Yan der Plas "spitsvondig RCL: "zo doorgaan of roer omgooien?" Noordwijk erg simpel langs "braaf" SSS RVVH vecht vete uit over rug van RBB Katwijk nog te traag MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 SPORT SPORT I SPORT SPORT KLAASWAAL - Zo op het oog zag de krachtmeting in Klaaswaal er wat dreigend uit voor Noordwijk: het pas gepromoveerde SSS zou in zijn eerste thuiswedstrijd best eens krachtig kunnen dwarslig gen tegen de landskampioen, alle gebrek aan routine ten spijt. Aangevuurd door het eigen volk wil zo'n ploegje wel eens boven zichzelf uitstijgen en verrassin gen behoren dan ook juist in dat soort wedstrijden tot de moge lijkheden. Maar in de praktijk viel dat zater dag heel erg mee, of tegen, het is maar van welke kant je het be kijkt. De adder onder het Klaas- waalse gras stak geen moment de kop op, maar pitte kalmpjes voort. De roodwitten namen voor rust afstand van SSS (0-1), lieten daarna nogal wat kansen onge bruikt, maar rolden de Klaaswa- lers in het laatste kwartier gelijk een karpet op: 0-3. De hoek- schoppenverhouding onder streepte nog eens het overwicht van de landskampioen: 2-14. Ondanks de superioriteit speelde Noordwijk geen imposante partij voetbal. De vlagerige, van de zij kant komende wind op het tame lijk onbeschermde SSS-complex was daarvoor een te storende fac tor. De roodwitten begingen bo vendien nogal eens de fout de bal door de lucht te spelen, terwijl nu meer dan ooit schuifvoetbal noodzakelijk was. Trainer Buter na afloop: "We waren ons heel goed bewust datje over de grond moest spelen. Maar je kunt je iets voornemen, dat wil nog niet zeg gen dat je het in het veld ook al tijd kunt realiseren". Tal van Noordwijkse plaatsfouten kwamen ook gewoon voort uit slordigheid en hadden niets te maken met de invloed van de wind. SSS speelde netjes, het poogde geen moment het grote verschil te compenseren door hard op te treden. Wat dat betreft verdienen de Klaaswalers een pluim. Daarbij moet het dan wel blijven, want inhoudelijk had SSS niet veel in de melk te brokkelen. De technische vaardigheid van de Klaaswalers is matig, het combi natievermogen gering. Beste, brave, nijvere borsten, maar dan heb je het wel gehad. Van Harskamp leidt Ter Leede naar winst SASSENHEIM - De botsing tussen de zaterdagtwee deklassers Ter Leede en ZCFC was de wedstrijd van Jan van Harskamp. Niet al leen joeg de lange Sassen- heimer de Zaanse defensie voortdurend de stuipen op het lijf, maar ook bezorgde hij met twee gescoorde goals zijn ploeg de 2-1 winst. Van Harskamp, die bekwaam werd gesteund door zijn flankspelers Pieter van der Plas en Peter Bergman, liet al in de opening van het duel geen twijfel bestaan over zijn snode aanvalsplannen. Van al zijn acties ging dreiging uit; de kwetsbaarheid van de Zaanse defensie werd prompt onthuld. Nadat ZCFC-doelman Ben Stronks de opgekomen Cees van der Zwart van scoren had afgehouden, sloeg nog geen minuut later Jan van Hars kamp gretig toe met een flit sende schuiven 1-0. Volle pond Ter Leede greep die openings goal aan als middel om het vertrouwen op te poetsen. Waar ZCFC in het begin het initiatief nog in handen had, eisten de Sassenheimers na rust het volle pond op. Met name Jan van Harskamp deed dat. ZCFC-verdediger Bas de Groot kon zijn daden drang tijdelijk afstoppen met een redding op de lijn, maar toen de bal via het hoofd van Van der Plas en de lat terug- caramboleerde voor de voe