Groen onderstreept zelf standi onderstreept zelfstandigheid Zoeterwoude "Eerste burgemeester Haarlemmermeer niet zó belangrijk geweest' Wassenaarse brandweer toont haar mogelijkheden Wij voelen er niets voor nog grond aan Leiden af te staan <TJ Uit nieuw historisch overzicht blijkt KRAAL KRAAKT HARDE NOTEN BIJ AFSCHEID LEIDSE UNIVERSITEIT r niets voor nog grond aan Leiden af te staan Botsing op Maresingel: twee gewonden ZOETERWOUDE - "De groenpolitiek in Zoeterwoude is ontstaan in de periode waarin er ontzettende uitbreidingen in het dorp plaatsvonden. Bij de bevolking en bij de gemeen teraad ontstond er vrees voor verstedelijking. Echter van meet af aan heeft het gemeen tebestuur dit gevaar onderkend, zodat er toen eigenlijk voor het eerst over groenpolitiek werd gesproken". aantal drankzuchtige en be krompen gemeenteraadslie den", vertelt De Boer. Volgens het proefschrift van Ter Veen zou Amersfoordt in zijn eentje al het werk hebben verzet. Andere geschied schrijvers hebben dit gege ven altijd klakkeloos overge nomen. De in Oegstgeest woonachtige De Boer. "Als je het proefschrift van Ter Veen leest, dan denk je in eerste in stantie dat het klopt. Hij had allerlei logische theorieën opgesteld, die hij bewees met een heleboel citaten. Het hele proefschrift zat waterdicht in elkaar. Niemand heeft het ooit echt uitgeplozen, omdat het zo overtuigend was" Gelogen Ter Veen, die later een bekende hoogleraar in de sociale geo grafie werd aan de universi teit van Amsterdam, heeft volgens De Boer gewoon ge logen in zijn proefschrift. De Boer "Hij heeft de geschie denis vervalst. Citaten om zijn theorie te ondersteunen werden of door hemzelf ver zonnen of gewoon uit het ver band gerukt. Dat merk je als je de citaten gaat natrekken. De rest van zijn werk is nu niet meer te vertrouwen". Het boek "Pioniers in de Meer" is een uitgave van de stichting Meerhistorie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de polder. Het wordt tijdens de eerste raadsvergadering in november uitgereikt aan de gemeenteraadsleden. De boekhandels in de Haarlem mermeer gaan het ook verko pen. LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. A. Kraal heeft afscheid genomen van de Leidse universiteit. Hij deed dat met een afscheidscollege over de spanningen tussen theorie en praktijk van de bedrijfseconomie. Economen laten volgens hem het ethisch aspect in het te voeren commer cieel beleid bewust en stelselmatig buiten beschouwing. "Zowel alge mene als bedrijfseconomen houden zich bezig met wat kan, niet met de vraag of wat kan ook mag. Het lijkt wel of degenen die over marketing publiceren menen dat het uitlokken van gewenste reacties anders dan volkomen vrijwillig bij voorbaat onbetamelijk, onethisch is. Een marke- tingtheorie zonder machtsmiddelen is vreemd aan de werkelijkheid", aldus prof. dr. Kraal. Naar zijn oordeel worden instrumenten die een koopman gebruikt om mensen ertoe te brengen zich iets aan te schaffen of iets te doen niet of nauwelijks behandeld. "Toch heeft de student er recht op, dat met hem over.deze zaak wordt gesproken. Al was het alleen maar om bedacht te zijn op wat hem zou kunnen overkomen", aldus de scheidende hoogle raar, die de afgelopen periode voorzitter was van de Stichting Leidse Binnenstad, een overkoepelend orgaan voor de "economische sector" van Leiden. PAGINA 2 HAARLEMMERMEER - Mr. J.P. Amersfoordt, de eerste burgemeester van de Haarlemmer- meer(1863- 1869), heeft niet zo'n belangrijke rol gespeeld in de ontwik keling van de polder als altijd werd veronder steld. Dit is te lezen in het binnenkort uit te geven boek "Pioniers van de Meer" van drs. D.G.J. de Boer. "Iedereen dacht dat Amers foordt dé man was die de Haarlemmermeer van moeras tot een welvarend landbouw gebied heeft ontwikkeld. De ze ideëen kwamen van de heer H.N. Ter Veen, die in 1925 promoveerde op dit on derwerp. Amersfoordt