EG wil herstel democratie in Turkije na coup Militairen benoemen waarnemend premier Poolse president ook voor zuivering partij CARTER HOOPVOL OVER GIJZELING Twijfel over EG-initiatief Midden-Oosten Tekstverwerking. Ware stormloop op Nederlandse ambassade Suriname voor visa Iran meldt neerschieten van drie Iraakse Migs [Ti DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 19 ANKARA (Reuter. DPA, AFP, UPI) - De militaire junta van Turkije heeft gisteren Turgut Ozal, het economische brein van de afgezette regering- Demirel benoemd tot waar nemend premier. Zijn beleid zal onderhevig zijn aan de goedkeuring van de militaire machthebbers. De 54-jarige Ozal heeft de af gelopen 15 jaar in verschei dene kabinetten onder lei ding van Demirel gediend als economisch adviseur. In De- mirels laatste kabinet was hij staatssecretaris onder de premier. Ozal, een voormalig zakenman, is een goede be kende in kringen van het In ternationaal Monetair Fonds, de Wereldbank, en de organi satie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (OESO). Het Turkse leger is gisteren een omvangrijke zuiveringsoperatie tegen linkse en rechtse extremisten begonnen. Bij huiszoekingen en straatcontroles zouden honderden denking van teroristische ac tiviteitzijn opgepakt. De mili taire machthebbers willen kennelijk de talrijke linkse en rechtse terreurgroepen op rollen voordat een georgani seerd verzet tegen de militaire staatsgreep kan ontstaan. Naar schatting tellen de ex tremistische terreurorganisa ties zo'n 20.000 leden. Voordat het leger de macht- greep pleegde maakte het po litiek geweld gemiddeld rond de 20 slachtoffers per dag. Soldaten verichtten gisteren straatcontroles in Ankara. Is- tanboel, Adana, Izmir en an dere grote steden. In de nacht van zondag op maandag, ter wijl het uitgaansverbod van kracht was, hebben militairen de krottenwijken rondom de grote steden uitgekamd, die veel terroristen tot schuil plaats dienen. Razzia's Bij de razzia's zouden ook grote voorraden wapens in beslag zijn genomen. Het afgelopen (Van c correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - „De Europese Negen houden de Turkse gene raals aan hun woord: de democratie moet in Turkije wor den hersteld". Zo vatte minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteravond de betekenis samen van het standpunt dat de ministers van de negen EG-landen innamen over de militaire machtsovername in Turkije, dat met de EG is geassocieerd. CORPUS CHRISTI/WASHINGTON (Reuter/UPI) - Presi dent Carter heeft gisteren verklaard dat de recente verkla ringen van Iraanse leiders kunnen leiden tot een oplos sing van het gijzelingsprobleem. Op een bijeenkomst in Corpus Christi (Texas) werd hem gevraagd wat hij als president had gedaan om de vrijlating te bewerkstelligen van de 52 Amerikanen die sinds 4 no vember in Iran vast worden gehouden. Kennelijk verwijzend naar de re cente opmerkingen van Irans fei telijke machthebber, ajatollah Chomeini, antwoordde de Ame rikaanse president dat "er in Iran verklaringen worden afgelegd die zeer goed kunnen leiden tot oplossing van het gijzelings probleem in de toekomst". Carter zei voorts dat hij een ernstige fout zou maken als hij in het openbaar op details zou ingaan. Het laatste dat een presidents kandidaat moet doen is via de nieuwsmedia over dit onderwerp onderhandelen, aldus Carter. Ronald Reagan, de republikeinse presidentskandidaat, liet eerder weten dat hij het merendeel van de voorwaarden die Chomeini heeft gesteld voor de vrijlating van de gegijzelden, zou aanvaar den. Carter verklaarde dat hij zich ver plicht acht elk optreden te ver mijden dat afbreuk zou kunnen doen aan de eer en integriteit van de V.S. of de gegijzelden en "de onafhankelijkheid en vrijheid in Iran als natie" in gevaar zou kun nen brengen. Carters verwijzing naar Irans vrijheid en