LEIDSCH DAGBLAD Geen enkele Nederlander ontkomt aan het snoeimes DIGROS HEEFT GEEN CONCURRENTEN Onze collega's staan versteld,lage prijzen, enorm assortiment èn gezellig comfortabel winkelen Kabinet dringt aan op gesprek W Meubelfabriek Oisterwijk Raad van State uit forse kritiek Uit Troonrede en Miljoenennota blijkt: Russische soldaat in Kabul vraagt VS asiel Bill Evans overleden toonaangevend in eiken Troonrede DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36270 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon DEN HAAG (GPD) - De Raad van State heeft met forse kritiek gereageerd op de Miljoenennota 1981. De Raad, het hoogste ad viesorgaan van de rege ring, vindt dat de begro ting een onvoldoende be roep doet op de bereidheid van de bevolking tot mati ging. Daarbij komt dat de uitkomsten van het beleid "in menig opzicht" achterblijven bij de doelstellin gen van het kabinet zelf, schrijft de Raad. De voorgestelde maatregelen zul len er volgens de Raad niet toe leiden dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen, inte gendeel. De Raad concludeert namelijk dat het pakket belas tingvoorstellen "denivellerend" zal werken. De voornemens van het kabinet zullen voorts niet zonder meer leiden tot een verbe tering van de rendementspositie van het bedrijfsleven. Het commentaar van de Raad van State op de begroting is dit jaar voor het eerst gepubliceerd. Dit is een gevolg van de eerder dit jaar in werking getreden Wet Open baarheid van Bestuur. Andriessen Frans Andriessen, de oud-minister van financiën die begin dit jaar aftrad na een conflict over de be zuinigingen, wilde nog geen commentaar leveren op de Mil joenennota. "Ik schort mijn oordeel voorlopig op. Ik wil eerst eens afwachten wat de politieke leiders te zeggen hebben", zei hij desgevraagd. "Ik wil niet vooraan lopen met kri tiek op de eerste begroting van mijn opvolger. Dat lijkt me niet juist. Ik heb uiteraard mijn opvat tingen, maar nu de nieuwe club (het CDA-red.) er aankomt en ik zeker in de, financiële hoek nog wel het één en ander zal gaan doen, is het beter als ik mijn op vattingen nog even voor me houd". Op de vraag of hij zich dan toch nog verbonden voelt met het huidige kabinet, antwoordde Andries sen: "Maar natuurlijk". Koningin Beatrix, met aan haar zijde prins Claus, tijdens het voorlezen van de Troonrede. Brief over werkgelegenheid naar Stichting v.d. Arbeid DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat werkge vers en vakbeweging voor bedrijfstakken, bijv. op cao-niveau, afspraken gaan maken over werkge legenheid. Dat is een van de onderwer- WASHINGTON (Reuter) - Een Sowjetrussische soldaat die dienst deed in Afghanistan heeft zich gisteren vervoegd bij de Amerikaanse ambassade in Ka- bul en heeft om politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Alle regelingen zijn inmiddels ge troffen die in overeenstemming waren met de i litair. Tijdelijk regen Enige tijd regen, later van het zuidwes ten uit opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer 12 graden. Middag- temperatuur omstreeks 18 graden. Ma tige tot krachtige wind, eerst zuid, later draaiend naar zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur). 17 september Zon op: 7.15 uur; onder: 19.48 uur. Maan op: 15.16 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.43 en 21.01 uur, laagwater om 4.22 en 16.32 uur. De Sowjetrussische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobry- nin, heeft zich vervoegd bij on derminister van buitenlandse za ken David Newsom om de zaak te bespreken. In Washington is er op gewezen dat de Amerikaanse regering ge woonlijk geen asiel buiten de Verenigde Staten verleent, be halve wanneer het leven van ie mand in gevaar lijkt te verkeren. In de mededeling van het ministe rie van buitenlandse zaken stond dat nog geen besluit over het ver zoek van de soldaat was geno men. Het is niet waarschijnlijk dat een besluit zal worden geno men voordat is vastgesteld of de soldaat Afghanistan kan verla ten. Officiële kringen verklaarden dat zij niet beschikken over meer bij zonderheden over de asielaan vraag. Ook zij konden zich niet herinneren dat iets dergelijks qoit eerder was voorgekomen. pen waarover het kabinet met de sociale partners eind september wil praten als onderdeel van een ge sprek over het arbeids voorwaardenbeleid voor 1981. Dit blijkt uit de brief die het kabinet vanmiddag aan de Stichting de Arbeid, het overlegorgaan de werkgevers- en werknemers- centrales