trekken de teugels aai Reagan wil ingaan op drie voorstellen van Chomeini Ook bondgenoten Sowjet-Unie in Afghanistan 6E LEIDSE FOLKFESTIVAL Portugal wil praten over Oost-Timor Helikopter Bani-Sadr en Radjai beschoten Campagneleider Carter met "groot verlof MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA S LISSABON - Portugal zal In donesië besprekingen over Oost-Timor voorstellen. De Portugese ministerraad be sloot hiertoe met het uitdruk kelijke voorbehoud de Indo nesische bezetting van Oost- Timor hiermee niet te erken- In eerste aanzet wil Portugal een oplossing vinden Voor het vluchtelingenprobleem, maar tegelijk zal het bespre kingen voeren over de poli tieke kant van de zaak. Ook wil Portugal Nederland, de Verenigde Staten, Australië, Japan, China, de vroegere Portugese koloniën en de Eu ropese Gemeenschap raad plegen over een politieke op lossing van het probleem. De overval van Indonesië op het kleine eilandje dateert van december 1975. Indonesië reageerde daarmee op de een zijdige onafhankelijkheids verklaring van het Fretilin in de Portugese kolonie. Portu gal verbrak de diplomatieke betrekkingen met Indonesië, terwijl het Fretilin aan een langdurige guerrilla be gon. Portugal wil nu praten over de terugkeer van Portugese bur gers die nog op Oost-Timor verblijven, de overkomst van familieleden van in Lissabon verblijvende vluchtelingen alsmede de terugkeer van 65 van deze vluchtelingen naar hun vaderland. Met Australië, de VS en eventueel andere landen wil Portugal bespre kingen beginnen over de op vang van de vele duizenden Oosttimorezen die het eiland willen verlaten maar geen familie in Lissabon hebben. Behalve met Indonesië wil Por tugal ook praten met „alle groepen die het Oosttimorese volk vertegenwoordigen". De bevrijdingsbeweging Fretilin heeft bezwaar tegen deze formulering omdat zij zich zelf als de enige vertegen woordiger van het Oosttimo rese volk ziet. Het Indonesi sche standpunt is dat er over vluchtelingen gepraat kan worden, maar slechts uit gaande van de realiteit dat Oost-Timor inmiddels de 27e provincie van Indonesië is geworden. FRANKFURT (DPA) - In Afgha nistan zijn niet alleen militaire adviseurs actief uit Cuba, Viet nam, Tsjechoslowakjje en Zuid- Jemen, maar nemen ook gere gelde troepen van bondgenoten van de Sowjet-Unie aan de ge vechten deel. In het land zijn in totaal 200.000 bui tenlandse soltaten aanwezig. Dit heeft een zeer ervaren piloot van de Afghaanse luchtvaartmaat schappij "Ariana Afghan" giste ren verklaard op het vliegveld van het Westduitse Frankfurt. Habullah Balchi had een DC-10 naar Kabul moeten vliegen, maar hij gaf er de voorkeur aam in de Bondsrepubliek te blijven. Met hem besloten ongeveer 20 piloten en een groot aantal technische medewerkers van Ariana niet naar Kabul terug te keren. Vertegenwoordigers van ongeveer 250 Afghaanse piloten, technici en andere functionarissen gaven als motief voor hun vlucht uit het vaderland dat ze wapens, munitie en soldaten naar de omstreden gebieden in het land hadden moeten vliegen. De Afghaanse piloten zeiden dat d« nationale luchtvaartmaatschap pij nog maar zeven piloten ovei heeft, die niet naar het wester gevlucht zijn. Naar verluidt zijn de Afghaanse m mister voor grenszaken, Fai2 Mohammed en nog twee Af ghaanse regeringsfunctionaris sen donderdag door stamleden in de Oostafghaanse provincie Pak tia om het leven gebracht. Dit heeft een woordvoerder van de Afghaanse rebellen gisteren in Pesjawar meegedeeld. TEHERAN (AFP/DPA/Reuter) - Het Iraanse persbureau Pars meldt dat een helikopter met aan boord president Bani-Sadr en premier Mohammed Ali Radjai zaterdagavond boven het om streden grensgebied tussen Iran en Irak door een Iraakse Mig is beschoten. De president en de premier bleven ongedeerd. De twee