Gespannen sfeer bij Algemene Vergadering Sowj et-dammers grijpen titel... Financiële strop voor organiserende stichting Nelson Piquet neemt leiding in Formule I Bakker gokt met Nederland achter Asean in kwestie Cambodja Sterbus kan niet rijden MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 RIJSSEN (GPD) - In de zaterdag gespeelde slotronde van het Eu ropees ploegenkainpioenschap dammen in het Twentse Rijssen heeft de Sowjet-Unie zijn mini male voorsprong behouden en aldus de titel veroverd. Het be haalde een 3-3 gelijkspel tegen naaste belager Nederland, zodat deze twee teams in wedstrijdpun- ten weliswaar gelijk eindigen, maar het iets betere bordsaldo van de Russen de doorslag gaf. De drie partijen, waaruit het treffen MALDEN - Damescoach Gerard Bakker zal na afloop van de selec tieronde van het NTTB-winter- circuit heimelijk gegniffeld heb ben. Want zijn dwingende voor stel vele piepjonge meisjes te la ten deelnemen in plaats van de oudgedienden was erg gunstig uitgepakt. In de B-poule bij de 12 sterkste dames van Nederland plaatsten zich: Jansma (13), Kloppenburg (14), Verheul (13) en dochter Ellen Bakker (12). Nu moet meteen worden opge merkt, dat er drie topdames (Vriesekoop, Noordam en Klatt) ontbraken, maar de progressie van de jeugd wordt ook duidelijk uit een 21-18 in de derde game van de partij tussen Marian van Vliet en de onbekende dreumes Van Veen. Dat oudgedienden ook nog kunnen winnen beweest Liesbeth van Es door zich te handhaven in de C- poule. Stephine van Gennip en Sandra de Kruyff bereikten de A- poule moeiteloos. De B-poule-plaats, die Patrick Swier bij de heren veroverde werd minder moeiteloos bereikt, maar de kwalificatie mocht er best zijn. Vooral de zege op Henk van Spanje en de gamewinst op Bert v.d. Helm deden deugd. Sjoerd Meyer Werd verdienstelijk derde in zijn poule, maar bewerk stelligde alsnog zijn uitschake ling door in het kruisduel de lepe Bomhof voor te laten. De Kruyff Sandra de Kruyff is bij ontstentenis van Vriesekoop opgeroepen om woensdag de kleuren van Oranje in Schijndel tegen het sterke Po len te verdedigen. tussen de beide koplopers zater dag bestond, eindigden alle in remise. Desondanks is het Nederlandse team er toch in geslaagd de wed strijd bijzonder spannend te ma ken. Daarvoor was - ere wie ere toekomt - vooral Harm Wiersma verantwoordelijk. Sijbrands en Clerc probeerden ook wel van alles om hun tegenstanders in moeilijkheden te brengen, maar slaagden daarin toch niet. Kore- nevski beantwoordde Sijbrands' aanvalspoging met voorzichtig, maar toch niet te passief spel en bereikte na 24 zetten een stelling waarin weliswaar nog veel schij ven op het bord stonden, maar de Nederlander niettemin moest er kennen dat er eigenlijk geen en kele winstkans meer aanwezig was. De vrede werd dan ook ge tekend. Rob Clerc kreeg met een centrumomsingeling licht voor deel tegen Sjtsjegoljev, en hield dat tot aan het bittere einde vast; maar de stelling was toen al zo zeer uitgedund dat de Rus toch moeiteloos kon remiseren. Harm Wiersma werd in de opening verrast door een grote vereen voudiging van Gantwarg. Velen zouden daar in zijn plaats zo moedeloos van geworden zijn, dat ze meteen remise hadden aangeboden. De regerende we reldkampioen toonde echter zijn ware vechtersmentaliteit door juist extra zijn best te doen. En zowaar slaagde hij erin een ge compliceerd klassiek midden spel op het bord te brengen dat bijzonder gevaarlijk was voor Gantwarg, en het is zelfs niet on denkbaar dat onze landgenoot hier ergens een analytische winst verzuimd heeft. Wat Wiersma deed, leek ook heel goed, maar Anatoli vond op de 41ste zet een prachtig verdediging. Uitslagen: Frankrijk-België 2-4, Italië-Joegoslavië 5-1, Israël-Zwitserland 5-1, Neder- land-Sowjet-Unie 3-3. Eindstand: 1. Sowjet-Unie 13 (37 bord- punten), 2. Nederland 13 (36), 3. Israël - (24) 4. België 7 (18). 5. Italië 6 (19). 