Leiden geeft bijna winst nog uit handen Zuiderkwartier leert in derby Crescendo de les Bij Amstelveen niet nogmaals in de fout... Trotters start met overwinning HVS blijft Oase nog net voor SCORES MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 SPORT LEIDEN - Spreken van een obsessie lijkt wat overdreven, maar een feit is wel dat Parker Leiden tot nu toe behoor lijk zit aan te hikken tegen de eerste tien minuten na rust. In de oefenduels kwam dat naar voren, vorige week in de eerste competitiewedstrijd tegen Tonego kenden de Lei- denaars meteen na de hervatting een forse terugval en zaterdag tegen landskampioen Den Bosch was er in dat tijdsbestek zelfs sprake van een regelrechte crisis Zo gecontroleerd als er in de eerste rondgang wordt aangevallen en zo ontstellend sterk als er wordt verdedigd, zo slap en slecht gaat het na de rustpauze. Maar een sterke finish zit er op de een of andere manier toch telkens nog wel in. Daardoor werd het ver schil met Tonego vorige week ondanks alles bepaald op veertig punten en bleef Leiden zaterdag tegen Den Bosch met drie punten nog juist aan de goede kant van de score. Maar toch.Een flin ke plooi. Erg veel duidelijkheid omtrent de krachtsverhouding dit seizoen tussen de nummers één en twee van vorig jaar werd zaterdag in de bomvolle en daardoor weer bloedhete Vijf Meihal met die 77-74 uitslag niet verkregen. Je weet het natuurlijk toch nooit, want van een loterij als de play offs na de reguliere competitie nu eenmaal is valt doodeenvoudig niets zinnigs te zeggen. Maar na tuurlijk zoekt iedereen tijdens de verplichte nummers naar de sterke en zwakke kanten van de beide favorieten. Die speurtocht leverde zaterdag vooralsnog niets op. Leiden behaalde voor de zo veelste maal (vorig jaar drie ze ges) een Pyrrusoverwinning, niemand werd er ook maar een cent wijzer van. Voor de span ning was het natuurlijk wel aar dig dat Den Bosch van 30-11 (na tien minuten) ophaalde tot 59-58 (tien minuten na rust). De coa ches kunnen weer aan de slag. Sheridan mag werken aan zijn zwakke start, Wallaart op zijn beurt aan "6ie ronduit matige voortzetting. Volgende keer zal het wel precies andersom zijn. Wat nog meer opviel tijdens dit eer ste treffen tussen de grootmach ten van de nationale basketbal competitie Punt één was onge twijfeld dat het inwisselen van James Lister voor de nieuwe Amerikaan Tom Barker geen beste zet is geweest van de Bos schenaren. Deze voormalige cen ter van Triest is geen schaduw van de stijlvolle Sir James die voor een paar centen meer nu in België zijn niet geringe kwalitei ten vertoont. Barker kon niet eens op tegen een bepaald niet sterk spelende Puidokas en ver toefde dan ook veelal op de bank. Die verzwakking kan zich nog wel eens opbreken bij" Den Bosch. Want nog afgezien van die slechte tien minuten bij Leiden; als Kees Akerboom straks eens een wat mindere dag heeft - hij gooide zaterdag weer alles raak - verliest Den Bosch hoe dan ook de slag rond de ring. Waarmee meestal ook de wedstrijd. Punt twee was die ontzettend effec tieve manier waarop Leiden in de eerste helft verdedigde. Onge looflijk fel en toch 'netjes'. Den Bosch wist er totaal geen raad scheen er een ongekende score van 35-15 op het bord. Het was dat, uiteraard, Kees Akerboom in die paar minuten voor rust een aantal toverballen losliet, want anders zou het verschil op min stens 30 punten zijn bepaald. Punt