PS V is veel te "gastvrij" Feyenoord: "Dit was gewoon stom" m \wmrm AZ: "WAKEN VOOR ONDERSCHATTING' Rentree Cruijff onmogelijk SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Zijn gezicht drukt het al uit: scheidsrechter Jan Keizer wilde hard optreden bij onregelmatigheden i strafschopgebied. Hier geeft hij Ajax de tweede penalty. Huub Stevens is het er duidelijk niet mee eens. Boeve vloerde en Arnesen de score tot 3-1 mocht opvoeren. Tot dat moment was PSV, afgezien van het doelpunt van Brandts, immers niet verder gekomen dan wat goochelwerk van Koster waarmee Boeve nogal eens in verlegenheid werd gebracht. Na rust paste Koster zich evenwel aan aan zijn collega's. Des te ver rassender was dan ook de uitval van vrije verdediger Willy van de Kerkhof, die in de 21e minuut na een passje van Van der Kuylen de kwetsbaarheid van Ajax wist aan te tonen: 3-2. Achteraf bleek het niet meer dan de uitzondering die de regel beves tigde dat de Eindhovenaren op dit moment te zeer met zichzelf overhoop liggen of op belangrij ke punten (spitsspeler Ted May- bank met name) kwaliteit te kort komen. In dat licht moet dan ook de te ruim uitgevallen overwin ning van Ajax worden gezien. Het team is aanvallend wat sterker geworden dank zij het feit dat Piet Hamberg eindelijk zijn competitiedebuut heeft kunnen maken (Beenhakker: „Hij heeft aan de verwachtingen vanmid dag voldaan"), maar is zeker nog niet op het niveau dat door de produktie van vijf goals wordt gesuggereerd. Ajax kwam uit eindelijk zover dank zij een veld- doelpunt van Arnesen en een pe nalty (de enige die discutabel was) van Lerby. Vaclav Jezek: "Toch mag dat Ilvis geen probleem zijn' ROTTERDAM - Feyenoord vertrekt vandaag zonder Jan Peters naar Finland, voor het eerste Europa-Cup-II-duel met lives Tampere. Do spits van de Rotterdammers loopt nog altijd met een voet in het gips, als souvenir van het competitieduel tegen FC Utrecht. Feyenoord ziet het eerste tref fen met de Finse amateurs, ondanks andere uitspraken, overigens zelfverzekerd te gemoet. „Wat kwaliteit en er varing betreft, mag die ploeg natuurlijk geen probleem zijn", aldus trainer Jezek, die vorige week het bekerduel li ves Tampere-Hakka bij woonde (lives werd na straf schoppen uitgeschakeld). „Conditioneel zijn ze goed, maar die jongens spelen sim pel en soms blind. De grootste tegenstander zal dan waar schijnlijk ook wel het veld zijn. Dat is zonder meer slecht'. AZ'67-FC Den Haag 4-0; FC Utrecht-Sparta 5-1; FC Twente-Wage- ningen 2-1; Willem II-Go Ahead Eagles 6-1; Ajax-PSV 5-2; Feyenoord-Roda 2-3. AZ'67 5 5 0 0 10 16- 3 Twente 5 4 0 1 8 11- 8 Feyenoord 53 11 7 11-5 Ajax 5 3 117 16-11 MW 5 3 1 1 7 8-6 Roda JC 5 3 0 2 6 14- 8 Willem II 530269-7 Utrecht 5 2 1 2 5 9-8 NEC 5 13 1 5 7-7 PEC Zwolle 5 0 5 0 5 3-3 Groningen 5 1 2 2 4 11-10 Wageningen 5 1 2 2 4 8-8 Excelsior 5 1 2 2 4 9-11 PSV 5 1 2 2 4 5-7 Den Haag 5 1 1 3 3 6-13 NAC 5 0 2 3 2 4-11 Sparta 5 1 0 4 2 4-13 G.A. Eagles 5 0 14 1 5-16 EERSTE DIVISIE Eindhoven-Heracles 0-1; FC Den Bosch-DS'79 0-1; SW-Volendam 0-1; Veendam-De Graafschap 2-0; Heeren veen-Haarlem 0-0; Helmond Sport-Amsterdam 1-0; Telstar-Cam- buur 2-2; Vitesse-Fortuna 4-1; Amers- foort-Vlaardingen 0-0. Vitesse 5 3 2 0 8 12- 6 Heerenveen 52307 11-5 Haarlem 5 3 1 1 7 