Spits restauratie afgebeten actief in I vrije tijd "Gulden Vlies" wordt gemeentepand Gastkolom Latijnse School in de steigers Galgewater krijgt houten ophaalbrug PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 Door Laurens Beijen oud-gemeenteraadslid voor de PPR Leiden Aan het slot van mijn vorige gastkolom stelde ik de vraag of het niet eens tijd wordt voor een andere stedebouwkundi- ge visie in Leiden. Die vraag wil ik vandaag verder toe lichten door iets te schrijven over de belangrijkste beslis sing die de gemeenteraad de komende maanden moet ne men: de opzet van de nieuwe wijken', in het bijzonder de Stevenshof. Er is lange tijd discussie ge weest over de vraag of de Ste- venshofjespolder moet wor den bebouwd. Daarbij heeft zijn partij zich op het stand punt gesteld dat prioriteit ge geven moet worden aan de bouw van woningen in de stad en in gebieden die daar goed op aansluiten. De ge meenteraad heeft dat stand punt overgenomen. Tegelijk werd afgesproken dat de be slissing over de bouw in de Stevenshofjespolder genomen zou worden na de aanbieding van het globale bestemmings plan aan de gemeenteraad. Binnenkort wordt dat bestem mingsplan aangeboden. En er is inmiddels eenstemmigheid in de gemeenteraad over één ding: er moeten woningen worden gebouwd in de Ste venshof. Het aantal Leidse woningzoekenden laat geen andere keus. Wat voor huizen? Maar daarmee is niet het laatste woord gesproken. Ik heb er steeds op gewezen dat een an dere keuze net zo belangrijk is: hoeveel huizen worden er dan gebouwd, en wat voor huizen? De bouwmogelijkhe den in Leiden zijn beperkt. Na benutting van de resterende plekken binnen de bestaande bebouwing, en van Room burg, de Leeuwenhoek en de Stevenshof zijn we uitge praat. Samenwerking met andere- gemeenten op het ge bied van de volkshuisvesting blijkt nog steeds niet van de grond te kunnen komen. Alle reden dus om heel zorgvuldig met onze grond om te sprin gen, en zoveel mogelijk wo ningen te bouwen waar de Leidse woningzoekenden iets aan hebben. Veel van de woningen die in de Merenwijk zijn gebouwd ble ken voor de ingeschreven wo ningzoekenden te duur, en bovendien had de gemeente te weinig greep op de toewij zing. Het gevolg was dat Lei den in het midden van de ja ren zeventig een grote toeloop van nieuwe inwoners kreeg, terwijl het aantal woningzoe kenden alleen maar toenam. Inde nieuwe wijken zal er be taalbaar gebouwd moeten worden. De meest directe aanpak van de woningnood is nog steeds de bouw van wo ningwetwoningen. Koopwo ningen kunnen via doorstro ming wel een zekere verlich ting geven, maar de laatste tijd zijn er nog maar weinig mensen, in Leiden die een nieuwbouwwoning kunnen en willen kopen en daarbij een huurwoning achterlaten. Ook naar de aantallen wonin gen die de gemeente wil bou wen moet kritisch worden ge keken. Als er in de Stevenshof wordt gebouwd moet de ge meente ook proboeren, in het belang van de woningzoe kenden, eruit te halen wat er in zit. En dat is meer dan de 4200 woningen waar de ont werpers van het bestem mingsplan op mikten. Dat is trouwens niet alleen be langrijk omdat daardoor kunnen worden geholpen. Ook voor de financiële exploi tatie is een grotere dichtheid noodzakelijk. Dat is van be lang omdat de welzijnsvoor zieningen voor een nieuwe wijk in principe uit de op brengst van de gronduitgifte betaald moeten worden. Als het goed is maakt het Rijk de grondexploitatie sluitend door een zogeheten lokatie- subsidie te verstrekken. Ik ben bang dat als in de Stevenshof te weinig woningen worden gepland het Rijk niet bereid zal zijn het geld ter beschik king te stellen dat nodig is om een behoorlijk aantal wo ningwetwoningen te bouwen en de noodzakelijke welzijns voorzieningen te bekostigen. De Stevenshof zal dan nog maar een heel kleine bijdrage kunnen leveren aan de oplos sing van onze