Iraanse leiders maakten een verkenningsvlucht boven het grensgebied waar de gevechten in de afgelopen week in hevig heid zijn toegenomen. Jagers van de Iraanse luchtmacht en de piloten van de helikopters met aan boord Bani-Sadr, Radjai en andere Iraanse functionarissen wisten de Iraakse Mig op de vlucht te jagen. Het is niet bekend of een van de helikopters geraakt is. Op 15 augustus verongelukte een helikopter met president Bani- Sadr aan boord bij de stad Islamabad. Ook toen bleef de Iraanse president ongedeerd. Bankoverval Gewapende koerden hebben zaterdag een bank in de Westiraanse stad Mahabad overvallen en zijn er vandoor gegaan met rond 21 miljoen gulden. Gisteren zijn in Iran alle tegen Iraanse militairen uitgevaardigde arrestatiebevelen ongeldig verklaard. Ook de dagvaardigingen tegen hen zijn niet meer van kracht. Een reden hiervoor is niet gegeven. In Teheran wordt echter aan genomen dat de militaire leiders de regering in verband met de grensoorlog met Irak dringend hebben verzocht een eind te ma ken aan de arrestatie van soldaten om hen niet verder te ontmoe digen. In de afgelopen maanden zijn in Iran honderden militairen gearres teerd. Een deel van hen werd ter dood veroordeeld en terechtge steld. De Iraanse president Bani-Sadr en premier Radjai gebruikten gisteren gezamenlijk de maaltijd. De twee proberen de controverse die tussen hen bestaat tot een oplossing te brengen. (Van onze redactie buitenland) De Turkse militaire machthebbers zijn gisteren voor het eerst sinds zij vrijdag een staats greep pleegden geconfronteerd met terroristisch geweld. Een legerkapitein werd in de Zuidturkse stad Andara doodgeschoten door leden van een extreem-linkse organisatie. In Fatsa, een stadje bij de Zwarte Zee, schoot een onbekende sluipschutter een jongen dood. Aan de series moordaanslagen tussen links en rechts, die tot vrijdag dagelijks meer dan 20 doden eisten, is vooralsnog echter een einde gekomen. voor Nationale Redding, Nec- mettin Erbekan, naar dat eiland overgebracht. Oppositieleider Ecevit en premier Demirel zijn met hun familie gedetineerd op een militaire basis in de Darda nelles De perscensuur is door de militai ren verscherpt. Drie bladen, het pro-Russische Demokrat. het rechtse Hergun en Aydinlik, een pro-Chinees dagblad, werden uit de roulatie genomen. Parlemen tariërs van vrijwel alle politieke groeperingen zijn onder huisar rest gesteld. Bij een inval in het kantoor van de Nationale Actie Partij in Istanboel namen de mili tairen wapens en ammunitie in beslag. Ook bij het doorzoeken van politieke bureaus in andere delen van het land werden, niet nader aangegeven hoeveelheden vuurwapens gevonden. Er zou den meer dan 180 arrestaties zijn verricht. EG-overleg lidmaatschap van Turkije. Om dat hij in Koeala Loempoer ver stoken was gebleven van infor matie over de Turkse coup, wilde Van der Klaauw niet meedelen of die toezegging gestand zal wor den gedaan. NAVO-oefening België zal niet langer meer deelne men aan de NAVO-oefening Anvil Express', die tot 6 oktober in Turkije wordt gehouden. De Belgische beslissing werd zater dag bekendgemaakt tijdens overleg van de NAVO-ambassa- deurs over de situatie in Turkije. Vooral West-Duitsland en Enge- De extreem-rechtse leider kesj heeft zich overgegeven. land betoogden dat de oefening moest doorgaan om de „bondge nootschappelijke solidariteit" niet te verzwakken. Volgens bronnen bij het NAVO-hoofd- kwartier heeft België zijn door de andere bondgenoten bekriti seerde beslissing genomen op grond van het argument dat Tur kije nu een militaire dictatuur De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw zei gisteren na terugkeer van een bezoek uit Maleisië, dat de EG- ministers van buitenlandse za ken vandaag in Brussel de situa tie in Turkije