Dumpen chemisch afval in zee nog zeker tien jaar Beroep tegen vrijspraak van Libanees Nederland als "medicijnkast", het kan anders Scholten nog meer overtuigd: boycot is nodig Nog geen zicht op steun voor olieboycot Z.-Afrika KRAKERS BESCHULDIGEN AGO NKF wordt speerpunt metaal-cao Nieuwe onderhandelingen .over afsluiten haven-cao. Weer hartchirurg op zijspoor ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Jan Nico Scholten, Tweede-Kamerlid voor het CDA, is na een reis naar de Verenigde Naties in New York en een zojuist onafhanke lijk geworden Zimbabwe, ge sterkt in zijn overtuiging dat een olieboycot tegen Zuid-Afri- ka nodig is om de onderdrukte zwarte bevolking in dit land te helpen. Toch blijft Scholten zich loyaal opstellen tegenover de regering-Van Agt, die voor een dergelijke boycot eerst steun zoekt bij andere Europese lan den, een toezegging die werd af gedwongen door de motie- Scholten in juni van dit jaar. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het zal nog wel geruime tijd duren alvo rens de regering duidelijkheid kan verschaffen over de mede werking van met name de Scan dinavische landen aan een olie boycotvan Zuid-Afrika. De steun van die landen blijkt tot nog toe niet overtuigend. Premier Van Agt zei gisteren na het wekelijkse kabinetsberaad „dat zich nog geen lange rij van steun- verleners heeft gevormd". Zoals bekend heeft de regering aan de Tweede Kamer, die een olieboy cot wil, toegezegd te zullen pro beren daarvoor bij andere landen steun te krijgen. Het gebrek aan steun komt met name voort uit de reactie van en kele van die landen (zoals Dene marken) dat zij geen behoefte hebben aan zo'n boycot omdat zij toch geen olie hebben of exporte ren, zo gaf Van Agt toe. ROTTERDAM (GPD) ROTTERDAM - Het zal nog zeker tien jaar duren alvorens het dumpen van chemisch afval in de Noordzee verleden tijd is. Scholten: politiek signaal Directeur C. van der Burgt. van de Directie Noordzee van Rijkswa terstaat zei dit gisteren in Rotter dam tijdens een symposium over het in zee lozen van gevaarlijke stoffen. Volgens Van der Burgt heeft het bedrijfsleven die tijd nodig om andere oplossingen voor het chemisch afval te vin den. Buiten zijn beschouwing liet de Rijks waterstaat-man de twaalf miljoen ton bagger uit de grote rivieren, die sterk verontreinigd is met sterke metalen. Het ziet er niet naar uit dat er binnen afzien bare tijd andere mogelijkheden zijn dan het in zee dumpen. Van der Burgt zei dat Nederland een middenpositie inneemt wat betreft het dumpen van che misch afval. Zweden geeft hele maal geen ontheffingen meer, terwijl de Verenigde Staten er volgend jaar mee stopt. Engeland is daarentegen nog heel soepel met het verlenen van vergunnin gen. Een van de conclusies van het symposium is dat het huidige we tenschappelijk onderzoek wel in staat is om een indruk te geven wat de gevolgen voor het milieu zijn van de dumpingen van che misch afval in zee, maar dat het onderzoek van kankerverwek kende stoffen nog te wensen over laat. Een andere conclusie is dat de stof fen die op de zwarte lijst van het Internationale Verdrag van Oslo tegen de Verontreiniging van de Zee staan, door elk van de twaalf lidstaten anders wordt geïnter preteerd. Het symposium vindt het noodzakelijk dat hierin ver andering komt. Een laatste bevinding is dat de testmethodes voor onderzoek naar mogelijke schade aan het le ven in zee dringend moeten wor den vernieuwd. TNO heeft hier voor een zogenaamd Toetsen- boek opgesteld. Directeur Van der Burgt van Rijkswaterstaat hoopt dat de andere landen de aanbevelingen uit dit boek zullen Scholten heeft zich ter plaatse laten informeren over enerzijds de gevolgen van dergelijke olieboycot van Zuid-Afrika voor het sterk van dit land afhankelijke