drie dus de ineenstorting die tegelijkertijd de wederomstandig van het nog steeds toch zeer ster ke Bossche collectief inluidde. Tot groot vermaak van de net gearriveerde Bossche supporters raakten Leiden volle dig de kluts kwijt, juist toen de blauwe machine begon warm te draaien. De twintig punten waren zo weg. Alleen, op het moment dat Den Bosch de touwtjes in handen wilde nemen stond de klok op tien minuten. En als door een tovenaarsstok beroerd hees Leiden zich toen plotseling weer uit het moeras waar het al bijna tot de nek in zat. Van de negen puntjes die de thuisploeg toch weer uitliep dankzij een korte, sterke fase leverde men er be hoedzaam spelend zes weer in. Dat kon, want toen was de tijd verstreken. Wallaart keek na af loop bedachtzaam voor zich uit. Hoe die plooi zo snel mogelijk glad te strijken? Dat is de vraag. AD VAN KAAM x tegen Den Bosch. Dan Cramer, Kees Akerboom n voor een voldongen feit. LEIDEN-DEN BOSCH 77-74 (45-32). Scorers: Leiden - Plaat, Parker en Pui dokas 14, Woudstra 12, Van Solm 9, Bruinsma 6, Kruid hof 4, C. Plaat en Kip 2. Den Bosch - Akerboom 29, Cramer 18, Kirkland 8, Es- veldt 6, Barker 5, Dekker 4, Faber en Van Essen 2. AMSTELVEEN-LEIDEN 73-103 (33-53). Scorers: Amstelveen - Fopma 24, Filer 18, Wiel 13, Runia 12. Boots 6. Leiden - Parker 24, Puidokas 13, Bruinsma en Woudstra 12, Kip en M. Plaat 10, Van Solm en C. Plaat 8, Kruidhof 6. AMSTELVEEN - Behalve natuurlijk winnen was de tweede opdracht die Parker in zijn tweede duel van het weekeinde tegen Amstelveen mee kreeg heel simpel deze: maak van die zwakke tien minuten na rust geen gewoonte, zorg ditmaal voor een soepele overgang. Zo ongeveer had coach Han Wallaart zijn spelers ingeseind en als extra maatregel zette hij na de pauze niet een willekeurig vijftal in het veld, maar mensen van wie hij redelijkerwijze kon verwachten, dat zij gehoor zouden geven aan zijn oproep. Welaan, een complex behoeft die periode beslist niet te worden. Zijn "uitverkorenen" werkten in tegenstelling tot voorgaande wedstrij den dermate concenscieus mee, dat juist in die fase Amstelveen gena deloos onderuit werd gehaald. De terugslag kwam nu pas aan het slot. Maar daar zat Wallaart na de 73-103 overwinning in het geheel niet mee. Al met al een uitstekend vierentwintiguurtje voor Leiden dat eerst moei zaam kauwend Den Bosch, maar vervolgens met grote happen Amstel veen verorberde. "Algezien van de eerste en de laatste paar minuten ben ik nu zeer tevreden", verklaarde Wallaart na afloop. Ik was vantevoren niet gerust, want ten eerste ging er zaterdag heel wat fout en ten tweede was Amstelveen, dat eerder onverwacht van Amsterdam verloor, na tuurlijk belust op revanche. Iedereen heeft echter goed aangevoeld wat de bedoeling was. Geen verslapping ditmaal, gewoon doorwerken. Het liep als een trein." Dat deed het zeker, tenminste toen Leiden na een wat moeizame start (14-14 na tien minuten) het tempo verhoogde. Amstelveen wist al snel geen raad met de felle en razendsnelle Leidse verdediging en toen nie mand minder dan Harrie Kip zich met een 4 uit 4 in de kijker speelde sloeg bij Leiden de vlam over. Kinsbergen vluchtte in twee time-outs, Wallaart wisselde vier man ineens en de balans sloeg volledig door naar Leidse kant 33-53 bij rust. Vervolgens kwam dus het cruciale moment. Zou het vijftal Fopma. Runia, Filer, Boots en Wiel nog een herkansing krijgen of maakte