6. Zwitserland 5 (13), 7. Frankrijk 4 (16), 8. Joegoslavië 0 (5). HONKBAL - Het honkbaltoernooi van het Haagse ADO is gewon nen door Amsteltijgers. De Am sterdammers wonnen met 5-4 van Sparta en met 10-1 van ADO. De laatste wedstrijd tegen Nep- tunus ging met 7-6 verloren. Mamola en Looyesteyn winnaars op Zandvoort ZANDVOORT (ANP) - De uit veiligheidsoverwegin gen gedwongen overstap van de Beekse Bergen naar het circuit van Zandvoort heeft het voortbe staan van de stichting Olof-wegraces op de tocht gezet. Na een dozijn in doorsnee succesvolle jaren in het Brabantse land was de publieke opkomst giste ren in Zandvoort teleurstellend. van Hartog en Mamola, ging als tweede over de streep op afstand gevolgd door Kenny Roberts. In de tweede omloop demon streerde Hartog nogmaals zijn kwaliteiten. Hij voerde van start tot finish het veld onbedreigd aan. Mamola werd tweede. Middelburg derde en Roberts, die het ci- cuit als gevaarlijk bestempel deen zijn rondjes plichtmatig draaide, vierde. De balans over twee manches gaf aan, dat Mamola dagwinnaar werd voor Middelburg en Roberts. Teleurstellend was het rijden van Jon Ekerold. De Zuid- afrikaanse wereldkampioen in de 350 cc-klasse be schouwde de races in Zand voort min of meer als een in het water gevallen vakantie tripje. Niet aan de start ver scheen Boet van Duimen, die van zijn werkgevern (Yama ha) opdracht had gekregen in de Bol d'or in het Franse Le Castellet te rijden. Die race werd trouwens een flop voor hem. Het Suzuki-duo Gross/ Samin (Fra) won er. Looyesteyn Slechts 10.000 toeschouwers trotseerden storm en regen en woonden de drie overwin ningen van Peter Looyesteyn en de zege van Randy Mamola in de internationaal hoog ge waardeerde 500 cc-klasse bij. Voor een sluitende begroting waren dat er 4.000 te weinig. Het exploitatietekort bedroeg volgens Olof-woordvoerder Swiet van Rossum minimaal een ton. Weinig vreugde beleefde Wil Hartog ook in de eerste man che van de halve liters. Met een bliksemstart nam hij on middellijk de leiding. Tot halverwege de race over 16 ronden van 4226 meter be hield Hartog die riante posi tie. In de negende ronde maakte een kromme voor vork een einde aan zijn illu sies. Het defect noopte de Su- zuki-coureur tot afstappen. Randy Mamola, die tot op dat moment op een straatlengte achterstand reed, werd de ze ge in de schoot geworpen. Jack Middelburg, wiens Ya maha vermogen tekort kwam ten opzichte van de Suzuki's Meer betekenis dan de zege van de ingehuurde Mamola hield het voortreffelijke rijden van Peter Looyesteyn in. De lange bebrilde coureur uit het Noordhollandse Breezand was in Zandvoort ongenaak baar en schreef alle races, waarin hij aan de start kwam, op zijn naam. Zowel in de 125 cc, als in de 250 en 350 cc-klas se heeft Looyesteyn uitste kende vooruitzichten in na tionaal opzicht voor een uni cum te zorgen door de KNMV-beker te veroveren. Looyesteyn, die dit seizoen in het GP-circuit in de 125 cc- klasse als negende eindigde, overweegt het komende sei zoen uit te komen in de 250- en 350 cc-klasse. Afgaande op zijn prestaties in Assen een week tevoren (overwinnin gen in de 125 en 350 cc en een nederlaag op de streep in de 250 cc) en nu in Zandvoort lijkt de veelbelovende cou reur de nationale top te zijn ontgroeid en in aanmerking te komen voor een plaats in een gesponsord team. In de lichtste klasse (50 cc) ging de zege naar Hans Spaan uit Castricum voor Theo Timmer en in de zijspannen was de overwinning uiteraard weg gelegd voor het Assense duo Egbert Streuer en Johan van der Kaap. IMOLA (ANP) - Nelson Piquet heeft door zijn overwinning in de Grote Prijs van Italië, gisteren voor 130.000 toeschouwers op het circuit van Imola gereden, de lei ding genomen in het klassement voor de wereldtitel der formule De 28-jarige Braziliaan, die vorige maand zegevierde in de Neder landse Grand Prix, heeft na de laatste wedstrijd van dit seizoen in Europa in het klassement van de wereldtitel één punt voor sprong op de Australiës Alan Jo- Piquet, die in 1978 debuteerde, eis te in de 31ste Grand Prix die hij reed zijn derde zege op. Jones heeft verwoede pogingen gedaan om de Brabham van Piquet van de eerste plaats te verdrijven. Pi quet, die uitermate regelmatig reed, gaf de topman van de