Zimbabwe. Aan de andere kant is voor hem vast komen te staan dat het na de politieke onafhankelijkheid zaak is, Zimbabwe zo snel mogelijk ook ecocomisch onafhankelijk te laten worden. En daar is westerse, en ook veel Nederlandse steun bij nodig. Aan de ene kant is een olieboycot van Zuid-Afrika, die door de geringe omvang maar weinig kwaad kan aanrichten in Zimbabwe, als politiek signaal aan het adres van Zuid-Afrika van groot belang. En aan de andere kant het extra steunen van de opbouw van nieuwe verbindings wegen voor het door andere landen omgeven Zimbabwe, dat de olie en andere goederen met name uit de havens van Mozambique zal moeten gaan krijgen. Volgens Jan Nico Scholten is het helpen van Mozambique bij het opbou wen van havens in de grote kuststeden - „en Nederland heeft daarvoor gespecialiseerde kennis' - tegelijkertijd het helpen van het jonge Zim babwe. De Nederlandse regering heeft toezeggingen gedaan om extra geld uit te trekken aan Zimbabwe en de verwachtingen daar zijn hoog gespannen. De toekomstverwachtingen van de bevolking van het land zijn over de hele linie vrij hoog, zo is de indruk van het Nederlandse Tweede-Kamer lid. Er moet daarom veel hulp komen uit het Westen om grote interne problemen te voorkomen. Volgens Scholten valt het op dit moment wel mee met de voor het voet licht getreden spanningen tussen de twee voormalige guerrillaleiders, Robert Mugabe, de huidige premier, en Joshua Nkomo. Er wordt royaal samengewerkt en dat geldt ook voor de resterende blanken in het land. De meest negatieve reactie van een blanke was wel: „Mugabe heeft in ieder geval nog geen fouten gemaakt", aldus Scholten. AMSTERDAM (ANP) - Het ge bouw van de AGO verzekerings maatschappij aan d? Heren gracht in Amsterdam is gisteren door Amsterdamse krakers be klad. De AGO heeft hypotheken verstrekt aan de eigenaar van het beruchte kraakpand de Groote Keijser, Beerents. De krakers be schuldigen de AGO van mede plichtigheid aan speculatie. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Kabelfabriek NKF (4.000 werknemers) met vestigingen in Delft, Delfzijl, Waddinxveen, Amsterdam en Errtmen zal een speerpunt gaan vormen bij de onderhandelingen voor een nieuw metaal-cao, nu het overleg met de centrale metaalwerkge versorganisatie FME is vastgelo pen. Bij NKF speelt nog een apart cao-probleem. Het concern dat is onderverdeeld in NKF en Draka, kent twee verschillende cao's. De Industriebond FNV probeert al geruime tijd om samen met de ondernemingsleiding, die dat ook wil, deze arbeidsovereen komsten ineen te schuiven zodat het hele bedrijf onder de me taal-cao gaat vallen, inplaats van zoals nu, nog gedeeltelijk onder een aparte Draka-cao. *4u is deze samenvoeging op losse schroeven kofnen te staan door dat er geen nieuwe metaal-cao is. NKF heeft de bonden gisteren aangeboden om dan maar uit te gaan van de oude metaal-cao 1979-1980, maar volgens be stuurder Van der Veen van de In dustriebond FNV betekent dat voor de ongeveer duizend Draka werknemers dat ze er op onder delen achteruit gaan. De bonden willen bij het samensmelten van de twee cao's bij NKF meteen onderhandelen over concrete materiële zaken. NKF voelt er blijkens een gisteren uitgegeven verklaring niet veel voor het voortouw van de me taal-cao te nemen, zeker niet nu de centrale werkgeversorganisa tie in de metaal FME heeft beslo ten niet verder te praten over een nieuw arbeidscontract waarin de bonden ondermeer één procent loonsverhoging willen verwer ken. De besprekingen tussen NKF en de bonden zijn gisteren dan ook op initiatief van de bon den afgebroken. dat deze zaak van dermate belang is dat twee rechtsinstanties zich erover moeten buigen. Wanneer de zaak voor het gerechtshof wordt behandeld was gisteren nog niet