Leiden een eind aan die slechte gewoonte? Het antwoord lag na vijf minuten klaar. Leiden, met Mitchell Plaat voorop, rende op volle snelheid verder, ver waarloosde niemand en niets, ook het scoren niet. Een wissel van drie man ineens bracht zelfs nog meer vaart en na tien minuten was de voorsprong opgelopen tot 30 punten: 47-77. En toen vond Tony Parker het tijd voor een one-man-show. "Gentleman" Tony, zich tot dan toe helemaal in dienst stellend van het team, trad uit de schaduw en zette in tijdsbestek van een paar minuten de hele hal op stelten. Alles kon hij op dat moment en hij ging dat het er even op leek of hij was daar in die Bankrashal op zijn eentje bezig. Amstelveen keek toe hoe Parker uitliep naar 61-99; er was niets tegen te doen. Pas aan het slot hervond Amstelveen, dat ook dit seizoen geen echt team zal worden maar slechts een verzameling aardige bailers is, zichzelf en pakte nog wat terug. Met medeweten van Leiden dat het zo wel best vond. De plooi is gladgestreken en Plaat is een betere baller dan Runia. AVK LEIDEN - De basketballers van Spaarbank Trotters hebben in de seizoensouverture bij DSS niet kunnen overtuigen. De eerste di visieformatie van Leo de Knijff won wél verdiend met 66-76. In de rayon eerste klasse versloeg het Noordwijkse MSV Leider dorp met 77-69, terwijl Lisse de zege in Amsterdam moest laten (48-41In diezelfde poule verloor het leeggelopen Luba met 96-75 van Snel Reizen uit Dordrecht. Een afdeling lager won Blitz bij BVO (64-75). Ten slotte werd het rolstoelbasketbalteam van De Sleutels derde in e^n toernooi in Eindhoven. Trotters ging zaterdagavond op be zoek bij DSS. De Haarlemmers hebben hun eerste-divisiebewijs te danken aan het feit dat US zich op het allerlaatste moment uit die klasse heeft teruggetrokken. De Leidenaars hadden wat moeite om in hun spel te komen, door de trainingsperikelen (pas vlak voor de start van de competitie werd De Knijff aangetrokken). Tot aan de rust ging het gelijk op. Pas halverwege de tweede helft werd de zone van DSS aan flarden ge schoten. MSV keek tot tweemaal toe tegen een tienpuntsachterstand aan. Het Noordwijkse lengtevoordeel werd echter in de tweede helft be ter uitgebuit. Peter Goozen kon daardoor uitgroeien tot topscorer met 24 punten. Lisse dat uitkomt in een ander rayon stond bij de rust nog met twee punten voor bij Blue Stars. Gebrek aan ervaring zorgde ervoor dat de hoofdstede lingen die achterstand ongedaan konden maken. Luba liep de afgelopen week leeg na wat interne problemen. Bo vendien kwamen de spelers die hadden toegezegd te komen, op hun gegeven woord terug. Met een verzwakt team moest Jan van Bemmelen daarom aantreden te gen Snel Reizen. De 96-75 ne derlaag was duidelijk te voorzien. Het Alphense BVO kon in de eerste periode niet door de zone van Blitz komen (22-36). Na de bas ketwisseling buitten de Voor schotenaren bovendien hun lengtevoordeel (Peter de Weijs) goed uit. Topscorers: Broekhof 17 en V.d. Zaag 16. De rolstoelbasketballers van De Sleutels verloren slechts één keer van de organiserende vereniging EGS in Eindhoven (20-36). De overige drie duels werden van respectievelijk Hoensbroek (29-16), DISO (26-12) en Mara thon (25-24) gewonnen. LEIDEN - In de Promotieklasse van de veldkorfbalcompe- titie leed het Leidse Fides Pacta tegen Sperwers een ge voelige nederlaag. Met 13-8 werd de ploeg van het duo Hensen/Sjardin van het veld