Wil- liams-renstal echter geen kans. De Braziliaan, die - evenals Jones - op de derde startrij stond nam in de vijfde ronde van de zestig te rijden ronden de leiding over van de Franse Renault-turbocoureur René Arnoux, die pole-position had. Met nog de Grote Prijzen van Ca nada (28 september) en Oost- Amerika (5 oktober) te rijden heeft Piquet 54 punten voor de wereldtitel veroverd. Jones volgt met 53 punten. De Argentijn Carlos Reutemann, die deel uit maakt van de Williams-stal, staat derde met 37 punten. De overige coureurs hebben geen kans meer op de wereldtitel. Evenals op het circuit van Zand voort vormden de Renaults Tur bo van de Fransen René Arnoux en Jean-Pièrre Jabouille de eer ste rij van de startopstelling. Een poging van Carlos Reutemann, die de derde trainingstijd had, om de leidende Renaults te scheiden zorgde direct na de start voor een chaotische situatie. De baan werd vrijwel geblokkeerd. Vittorio Brambilla kwam in grote moei lijkheden. Slechts door zijn wa gen van de baan te rijden kon de 42-jarige Italiaanse veteraan een ernstig ongeluk voorkomen. Een soortgelijke situatie deed zich vijf ronden later voor. De nieuwe Ferrari turbo van de Canadees Gilles Villeneuve, tweede in de strijd om de wereldtitel van 1979, raasde met een snelheid van te gen de 300 kilometer per uur op een smalle bocht af met geblok keerde wielen. Zyn wagen kwam haaks op de vangrails. De achter as en de transmissie braken af. De Canadees is opgenomen in het ziekenhuis. Het was trouwens helemaal een slecht weekeinde voor de Italiaanse renstal. Oud wereldkampioen Jody Scheckter reed zaterdag tijdens de training zijn wagen totalloss. Nadat Piquet de leiding had over genomen van Arnoux reed hij ronde na ronde met grote regel maat. Alan Jones viel in de tiende ronde Arnoux aan, die toen in derde positie reed. Hij passeerde de Fransman en had een achter stand van een tiental seconden op Piquet en vijf op Jabouille, die toen op de twee plaats lag. Die verschillen bleven vrijwel onver anderd tot de 29ste ronde. Toen verdrong Jones ook de andere Renault-rijder van de tweede po sitie en leek hij de aanval te ope nen op Piquet. Die evenwel zijn tanden liet zien, duwde het gas pedaal nog wat verder in en won uiteindelijk onbedreigd met een halve minuut voorsprong. Jan Lammers kwalificeerde zich niet. Hij volgde de race als toe schouwer. In de Pro-Car serie van de dag ervoor, de laatste m een reeks van negen, haalde hij de fi nish niet. Hij wercf door Stuck uit de baan gereden en eindigde in het totaalklassement op de vierde plaats, achter Piquet, Jones en Stuck. De stand in de competitie om de wereldtitel der Formule 1-cou reurs na de Grote Prijs van Italië is: 1. Nelson Piquet (Bra) met ,Brabham 54 pnt; 2. Alan Jones (Arg) met Williams 53 pnt; 3. Carlos Reutemann (Arg) met Williams 37 pnt; 4. Jacques Laffi- te (Fra) met Ligier 32 pnt; 5. René Arnoux (Fra) met Renault 29 pnt; 6. Didier Pironi (Fra) met Ligier 24 pnt; 7. Elio de Angelis (Ita) met Lotus 10 pnt. MOTORSPORT - Reinhold Böhler en Siegfried Müller hebben giste ren in Helzgerlingen de finale voor het wereldkampioenschap motorcross in de zijspanklasse beheerst. Van Verenigde Naties NEW YORK (Reuter) - In New York begint morgen de jaarlijkse driemaandelijkse zitting van de Algemene Ver- egadering van de Verenigde Naties met een ontspanning tussen Oost en West die jaren niet zo gespannen was, een Noord-Zuid-dialoog die praktisch in het slop zit en een bewapeningswedloop die naar een nieuwe climax stuwt. De vijfendertigste periodieke as- semblée begint bovendien in de schaduw van de eerste moord in New York op een diplomaat van de Verenigde Naties - een Cu baanse attaché die donderdag werd doodgeschoten, waar schijnlijk door een ondergrondse beweging contra Castro. In het vroege stadium van de zitting zal de aandacht van de meeste gedelegeerden wel uitgaan naar de laatste stadia van de Ameri kaanse verkiezingscampagne met het ook op de kans dat de Amerikaanse politiek in de ko mende vier jaar wijzigingen on dergaat. Afghanistan De Sowjetrussische militaire inter