ten van de centrumspits, was het pleit beslecht. ZCFC speelde de wedstrijd plicht matig uit, voelde zich versla gen, maar kwam via invaller Rob Meyer zowaar nog tot een tegengoal. Een treffer even wel, die als mosterd na de aantrekkelijke voètbalmaal- tijd kwam, die vooral door smaakmaker Jan van Hars kamp was opgediend.. Twee aantrekkelijke kansen kreeg SSS in de gehele wedstrijd. De eerste na een kwartier toen spits Huisman gevaarlijk doorbrak en doelman Dortmundt zijn inzet nog net met de voet kon keren. En de tweede vlak na rust toen opnieuw Huisman in buitenspel positie mocht doorgaan en voor langs schoot. Van deze speler moest het komen bij SSS en aan gezien Simon van Beveren hem verder volkomen in de zak had, hadden de Noord wijkers verder geen kind aan de Klaaswaalse vuurlijn. Die was trouwens toch al verzwakt door een vrij ernstig ongeval in de 25ste minuut van de eerste helft. Bij een kopduel kwamen Frans v.d. Veen en de linkerspits Cor v.d. Heiden met de hoofden tegen elkaar. Met "bebloede koppen" moesten zij het veld ruimen; beiden werden naar een ziekenhuis in Rotter dam gebracht. Van der Heiden werd matig vervangen door Makkenze en Van der Veen heel verdienstelijk door Jack Manu- putty. Behoudens die paar inci dentele mogelijkheden voor SSS beheerste Noordwijk de strijd vollledig, maar er werd te slordig gecombineerd om echt pressie te kunnen uitoefenen. In de 22ste minuut werd het toch 0-1. Strijk en John Manuputty stuurden uit een hoekschop de bal naar Brö- ring die iets te gehaast uithaalde. De wat van het doel afwaaierende kogel werd echter door de snel naderbij sprintende Van Beveren hard langs doelman Bons ge jaagd. Heel lang duurde het in de tweede helft voordat Noordwijk de Klaaswaalse illusies definitief smoorde. Het spel van SSS leek de roodwitten ook niet erg te in spireren. Gerlof miste een uitste kende kans op 0-2 en stond bo vendien buitenspel toen Bröring een kwartier na rust goed profi teerde van een lelijke misser van de onzekere doelman Bons en de bal tussen de palen kopte. Vol gens de Noordwijkers stond Gerlof niet hinderlijk buitenspel, maar op advies van de grensrech ter werd de treffer geannuleerd. Na een half uur maakte Gerlof zijn fouten goed. Hij zette zijn bewaker handig op het verkeerde been en klopte doelman Bons met een laag schot. In het laatste kwartier werd SSS weggespeeld. Met een kopbal uit een goede voorzet van Strijk zorgde John Manuputty vlak voor tijd voor 0-3. RUUD PAAUW Quick Boys-spits Martin van der Plas toonde zich zaterdag tegen Barendrecht weer e laat hij goalie Scheffers op beheerste manier kansloos. i koele af werker. Hier KATWIJK - Quick Boys-speler Martin van der Plas liet zich za terdagmiddag tegen Barendrecht andermaal van zijn spitsvondige kant zien. Met twee fraai ge scoorde doelpunten bracht de jonge centrumaanvaller de 2-0 eindstand op het scorebord. De Katwijkse goalgetter typeerde met die doelmatige handelingen het verschil tussen de thuisclub en de gasten uit Barendrecht. Waar de manschappen van trai ner Jan Rab gedurende de hele wedstrijd een optisch overwicht kenden, maar nooit echt gevaar stichtten, sloeg Quick Boys via Martin van der Plas onbarmhar tig toe. Barendrecht ging als vanouds vol gens het 4-4-2 systeem te werk, de aanwas van een viertal nieuwe Zwart Wit-krachten ten spijt. In de aanval kwam de ploeg dus weer mankracht tekort, terwijl de defensie volgens de beproefde