geveegd. De Danaïden, dat de afgelopen week met veel problemen kampte met trai ner Gerard Bos kwam in het Brabantse Asten een gelijk spel overeen tegen Klimop. De Leidse derby Zuiderkwar- tier-Crescendo werd een monsteroverwinning voor Zui derkwartier. De geel-blauwen namen revanche op het onnodig verlies van vorige week. Crescendo werd daar het slachtoffer van: 13-3. Klimop-De Danaïden 6-6 (2-3). De Danaïden is de "problemen week" bijna zonder kleerscheu ren doorgekomen. Het eerste succes voor het twaalftal van De Danaïden was reeds vrijdag avond geboekt, toen bekend werd dat trainer Gerard Bos na een lijmpoging van zijn discipe len toch zijn ingenomen stand punt inzake de samenstelling van zijn selectiegroep terugtrok en weer op de oude, zij het voor hem niet bevredigende voet wilde doorgaan. Het tweede kleine suc cesje was uiteindelijk toch nog het gelijke spel tegen Klimop. Ondanks het gemis van twee trai ningen en het ontbreken dus van een optimale voorbereiding zag De Danaïden kans in de laatste vijf minuten een achterstand om te zetten in een voorsprong. De achterstand die De Danaïden in de tweede helft opliep (5-4) kon geheel worden geschreven op conto van het eerste aanvalsvak. Bij een Leidse voorsprong van 2-4 zag het toen weer voor de korf verschijnende aanvalsvak geen kans om tot scoren te komen, zo dat de marge niet groter werd. Klimop bleef daardoor in de race en zag uiteindelijk kans een 5-4 voorsprong te creëren, die welis waar door Hennie Devilee en Kees Christiaanse werd wegge werkt, maar het enthousiaste LEIDEN - ln de veldcompetitie handbal zijn er, ondanks de weinig stimulerende instel ling van het NH.V. die de zaalcompetitie duidelijk als hét gebeuren aanmerkt, toch nog wedstrijden die de kijkers boeien. Zoals het treffen in de landelijke eerste klasse tussen de damesploegen van Oase en HVS in Oud Ade. Een signaal aan het adres van het NH.V., dat overigens niet nalaat te benadrukken dat de vereni gingen, die er prijs op stellen om op het hoogste niveau van de veldcompetitie (eerste klas se landelijkuit te komen er komend seizoen voor dienen te zorgen dat zij over een ver hard veld beschikken. Het treffen tussen Oase en HVS, rivalen van oudsher, toonde aan dat men in de buitenge westen van de regio F vanhet NH.V. echt nog wel warm kan lopen voor veldhandbal. Mo gelijk dat de kritische bezoe kers fouten genoeg hebben ge constateerd maar zij zullen toch getroffen zijn door de in zet van beide teams en de voortdurende spanning die er daardoor heerste. Het score verloop is voor die spanning een goede graadmeter, 3-0 voor HVS, 3-3 vlak na de rust 5-3 voor HVS en 5-4 met als slot een drietal schoten van Oase tegen het houtwerk. Het bleef dus 5-4 voor HVS, dat vooral aanvallend wat meer in de mars had, maar met de winst toch iets teveel kreeg. Bij Oase lieten de beide doel- verdedigsters, Monique van der Meer en Jeanette de Haas, goed werk zien evenals hun collega aan de overzijde Mar- ja van der Helm. De dames van MMO blijven het als debutanten in de landelij ke tweede klasse goed doen. Ook tegen UVG uit Schiedam hielden de pupillen van Carel Caron huxi blazoen onge schonden. De wedstrijd, die afgelopen donderdag in Rijpwetering werd gespeeld UVG trad gisteren aan in een toernooi) eindigde na een 6-5 voorsprong bij de rust, in een royale 15-10 zege voor MMO. Elly van Leeuwen met 7 tref fers en Lydy Vink met 5 tref