9-4 DS'79 5 2 2 1 6 8-4 Volendam 5 2 2 1 6 6-3 Telstar 5 2 2 1 6 8-7 Graafschap 5 2 1 2 5 9-9 Eindhoven 5 2 1 2 5 5-6 Veendam 4 2 0 2 4 7-6 Vl'dingen 4 12 14 2-5 Amsterdam 5 1 2 2 4 5-6 Den Bosch 5 2 0 3 4 3-4 Amersfoort 5 1 2 2 4 3-5 Helmond Sp Heracles Fortuna S SW VVV Cambuur 1. Welzl (AZ'67)6 2. Eriksen (Roda JC) en Petursson (Feyenoord)5 4. Rohde (Twente), Hazelhekke (Wage ningen), Nygaard (AZ), Molenaar (Ajax) en Nanninga (Roda JC)4 komende weken staan te wachten. En met name dat te gen Sparta. "We zullen er voor moeten wa ken, dat we tegenstanders niet gaan onderschatten. Wat dat aangaat heeft het duel van vorige week tegen Excelsior ons de ogen geopend. Het was toen een zege met de hakken over de sloot, maar zeker in deze competitieaanloop zeer welkom". Toch kende AZ ook in het duel tegen FC Den Haag (4-0 voor de Alkmaarders) momenten waarop de ploeg verslapte. Drie kwartier vanaf het mo ment dat het elftal een voor sprong van 2-0 had veroverd tot aan een kwartier spelen na de hervatting leek de Noord hollandse club alle inspiratie verloren te hebben. Dat er daarna nog tweemaal werd gescoord telde al niet meer voor de 8000 toeschouwers, die zich een leuker avondje voetbal hadden voorgesteld. Als enig excuus mocht mis schien gelden dat er voor een leuke wedstrijd twee ploegen nodig zijn die min of meer te gen elkaar opwegen. FC Den Haag kwam daar zaterdag avond zeker niet voor in aan merking. De Hagenaars, ge handicapt door schorsingen van Albertssen en Wickel en door blessures van Van der Zwan en Tempelman, kwa men er helemaal niet aan te pas. Al na drie minuten keek de formatie van Hans Kraay tegen een achterstand aan toen Spelbos op de midden lijn Van Leeuwen de bal ont futselde en zonder problemen ROTTERDAM - Twee trainers stonden voor een raadsel. Zoals Feyenoords' rustige Vaclav Je zek pal na het verlies tegen Roda JC het "onverklaarbaar" uit- brieste over het zwakke begin van zijn ploeg, zo moest zijn win nende tegenpool en collega Piet de Visser het "onbegrijpelijk" lanceren voor de wijze waarop het duel was beëindigd. In de twee overeenkomstige trai ners-monologen lag dan ook het gehele verloop opgesloten van de niet bepaald hoogstaande, maar wel spectaculaire confrontatie. De wereld van verschil die gaapte tussen de eerste en de tweede helft van Feyenoord-Roda (2-3, na 0-3) werd daarin treffend uit gedrukt. mocht oprukken tot in het strafschopgebied. Zijn schot was voldoende om de weinig zekere doelman Havenaar te passeren. Twaalf minuten la ter stelde AZ de zege veilig via Jonker. Pas in de negentiende minuut van de tweede helft zette AZ de doelpuntenmachine weer aan. Daarvoor had de Haagse aanvoerder Mansveld een in zet van Tol op aangeven van AZ's beste speler Weijsters van de doellijn gehaald en was daarna zelf eenmaal ge vaarlijk. Pen punterde de bal na aangeven van Mansveld net naast het doel. In die ne gentiende minuut tikte Welzl een lage voorzet van Nygaard eenvoudig in, waarmee de Oostenrijkse spits ook weer zijn doelpuntje meepikte. Een kwartier later waren de rollen omgedraaid. Welzl kreeg een kans, miste door de bal tegen Mansveld te schie ten, waarna Nygaard scoorde, 4-0. Dat was het enige waar Kraay vrede mee mocht heb ben. Eerst door Jezek: "Op twee, drie uitzonderingen