heeft gestuurd. Ook vorig jaar kwam het kabinet met het idee van bedrijfstaksge- wijze afspraken over werkgele genheid, maar het overleg tussen werkgevers en werknemers liep toen stuk. In de brief benadrukt het kabinet - evenals in de rijksbegroting voor 1981 gebeurt - dat sociale part ners een matiging van twee pro cent voor volgend jaar overeen zouden moeten komen. Dié ma tiging is in de eerste plaats ge zocht in het terugdringen van de werkloosheid. De inkomensma tiging zal echter niet direct maar pas op middellange termijn een gunstig resultaat hebben voor de werkgelegenheid, aldus de brief. NEW YORK (AP) - Jazzpianist Bill Evans, is op 51-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York overleden. De jazzpianist, die in 1959 het Bill Evans Trio oprichtte, maakte onlangs met drummer Joe La- barbiere en bassist Marc Johnson een toernee door Europa. Aan Bill Evans is tot vier maal toe een Grammy Award uitgereikt. De Leidse natuurkundige Lou Allamendola weet niet zo goed wat hij aan moet met alle publiciteit, die plotsklaps ontstaan is over een ontdekking, welke hij en zijn collega-onderzoekers van de Leidse werkgroep Astrofysica twee jaar gele den al hebben gedaan inzake het ontstaan van leven. PAGINA 17 Trein reed door rood stop licht PAGINA 7 EG geeft Turkse machtheb bers het recht van de twijfel PAGINA 19 Joop Hiele: "Feyenoord heeft organisator nodig" PAGINA 13 Bij Hans van Breukelen komt Utrecht nu op eerste plaats Ruzie kabinet-specialisten bezworen PAGINA 23 RSV aast op Canadese or ders PAGINA 25 DEN HAAG (GPD) - Geen enkele Nederlander, of hij nu loontrekker, ambtenaar, vrije-beroepsbeoefenaar of uitkeringstrekker is, ontkomt meer aan het snoeimes. Niemand kan meer zeggen dat de buurman maar het eerst moet worden gepakt, omdat hij denkt zelf nog steeds een knelpunt te zijn. Blijkens de brief van het kabinet aan werkgevers- en werk nemersorganisaties is aan hen voor slechts enkele weken de keus gelaten via welke weg de nodige bezuinigingen moeten worden bereikt. Durven de sociale partners die keus niet aan, dan zullen kabinet en parlement de keus maken. Overduidelijk is, dat het kabinet ernaar streeft de lasten zo evenwichtig mogelijk te verdelen. Toch zullen daarbij ook de laagstbetaalden en de laagste uitkeringstrekkers er in koopkracht op achteruit gaan. Iedereen zal het volgend jaar geconfronteerd worden met - het lage btw-tarief gaat van 4 naar 4,5 procent; - drastische verhoging van de aardgastarieven met gemiddeld f21 per maand; - verhoging van de huren met 8 10 procent; te lage huren voor goede woningen worden nog extra opgetrokken; - verhoging posttarieven, gemeentelijke heffingen en tarieven van over heidsdiensten; - een verhoging van de sociale premies, zeker als de sociale partners zelf niet kunnen of willen aangeven waarop moet worden gematigd; - teruggave van belastingen wordt moeilijker gemaakt; - het kabinet wil de extra stijging van het minimumloon ter discussie stellen; Loontrekkenden De werknemers in het bedrijfsleven behoeven in 1981 niet te rekenen op: - een loonsverhoging; - werknemers die in 1980 een hele periodieke verhoging hebben ontvan gen, zullen alsnog in 1981 genoegen moeten nemen met een halve perio diek; - de prijscompensatie zal verder worden opgeschoond door de gestegen energieprijzen niet door te berekenen; - voor de hogere inkomens zal de prijscompensatie worden afgetopt, waarschijnlijk al vanaf een jaarinkomen van f 50.000; - als het kabinet wordt gedwongen om toch een loonmaatregel te nemen, zal zeer waarschijnlijk het vakantiegeld maximaal 8 pet van het modale mkomen (34.000) worden, dus bruto f2700. Ambtenaren De ambtenaren staat ook nog het een en ander te wachten: - zij moeten f300 miljoen extra opbrengen in het kader van Bestek '81; - er liggen voorstellen om de aow geheel in te bouwen in het ambtenaren- pensioen, zodat ambtenaren geen afzonderlijke aow meer uitbetaald zullen krijgen; - waarschijnlijk moeten ambtenaren nog gaan meebetalen aan sociale premies, die zij nu niet betalen en werkenden in het bedrijfsleven wel; - minister Pais van onderwijs wil 250 miljoen verhalen op de inkomens van het onderwijzend personeel. Ook jongeren met alleen minimumjeugdloon zullen het bezuinigingsmes gaan voelen. Dit geldt nog niet voor die jeugdlonen, die al per cao zijn afgesproken. De vakbeweging vreest echter dat de werkgevers zullen proberen die cao's open te breken. -de andere minimumjeugdlonen worden trapsgewijs 2,5 procent