Dammers moeten winnen De Danaiden draait de klok toch terug J Ajax doet beroep op Celtic voor informatie over Tirana Ajax zet voor Krol het licht op groen Trainer Gerard Bos blijft Sowjet Unie: puntendeling is genoeg Lammers weer achteraan U.V.S. - D.H.C. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (ANP) Tijdens be sprekingen gisterochtend zijn Ruud Krol en Ajax tot volledige overeenstemming gekomen in zake de verplichtingen die de ex- Ajacied nog bij de Amsterdamse club had. Ajax legde Krol woensdag een speelverbod op, waardoor het debuut van de van de Vancouver Whitecaps gekomen Amster dammer bij AS Napili in de Ita liaanse competitie van morgen in gevaar kwam. Krol arriveerde donderdag in de hoofdstad om over de verplichtingen te praten. Die avond kwamen ue pdiujeii nog niet tot een akkoord. De toestemming van Ajax betekent dat Krol, die woensdagavond al met Napoli tegen West Brom- wich Albion speelde, morgen voor zijn nieuwe ploeg zal uitko- I De Fort Lauderdale Strikers hebben de eerste wedstrijd in de halve finales voor het Ameri kaanse voetbalkampioenschap tegen de San Diego Sockers met 2-1 gewonnen. De return zal het a. s. weekeinde worden gespeeld. De finale is op zondag 21 septem ber. LEIDEN - De klok is bij de Leidse korfbalclub De Danaï-. den een week teruggedraaid. Gevoelig voor het feit dat de spelers hem wilden behouden, is Gerard Bos terugge keerd als trainer bij De Danaïden. De 46-jarige Hagenaar had eerder deze week zijn ontslag ingediend, nadat het bestuur zijn verzoek om het tweede team niet meer te hoeven trainen, niet had ingewilligd. )van onze dammedewerker) RIJSSEN - Met nog slechts de vandaag te spelen slotron- de voor de boeg in het Europees damkampioenschap voor teams, is de voorsprong van de beide leiders, Nederland en Rusland, op de rest van het deelnemersveld nog groter geworden. Deze bedraagt nu liefst zes punten op nummer drie, Israël. Dit land verloor gisteren met 4-2 Uitslagen van de Sowjet-Unie, maar kon toch zijn derde plaats vasthouden. Dit kwam doordat de beide concurren ten, België en Zwitserland, ook al lebei hun wedstrijd verloren. De Belgen moesten in Nederland hun meerdere erkennen (6-0) en Zwit serland ging met 5-1 de boot in te gen Italië. Belgieë-Nederland 0-6, Rusland- Israël 4-2, Zwitserland-Italiê 1-5, Joegoslavië-Frankrijk 1-5. Stand na zes ronden: 1. USSR 12 (34 bordpunten), 2. Nederland 12 (33), 3. Israël 6 (19), 4. Belgie 5 (14), 5. Spannend De strijd om de derde en vierde plaats is nu plotseling bijzonder spannend geworden. Uitgezonderd het nog puntloze Joegoslavië zijn alle deelnemende landen nog in die strijd verwikkeld! Dit is belangrijk, want volgens een onlangs genomen besluit van het hoofdbestuur van de Werelddambond hebben de eer ste vier aankomenden in dit toer nooi recht op deelname aan het volgend jaar te houden wereld kampioenschap voor teams. Maar de meeste aandacht gaat op dit moment natuurlijk uit naar de koplopers. Onze landgenoten le verden gisteren de beste prestatie, zij wonnen met een vlekkeloze 6-0- score van België, terwijl de Russen maar net de baas bleven over Israel: 4-2. Niettemin heeft Rusland op dit Analyse moment nog e» dan Nederland, het vandaag ii ontmoeting aan genoeg heeft t bordpunt n dat betekent dat hun onderlinge een 3-3-gelijkspel r de titel. De drie Sowjet-grootmeesters zullen dan ook ongetwijfeld allen proberen het spel zo vlak mogelijk te houden om op die manier drie remises te bewerkstelligen. Een van onze grootmeesters zal zijn partij dus moeten winnen, maar wie moet daartoe in staat worden geacht? Men kan op de woorden van Sij- brands zelf afgaan, die zegt zichzelf weinig kans te geven tegen Kore- nevski, die gisteren remise speeldë IMOLA (ANP) - Jan Lammers heeft gisteren tijdens de eerste of ficiële training