na liep iedereen bij ons verkeerd in de eerste helft", herinnerde de Tsjech zich pijnlijk scherp. "De dekking was slecht, de opbouw was slecht, de organisatie was slecht; kortom alles was slecht. Bij 0-2 verloren ze bovendien totaal de kop, gin gen ze blind aanvallen en gingen ze zonder opdracht één op één lo pen spelen. Dat was de directe aanleiding tot 0-3. Daarna heb ben ze zich dan wel hersteld, maar als ze woensdag in Finland ook op deze manier beginnen, krijgen ze het zelfs tegen lives Tampere nog moeiliik". Piet de Visser liet zich in ongeveer gelijke bewoordingen uit. Alleen in omgekeerde volgorde. Hij kon beginnen met de lof en moest eindigen met kritiek. "Na die ge routineerd en vooral bekeken ge speelde eerste helft, heb ik tegen mijn spelers gezegd: trek je nou niet terug, want dan wordt het een rommelpot. Blijf spelen op 4-0, de kansen zijn er. Maar dat deden ze niet. Opeens was er weer die terugval. Ze lieten zich jterugzetten, sloegen zelf het middenveld over en werden te nerveus in kansrijkes situaties. Feyenoord was na de pauze in derdaad agressief, maar dat mag toch geen handicap zijn?". Dat was het echter wel voor Roda waardoor de pot die bij een pau zestand van 0-3 allang gelopen had moeten zijn, alsnog van wur gende spanning werd voorzien. In één lange bevlieging gooide Feyenoord na rust alle remmen los, belust op revanche voor de wanprestatie van de eerste rond gang. Verder dan 2-3 konden de Rotterdammers echter niet rei ken, waardoor tenslotte als troostprijs alleen resteerde dat toch nog aan klantenbinding was gedaan. Het was héél hard nodig óók, na die STRAFSCHOP-OEFENING AJAX AMSTERDAM (GPD) - Mocht het nog altijd niet imponerende Ajax het op papier zwakke Dynamo Tirana in de eerste ronde van het Europa-Cuptoernooi niet in de officiële speeltijd en een verlenging kunnen verslaan, dan kan het nog altijd vertrouwen op zijn strafschoppenspecialisten. Gistermiddag werd uitgebreid geoefend in het nemen van straf schoppen. Dat was te danken aan de medewerking van PSV en scheidsrechter Jan Keizer, die tot vijfmaal toe (Brandts, Stevens tweemaal, Zwamborn en Mole naar) weigerde om een gele kaart uit te delen, maar wel hard in greep toen zich onregelmatighe den voordeden in het strafschop gebied van de Eindhovenaren. Molenaar, Arnesen en Lerby mochten daardoor van elf meter prijs schieten en Ajax een veel te hoog uitgevallen overwinning bezorgen: 5-2. Al na vijf wedstrijden hoeft PSV, met een achterstand van zes pun ten op leider AZ'67, weinig aspi raties meer te koesteren op een kampioenschap. Trainer Thijs Libregts schreef dat na afloop toe aan de gastvrijheid die door zijn pupillen tot op zekere hoogte werd getoond: „Ajax heeft van middag te veel ruimte van ons gekregen. De deur werd iedere keer wijd open gezet. Pas in het strafschopgebied kwamen van middag de tackles. Je weet dan datje risico's loopt. Of die penal ties terecht waren is niet belang rijk. Ze werden gegeven en daarmee uit". Ajax greep die voordeelaanbiedin gen aan om zichzelf na een zwak ke periode (verlies tegen Wage ningen, gelijkspel bij NAC) weer wat moed in te praten. Het geloof in eigen kunnen was behoorlijk aangetast door een groot aantal blessures. Terwijl PSV „alleen" Postuma, Poortvliet en René van