woningnood. Sinds het verschijnen van de Verstedelijkingsnota blijkt het Rijk veel prijs te stellen op een zuinig gebruik van de be schikbare ruimte. Het is ook bereid om daar waar gemeen ten in hoge dichtheden bou wen de kosten van parkeer voorzieningen die tot een effi ciënt grondgebruik leiden voor een belangrijk deel te be talen. Zoals het er nu uitziet komt de Stevenshof voor een dergelijke bijdrage zeker niet in aanmerking. Andere visie Er zijn gemeenten die veel ver der zijn met de andere stede- bouwkundige visie dan Lei den. Enkele weken geleden heb ik wethouder Tesselaar de lezing aanbevolen vaneen no ta van de gemeente Delft: "De financiële aspecten van standsuitbreiding en -in- breiding". Daarin wordt aangetoond dat het bouwen van woningen binnen de be staande wijken (achteraf verdichten dus) maatschap pelijk gezien veel voordeliger is dan het bouwen van nieuwe wijken. Bij inbreidingkan immers gebruik gemaakt worden van allerlei bestaan de voorzieningen. De logische conclusie is dat als er toch nieuwe wijken gebouwd moe ten worden het voor de hand ligt om dan meteen een hoge dichtheid te kiezen. Bijstelling Tot mijn genoegen hoorde ik gis teren dat B. en W., weliswaar onder druk van de provincie, besloten hebben te streven naar het bouwen van 400 wo ningen extra in de Stevenshof. Een stap in de goede richting, maar het kan nog beter. Daarvoor lijkt het me niet no dig meer flats te bouwen: veel woningen kunnen gewonnen worden door de overschieten de stukken grond aan de ran den van de wijk beter te ge bruiken. Bovendien vind ik dat een groter aantal wonin gen bestemd zou noeten zijn voor een- en tweepersoons huishoudens. Ik hoop daarom dat de gemeenteraad bij de vaststelling van het bestem mingsplan de nodige wijzi gingen zal willen aanbren gen. ten kunnen hun boot die dag gratis op veiligheid laten in specteren. De boot wordt ge controleerd op zo'n 35 ver schillende onderdelen. De re sultaten worden vermeld in een rapport. Uit de Leidse re gio nemen de volgende be drijven aan de actie deel: Kuyt jachtbouw, Haven 15, Katwijk aan Zee, De la Bije watersport, Korte Mare 26, Leiden, Roomburgh Water sport. Roomburgerweg 22, Leiden, Jachthaven 't Fort, Burg. Ketelaarstr. 17, War mond, Jachthaven Zwanegat, Haarlemmertrekvaart 1 Warmond, Bootcentrum BV, Hoge Rijndijk 93, Zoeterwou- de en Jachthaven Poelgeest, Haarlemmertrekvaart 15, Z ondagsschilders De Leidse wethouder Schou- te(cultuur) zal zaterdag rond het middaguur op de Leida- to-huishoudshow in de Groenoordhallen een tentoon stelling openen. Op de exposi tie zijn de werken te zien van een groot aantal zogenaamde "zondagsschilders" Rallyerit De Algemene Communicatie Vereniging Leiden organi seert zondag 14 september een rallyerit. Vertrekpunt is het wegrestaurant "Het Viaduct" aan de Rhijngeesterstraal- weg in Oegstgeest. Inschrij ven vanaf 12 uur, een uur la ter wordt het startsein gege ven, Half negen 's avonds is de prijsuitreikingOok in "Het Viaduct". Viswedstrijd. Op zondag wordt een grote vis wedstrijd georganiseerd in de Wite Singel Iedereen vanaf 16 jaar kan daaraan meedoen. Het inschrijfgeld bedraagt f 7.50 per persoon. Er wordt ge vist op maatse exemplaren. Opgave onder meer op de vol gende adressen: Nieuwstraat 31 en Herenstraat 21. Disco-avond "Disco Utvad" organiseert vanavond een disco-avond in het clubhuis De Tamboerijn aan de Valeriusstraat 73. Aanvang 20 uur. Iedereen van 16 jaar en ouder is wel kom. Oud-strijders De afdeling Leiden en omstre ken van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dra gers van het Mobilisatiekruis houdt vanavond de ope ningsavond van het nieuwe seizoen in het Prot. Militair Tehuiis in de Tulpstraat 15a in Katwijk aan de Rijn. Voor taan wordt een dergelijke avond elke tweede vrijdag van de maand gehouden. Er kan onder meer worden ge kaart, gebiljart of