integriteit komt op zekere hoogte tegemoet aan Chomeini's eis dat de V.S. beloven zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Iran. Muskie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Edmund Mus kie, heeft gisteren echter op een persconferentie gezegd dat geen grote verwachtingen gekoesterd moeten worden na de verklarin gen uit Iran over vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden. Er zijn op dit moment geen onderhan delingen gaande en persberich ten over geheime onderhande lingen zijn onjuist, zei hij. Familie De families van de Amerikaanse gegijzelden die in Iran worden vastgehouden, willen met Iraan se functionarissen gaan praten in de hoop zo de vrijlating van deze gegijzelden te kunnen bewerk stelligen. Dit blijkt uit een brief die de voor zitter van het Iraanse parlement, Hojatoleslam Hasjemi Rafsanja- ni, via de Algerijnse ambassadeur in Washington heeft ontvangen. Na de verbreking van de diplo matieke betrekkingen tussen de V.S. en Iran behartigt Algerije de Iraanse belangen in de V.S. In de brief spreken de families de hoop uit dat zij een "brug kunnen zijn waarover de gegijzelden naar huis terug kunnen keren". President Carter „De Europese gemeenschap en NAVO zeggen: normaal door gaan met de samenwerking in het kader van de toezegging van de Turkse legerleiders, dat de de mocratie spoedig zal worden her steld," aldus Van der Klaauw. De Negen stellen hierbij overigens geen limiet, maar twee maanden is lang genoeg „om de zaak weer eens te bekijken", zo zei de Ne derlandse bewindsman. In hun verklaring zeggen de Negen met zorg kfennis te hebben geno men van de politieke ontwikke ling in Turkije (de machtsover name door generaal Evran). Voorts werd vastgesteld dat de Turkse generaals hebben v kerd dat de democratie zo spoe dig mogelijk zal worden hersteld Daarna heet het letterlijk i EG-verklaring: „In dit gedach tenkader zal de samenwerking met Turkije worden voortge zet". Minister Van der Klaauw zei niets te voelen voor het stellen van een limiet aan de Turkse generaals inzake herstel van de democratie. De Nederlandse bewindsman ontkende dat de Negen met op luchting hadden gereageerd op de staatsgreep van de Turkse ge neraals, die beloofden politiek en economisch orde op zaken te stellen in hun land dat er zeer slecht aan toe is. „Als Negen zeggen we nu: je moet de Turkse legerleiders een kans geven. De staatsgreep in Turkije is hoegenaamd niet te vergelijken met de machtsovername door de kolonels in 1967 in Griekenland", aldus minister Van der Klaauw. Hij voegde daaraan toe, dat de Turkse zaakgelastigde in Den Haag hem had meegedeeld dat Ecevit en Demirel, beiden oud premiers „anders werden behan deld" da twee uiterst rechtse lei ders. Al deze politici zijn gearres teerd en worden gevangenge houden. Malta wil neutrale status ROME (Reuter) - Italië en Malta hebben overeenstemming bereikt over een neutrale status voor Malta, die door Italië zal worden gesteund, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Rome gisteren meege deeld. Malta's streven naar een gewaarborgde neutrale status betekent een breuk met het recente verleden, waarin het eiland nauwe betrekkingen met Libië onderhield. Maar als gevolg van een geschil over de oliewinning in de wateren van de Middellandse Zee is de verhouding met Tripoli aan merkelijk bekoeld. Volgens Italiaanse functionarissen zal de neutraliteitsverklaring inhou den dat Malta niet tot bondgenootschappen zal toetreden, geen buiten landse bases zal toelaten, en evenmin zal toestaan dat Russische of Amerikaanse schepen in Maltezer dokken worden gerepareerd. Italië zal andere landen vragen de neutraliteit van Malta te eerbiedigen. De overeenkomst zou voorst voorzien in onmiddellijk overleg tussen Rome en La Valletta als de Maltezer neutraliteit wordt bedreigd. In zo'n geval zou Italië militaire