Uitkomen met het inkomen: steeds meer mensen dik in de schuld ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1P80 PAGINA 31 DEN HAAG - „Schuld problemen zijn ont stellend toegenomen. Een paar honderddui zend mensen zitten vol strekt in de financiële afgrond. De Volkskre dietbank alleen al heeft 15.000 klanten die zijn vastgelopen. Daarbij komen nog de mensen die door sociale dien sten worden geholpen met schuldsanering. Zonder twijfel is er ook stille armoede. Gezin nen waar zeven keer per week patat en kroket op tafel komt als warme maaltijd" Peter Postma (37 jaar) is direc teur van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting in Den Haag dat in februari van start ging. Hij ontpopt zich als een helder verteller. Postma was drie jaar journa list (bij Het Vrije Volk) en koos daarna voor een loop baan in het maatschappelijk werk. „In mijn vorige baan zag je de moeilijkheden aankomen. Toen ik in '65 bij de sociale dienst begon, deden vrijwel alleen bejaarden een beroep op de bijstandswet. Die men sen kregen een paar tientjes boven hun aow, dat hing af van hun huur of hun dieet. U. Nu zitten vrijwel geen bejaar den meer in de bijstand. Ook de invaliden zijn eruit; daar zijn aparte regelingen voor getroffen. Desondanks is het aantal bijstandstrekkers enorm gegroeid en de kosten per cliënt zijn vele malen ho ger. Eén van de oorzaken is het grote aantal gebroken ge- Verband Er is een duidelijk verband tus sen financiële problemen en relatieproblemen. Veel echt scheidingen hebben te ma ken met geldgebrek. Mensen die zo aan de grond zitten dat één van de partners het niet meer uithoudt. Je ziet trou wens ook het omgekeerde. Mensen die het moeilijk heb ben met eikaar en daardoor allerlei noodaankopen doen. Geluk als het ware proberen te kopen". -Is er een soort minimumgrens waar je mensen niet onder mag laten komen? Postma: „Het ministerie van CRM stelde kort geleden bij na dezelfde vraag. Hoeveel ruimte zit er in de bijstands norm, wilden ze weten. Ik heb geweigerd antwoord te ge ven. In de eerste plaats ont breekt voldoende weten schappelijk onderzoek. Daarnaast gaat het om een keuze die we als maatschap pij moeten maken. Natuurlijk is het minimumloon genoeg om van te leven. Als je alleen denkt aan eten, drin ken, een stoel, een bed, kle ding, dan kan het best. Maar de vraag is of mensen ook recht hebben op een stukje welvaart. In Welke mate mag iemand nog deel hebben aan dingen? Mag-ie autorijden? Is een brommer toegestaan? Heeft hij recht op tv of is een koelkast de uiterste grens? Politiek Het minimumloon is een poli tiek gegeven. Het is nooit vastgesteld op grond van wat mensen nodig hebben. Bo vendien zitten minimumlo ners in totaal verschillende omstandigheden. Het maakt veel uit of je in een goedkoop of in een duur huis woont, of je kinderen hebt van twee en vier jaar of van twaalf en veer tien, en noem verder maar op. Een ding is in elk geval wel dui delijk. Mensen die heel lang van een minimum moeten le ven, komen in moeilijkheden. Ze verpauperen. Kunnen ver sleten dingen niet meer ver vangen. Het gaat niet om eten, maar of er f 135,- is voor een schoolreisje, of om de gymnastiekkleding die de kinderen nodig hebben". - Zijn het vooral de mensen met lage inkomens die grote schulden maken? Postma: „Nee. Mensen die van een minimum moeten leven, slagen er vaak goed in uit de problemen te blijven. Na tuurlijk zijn er treurige ge vallen. Iemand met f 1.400,- per maand die voor f 40.000,- aan schulden aangaat. Dat komt voor. Natuurlijk loop je dan volledig vast. De grootste probleemgroep wordt gevormd door mensen die juist boven de minimum grens zitten; van modaal tot tweemaal modaal. Ze hebben een huis gekocht met een groei-hypotheek, ze hebben een caravan, een auto of gaan duur op vakantie. Met name de vaste lasten zijn vaak te hoog. Uitkomen met je inkomen. Steeds meer Nederlanders hebben er moeite mee. Ons land is een van de rijkste ter wereld, maar tienduizenden mensen zitten financieel volledig aan de grond. Rondkomen met het beschikbare geld wordt de komende jaren nog