fers waren bij MMO de ge vaarlijke schutters. De heren van Olga/Saturnus pasten zich bij het veldgebeu- ren aan door een toernooi in Parijs te spelen. Foreholte- dames was gisteren vrij. Inde afdeling boekten de dames van HW'70 een magere zege op Wing 2, rust 2-1eindstand 4-3. Do Verhagen was in de Voorschotense ploeg weer van de partij en dat was te mer ken. In de overigens weinig imponerende aanval van HVV'70 scoorde zij tweemaal loepzuiver. Olympia leverde tegen ODIS defensief goed werk, maar aanvallend zal trainster Wil Geurts nog wel enige kopzor gen hebben. De produktie was gisteren tenminste niet groots, rust 5-2, eindstand 7-5. In de derde klasse hadden de dames van Olga/Saturnus afgelopen donderdag geen enkele moeite wet Rijnstreek 1,10-5. De roodwitte defensie was van meetaf goed gesloten en aanvallend was de forma tie van trainer Fred Geurts duidelijk veel schotvaardi- ger. Met name Marja de Graaf hield voor Rijnstreek een voortdurende bedreiging in. MSV overklaste DSO 2, rust 6-4. eindstand 11-6. Een score, die met wat zuiniger omspringen van de geboden kansen stellig hoger zou zijn uitgevallen. Bij de heren nam HVV'70 het na een snel bereikte 6-0 voor sprong wel wat te gemakke lijk op tegen de reserves van Westlandia. Alleen daardoor kwam er voor de gasten in Voorschoten nog een "nor male" .uitslag uit de bus, rust 10-3, eindstand 14-8. OIympia'72 was over de gehele linie de mindere van het Haagse SOS. rust 6-16, eind stand 14-21. Fred Zonneveld, Walter Lambo en Marcel Westvoorde waren bij de Was- senaarders de toonaange vende spelers. Foreholte stuitte bij Oase, dat slechts met een wissel aan trad, niet op de verwachte te genstand, rust 8-2 en eind stand 18-3 voor de mannen van Cor Bakker. In het Voor- houtse doel was Piet van Dam vrijwel onpasseerbaar en Piet van Kampen dirigeerde de aanval van de groenwitten zoals dat van een centrale op bouwer mag worden ver wacht. Behalve dat hij de bal goed liet rondgaan, scoorde hij ook nog eens vijf treffers. FRANK BONTE Klimop kreeg in de laatste mi nuut loon naar werken. (6-6). Overige doelpunten: Ruud Vis- scher, Yvonne Kamerling, Kees Christiaanse en Hennie Devilee. Sperwers-Fides Pacta 13-8 (7-4). Volgens trainer Jan Hensen kampt Fides Pacta op dit ogenblik met het probleem dat een kansrijke positie niet doel treffend wordt afgewerkt. De zuiverheid is uit de ploeg. Zo zag Dik Onderwater geen van zijn doelpogingen in de korf belan den. Ook het moeten spelen op schoenen zonder noppen op het gladde gravelveld werd als een nadeel ondervonden. Fides zag aanvankelijk wel kans gelijke tred te houden met Sperwers, maar vlak voor rust liepen de Rotterdammers van 4-4 uit naar 7-4. De Fides Pacta-ploeg kon nog terugkomen tot 8-7, maar de zuiver schietende Rotterdam mers kwamen in een ommezien op 11-7. De ploeg van Jan Hensen was daardoor een verslagen ploeg en kon niet verhinderen, dat Sperwers het verschil nog groter maakte: 13-8. De Leidse treffers kwamen op naam van: Ronald v.d. Velde, Hennie Piket, Joke Noordervliet 2x, Patricia Gottmer 2x, Nico Pi- kaar 2x. Zuiderkwartier-Crescendo 13-3 (7-2). In de Eerste klasse zullen dit seizoen in totaal 12 derby's wor den afgewerkt, waar Zuider kwartier-Crescendo de eerste van was. Het pikante van deze Leidse derby was ook dat het tevens een onderling treffen was van twee trainer/coaches die elkaar zeer goed kennen, n.l. Ko de Haas con