bekend. ROTTERDAM (GPD) - De Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ), het overlegorgaan van werkgevers in de Rotterdamse haven, heeft gisteren van de ver- voersbonden FNV een telexbe richt ontvangen waarin zij aan kondigen weer rond de tafel te willen gaan zitten om te onder handelen over de haven-cao. In het telexbericht worden door de vervoersbonden FNV vijftien punten opgesomd, die de agenda moeten vormen voor de nu weer op gang komende onderhande lingen, zoals onder meer. - het afsluiten van een cao voor twee jaar; - een aanvullende koopkracht garantie van twee procent in cen ten; 25 dagen (al ak- toeslag voor vies, vuil zwaar werk; - vakantie nas koord); - 1 mei een officiële feestdag; - drie dagen verlof bij ziekte echt genote; - verlaging van de VUT-leeftijd naar 61 jaar (is nu 62 jaar); - op 55-jarige leeftijd van de ploe gendienst naar de dagdienst met behoud van inkomen. Op de inmiddels afgeronde leden vergaderingen en de diverse be stuursvergaderingen binnen de vervoersbonden FNV is bepaald dat er vóór 1 oktober een akkoord dient te worden bereikt. In het licht van de nu weer op gang ko mende onderhandelingen rond de haven-cao valt te verwachten dat nu ook de onderhandelingen met de sleepdiensten in de Rot terdamse haven weer op gang zullen komen. Ook bij de sleep diensten is op dit moment druk overleg binnen de bedrijfsgroep en tussen de bedrijfsgroep en de directie gaande. CNV Het laatste bod van de havenwerk gevers voor een tweejarige cao is voor de vervoersbond CNV alles zins aanvaardbaar als basis voor een hervatting van het overleg. Vooral de mogelijkheid van een andere loonsiructuur, die 1,25 procent mag kosten, spreekt de bond aan. De voorzitter van de bedrijfsgroep watervervoer van bond CNV, C. Zwijnenburg, zei gisteren op een bestuursvergade ring van de vakafdeling havens in Driebergen dat het zeer teleur stellend zou zijn "indien de klei ne groep van links-radicalen op nieuw kans ziet, het overleg on mogelijk te maken". Volgens hem is de impasse, nu de achterban van de vervoersbon den FNV het bod van de werkge vers heeft verworpen, zo groot, dat het er alle schijn van heeft dat er de komende jaren geen cao's in de haven zullen komen die door alle partijen kunnen worden af gesloten. DEN HAAG (ANP) - Prinses Julia na en Prins Bernhard zijn niet aanwezig bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Sta- ten-Generaal. Er zullen die dag in de gouden koets dan ook twee zitplaatsen leeg blijven Alleen Koningin Beatrix en Prins Claus nemen in dit voertuig plaats bij de tocht die de koninklijke stoet maakt van het paleis op het Lan ge Voorhout naar het Binnenhof in Den Haag. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. H.D.W. Klein Bre- teler, gaat in beroep tegen de be slissing van de rechtbank om de verdachte van de moord op de zoon van de Turkse ambassadeur vrij te spreken. De 26-jarige in Amerika wonende Libanees -r* i /"rjTJT) Moustafa H.A. werd donderdag OCCkCFS (XX ±\)I na afloop van de rechtszitting vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De openbare aanklager had twintig jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist. Hij achtte bewe zen dat de Libanees in opdracht van het "gerechtigheidscom- mando voor de volkerenmoord op de Armeniërs" de zoon van de Turkse ambassadeur in ons land op 12 oktober van het vorig jaar in Den Haag had vermoord. De rechtbank sprak de man echter wegens onvoldoende bewijs vrij en stelde hem op vrije voeten. Mr. Klein Breteler, die zijn besluit gistermiddag bekend maakte zei Hoogste straf stenengooiers: vier maanden AMSTERDAM (ANP) - De politie rechter in Amsterdam, mevr. mr. Van Erp Taalman Kip. heeft gis teren straffen variërend van eën maand voorwaardelijk tot vier