de Kerkhof moet missen, zit Ajax al weken zonder Ling, Öphof (hij blesseerde zich vrijdag op de training opnieuw), Meutstege en Ziegler. Bovendien ontbrak Schoenaker wegens een schor sing en moest Frank Rijkaard al na een half uur uitvallen nadat hij in botsing was gekomen met Adrie van Kraay. Trainer Leo Beenhakker voelde er de afgelopen weken evenwel niets voor om de uitpuilende zie kenboeg als excuus aan te voeren voor de minder goede resultaten. In plaats daarvan heeft hij een be roep gedaan op de routiniers in het elftal. Zij moesten „initiatief' tonen om de jongeren te inspire ren en te begeleiden. De enige, die daaraan in de ogen van Been hakker geen gevolg gaf was Hen- ning Jensen. Om die reden werd hij in de thuiswedstrijd tegen Wageningen uit het veld gehaald en werd hem voor de wedstrijd tegen NAC opnieuw duidelijk gemaakt dat hij zich wat nadruk kelijker moest manifesteren. „Hij heeft topvoetbal gespeeld, zo dat je van hem iets meer mag verwachten. Op een. gegeven moment heb ik gesteld: wie niet vecht sneuvelt. Wel, Jensen heeft het tegen NAC laten afweten vandaar dat ik hem vanmiddag op de reservebank heb neerge zet", aldus Beenhakker. Jensen is door zijn trainer zodanig teleurgesteld dat hij overweegt naar Denemarken te gaan. Op de Deen moest alsnog een beroep worden gedaan toen Rijkaard, vermoedelijk met een gebroken teen, naar de kant moest. Tot dat moment had de pas 18-jari- ge Rijkaard opvallend zelfverze kerd en overtuigend achter zijn verdediging lopen voetballen, waarmee hij zijn veelzijdigheid nog eens demonstreerde. Deson danks kon ook hij Ajax tijdens zijn kortstondig optreden gis termiddag niet geheel schadevrij houden. In de 22e minuut kopte Brandts de bal uit een corner van Koster achter Schrijvers. Voor Brandts was dat een van de weinige keren dat hij in positieve zin in beeld kwam. Tevoren had hij namelijk een groot aandeel gehad in de openingstreffer van Lerby (bij een uittrap van Schrij vers verloor de lange voorstopper een kopduel van Kieft) en in de 13e minuut na rust stond hij aan de basis van het Amsterdamse strafschoppenfestival. Brandts haalde volkomen onnodig Lerby onderuit, waardoor de naar het middenveld opgeschoven Mole naar (zijn plaats als rechtsback werd overgenomen door Wijn berg) van een afstand van elf me ter zijn vierde treffer mocht afle veren, waarmee hij nu topscorer van Ajax is. Nauwelijks vijf minuten later leek het duel, waarin ditmaal maar 13.000 toeschouwers geïnteres seerd waren (vorig jaar waren dat er nog 22.000) al beslist toen de voor Kraay ingevallen Scheepers AMSTERDAM (GPD) - Ajax en Johan Cruijff zijn het in prin cipe eens over een tijdelijke samenwerking in dit seizoen, maar het bestuur van de Am sterdamse club ziet geen mo gelijkheden om de speler in derdaad in te zetten. De KNVB staat een optreden van Cruijff in De Meer in de weg, daarbij verwijzend naar de reglementen die dit jaar zijn aangepast. Zij schrijven voor, dat een speler maar éénmaal per seizoen overschrijving mag aanvragen. ,f$ovendien"zegt Eric Vilé, voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal, ,,had hij vóór 15 juli speelgerech tigd voor Ajax moeten zijn. Daarom zie ik voor Cruijff geen mogelijkheden om dit seizoen voor Ajax te spelen, ook niet als