manier op één lijn opereerde en het middenveld met een over schot aan voetballers was bezet. Bas Hokke en in mindere mate Ben Rüter moesten het venijn voor Barendrecht aandragen. Veel kwam daar niet van terecht, want weliswaar werd de bal aar dig rondgespeeld tot aan het Katwijkse strafschopgebied, maar daarna volgde steevast een zwakke voortzetting. Quick Boys beantwoordde deze speeltrant in de beginfase overi gens met een aarzelend uitge voerde tactiek. Merkwaardig ge noeg reageerde de ploeg van Arie Lagendijk zichtbaar verrast op het toch uitgekauwde concept van Barendrecht. Met name Freek Rienks liep als verdediger voortdurend te 'zwemmen', nu hij geen tegenstander in zijn na bijheid wist. En in aanvallend op zicht schakelde hij zich wél fre quent in bij de opbouw, maar ge brek aan maatgevoel ontkrachtte zijn waarde als aanspeelpunt. Niettemin nam de thuisclub na een kwartier de leiding. Aan de lin kerkant combineerden Martin van der Plas en Jaap Heerikhui- sen in eerste instantie in een laag tempo. Opeens schakelde het duo naar een hogere snelheid over, waardoor de complete de fensie van Barendrecht uiteen werd gerafeld. Met een beheerste inzet voltooide Martin van der Plas de briljant verlopen samen werking: 1-0. Quick Boys controleerde de zaken na die goal op uitstekende wijze, al moet daarbij wel worden aan getekend dat de Katwijkers ook in die fase de opgezette buiten- spelval van Barendrecht over het hoofd bleven zien. Na de doelwisseling kwam aan die ontwikkeling een einde; Arie La gendijk bleek de puntjes bij zijn manschappen op de i te hebben gezet. De Katwijkers, bij wie goalie Theo Guyt zich gebles seerd had moeten laten vervan gen door Benno Wiggers, loerde slim op een counterkans. Die kwam, toen voorstopper Wim van der Heuvel ter hoogte van de middenlijn de bal aan Teun van der Plas verspeelde. De rechter spits kon vervolgens vrij op doelman Scheffers afstevenen. Scheffers, die zijn heiligdom op tijd had verlaten en pakte Van der Plas vervolgens op een bepaald onnette manier buiten zijn straf schopgebied. Scheidsrechter Kwakman achtte de overtreding tot verbazing van de Katwijkse achterban niet ernstig genoeg voor een officiële waarschuwing. Barendrecht-trainer Jan Rab pro beerde na die 'meevaller' het on heil nog af te wenden met de ver vanging van verdedigende mid denvelder Ton Paap door aan valler Michel Beukers. Ook de erkende pinchhitter Kees van der Meer mocht nog opdraven voor verdediger Van der Heuvel, maar effect sorteerden die mutaties niet. Want ook toen bleek, hoezeer het chronisch gebrek aan productivi teit aan Barendrecht ligt veran kerd. En dat nu typeerde het ver schil met Quick Boys, dat wél de beschikking had over een ge makkelijk scorende spits. Op aangeven van Arie Haasnoot stelde Martin van der Plas nog maals zijn vizier op scherp af. Op koele wijze demonstreerde hij goalie Scheffers zijn 'spitsvon digheid'. JAN VAN DUYN RIDDERKERK - RWH dobberde dan toch niet helemaal stuurloos rond, zaterdagmiddag in de ont moeting met Rijnsburgse Boys. Want waar het bestuur van de Ridderkerkse Voetbal Vereni ging Hercules in de afgelopen week en bloc afstapte van de ver antwoordelijkheden, nu enige kritische leden fel hadden gea geerd tegen de "vette" onkoste- nuitbetalingen aan een niet au tochtone speler, verzaakten de voetballers van de club geen moment hun plichten. In de vorm van een 3-2 triomf antwoordden de 'veldwerkers' op