zou zijn tegengewerkt door een Wethouder Van der Heijden vertelt dit over het ontstaan van deze politiek, die er toe heeft bijgdra- gen dat Zoeterwoude nu kan bo gen op een uitstekende groen voorziening. Nadrukkelijk stelt Van der Heijden hierbij wel dat er minder sprake was van een echte politieke stroming, maar dat het idee om Zoeterwoude leefbaar te houden eigenlijk bij iedereen speelde. Eén van de laatste officiële daden van voormalig burgemeester Detmers van Zoeterwoude was het voor het publiek openstellen van het eerste gedeelte van het wandelpad rond het industrieter rein aan de Hoge Rijndijk. Het was niet toevallig dat juist Det mers deze daad verrichtte, want het was vooral tijdens zijn ambtsperiode dat er zich in Zoe terwoude een actieve groen-poli- tiek ontwikkelde. Dit resulteerde onder andere in een eigen milieu ambtenaar, iets dat op zijn minst opmerkelijk mag worden ge noemd bij een kleine gemeente als Zoeterwoude. Groene long Maar ook op een ander niveau speelt het Zoeterwoudse groen een rol. Samen met een paar an dere gemeenten in de regio maakt het dorp onderdeel uit van een "groene long" die dwars door de randstad loopt. En dit is één van de redenen die het bestaan van een kleine gemeente als Zoe terwoude rechtvaardigen. Angst voor het verliezen van de zelfstandigheid leeft (nog steeds) in Zoeterwoude. In de jaren zes tig heeft Leiden al een gedeelte geannexeerd en ook recentelijk heeft deze stad blijk gegeven best interesse in het gedeelte van Zoe terwoude aan de Hoge Rijndijk te hebben. Kernachtig drukt van der Heyden zich hierover uit: "Wij voelen er helemaal niets voor om nog maar één vierkante meter grond aan Leiden af te staan". Dit geldt trouwens ook voor de gemeente Zoetermeer, die haar oog op de Geerpolder heeft laten vallen. Van der Heyden: "Zoetermeer zoekt uitbreiding in noordelijke richting. De Geerpolder zou zij graag voor recreatie-doeleinden willen gebruiken. Hier zijn wij pertinent tegen. Vooral op ver keerstechnisch gebied is Zoe terwoude helemaal niet ingesteld op een recreatiegebied van der gelijke omvang". De Zoeter woudse wethouder wil daarom ook zoveel mogelijk het agrari sche karakter van het dorp hand haven. Gevaar Een ander gevaar ziet hij in de om schakeling van veehouderij naar boomkwekerij: 'Zoeterwoude is van oudsher een agrarische gemeente, welke zich richt op de veeteelt. Wij willen hier de koeien in de wei zien lo pen. Ontwikkelingen zoals er gaande zijn in Boskoop en Ha- zerswoude, waarde boomkweke rijen als paddestoelen uit de grond verrijzen, gaan wij hier na drukkelijk tegen". Wat de heer Van Leeuwen, adjunct directeur van openbare werken vooral dwars blijkt te zitten is dat er door de bevolking vaak te ge makkelijk over de groen-aanleg wordt gedacht. Ook de vernielin gen die er door de jeugd worden aangericht bezorgen hem hart- Het belangrijkste geheim van zijn werkwijze blijkt uit het volgende: "Wij werken zoveel mogelijk vanuit een bestaande situatie. Dit werkt ten eerste kostenbespa rend en ten tweede kun je hier door hele leuke gebiedjes creëe- ren. Als voorbeeld noem ik de voormalige waterzuiveringsin stallatie achter de Nassaulaan aan de Hoge Rijndijk. Daar heb ben we een wandelgebied rond om het, door de nieuwe technie ken overbodig geworden bouw werk, aangelegd. Het bruggetje dat er nu ligt maakte vroeger daadwerkelijk deel uit van de wa terzuiveringsinstallatie" Afvaldumpen Zijn paradepaardje blijkt het in dustrieterrein te zijn. Om het rommelige karakter van het in dustrieterrein tegen te gaan, heeft men toendertijd bij het ontwerpen gekozen voor het aanleggen van veel groen. De ge dachte hierachter was dat als het terrein van het begin af aan vol doende groen zou zijn, de bedrij ven zich hieraan zouden aanpas- Van Leeuwen: "Watje vaak bij een industrieterrein ziet is dat er be paalde stukken worden gebruikt om afval te