tra Frans de Haas. Crescendo, de ploeg van Frans de Haas, kwam van een wel zeer koude kermis thuis. Want Zui derkwartier had dit treffen aan gegrepen om zich te revancheren van het verlies van vorige week tegen Blauw Wit. Al gauw werd het iedereen duidelijk wat dat be tekende. Zuiderkwartier ont wikkelde in het begin van de wedstrijd een kracht dat Cres cendo maar ternauwernood kon beantwoorden. Crescendo moest na twintig minuten afkoppelen en gaf zich toen al gewonnen. Zonder al te veel inspanning, en geholpen door het fantasieloze korfbal van Crescendo ontwik kelde Zuiderkwartier een één- richtingskorfbalspel dat uitein delijk in een verdiende 13-3 mon sterzege uitmondde. De doelpunten van Zuiderkwartier werden gescoord door. Dirk Jan de Kreek 3x, Joep van Dam 2x, Wil de Wit 2x, Rens Henze 2x, Kit ty v.d. Mark, Carla Akse, Toos van Dam en Albert de Groot. By Crescendo: Ria Baak. Louis Kok en Chris Driesse. Pernix-Kinderdijk 5-4 (2-1). Door deze tweede overwinning in suc cessie is Pernix boven aan de ranglijst terecht gekomen, daar mee gestalte gevend aan de wens zo snel mogelijk weer terug te ke ren in de Promotieafdeling. Het verschil in doelpunten was niet groot, mede doordat Pernix bij een 3-1 voorsprong geen kans zag verder uitte lopen. Pernix kwam halverwege de tweede helft zelfs nog onnodig in moeilijkheden. Bij een 4-3 voorsprong verzuim den de Leidenaars een toegeken de strafworp te verzilveren, zodat Kinderdijk zelfs nog op gelijke hoogte kwam. Eelco Koolhaas tenslotte zorgde ervoor dat de twee winstpunten toch in Leiden bleven (5-4). Treffers van: Janko Breedveld, Kees Hortensius 2x, Kees v.d. Kraan. TOP-Animo 9-9 (4-3). TOP speelde tegen Animo een zeer sterke wedstrijd. De ploegen waren volledig aan elkaar gewaagd en van een krachtsverschil kon ook geen sprake zijn. Als TOP met één of twee doelpunten voor stond haalde Animo middels een tussensprint in en andersom het zelfde. De wedstrijd die onder uitstekende leiding van scheids rechter Van der Laken stond, eindigde in een gelijkspel 9-9. De Sassenheimse doelpunten waren van: Jan Willem Simmelink 2x, Ilse Moonen, Bert Staal, Anne v.d. Zaag 2x, Harold Simmelink 2x, Hanneke Breedyk. Quick-De Algemene 14-13. De Al gemene is er net niet in geslaagd om de tweede winst naar zich toe te trekken. In Dordrecht stonden twee zuiver schietende ploegen tegenover elkaar, zij het dat Quick na 90 minuten korfbal één doelpunt meer had gescoord dan De Algemene. De Leidse doel punten waren van: Hennie Rus man 2x, Sannie Rusman 2x, Bert Molloy 2x, Ruud v. Vliet 3x, Wim v. Vliet 2x, Janny Iterson en Je roen de Boer. In de Derde klasse boekten zowel Fiks als Velocitas overwinnin gen. Fiks won na een stugge en stevige partij korfbal met 5-2 van Valto. De doelpunten werden ge scoord door Herma Tobé, Jeroen Huizing, Aad Knetsch en Rob Nonhebel. Velocitas had het heel wat gemak kelijker. De Leiderdorpers ble ken voor Oranje Nassau te sterk en kwamen via doelpunten van Rien van Poelgeest en Carla Egertal snel op 2-0. Marjolein Verbeek en Marjolein Nobbe zorgden ervoor dat de ruststand 4-0 werd. In de tweede helft bleef de druk van Velocitas voortdu ren. Wel kwam O. Nassau op 4-1, maar Henk Schutte herstelde de marge. Leon Brouwers en Rien van Poelgeest vergrootten de voorsprong tot 7-1, waarna Oranje Nassau nog éénmaal te- genscoorde. GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19