geschoten. Aanvang 20 uur. LEIDEN - Het voormalige "Gul den Vlies" aan de Breestraat 125 zal in de toekomst een gemeente lijke functie krijgen. B en W van Leiden hebben besloten om een restauratieplan te laten maken waarin rekening wordt gehouden met die nieuwe bestemming. Zo komen er in het voormalige res taurant commissie- en fractie kamers, terwijl ook een deel wordt gebruikt voor huisvesting van gemeenteambtenaren. Enige tijd geleden kocht de ge meente het pand terug van C&A. Dit kledingbedrijf had de bedoe ling om er samen met de aan grenzende bebouwing een nieu we vestiging neer te zetten. Daar tegen kwam veel verzet. C&A kwam daarop met een minder omvangrijk plan waardoor Het Gulden Vlies gespaard zou kun nen blijven. Opschudding bij vondst acetonvaten LEIDEN - Bij de sloop van het voormalige Zaalberg-com plex, op de hoek van de Ui terstegracht en de Veste- straat, zijn gisterochtend een zestal vaten aangetrof fen, gedeeltelijk gevuld met aceton. Op last van de dienst Gemeen tewerken zijn de vaten niet met het puin afgevoerd maar overgebracht naar het ter rein van Gemeentewerken. Bij het inladen scheurde een van de vaten waardoor stan koverlast ontstond. Ge meente-opzichter Weenink: "Om het zekere voor het on zekere te nemen hebben we de hulp van de brandweer (zie foto) ingeroepen en de inhoud van het gescheurde vat in een leeg vat laten overhevelen. LEIDEN - Er staat weer een belangrijk monument in Leiden in de steigers. Na een lange periode van voorbereiding is gisteren officieel een begin ge maakt met de restauratie van de Latijnse School aan de Lokhorststraat. Met de restauratie is het forse bedrag gemoeid van 3,6 miljoen gulden. Het startsein voor het begin van de restauratie van de Latijnse School werd gegeven door twee oud-gymna siasten, Dit omdat de Latijnse Shchool de voorloper was van het Leids Gymnasium. Rechts op de foto de voorzitter van Diogenes de heer D.Krantz. dag de deuren van de Latijnse School open als teken dat het werk kon beginnen. "Niets staat de Stichting Diogenes nu meer in de weg om het monumentale pand in oude luister te herstel len", aldus voorzitter D.E. Krantz van Diogenes. "Monumenten zorg zal zich straks niet voor het gebouw hoeven te schamen". Stimulans Wethouder Waal (ruimtelijke orde- Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgenavond een volksdan sinstuif gehouden. Aan de in stuif wordt meegewerkt door het nieuwe orkest Ranja. Zij spelen oude en nieuwe dan sen. Het geheel wordt afgewis seld met bandmuziek en staat onder leiding van Yvonne KnijnenburgDe dansavond begint om acht uur en de en treeprijs bedraagt f 4.50. Fancy fair Dit weekeinde worden nieuwe acties gehouden ten bate van. het orgelfonds Petruskerk. In april werd voor het orgel ruim 25.000 gulden bijeengebracht. Zaterdag van 20 tot 22.30 uur en zondag van 13 tot 18 uur zijn er een fancy-fair en rommelmarkt rond de Pe truskerk aan de Lammen- schansweg. Zaterdagmiddag maakt het majorettekorps 'De Matillo's" een rondgang door de wijk. Tijdens de fan cy-fair bespeelt Thijs Kramer op gezette tijden het orgel, terwijl de bezoekers tevens in de gelegenheid worden ge steld het orgel te bezichtigen. ning) noemde de restauratie van de Latijnse School een belangrij ke stimulans voor de stadsver nieuwing in de Pieterswijk. "Er komt nu bovendien schot in de restauratie van grote monumen tale gebouwen in de Leidse bin nenstad", meende de wethouder. "Het Heerenlogement, Ars Ae- mula en nu ook de Latijnse School staan in de steigers. Nu nog de Boerhaavezalen en het Pesthuis", aldus Waal. Bingo-dansant De speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert morgen de eerste bingo-dansant van hèt nieuwe winterseizoen. De bijeenkomst wordt gehouden in het speelhuis aan de Schu- bertlaan en begint om kwart over acht. Informatie-week einde Eind september, begin oktober gaat het nieuwe cursusseizoen van het LAK weer beginnen. Om kennis te maken met het geen het LAK te bieden heeft wordt er morgen en overmor gen een informatie-weekein de gehouden in het LAK aan het Levendaal 150. Beide dagen is het LAK geopend vanaf 2 uur 's middags. Za terdagavond om 20.30 uur treedt de theatergroep "Car- roussel" op met "Boulevard" en zondagavond om half ne gen begint de film "Le juge Fayard". De toegang is gra tis. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert morgen een ongeveer ander half uur durende natuur wandeling in Katwijk aan Zee. De wandeling die onder leiding staat van ervaren na- tuurgidsen begint om halj twaalf 's morgens bij het Vuurbaakplein. JAL verhuist Het vorig jaar opgerichte Jon geren Advies Centrum Lei- den(JAL) gaat verhuizen. Tot nu toe werd een bescheiden ruimte gebruikt in hel pand van de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht, maar Het ontwerp voor de restauratie van de Latijnse School is ge maakt door architect Walraad uit Brielle. De architect noemde het monumentale gebouw ondanks de hoge leeftijd nog goed van kwaliteit. Hoewel de restauratie gisteren officieel begon is aan nemer Du Prie enkele weken ge leden al aan het werk gegaan. "Het wordt een hele klus", aldus Du Prie. "Maar als alles meezit is het karwei in april 1982 ge klaard". met ingang van maandag heeft men de beschiking over een eigen onderkomen in de Caeciliastraat 67. Het JAL zal dan op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 4 tot 10 uur geopend zijn. Om de verhuizing niet onopgemerkt voorbij te laten gaan is er morgen een open middag van 2 tot 5 uur. De middag zal worden opgeluisterd door het optreden van een folk-groep. Leidato-wancLeltocht De wandelsportvereniging Zuid-Westorganiseert het komende weekeinde voor de vijfde maal de Leidato-wan- deltocht. Zowel zaterdags en zondags kan er tussen 9 en 14.30 uur worden gestart bij de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50 en er kan gelopen worden over de volgende afstanden: 5,10,15 en 20 kilometer. Elke deelnemer ontvangt na afloop een medaille. Trefcentrum Morgen opent de NVSH afde ling Leiden en omstreken het nieuwe tref- en informatie centrum aan het Rapenburg 48. Vanaf maandag 15 sep tember is het centrum op werkdagen (behalve woens dag )geopend van 14 tot 16 uur en dinsdags bovendien van 20 tot 21 uur voor de verkoop van middelen, informatieadvies enz.. De NVSH-bibliotheek is geopend op dinsdagavond van 20 tot 21 uur en de soos op vrijdagavond vanaf 22 uur. Tijdens de openingsavond treedt onder meer het cabaret "Sextet" op. Inspectiedag Zo'n tachtig watersportbedrij ven die zijn aangesloten bij de Bovag organiseren zaterdag een botenveiligheidsinspec- tiedag. Eigenaren van jach- LEIDEN - De leden van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening zijn er gisteravond mee akkoord gegaan dat er over het Galgewater een dubbele houten ophaalbrug wordt gebouwd. Totale kosten: 910.000 gul den. De plannen dateren al van juni vorig jaar. Er werd toen besloten de schet sen van de brug uit te werken. Door de dienst gemeentewerken is bij de planuitwerking aansluiting gezocht bij het model van de vroegere aldaar gelegen "Lange Houten Brug", die in 1820 is gesloopt. De brug zal 2,50 meter hoog worden. Het grote voordeel van die hoogte is dat een belangrijk aantal boten de brug zonder opening ervan kan passe ren. Voor boten die er niet onderdoor kunnen zal een aparte regeling worden getroffen. Een naam is in ieder geval al bedacht: Rembrandtbrug. De monumentale gevel van de Latijnse School die inmiddels door de steigers (tijdelijk) aan het oog is onttrokken. Nieuwbouw AZL komt niet in geldproblemen DEN HAAG - Het academisch zie kenhuis Leiden kan zonder in de financiële problemen te komen doorgaan met de eerste fase van de nieuwbouw. De