maanden, waarvan twee voor waardelijk, opgelegd aan de rel schoppers, die op 19 augustus bij de ontruiming van de Prins Hen drikkade zijn gea-resteerd we gens stenen gooien naar de mo biele eenheid. De politierechter heeft evenals vo rige keer bij de berechting van de rellen op Koninginnedag, in geen van de gevallen poging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel bewezen, wel openlijke geweldpleging, een minder ern stig delict. "PvdA hongert naar macht" EINDHOVEN (ANP) - PPR-frac- tieleidster Ria Beckers, heeft vandaag tijdens een ledenverga dering van de PPR in Eindhoven de Partij van de Arbeid verweten eigen regeringsmacht zwaarder te laten wegen dan de noodzaak van een rechtvaardig so ciaal-economisch beleid en een echte vredespolitiek. In haar rede beschuldigde me vrouw Beckers het bestuur van de PvdA het nieuwe kabinet al gemaakt te hebben aan de hand van opiniepeilingen; De PvdA moet zich volgens het bestuur nu al binden aan D'66 en via D'66 aan het CDA. Over de mogelijkheid van een progressief kabinet met onder meer de PPR wordt ge zwegen, aldus mevrouw Beckers. Velen zouden eens een kritische blik in hun medicijnkastje moeten werpen. DEN HAAG (GPD) - Is Neder land één grote medicijnkast? Het lijkt er wel op, want er wordt in dit land heel wat af- geslikt, gespoten, gedronken en gedruppeld. Per jaar wor den er zo'n 400 miljoen pijn stillende poeders, tabletten en dragees verkocht en onge veer 75 miljoen laxeermid delen. Veel van die middelen zijn nuttig, maar het is lang niet altijd nodig om medicij nen te gebruiken. Het blad "Koopkracht" van Konsumenten Kontakt komt met deze gegevens en vestigt alvast de aandacht op (weer) een boek over het genees- middelengebruik in ons land. Het is een kritisch werk. geti teld "Geneesmiddelen in Ne derland" en geschreven door Lucas Reijnders en anderen. Het komt eind oktober op de markt en men zal er 39,50 (als paperback) voor over moeten hebben. Het boek stelt dat een op de drie volwassen vrouwen (anti conceptie pil niet meegere kend) en een op de vier man nen in ons land regelmatig "slikken". Vijf tot tien pro cent van de volwassenen neemt kalmerende middelen, slaaptabletten, medicijnen tegen depressie. Maar velen zouden eens een kritische blik in hun medicijnkastje moeten werpen. Want ge neesmiddelen zijn lang niet altijd de beste oplossing. Een van de belangrijkste conclusies in dit boek is dat veel problemen het beste kunnen worden aangepakt met verandering van leef- en eetgewoonten of leef- en werkomstandigheden. Sommige middelen werken trouwens niet of schaden meer dan ze baten. Zoals bij voorbeeld tonicums, verster kende middelen, die worden aangeprezen tegen lusteloos heid, om aan te sterken, tegen voorjaarsmoeheid, tegen ge brek aan eetlust, ter verho ging van weerstandsvermo gen en op "de oude dag". Dit middel zou zenuwverster kend werken, opwekken, kracht verlenen, het bloed opbouwen en noem maar op, in elk geval zeer "genees krachtig" werken. Vermoed wordt dat alleen al met toni cums een omzet van 20 mil joen per jaar is gemoeid. Sommige versterkende mid delen bevatten alcohol (vrij veel zelfs). Maar van deze produkten is niet aangetoond dat ze beter of slechter voor de gezondheid zijn dan bij voorbeeld wijn. De effectiviteit van die midde len. waaraan soms bijna ma gische eigenschappen wor den toegeschreven, is nooit duidelijk aangetoond. Men strooit wel druk met gewich tige termen, maar het voor deel voor de gebruiker is niet bewezen. Sommige middelen bevatten stoffen die heilzaam kunnen zijn, maar door een verkeerde dosering of een on zinnige combinatie niettemin hun effect missen. Zoals, vi taminen en mineralen, want de kans dat je bij normale voeding tekort aan vitaminen of mineralen krijgt is klein. Een andere