zullen bespreken. Van der Klaauw wilde zijn afkeer van „militair ingrijpen tegen de parlementaire democratie" nog niet vertalen in Nederlandse voorstellen om Europese maat regelen tegen Turkije te nemen. „Daarvoor is het nu nog te vroeg", aldus de bewindsman. Van der Klaauw was de laatste westerse minister die Turkije voor de staatsgreep had be zocht. Van der Klaauw had zijn collega Erkmen (die overigens nog tij dens zijn bezoek door het Turkse parlement naar huis werd ge stuurd) verzekerd dat Nederland zich zou inspannen voor het EG- WASHINGTON (UPI) - De leider van de campagne ter herverkiezing van president Jimmy Carter, Tim Kraft, is gisteren afgetreden om zich te kunnen verweren tegen beweringen dat hij eens cocaine heeft gebruikt, beweringen die hij 'categorisch' tegenspreekt. Een federaal panel van drie rechters heeft eën bijzondere officier van justitie aangesteld om te onderzoeken of Kraft in 1977 in New Orleans cocaïnegebruiker is geweest. Het besluit is het uitvloeisel van een lang durig onderzoek waaruit.de vroegere stafchef van het Witte Huis, Hamil ton Jordan, onbesmet tevoorschijn kwam. De Liberale Partij in New York heeft zaterdag officieel besloten tijdens de presidentsverkiezingen de onafhankelijke kandidaat John Anderson te steunen. De vice-voorzitter van de Liberalen, Raymond Harding, zei dat dit besluit was genomen omdat zijn partij "teleurgesteld" was in de regering-Carter. Het is voor het eerst sinds 36 jaar dat de Liberalen de Democraten (de partij van Carter) niet steunen. Bij de verkiezingen van 1976 behaalde Carter in New York, maar 290.000 stemmen meer dan zijn tegenstander, Ford. Het opzeggen van de steun door de Liberalen zou voor Carter kunnen bete kenen dat hij in New York net stemmen te weinig krijgt om de 41 kiesmannen achter zich te krijgen. Overigens zouden Carter en Reagan evenveel stemmen krijgen als de presidentsverkiezingen nu gehouden zouden worden. Dit meent de Washington Post te kunnen stellen na een peiling van de publieke openie waarvan de uitslag gisteren is gepubliceerd. Straatbeeld in Istanboelwaar militairen waken voor handhaving van de rust. Turkije's nieuwe sterke man, gene raal Evren, kondigde dit week einde in een legercommuniqué aan, dat alle stakingen (eind vori ge week hadden 40.000 arbeiders het werk neergelegd) moeten worden beëindigd. Bedrijven hebben nu het bevel gekregen de lonen met 70 procent te verho gen, een maatregel waarmee de militairen proberen de bevolking voor zich te winnen. Het inflatie percentage ligt in Turkije boven de 90. De voortvluchtige leider van de fascistische Partij van Nationale Actie, Alpaslan Turkesj, heeft zich gisteren bij de militairen gemeld, enige uren voordat het ultimatum dat Evren hem had gesteld afliep. Turkesj is gevan gen gezet op het eilandje Uzuna- da voor de havenstad Izmir. Al eerder hadden de militairen de leider van de islamitische Partij Voorzichtig optimisme in Washington (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De nieuwe voorwaarden die ajatollah Ru- hollah Chomeini heeft gesteld voor vrijlating van de gegijzelde Amerikanen, hebben in de Ame rikaanse hoofdstad voor het eerst sinds het begin van de Crisis ge leid tot enig voorzichtig opti misme. Chomeini, zo merken zegslieden op, heeft ditmaal afge zien van Amerikaanse veront schuldigingen en aan zijn rede ontbraken de gebruikelijke bele digingen aan het adres van „dui vels Amerika". Wellicht, zo zeg gen sommigen, kan dit het begin zijn van een via verdere onder handelingen bereikbare oplos sing. Van de zijde van het Witte Huis was het commentaar vooralsnog schaars, doch Republikeins pre sidentskandidaat Ronald Reagan Den JJyl in ontwapenings - commissie DEN HAAG (ANP)-Oud-minister- president Joop den Uyl maakt deel uit van de onafhankelijke