het gekisse bis, dat binnenskamers de ge moederen zo hoog had opge klopt. Ondanks die overwinning moest RWH ook zaterdagmiddag 'in leveren'. Voorstopper Rob van Luik gaf zich na rust te openlijk over aan een privé-oorlog met de eveneens bepaald niet lelieblan ke Henk van der Zwan. Zijn na- trapbeweging werd door 'wed strijdbewaker' Van Dijk terecht met uitsluiting gehonoreerd. Maar ook met 10 tegen 11 man slaagde de équipe van Ton de Hoop er in een geslaagde greep naar de macht te beramen. Die hoe dan ook verrassende ont wikkeling paste in feite geheel in de geest van de voetbalvoorstel ling, die nooit naar de schoon heidsprijs dong, maar verder al datgene bracht, wat de echte lief hebber zo mateloos kan boeien. RWH - Rijnsburgse Boys was een botsing tussen twee spelopvat tingen, waarin de eenvoud triom feerde. De thuisclub liet de ge groepeerd voetballende Rijns burgers het initiatief, waarbij balverovering de inleiding vormde van de simpele, maar doelmatige tegenstoot. Het mid denveld werd in het Ridderkerk- se kamp voor het gemak maar overgeslagen; driftig werd ge speculeerd op de individuele ca paciteiten van linkerspits Cor van 't Zelfde en de snelheid van de loopwonders Erik den Hartog en Bert Kampsteeg. De tijden van de prille zaterdag- voetbaldagen leken bij RWH weergekeerd, niettemin, van de Ridderkerkse counters ging on tegenzeglijk meer dreiging uit dan van de RBB-aanvallen. Dat bleek vooral, toen libero Martin Toet definitief naar het midden veld was opgeschoven om na de afgang van Van Luik het 'mans- voordeel' in klinkende munt om te zetten. Het verliep evenwel an ders dan RBB had gehoopt, want LEIDERDORP - De enige zekerheid, die RCL-trainer Theo de Waard na het 0-3 thuisver- lies tegen Nieuw Lekkerland heeft, is dat hij nu weet wat er allemaal mankeert aan zijn team. Een ogenschijnlijk dreigende RCL-aanval. Peter Piket en Pierre van Gemerden (op de voorgrond) proberen de bal over doelman De Vos te koppen. De pogingen leverden niets op. ROTTERDAM - Derdeklasser Katwijk heeft bij Unicum een punt laten liggen. Omdat de ploeg in de eerste helft te traag speelde en bovendien vrouwe Fortuna niet aan haar zijde h'ad, moest met een 0-0 gelijkspel ge noegen worden genomen. Trainer Huegenin zag zijn discipe len in de eerste helft aardig voet ballen. Omdat het tempo echter iets te laag lag ontbrak het verras singselement. Tot het zestien me ter gebied ging het goed, maar daar stokten de Katwijkse aan- valspatronen. Toch leverde het overwicht nog wel enige kansen op. Aad Koelewijn schoot echter op de paal en wat later kopte Amerik van Duivenvoorde de bal op de lat, terwijl een schot van Aad Koelewijn eveneens het houtwerk trof. Na de rust wisten de Katwijkers het tempo op te schroeven, maar dat leidde tot een te gretige jacht. Dit maakte het spelbeeld rommeliger, terwijl Unicum bovendien in de counter steeds gevaarlijker werd. Vlak voor tijd moest de Katwijkse doelman Rein Casius met een reflex een nederlaag voorkomen. „Ik sta voor een dilemma", stelde hij na afloop. „Doorgaan of het roer omgooien. Maar ik weet nog niet precies wat de mogelijkhe den en onmogelijkheden van mijn spelers zijn, er van uitgaan de dat je het eerste klasseschap wilt behouden. Dat laatste zal trouwens een moeilijke zaak worden, want we kwamen kwali tatief gezien tegen Nieuw Lek kerland te kort. Veel slechtere ploegen zullen we toch niet aan treffen, want alle clubs zijn