amateur". Trainer Beenhakker wil graag van de diensten van Cruijff gebruik maken omdat hij op dit moment nogal wat gebles seerde spelers in de gelederen heeft: Jk denk dan -vooral aan de libero-positie" Overigens zou Cruijff slechts korte tijd in Amsterdam ac tief kunnen zijn. Tot 19 no vember gaat hij met zijn hui dige club, de Washington Di plomats op tournee en eind fe bruari moet hij zich weer in de Verenigde Staten melden. In de tussentijd ligt de competi tie in Nederland anderhalve maand stil zodat zijn aandeel voor Ajax tot ten hoogste 10 wedstrijden beperkt zou blij ven. Cruijff: „Ajax heeft een beroep op me gedaan; als vrienden dienst ben ik bereid om als amateur te komen. Prof in Nederland wil ik niet meer zijn". Voorzitter Harmsen van Ajax voegt daar evenwel aan toe dat het „onmogelijk is om Cruijff te krijgen". ,Jn een verzoek om dispensatie zie ik dan ook niets. Over het aan trekken van Cruijff als prof hoeven we helemaal niet te praten. Dat is te duur." ALKMAAR - De positie, waarin AZ'67 zich na vijf competitie- dagen heeft gemanoeuvreerd, is van ongekende weelde. Immers, sinds Georg Kessler het roer bij de Noordhollan ders in handen heeft, heeft ook hij moeten constateren, dat AZ's competitiestart op eredivisieniveau zelden re den tot optimisme vormde. Dat er na twee jaar iets is ver anderd in de Alkmaarder Hout moge duidelijk zijn: de ongeslagen positie van AZ op de ranglijst met tien winst punten uit vijf duels levert daarvan het beste bewijs. Daarom ook waakt Georg Kessler als een kantonnier van rijkswaterstaat over het springtij. Die beperkte dijk bewaking, die de coach hééft ingesteld, moet een indom melen van zijn pupillen voor komen. Hij, de oefenmeester die er vanuit gaat dat zijn formatie zich in het Europa cupduel van woensdagavond tegen Red Boys kwalificeert voor de tweede ronde, kent de gevaren in de duels die AZ de voor 23.500 Kuipklanten zo ver bijsterende aanvangsfase. Daarin gaf Roda de Jezek-ploeg zo'n ho geschool-lesje in doelmatigheid en alertheid, dat binnen 25 minu ten driemaal een Limburgse goal moest worden afgeroepen. In dat tijdsbestek was de zwakte van Feyenoords middenveld en de fensie schaamteloos blootgelegd. In die korte tijd ook was getoond hoe sterk Roda aanvallend kan zijn als de kracht van het mid denveld naar behoren wordt be nut. Op weg geholpen door een foutieve pass van Jan van Dein- sen (tweede minuut al) en verder voortgetrokken door de midden velders De Jong en Marijnissen, ijlde Roda naar 0-2. Nanninga was tweemaal "langs" geweest en dat was Feyenoords schutteren de defensie pijnlijk hard duide lijk gemaakt. In alle simpelheid- Nanninga nam de bal niet eens aan, maar zette gewoon twee keer zijn slof eron der in de ruimte die hij daarvoor kreeg- werd daarmee aange toond waar het bij Feyenoord al lemaal aan schortte. Dat was heel wat. Laatste man Nielsen liep te bibberen als een debutant, gele- genheidsvoorstopper Troost (voor de geschorste Balkestein) liep te "zwemmen" omdat de lepe Roda-spits hem steeds beetnam met zijn "terugval-tactiek"en de middenvelders liepen te dromen van betere tijden. Alleen linker spits Pierre Vermeulen gaf tegen zijn oude club nog wel eens eens blijk van oorspronkelijkheid en klasse. Tot aan de pauze bleef hij een een