voor de Grote Prijs van Italië de slechtste trai- ningstijd gemaakt van het gehele veld. De twee Renault-rijders, Rene Ar- noux en Jean-Pierre Jabouille, kwamen op het circuit bij Imola (ruim vijf kilometer lang) tot de beste twee tijden. Jabouille was iets sneller (1.34,339 min) dan zijn stalgenoot Arnoux (1.34,759). Lammers stak daar wel erg schril bij af door zijn Ensign ruim zeven seconden langzamer te zijn (1.41.800). De 28-jarige Fransman Didier Pi- roni, nu nog onder contract bij Ligier, zal volgend jaar ex-we- reldkampioen Jody Scheckter (ZAF) opvolgen bij Ferrari. Scheckter kondigde na de Grote Prijs van Engeland aan na het huidige seizoen met de autoren- sport te stoppen. Pironi zal vol gende week, na de Grote Prijs van Italië de overeenkomst on dertekenen. Eerder was zowel Rene Arnoux als Jean-Pierre Jabouille genoemd als opvolger van Scheckter. Bei de rijders hebben echter onder tussen hun contract met Renault verlengd. Bij een ongeluk met een helikopter in de nabijheid van het circuit bij Imola zijn twee mecaniciens van Alfa Romeo ernstig gewond ge raakt. Het ongeluk is waarschijnlijk het gevolg van een stuurfout van de piloot. De technische staf van de Italiaanse racestal zat in het toe stel. Het hoofd van de staf, inge nieur Colombo, kwam met de schrik vrij. De technici Carraro en Nava werden naar een zieken huis in Bologna gebracht. Carra ro ligt op de intensive-care-afde- ling. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden Zwitserland 5 (12), 6. Frankrijk en Italië 4 (14) en 8. Joegoslavië 0 Waar het gaat om activiteiten als schrijven, het geven van trainin gen, demonstraties en dergelijke, presteert geen enkele dammer ter wereld waarschijnlijk zoveel als Ton Sijbrands. Zelf belangrijke individuele wedstrijden spelen heeft hij sinds het behalen van de wereldtitel in 1972 en '73 echter vrijwel niet meer gedaan, en het is dan ook niet ondenkbaar dat wij na afloop van het evenement dat nu in Rijssen plaatsvindt, lang zullen moeten wachten voordat we hem weer eens aan het werk Maar laten we, nu het nog kan, dan ook volop van zijn spel genieten! Hieronder de notatie van de partij die hij gisteren met de Belgische meester, Michel Gregoire, uit vocht. Sijbrands speelt met wit. 1. 33-29, 17-22; 2. 39-33, 11-17; 3. 44-39, 6-11; 4. 50-44, 1-6; 5. 31-26, 16-21; 6. 32-28, 19-23; 7. 28x19, 14x23; 8.35-30,10-14; 9.30-24,23-28; 10. 40-35, 20-25; 11. 24-20,15x24; 12. 29x20, 14-19; 13. 20-15, 5-10; 14. 37-31, 10-14; 15. 34-29 Tot zover alles moderne openings theorie. Met zijn laatste zet brengt wit de zgn. boom-variant op het bord, genoemd naar de Almeloér Gerrit Boom, die deze zet in 1979 introduceerde en er reeds ver schillende successen mee behaal de. Zo versloeg hij in de landen- wedstrijd Nederland-Sowjet-Unie van dit jaar de jeugdspeler Balja- 15. 25-30; 16. 35x24, 19x30; 17. 41-37, 30-35; 18. 45-40, 11-16; 19. 40-34, 7-11? Zwarts eerste, en meteen ook zwarts laatste fout in deze partij. Hij had 19... 14-19 moeten spelen, waarna vooralsnog niet duidelijk is wie de beste stand heeft. Nu wordt zwart na een prachtige, bij na twintig zetten lange variant, waarin hij eigenlijk voortdurend gedwongen spel heeft, naar de ne derlaag toegespeeld. 20.44-40! 35x44; 21.49x40,21-27; 22. 47-41, 2-7; 23. 37-32! 28x37; 24. 41x21, 16x27; 25. 42-37! 14-19 Zwart mag nooit meer 11-16 spe len in verband met 33-28 en dam voor wit. En 18-23 komt hem na 37-32 voortdurend op schijfverlies te staan. 26. 40-35, 9-14; of 26 19-23; 27. 37-32! en zwart heeft geen enkel tempo om na 28. 32x21 met 22-28 voort te kunnen zetten. 27. 34-30, 3-9; 28. 30-25, 19-3; 29.46-41! 23x34; 30.39x30,14-19 Nog steeds kost 30 18-23; 31. 37-32! zwart een schijf. 31. 30-24! 19x30; 32. 35x24, 9-14 Om de dreiging 31. 