bijstand kunnen verschaffen, en Malta's positie kunnen steunen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het is niet duidelijk wanneer de neutraliteit van Malta formeel ge proclameerd zal worden. weekend heeft de militaire junta een verschijningsver bod opgelegd aan drie kran ten die als verwant met ex tremistische groepen worden beschouwd. Turkse universitaire kringen hebben hun steun betuigd aan de militaire machtsover name. Drie dagen na de over name is alles rustig en her neemt het leven zijn normale gang. Zestigduizend stakers hervatten gisteren het werk nadat het nieuwe bewind een loonsverhoging van 70 pro cent had toegezegd voor allen die betrokken waren bij loon onderhandelingen die al aan de gang waren vóór de coup. Het ging vooral om arbeiders in de textiel- en metaalindus trie en in de hotelsector. Kringen rond de militaire machthebbers verklaarden gisteren dat er belangrijke wijzigingen in het lokale be stuur op til zijn. Men ver wacht dat de burger-gouver neurs van Turkijes 67 provin cies binnen 48 uur vervangen zullen worden door legeroffi cieren. De meeste gouver neurs zijn benoemd door de afgezette premier Demirel, en sommigen onder hen staan bekend als ultra-rechts. Ook de burgemeesters, wier taken overigens grotendeels cere monieel zijn, zullen niet ge spaard blijven. Ten slotte wordt er in de kringen rond bewind ook ver- dat er deze week nog een nieuwe burger-kabinet zal worden gevormd. BRUSSEL (GPD/DPA) - Vóór hun topberaad van begin december zullen de Europese Negen niet met initiatieven komen om de impasse tussen Israël en de Ara bieren te doorbreken. Deze ver wachting werd gisteravond in Brussel uitgesproken na EG-be- raad over de reis van de Luxem burgse minister Gaston Thom (buitenlandse zaken) door het Midden-Oosten. Het rechtse Libanese blad "Le Re- veie" schreef gisteren dat de Militairen houden in Ankara burgers tegen en controleren hun identiteitskaarten. Het leger doorzocht huizen en appartementen in de Turkse hoofdstad op zoek naar "schuilplaatsen van terroristen"Ook in Istanboel Adana, Izmir en andere steden was het leger op deze wijze actief. WARSCHAU (AFP, UPI, Reuter) - Zoals het partijblad Trybuna Lu- du ook al had gedaan heeft presi dent Henryk Jablonski van Polen aangedrongen op een zuivering in de communistische partij. Jablonski deed dit in een toespraak tot het nationale eenheidsfront, dat door de Communistische par tij wordt overkoepeld. De zuivering van corrupte partijle den moet volgens de president plaatshebben zonder aanzien des persoons. Trybuna Ludu had gepleit voor een zuivering van mensen, 'die de goede naam van de partij bezoe delen en haar geloofwaardigheid ondermijnen'. Volgens een afgevaardigde op het congres dat de afdeling van de Poolse Communistische Partij van Warschau en omstreken in het weekeinde heeft gehouden, heerste er een verbitterde stem ming naar aanleiding van de voorrechten die partijbonzen ge nieten en die hen met een brede kloof scheiden van het gewone partijlid. Iemand van het waterleidingbe drijf van Warschau zei op het congres: „Men kan de voorrech ten verborgen houden voor Jan met-de-pet, maar niet voor ons, die installatie werk doen in nieu we gebouwen en villa's. Wie weet hoeveel er zijn gebouwd en voor Afgezien van het extreme geval van de gearresteerde directeur van de Poolse televisie Szczepanski, die zich omringde met een luxe die de meest doorwinterde kapitalist niet zou hebben misstaan, genie ten partijbonzen en hun gezinnen in Polen allerlei privileges zoals gebruik van een ziekenhuis dat voor de gewone man ontoegan kelijk is en dat volgens diploma ten in Warschau ongeveer het enige is dat zich kan meten met een ziekenhuis volgens westerse inzichten. Als het stakingsrecht onverschillig wanneer en onder welk voor wendsel wordt gebruikt, zal een rechtvaardige beslissing