dumpen. Wij zijn 1 hiermee de bedrijven een stap voor geweest. Door bepaalde technieken te gebruiken hebben we ervoor kunnen zorgen dat er bij het gereedkomen van het ter rein al een volwaardige groen voorziening aanwezig was. Hier door kon je vanaf het begin met eeen zien wie er een rotzooitje van maakte en wie niet. Waar de gemeente dan meteen op kon in spelen." Inderdaad blijkt het industrieter rein iets unieks te zijn. Je kan er echt de vogeltjes horen fluiten. Het gebeurt dan ook vaak dat gemeenten uit de omgeving eerst in Zoeterwoude komen kijken voordat ze zelf tot de aanleg van een industriegebied overgaan. Zo zijn er trouwens meer markante groengebieden in het dorp te Van Leeuwen noemt met gemak een rijtje op: "Het zwembad; niemand staat er stil, maar bij geen ander zwembad, in de buurt staat het groen zo dicht op het wa ter. Ook het Loetheterrein is in een betrekkelijk korte periode tot een volwaardig wandelgebied geworden." In het kort komt het hier op neer dat er in Zoeterwoude groen wordt geplant waar het maar kan worden geplant en dat er tevens voor wordt gezorgd dat de groene buffer rond de gemeente in stand wordt gehouden. Niemand in het dorp twijfelt namelijk aan het recht van zelfstandigheid van Zoeterwoude. Het groen wordt daarom, met nog vele andere ar gumenten, gebruikt om het crite rium van inwoners aantal dat van rijkswege worden gehanteerd om de zelfstandigheid van een ge meente te bepalen, teniet te doen. OLAF HOENSEN Het industrieterrein in Zoeterwoude: de bedrijven zijn ingepakt tussen het groen. Men kan er de vogeltjes horen fluiten. Een unieke aanpak die vertegenwoordigers uit andere gemeenten als voorbeeld dient. Steeds meer nadruk op hulpverlening De Wassenaarse brandweer toonde zaterdag aan geïnteresseerden op wat voor een taken zij allemaal is berekend. Tamarco viert jubileum met taptoe LEIDERDORP - Met een taptoe op het voormalige hockeyveld aan de Van der Marckstraat in Lei derdorp vierde de Drumfanfare "Tamarco" uit deze gemeente za terdagavond haar 25-jarig be staan. De drumfanfare trad vroeger onder de naam "Leiderdorpse drum band" naar buiten. Het jubileum van "Tamarco" werd niet alleen muzikaal omlijst door de drumfanfare zelf, maar ook door diverse andere korpsen uit onder andere Leiden, Rijpwete- ring en Voorburg. VROUW UIT OEGSTGEEST KOMTOM IN VERKEER HOORN - In Venhuizen (bij Hoorn) is zaterdagavond de 32-jarige mevr. C. S. W. Mieog uit Oegstgeest om het leven gekomen Zij werd in haar auto frontaal geraakt door een auto die op de verkeerde weghelft was geraakt. De bestuurder hier van, die zwaar werd gewond, had te grof gecoi rigeerd toen hij met een voorwiel in de rechterberm kwam. De moeder van het slachtoffer, die bij haar in de auto zat, werd licht gewond. WASSENAAR - Nabootsing en werkelijkheid liepen zaterdag tijdens de open dag van de brandweer in Wassenaar door elkaar. Terwijl een geïnteres seerd publiek zag hoe het dak van een fors uitgevallen perso nenauto werd gelicht, rukte een deel van het korps uit om assis tentie te verlenen bij een ernstig verkeersongeval, waarbij een Duitse inzittende gewond raak te. De huidige brandweer doet veel meer dan vroeger aan hulpver strekking. Commandant J. Jan sen zegt: "Waar nood is, daar ver schijnt de brandweer, maar mis bruik doorzien we snel". De technische uitrusting maakt het LEIDEN - Op het kruispunt Prins Hendrikplein-Maresingel in Lei den zijn zaterdagnacht de be stuurder van een bromfiets én een 16-jarige duo-passagier, bei den uit Leiden, gewond geraakt bij een aanrijding. De bromfietser zou geen voorrang hebben verleend aan een perso-' nenauto die over de Maresingel reed en werd bestuurd door een 47-jarige inwoner van Oegst geest. De bestuurder van de bromfiets en de duo-passagier zijn met onbe kend letsel voor onderzoek over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De bij de aanrijding