ling. Immers, ook toen het Rot terdamse elftal op eigen gezag besloot één op één te gaan spelen, bleef het voetbal te steriel en vol risico. Het bleek bij de goal van Marijnissen, die dwars door het centrum kon versnellen op een dieptepass van Ehlen (0-3 dus); het bleek ook uit de woorden van doelman Joop Hiele. "We liepen ongelooflijk stom te voetballen. Als Roda een beetje slimmer was gebleven, hadden ze ons naar een afgang kunnen voeren". De Oranjeklant zelf voorkwam dat overigens, door Eriksen eenmaal af te stoppen, maar had ook in de tweede helft nog een paar maal kansloos gelaten kunnen wor den. Want ook toen de druk groeide kwam Roda herhaalde lijk door in twee tegen één, of drie tegen twee situaties. Zo slagvaardig echter als voordien was gehandeld, zo hulpeloos rea geerden de Limburgse aanvallers (Hendriks!) later. Het had voor trainer De Visser aanleiding kunnen zijn het aantal aanvallers te verminderen. De coach die zo graag het offensieve voetbal pre dikt liet zich daartoe echter niet verleiden. Hij wisselde wel. maar deed dat consequent. Verdediger Hanssen kwam voor verdediger De Wit, aanvaller Meyer kwam voor aanvaller Eriksen. Het getuigde van dapperheid, vooral omdat Feyenoord het na de pauze ingezette offensief dui delijk een non stop karakter wil de geven. Dat lukte ook, omdat Budding als stand-in voor de tra ge Bouwens, meer snelheid en lef op de rechterflank bracht. Roda was aanvankelijk bovendien to taal van de kook. De ene kopbal op de lat (Troost) van het eerste bedrijf, werd na rust dan ook snel gevolgd door Rotterdamse tref fers. petursson scoorde uit een strafschop na hands van De Wit, Van Til kopte later de 2-3 langs Jongbloed. Een sluitpost die verdere schade voorkwam en gistermiddag uit groeide tot één van de grote man nen van Roda. Niet de grootste evenwel. Die eer was weggelegd voor Kees Bregman; 33 jaar, maar nog altijd een laatste man van grote klasse. Een delegatie van het Duitse Arminia Bielefeld, ge komen om te kijken "of Bregman nog wel voldoende kracht had", kreeg dan ook een zeer overtui gend antwoord op de vraag en kwam snel rond met de libero. Dinsdag worden de contracten definitief getekend, waardoor ook Roda verlies leed in Rotter dam. De echter verliezer moest uiteraard het grillige Feyenoord heten. In eerste instantie natuurlijk door de nederlaag, in tweede instantie ook door het povere spel aan de vooravond van het eerste Europa Cup II-duel, Joop Hiele hief dan ook de waar schuwende vinger en stak de hand in eigen boezem. "Ook in de tweede helfl lieten we het ach terin veel te bloot Liggen", consta teerde de goalie. "Als we woens dag net zo spelen, krijgen we zelfs van die amateurs drie goals om de PAUL DE TOMBE ATLETIEK - De Italiaan Pietro Mennea levert nog steeds uitste kende prestaties. De winnaar van de 200 meter op de Spelen van Moskou liep gisteren in het Ita liaanse Rovereto de 200 meter in 20,07 seconden. WIELRENNEN - De Italiaan Gio vanni Battaglin heeft het afgelo pen weekeinde de eendaagse wedstrijd Milaan-Turijn voor be roepsrenners gewonnen. Bat taglin legde de 224 kilometer lan ge rit afin 5 uur en 40 minuten. In de sprint versloeg hij zijn landge noten Francesco Moser en Ro berto Ceruti.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13