heel eenvoudig afgelijden naar ont- wettigheid en anarchie, zo heeft het blad van de Poolse commu nistische partij, Trybuna Ludu, gisteren geschreven. Toch zullen de akkoorden die de arbeidersafgevaardigden en ver tegenwoordigers van de regering over het stakingsrecht hebben getekend, „het wapen worden van de arbeidersklasse en de laat ste waarborg zijn van zijn belan gen", zo voegde het blad eraan toe. het bracht vervolgens hulde aan „de wijsheid en de goede wil" van de onderhandelaars. Dank zij hun houding is een sociaal con tract gesloten dat de onderteke naars verplicht gezamenlijk te werken aan de vernieuwing in Polen, aldus Trybuna Ludu. Intussen hebben de oprichters van de nieuwe vrije vakbonden laten weten dat vertegenwoordigers van de vakbonden in heel Polen morgen in Gdansk bijeen zullen komen om van gedachten te wis selen over een overkoepelende vakorganisatie. In Kielce, een stad in het centrum van Polen, zijn gisteren de arbei ders van twee ondernemingen - een papierfabriek en een ver voersbedrijf - in staking gegaan, zo is in kringen van dissidenten te Warschau vernomen. De arbei ders willen loonsverhoging en de vorming van vrije vakbonden. voorzitter van de Europese mi nisterraad, de Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken Gaston Thorn, in een vertrouwe lijke brief over zijn recente Mid- den-Oostenreis erop gewezen zou hebben, dat de conservatieve Arabische landen Saoedi-Arabië, Koeweit en Jordanië en EG-ini tiatief inzake het Midden-Oos tenprobleem eisen voor de vol gende Arabische top. Deze top zal in november in de Jordaanse hoofdstad Amman worden ge houden worden. Of een EG-initiatief om vrede in het Midden-Oosten te brengen haal baar is, werd nog niet besproken in de EG, zo deelde de Neder landse minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) mee. Er zijn nog geen conclusies getrokken uit Thorns rondreis door het gebied. Deze reis wordt overigens in de komende weken pas met een tweede bezoek aan Israël volledig afgerond. De reis van Thorn, thans voorzitter van de EG-ministerraad, is een eerste stap na de jongste EG-ver klaring over het Midden-Oosten, die in juni door de Europese raad in Venetië werd uitgegeven. De Luxemburgse bewindsman kreeg vooral als opdracht te on derzoeken of de Palestijnen het bestaansrecht van Israël èn of de joodse staat het Palestijnse zelf beschikkingsrecht willen erken- De afgelopen weken bezocht Thorn Israël, de Palestijnse leiders als mede de belangrijkste Arabische staten in het conflict, zoals Egyp te en Syrië. Zijn bezoek leverde voornamelijk "een hoop vragen" op, zoals Van der Klaauw zei. De ze zullen de komende maanden nader worden onderzocht, onder andere door opnieuw contact op te nemen met de "belangrijkste betrokken landen". Doel van deze EG-activiteiten is te voorkomen dat de spanning in het Midden-Oosten weer toe neemt nu Amerika geen actieve rol als vredesbemiddelaar speelt in verband met de presidents verkiezingen. Het vacuüm vra- genonderwijs opvullen, luidde het slagwoord waardoor de mi nisters van buitenlandse zaken van de Europese Negen zich lie ten leiden bij hun besluit de "con tacten voort te zetten". Minister Van der Klaauw waar schuwde nog dat de Negen voor bereid moeten zijn op een scherp debat in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties als Israël de bezette Arabische ge bieden niet heeft ontruimd. Dit debat wordt eind november ge houden. In een resolutie werd Is raël onlangs opgeroepen de be zette Arabische gebieden op de Westoever van de Jordaan en in de Gazastrook en de Golanhoog- ten te ontruimen. TEHERAN (DPA, AP)- In het Iraans-Iraakse grensconflict zijn zondag en gisteren drie Iraakse Migs neergeschoten, zo hebben Iraanse kranten gisteren gemeld. Bij de havenstad Chorramsjar landen zich bereid verklaard tot waren zondag ook Iraanse en Iraakse marineschepen met el kaar slaags, waarbij volgens de Iraanse pers vier Iraakse militai ren werden gedood. Volgens de .Teheran Times' heb ben verscheidene islamitische ADVERTENTIE Plaatjes van Italiaanse Wijnen voor een zeer redelijke prijs, Kwaliteiten, die zich o.m. kunnen meten met Franse wijnen. Zoals bijvoorbeeld deze 1974 BARBARESCO DOC uit Piemonte. Robijnrode kleur, volle smaak, rond en droog. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. bemiddeling tussen Irak en Iran. Welke staten dat waren, meldde het blad niet. Irak heeft een militaire operatie op touw gezet om een betwist ge bied langs de grens met Iran weer terug te krijgen, zo heeft de Iraakse vice-president van de re volutionaire commandoraad Ibrahim Izzat, gisteren verklaard. "Als dit gebied niet wordt terug geven, dan zullen wij het leger in zetten", aldus Izzat. Tijdens het bewind van de sjah had Iran aan Irak toegezegd dat het Zin al Kaus-gebied, een strook van 500 kilometer lang en vijftien kilometer breed, aan Irak zou worden teruggeven, aldus een adjudant van Izzat. Na de Iraanse revolutie zou Chomeiny echter deze beslissing hebben te ruggedraaid. Het betreffende ge bied is van strategisch belang omdat het dichtbij de belangrijk ste scheepsroute is gelegen waarlangs Iran zijn olie naar de Perzische golf brengt. ADVERTENTIE A+E laat u kiezen uit meerdere geavanceerde systemen die in de showroom gedemonstreerd worden. Ons advies is afhankelijk van de toepassing. Enkele merken: Olivetti. Adler, Hermes. Komt u zich eens oriënteren. office systems Staringlaan 21. 2741 GC Waddinxveen, Tel. 01828-8055 PARAMARIBO(ANP) - Op de Nederlandse ambassade in Paramaribo is een ware stormloop ontstaan van Surinamers die op de valreep nog snel een visum willen aanvra gen. Vandaag wordt namelijk een nieuwe re geling van kracht, waarbij de visumaanvrage via Den Haag zal lopen en men minstens drie weken voor vertrek een visum moet aanvra gen. In de Lim a Postraat in Paramaribo stonden gistermorgen om zes uur de eerste mensen al te wachten, terwijl de visumafdeling aldaar pas om acht uur open gaat. Vóór de openingstijd verdrongen zich al hon derden mensen in een rij van tientallen me ters in de brandende zon voor de toegangs deuren. Tot die tijd kon men in de wachtlo kalen van de visumafdeling zo n tien tot hooguit enige tientallen gegadigden tegelijk in de wachtlokalen aantreffen. Maar toen al beklaagden de mensen zich er over dat er anderhalf tot tweeëneenhalf uur gewacht moest worden, voordat men bij het loket was. De Surinaamse overheid stelt momenteel alles in het werk zoveel mogelijk Surinamers in Nederland er toe te bewegen naar hun land terug te keren. Voor dit doel heeft de regering nu een wervingscommissie in het leven ger- bepen. Dit is gistermorgen in Paramaribo meegedeeld. Gelijkertijd maakte men be kend dat de salarissen voor academici min stens met 725 Surinaamse guldens per maand zullen stijgen en die voor mensen met een hogere beroepsopleiding met 500 Suri naamse gulden per maand (een Surinaamse gulden is ongeveer f 0,90 in Nederlands geld Op die manier willen ze de achtergebleven sa larissen van deskundigen op een redelijk peil brengen. Tot nog toe lagen de overheidssala- rissen ver achter bij die in het particuliere bedrijfsleven. De maatregel is ook bedoeld om het tekort aan mankracht in het ambtelijk apparaat aan te vullen. De commissie zal uiterlijk eind oktober naar Nederland vertrekken om in een aantal ste den wervingszittingen te houden. Vroeger werden veel Surinamers in hun terug keer belemmerd vanwege de eindeloze en ingewikkelde procedures d:e moesten wor den gevolgd. De nu ingestelde commissie kan directe afspraken over onmiddellijke in diensttreding met gegadigden maken, aldus liet de nationale voorlichtignsdienst weten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19