. Binnenkort moet Stelling ook bij de nieuwe defensie-mi nister komen praten. Hij ziet daar niet tegenop, zegt hij. "Ik wil wel eens ernstig met De Geus praten. Het wordt tijd dat hij eens met mijn argumenten wordt gecon fronteerd". IKV De luchtmachtkapitein is ook lid van het IKV (interkerkelijk vre desberaad), dat met de leus "help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" al ja ren actie voert tegen de kernbe wapening. Zijn vrouw is secreta resse van de zeventien leden tel lende Alphense afdeling van het IKV. Nog zeer onlangs deed de afdeling mee aan een demonstra tieve fietstocht Gouda-Alphen- Gouda tegen de kernbewape ning, eind vorig jaar hield het IKV een enquete onder de Al phense bevolking. Daaruit bleek dat 68 procent van de Alphenaren achter de IKV-leuze staat. "Het zijn natuurlijk maar kleine plaatselijke dingen", vindt me vrouw Stelling, "maar het is toch heel belangrijk. Want daar moet toch het bewustwordingsproces beginnen van waaruit mensen tot een politieke stellingsname ko- De komende tijd wil het IKV, met de verkiezingen in het vooruit zicht, proberen de mensen te be wegen de diverse partijpro gramma's naast elkaar te leggen en te vergelijken. En vooral te kijken naar wat de verschillende politieke partijen daarvan de af gelopen jaren hebben waarge maakt. Vragen Deze week heeft de groep ook een toelichting de deur uit gedaan op een bezwaar dat de Alphense IKV-ers hebben ingediend bij de Raad van State tegen de minister van defensie. De afdeling heeft namelijk nog nooit duidelijk antwoord gehad op vragen die vorig jaar maart aan de minister zijn gesteld over de gevolgen van de inzet van kernwapens. Op de twaalf toen gestelde vragen kreeg het Alphense IKV al ant woord dat "nagenoeg" alle ant woorden konden worden gevon den in de openbare stukken. "De minister verwees dus naar de stukken naar aanleiding waarvan wij juist die vragen hadden ge steld", aldus mevrouw stelling. Op een tweede brief, waarin de minister werd gevraagd om aan te geven waar in de openbare stukken de antwoorden te vinden waren, kreeg men nooit ant woord. Op 1 mei van dit jaar, bij het in wer king treden van de nieuwe wet op de openbaarheid van bestuur (waarbij de overheid móet ant woorden tenzij staatsbelangen daardoor worden geschonden, stuurde men opnieuw de vragen lijst op. De minister antwoordde dat hij "ten principale" niets had toe te voegen aan zijn vorige ant woord. "Volgens mij heeft hij zich er vorig jaar met een Jantje van Leiden van afgemaakt en nu we die vra gen weer hebben gesteld, kan hij gewoon geen antwoord geven", concludeert Stelling. De zaak is daarom aanhangig ge maakt bij de Raad van State, die over enige tijd een uitspraak zal doen. "Maar als dat weer twee jaar gaat duren wordt het zo'n slepende zaak, als we in het gelijk worden gesteld opent dat na tuurlijk mooie perspectieven, en dat maakt het ook zo onbevredi gend dat het zo lang duurt". SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21