Getipt 1SO I Presburg VAN MUIJEN Leidse 'vondst': "We zijn eigenlijk pas op de helft" V Modebrillen... PART-TIME (20 uur) MEDE- WERK(ST)ER voorde ADMINISTRATIE "PETRA" met; 'n sleutelde opentu 50.000 deuren/ DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 17 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen eri dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-3 44941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Le den van de Leidse werkgroep astrofysica v.l.n.r. drs. W. Hagen, dr. L. Allamandola (ook op de linkerfoto), drs. C.E.P.M.van de Bult en drs. L. de Hendecourt bij de apparatuur waarmee wordt gewerkt bij het onderzoek. „Hou het asjeblieft kort, want echt: zo be langrijk is het niet", stellen de natuurkun digen Lou Allamendola en Fred Baas van de werkgroep astrofysica met nadruk. Want helemaal begrijpen doen ze het niet, alle publiciteit rondom een ontdekking die in feite twee jaar geleden al werd gedaan. Immers, toen al ontdekte de werkgroep astrofysica in het Leidse Huygenslaboratorium dat er in de stofwolken tussen de sterren grote en ingewikkelde organische mo leculen (dat zijn de kleinste deeltjes die nog de eigen schap van een stof bezitten) voorkomen. Moleculen, die mogelijkerwijs een rol spelen bij het ontstaan van le ven. Daarmee zou een nieuw licht zijn geworpen op de gedachtengang over het ontstaan van dat leven. Deze Leidse 'vondst' is een bij- produkt van het eigenlijke onderzoek van de werkgroep astrofysica, dat tot doel heeft de aanwezigheid van waarge nomen moleculen in de stof wolken te verklaren. Het gaat er om te begrijpen hoe stof deeltjes een rol spelen in de vorming van die moleculen en de geboorte van sterren. Dit onderzoek, dat wordt ge leid door prof. dr. J. M. Greenberg, is al vier jaar aan de gang. Over nog eens vier jaar hoopt men het onderzoek te kunnen afronden. Noodzaak Ofschoon zij de noodzaak ervan niet helemaal kunnen bevat ten, willen Allamendola en Baas (Greenberg verblijft in Stockholm) wel het een en ander van de (oude) ontdek king uit de doeken doen. „Met radiotelescopen hebben ster- rekundigen jaren geleden al de aanwezigheid aangetoond van kleine en grote organi sche moleculen in de stof wolken tussen de sterren." „Die stofwolken bevinden zich uiteraard in het heelal", ver telt Allamendola. „Nou heb ben wij in ons laboratorium de omstandigheden in het heelal proberen na te boot- „We namen een mengsel van metaan, ammoniak en water damp en dat hebben we blootgesteld aan een tempe ratuur van zo'n 260 graden Celsius onder nul en aan een zeer krachtige ultra-violette straling. Dat licht was gelijk aan de hitte die in het heelal afkomstig is van de sterren, zodat uit die bevroren gas- deeltjes tenslotte allerlei soorten moleculen te voor schijn kwamen. Maar daar mee hebben we natuurlijk niet aangetoond dat in het heelal leven is." Het is trouwens niet uitgesloten dat bij de experimenten ook aminozuren worden ge vormd. Dit soort moleculen speelt een belangrijke rol bü de bepaling van erfelijke ei genschappen van levende materie. Amino-groepen zijn nodig voor de vorming van eiwit-moleculen. Ook ont stond een geelkleurige stof waarin volgens de Leidse on derzoekers zeker eiwitachtig materiaal aanwezig zou kun- De Leidse natuurkundigen houden het niet voor onmo gelijk dat de moleculen uit de stofwolken in een vroege fase van de aardse historie op onze planeet zijn terecht gekomen. Maar dan wel als levenloze materie, die te langen leste door een nog onbekend me chanisme tot leven is ge bracht. Raadsel „Belangrijk is", zeggen Alla mendola en Baas, „dat nu het bewijs is geleverd, dat het materiaal, dat voor het ont staan van leven noodzake lijk is, blijkbaar onder de meest uiteenlopende om- - standigheden wordt ge vormd." „Maar", beklemtonen zij, „het raadsel is bovenal op welke manier de grote moleculen zich vormen. En zover zijn we nog niet. De tijd dat we een brug kunnen slaan tussen het leven op aarde en de grote moleculen in het heelal is nog heel ver weg." suèdine damespump in zwart of grijs met lakgarnering op hiel en neus. Modieuze hak met iets gebogen lijn. maten 36 41 Normale prijs 49.95 nu met 15 gulden voordeel Leiden Donkersteeg 13—17, óók maandagmiddag geopend. direct werk voor: huishoudelijk medewerkster Bij een instituut in Leiden kunnen wij een huishoudelijk medewerkster plaatsen voor drie ochtenden in de week. Als je interesse hebt, bel ons dan even. keukenhulp Rauwkost, eieren en salades klaarmaken. Lijkt je dat wat?, dan kun je voor 2 tot 2Vz maand aan de slag in het centrum van Leiden. wasserij-hulp Schoon wasgoed sorteren, opruimen e.d., dat kun je nu voor enkele weken gaan doen bij een bedrijf in Leiden. mallenmaker Een bedrijf in de buurt van Bodegraven heeft een leuke baan voor een M.T.S.er die plezier heeft in het werken met meet- en testapparatuur ir randstad uitzendbureau Leiden, Nieuwe Rijn 44, 071 - 146546 Alphen a/d Rijn. Vondelstraat 18. 01720 - 93505 (alleen tussen 14.00 en 17.00 uur) De Stichting Centraal Bureau t.b.v. de Jeugdwelzijnszorg te Leiden e/o vraagt voor spoedige indiensttreding op haar klein kan toor een die over ruime kantoorervaring beschikt, een goed orga nisatievermogen heeft en berejd is alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Na een inwerkperiode door zijn/haar voorgangster moet hij/zij in staat zijn ge heel zelfstandig te kunnen werken. Kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling, alsmede goede uitdrukkingsvaardigheid, terwijl typevaardigheid vereist is. Hij of zij moet bereid zijn zich in te werken op een minicomputer. Zij die het aandurven kunnen hun sollicitaties richten aan de coördinator van het Bureau de heer C. A. Landwier, Herengracht 33, 2312 LA Leiden, telefoon 071-133550. Schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij Dagelijks onderhoud van kantoren, scholen, fabrieken, kerken, theaters, ziekenhuizen, trappehuizen, nieuw op te leveren panden, winkels enz. Vrijbl. inlichtingen en/of offertes Schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij "Petra" Tel. 01720-94064 JQH'3 met dubbel-focus glazen. Keuze in vele mooie uitvoeringen. Ook het nieuwe type: zonder beeldsprong, en met een extra groot leesgedeelte. Ook in lichtgewicht kunststof en ontspiegeld. éérsteklas opticienswerk... Hooigracht 54-Tel 071-120251 LEIDEN Pr Bernhardstr 51 - Tël 01719 -12949 NOORDWIJK AAN ZEE Prachtige rib- velours jeans. Met een fraai glanseffect. In bordeaux, blauw, grijs en zwart. Maat 36 t/m 44. PEEK CLOPPENBURG GEWELDIGE MODE.GEZELLIGE SFEER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17