ventie in Afghanistan die in ja nuari van dit jaar werd besproken op een spoedbijeenkomst van de Verenigde Naties, is door ruim dertig landen in de Derde Wereld voorgesteld als punt op de agen da van deze vergadering. De verwachting is dat de crisis in de Amerikaans-Russische betrek kingen die van de interventie het gevolg was, een grote plaats zal innemen in de discussies van de assemblée. De toenemende contacten op hoog niveau tussen Amerika en Rus land sinds de inval van dit land in Afghanistan, zullen in het begin van de huidige zitting worden voortgezet, waar zowel de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Edmund Muskie, als zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko, blijk van be langstelling zullen geven. De ontwapeningsdiscussie van de assemblée zal ongetwijfeld wor den overschaduwd door het op schorten van het parlementaire proces in Washington ter ratifice ring van SALT-2 ter beperking van de kernbewapening. Cambodja De vijf landen die lid zijn van de vereniging van Zuidoostaziati- sche naties (ASEAN- Indonesië, Maleisië, de Filippijnen, Singa pore en Thailand - zijn hevig geïnteresseerd in het agendapunt Cambodja. De kwestie werd vorig jaar op hun verzoek voor het eerst op de agenda gezet, nadat Heng Sam- rins regime met steun van het Vietnamese leger in Phnom Penh was geïnstalleerd. Nu hebben Vietnam en andere Sowjet-geallieerden een tegen voorstel ingediend onder het hoofd, vrede, stabilteit en sa menwerking in Zuid oost-Azië. Op een vroeg tijdstip tijdens de zit ting zou, zoals vorig jaar gebeur de, ruzie kunnen uitbreken over de VN-zetel van Cambodja, die nog bezet wordt door een verte genwoordiger van het afgezette en door Peking gesteunde regime van de Rode Khmer. Veel westerse landen staan voor het dilemma te verhinderen dat Heng Samrin de zetel verovert zonder de indruk te wekken dat zij de Rode Khmer begunstigen - het gevallen regime dat op het gebied van de mensenrechten zoveel op zijn kerfstok heeft. (Van onzr correspondent) KOEALA LOEMPOER - Ne derland zal deze week in de Verenigde Naties de ASEAN- landen ondersteunen in hun streven het door Vietnam in Cambodja in het zadel gehol pen Heng-Samrin bewind uit de Verenigde Naties te hou den. De ASEAN-landen, die zich totnogtoe uit protest te gen de Vietnamese inval ach ter het omstreden Pol-Pot- bewind stelden, willen vol gens diplomatieke waarne mers in Koeala Loempoer in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een plan lanceren voor verkiezin gen in Cambodja Vietnamese terugtrekking uit dat land zou niet langer als voorwaarde vooraf worden gesteld. Minister Van der Klaauw, die zondag in Nederland terug keerde van een driedaags be zoek aan Maleisië, verklaarde op Schiphol de strekking van het ASEAN-plan te kunnen onderschrijven. In Koeala Loempoer had hij al aange- kondigd dat de Nederlandse VN-ambassadeur gedurende het debat in New York nauwe contacten zal onderhouden met de vertegenwoordigers van het pro-westerse bond genootschap. De harde lijn van Asean tegenover Viet nam, vooral doorgezet door Thailand, Singapore en de Filippijnen lijkt wat te zijn af gezwakt. Van der Klaauw zei in de Maleisische hoofdstad, dat de EG-landen en ASEAN zijn overeengekomen Viet nam niet langer te isoleren, maar de deur met Hanoi open te houden. Ook China lijkt enig water bij de wijn te doen en wil over terugtrekking van Vietnamse troepen uit Cam bodja praten zonder voor waarden vooraf. Tijdens de Algemene Vergade ring van vorig jaar aanvaard den de VN-lidstaten met gro te meerderheid de geloofs brieven van het Pol-Potbe- wind. Nederland was één van de drie EG-landen die zich toen, uit afkeer van de gru weldaden van de Rode Khmers, van stemming ont hielden Naar in Den Haag verluidt zal dat stemgedrag volgende week niet worden gewijzigd. Algemeen wordt verwacht dat het debat zal worden begon nen met discussies over de vraag wie Cambodja in de Verenigde Naties dient te ver tegenwoordigen. In dat geval zullen de ASEAN-landen met steun van de VS, Australië, Nieuw-Zeeland, China en een aantal andere ontwikke