38-32! te pare ren. Maar Sijbrands toont aan dat de stand nog een tweede dreiging bevatte: 33. 25-20! 14x25; 34. 24-19, 13x24; 35. 33-28, 22x42; 36. 31x2, 42x31; 37. 2x35 en de arme Gregoi re gaf zich gewonnen. JANNES V/D WAL Aanvoerder Hans van de Leek: „Uit de vele gesprekken, die de afge lopen week zijn gevoerd, zijn al leen maar verliezers gekomen. Gerard Bos is iemand, die slechts twee kleuren onderscheidt zwart en wit. Grijs kent hij niet. Van daar dat hij dat ultimatum stelde: Voldoen aan dat verzoek, of ik stap op. Aan de andere kant toonde het bestuur zijn goede wil door Bos te benaderen om terug te komen. Niemand was blij met zijn vertrek, omdat hij een erg goede trainer is. Het belang van de club heeft iedereen daarom la ten prevaleren, waarbij niemand water bij de wijn heeft gedaan". Gerard Bos kon zich in eerste in stantie niet verenigen met het feit dat de technische commissie het tweede twaalftal samenstelde. De meervoudige korfbalinternatio nal wilde behalve het reserve- team trainen ook de eindverant woording over die groep hebben. Dan kon worden vermeden dat in zijn ogen ongewenste personen toch werden opgesteld. Het af gelopen weekeinde speelden twee niet gewenste korfbalsters, Marry Gijzenij en Annelies van Nierop (zij steunde haar echtge noot na een conflict met Bos), in het tweede. Dit tweetal en Adrie van Nierop kregen aan het begin van het sei zoen een hooglopende ruzie met hun oefenmeester. De drie voor malige leden van het keurkorps van Bos trokken daaruit hun conclusie en zegden hun lid maatschap op. Na bemiddeling van de technische commissie kwamen alleen de twee speel sters op hun besluit terug. Aan het einde van het vorige seizoen maakte Leon Brouwers al be kend niet meer voor De Danaïden te willen uitkomen. Brouwers somt een aantal zaken op, die voor hem de deur naar De Danaïden afsloot. „Bos vind ik geen mannetje voor De Danaï den. Hij wil topsport bedrijven op een manier, die mij niet aanstaat. Hij gebruikte termen als klootzak en dergelijke en dat vind ik niet normaal. Sommigen die niet al tijd trainden werden wel opge steld, terwijl mensen die constant aanwezig waren op de trainingen, werden gepasseerd. Dit seizoen speel ik vier klassen lager bij Ve- locitas. Het is daar veel gezelliger, want dat is een jong team. Ik ben 19 jaar oud, terwijl bij De Danaï- AMSTERDAM (GPD) - Trainer Leo Beenhakker heeft onder meer een beroep moeten doen op het Schotse Celtic om althans nog enige infor matie te verzamelen over Dy namo Tirana dat aanstaande woensdag de tegenstander is van Ajax in de eerste ronde van het Europa cuptoernooi voor landskampioenen. Beenhakker had graag zijn vaste „spion" Tonny Pronk, naar Albanië willen sturen om Dynamo te laten analyse ren, maar alle pogingen van de zijde van Ajax om aan een visum voor de oud-eerste-elf- talspeler te komen, zijn op niets uitgelopen. Beenhakker: „De UEFA is in geschakeld. de ambassade van Albanië in Parijs, maar overal kregen we nul op het rekest. Daarnaast werd ons verteld dat de nationale com petitie in Albanië pas op 23 september begint, zodat het toch geen zin gehad zou heb ben om^te gaan. Eerlijk ge zegd vinei ik dat erg vreemd. Ik kan me niet voorstellen dat een ploeg zonder vooraf een wedstrijd te hebben gespeeld zomaar aan een Europa-Cup toernooi begint. Omdat ik toch wel iets wilde weten over Dynamo heb ik contact ge zocht met Celtic, dat vorig jaar in Albanië speelde. Van die Schotten heb ik begrepen dat het voetbal van Dynamo te vergelijken is met dat van ploegen uit Cyprus: een beetje chaotisch". Om de kosten van het verblijf in Albanië zoveel mogelijk te drukken vertrekt het Ajax- gezelschap dat uit 23 perso nen bestaat (alleen spelers, begeleiders en bestuurders worden toegelaten; suppor ters krijgen geen visum) pas dinsdagmorgen, woensdag avond