omlaag gebracht; - schoolverlaters zullen enkele maanden moeten wachten, alvorens in aanmerking te komen voor een uitkering. Vrouwen De gehuwde werkende vrouw krijgt als de plannen doorgaan, de door hen betaalde aow-premie niet meer terug via de fiscus. Bovendien wordt voor vrouwen met deeltijdbanen bekeken of zij niet zwaarder moeten worden aangesproken voor met name de ziekenfondsverzekering. Nu betalen zij een gering bedrag - al naar gelang de tijd die wordt gewerkt en het loon dat wordt verdiend - maar maken voor de volle honderd pro cent aanspraak op de voorzieningen. De vrije beroepen krijgen nu een zogenaamd norminkomen opgelegd, dat wordt vastgesteld overeenkomstig een vergelijkbare ambtelijke rang. Komt men daar boven, dan moet worden ingeleverd. Bekend is al dat medisch spcialisten in enkele jaren f 80.000 minder mogen gaan verdie nen. Ook de notarisinkomens worden onder de loep genomen. Op deze manier worden de inkomens van alle vrije beroepen aangepakt. Dat gebeurt via een strakker prijs- en inkomensbeleid, dat wordt gevoerd door de minister van economische zaken. Uitkeringstrekkers De sociale uitkeringen zullen nog wel gekoppeld blijven aan het mini mumloon. Toch wil het kabinet - de minimum uitkering in de wao - 10 procent - laten vervallen; - de werkloosheidsregelingen verder harmoniseren, waarbij wordt uitge gaan van een minimum bodemuitkering. De boodschap, die dui- v'wvW?. de,'ik uit de TroonrecJe blijkt, is dat het met het Koninkrijk der Neder landen zeer somber is gesteld. Hoe dat komt, of wat er tegen te doen is, daar geeft het stuk geen echt antwoord op, algemene vaagheden en verschuivingen in de marge daargelaten. In een toelichting op de stukken zei Van Agt dat we het als natie slecht doen en dat het zo niet langer kan. Hij omschreef de Troonrede als het droevigste stuk van de laatste jaren. Geen enkele regeringsleider maakt zulke opmerkingen zonder poli tieke bedoeling. Waarschuwin gen laten horen over de sombere economie is in de politiek vaak een geëigend middel om inpopu- laire maatregelen gemakkelijker door te voeren. Ze leiden af van het doen van een bewuste politieke keuze. Men wordt immers door de omstandig heden gedwongen en daar kun nen kiezers minder bezwaren te gen maken. Bestek '81 kan men als mislukt be schouwen. De problemen zijn niet alleen gebleven, ze zijn groter geworden en ingewikkelder. De economie stagneert. Er is geen groei van betekenis te verwach ten. De koek is al verdeeld. Het sociale verzekeringskasteel is te duur geworden. De kosten belopen nu al bijna eenderde van de rijksbe groting. In dit licht bezien spreidt het kabinet onvoldoende visie ten toon, zo er al sprake is van een visie, wat niet wil zeggen dat die er niet zou zijn. In de politiek wordt men echter beoordeeld en gewogen op tast bare zaken. De vraag is of de aankondiging van forse maatregelen in de praktijk politiek haalbaar was geweest. Het kabinet-Van Agt heeft in de Tweede Kamer een minieme meerderheid, in elk geval een te kleine om pijnlijke ingrepen te realiseren die volgens Van Agt wel nodig zijn. Een andere vraag is daarom in hoe verre de Troonrede op het gebied van maatregelen opzettelijk vaag is gehouden. In tactisch opzicht lijkt daar een verklaring voor te zijn. Het kabinet stelt alles in het werk een voedingsbodem te creëren, die harde maatregelen rechtvaardigen zonder die maat regelen te noemen. Zou men dat wel doen, dan zou men bepaalde kiezers van zich ver vreemden en dat is met de verkie zingen in aantocht niet zo'n ver standige zet. In deze gedachte gang is een toekomstige rege ringscombinatie van CDA-PvdA en wellicht ook D'66 natuurlijk wel een voorwaarde. Alleen met een brede parlementaire meerderheid kunnen pijnlijke maatregelen worden doorgevoerd. Blijft voorlopig over een Troonrede die bol staat van de jobstijdingen, zonder leidraad voor de toekomst. Als het in de bedoeling van de op stellers van de Troonrede ligt de natie eerst rijp te maken voor een situatie waarin harde maatrege len als een welkome zaak worden beschouwd - en daar heeft het alle schijn van - kan men Van Agt als politiek strateeg enige bewon dering niet ontzeggen. Of het voor het komende begro tingsjaar in het belang van de na tie is moet op zijn minst sterk wor den betwijfeld. KOETS-O-THEEK "KINDER-DISCO' weer open van 14.00 tot 17.00 uur. Iedere woensdagmiddag entree 2.50 Twee drankjes gratis voor kinderen tussen 6 en 12 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1