belangrijkste bouw- en verbouwplannen van de zeven academische zieken huizen in ons land zijn door de ministerraad goedgekeurd. Vol gens het bureau academisch ziekenhuis in Utrecht dat het besluit gisteren naar buiten bracht, betekent dit dat tot 1985 de financiering en voortgang van de in gang gezette of nog te starten projecten veilig zijn ge steld. Met de goedkeuring van het investeringsschema komt een bedrag van ongeveer 250 miljoen per jaar beschikbaar. Dat is honderd miljoen gulden per jaar meer dan de ministers vorig jaar hadden willen uit trekken. Minister Pais (onder wie de aca demische ziekenhuizen vallen) bracht begin vorig jaar het lijst je met bouwplannen in de mi nisterraad. De bewindslieden gingen er toen niet mee akkoord en het schema werd "fors uitge kleed" naar de academische zie kenhuizen teruggestuurd. De academische ziekenhuizen pro testeerden hier toen fel tegen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doeto- raal-examen Japans: J.M. Schel- tinga Koopman. Arabisch: A. Kooymans. Rechten: A.J. van den Berg, G.L.H. aarts, R.A.F. Kamp huis, J.W. Dorst. F.D.H.M. Lijn- kamp, J.J.M. Martinot, mej. E.V. Schouten, mej. G.L. Bakhuizen van den Brink, H. de Heer, A.Q. Mees, mej. H.M. Brasker, M. van Kan, mevr. M.B.M. Sourbag, H.H. Kee- reweer, H.Th. van Asselt, mej. M.A. van den Ham, mej. A.J.M. Kaptein, M.W.M. van der Leur. M.W.B. As- scher, G.K. Girjasing, R.L. Griep, P.W. de Kam, J. van Leeuwen, mevr. E.A. de Boer, H.J.H. May, G. Noordam, M.P. Vincent, mej. W.J. Toor, B.A.W. Vollebregt, mej. D. Gidaly, mej. M.M.H. Bollen, J.W. bruidegom, G.M.H. Hoogvliet, S.P.R. van Heck, D. Bijleveld. J.L Contee, M.O. Savornin Lohman en mevrouw J.M.P. Satta. Geschiede nis: W.F.B. Melching. Van oorsprong is de Latijnse School een parochieschool die in de veertiende en vijftiende eeuw was verbonden aan de St. Pieter- Parochie. Het huidige gebouw werd in,1959 neergezet op de hoek van de Lokhorststraat en de Schoolsteeg. In 1838 werd daar een gymnasium ondergebracht en later is het pand ook nog in gebruik geweest als dependance van andere scholen. Daarna heeft het gebouw nog jaren leeg ge staan zodat het thans in sterk verwaarloosde toestand verkeert. De restauratie van het monumen tale pand heeft de afgelopen jaren heel wat voeten in de aarde ge had. De Stichting Diogenes, voortdurend in de weer om oude panden in de binnenstad te res- "taureren, ondernam negen jaar geleden de eerste poging om bij het rijk een restauratiesubsidie los te krijgen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het pand een universitaire bestemming zou krijgen maar die plannen stuitten af op te hoge kosten. Uiteindelijk, na jarenlange onzekerheid over de toekomst van de Latijnse school, kwam het rijk toch met geld over de brug en werd een nieuwe gegadigde gevonden voor het pand: de School Advies Dienst. De band van het gebouw met het onderwijs blijft daardoor gehandhaafd. Twee oud-gymnasiasten, in kle derdracht, maakten gistermid- "Apothekersdijk 21 moet woning blijven LEIDEN - Het pand Apothekers dijk 21 is onttrokken aan de be stemming van woonruimte. Le gaal, want 27 mei kreeg de Be- heersmaatschappij Rijnstreek Leiden B.V. hiervoor toestem ming van het college van B en W. Raadslid J.T. Hoekema (D'66) is van mening dat deze toestem ming in strijd is met eerder ge stelde bepalingen. In het be stemmingsplan De Camp wordt namelijk uitgegaan van de ver sterking van de woonfunctie van de Apothekersdijk. Slechts 15% van de panden zou in aanmerking komen voor niet-woonbestem- ming en dit percentage is volgens hem ruim overschreden. Voordat het college tot meer vrij stellingsbevoegdheden overgaat - er liggen nog enkele aanvragen - wil raadslid Hoekema eerst dat er antwoord komt op zijn gestelde vragen aan het college van B en W.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4