commissie voor ontwapening en veiligheidsvragen, die zaterdag officieel met haar werkzaamhe den is begonnen. De commissie staat onder leiding van de Zweedse ex-premier Olof Palme. Volgens Den Uyl werd begin 1978 begonnen met de oprichting van de commissie, een nieuw initia tief voor ontwapening wil ont plooien. "Er is bewust gestreefd naar een commissie, die los staat van regeringen of organisaties, zodat de club kan rekenen op stil zwijgende erkenning van Mos kou tot Washington, van Bonn tot Parijs en van de Dèrde Wereld landen." De commissie bestaat uit mensen die actief deel hebben of hadden aan het politieke leven. Zo maken naast Palme en Den Uyl ook het Nigeriaanse ex-staatshoofd Olu- segum Obasanjo, de Britse ex- minister van buitenlandse zaken David Owen, de Amerikaanse ex-minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en Giorgi Ar- batov, lid van de Russische aca demie van wetenschappen, deel uit van de commissie. Naar ver wachting van Den Uyl zal het ze ker nog een jaar duren voordat de eerste resultaten van het werk van de commissie het licht zullen heeft haastig verklaard dat de VS drie van de vier voorwaarden die Chomeini heeft gesteld, zouden moeten aanvaarden: het vrijma ken van de Iraanse tegoeden die bij Amerikaanse banken zijn be vroren, het afzien van schadever- goedingseisen tegen Iran en een belofte dat de VS zich niet met Irans binnenlandse aangelegen heden zullen bemoeien. Terug gave van de bezittingen van de sjah moet volgens Reagan aan ge rechtelijke uitspraken worden getoetst. Reagan beloofde van zijn kant dat hij van onderhandelingen met Iran geen punt zou maken in de verkiezingscampagne en een eventuele overeenkomst te zul len naleven indien hij president zou worden. Hij waarschuwde dat Iran'niet door uitstel van de vrijlating van de gegijzelden moest speculeren op het verkrij gen van betere voorwaarden na de verkiezingen van novem ber. De Republikeinse kandidaat hul digt overigens het standpunt dat eerst na vrijlating van de gegij zelden met Iran kan worden on derhandeld. Maar omdat onder handelingen al acht maanden aan de gang zijn, aldus Reagan, is het voor het moment niet zinvol de politiek die hij prefereert onder werp van discussie te maken. Reagan heeft zich kennelijk ge haast om een verklaring uit te ge ven, waarvan de inhoud voor de hand ligt, maar die bij voorbaat beoogt iets te neutraliseren van de enorme vergroting van Carters status als president, indien de ge vangenen inderdaad binnenkort in vrijheid zouden worden ge steld. Als Carter de gegijzelden vrij krijgt via onderhandelingen zo.u Reagan met zijn oorspronke lijke op de „ferme jongens stoere knapen"-mentaliteit stoelende beginselen in de kou komen te staan. Vliegtuigongeluk TEL AVIV (Reuter/AFP/UPI) - Een toestel van de Israëlische luchtmacht is gisteren in de lucht boven het dorp Yokneam in Noord-Israël ontploft. De piloot wist zich met behulp van zijn schietstoel te redden. Brakstuk- kèn van het vliegtuig kwamen te recht in het commercieële cen trum van het dorp. Een vrouw kwam daarbij om het leven. Ook vielen er vijf gewonden. De schade viel mee. Het militaire commando' in Tel Aviv deelde mee dat het ongeluk het gevolg was van een "tech nisch mankement". De Stichting Leids FolkfestivalJ organiseert in samenwerking met het Leidsch Dagbtë STADSGEHOORZAAL BREESTRAAT 60, LEIDEN Kaarten f 17.50 (inci. programmaboek/e). CJP f 13.50 alleen aan de kassa. Kaartverkoop aan de zaal vanat 13 00 uur VOORVERKOOP LEIDSCH DAGBLAD of 071-134997. 20 SEPT. 1980 114 30-24 00 UUR WORKSHOP VOLKSDANSEN RUM IAIN MACKINTOSH WOLVERLEI SHEQUI CHIMERA HAMISH IMLACH CHRIS ROHMANN COBI SCHREIER BLUEGRASS CLODHOPPERS NICK SEEGER PENMARICK HERMAN ERBÉ 3 PODIUMS SE SSIES LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9