onge veer zo sterk". i De oefenmeester uit Ridderkerk zal daarom in de komende dagen diep gaan nadenken hoe hij de doodlopende weg wil gaan verla ten. In de pauze toonde hij al zijn wil aan om 'herstelwerkzaamhe den' te verrichten aan het vlagge- schip van RCL. Aanvoerder Koos Haneveld hoefde in de tweede helft niet meer terug te keren. En voor de geroutineer de laatste man is wisselen een onbekend begrip. „Want in die acht jaar dat ik in het eerste speel, ben ik in geen enkele wedstrijd er ooit eruit gehaald", vertelde hij. „Het prikt me wel, maar ik kan er toch wel vrede mee hebben. Hij (De Waard) zal het wel in het be lang van het elftal hebben ge daan". De vervanging van Haneveld was overigens terecht. Haneveld le verde aan het eerste en derde te gendoelpunt een 'bijdrage' door zijn collega's in de RCL-defensie geen rugdekking te geven. En dat is fataal. Zeker als Nieuw Lek kerland de tegenstander is, want de drie aanvallers (De Bruin, Koudstaal en Boel) zijn allen in staat hun directe opponent uit te spelen. Het openingsdoelpunt was een doeltreffend voorbeeld. De van Schoonhoven overgekomen Koudstaai slingerde zich al in de 8ste minuut kinderlijk eenvoudig langs zijn directe tegenstanders Daaf Brandt en Lijs van Egmond, waarna hij uithaalde, 0-1. Amper tien minuten later toonde Kees de Bruin aan dat hij wel zijn wilde en lange haren kwijt is, maar zijn streken bepaald nog niet heeft verleerd. De rechter spits daagde zijn bewaker Martin Kamminga uit voor een persoon lijk duel. Toen deze niet hapte, dribbelde De Bruin naar de 20 meter lijn om daar vandaan tref zeker te schieten, 0-2. Omdat de kracht van de promo vendus in de eerste klasse in de voorhoede ligt en de RCL-ach- terhoede de in de loop der jaren opgebouwde reputatie 'degelijk en betrouwbaar' weer te grabbel gooide, was het derde doelpunt slechts een kwestie van tijd. In de 36ste minuut speelde Arie van de Ham Koudstaal in de diepte aan. De fysiek sterke puntspeler koos voor een avontuur, dat werd be kroond: 0-3. Wat stelde RCL hier tegenover? Bitter weinig. Waande de ploeg uit de Alblasserwaard zich in een lui lekkerland; RCL kon de weg naar een afgang niet verlaten. De Leiderdorpers dobberden stuurloos rond. Dick van der Bijl kon zich niet ontpoppen als de regisseur van de RCL-aanvallen. Hans Braat had het moeilijk ge noeg met zijn tegenstander Van de Ham, terwijl de voorste linie (Doeselaar, Van Gemerden «n Piket) de verdediging geen mo ment kon ontlasten. De Waard koos in de rust daarom voor een maximum aan wissels. Linkervleugelverdediger Kam minga nam de rol van Haneveld over. Bankzitter Hugo Minder hout verving Kamminga op de flanken, terwijl Fred Pleyter de momentenvoetballer (wat hij geen moment kon waarmaken) Peter Piket verving. Door Pley- ter's ijverigheid kreeg de onge veer 300-koppige RCL-aan- hang enigszins de indruk dat de voorwaartsen van hun club ook meededen. De enige twee kansen (Van Gemerden en Pleyter) wer den echter verknald. Toch kon er in de tweede rondgang één positief puntje worden ge constateerd. RCL slaagde er in die fase in de 3-0 achterstand te consolideren. En dat is al een vooruitgang... HERMAN POOS de met weinig agressie uitge voerde pressie van de Boys liep telkens dood in het 16 meter-ge bied. Waar een achttal geladen Ridderkerkers paraat stond om de lange haal als probaat wapen in werking te stellen. En dan werd de defensieve zwakte van de tot verdedigers