lingslanden, er waarschijnlijk in slagen de VN-zetel voor Pol Pot (inmiddels als regerings leider vervangen door Khieu Sampan) te behouden. Vietnam heeft voorstellen om tot verkiezingen in Cambodja te komen steeds verworpen vanwege de koppeling die werd gemaakt met terugtrek king van Vietnamese troepen. Het heeft er alle schijn van dat de harde houding van Hanoi zich niet zal wijzigen. Waar nemers in de ASEAN-hoofd- steden leidden dit af uit de van Hanoi afkomstige aan kondiging van verkiezingen in Cambodja, volgend voor jaar te houden. Lubbers vindt optreden van Pais 'bruusk' HILVERSUM (GPD) - De frac tievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, Lubbers, vindt dat minister Pais zijn plannen voor een salarisver laging van de onderwijsge venden tot nu toe onvoldoen de heeft onderbouwd via een goede aanpak samen met de onderwijsorganisaties. In het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan sprak hij za terdag van „een bruuske actie van de minister". Lubbers vond het vroegtijdig uitlekken van dit onderdeel van de begroting overigens een betreurenswaardige zaak. Over de plannen zelf was hij minder duidelijk: „Bij zoveel mensen die beschikbaar en bereid zijn om onderwijs te geven, moet je je wel drie maal bedenken voor je gaat snoeien in het aantal banen. Op zichzelf vind ik het dan ook een goede zaak, en daar om steun ik Pais ook, dat hij het zoekt in de inkomenssi tuatie". Even later in het interview ver klaarde Lubbers het een on juiste en onrechtvaardige zaak te vinden dat de salaris sen van onderwijsgevenden tot sluitpost van de begroting gemaakt worden. AMSTERDAM - Het speel terrein Jeugdland in Amster dam-Noord is een stuk 'speel goed' rijker geworden. De Kin deren kunnen nu spelen met een oude, blauwe Amsterdamse tram. Op de foto zijn de kinde ren bezig hun nieuwe bezit wat op te knappen. GOES (ANP) - Een 17-jarige brom fietser uit Goes heeft zijn leven te danken aan de 40-jarige mevrouw Dronkers uit Goes. De jongeman was zaterdagmorgen op een met knipperlichten beveiligde over weg met zijn bromfiets tegen de intercity Rotterdam-Goes gere den. De machinist van de trein had niets gemerkt en was doorge reden. Mevrouw Dronkers, die in de buurt van de overgang woont, Vrouw trekt jongen weg voor trein Vechten om een meisje LEIDEN - Twee jeugdige bezoekers van de Leidse dancing Koetso- theek kregen in de nacht van za terdag op zondag ruzie over de vraag wie een bepaald meisje naar huis zou mogen brengen. Het tweetal vloog elkaar in de ha ren. Een van de twee deed later aangifte bij de politie wegens mishandeling. De verwondingen waren volgens de politie "niet noemenswaardig"Wat er met het meisje is gebeurd, is de politie niet bekend. Diefstallen op Leidse markt LEIDEN - Opnieuw zijn op de za terdagse warenmarkt van twee bezoekers de portemonnees ge stolen. De een bevatte een bedrag van driehonderd gulden. In de andere beurs zaten behalve tweehonderd gulden ook nog zes girobetaalkaarten en het pasje. LEIDEN - De Sterbus Leiden zal de eerstkomende weken in Lei den niet kunnen rijden. De stich ting die de organisatie van de Sterbus in handen heeft, is er niet in geslaagd een nieuwe chauffeur te vinden om te bus te bemannen. Het Sterbus-project is eerder dit jaar van start gegaan met het doel gehandicapten en bejaarden die zich moeilijk kunnen verplaatsen op te halen met een klein busje en op de bestemde plek te brengen. Zij die gebruik wensen te maken van de bus konden tegen een ge ring bedrag donateur worden van de stichting. De moeilijkheden ontstonden toen de chauffeur uitviel en er geen opvolger be schikbaar was. De stichting hoopt nu voor 29 september een nieuwe gegadigde te hebben ge vonden. had de klap wel gehoord en ging poolshoogte nemen. Ze trof de jongeman bewusteloos aan op de rails. Vlak voor de aanstormende trein uit de tegenovergestelde richting Vlissingen-Roosendaal wist ze de jongeman K.S. uit 's- Gravenpolder van de rails te trekken. Na onderzoek bleek de ze slechts letsel aan een arm te hebben opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21