moeilijker. Bezuinigen is het motto van de jaren '80. Zelfs de laagste inkomens moeten terug. Onlangs maakte de regering bekend dat ze f820 miljoen wil besparen op sociale uitkeringen. Te gen deze achtergrond ging begin dit jaar een nieuwe instelling van start, het Na tionaal Instituut voor Budgetvoorlich ting, gevestigd in Den Haag. Het vertelt mensen hoe ze het hoofd boven water kunnen houden. Een vraaggesprek met directeur Peter Postma uit Koog. Peter Postma iet gaat om een groep die in principe wel rond moet kun nen komen, maar gewoon te veel consumeert en zo in de schulden komt. Er is in onze maatschappij een bijna on verzadigbare consumptie zucht die net zo moeilijk is af te leren als vetzucht. Iedereen praat iedereen aan dat het lekker is orr om dingen te kopen. Er wordt gedaan of dat het geluk uit maakt. De overheid werkt er aan mee met kredietfacilitei ten. Het bedrijfsleven stort zich op de produktie. Onder tussen zitten we op een con sumptieniveau dat veel te hoog is en dat we eenvoudig niet kunnen betalen" Betutteling -Ik kan met voorstellen dat mensen bemoeienis met hun budget als betutteling erva- ,.Dat is het ook. Het is per defi nitie betutteling. Dat is lullig, maar onontkoombaar. Een maatschappelijk werker die een cliënt heeft met schulden, moét betuttelen. Hij heeft het nooit geleerd, dat is het probleem. Aan maatschap pelijk werkers wordt altijd verteld dat hun relatie met cliënten gelijkwaardig moet zijn. Dat is gewoon niet Het enige wat je tegen r kunt zeggen, is: Meneer, me vrouw, uw inkomen is zo groot, we kunnen daar niets aan veranderen, de maat schappij is niet anders. Een aantal dingen kunt u zich eenvoudig niet veroorloven. U kunt maar één of twee keer per week vlees eten. U kunt geen twee dagbladen lezen. U moet er minder verzekerin gen op na houden". Veel mensen gaan er vanuit dat ze recht hebben op allerlei goederen. Ze denken dat ze zo doen aan inkomensherver deling, maar het komt neer op overconsumptie. Uiteindelijk komt de ellende op hun eigen nek terecht". Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting is voort gekomen uit drie instellingen die zijn samengevoegd. Het bureau met twaalf medewer kers wordt, gefinacierd door de overheid en een aantal banken. Bij de drie vroegere instellingen werd meer ge daan aan individuele begelei ding van mensen die niet rond konden komen. Direc teur Postma van het nieuwe instituut wil daar langzamer hand vanaf. Als een kind gaat paardrijden, fcn onttrekt dat geld aan andere gAlft$ngen. Praat in een gezin (^jTAVaèiry oor je wilt kiezen, ga om de tafel zitten, overleg met el kaar. In veel gezinnen leren kinderen niet meer hoe ze moeten budgetteren. Ze heb ben niet in de gaten dat er grenzen zijn aan het inkomen. „Zijn we dan arm?", vragen ze geschrokken als er voor be paalde uitgaven geen geld is. Postma geeft overigens toe dat er voor grote groepen nauwelijks iets valt te kie- „Een gezin is al goed af als de man eens per week een avondje kan gaan biljarten en als de vrouw een kop koffie met gebak in de stad kan ko pen. Voor veel mensen zijn zelfs zulke genoegens niet weggelegd". Menuboekje Een voorbeeld. We hebben een boekje uitgegeven met me nu's: „Wat kost onze voe ding". Daarin staat dat een persoon voor gemiddeld f 5,50 per dag kan eten - als je uitgaat van een gezin met vier mensen. Maar zo'n bedrag is al te hoog voor mensen met het minimumloon. Die kun nen zich dat niet Veroorloven. Dus moeten zij een seiectie maken van de goedkoopste menu's uit ons boekje. Die slechte positie van mini mumloners is één kant van de zaak. De andere kant moeten we ook niet vergeten. We hebben in Nederland de hoogste uitkeringen van de hele wereld. Nergens heb je als uitkeringstrekker zo'n koopkracht als hier. In verge lijking tot een heleboel lan den leeft een bijstandstrekker of minimumloner hier luxueus. Dat neemt natuurlijk niet weg dat er een rechtvaardiger ver deling moet komen. Maar ik vind soms dat we te sterk ge richt zijn op de verdeling van onze eigen welvaart, terwijl het veel harder nodig is op mondiaal niveau; tussen