omgeschoolde aanvallers Perfors en Cas Zwaan in één-tegen-één situaties zicht baar. Cas Zwaan was de wedstrijd toch al weinig bemoedigend begonnen. Nadat de door tweelingbroer Jan weggestuurde Peter Hogewo- ning rakelings naast had geknald, reageerde Zwaan even later aan de overzijde niet alert genoeg op een voorzet van Van 't Zelfde, zo dat Cees Steketee 1-0 kon scoren. RWH-middenvelder Piet de Jonge waande zich vervolgens even handballer, zulks tot onge noegen van arbiter Van Dijk, die Henk van der Zwan de kans op 1-1 bood. De penalty werd echten gestopt door goalie Van Vliet, waarna Cas Zwaan op zijn beurt in het strafschopgebied 'hand tastelijk' werd na een dwarrelbal van Van 't Zelfde. Van elf meter schoot Den Hartog wél raak: 2-0. Rijnsburgse Boys sukkelde ge schonden op de tweede helft af, maar bloeide vlak voor rust weer op, toen libero Ronald Maasdam RBB-middenvelder De Kroon een vrije val liet maken. Vanaf de stip trof ook de door bondscoach Van Lingen geobserveerde Toet de roos: 2-1. Met Ruud van der Voort voor De Kroon ging de ploeg van Herman Wijnands na rust in de achtervol ging, maar die werd door een ver gissing van Gé Perfors rigoureus afgestopt. Steketee en Maasdam konden zodoende Den Hartog de 3-1 laten bejubelen. Diezelfde Den Hartog werd later nog zijn derde goal onthouden, doordat Nico Zwaan onbestraft diens in zet uit het doel mocht slaan. Het maakte allemaal weinig uit, nu RBB niet verder kwam dan een tegengoal van Van der Voort. Zo dat de voetballers van RWH za terdagmiddag een stuurgroep vormden binnen hun stuurloze vereniging. (De) Hoop op een be ter voetballeven is er dus nog, daar in Ridderkerk.. GERARD VAN PUTTEN Lisser Boys rammelt bij Bolnes in alle linies LISSE - Het gebrek aan stoot kracht is Lisser Boys is de ploeg in de wedstrijd tegen Bolnes andermaal opgebro ken. Net als een week werd een nederlaag geleden. Bol nes won met 1-0. Het gevolg is dat Lisser de ploeg na twee wedstrijden onderaan staat. Volgens trainer Landzaat ligt de fout niet zo zeer bij de voorhoede, maar speelt het hele team onzorgvuldig, traag en met te weinig overtuiging. Dat laatste was tegen Bolnes goed te merken. Bolnes, zeker geen hoogvlieger, is gedu rende negentig minuten geen moment echt in gevaar ge weest. Integendeel. Met de straffe wind in de rug bracht de ploeg zijn spitsen al direct in stelling en de Boys stelden er niet veel tegen over. Op het middenveld ging het nog wel, maar zodra de bal diep werd gespeeld ging het mis. Her haaldelijk liepen Van Zijp en Monteny buitenspel, was de pass te hard of onnauwkeu rig. Omdat ook de persoonlij ke duels verloren gingen is de nul van de Lisser ploeg snel verklaard. Een week eerder was de voorhoede duidelijk het zwakste gedeelte van het elftal, zaterdag rammelde het werkelijk in alle linies. Ook Bolnes speelde onsamen hangend en met weinig in zicht, maar de ploeg had het geluk dat middenvelder Kees Liedorp in de twintigste mi nuut wel scoorde, wat de Lis ser centrumspits Rob van Zijp vijf minuten eerder had nagelaten Ook na rust werd er zo slordig en gehaast gespeeld dat het voor Bolnes een koud kunstje was om de voorsprong tot het einde vast te houden. Lisser Boys zou er goed aan doen weer snel de draad van de goed verlopen oefencampag ne op te pakken. Daarin werd wel gescoord en dat is wel no dig om wedstrijden te win nen. WILL MOERER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17