groep stoffen die in versterkende middelen on zinnig en/of te laag is gedo seerd wordt gevormd door hormonen. Sommige toni cums, die in apotheken wor den bereid, bevatten be standdelen die de gezondheid kunnen bedreigen. Zoals strychine, dat aandoeningen van het zenuwstelsel kan ver oorzaken en arsenicum-ver- bindingen die kanker, lever en nierschade, schade aan het zenuwstelsel en verhoorning van de huid kunnen bewerk stelligen. Het boek geeft een lange lijst vam de vele toni cums die in ons land worden verhandeld, een lijst die vol gens KK "afschrikwekkend" Laxeermiddelen Wat betreft de laxeermiddelen, daarvan gaan per jaar naar schatting 75 miljoen "dage lijkse porties" over de toon bank. Er is keus uit ongeveer honderd middelen, waarvan bij sommige (zoals zemelen) niet geheel duidelijk is hoe ze nu precies werken. Het kan zinnig zijn om een laxeer middel te gebruiken, maar men moet niet te snel denken dat men een verstopping heeft. Verkeerd eten en te weinig drinken kunnen oor zaken zijn, evenals te weinig beweging, spanning, ruzie, neerslachtigheid of andere psychische redenen. Mede aangespoord door de reclame voor laxeermidde len, waarin het woord "na tuurlijkheid" volkomen ten onrechte wordt gehanteerd, halen veel mensen bij apo theek of drogist iets om de verstopping te bestrijden. Per jaar komen 300.000 Neder landers op het spreekuur van de dokter met verstop pingsklachten. Zij gaan in negen van de tien gevallen met een recept voor een laxeermiddel naar huis. Dat is vreemd, menen de schrijvers, want het overgrote deel van die gevallen kan met behulp van eenvoudige leef regels worden bestreden. Dat betekent; oorzaken weg nemen. Remedies zijn veel drinken. regelmatige li chaamsbeweging, vezelrijk eten, "er rustig voor gaan zit ten" als men aandrang voelt en niet uitstellen. Helpt die aanpak binnen een dag of drie niet dan kan men beter naar de dokter gaan. Zelfs dokte ren met vrij verkrijgbare middelen is onverstandig. Dat is misschien te laat, want er is mogelijk een ernstige aandoening in het spel, die bij tijdige ontdekking kan wor den verholpen. Het boek concludeert dat naar schatting laxeermiddelen in de helft der gevallen onnodig worden gebruikt, omdat er geen sprake is van een ver stopping. Langdurig gebruik is nooit aan te raden, want sommige middelen hebben bijwerkingen als: kans op verslaving, buikkramp, ver minderde wt-rkim van de darm, misselijkheid, kans op leverbeschadiging, op endel- darmontsteking of vitamine tekort. Aldus dit voorproefje van het boek "Geneesmid delen in Nederland". BREDA (ANP) - Het bestuur var de Stichting Medisch Centrun- de Klokkenberg heeft gister avond de Duitse hartchirurg dok tor Chris Beddermann met on middellijke ingang geschorst. De directe aanleiding was dat hij ca tegorisch weigerde te praten met het medisch supervisorenteam over een voorstel van de onder nemingsraad om hem zoveel mo gelijk betrokken te houden bij het hartchirurgisch programma in de Klokkenberg. Begin deze week deponeerde dr. Beddermann de klacht bij de on dernemingsraad dat hij na het vertrek van hartchirurg dr. P. van der Schaar te weinig betrokken was bij de hartoperaties. Bestuur en directie van de Klok kenberg hebben zich achter het advies van de ondernemingsraad gesteld en dit voorgelegd aan het - ipcruM.renteam Dit achtte het voorstel bespreekbaar en wilde over de functie-uitoefening, de lopende aanvraag om een offi ciële Nederlandse erkenning tot hart- en longchirurg en het advies van de ondernemingsraad een gesprek met dr. Beddermann. Hij weigerde dit echter, ook na her haald dringend verzoek van het bestuur, directie en voorzitter prof. dr. Greep van het superviso- ente Bedderr tiegebeu super

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7