ar me en rijke landen". - Springen bepaalde goederen of activiteiten eruit bij de schulden die ken? Door Hein Dik „Vaak is het de caravan of te du re auto. Ik praat nu vooral over mensen die iets boven modaal zitten. Vakanties zijn ook een risico. Mensen slui ten rustig een persoonlijke lening van f5.000,- om naar Mallorca of Tunesiè te gaan. Het jaar daarop willen ze weer op vakantie en dan wordt de lening "overgesloten". Zo ontstaat een schuldenlast die op een gegeven moment niet meer is te dragen. De tweedehands auto zit ook in die sfeer. Hij wordt gekocht op een financiering van vier jaar, maar raakt na twee jaar onherstelbaar stuk. Aan de oude lening moet dan nog twee jaar worden doorbe taald, terwijl men toch weer een andere auto wil heb ben. Mensen komen zo in uitzichtlo ze financiële omstandighe den. Er zit geen rek meer in. Het enige watje kunt doen, is geen kleren meer kopen. Of als de schoenen van je kinde ren stukgaan, ze niet vervan gen. In die toestand lopen mensen vaak in de armen van een postorderbedrijf dat le vert op afbetaling. Zo raken ze steeds verder van huis". Opgefokt - Hebben banken niet te lichtvaardig geld uitge leend? „Ik denk het wel. Anderzijds hebben mensen ook gemak kelijk geld geleend. En de overheid heeft het eenvoudi ger gemaakt met kredietfaci liteiten als de aftrekbaarheid van rente. Ik denk dat het een heel maat schappelijk proces is geweest waarin alle betrokkenen el kaar hebben opgefokt. Het bedrijfsleven wilde produce ren. De overheid wilde ar beidsplaatsen en stimuleerde daarom produktie. Maar pro duceren betekent consume ren, dus de consumptie van allerlei goederen is sterk aan gemoedigd. De cliënt deed in dat gebeuren maar al te graag mee. Het zou eenzijdig zijn achteraf alleen de banken de schuld te geven. Niet de grote banken zijn in mijn ogen het gevaarlijkst, maar kleine bureaus die schuldbemiddeling aanbie den. Ze nemen bestaande le ningen over, maar mensen komen wel tien of vijftien jaar vast te zitten met een hogere rente. Als je financieel vast loopt, kun je beter naar een volkskredietbank of sociale dienst gaan dan naar een lou che geldschieter". - Jullie instituut wordt gedeel telijk gefinancierd door banken. Maakt dat een kriti sche opstelling niet moei lijk? „Ik was daar in het begin bang voor. Ik dacht dat het conflic ten zou geven. Maar het gekke is dat de bankmensen zich het positiefst opstellen. Ze zeg gen: Ga je gang, maak het maar waar. Zouden we trou wens misstanden bij banken signaleren, dan zou ik die meteen aan de orde stellen in de Raad van Toezicht van ons instituut". Het nieuwe insti tuut concentreert zich de ko mende jaren vooral op de voorlichtende taak. Behalve het boekje over voeding is er onder meer een kasboekje uitgegeven. In de toekomst volgen brochures over zak- en kleedgeld en over hoe een be groting moet worden ge maakt. Peter Postma ver wacht vooral veel van contac ten met het onderwijs waarbij jongeren beter bewust ge maakt worden hoe met geld om te gaan. Hulpmaatregel? - Vindt hij dat er een hulpmaat regel moet komen voor mensen die zo diep in de schulden zit ten dat ze er niet meer zelf uit komen? Postma: „Ik denk niet dat je zoiets met een algemene maatregel kunt doen. Het is natuurlijk al zo dat volkskre dietbanken of sociale dien sten in onderhandelingen gaan met schuldeisers. Vaak wordt dan een overeenkomst gesloten. Zo in de zin van: 40 procent van de schuld wordt betaald tegen kwijtschelding van de rest. Zulke hulp is erg noodzakelijk, omdat mensen anders volledig zouden ver pauperen onder hun aflos- singslast. Nu zijn ze vaak al erg apathisch onder hun zor gen". - Heeft hij er een verklaring voor dat mensen zich zo diep in de schulden steken? Ik wil niet de psycholoog spelen. Wat ik zie is een vre selijke consumptiezucht. Mensen kunnen daar niet van loskomen. Vaak heb ik het gevoel dat kopen in de plaats komt van echte relaties. De constante drang om te heb ben is een soort compensatie van mensen die op de een of andere manier zijn stukgelo pen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31