betrokken personenauto, die te gen een verkeerszuil tot stilstand kwam, werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. mogelijk om vrijwel elk karwei te klaren. De bezoekers op deze za terdag keken geboeid toe, hoe een gefingeerd slachtoffer onder een auto vandaan werd gehaald zonder verergering van letsel. Met perslucht werden luchtkus sens onder de verongelukte wa gen opgeblazen, waardoor het voertuig op verantwoorde wijze werd opgeheven. Ook het opheffen van een stuur- kolom om een bekneld iemand te bevrijden geschiedt met verbluf fend gemak. Voor het gevaarloos indrukken van een autoruit of het openwrikken van een portier draait de brandweerman zijn hand niet meer om. Hoogtepunt was voor de aanwezige jongeren LEIDERDORP - Inbrekers zijn er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd om een auto te stelen bij garage Kamsteeg aan de Van der Valk Bouwmanweg in Leiderdorp. Zij kwamen de gara ge binnen door het forceren van een ruit en verdwenen door "rol deur" naar buiten. Met een gloednieuwe Volkswagen Golf- diesel. In diezelfde nacht werd op de Hondsdrafzoom in de wijk Voor hof eveneens een auto gestolen. Deze werd later elders in dezelfde wijk teruggevonden. LEIDERDORP - Een 29-jarige inwoner van Leiden is zaterdag nacht met zijn auto op het kruis punt Persant Snoepweg-Van der Valk Bouwmanweg in Leider dorp over de kop geslagen en heeft vervolgens de benen geno men. De man is korte tijd later in zijn woning aangehouden door de Leidse politie. Hij bleek onder invloed van drank te zijn. Een week eerder was de man ook al door de Leiderdorpse politie aangehouden omdat hij slinge rend over de Van der Valk Bouwmanweg reed. Ook toen was hij onder invloed. het beurtelings vasthouden van een brandslang. Oefenruimte Nu het werk van de brandweer veel meer facetten heeft, wordt studie en oefening natuurlijk ook van groter belang. Zware wegvoer tuigen, chemische stoffen, hoge gebouwen stellen de manschap pen voor telkens nieuwe situa ties. Het wekt dan ook geen ver bazing, dat steeds meer wordt aangestuurd op intergemeente lijke samenwerking en op een vormigheid van uitrusting in de diverse gemeenten. Vreemd is wel dat de korpsen in deze regio met de grootste moeite kunnen beschikken over goede oefensi tuaties. Het jaarverslag over 1979 geeft een volledig inzicht in het reiien en zeilen van het brandweerkorps. Precies 67 maal werd uitgerukt voor brand, maar ook kwam 8 keer een loos alarm voor. Het aan tal aanvragen om hulpverlening van burgers was 279, waarbij on dergelopen kelders en opgeslo ten personen het hoogst scoor den. Door het vervoer van raads stukken naar wethouders maak ten ook dezen weer eens kennis met deze gemeentelijke dienst. De vermelding "1 x bejaarde dame te bed gebracht', vormt een aan wijzing, dat ook enige ridderlijk heid niet ontbreekt. De vrije ploegen van de beroepskern werden door de telefoonwacht 133 maal opgeroepen, terwijl de vrijwilligers het meest in de weekeinden in actie kwamen. Het korps bestaat nu uit ongeveer 17 beroepskrachten en ruim 30 vrijwilligers. Het materiaal is, behoudens een ladderwagen uit 1963, van redelijk jonge datum. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B.V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Kwartaalabonnement f46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse n Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westeriaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 1 Zoeterwoude: Olaf Hoensoi 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders Het onlangs gereedgekomen eerste deel van een wandelgebiedje aan de HogeRijndijk. Voorbeeld van werken uit een bepaalde situatie. Een voormalige waterzuiveringsinstallatie wordt ingericht voor wandelaars door paadjes aan te leggen rondom het door nieuwe technieken overbodig geworden bouwwerk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2