keert de ploeg direct na de wedstrijd terug Om die reden is hel competitieduel Ajax-PSV ook niet verzet naar zaterdagavond maar wordt het normaal zondag middag afgewerkt. In die wedstrijd zullen de Amster dammers het in ieder geval nog moeten stellen zonder laatste man John Steen Ziegler, die nog altijd gebles- Beenhakker: "Vreemde zaak" seerd is. Een groot vraagte ken staat nog achter de naam van Piet Hamberg. Dick Schoenaker ontbreekt wegens een schorsing. Schoenaker werd deze week voor drie duels geschorst, omdat hij op 3 september voor de derde maal (in de wedstrijd tegen NAC) een gele kaart kreeg. Zijn eerste gele kaart kreeg Schoenaker vorig jaar op 1 september in Spanje. Omdat de voetbal bond van Spanje de KNVB pas op 5 oktober van het voorval in kennis bracht is de derde gele kaart van Schoe naker binnen een termijn van 1 jaar (de looptijd, waarin een derde kaart automatisch tot schorsing leidt) uitgedeéld. Het beroep van Ajax werd gisteravond afgewezen. Van Nierop den de gemiddelde leeftijd rond de 25/26 jaar ligt". Adrie van Nierop heeft ook zijn be denkingen tegenover Bos. „Aan het begin van de competitie hoorde ik dat iedereen was uitge nodigd voor oefenduels. Ik hoor de helemaal niets, terwijl ik nota bene na een schorsing van drie maanden wegens slaan, de club had gered in de zaal. Ik ben wel iswaar 35 jaar oud, maar deson danks vind ik dat ik nog wel waardevol kan zijn. Ik dus naar Bos toe. Zei hij: hoe ik erbij kwam dat hij mij nog nodig had. Later hebben we toch nog ge sproken. Het lag volgens hem aan mijn ploegendienst, waardoor ik niet bij elke training kon zijn. Maar dat is al jaren het geval". „Was ik opzij gezet", vervolgt Van Nierop, „wegens de aanstor mende jeugd dan had ik er geen moeite mee gehad. Het korfbal zakt echter in elkaar in Leiden. Bovendien was ik juist van plan er flink tegen aan te gaan. Ik ben nog een oude fanatieke hond. Ik praat veel in het veld en dat le vert nogal eens schorsingen op. In het eerste gaat het nog wel. In de lagere teams gaat het vaak fout. Daar heb je mindere flui tisten en met die lui lig ik vlug overhoop. Als één zo'n man er niet tegen kan, gaat het mis. Maar het vervelende is dat hij de machtigste is". Bos zelf wenste andermaal niet aan de telefoon te komen voor com mentaar. Zijn vrouw wilde gis terochtend alleen kwijt dat haar man het bezopen vond dat het bestuur in haar ogen de vuile was buitenhing. „Dat is alleen maar om zieltjes te winnen". Later op de avond deelt ze mee dat haar man te veel sportman is om niets te doen en dat hij gevoelig was voor het feit dat een spelersdele gatie haar man graag terug wilde hebben. Voorzitter De Bruyn-Prince: „Ik denk dat Gerard Bos de band en de betrokkenheid met het eerste niet wilde kwijtraken. De problemen die er zijn geweest, zijn nu niet meer relevant. Daar moeten we een streep doorheen halen. Laten we het er maar op houden dat enkele communica tiestoornissen naar voren kwa men, omdat het vertrouwen weg WK In zo'n situatie leg je op elke slak zout. We gaan gewoon op de oude voet door. Wat mij betreft is de strijdbijl begraven". En teamcaptain Hans van de Leek ten slotte. „Morgen moeten we tegen Klim Op uit. De complete selectie moet de schouders er nu onder zetten en de kleine problemen, die zijn geëscaleerd, gaan vermijden". HERMAN POOS RUGBY - Het team van de Spring- bokken uit Zuid-Afnka is door Nieuw-Zeeland uitgenodigd om wedstrijden te komen spelen. Na het bezoek van de All Blacks aan Zuid-Afrika in 1976 liepen 22 Afrikaanse landen weg van de Olympische Spelen in Montreal. TENNIS-In de halve finale van het internationale toernooi in Tokio heefl de Amerikaanse Leslie Al len gewonnen van de Tsjechische Hanna Mandlikova, Analiste op Flushing Meadows.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11